Buitenlandscli Overzicht. BUITENLAND. BINNENLAND. 1 Te Weenen en te Petersburg wedijvert men in het verspreiden van de meest treffende berichten over den staat van anarchie waarin Balgarye ver keert. Zeer geruststellend is het niet dat men zoo herhaaldelijk van anarchie gewaagt, terwijl de persen duidelijk het tegendeel aantoonen. Het Bulgaar- sche regentschap schijnt integendeel volkomen mees ter van den toestand. Nu het gebleken is dat de herkiezing van vorst Alexander op ouverzettelij- ken tegenstand van Rusland en Duitschland zou afstuiten, heeft het regentschap blijkbaar besloten in het geheel geen vorst te doen verkiezen, maar den voorloopigen toestand tot een blij venden te makon. Dit zijn bewijzen voor een krachtig bewind en dat de Russische en Oostenrijksche pers dus schreeuwt over anarchie moet eene bepaalde beteekenis heb ben. Die vindt men door te letten op hetgeen er in de Turksche hoofdstad gebeurt. Noch Rusland noch Oostenrijk denken er aan Bulgarije te bezet ten, daar zij weten dat dit een grooten oorlog zou uitlokken. Maar zij gebruiken omwegen. De Russische gezant te Konstantinopel, de heer Nelidoff, bewandelt dien omweg. Hij doet dag aan dag niets anders dan de Porte herinneren dat zij nog zooveel en zooveel millioenen heeft te be talen van de oorlogschatting aan Rusland. Daar Turkije in ongehoorden geldnood verkeert, is die herinnering voldoende om het een gewillig oor te verleenen aan al wat Rusland voorstelt. Nelidoff komt nu eiken dag bij de Porte met voorstellingen, welke, werden zij uitgevoerd, de onafhankelijkheid van Bulgarije zouden vernietigen. De laatste eisch was dat Turkije een ultimatum tot het Bulgaarsch regentschap zou richten om binnen 24 uren af te tredenOndanks hare mach teloosheid, heeft Turkije nog steeds geweigerd der gelijke eischen, welke natuurlijk eene Turksche bezetting van Bulgarije zouden uitlokken, in te willigen. Het door Russisch geld onderhouden dagblad »Le Nord,te Brussol, schrijft over Bulgarije >Men kan wel voorspellen dat spoedig in Bulgarije gebeurtenissen zullen voorvallen welke den tegen- woordigen staat van zaken geheel zullen wijzigen en aan de diplomatie gelegenheid zullen geven tusschenbeide te treden.Wij denken dat »Le Nord* de huid heeft verkocht, eer de beer geschoten is. Het ware te wenschen dat de Russischo regee ring bare aandacht meer wijdde aan den binnen- landschen toestand van het groote Rusland en door gepaste hervormingen een einde maakte aan het tegenwoordige regeeringsstelsel dat slechts mot behulp van den beul schijnt te kunnen gehand haafd wordeu. Men spreekt zoo maar van 300 officieren die tegelijk naar Siborië worden ver bannen en van dozijnen gevangenen die in alle stilte worden opgehangen, of het een bagatel was. Verre van dien schijnt de Czaar vast besloten niet do minste concessie te doen en luistert hij gretig naar hen, die beweren dat al die complotten door de Duitschers worden aangestookt en onder houden, om Rusland te nopen zich in de armen van Duitschland te werpen. Daarenboven, behalve in Bulgarije, rijzen voor Rusland ernstige moeilijkheden in Azië. Het is thans geen geheim meer dat de Emir van Afgha nistan wel degelijk den »heiligen oorlog* van Mahomed heeft uitgeroepen tegen de Russen, zoodat de orthodoxe muzelmannen te Konstantinopel reeds met alle macht bij den Sultan aandringen om die strijders voor Mahomed te hulp te snellen. De bekende Russische generaal Komarow, die indertijd dat bloedige gevecht aan de Afghanische grenzen leverde, heeft dan ook reeds om verster kingen geseind en die zijn hem beloofd. Natuurlijk ligt, het gewicht van Afghaansche verwikkelingen hierin dat zij, bij eenige uitbreiding bijna onfeil baar tot eene botsing tusschen Engeland en Rusland moeten leiden. Terwijl tusschen Duitschland en Frankrijk thans alles rustig is en de bekende voorvechter van een wraakoorlog, de heer Delourède te Parijs, zijn ont slag heeft genomen als voorzitter der patriotten- vereeniging, komt een ander bericht uit Berlijn dat nogal onrustbarend is. De Duitsche kroonprins, die mot Bismarcks poli tiek volstrek; niet dweept, moet er vrij slecht aan toe zijn. Hij zal naar bad Ems vertrekken voor eene ernstige kwaal, niet minder dan kanker iu de maag. De lijder moet in de laatste dagen ge ducht zijn achteruitgegaan. Daar de 90-jarige Keizer eiken dag kan komen te vallen is het van veel belang te weten of de bedaarde kroonprins, of diens jeugdige onbezonnen zoon de kroon van Duitschland zal ontvangen. Te meer daar nu weder eene autoriteit is komen vertellen dat een groote Europeesche oorlog on vermijdelijk is, en er slechts gewacht wordt op den dood van den ouden Keizer. Die autoriteit is de beroemde Belgische generaal Brialmont, die zich door een verslaggever van een groot Engelsch blad heeft laten ondervragen. Om het hooge belang der zaak ontleenen wij daaraan het volgende: Wat denkt u over een aanstaanden oorlog, vroeg de correspondent. De oorlog, antwoordde de generaal, is zeer zeker onvermijdelijk. Maar naar de inlichtingen die ik uit alle bronnen heb verzameld, zal hij niet uitbarsten zoolang de oude keizer leeft. Hij wordt door een godsdienstig en menschelijk gevoel gedre ven een nieuw bloedvergieten op zijn ouden dag te vreezen. Hij zal dus geen enkele poging nala- laten om eene uitbarsting te beletten. Al de hef tige artikelen van de Duitsche bladen in den laat- sten tijd mogen een oogenblik eene gedrukte stemming veroorzaken, meer kunnen zij niet uit werken. Een wezenlijk politiek gevaar veroorzaken zy niet. Daarna sprak de generaal lang en breed over de rol welke België in dien oorlog zou hebben te vervullen. België, zeide de generaal, kan niet meer rekenen op Engeland, want het Engelsche leger is veel te zwak. Daarom moet België alleen op zich zelf rekeuen. Met dat doel moeten de nieuwe for ten worden aangelegd, en moet België over een uitmuntend leger van minstens 80.000 man kun nen beschikken. Een militair schrijven in het gezaghebbende ^Journal des Débats,* scbryft over deze quaestie (10 pen zijn bij Ostende gastrand. Vele menschen zijn verdronken. De Engelsche mail-boot kou het Ka- Daal niet passeeren. In het Zuiden van Tyrol keefc Vrijdag een hevige sneeuwstorm gewoed. Een schuldeischer van Keizer Wilhelm. Dezer dagen is in het Ziekenhuis te Berlijn een 98 jarig man overleden, die jaren lang in kommervolle om standigheden levende, er zich op beriep dat hij vier groschen van den Keizer moest hebben. En 't was zoo. Toen de Keizer zes jaren end was speelde hij te Potsdam met eon bal, die over een muur vloog. Friedrich Siegel, een 14-jarige jongen, klom over den muur en haalde den bal terug. De Keizer (toen Prins), wilde den knaap 4 groschen geven, maar hij noch zijn gouverneur had klein geld bij zich en hij zei: >Nu, 't doet er niet toe gij krijgt ze later.* De prins vergat zijn belofte echter en eerst lang nadat hij Keizer was geworden kwam hem het verhaal van den ouden crediteur, die er iedereen steeds van in kennis stelde dat de Keizer zijn schuldenaar was, ter oore. Z. M. herin nerde zich het geval en zond den ouden man 50 Mark als afdoening van hoofdschuld en rente. In Penzing, bij Weenen, heeft een 36-jarig spoor wegarbeider, Jozeph Pleier, zijn 25-jarige vrouw, met wie hij slechts drie weken gehuwd was en die hij van ontrouw verdacht, op eersten Paaschdag 's avonds in het veld gedood. Hij ging naar huis slapen, bracht den tweeden Paaschdag heel vroolijk door en ging zich toen bij de politie aanmelden als moordenaar zijner vrouw, wier lijk inmiddels door spelende kinderen in een dal was gevonden. Lachend had hij verteld dat hij van zijn vrouw »af« was en nu een andere zoeken kon. Omtrent de »Victoria« wordt nog medegedeeld: Dinsdagavond jlte 11 uur, verliet de Victoria*, een der vijf stoombooten van de London, Brighton and South Coast Railway-company,* de haven van Newhaven en zette koers naar Dieppe. Er waren 120 personen aan boord, waarvan 90 pas sagiers. Den volgenden morgen om acht uur was zij nog niet te Dieppe aangekomen. Even na negen kreeg men vau het sein-station te Point Ailly de tijding dat de Victoria* niet ver van daar gestrand was op de rotsachtige kust. De stranding had bij een hevige mist in het vroege morgenuur plaats gevonden. Deze mare werd bijna onmiddellijk bevestigd door een tweede telegram dat meldde, dat de passagiers trachtten te landen. Meu kon de stoomboot op de rotsen zien. Zij be vond zich klaarblijkelijk in gevaar. Daarop meldde een derde depêche dat twee booten der Victoria* bij St. Valery op de kust, waren geslagen. Eender booten was ledig. Donderdagmiddag te vijf uur telegrafeerde een bevoegd persoon, die zich uit Dieppe naar de plaats waar het schip was gestrand, had begeven, dat er geen twijfel aan was of tien of twaalf passagiers waren in de golven omgekomen. Nadere berichten deelden de volgende bijzondor heden mede: Het schip strandde om vier uur in den morgen. Men trachtte onmiddellijk de booten uit te zetten, hetgeen bij de hevige branding na veel moeite ge lukte. Toen vijftieu menschen, mannen en vrouwen, goed en wel waren ingescheept, sloeg de boot, om en bijna allen verdronken. Slechts twee van hen konden in de beide booten worden opgenomen, die met 37 passagiers te Féeamp aankwamen. Een audere boot laudde met den kapitein, die tot het laatst aan boord was gebleven, en het overblijvende scheepsvolk, uiet ver van Dieppe. De kapitein verzekert dat het verlies van inen- schenlevens zou voorkomen zijn, indien de passa giers meer op zijne bevelen hadden acht geslagen. De laatste berichten melden dat in het geheel 25 menschenlevens te betreuren zijn. Op verschillende plaatsen zijn lijken aangespoeld. Van de Victoria* zal niet veel meer overblijven. Bjj hoogen waterstand is niets van het stoomschip te zien. De instructie in de zaak Pranzini is afgeloopen, ten minste wat Pranzini zelf aangaat. De advocaat Demange heeft vergunning gekregen met zijn cliënt te confereeren, met het oog op de verdediging. Hij bleef een uur bij hem. Pranzini schijnt na de categorische verklaringen van den messenkoopman zeer gedrukt te zijn. Op zijn verzoek werd hem een onderhoud met mme. Sabatier toegestaan. Pranzini bezwoer haar alles in te trekken wat zij verklaard had, maar zijn vroegere minnares hield alles staande en de be schuldigde werd in zeer opgewonden toestand weg gevoerd. Naar Geissler werd overal gezocht, o. a. te Keulen en te Berlijntot hiertoe zijn alle nasporingen vruchteloos gebleven. Te Brest zijn 4000 kinderen door mazelen aan getast. Dezer dagen heeft in het Kanaal een hevige storm gewoed. Verscheidene visschersbooten zijn met man en muis vergaan. Het Noorweegsche driemastschip, dat op zijn reis was naar Canada, strandde op de Belgische kust. Negen matrozen redden zich. De overigen zijn verdronken. Niet minder dan 15 sche Een bericht uit Sartena meldt, dat een EDgelsch stoomschip met 150 passagiers in den afgeloopen nacht bij Bonifacio gezonken is. De papierfabriek van M'Grath te Chicago is afgebrand. De schade bedroeg y2 millioen dollars. Het stoffelijk overschot van Lincoln is van het geheime graf te SpriDgfield (in Illinois) overge bracht naar het kerkhof, waar zijn vrouw begraven ligt. De geheime begrafenis had plaats om te beletten dat het lijk gestolen werd en de juiste plek was slechts aan zeer enkelen bekend. Een geweldige cycloon heeft in Ohio gewoed. 30 personen zijn gewond en vele huizen werden ver nield. Men schat de schade op 1 millioen. In China zal de telefoon worden ingevoerd. BEKENDMAKING. HEUSDEN, 19 April. Kermis te Heusden. t BABYLONIEN BROEK, 18 April. In den vroegen morgenstond, ten 3 ure, ontstond beden brand in bet achterhuis van den broodbakker T. v. W. op den Hill, onder deze gemeente, die zoo spoedig in omvang toenam, dat reeds ten half vier ure alles geëindigd was, waarbij het achtergedeelte van het huis geheel in de asch werd gelegd en voorts een paard, schapen, een geit en een hond in de vlammen omkwamen. De oorzaak van den brand is onbekend. Het voorste gedeelte van het huis, dat met pannen gedekt was, bleef gespaard. Ook de be lendende huizen bekwamen geen letsel. t WAALWIJK, 18 April. Gisteren avond gaf de liedertafel „Oefening en Vermaak'' een eoncert. De opkomst was minder groot dan gewoonlijk, er werd echter goed gezongen hete eerste num mer „Nachtgezang" van Abt werd zeer goed uit gevoerd, de solist was echter wel wat onduidelijk en cres- en decrescendeerde ruim sterk, de so listen hadden schoone nummers, het duidelijkste voorgedragen was, dacht ons, „O sieh mich nicht so lachelnd an." t HEDIKHUIZEN, 18 April. Een jongen van negen jaren, zoon van L. v. K. alhier, had het ongeluk al spelende een groote boon in te slik ken en was binnen eenige minuten een lijk. Eene waarschuwing voor de jeugd om voor zichtig te zijn. KAPELLE, 13 April. De vetweiders zijn al hier druk bezig met het aankoopen van weikoeien, die thans voor een derde minder dan in de laat ste jaren te bekomen zijn. Voor 80 a ƒ100 kan men ze bekomen, die tot 275 a 300 KG. zwaar kunnen worden, zoodat de vetweiderij on der gunstige voorteekens geopend wordt. RAAMSDONK, 14 April. Heden morgen, te ö1^ uren, heeft in deze gemeente een hevige brand gewoed, waardoor een boerenhofstede en 2 burgerwoningen in de asch zijn gelegd. t UITWIJK, 16 April. In eene op heden ge houden bestuursvergadering is op nieuw herbe noemd mej. W. M. Mooij als onderwijzeres in de nuttige handwerken aan de openbare school alhier. t ALMKERK, 18 April. Bij den burgerlijken stand alhier is huwelijks-aangifte gedaan door eenen man van 60 jaren oud, die voor de vierde maal zich in het huwelijk zal begeven. De vrouw zijner keuze is 65 jaren oud en reeds tweemalen weduwe. t DALEM, 17 April. Naar wij vernemen zal binnen enkele dagen een nieuwe stoomboot wor den in de vaart gebracht tusschen Tiel en Rot terdam, terwijl de thaDs varende raderstoomboot alsdan, na in orde gebracht te zijn, moet die nen als reserve tijdens het fruitsaisoen. De nieuwe boot, die den naam draagt van „Harmonie" is geheel naar de eischen des tijds ingericht en moet een fraai en zeer snel loopend schip zijn. Ter audiëntie van Z. M. den Koning verscheen ook de heer Keilller, die juist 13 jaren geleden bij de bestorming en verovering van den Kraton in Atjeh het eerst de Nederlandsche vlag op den muur van dien burcht plantte en daarna zwaar gewond geraakte. Door den M. v. O is bepaald dat de miliciens der lichting van dit jaar onmiddellijk bij hun in deeling bij de corpsen, moeten worden bekend ge maakt met de voorwaarden waarop zij bij het leger in O.-I. kunnen worden gedetacheerd of overge plaatst, alsmede dat een afschrift van die voorwaar den in de soldatenkamers der kazernes moet wor den opgehangen. Een Indisch blad is van oordeel dat het be sluit om Indische troepen, die op booten uit Ne derland naar hunne bestemming vertrekken, geen jenever meer te geven, een hoogst nadeeligen in vloed zal hebben op de werving hier te lande. Naar den staat der rijksmiddelen over Maart te oordeelen, zou men haast moeten gelooven dat de tijden beter worden. Op de accijnzen na, heb ben alle middelen de opbrengst van het vorige jaar overschreden. En ook van de accijnzen zou de uitkomst bevredigend zijn geweest, ware uiet de suiker zoo ten achter gebleven. Wel is waar is de vermeerdering, alles te za- men genomen, slechts 21/s ton; maar het is een goed teeken, dat vooral die middelen, waarin de algemeene bedrijvigheid het meest zich afteekent, hoogere cijfers aanwijzen, de posterijen, de inko mende rechten, de loodsgelden en vooral de zegel en registratiegelden, deze beide laatste zelfs vrij belangrijk. Over de drie eerste maanden van het jaar is de opbrengst van de gezamenlijke middelen bijna 4 ton beneden het vorige jaar gebleven. Neemt men echter in aanmerking, dat in dit kwartaal de suiker en het successie-recht 3ys ton minder heeft opgebracht, dan moeten de andere middelen niet onaanzienlijk zijn vooruitgegaan. Verblijdend zeker is het dat daaronder de zegel en registratierechten in de eerste lijn staan, met eene opbrengst die de cijfers van het vorige jaar en, voor de registratie wat in lang niet is gebeurd ook de raming vrij belangrijk overtreft. Men schrijft aan de „L. Crt."Het is ruim half April en nu begint de. bloetem van den Cy- donia Japauica eindelijk te ontluiken; dat ver- schilt eeDe maand. Nog stei'ker bewijs van ach- l terlijkheid in de natuur valt op te merken dat hier en daar het sneeuwklokje nog niet heeft uitgebloeid. Met een feilen zonneschijn en scher- pen oostenwind klom gedurende de Paaschdagen de 1 thermometer boven de 60° F. Dezer dagen staat hij weder 20° lager met sneeuw, hagelbuieu en nachtvorst. Kunt ge mij ook zeggen, vragen on derling de tuinlieden en landbouwers elkander af, wanneer de koude uit de lucht komt? Als de weerkundigen zoo vriendelijk wilden zijn dit eens uit te maken. Hoe de goede inrichtingen hier te lande op elk gebied, tot zelfs in ver verwijderde streken, gunstig bekend zijn, bewijst het feit dat de regeering van Rusland een ambtenaar gezonden heeft naar Eist, in de Betuwe, om zich daar onder leiding van den heer G. J. van Schaik, eigenaar van de ta baks-plantage „Willem III," geheel op de hocgte van de tabakseultuur hier te lande te stellen. Be doelde ambtenaar zal daartoe geruimen tijd hier vertoeven. De provinciale commissie voor de algemeene col lecte ten behoeve van de noodlijdenden door den hagelslag, die op 1 Juli 1886 vele gemeenten der provincie Noord-Brabant zwaar teisterde, heeft thans verslag omtrent hare verrichtingen uitgebracht. Uit de opbrengst der verschillende collecten is door haar aan onderscheidene gemeenten uitge keerd een totaal bedrag van 20,953.14s. De bolgewassen, die in uitgestrekte velden in- en onder Haarlem zijn geplant, vertoonen zich reeds boven den grond en op enkele plaatsen kan men nu de kleuren reeds zien. Binnen enkele da- Tot nog toe had het regentschap zich strikt be paald tot administratief beheer en tot bewaren der orde. ThaDS evenwel treedt het als souvereine macht op. In de vorige week heeft het b.v. 160 cadets tot officier aangesteld, 30 kapiteins, 70 lui tenants en 60 onder-luitenants bevorderd in rang. der Belgische versterkingen aldus »Zij (de Belgen) zullen de Maaslinie versterken om haar te verdedigenwij vragen dat zij haar zoodanig versterke, dat niemand Duitseber Doch Franschman den lust hebbe haar aan te tasten; zij willen, in één woord, versterkingen om zich van te bedienen, en wij willen alle ver sterkingen opdat zij ze nooit behoeven te gebruiken Kon men dat maar van alle versterkingen zeggen, dan zou de beschaafde wereld er beter aau toe zijn De Burgemeester van Heusden brengt ter openbare kennis, dat van af heden op de secretarie der gemeente voor een ieder ter inzage is nedergelegd staat 8a, bevattende afschrift der door de hoofdcommissie voor de herziening der belastbare opbrengst van de ongebouwde eigendommen vastgestelde schalen en eene opgaaf van de vastgestelde belastbare opbrengst der als typen geschatte eigendommen onder deze gemeente. Heusden, den 18 April 1887. De Burgemeester voornoemd. HONCOOP. Zooals we reeds mededeelden is de Kermis dit jaar veel uit gebreider dan het vorig jaar. Aan de Waterpoort staat de ruime schouwburgtent onder directie van de hh. Stoete en de Boer, waarin heden avond de eerste uitvoering zal gegeven worden. Om echter alles meer nauwkeurig in oogenschouvr te nemen, zullen we eene wandeling langs de verschillende vermakelijk heden doen, waarbij onze lezers ons in gedachten gelieven te volgen. Van af het stadhuis gaande, langs de zijde Postkantoor, ont waren wij op de Botermarkt het eerst een z.g. Messentent. Het „vijf ringen voor een stuiver" wordt ons zoo dikwerf toegeroe pen, dat we ons onwillekeurig laten verlokken om het geluk eens te beproeven, dat echter slechts met buitengewone vaar digheid valt te grijpen. „Drie ballen voor vijf cent," roepen daarop de exposanten eener tent, alwaar men zijne bedrevenheid in het werpen kan oefenen. „Gooi op wat raai-je," klinkt uit de sierlijke koekkraam van Van der Leeuw en we banen ons een weg door de koekslaande menigte om de vele koeken met sier lijke opschriften te lezen terwijl aan een vleugel der kraam de jeugd eene gepaste versnapering vind in de krenten- en sucade- bollen, (zie advert.) Een soortgelijke koekkraam gevolgd door eene galanteriekraam, passeerende, komen we aan de gebakkra men van Uiterwijk. Zelden zagen we hier eene zoo nette, door gas verlichte, ruime poifertjes- en wafelkraam, die tevens hare bezoekers in de gelegenheid stelt een likeurtje te verschalken, terwijl anderen zich aan zuurtjes met wat daarbij behoort, kun nen te goed doen, (zie advertentie.) 't Is of aan die inrichting geen einde komt, want aan eene andere zijde lachen de oliekoeken weder een ander soort van bezoekers tegen. We zijn aan het einde van de markt; doch, voor we de andere zijde beschouwen, even een blik geworpen in de Dertig cent Bazar van den heer Ochtman, op den hoek van de Nieuw- straat, die tal van keurige artikelen geëxposeerd heeft, die ons doen afvragenhoe kan dat alles voor zoo weinig geld geleverd worden, (zie advertentie). We staan weldra aan de zijde Korenbeurs weder voor een galanteriekraam met groote verscheidenheid van artikelen, ge volgd door de koekkraam van Janssen, alwaar de ronzebons getrokken wordt en we den uitslag vernemen met „nommertje negen prijs maar casuëel vrij van premie!" om vervolgens weder voor een messentent te staan. We volgen nu de volks- stroom die door de Engstraat koers zet naar de Vischmarkt, van waar een zee van muziek ons tegenklinkt. Vóór het Panorama verdringt zich jong en oud en we zien ieder voldaan terugkeeren. We gaan daarom ook een kijkje nemen en deelen weldra in de algemeene stemming: keurig zijn de verschillende tableaux. Het palingoproer vooral is le vendig weergegeven en verraadt de hand eens kunstenaars, zoo ook de andere onderwerpen, (zie advert.) terwijl het geheel wordt opgeluisterd door een fraai orchestrion. Nu is de vélocipède-tent aan de beurt. We merken een prettige geest op onder de verschillende vólocipcdisten van beiderlei kunne die, door eigen krachten, zich in een zoo snelle beweging weten te brengenalles opgeluisterd door de onmisbare muziek (zie advert.) Een krachtmachine, een Amerikaansche schommel en eindelijk de caroussel, die óók dit jaar ruimer en nog sierlijker is dan anders. We zouden nu de kermis even verlaten en op „Concordia" of in „Casino" een oogenblik gaan vertoeven, alwaar wij de kermisstemming en dansende paren terug vinden. Ten slotte wenschen wij de kermisvierenden een gepast genot en de verschillende ondernemers, die op eene eerlijke wijze hier hun brood trachten te verdienen, een gewenscht succes. A i i

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2