1 M WEILAND, Diffl-C ragenvele nieuwe Photographie. publiek verkoopen, Een perc. WEILAND Eenige prijs 30 cent. BURGERLIJKE STAND. 324ste Staatsloterij, Boekaankondiging. Gemengd Nieuws en Allerlei. MARKTBERICHTEN. APYEKrENTIENr""* Speelgoederen, Galanteriën, Toilet-zeepen en Diverse Fijne Odeurs. Zie de Étallage. 50 Cent. 50 Cent. Notaris BINKte gen zal men de schoone hvacinthên in vollen bloei kunnen bewonderen en van de heerlijke geuren, welke over veld en wegen door haar worden verspreid, kunnen genieten. Aan de markt te Kralingen zijn van 815 Verkocht: 1300 zalmen en 8974 elften. Als een bewijs dat de elftvangst dit jaar tot nog toe bijzonder schraal is, diene, dat tot Zater dag slechts ruim 7000 stuks zijn aangevoerd, ter wijl in het vorige jaar tot 14 April reeds ruim 33,000 stuks waren aangevoerd. Uit Dordrecht wordt aan de „N. Rott. Ct." geschreven De gymnastiek-uitvoeringen op 13 en 14 de zer, onder leiding van den heer Johs. Tuinen- burg, in de zaal van „Kustmin" door de Dor- drechtsche Turnclub „Olympia" en de gymnastische Volksklasse, gehouden met medewerking van de hh. Zoethout, Morks en Bremekamp, leden der „D. T. C.", hebben netto zooveel opgebracht, dat aan de commissie voor de oprichting van den kinderspeeltuin in het volkspark „Merwestein" een volledig klimtoestel met 8 masten, klimtou- wen met en zonder klossen, enz. enz. ten ge schenke zal worden aangeboden. Meer en meer wordt de hoop gekoesterd dat nu met de door onzeu kindervriend mr. H. O. van der Linden van Snelrewaard, met uitgege ven schetsen, gedichten en muziek, onder den titel „Bloesemrein", bijeengegaarde gelden en wat vroeger reeds door hem is geschonken, met de door de ingezetenen ingeteekende giften, hetzij in eens, het zij jaarlijks, plus de door den gemeen teraad toegestane f 1500, de speeltuin eerlang zal worden geopend. Bij liet te 's Hage gehouden examen voor on derwijzeres, zijn o. a. geslaogd mejvr. K. W. van Gelderen te Gorinchem en H. L. Engelberts te Giessendam. Op de vischmarkt te Roosendaal is een schol verkocht, waaruit bij het opensnijden een gouden oorbel te voorschijh kwam. Ruim 200 ingezetenen van Hoogeveen hebben den postdirecteur verzocht hun des Zondags niets per post te laten bezorgen. Alle openbare scholen te Roermond zijn voor onbepaalden tijd gesloten wegens het epidemisch heerschen der mazelen aldaar. Terwijl Donderdagnacht een te kwart vóór drieën ontstane uitslaande brand in de Gerard Doustraat te Amsterdam nog niet geheel door de brandweer was bedwongen, brak te ruim 3 uur een zeer zware brand uit in de St. Pietersteeg naast het hoekhuis van den O.Z. Voorburgwal. In dit perceel is een logement gevestigd. Er wa ren 46 gasten en met de overige inwonenden, 59 personen in huis. De oorzaak van den brand is onbekend, maar zeker is het dat de vlammen plotseling uitsloegen en dat van boven tot bene den de drie verdiepingen in lichterlaaie stonden toen de brandweer kwam. De logeergasten ontkwamen voor het groote deel meestal met achterlating van alles door deur en ramen, een hunner sprong uit de bovenste verdieping, kwam in eene snijding en viel mors dood. De brandweer vond één verkoold lichaam en op eene kamer, die niet geheel was uitge brand, een man gezeten op een stoel, blijkbaar door den rook gestikt en door de vlammen niet aangetast. Op eene andere kamer vond men een lijk onder een ledikant, ook niet door het vuur gezengd. Voorts werden twee mannen, die uit de ramen sprongen, gekneusd in het gasthuis opge nomen. Een 12-jarig meisje, dat te Dordrecht uit een ongesloten toonbanklade f 8 stal, is door de po litie opgepakt. Bij het Rijksgesticht Veenhuizen is een boerenwoning afgebrand. Er zijn 6 koeien en 4 paarden bij omgekomen. Een rietdekker is te Zwinderen (Drente), van de kruin van een boerenhuis gevallen en kort na den val overleden. Een knecht der glazenwasscherij-maatschappij te Rotterdam is op den Schiedamschen Singel al daar van een ladder gevallen. De man werd naar het gasthuis gebracht. Onder Maarseveen is een jongen van 4 jaar verdronken. Twee mijlen ten N. van den vuurtoren van Eierland ligt in diep water een schip gezonken, waarvan de bramsleugen bijna boven water uitsteken. Uit het Oosterdok te Amsterdam is het lijk opgehaald van den hof meester van een Engelsch schip. Te Roermond is een oppassend bediende uit Houthem uit een raam der tweede verdieping gevallen. Zijn schedel brak en zijn arm en schouder werden zwaar ge kneusd. In den avond is hij overleden.TeUs- selstein is de knecht van een veehandelaar zoo danig door een paard geslagen, dat hij weinige uren daarna overleed. Het vermoeden dat 2 personen van Rotterdam, die op tweeden Paaschdag met een roeiboot van den Hoek van Holland zeewaarts gingen, veron gelukt zouden zijn, is reeds bewaarheid. De boot is op het Maasdroge gevonden en een der lijken is aangespoeld. In de Watersteeg aan de St. Anthoniebreêstraat te Amsterdam is Vrijdagavond te ruim 7 ilren in een openstaand portaal, aan den voet eener trap liggende gevonden een kind van het vrouwelijk geslacht, slechts eenige weken oud. Het is terstond ter verpleging opgenomen in het Stads-Bestedelingenhuis. Onder Zwoller kerspel is uit het water opgehaald het lijk eener oude, onbekende vrouw uit den behoeftigeu stand. In de Govert Flinckstraat te Amsterdam is een man gevonden van 53 jaren, die volgens verkla ring van getuigen, door zijn 16 jarige dochter en een 36-jarigen medebewoner van de trappen zij ner woning was geworpen. Hij werd naar het gasthuis gebracht, maar overleed onderweg. Op het schip „Concordia" aldaar is een matroos in het ruim gevallen en zwaar gekneusd gewor den. Op een overweg tusschen de stations Gorkum en Leerdam is een iijtuig, dat zich op een gedeelte der spoorbaan bevond, door een trein aangereden en zwaar beschadigd. De 3 per sonen, die er in zaten, kwamen met den schrik vrij. Nabij Rotterdam is een vigilante van den Oost-Zeedijk gevallen. Een der passagiers, die naar Gouda moesten, bezeerde zich ernstig aan de hand. t Heusden, van 11 tot 18 April. Ondertrouwd: Albertus Kraaij, 36 j. en Maaike van Korjck, 28 j. Getrouwd: Pieter Abraham Middelhoek, jm. 39 j. en Maria de Waal, wed, van Arie Baaijen, 50 jaren. Prijzen van f 100 en daarboven. 2e Klasse. Trekking van 4 April. Prijs van 5000: no. 1979; ƒ1500: no. 9981 1000: nos. 11054 en 20273; 200: no. 18483; 100nos. 663, 11012, 13018 18134 en 19730. KERKNIEUWS. Beroepen naar Spijk, bij Gorinchem, A. E. L. W. Romer, te Buurmalsen Bedankt voor Loon op Zand (cl. Heusden) C. Bouthoorn, te Sprang. Na de weigering van den kerkeraad te Dordrecht, om attesten van zedelijk gedrag af te geven aan de catechisanten der predikanten Keller van Hoorn en Steen, zijn die catechisanten, ten getale van 64, gisteren aangenomen en bevestigd door de kerke raden van Puttershoek en Oudenbosch. GEDACHTEN. De brug van willen tot doen is niet zoo kort of het goed kan er in kwaad verkeeren en het kwaad willigste hart kan de zoetste vruchten afwerpen zich zeiven ten spijt. Waar men in de wereld rondziet, overal bespeurt men, dat waarheid vreemder is dan verdichting. Een zonsondergang op de Alpen is even reëel als een Hollandsche kaas op een houten bordmaar de schilder van den zons-ondergang zal als idealist, die van de kaas als een realist beschouwd worden. Ik begrijp niet waartoe wij 't lachen geleerd zouden hebben, als wij 't niet deden, waar we ge lukkig zijn. De gedachten zijn de voorloopers der feiten. Altijd opmerken, altijd denken, altijd leeren, daarop berust het aandeel, dat wij in het leven nemen dat onderhoud de strooming ran ons le ven en bewaart het voor verderf. Er zijn menschen die zoo in zaken opgaan, dat ze zich niet bekommeren of de witte bloesem dan wel de sneeuwvlokken tegen de ramen stuiven. Denken wat waar, gevoelen wat schoon en wil len wat goed is, daarin erkent de ware mensch 't doel van 't leven. Voor de maatschappij wordt het heil verwacht van de school, voor de school van de vrijheid. Voor geld koopt men alle waar, zelfs menschen, alleen geen levensgeluk. Men behandele zijne kinderen niet als slaven, wanneer men wil dat ze "eenmaal vrije mannen zullen zijn. Wie zich beklaagt dat hij als een speelbal door het lot her- en derwaarts geworpen werd, erkent tevens daarmee dat hij van licht gehalte is. Dat de hartstochten te sterk zijn, verontschul digt den mensch volstrekt niet dat hij geen mees ter is van zichzelf; hij moet zijn kracht leeren ge bruiken, welke in de rede bestaat. Wederstaat den ongeregelden hartstocht in den aanvang en gij zult in staat zijn, ook den verwoedsten aanval te teugelen. Zichzelf te wantrouwen, is een teeken van zelfkennis. Angstig te peinzen wat men had kunnen doen, is het slechtste wat men doen kan. Wie geluk wil hebben in zijn huis, moet niets aan het geluk overlaten. Wat gij verdient en be spaart dat hebt gij zeker en gewis; wat gij van het geluk verwacht, dat staat gij op het punt te verliezen. Wie zelf zijn geluk niet maakt, hem zal niemand het maken. Er is tweëerlei soort van tevredenheid; die met de wereld en die met zich zelf. Beide te genieten is heerlijk, maar moeielijk. Kunt gij ze echter niet beide vereenigen, laat dan de wereld varen en houd u aan uw hart. In de »Amst. Ct.leest men het volgende: Dierenbescherming wordt dikwijls overdreven en dan wordt die deugd bespottelijk; het volgende staaltje moge daarvan het bewijs geven. In Amsterdam woont een echtpaar, Jantje en Netje; beiden zjjn reed3 twintig jaar in den echt verbonden, doch ongelukkig is die echt niet geze gend met kinderen; de toevlucht werd dus van de eerste jaren af genomen tot honden en katten. Zoo leefden ze gelukkig met Mienetje de poes en Bello en Lietje de honden. Wanneer de beestjes maar gezond waren, was moeder gelukkig zij beschouw de de dieren als hare kinderen en behandelde ze met een bijzondere zorg. Doch in het leven vol ge luk en zaligheid kwam een treurig oogenblik, een donkere wolk aan den helderen hemel. Lietje ver keerde in gezegende omstandigheden en klein en zwak als het diertje was, was moeder beangst dat ze er dat niet goed zou afbrengen. De bigde of wel de angstige dag brak aan en Lietje werd ziek. Up raad van Jan werd de dok ter gehaald en deze was van oordeel dat wanneer de verlossing kunstmatig geschieden zou, Lietje het leven zou behouden. De dokter vertrok en des nachts waakten Jan en Netje bij het arme diertje, dat den volgenden dag hevige pijnen zou ondergaan en beiden hoop ten dat men hun niet zoo zwaar zou beproeven dat Lietje zou komen te sterven. Op eens roept Jan uit: »Netje, ziet eens, ik geloof dat het met Lietje afloopt; een stuipje denk ik, och ziet, hij legt het hoofdje neer!* En stil en kalm ging de hond heen, zich weinig bekommerende over de treu righeid van hen, die zich als zijne ouders beschouw den. Thans was Holland in last: Netje kreeg een flauwte, Jan was geheel van streek. De menschendokter werd gehaald en schreef iets kalmeerends voor. Den volgenden dag werd een fijn kistje besteld en op een zilveren naamplaat stondOnze lieveling Lietje, overleden 25 Mrt. 87, geboren Zes Amsterdamsche kruiers werden verzocht zich in gala te kleeden en tegenwoordig te zjjn bij de ter aarde bestelling. Voorop liep Jan een psalm zingendedaarachter droegen de zes mannen de baar treurig weg. De tuinman had een graf gedolven en na een korte doch krachtige aanspraak van Netje, verdween de kist in de groeve en met Jan roepen ook wij »Zijn asch ruste in Vrede(Historisch.) Als een der vele bewijzen van de groote opge wektheid, die te Amsterdam heerschte en zich bij de geringste aanleiding in allerlei komische en humo ristische tafereeltjes uitte, diene hetgeen eergisteren avond bij Krasnapolsky voorviel. Een oudachtig heer stapt binnen, die als men wil in voor komen en manieren gelijkenis vertoont met Z. M. Nauwelijks is hij over den drempel, of een guit fluistert zijnen buurman in: »Daar heb je den Koning!* Het nieuwtje gaat van mond tot mond en is in een ommezien door alle zalen verbreid. Men staat op, juicht en jubelt, dringt naar den wintertuin, alwaar de bewuste heer intusschen heeft plaats genomen, klimt op stoelen en tafeL, zwaait met hoeden, heft de volksliederen aan, en breekt telkens in een uitbundig lachen uit, ieder zich vermakende met zijns buurmans pret. De heer, het voorwerp dier ovaties, speelt de hem opgedrongen rol »con-amore.« Hij is opgestaan, dankt met het bekende gebaar, wuift met de hand, ten teeken »dat het zoo goed is,« laat zich aan leunen, dat eenige hoeren aan hem worden voor gesteld, onderhoudt zich minzaam met hen en commandeert ten slotte met eene vervaarlijke stem een glas Boijersch, dat hij, na den kellner met eene ridderorde te hebben begiftigd, op het welzijn van zijn volk naar binnen slaat. Enkele dagen geleden werd nabij Mnnnekezijl een koopman in vlas, ziju zakboekje mot gelds waardig papier afhandig gemaaktdoor een geit. 't Geval moet zich ongeveer als volgt hebben toegedragen De koopman, bezig zijnde vlas te koopen, waarbij zijn zakboekje te pas kwam, legde dit naast zich. Een geit, zich in de nabjjheid bevindende, wist het boekje machtig te worden en verslond de losse papieren, welke zich daarin bevonden, waaronder geldswaardig papier, een som van ongeveer f 70 vertegenwoordigende. Dat de geit de papieren opgegeten had, bleek, toen men het dier dadelijk daarop doodde. Hot papier, dat zich in de maag bevond, was echter tot snippert® gekauwd en zoo onkenbaar, dat het waardeloos was geworden, zoodat de koopman, treurig genoeg, in ééns een voor hem zeer groote som gelds verloor. Alweer die boeren! In een kleine Zeeuwsche gemeente is dezer dagen bij gelegenheid eener vergadering van ingelanden van den polder een diner gehouden. De soep werd rondgediend en gebruikt, en nu duurde het eenigen tijd voor het volgende gerecht kwam. Een boer, die voor het eerst aan een dorgelijken maaltijd deel nam, liet de oogen eens over de tafel gaan en bepaalde zijn aandacht tot een gerecht, dat in een glazen schotel vóór hem stond. Hij trok het naar zich toe, nam een ge deelte tot zich en het scheen hem goed te smaken al was het wat sterk, naar hij zeide. Toen na aardappelen met vleesch en groente werden voor- gediend, bedankte hij»die eb ik thuus oak.« Hij zou maar voortgaan met zijn lievelingskostje, doch hij vroeg er een stuk droog brood bij, omdat het anders >te vet* was. Ea zoo verorberde ons boertje, tot groote pret zijner mede-aanzittenden, het grootste deel van een schotel metgember. Uit de kinderwereld. Twee Haagsche jongeheertjes, die ziek geweest zijn, ontmoeten elkaar aan het strand te Scheve- ningen, waar ze elk door een kindermeid bewaakt, herstelling zoeken. »Ik was zoo ziek, zeg ik u Willem, veertien da gen lang is de doctor twoemaal in zijn koetsje ge komen »Nu,-dat is ook wat,* wierp Willempje er tegen, >bij ons heeft drie weken lang de lijkkoets voor de deur gestaan Een dame wilde zoo gaarne een handschrift van Meijerbeer hebben. Zij ging naar een opera-directeur, dien zij kende, en vroeg of deze haar niet een paar regels van den (toen nog levenden) componist kon bezorgen. Ik heb er geen, zeide hij, maar morgen zal ik aau uw verzoek voldoen. Den volgenden dag annonceerde hij een opvoering van »Die Hu- genotten Musik von Halevy.* Een uur later had hij een brief van vier bladzijden van Meijerbeer, die zich over deze onbegrijpelijke fout beklaagde en herstel eischte. Do dame kreeg haar autograaf. »Wie heeft uw klein pinkje genezen?* >Onze lieve Heer.* »En de docter dan?« »0, die heeft er maar naar gekeken.* Onderwijzeres: Keesje, zeg me eens, hoeveel is ook weer de helft van vijf?* Keesje tot zijn buurjongentje>zie je, daar heb je 't weer; zeg ik twee, dan is 't te weinig, zeg ik drie dan is 't te veel*. Frits, hebt ge nog broers of zusters?* »Neen, ik ben al de kinders die we hebben.* t HEUSDEN, 16 April. Boter 57 4 55 ct. per stuk van 6 ons. Eieren 3 a Sl/2 ct. per stuk. 's HERTOGENBOSCH, 18 April. Op de heden Maandag gehouden markt van vette kalveren waren aangevoerd 140 stuks. De prijs was le kwal. van 0.50 tot 0.54; 2e kwal. van 0.46 tot 0.50 3e kwal. van 0.42 tot 0.46 per kilogram. De handel was zeer levendig, zoodat spoedig een en ander opruimde. De prijs der boter was 0.90 f 1.14. ter herberge van de kinderen Jac. de Wit, te Bussenop Maandagen 25 April en 9 Mei 1887, voortniddags II ure: lo. krachtens art. 1223 B. W. i i A. met SCHUREN, onlangs nieuw gebouwd, ERVEN, TUIN en WEILAND, groot 45.30 aren. B. Een perceel uitmuntend groot 3 hectaren 87 aren 50 centiaren. 2o. Voor den lieer A. C. ZIJLMANS te Gorinchem. Onder Meeuwen in den Hilschen polder, Sectie A No. 279, groot 1 hectare 11 aren 30 centiaren. Heusden ruime so steering in: Doozen speelgoed, Gekleede en onge- kleede poppen, Gummi-artikelen, Werkdoosjes, Werktaschjes, Horloge kettingen, Portemonnaies, Pij pen enz. enz. Nergens vindt men zulke fraaie en degelijke artikelen tot zulk een geringen prijs. Gedurende de Kermis zal de ondergeteekende voor slechts 50 cent Portretten vervaar digen, in het Café „Casino" bij W. VAN DUPPEN, en wel Donderdag en Vrijdag a.s., van 10 tot 4 uur. Kinderen die onlangs de H. Communie gedaan hebben, worden inzonderheid hierop opmerkzaam gemaakt. Nederl. Herv. Gemeente. Wij waren in de gelegenheid onzen lezers voor eenigen tijd mede te deelen dat de «Maatschappij de Katholieke Illu stratie» zich het recht van uitgave verzekerd had van een Hol- landschè bewerking van het «Life of Leo XIII, from an aut hentic memoir furnished bij His order", en dat de WelEer- waarde lleer P. J. Poelhekke, kapelaan te Haarlem, zich wel met die bewerking heeft willen belasten. Wij kunnen hun thans melden dat de Hollandsche uitgave in het begin der maand Mei het licht zal zien in twee sierlijk gebonden deelen tegen den prijs van vijf gulden. De Amerikaansche uitgave van Dr. O'Reilly's werk is opgedragen aan Z. E. Kardinaal Gib bons, aartsbisschop van Baltimorede Fransche uitgave aan Z. E. kardinaal Parochi, vicaris van Z. H. voor het diocees van Rome, terwijl HH. Dü. HH. de bisschoppen van Neder land zich gewaardigd hebben aan de «Maatschappij de Katho lieke Illustratie» in zeer welwillende bewoordingen hune inge nomenheid met het werk te betuigen. Aan deze hooge kerk- kelijke autoriteiten mogen wij nog een zeer vleiend getuigenis toevoegen van den beroemden Italiaanschen geschiedschrijver Cesare Cantü, wiens schrijven aan den heer Webster, van New- York, wij hier vertaald in zijn geheel laten volgen «Ik wensch u geluk met uw voornemen om het werk van Dr. O'Reilly uit te geven. Dit werk toch zal van zeer groot belang zijn niet alleen van het standpunt der katholieken van de geheele wereld, maar meer misschien nog in het oog der protestanten. Leo XIII is immers niet alleen een groot Paus, maar ook een groot man, en Dr. O'Reilly is in staat Hem te begrijpen en Hem aan Zijn tijdgenooten zóó voor te stellen als het nageslacht Hem beoordeelen zal. «Het is u bekend hoezeer de heer O'Reilly als schrijver ge acht wordt in Amerika. Ook in Europa wordt hij hoog gewaar deerd als mensch en als schrijver. Ik acht het mij tot een eer mij onder zijne vrienden te mogen rekenen. De hooge achting, die men op het vaticaan voor hem koestert, zal niet weinig bijdragen tot de algemeene verspreiding van zijn werk. Ik spreek echter over dit werk niet als over eene geldzaakmaar als over eene letterkundige en sociale onderneming, welke niet al leen den schrijver maar ook den uitgever alle eer zal aandoen. Het is uit oogpunt dat ik meende goed te doen, u dit werk, dat alle kansen van slagen voor zich heeft, met zooveel be- langelooze warmte aan te bevelen. Geloof mij Uw toegenegen dienaar, Milaan, 6 Juni 1886. Cesaee Cantu Wij hopen spoedig op de Hollandsche uitgave van dit werk terug te kunnen komen. («Het Huisgezin.") zal als

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 3