BUITEN LANDT BINNENLAND. te misvormen, als men het in die dagen deed. De plaats, waar de schoonheid troont, en het karakter zich uitspreekt, wordt niet meer ontsierd door moesjes, (mouches) paardenhaar en de voortbrengselen van den groentetuin. De veeren hebben den strijd niet opgegeven, maar zij nemen nu in ver houding van vroeger maar een bescheiden plaatsje in. Een persoon is de woning van den ex-maarschalk Bazaine, thans te Madrid, binnengedrongen en heeft hem met een dolk aan het hoofd gewond. De persoon, deze misdaad volvoerende, riep dat hij zijn vader land wilde wreken. Hij is gevat. De wond van Bazaine schijnt nier gevaarlijk te zijn, maar de moordenaar verklaarde toen hij ge vat was, dat de dolk vergiftigd is. Uit Madrid meldt men later, dat de toestand van den ex-maarschalk Bazaine nog geenerlei bezorgdheid inboezemt. De wond kan reeds over acht dagen genezen zijn. De geneeskundige, die den dader heeft onderzocht, is van meening dat hij alle blijken geeft van behebt te zijn met vervolgings-waanzin. Hij is genaamd Hellairand, 37 jaren oud en be weert reeds in 1884 te Madrid te zijn geweest om Bazaine te dooden, maar zonder daarin de3iijds te slagen. Bazaine's rustig jeven te Madrid heeft zeker reeds menig Fransch patriot met ergernis vervuld, en een moordaanslag door een verhit landgenoot kan hom niet geheal onverwacht gekomen zijn. Men weet dat hij in het begin van Augustus 1870 het opperbevel voerde over het in Metz geconcen treerde leger. Na een vergeefsche poging om zich door het Duitsche leger heen te slaan, gaf Bazaine zich den 28sten October 1870 met 170,000 manjf ammunitie en levensmiddelen aan prins Friedrich Carl over. Waarom dit geschiedde, kon niet dui delijk blijken; men sprak van verraad; na zijn te rugkeer uit Duitschland werd Bazaine voor den krijgsraad gedaagd, en met algemeene stemmen veroordeeld tot degradatie en tot den dood. De maarschalk Mac-Mahon veranderde de doodstraf in twintig-jarige gevangenisstraf en Bazaine werd op het fort St. Marguérite, aan de kast der Middel- landsche Zee, tegenover Cannes, geplaatst. Een jaar later ontvluchtte hij, met behulp van zijne vrouw, zjjn neef, en zijn voormaligen adjudant, kolonel Villette. Hij begaf zich eerst naar Italië, toen naar Arenenberg naar Keizerin Engénie, naar België, naar Engeland, en vestigde zich eindelijk in Spanje, waar hij stil en teruggetrokken leefde. In 1883 deed hy een boek over den oorlog van 1870 verschijnen, waarin hij zich van schuld zocht vrij te pleiten de publieke opine in Frankrijk beschouwt hem echter nog steeds als een verrader. Te Digue, in het Fransche departement der Ne- der-Alpen, is in den nacht van Zaterdag op Zon dag veel sneeuw gevallen. Zij lag 20 c.M. hoog; de oogst is geheel verloren. Al de boomen stonden reeds in den bloei. Iets dergelijks is aldaar nooit gezien. Op den Mont Cenis is ook dezer dagen een on gelooflijke hoeveelheid sneeuw gevallen. In het hospice*, een gebouw van zes metor hoogte, is het stikdonker, zoodat men er dag en nacht de lampen aan moet houden. Het verkeer is er nog steeds gestremd. Dezer dagen werd te Parijs een 72-jarige grijs aard dood in zijn woning gevonden. Naar alle waarschijnlijkheid was hij aan verval van krachten gestorven. Men vond, als nalatenschap van den overledene, een verzameling van 80,000 overstap- kaartjes van Parijsche omnibus- en tramlijnen. De tallooze papiertjes waren met de grootste zorgvul digheid naar volgorde gerangschikt. De collectie loopt over 26 jaren. De oudste zijn van 1840. Een welgekleed man wierp zich te Parijs van de Bastille-zuil. Hij werd dood gevonden; papieren had hij niet bij zich. Generaal Bouet, een van de generaals die in Tongkin het bevel voerden, is overleden aan de gevolgen van de ziekte die hij daar had opgedaan. Hij was 54 jaar oud. De vrouw van Offenbach, zuster van Robert Mitchell, is gestorven aan een hartkwaal. Men spreekt van een huwelijk van mile. De Rothschild, dochter van den Parijschen baron, met baron Van Zuylen van Nyevelt te Brussel. Aan den weg van Andelys, in het Fransche de partement der Eure, welke oorspronkelijk, naar men meent, een Romeinsche straatweg is geweest, zijn onlangs in eene aarden vaas een duizendtal uitmuntend bewaarde Romeinsche munten opge graven uit de eerste drie eeuwen onzer jaartelling. Men zegt dat Vandersmissen wegens een hart kwaal op vrije voeten zal worden gesteld en naar Quebec zal vertrekken, waar hij een betrekking zou krijgen. Het gerechtshof te Petersburg heeft uitspraak gedaan in zake de nihilisten, betrokken in den aan slag op het leven van den Czaar op 13 Maart. Tien der beschuldigden zijn veroordeeld om opge hangen te worden, en de overigen tot levenslange gevangeuisszraf in de kasematten der vesting Schltis- 8elburg. Te Moskou worden petities geteekend, waarbij de Czaar wordt verzocht den zetel van het Rijk daai heen over te brengen. De adressanten zeggen dat dit een eind zou maken aan de Complotten der nihilisten. Dat het Czaar zijn van alle Russen niet zulk een benijdenswaardig ambt is, weet ieder, doch door het volgende wordt zulks nog meer bevestigd. Niet minder dan vijf nakomelingen van Peter den Groote vonden op onnatuurlijke wijze hun dood. Grootvorst Alexei Petrowitsch liet zijn eigsn vader vermoorden; Peter III viel op 17 Juli 1762 door de handen van Alexei Orlow en vorst Bajatinski; Iwan IV werd op 16 Juli 1764 door de officieren van zijn lijfwacht, kapitein Wlassiew en luitenant Tschekin, doorstoken; Paul I werd op 1 Maart 1801 door vorst Jaschwil vermoord; Alexander II viel op 13 Maart 1881 door de nihilisten. Op dezen laatsten vorst werden dikwijls moordaanslagen ge pleegd. Op 4 April 1866 vuurde een student, Wla- dimir Karaksow, een pistool op hem af. In Juli 1867 deed een Pool, Berezowski, een vergeefschen aanslag op den Czaar in de Champs Elysées te Parijs. Op 14 April 1879 schoot Solowjew op hem. In den herfst van dat jaar poogde men tweemaal den keizerlijken trein in de lucht te doen springen in 1880 ontplofte een bom in het winterpaleis; in 1881 eindelijk gelukte de aanslag op den mensch- lievenden Czaar. En nu Alexander III Tusschen Tomsk en Krasnoyark zijn 60,000 roe bels gestolen, die de bank te Petersburg naar Kras- noyard zond voor het onderhoud van de ballingen in Siberië. Men denkt dat de daders nihilisten zijn. De 100ste gedenkdag der geboorte van den dich ter Ludwig Uhland, zal den 26sten dezer in Duitsch land algemeen worden gevierd. Het dorpje Michelfeld (Oberphalz), is door brand voor het grootste gedeelte vernield. Van de 98 huizen zijn er 76, met een aantal schuren en an dere bijgebouwen, in de asch gelegd. Een oude man, die zijn huis weer binnensnelde om eenig geld te redden, kwam in de vlammen om. Onder de bewoners van de nu vernielde huizen, die van alles beroofd en zonder onderkomen zijn, heerscht groote nood. De loodsen te Dover hebben op 18 dezer in het Kanaal het lijk gevonden van een persoon, waar omtrent bleek dat hij wa3 Nederlander, le klasse passagier van Rotterdam naar New-York. Volgens een bij de Ned. Amerikaansche Stoom vaartmaatschappij te Rotterdam ontvangen bericht, is het lijk bij Dungeness gevonden. De veronge lukte was gekleed met een overjas, doch had pan toffels aan; het linnengoed was gemerkt S. B. D. Uit de bij hem gevonden papieren bleek dat hij op 16 dezer te Rotterdam was ingeschreven als le klasse-passagier naar New-York met het stoomschip W. A. Scholton en op de passagierslijst kwam de naam S. B. Dumans voor. Het genoemde stoom schip passeerde Zondagavond in goeden staat Kaap Lizard. Een Engelsch duiker, Tosher, was sedert een paar maanden bezig schatten op te halen van het gezonken Spaansche stoomschip »Alphonso XII. Het laatst ging hij den 31en Maart naar beneden; na 36 minuten gaf hij hot sein dat men hem zou ophalen. Toen hij boven kwnm was hij bewusteloos en in dien toestand stierf hij. Een Engelsch geneesknndige te Singapore schrijft de berri-berri alleenlijk toe aan slechte voeding. Hij heeft duizenden lijders aan die ziekte onder zijne behandeling gehad, maar de meesten mocht hij genezen door hen beter voedsel toe te dienen. De hoofdspijs in Indië, de rjjst, moet vervangen worden door peulvruchten en graan. Waarschijnlijk zal onze regeering den raad van den Engelschman in het oor knoopen en een proef nemen op groote schaal. Het stoomschip »Bahia« is bij Fernambuco ver gaan. 70 van de 200 passagiers verdronken. Men schat de schade op 3 millioenen frs. Den 19en Aug. zal een volkomen zonsverduiste ring plaats hebben, die van de Oostzee tot. Oost- Siberië zal zichtbaar zijn. De president der Voreenigde Staten, een prote stant, heeft tot gezant bij den sultan benoemd een israëliet, Strauss. Een der rijkste dames van New-York, mej. Ca therine Lorillard Wolfe, is op 60-jarigen ouderdom overleden. Zij besteedde haar op 700,000 dollars begroot jaarlijks inkomen aan liefdadige doeleindon. De nalatenschap wordt op ongeveer 20,000,000 geschat. In Texa3 (Vereenigde Staten) moeten 4000 ge zinnen in grooten nood verkeeren, tengevolge van langdurige droogte. In Amerika schijnt het tegenwoordig onder de dames mode te worden de toppen der nagels te vergulden. Te New-York, zoo wordt verzekerd, ziet men haar zonder dezen tooi niet meer. BEKENDMAKING. WAALWIJK, 20 April. Geruimen tijd is 't in onze gemeente rustig geweest, maar eindelijk heb ben we toch weer eens een opstootje gehad 't schijnt den Waalwijkers in 't bloed te zitten: tusschenbeide moet er wat, rumoer zijn. De aanleiding was dezen keer het volgende Reeds sedert eenige weken werd verteld dat er in de R. K. kerk op verschillende punten vuil werd nedergeworpenmen sprak van lucifers, pe troleum, haring en bokkingkoppen enz.; bij voor keur koos men de zitplaats des burgemeesters; ook de stoep voor zijne woning vond men op een goeden morgen met petroleum begoten. Deze laffe handeling werd algemeen afgekeilrd de politie bemoeide er zich mede en trachtte de daders op het spoor te komen. Nadat al een paar personen als zoodanig waren gedoodverfd, werd eindelijk de daderes gesnapt, die na eenig tegen stribbelen bekend heeft. Nu was het lieve leven aan den gang. Reeds Zondagavond liepen troepen, meest jon gens, door de straat, verschillende liedjes zingen de, die bij vroegere gelegenheden hadden dienst gedaan en waarop nu zoo goed en kwaad als 't ging eenige zinnen pasklaar waren gemaakt, op het feit betrekking hebbende. Verder liep alles rustig af. Niet alzoo Maandag. Tegen het vallen van den avond waagde zich de bedoelde juffrouw buitens huis; bij haar terugkeer werd zij geëscorteerd door een groot aantal jongens, die haar allerlei liefelijkheden naar het hoofd wierpen. Toen het donker begon te worden liepen ver schillende groepen langs de straat; de nieuwsgie rigen uit onze gemeente, versterkt door een groot contingent uit Baardwijk en Bezooien, sloten zich daarbij aan en op een gegeven oogenblik stond er voor de woning der bedoelde persoon een on doordringbare menschenmassa. Een gelegenheids lied werd aangeheven, maar dit ging nog niet al te best, men scheen 't nog niet goed te ken nen versehiller.de kreten werden gehoord en eensklaps werd de in de nabijheid staande gas lantaarn uitgedraaid. De politie bevond zich tus schen de volksmenigte, maar kon in de duisternis niet beletten dat er een achttal ruiten werden in geworpen. Ook de burgemeester, omhangen met het teeken zijner waardigheid, verscheen op het terrein. Nadat de uitgedraaide lantaarn weder ont stoken was, werd er last gegeven de menigte te doen circuleeren, maar dit ging zoo heel gemak kelijk niet. Een paar marechaussees geraakten hierbij in het gedrang en zagen zich verplicht van hunne wapens gebruik te maken. De anderen, die tot hun ontzet opdaagden, deden insgelijks en in een oogwenk regende het slagen op de hoofden en ruggen der naastbijstaanden. Een paar personen werden vastgegrepen maar later weder losgelaten. Nu was de groote opeenhooping verbroken; nog verzamelden zich hier en daar wel groepen, maar langzamerhand verminderde de menigte en om half twaalf was alles op straat weder kalm. Dinsdag in den loop van den dag zijn twee per sonen aangehouden, verdacht van opruiing. Heden zijn zij naar 's-Bosch overgebracht. Gisteren avond was er weer een groote menigte op de been, die tot ongeveer 11 uur zingend de straat op en neer wandelde voor het bewuste huis. De politie was natuurlijk weder tegenwoordig, maar alles is gelukkig afgeloopen zonder versto ring der orde. Jammer is 't maar dat dit ook Maandag niet 't geval is geweest, want nu zullen enkele per sonen misschien nog al zwaar moeten boeten, ter wijl zij, die de aanleiding van alles genoemd wordt, voor 't geval zij schuldig wordt bevonden en ver oordeeld, wellicht één gulden boete krijgt. E. v. h. Z. t DUSSEN, 20 April. Gisteren avond gaf de liedertafel alhier, in het lokaal van D. van Beur den, haar laatste soireé voor dit seizoen ten ge- hoore. Ook hier zagen we weder bewaarheid en dat zegt veel, vooral voor een plattelands-ge meente //Willen is kunnen." De stukken voldeden alle uitmuntend, liepen goed van stapel en getuigden van ernstige studie. Inzonderheid hoorden we met genoegen de nos. 3, 5 en 7 van het programma, zonder daarmede evenwel de uit voering der overige nos. te willen laken. Ook de solo's getuigden over het algemeen van tact en nauwgezetheid. Het vrij talrijk opgekomen pu bliek, zoo van hier als van elders, keerde dan ook hoogst voldaan huiswaarts. Voortgaande op den ingeslagen weg, en gesteund door medewer king en leiding van personen van kennis en er varing, die wij bij haar opmerkten, gaat deze vereeniging een schoone toekomst tegemoet en kome ook bij haar het omgekeerde der spreuk .*ot werkelijkheid: /Kunnen is willen." t BOMMELERWAARD, 21 April. Tot hoofd- geërfde van het polder-district Bommelerwaard, beueden den Meidijk, is met algemeene stemmen verkozen de heer M. H. Bok te Herwijnen, zoo dat van de 4 hoofd-geërfden thans 3 buiten gemeld district wonen. AALST. De verpachtingen van hooi- en wei landen zijn in deze streek geëindigd. Over 't al gemeen zijn hooger prijzen besteed voor hooiland en wel 1020% De pacht der weilanden is ongeveer hetzelfde als het vorige jaar. ALMKERK, 19 April. Heden voormiddag 11 uur ontstond brand aan den Kornschendijk, ten gevolge waarvan het huis, bewoond door C. Vos, landb mwer, en het gedeelte van het aan P. Koek koek toebehoorende en door F. van Breugel be woonde huis, een prooi der vlammen zijn gewor den. De inboedel van C. Vos is verbrand, alleen het vee is gered. De inboedel van T. van Breu gel is grootendeels gered. Men zegt dat de oor zaak van den brand moet geweten worden aan de onvoorzichtigheid van een buurman, die op dui ven stond te schieten. t WOUDRICHEM. Onze stadgenoot, de heer D. A. Kakebeen, ontving heden het verblijdend bericht, dat hij met gunstig gevolg het examen voor de posterijen had afgelegd. f 19 April. Gisterenmorgen arriveerden alhier eene compagnie van de wapens genie, artillerie en infanterie, onder bevel van kolonel Steenbergen. Des avonds werd mét de manoeuvres een begiu gemaakt. t Van 9 tot 16 April werden er aan den afslag aangevoerd 1009 elften, tegen den prijs van f 0.85 a f 1.43 per stuk en 21 zalmen tegen f 0.99 a f 1.25 per halve KG. t21 April. Zeer te betreuren is het dat onze strafwet ook niet voorziet op het nachtge rucht (blaffen, huilen), op den openbaren weg, door honden, dan ten minste zou men in deze gemeente 's nachts veilig de straten kunnen doorgaan of rustig slapen, daar ieder dan wel zou zorgen voor zijn hondje. t21 April. Hoewel er al eenige weken van den elftteelt verstreken zijn, blijft toch de vangst beneden het geringe; de staande prijs veroorzaakt door de komst der elttsnijders x), vergoedt wel eenigermate de weinige vangst, doch kan in geen geval opwegen tegen de gewone jaarlijksche ver diensten van den elfteelt. Wanneer er niet spoedig verandering komt zal het ook treurig gesteld zijn met den kruidenier en bakker, die den visscher op deze teelt reeds eenige maanden crediet geschon ken heeft. tGIESSEN, 21 April. Sedert geruimen tijd werden hier godsdienstige bijeenkomsten geleid door sprekers van de vereeniging ,/Vrienden der waarheid," thans kan men mededeelen dat deze druk bezochte, ook uit andere gemeenten, bijeen komsten met den laatsten dezer maand zullen eindigen, daar genoemde //vrienden" zijn overge gaan tot de doleerende gemeente. tSLEEUWLJK, 20 April. De verpachting der wellanden in deze en omliggende gemeenten is geëindigd, de uitslag daarvan is zeer bevredigend voor de landeigenaren, daar er 10% meer voor pacht is besteed dan 't vorige jaar. t DALEM. Gebrek aan veevoeder heeft den landman genoodzaakt zijn vee in de wei te doen, hoewel er nog zeer weinig gras is. Eene malsche regenbui, die zich wat lang laat wachten, zou hierin veel verandering kunnen aanbrengen. De 80-jarige liederen-componist en tooneelspe- ler Karl Hiiser, geboortig uit Arasterdam, is te Kassei overleden. De zomerdienst up de spoorwegen zal 1 Juni een aanvang nemen. Prof. dr. Pk. J. Hoedemaker zal a.s. Zondag avond in het lokaal in de Breedstraat te Dordt optreden, in het belang der Vrije Universiteit. Bij het departement van waterstaat bestaat het voornemen in de rivier de Nieuwe Maas, beneden de zalmvisscherij /Prins Hendrik," kribben te maken, ten einde den stroom, die zich nu voor een groot gedeelte in eenen hoek verliest, geheel op de rivier te houden en zulks ter verbetering van den Waterweg van Rotterdam naar zee. Door den hoogen stand der Merwede gedu rende den winter is de groote zandplaat voor de gemeente Werkendam derwijze vooruitgeschoven, dat de rivier weder aan het voormalig hoofd der aanlegplaats van stoombooten een aanzienlijke diepte verkregen heeft, tengevolge waarvan de lig ger hoogst waarschijnlijk weder spoedig zijn vroe gere plaats zal innemen. Aan den heer D. Landeweer, smid te Veendam, moet het gelukt zijn eene ploeg te vervaardigen die, in plaats van door een paard, door een man kan worden getrokken. Eene proef, die men er mede genomen heeft, moet, naar men verzekert, goed hebben voldaan. Verschillende zeelieden trachten te Rotterdam een bond te vestigen, ten doel hebbende nooit op een Vrijdag zee te kiezen, daar men dien dag als een ongeluksdag beschouwt. Het schijnt er echter niet zoo veel bijval te vinden als in het buitenland, waar dit bijgeloof zeer sterk is onder de zeelieden. Te Neerbosch in de vveezeninrichting zal op een De Burgemeester van Heusden noodigt belanghebbenden uit hunne aanvragen om jacht- en vischakten en kostelooze vergun ningen voor het dienstjaar 1887/'88 zoo spoedig mogelijk en uiterlijk vóór den 10 Mei a.s. ter gemeente-secretarie in te dienen. Heusden, den 20 April 1887. De Burgemeester voornoemd, HONCOOP. Burgemeester en Wethouders van Heusden Gelet op art. 5 der wet van 28 Juni 1881 (stbl. no. 97) zooals die is gewijzigd bij de wetten van 23 April 1884 (stbl. no. 54) en 16 April 1885 (stbl. no. 75); Brengen ter openbare kennis, dat door C. M. Malingré al hier, vergunning is gevraagd tot verkoop van sterken drank in 't klein in alle bovenlocalen benevens in het beneden-voorlocaal van het hnis gemerkt wijk N. no. 53, thaus in gebraik bij P. van de Corput. Hensden, den 20 April 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HONCOOP. De Secretaris, H. J. VAN EGGELEN. INZENDING van REKENINGEN?" Burgemeester en Wethouders van Heusden; Gelet op art. 2 der wet van 8 November 1815 (stbl. no. 51) in verband met art. 125 der wet ran 6 Juli 1850 (stbl. no. 39) en art. 228 der wet van 28 Juni 1851 (stbl. no. 85); Herinneren belanghebbenden, dat de schuldvorderingen ten laste van het rijk, de Provincie en de gemeente over 1886 vóór of op den 30 Juni a.s. der betrokken administratiën, col leges, autoriteiten of ambtenaren, door wie de orders tot het doen van leverantiën als anderzins gegeven zijn, moeten zijn ingediend, znllende de na dien tijd ingezonden rekeningen, als verjaard zijnde, niet meer voor betaling in aanmerking komen. Heusden, den 21 April 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HONCOOP. De Secretaris, H. J. VAN EGGELEN. J) Elftsnijders zijn visschers uit Vlaardingen enz., die hier de elft zuiveren om vervolgens door een kuiper in de tonnen gesloten naar zee te worden medegenomen, om kabeljauw te vangen. w«hii iiiii ■hiiiibmiw r—e—b>

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2