binnenland! Buitenlandsch Overzicht. BUITENLAND. BEKENDMAKING. Het nieuwe kabinet Depretis is tbans te liome goed en wel gevestigd, na eene crisis van twee maanden. Die lange crisis heeft hare beteekenis. De Koning van Italië wist zeer goed dat de meer derheid van de natie volstrekt niet ingenomen is met eene hernieuwing van het Italiaansch-Duitsch- Oostenrijksch verbond. Deze is dus tijdens de cri sis doorgebleven. Toen dit eenmaal gebeurd was kon de groote voorstander van dat verbond, graaf Robilant, de minister van buitenlandsche zaken, losgelaten worden en aan eenige mannen uit de linkerzijde plaats in het kabinet worden verleend. Zoo is dan ook geschied. Het meest verdient zeker onder de nieuwe ministers wel de aandacht het optreden van Crispi, een der voornaamste staatslieden, die zich steeds als een vriend van Duitschland heeft doen kennen. Crispi heeft zich gehaast om wat water in zijn wijn te doen en het »Fremdenblatt< (van Wee- nen) drukt zich thans ook volgenderwijs uit »Het voortduren der Italiaansche buitenlandsche politiek van het kabinet Depretis is verzekerd, nu Depretis zelf de portefeuille van buitenlandsche za ken in handen heeft; zelfs zoo de invloed van Crispi overwegend werd, zou daaruit nog geene wijziging der Italiaansche politiek volgen, want Crispi heeft nog onlangs zyne vriendschap voor Duitschland betuigd. Dat is zoo en Crispi was daarover in de Parij- 8cbe bladen verwoed aangevallen. Daarop heeft hij aan de Parijsche Rappeleen brief gezonden, waarin hij betuigt niet de minste vijandschap te gen "Frankrjjk te bedoelen. Dit laatste was te veel voor den Romeinschen correspondent van het Berliner Tageblatt. Hij begaf zich tot den minister en vroeg hem, wijzende op zjjn brief aan het Fransche blad, of hij zijn ver leden ging verloochenen. Mijn brief aan de Rappel, zeide de minister, 't is eene eenvoudige zaak. Wij zullen nooit zoo dom zjjn met Frankrijk een verbond te sluiten, maar wij willen er mee leven in goede verstand houding. Jawel, zeide daarop de correspondent, maar de voornaamste bladen, als de Tribuna en de Diritto, pleitten toch aanhoudend voor een Franoch-Itali- aansch verbond. Zeker, maar zij hebben geene partij achter zich. Vorst Bismarck<, zeide Crispi woordelijk, heeft zeker in Ital'ë de sympathie der meesten verloren, door zijn onderhandelingen met het vaticaan, maar wij weten te onderscheiden tusschen een volk en eene regeering, en geloof het vrij, een vrijzinnig tijdperk zal in Duitschland spoedig volgen na de tegenwoordige reactie. Dan zal de vriendschap tusschen Duitschland en Italië innig worden. De Franschen kunnen schreeuwen zooveel als zij willen, hun bondgenootschap zullen wij nooit zoeken. Als de heer Crispi zich werkelijk zóó uitgelaten heeft, dan vleit hij zich zeker ook met de hoop dat de kroonprins van Duitschland, eenmaal keizer geworden, de reactionaire staatkundo van Bismarck zal afbreken. Daarin kan hij zich vergissen. Bismarck's staatkunde is alleen gericht op de bevestiging van Duitschlands macht, en daarvoor ontziet hij niets. Het groote gevaar voor Duitschland is natuurlijk de vercenigde macht van Rusland en Frankrijk en men behoeft waarlijk geen diplomaat te zijn, om te begrijpen dat Bismarck alles doet om Rusland in het oosten in een oorlog te wikkelen, opdat het machteloos zjj Frankrijks vernietiging te beletten. De Keizer van Rusland heeft echter dien toeleg zeer goed begrepen en daarom zal Rusland zich niet steken in een oorlog om Bulgarije. Met groot talent laten de Russische staatslieden aan Oosten rijk de zorg om de Bulgaren te beletten, te doen wat zij willen. Het Bulgaarsche volk toch wil zeer bepaald den prius van Battenberg als vorst terug hebben, liefst als koning. Toen Dinsdag de prins verjaarde, wer den hem uit Bulgarije 500 telegrammen gezonden en er werd te Sofia bepaald gevochten tusschen de agenten van politie en de burgers, welke hunne huizen ter eere van don dapperen prins wilden versieren, hetwelk de regeering had verboden. Het is een feit dat de Bulgaarsche regeering zeer be paald te Weenen had medegedeeld, dat de terug roeping van prins Alexander voor de deur stond. De Oostenrijksche regeering, die voor niets zoo bevreesd is als voor een oorlog met Rusland, heeft echter die terugroeping belet. De Russische Keizer heeft door zijn oppermach tig woord aan den strijd tusschen Von Giers en Katkow een eind gemaakt: Katkow houdt zijne ridderorde en Von Giers zal kanselier van het Russische rijk worden. De nihilisten doen nog wel van zich spreken in Rusland. Nog verleden week is te Petersburg eene proclamatie verspreid, geteekend »de militaire af- deeling* en waarin de officieren tot oproei' worden aangespoord. Men behoeft aan deze feiten evenwel niet een overgroot gewicht te hechten. De Keizer zelf is zóó weinig bevreesd, dat hij vast voornemens is over eenige weken met zijne echtgenoote eene reis te maken naar den Don, om zijne kozakken te be zoeken. Dat er te Berlijn weer ernstige dingen tegen Frankrijk worden gezegd in de dagbladen, past geheel in het stelsel van Bismarck, die zoo gaarne zou willen dat de Franschen hunne verstandige politiek verlieten, Men kan zich voorbereid houden op berichten van oorlogszuchtigen aard, maar men kan tevens weten uit welken hoek ze komen. De Fransche republiek is zóó voorzichtig dat het bericht, dat de Fransche gezant te Konstantinopel aan Turkije Frankrijks steun zou toegezegd hebben, als het Eugelands voorstellen omtrent Egypte ver wierp, terstond in het Journal des Débats* is tegengesproken. Blijkbaar wil de Fransche regee ring alles vermijden wat tof. eene botsing, met welke mogendheid ook, zou kunnen voeren. Tot groote ergernis van Bismarck heeft de Keizer den raad gevolgd van prins Hohenlohe, den stad houder van Elzas-Lotharingen, om niet de gewel dige maatregelen te nemen, door Bismarck voor gesteld, maatregelen er ook op berekend om den Franschen het geduld te doen verliezen. Ook het Engelsche Parlement is de Paaschrust gaan genieten. Het groote debat over de Iersche dwang wet zal dus in do volgende week worden hervat. Door een der leden is een motie voorge steld, waarbij het Huis verklaart dat, daar de dwangwet den toestand in Ierland zou verergeren •en de eenheid des lauds in gevaar brengen, het •debat over de wet weigert voort te zetten. Zien wij wèl, dan gaat deze motie niet en de dwangwet wèl door. Maar dan zullen de moei lijkheden eerst recht beginnen. (9 De Keizer van Duitschland is weder geheel her steld. De Duitsche Kroonprins lijdt sedert eenigen tijd aan een keelaandoening, welke nu met oloctriciteit wordt behandeld. Ingevolge het verbod der regenten van alle open bare manifestatiën, is de verjaardag van prins Alexander van Ba.ttenburg in Bulgarije in stilto gevierd. Niettemin hebben verschillende autori teiten den prins gelukwenschen gezonden, waarin zij hem als vorst van Bulgarije* betitelen. Te Weenen heeft een internationale véloeipède- wedstrijd (voor twee-wieiers) plaats gehad. Do voor naamste prijs, voor den afstand van 10.000 meter (40 malen rondom de Rotonde rijden) werd in 23 minuten door een Engelschman, Duncan, gewonnen. De tweede aankomende was een Franschman. In November stak een bedelaar te Weenen, zekere Kreitter, een heer, die weigerde hem een aalmoes te geven, met een dolk dood. Kreitter heeft thans het doodvonnis ondergaan. Hij was zeer kalm tot het laatst toe en lachte toen hem het koord om den hals word geslagen. Zijn laatste verzoek was om een paar nieuwe schoenen hij vond het niet prettig zoo armoedig gekleed voor het publiek te verschijnen. De 26-jarige koetsier van mevr. De Lesseps is tengevolge van den beet van een dollen hond over leden. De man- had 't ongeval verzwegen en na vier waken openbaarden zich do keuteokenen van zijn toen onherstelbare ziekte. De gevaarlijke operatie, door de Koningin van Zweden ondergaan, is goed afgeloopon. Volgens het »Journal de Bruxelles* bereidt do Paus een encycliek voor, waarin do belangrijke quaestie van de verhouding tusschen kapitaal en ar beid zal worden behandeld. De Paus heeft een bijzonder Paasch-ei ontvan gen het is van ivoor, van binnen gevuld met wit satijn; in het satijn lag een doosje bevattende een robijn, omzet met diamanten. Het geschenk, ter waarde van 50.000 frs., was van een voorname Engelsche dame. Kardinaal Macea is door een beroerte getroffen en verkeert in levensgevaar. Generaal Trochu, die sedert den Frausch-Duitscbon oorlog stil leefde, ligt op sterven. Naar de »Epoca« meldt, bedraagt het tekort van de Spaansche schatkist 158 millioen pesetas. Het heeft te Madrid en in het Noorden van Spanje zwaar gesneeuwd. Op verschillende plaatsen is het verkeer geheel gestremd. Te Malaga werden drie aardbevingen waargenomendo schade was zeer gering, Het is verbazend hoeveel in de straten van Londen wordt vordiend door schoenpoetsers, straat vegers en dergelijke menschen. De Vereeuiging van schoenpoetsers deelt mede, dat iedere jongen gemiddeld tien gulden 's weeks verdient, doch do schoenpoetsers aan do stations verdienen zeker meer. Het Zwitsorsche dorp Beughol is bijna geheel afgebrandslechts 6 huizen bleven staan. Men telt verscheidene slachtoffers, o. a. kinderenook is veel vee omgekomen. Van do kerk te Linguagrossa (Sicilië) viel het daak in100 personen worden onder hot puin be dolven, 41 gedood of gewond. Uit Venezuela komt de tijding, dat president Guzman Blanco plotseling is afgetreden, waarschijn lijk wegens de moeielijkheden met Engeland. De Britsche gezant vroeg zijn paspoort en 3 Engelsche oorlogsschepen verschenen voor Porto Coballo. Een professor aan de krijgsschool te Pavlovsk, ko lonel Zeglinski, verdacht van deelneming aan een der militaire samenzweringen, heeft zich doodge schoten. Bij een hevigen storm te Poti, op 24 Maart, zijn verschillende schepen vergaan, waarbjj tal van zee lieden omkwamen. Hot weder was zóó ruw, dat po gingen om de in 't gezicht van de haven vergane schepen, zeven in getal te hulp te komen, zelfs niet kondon worden beproefd. Bg een ontploffing in een mpn te Savannah zyn 18 personen, meest Indianen, gestikt. Twee Britsche oorlogsschepen hebben weder een aantal slaven vrpgemaakt in de nabpheid van Souakim. Ongeveer 20 slaven werden aan boord gevonden, en ongeveer 30 of 40 op zee. Verschei dene »dhows,« oogenschpnlyk niet volgeladen, lagen nabg de kust wachtende op de inscheping van sla ven, waarvan er ongeveer 100 verborgen werden gevonden. De meesten daarvan ontsnapten, doch twintig hunner werden door de Britten ingehaald. Zy verklaarden dat zp ton getale van 300 uit het binnenland waren vertrokken, waarvan zp de eeni ge overgeblevenen waren. Deze verschrikkelpke sterfte bewpst, dat de wreedheden der landreis uog even groot zpn als vroeger. Alle »dhows« waren in het bezit van papieren, hetgeen bevestigt wat men vroeger beweerd heeft, namelpk dat te Souakim geen ernstige pogingen worden gedaan om den handel, zooals die door de plaatselpke handelaars gedreven wordt, te beletten. Ter plaatse van het oude Sidon, dicht bp de te genwoordige Syrische stad van dien naam, heeft men een paar meters onder den grond een wit mar meren Griekschen tempel ontdekt. Beeldhouwwerk en zuilen zpn uitmuntend bewaard gebleven. Tien beelden bp den ingang zpn geheel ongeschonden. In do gewelven van den tempel vond men een aan tal zwart marmeren sarcophagen, met geraamten. Den 15n Febr. heeft in A'jeh een treffen plaats gehad tusschen een kleine Nederlandsche kolonne, onder aanvoering van kapitein Van Neer en een bende Atchineezen, die in eene soort van versterking aan do zpde van den weg waren opgesteld. De na- bphoid van den vpand werd verraden door een hondje dat aansloeg. Bpna op hetzelfde oogenblik werden de onzen beschoten door een sterk geweervuur. De kapitein van Neer, een kranig officier, over zag dadelpk do stelling. De vpand stond, op dertig schreden afstands, achter eene borstwering. Elke aarzeling zou hoogst noodlottig gewerkt hebben, maar daarvan was trouwens ook geen sprake. Slechts een commando hoorde men te midden van het ge knetter van 't geweervuur Attaqueeren (aanval len), en de kleine maar moedige bende stormde vooruit met gevelde bajonet. De aanval die van drie kanten geschiedde was zóó wel doordacht, dat de vpand niet in staat was hem af te slaan en het gelukte do dapperen binU'n de borstwering te komen. Nu bleek weder dat de Atchiuezen niet opgewassen zpn tegen de onzen, als men man tegen man staat. Het gevecht was ver woed. Vier vpanden werden afgemaakt met de bajo net, terwpl drie anderen door de kogels vielen. De rest zocht redding in de vlocht. Van deze zullen echter zeven niet meer navertellen wat er gebeurd is, want nu werden zp bestookt uit de borstwering, die een oogenblik te voren door hen bezet was ge weest. Het moerassige van den bodem verhinderde den vpand nog verder ie vervolgen. Van onze troe pen is niemand getroffen. Op hot terreiu waar het gevecht had plaats ge vonden, werden door de Atjehers achtergelaten5 geweren, een donderbus, 10 klewangs, een aantal rautjongs enz., eenig geld en munitie, bonevens 3 rollen telephoondraad, die zp eenige dagen te voren van de Ipn Pakan-Kroeng-Tjoet-Kota-Pohama had- don afgesnedon. Burgemeester en Wethouders van Housden; Golet op art. 5 der wet van 28 Juni 1881 (Stbl. no. 97), zooals die is gewpzigd bp de wetten van 23 April 1884 (Stbl. no. 54) en 16 April 1885 (Stbl. no. 75) Brengen ter openbare kennis, dat door J. T. van den Berg, alhier, vergunning is gevraagd tot ver koop van slorken drank in 't klein in hot bene-, den-voorlocaal van het pand gemerkt wpk N, no. 2, thans bewoond door E. van Diessen. Heusdou, 6 April 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Honcoop. Do Secretaris, II. J. van Eggelen. t VEEN, 7 April. Door den vrij hoogen stand der rivieren, bekomt de Maas veel water uit de Waal, hetgeen aan de kleur van het water dui delijk te onderscheiden is. Deze veranderde kleur brengt de trekvisch ook uit zijn gewone richting, niet tot schade onzer visschers, die in de eerste dagen dezer week 9 elften en 10 zalmen in hun net kregen. t BRAKEL, 6 April. Bij de in deze en de beide vorige weken alhier gehouden groote voorjaars verpachtingen van buiten- en binnenveldsche hooi en weilanden zijn de pachtprijzen stationair ge bleven. t BEESD, 5 April. Onze geachte pastoor, de Wel Eer w. heer Nales, vierde gisteren zijn zilveren ainbtsfeest onder vele bewijzen van deelneming en waardeering, zoowel van zijne eigen geloofs- genooten, als van zijne protestantsche mede-inge zetenen. Bemoedigend verschijnsel vooral in dezen tijd van verwikkelingen en troebelen op kerkelijk gebied. Mocht het voor velen eene vermaning zijn aan den biddenden wensch des grooten Heiden-Apostels „Dat de broederlijke liefde blijve t M AU RIK, 7 April. In plaats van mej. Ver heul te Wageningen die bedankte, is door den Raad tot onderwijzeres alhier benoemd, nl. aan de openb. school te Rijswijk, mej. Lagerweij, te Amersfoort. t VARIK, 5 April. Eergisteren is hier afge brand de woning van de wed. A. Bruin, met den aanwezigen inboedel. Hoewel laag, was gelukkig alles verzekerd. t HA AFTEN, 6 April. Bij de dezer dagen gehouden verpachting van hooi- en weilanden van dezen polder zijn de pachtsommen ongeveer 10 gestegen. t ECK en WIEL, 5 April. Door den heer L. van Oort Rz. alhier is een schotvaars verkocht van nog geen 4 jaren, wegende omtrent 1000 halve Kg. AALST, 2 April 1887. Tengevolge van het, ruim een jaar geleden, afkeuren der ketels van het oude stoomgemaal der Waalafdeeling, na een ruim 30 jarig veelvuldig gebruik, bleef ook dit gemaal doelloos staan. De Dijksteel liet dezer dagen eene inrichting maken, die den stoom cm de ketels van het schepradgemaal overbrengt naar het oude persgemaal. De inwerkingstelling had heden met goed gevolg plaats, zoodat bij hoogen rivierstand, als de schep raderen daardoor buiten werking zijn, de oude machine weer zeer goede diensten kan bewijzen. De wateruitslag van Hz 110 M8. in de minuut of het niet onbelangrijk cijfer van 158.400 kub. Meter per etmaal. WERKENDAM, 5 April. Gisterenmiddag wer den door de rijkspolitie alhier op de rivier de Merwede 12 drijvers bekeurd, die allen zonder vergunning visschende waren in het vischwater, toebehoorende aan de Woudrichemsche visschers. De bekeurden wonen allen te Hardingsveld en hebben, in de plaats van de Noorderhelft, de Zuiderhelft der rivier tot hun vischwater ingeno men, waar voorzeker meer visch (elft) te vangen is. Met de drijfnetten worden gedurende enkele dagen reeds elften gevangen, zoodat hij begint door te komen. t SLEEUWIJK, 7 April. Tot tegenschatters voor de rijks personeele belasting voor den dienst 1887/88 zijn voor deze gemeente benoemd: De heerenH. A. Voordendag, D. B. Dek ker, T. C. Ottevanger cn G. Pruissen. t WOUDRICHEM, 7 April. Gisterenmorgen ontving van Stokkem, brievenbesteller alhier, de verrassende tijding dat zijn tractement met f 75 's jaars was verhoogd. t DALEM. Een knecht van den loodgieter de B. te Gorinchem had Maandag-middag bij het schoonmaken eener goot aan het huis van den heer A. B. aldaar, het ongeluk van eene aan merkelijke hoogte te vallen. Zwaar gekwetst werd hij in het gasthuis opgenomen, terwgl dr. v. d. Chijs de eerste heelkundige hulp verleende. t GORINCHEM, 7 April. Aan de Rijksnor maalschool alhier zijn bevorderd van de le naar de 2e klasse twee leerlingen, één niet; van de 2e naar de 3e kl. drie leerlingen, vier nietvan de 3e naar de 4e kl, acht leerl. één niet. De lessen zijn thans aangevangen met vijf leerlingen in de le; zes in de 2e; vier in de 3e en tien in de 4e klasse. t De tweede zitting van de militieraad zal gehouden worden te Dordrecht op Woensdag den 13n dezer. In deze zitting zal worden uitspraak gedaan omtrent alle in de eerste zitting niet af gedane zaken en omtrent hen, die als plaatsver vangers of numinervcrwisselaars verlangen op te treden. iiir"-rmr~irirrrririnii ui n i miiwn i nwnnlui— De koninklijke extra-trein van de Hollandsche IJzeren Spoorwegmaatschappij, waarmede IIII. MM. de Koning, de Koningin, het Prinsesje en gevolg zich naar Amsterdam zullen begeven, ver trekt Dinsdag 12 dezer des middags ten 1 u. 30 min. uit 's Hage, om ten 2 u. 30 min. in de hoofdstad aan te komen. Het Koninklijk Gezin zal den daaropvolgenden Maandag des morgens 9 u. 45 min. per Rhijnspoor van Amsterdam naar het Loo vertrekken, alwaar de trein ten 11 u. 15 min. verwacht wordt. De tweedaagsche retoürbiljetten, in lokaal ver" keer door de Ned. Rijnspoorweg-maatschappij uit gegeven op 9 en 10 April (Paschen), zullen gel dig zijn tot en met 12 April. De „Standaard'' spreekt het bericht tegen, dat mr. L. W. C. Keuchenius plan zou hebben het parlementaire leven vaarwel te zeggen. Naar aanleiding van de gansch onvoldoende uitkomsten der koloniale werving, bestaat bij de rtgeering het plan om een Indische brigade op te richten, die in garnizoen zou liggen te Utrecht. De brigade zou 1000 man sterk zijn en onder commando staan van een Indisch hoofdofficier, 4 Indische kapiteins en 8 luitenants. Zij zal steeds gereed moeten zijn om naar Indië te worden uit gezonden. Het bestuur voor het 40e Landhuishoudkun- dig Cougres, dat op 28, 29 en 30 Juni te Haar lem zal worden gehouden, heeft zich geconstitu eerd. Eere-voorzitters zijnjhr. mr. J. W. M. Schorer, commissaris des Konings in Noord-Hol land en mr. E. A. Jordens, burgemeester van Haarlem. De heer F. Lieftinck is voorzitter, de heer W. K. Loeff le secretaris eu de heer mr. L. C. Kronenberg 2e secretaris. Te Loosdrecht woont tegenwoordig een man, M. v. d. Akker genaamd, wiens handen in het jaav 1872, toen hij in militairen dienst was, door een ongelukkig toeval werden afgeschoten. Daar hem dientengevolge het schrijven op de gewone wijze onmogelijk was geworden, heeft hij zich geoefend om met zijn mond te schrijven. Thans heeft hij het reeds zoover gebracht, dat zijn schrift er beter uitziet dan dat van velen die het gewoon met de hand doen. Wel een bewijs hoever men het met een ernstigen wil bezield kan brengen. Ook ziet hg kans om, door middel van haken, allerlei tuinarbeid en knutsel werkjes te verrichten. t Het bestuur van de Calamiteuse waterschap pen Scherpenisse en Burch en Westlandpolder zullen eerlang de onderhoudswerken over 1887/88 aanbesteden. Raming voor ieder werk f 10,000. Wijlen dr. C. M. van de Sande Lacoste, over leden te Amsterdam, heeft aan de Maatschappij van Weldadigheid te Frederiksoord vermaakt een som groot twintigduizend gulden, vrij van suc cessierecht. Te Leeuwarden bevindt zich eene commissie van drie bestuursleden eener veeteeltvereeniging te Lausanne, met het doel in de provincie Fries land goed stamboekvee aan te koopen, ten einde eene proeve te nemen of dit vee in Zwitserland wil tieren. Professor Forster te Amsterdam heeft gezouten ham en doorregen spek onderzocht, afkomstig van het varken uit Goes dat zulk een treurige ver maardheid heeft gekregen, daar tengevolge van het gebruik van vleesch van dit dier eenige menschen gestorven zijn. Hij vond daarin levende

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2