Heusdens en Herpts Mannenkoor. DERDE UITVOERING, WEILAND, De Oom uit OosMndië, KERMIS te HEUSDEN. publiek verkoopen, Een perc. WEILAND Schouwburg te Heusden, D. Uiterwjjk, Ter gelegenheid van de KERMIS te HEUSDEN, AAN «NS PRINSESJE. MANUS DE SNORDER, W. VAM DUPPEK. Gemengd Nieuws en Allerlei. MAKKI BERICHTEN. AD YE RTENTIEN. Notaris BINKte Waalwijk Dinsdag 19 April, Yan af Zondag 17 April tot Zaterdag 23 April, dagelijks heb de gecostumecrde roeitocht afgewacht. De Heereugracht, zoowel als haar zuster Keizersgracht, was bezaaid van menschen, over haar geheele lengte. De optocht was zeer verdienstelijk, doch zou dit nog meer geweest zijn, indien de bootjes niet met rnim 5 min. panze achter elkaar verschenen wa ren. De costumes dor Nederlandsche edelen en watergeuzen waren onder Hofdijk's aanwijzingen met smaak gekozen en er ontbrak niets aan, dan wat ik daar noemde. De tocht s'elde voor het bezoek van Prins Willem I aan de Geuzenvloot in de Zeeuwsche wateren en gaf behalve den Prins, velen zijner vrienden te zien. 't Meest werd het groote Genzenschip toegejuicht met zijn tal van rood uitgedoste zonen, en de omstandigheid dat onze vaste brnggen (sluizen), deze strijders nood zaakten bij 't doorvaren op 't dek te gaan liggen, droeg niet weinig tot de algemeene vroolijkheid bij. Ik heb daarna te vergeefs getracht in een café een hartsterking te krijgen. De Poort van Cleef, Kras, Willemse, en alle groote etablissementen waren opgepropt en dat is zoo gebleven tot in den volgenden morgen, 's Avonds ben ik in de War moesstraat geweest, en daar stonden een honderd tal geduldige wachters te turen naar de deuren van Kras, want er werden slechts zooveel binnen gelaten, als er van tijd tot tijd uitkwamen. Ik sla de volksspelen en de kiudervermakelijk- heden maar over en kom nu tot de avond-voor- stelling. Daarin komt een woord van lof toe aan 't wéér. Na den heelen dag gedreigd en in den vooravond ons zelfs met wat regen een schrik op 't lijf ge jaagd hebbende, heeft het zich verder boven ver wachting good gehouden. Alleen de wind ging hier en daar onbarmhartig tekeer met de vetpotjes en papieren lampions. Amsterdam is een éénige stad voor illuminatie. De straten worden herschapen in lanen vol licht, de grachten vooral hebben in hun nen boogvorm een tooverachtig aanzien. De aan blik, die de Bocht der Heereugracht bood, met haar helverlichte galjoot, waarvan alleen het voor ste deel met den wind te kampen had, tnet haar lampions langs den wal boven 't water opgehangen, met haar prachtige woningen, waarin de ramen door kaarsen verlicht waren, is in woorden niet weêr te geven. Men waande zich verplaatst in een tooverland, indien 't althans een oogenblik gelukte los te komen van de woelende, voortschrijdende menschenzee, die zich op dit puut den heelen nacht voortbewoog. Van de stedelijke versieringen zijn die vóór 't stad huis en aan de Willemspoort het best gelukt. De eerste was door gas aangebracht, de andere door lampions. Van deze poort naar den Dam bewoog zich langs den verlichten Niouwendijk en den Haar lemmerdijk een aaneengesloten massa, waarin alleen van tijd tot tijd wat schot kwam door een hossend bi-haNatuurlijk namen ook velen den weg door den Jordaan en kwamen in aandoenlijke aanraking met de opgewonden Willemstraters, die niet min der trotsch waren op hun straat dan de Heeren- grachters op hun galjoot. Zingend en dansend ging 't dan door de dwarsstraten, met aaneengesloten troepen van eenige houderden, hier en daar deed men een rondedansje en gaf men een hoera ten beste voor den bewoner van een net versierd pand, om dan maar weer als klitten vereenigd, hossend en joelend voort te „„huiven, tot dat plotseling de massa staan bleef en ieder verbaasd de oogen op hief en zijn buurman aankeek, die plotseling met gloeiend rood aangezicht even verbaasd in 't rond staarde. Op den Westertoren n.l. stak men op ge- meentekosten van tijd tot tijd Bengaalsch vuur af, en wel op twee omgangen tegelijk, zoodat het ge heele bovendeel van den 84 M. hoogeu reus fan tastisch verlicht werd, terwijl het onderstuk volko men onzichtbaar bleef. En wanneer de massa dit wonderlicht een poos had aangestaard en ook daar van verzadigd was, ging het weer jubelend voort, om, na even op de Westermarkt den draaimolen veroverd te hebben, voort te hossen met een hoera voor de verlichte woning des burgervaders, door Hartenstraat, Gasthuismolensteeg en Paleisstraat, om zich op den Dam uit te storten in den oceaan van Oranjeklanten. Zóó hier, zóó overal. Ik heb op mijn tocht geen ruziestichtend woord gehoord, hoe er ook gedrongen en gejoeld werd. 't Ging alles in eensgezindheid toe en er vloeide geen druppel kwaad bloed in de aderen. De pret heeft naar ik hoor tot den morgen geduurd, maar ik ben lang voor het morgenkrieken gaan rusten. Op 't oogenblik is 't roei wedstrijd, een verdienste lijk werk in dezen storm. Van avond vuurwerk, morgen aubade en daarna volgen de gewone be zoeken aan den schouwburg, aan de Nieuwe Kerk en aan Artis. Zoo wil het althans de traditie. Men is benieuwd of Z. M. ook deze gewone bezoeken na laten zal. Ik heb nog vergeten te melden dat H. M., na haar moeilijken dagrit, ook een lange tocht onder nomen heeft door het schoonst verlichte deel der stad en overal met de grootste geestdrift ontvan gen is. 14 April.H. Het «Vliegend Blad* van Amsterdam bevat het volgende Welkom, Dochterken des Konings! Ook voor U de vlag in top, Kostb'ro parel in het Kroongoud, In het feestgroen, frissche knop! Vlechten beide Dw Vorst'lijke Ouders Aan Uw toekomst wensch en beê, 't Volk, aan Hen en U verbonden, Heel het N.êrlandsch volk bidt meê. Moge God die beê verhooren, God, die de eenheid heeft gegiond Tusschen Neerland en Oranje, Heil steeds knoopend in dien bond. Koningskind! blijf 's Konings vreugde, En der Moeder blijde trots, Voorwerp van des landzaats liefde, Boven allesliev'ling Gods. Zoek het groot-zijn meest in 't goed-zijn En strik zóó met zachte hand Vaster steeds d' Oranje-wimpel Aan de driekleur-vlag van 't land. E. Laurtllard. KERKNIEUWS. voor Dussen, Ds. W. Zegers, te Gorinchem. Ds. E. J. Homoet (uit Oldeboorn) vertrekt deze week van Venendaal, om Zondag 24 April te Opheusden zijn intrêe-rede te houden, waar hij door Ds. Doornveld, van Staphorst, zal worden bevestigd. Ds. H. H. Veder, te Schiedam, heeft thans een beroep naar de zoogenaamdo «doleerende* kerk te Rotterdam aangenomen. RECHTZAKEN. De Hooge Raad heeft uitspraak gedaan in de op 28 Febr. jl. behandelde zaak van P. van der Stadt en J. A. Fortuyn, waarin zij cassatie vroegen van een arrest van het Hof te Amsterdam, waarbij zij wegens opzetting door gedrukte geschriften tot we- derspannigheid, tot zes maanden gevangenisstraf waren veroordeeld. De Hooge Raad heeft het arrest van het Amster- damsche Hof vernietigd en opnieuw rechtdoende overwogen, dat het aan de eischers ten laste ge legde noch misdaad noch wanbedrijf oplevert en hen mitsdien van alle rechtsvervolging ontslagen. iVXxilta tuli. GEDACHTEN. De mensch is al te dikwerf dwaas voor zich zelf, verstandig waar het anderen geldt; hij heeft raad voor iedereen, slechts niet voor zich zelf. Woorden zijn voor de gedachten, wat goud is voor de diamantenmen heeft het noodig om ze in te zetten, maar men heeft er weinig van noodig. Gelnkkig onder de stervelingen is slechts hij, die zijn gelnk nooit aan gelnk te danken heeft. Het is niet noodig veel talent te leeren in de wereld, maar leg u er bovenal op toe de menschen te verstaan wanneer zij met u spreken; leer alles verstaan wat er gesproken wordt. Dat is een zeer moeielijke kunst. Begrijpt gij wat een ander wil, en is, en doet, dan begrijpt gij ook u zelf en hebt den steen der wijzen. Het grootste zingenot dat geen onaangenamen bijsmaak heeft, is in gezonden toestand rast na arbeid. Het eerste en zekere kenteeken van een gezonde ziel is een kalm en inwendig vergenoegd hart. Een verscheidenheid van taleD, die aan den toren van Babel doet denken, vindt men in de colleges der hoogeschool te Berlijn. In het aanstaande zo- mer-semester zullen daar de volgende levende en doode talen geleerd gewordenLatijn, Grieksch, Franscb, Engelsch, Italiaansch, Spaansch, Deensch, Oud-Germaansch, Poolsch, Russisch, Oud-Slavisch, Sanskriet, Syrisch, Assyrisch, Babylonisch, Oud- Semitisch, Arameesch, Arabisch, Turksch,Ethiopisch, Egyptisch en Chineesch. Het Oostersch Seminarie, dat gesticht zal worden, vermeerdert dat aantal waarschijulijk nog wel. De New-Yorksche «Toilet mask company* heeft een masker in den handel gebracht, waarmee de dame3 's nachts zich het gelaat moeten bedekken, om eiken morgen jonger en schooner te ont waken Geen twijfel, of dit nieuwste product op 't gebied van den toilet-zwendel zal spoedig ook zijn weg naar het lichtgeloovig Europa vinden, waar men zegt dat reeds coquette vrouwtjes worden gevonden, die 's nachts een stuk rauw kalfsvleesch op gelaat en voorhoofd leggen om de kleur harer huid te verfraaien. Rijsselberghe heeft een toestel uitgevonden, waar mede tegelijkertijd 8 tot 24 telegrammen kunnen worden overgebracht. Toen voor twee jaren (herfst 1885) de zwaluwen zich voor de reis naar het Zuiden gereed maakten, bevestigde de kleermaker Peter Tbadlets te Lucz- now aan de vederen van een in zijn huis wonende zwaluw een met olie doortrokken papiertje, waarop hij de volgende woorden geschreven had»0 Schwal- belein, o Schwalbelein, wo magst du denn im Win ter sein?* Hot diertje keerde werkelijk in het voor jaar van 1886 in zijn nestje terug. Het droeg eeu evenzeer geolied papiertje, met het opschrift: «Flo- renz, Castellari's Haus. Viel Giüsse bring ich mit herausDe kleermaker te Lucznow houdt ook voor dit voorjaar reeds inkt en papier gereed om zijn zwaluw feestelijk te ontvangen. Grijs is tegenwoordig de modekleur te Parijs; wit en somber zijn de toiletten. Staal-, muis-, pa relgrijs zijn de nuances van de thans begunstigde kleur; de toiletten zijn ook hoogst eenvoudig, bijna zonder eenig optooisel. Dezelfde strenge eenvoud heerscht ook bij de dames. Geen bloemen meer om de tafels op te sieren; bladeren beveelt de mode. Een vernuftig middel om telegramkosten uit te sparen werd door een New-Yorker toegepast. Zijn vriend te Gotha ontving het volgend telegram: «Derde brief Johannes vers 1315.* Het was ge makkelijk den Bijbel na te slaan, en men vond: «Vs. 13. Ik had veel te schijven, maar ik wil u niet schrijven met pen en inkt. Vs. 14. Maar ik hoop u haast te zien, en wij zullen mond tot mond spreken. Vs. 15. Vrede zij u. De vrienden groeten u. Groet de vrienden met name*. Een onzer vrienden ontving onlangs het volgend telegram: 2 Timothues IV vs. 13. Opzoekende vond bij: «Breng den reismantel mede, als gij komt.* Hij gaf aan den wenk gehoor, en nam den plaid, door zijn correspondent achtergelaten, mede. Het gebeurt maar zelden dat iemand, die in de kerk in slaap gevallen is, niet wakker wordt als de preek gedaan is en de kerk uitgaat. Eene uitzondering maakte dezer dagen een knaap te Lancaster, die in de kerk bleef doorslapen tot bij middernacht, toen hij toevallig door een politie agent werd ontdekt De Berlijnsche «Echo* had een prijsvraag uitge schreven voor het langst en koddigste woord, dat i zijn lezeis konden uitvinden. De wedstrijd is af- geloopeu en de prijs is toegekend aan 't woord «Transvaaltru ppentrope ntransporttrampelthie rtrei- bertrauungsthrünentragödie*dat is: «Die ThrS- nentragödie der Trauung eines Trampelthier-Trei- bers beim Transport der Transvaaltruppen nach den Tropen.* Een lezer zond het woord: «Koppen- knappenlippenlappenpappenmappenklappenwappen of: «Das Wappen auf der Klappe einer Mappe aus Pappe für den Lippenlappen eines Knappen auf der Koppe!* Een andere schreef«Mekkamusel- mannenmassenmeuchelmördermohrenmuttermarmor monumentenmacher*, hetgeen zeggen wil: «den Macher eines Marmormouuments für die Mohreu- mutter eines Massenmeuchelmördert unter den Mus- elmannen zu Mekka!* Een gezin met 46 kinderen. Bij Cicinnati leeft een der grootste gezinuen in de Vereenigde Staten. De man Joel Vaughau huwde vier malen. Zijn drie laatste vrouwen waren allen weduwen, die kinderen hadden bij haar vorige echtgenooten, en wel acht, zeven en vier, samen negentien. Zijn vier vrouwen gaven Vaughan 27 kiuderen, zoodat hij met de 19 stiefkinderen er 46 te verzorgen heeft. De oude vader is 80 jaar, het jongste kind ligt nog in de wieg. Een instrumentmaker te Parijs adverteerde on langs in eenige bladen, dat h.h. musici bij hem de echte trompetten van Sakkingen konden krij gen, a contant of op afbetaling. Eenige Duitschers te Parijs begaven zich naar den winkel en vroe gen zoo onnoozel mogelijk, waardoor zich toch die trompetten van Sükkingen van andere onderscheidden. «Weten de heeren dat niet?* vroeg de winke lier. «Te Sükkingen is de beroemdste trompetfa- briek en deze heeft zelfs vele jaren geleden eeu Duitsch dichter een hoop geld gegeven, opdat hij een boek over haar zou schrijven als reclame.* Twee kleine meisjes vergelijken de poppen, die ze hebben gekregen. Al spoedig blijkt dat die van Annie verreweg de kroon spant. Niet alleen dat ze echt haar heeft en de oogen kan verdraaien, maar ze vermag ook papa en mama te zeggen. Bedroefd staat Bertha te kijken. Maar plotseling kleuren baar wangen en schitteren baar oogen, als ze uitroept: Ja, maar mijn pop heeft veel goeier hart dan de jouwe! Een zieke zeide eens tot zijn dokter mijnheer! gij hebt mij nu al zoo lang onder handen gehad, doch zonder merkbaar gevolg; ik moet u dus ver zoeken, de kwaal wat krachtiger aan te pakken en den wortel des kwaads met één slag te vernie tigen.* «Dat zal ik doen,* antwoordde de arts, ligte zijn stok op en verbrijzelde met één slag een lang hals, die op de tafel stond. Een opmerking van Beets. De schoone natuur blijft nauwelijks schoone natuur, als men haar zoo koelbloedig geklassificeerd en geanatomiseerd heeft. Sla ze open de boeken over natuurlijke historie met hare klassen, orden, familiën, geslachten, soor ten, met hunne natuurlijke en kunstmatige stelsels, hoe dikwjjls zult gij er te vergeefs naar een vroom en hartelijk woord van bewondering en verrukking zoeken? Waarljjk, men heeft de wonderdoende na tuur te veel ontcijferd, te veel met pas»ers, ontleedmessen, tabellen en vergrootglazen nage- loopen. t ZALT-BOMMEL, 12 April. Boter ƒ0.40 kƒ0.47 per half kilo. Eieren 0.70 a f 0.80 de 26 stuks. t DUSSEN, 14 April. Op de heden alhier gehou den botermarkt werden aangevoerd 106 kilo boter. Zij gold van f 0.80 tot 0.95. t WAALWIJK, 15 April. Op de heden gehou den markt was de aanvoer van vee gewoon, de handel vlugger. Aangevoerd werden 873 KG. boter, die ƒ0.84 a 0.98 per kilogram gold. voor HH. Honoraire Leden met hanne Dames, op Maandag 18 Api*il 1887, in het Lokaal „de Koornbeurs." Aanvang 7 uur. PROGRAMMA: 1. Hollands Glorie. Koor met Piano R. Hol. 2. Wandellied. Solo H. Proch. 3. Ossian. Koor Beschnitt. 4. Ich woltt' raeine Lieb' etc. Duet Mendelssohn-Bartholdy. 5. Roeierslied. Koor C. C. A. de Vliegh. 6. Krijgslied. Koor en Kwartet met Piano R. Hol. 7. Artevelde en zijn zoon. DuetJ. Concone. 8. De Professor in den zang met zijne leerlin gen. Komieke Scène R. Genée. ter herberge van de kinderen Jac. de Wit, te Bussen, op Maandagen 25 April en 9 Mei 1887, voormiddags 11 ure: lo. krachtens art. 1223 B. W. i i met SCHUREN, onlangs nieuw gebouwd, ERVEN, TUIN en WEILAND, groot 45.30 aren. B. Een perceel uitmuntend groot 3 hectaren 87 aren 50 centiaren. 2o. Voor den Heer A. C. ZIJLMANS te Gorinchem. Onder Meeuwen: in den Hilschen polder, Sectie A No. 279, groot 1 hectare 11 aren 30 centiaren. directie: J. G. STOETE DE BOER. EERSTE VOORSTELLING, OI' de gevolgen der Geldzucht. Tooneelspel in vier bedrijven, door wijlen A. Ruisch. voorafgegaan door dramatische Schets uit het Volksleven, in één bedrijf, door Rosier Faassen. Aanvang 8 ure. Prijzen der plaatsen: le Rang f 0.99; 2e 0.75; 3e 0.40. Abbonnementskaarteu, de zes f 4.50, alleen verkrijgbaar van 12 tot 2 ure aan het Bureau. met en zonder* VANILLE, in de uiterst net ingerichte gebakkramen van staande op de BOTERMARKT te HEUSBEN, tegenover den Heer WUIJSTER. ar PRIJZEN: Boter-Wafelen 7 cent per stuk; 80 cent per dozijn; met Vanille 10 cent per stuk. In elke WAFEL staat de firma uitgedrukt. onder medewerking van een uitstekend Orchest, in het Café „CASINO'' a/d Waterpoort. op de Zaal „CONCORDIA" bij r*. van de Corput, op DinsdagDonderdag en Zaterdagavond, aanvangende ten 7 ure. ENTREE: DINSDAG en ZATERDAG, 15 Cent per persoon. DONDERDAG, 25 nu u Nederl. Herv. Gemeente. Bedankt De mail brengt in een der couranten ons het volgende uit treksel uit den staat van dienst als ambtenaar van „Mnltatuli Eduard Douwes Dekker, geboren te Amsterdam 2 Maart 1820. Vader: Engel Donwes Dekker. Moeder: Sietske Eeltjes Klein. Te Indië aangekomen 6 Januari 1839, schip „Dorothea," gezag voerder E. Donwes Dekker. 15 Januari 1839 in dienst getreden als klerk bij de algemeeDe rekenkamer, zonder bezoldiging. 1 Maart 1839 een maandelijksch tractement toegelegd van 80. 17 April 1839 verhoogd op f 125. 6 Februari 1840 benoemd tot 2den kommies bij de algemeene rekenkamer op een maan delijksch tractement van f 220. 9 Juli 1842 tot controleur 2e klasse ter Westkust van Sumatra, tractement f 275 's maands. 25 October 1843 (besluit No. 4) goedgekeurd het hem door den Gouverneur van Sumatra's Westkust gegeven ontslag als controleur van Natal en ter beschikking gesteld van den resi dent der Padangsche Bovenlanden. Van le December 1844 tot uit. Juni 1845 een wachtgeld toegekend van f 91.67. Besluit 1 Juni 1844, No. 9, wachtgeld verlengd tot uit. December 1345. Besluit 10 September 1845, No. 16, machtiging verleend tot uitbetaling van het tractement als controleur 2e klasse van 1 September 1843 tot 8 Januari 1844 en wachtgeld van 9 Januari 1844 tot einde 1844. Bij besluit van 13 September 1845, No. 8, tijdelijk ter beschikking gesteld van den resident van Krawang tot uit. December 1845 op eene toelage van f 108.33 boven het wachtgeld. Bij besluit van 11 Januari 1846, No. 10, vergun ning verleend om op nieuw wachtgeld uit te betalen. Bij be sluit van 12 Februari 1846, no. 39, op nieuw ter beschikking gesteld van den resident van Krawang voor den tijd van zes maanden en op denzelfden voet. 18 Mei 1846 kommies op het residentie kantoor te Bagelen, tractement f 200. Bij besluit van 25 Januari 1848, No. 36, eene gratificatie toegekend van f 200. Bij besluit van 27 October 1848, No. 7, benoemd tot secretaris van Menado, tevens vendumeester, tractement 400. Bij Koninklijk besluit 17 December 1848, No. 91, het radicaal toegekend als ambtenaar 2e klasse. Bij besluit 8 October 1851, No. 6, benoemd tot assistent-resident tevens magistraat en kommandant der schutterij te Amboina op 500. 25 Juli 1851, No. 3, eervol ontslagen als president der wees- en boedelkamer te Menado, Bij besluit van 1 Augustus 1852, No. 1, twee jaar verlof toegestaan naar Nederland (tractement 2700 'sjaars) tot herstel van gezondheid. Bij besluit van 4 Januari 1856, No. 1, benoemd tot assistent-resident van Lebak. Bij besluit van 23 Maart 1856, No. 34, eervol van de verdere betrekking van assistent-resident van Lebak ontheven en voor- loopig belast met de waarneming der betrekking van assistent resident van Ngawie (Madioen) 500. Aangeteekend dat bij kabinetsbrief van 23 Maart 1856, No. 54, hij ernstig wordt terecht gewezen ter zake van zijne on voorzichtige handelingen als assistent-resident van Labak. Bij besluit 4 April 1856, No. 4, op verzoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen. j De vruchten van het dessert slaan niet meer op tafeltjes, maar zij hangen evenals in de natuur aan boomen; de druiven, de oranje-appelen enz. wor den bevestigd aan struiken, welke in potten zijn ge zet deze laatste worden aan het oog ontrokken door met goud geborduurd pluche. zal A. AL,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 3