No. 579. Woensdag 27 April. 1887. UitgeverL. J. VEERMAN neusden. Tot heil der menschheid. B UITEN LAND. Ye tep die de: we he ve ze Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG en ZATERDAG. Franco per post zonder prijs- Advertentiën 16 regels 60 et. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Maandag- en Donderdagavond 10 uur. Ingezonden stukken tot Maandag- en Donderdagavond 8 uur. vise der mei di zee Et va Et da: g' wc dt dt li h ln vr tt li Binnenlandsche ADVERTENTIEN waarvan de plaatsing driemaal wordt opgegeven worden slechts tweemaal in rekening gebracht. Dij toezending gelieve men vooral duidelijk den naam van den Uitgever op het adres te stellen. Toen Columbus Amerika ontdekt had (een zeer deftig begin) had dat voor ons, bewoners van de oude wereld, gewichtige gevolgen. Zonder Amerika toch hadden wij het moeten stellen zonder tabak, zonder aardappelen, zonder kina, zonder katoen, zonder chocolade en wie weet, zonder wat al meer, waar wij nu maar moeilijk buiten kunnen. Wij spreken nu nog niet eens over de Negerhut, over Bret Hartes romans, van de jongensboeken van Gustave Aimard de Amerikaansche sporen, dien allergrootsten zegen, passeeren wij geheel en al. Zoo hebben kleine oorzaken dikwijls groote ge volgen. In onze dagen zien wij hetzelfde ver schijnsel. Wel kunnen wij niet zeggen, die of die reiziger heeft Afrika ontdekt, maar toch is het buiten kijf dat het eicjenlijke Afrika nu pas ontdekt iswat wij er vroe ger van wisten, bepaalde zich tot de kust landen, al het andere scheen achter een ondoordringbaren nevel verborgen. De geo- graphen, die er toch iets van moesten zeg gen, doopten het geheele binnenland met den naam van woestijn, arm aan bevolking en aan plantengroei. Maar dat is anders geworden. Waar ons jeugdig oog op de kaarten staarde en met zeker welgevallen de woorden woest en onbekend hoogland'' aanschouwde, daar blijken, volgens de jong ste ontdekkingen, //Paradijzen" te liggen. Waar in onze verbeelding het //zwarte we relddeel" als onder een vloek gebukt ging, daar blijkt het dat het eene talrijke en nij vere bevolking heeft op plaatsen, die vroe ger kortweg woestijnen genoemd werden. En ook deze ontdekkingen hebben hare zegeningen met zich gebracht. Mogen wij ten minste geloof slaan aan het geen de Duitsche natuur onderzoekers ons mededee- len, dan brengt 'het binnenste van Afrika eene vrucht voort, die de geheele mensch heid ten zegen zal strekken. En die zegen is niets meer en niets minder dan de kola- noot. Gedurende vele menschengeslachten zijn de wettenmakende parlementen, de toespraakhoudende volksredenaars, de pre dikende geestelijken, altoos, waar het den drank gold, uitgegaan van het beginsel dat onmatigheid en onthouding lijnrecht tegen over elkander staan. Dit wanbegrip zal spoedig tot het verledene gerekend worden als het beschaafde menschdom maar eerst meer bekend zal zijn met de kola-noot. Ka mers en rijksdagen zullen dan de wetten kunnen intrekken, die zij gemaakt hebben om het gebruik van den sterken drank te beperken, de matigheids-genootschappen zul len uitgediend hebben en de tea-totallers hebben dan geen recht meer van bestaan. In de west-Afrikaansche neger koloniën hoort deze vrucht thuis: de Duitschersheb ben haar medegebracht, maar aan de En- gelschen en meer bepaald aan de Londe- naars komt de eer toe het allereerst hare voortreffelijke eigenschappen ontdekt te heb ben. Dit eigenaardige gewas kan aange merkt worden als het eindelijk gevonden middel dat ons in een toestand van over gang tusschen roes en nuchterheid brengt. Het is een neutraal en neutraliseerend mid del, waarbij de matigheids-vriend den dronk aard vriendschappelijk de hand kan drukken. Welk eene heerlijke ontdekking Welke zegenaanbrengende gevolgen zal zij niet moeten hebben voor de geheele maatschap pij als zij eenmaal burgerrecht heeft ver kregen. Heilrijke gevolgen voor de tappers, voor de branders, voor de rust der huisge zinnen. Denk eens aanalcohol volop te kunnen genieten zonder een roes te krij gen. De kola-noot doet alle beschouwingen, alle redeneering over dronkenschap verdwij nen zij ontdoet de roos van de doornen, zij vervangt de giftige slang door de weldoende bij, de waggelende lantaarnpalen zet zij recht en door haar wordt het dansende sleutel gat der huisdeur op de behoorlijke plaats gehouden, met één woord, al wordt de dronkenshap niet geheel voorkomen, zij ont neemt er de nadeelige gevolgen aan. In den ouden tijd had men de amethyst en de schildpadsteen. De amethyst kon ie mand van de dronkenschap genezen, en de schildpadsteen had de eigenaardigheid den mensch tot onthouding van sterken drank te brengen de kola-noot vereenigt de beide eigenschappen. Zij verhindert, in nuchteren toestand gebruikt wordende, dat men dron ken wordt, en in beschonken toestand maakt haar gebruik nuchteren. Nuttigt een drin ker de kola-noot, alvorens hij begint te drin ken, dan kan hij geen waren roes aankrij gen, maar eet hij de vrucht, als hij reeds een roes aan heeft, dan wordt hij dadelijk weer helder van geest. Van de Grieken wordt verhaald, dat zij een matigheidsrivier hadden. Al wie dronk uit den Lethe-stroom, had onmiddellijk al het onaangename, dat hem in zijn leven was wedervaren, uit de herinnering verloren, al wie dronk uit de rivier Clitonius was voor goed een apostel der matigheid, de wijn was hem voortaan een gruwel. Of de Grie ken veel van dien stroom gebruik maakten, is ons niet bekend, misschien zou hij tegen woordig meer nut doen. Er zijn in allen ge valle tegenwoordig heel wat menschen, die met kracht en ijver het gebruik van sterken drank willen tegengaan, zonder dat zij evenwel hardslagen in hunne p jgingen. Daar heeft men vooreerst de matigheids- en afschaffingsgenoot- schappen die vooral in Amerika groot en opgang maken, zoodat in geen land ter wereld zooveel drank in de apotheek ver kocht wordt als in de Vereenigde Staten. Wat den tapper belet wordt, dat wordt den apotheker veroorloofd, de spiritus heet trou wens bij de apotheker niet borrelmaar me- Dan heeft men tal v&n tappers, kroeg houders, enz. philantropen in den echten zin des woords. Sterken drank niet te verkoo- pen, dat zou niet gaan, een ander ging dan met de voordeelen strijken, maar men kan hem toch zoo onschadelijk mogelijk maken, door bijvoeging van water. Sommige men schen zouden dit vervalsching noemen, maar die weldoeners der menschheid laten zich door dikke woorden niet afschrikken. Zij gaan onverdroten voort met de taak, die zij zich hebben gesteld en verzwakken de bedwelmende krachten der vloeistoffen zoo veel zij daar toe in staat zijn door het zuiver hemelwater. Dan is daar de minister van koloniën, die den soldaten, naar de Oost gezonden, hun oorlam niet meer durft of wil geven dan is er de politie, die telkens een be- schonkene moet inrekenen dan zijn er nog zooveel, die tegen den sterken drank en de dronkenschap strijden zij allen kunnen gehol pen worden. De kola-noot verlicht zoowel de taak der tappers als die der politie. Men geve slechts bij den borrel aan den gebrui ker een weinig kola-noot en meer behoeft er niet gedaan te worden. Op elk politie bureau moest eene zekere hoeveelheid kola- noot in voorraad zijn om opgesloten dronk aards te ontnuchteren en dezen zouden dan de plechtige gelofte moeten afleggen nooit weer uit te gaan zonder de heerlijke vrucht in den zak te hebben. Men denkt wellicht, dat wij spotten of overdrijven. Dat is toch volstrekt niet het geval. Wonderlijke eigenschappen heeft in elk geval de kola-noot. De Londensche dok ter Papefic beweert het en zegt dat het weldra voor ieder eene bekende zaak zal zijn. Behalve de opgenoemde eigenschap heeft zij er nog een, zij ontneemt namelijk voor geruimen tijd de eetlust. Met behulp van de kola-noot kan men drie dagen reizen zonder eten of drinken noodig te hebben. Wie weet of de vasters van den laatsten tijd de vrucht niet reeds gekend hebben. Voor eenige jaren was het de Peruaansche koka of coca, wiens wonderbaarlijke eigen schappen de wereld verbaasden en die nu reeds in elke apotheek gevonden wordt. Voor de kola-noot schijnt geen mindere toe komst weggelegd. ac Co; an t e U res er sier ad ten sch He! loti ▼an lan. tot in ri de fellt wa fab lit VOOR Abonnementsprijs: per 3 maanden 1 rhooging. ve ge VS J 't n Wi.. R ha vt ti tf L n h e> 7(t hu te bos. hu we sc Oi b v F 1: h d ir 0' lr k V c 1 - V. 1 S- e: er 1 De tentoonstelling der Franscho kroondiamanten werd de twee eerste dagen door 7000 personen bezocht. De ex-Koizerin Charlotte heeft in den laatsten tijd perioden, waarin haar geheugen terugkeert en do doctoren hebben hoop op haar herstel. Priester Hyacinthe Loysan is, naar gemeld wordt, lijdende aan een borstkwaal en ernstig ziek. Een handschrift van Conscience, de gedenkschrif ten van dien schrijver bevattende, is dezer dagen teruggevonden en zal zeker wel spoedig het licht zien. Men geloofde algemeen dat de gedenkschriften verloren gegaau waren bij een brand ten huize van Conscience's schoonzoon, den dichter Antheunis. De koninkljjke Vlaamsche Academie heeftin be ginsel besloten den 300n verjaardag van Vondel's geboorte, 17 Nov. e.k., plechtig te herdenken. Mevrouw P. Dietrich, onlangs te Berlijn over leden, heeft aan die stad 2.400.000 Mark vermaakt. Daar nog elke offlciëele opheldering ontbreekt over de inhechtenisneming door de Duitsche politie van den Frauschen grenscommissaris Schnaebele, bij Metz, spreken de te Berlijn verschijnende dag bladen over deze aangelegenheid nog met de groot ste terughoudendheid, ofschoon talrijke dépêches uit Parijs melding maken van de groote opgewonden heid die aldaar zou heerschon. Het gemeentebestuur van Saargemünd heeft vier inwoners der stad, die voor de Fransche nationa liteit geopteerd hadden, buiten de grens laten zetten. Up de kermis te Saaralben, Lotharingen, is een wassenbeeldenspel door de politie gesloten, omdat de aanplakbiljetten met de Fransche kleuren om lijst waren. Het beklimmen van den St.-Stephanustoren te Weenen langs de buitenzijde, welk stuk ver leden jaar door een waaghals volbracht werd i3 verleden week opnieuw beproefd door twee werk lieden; hun werd echter door de politie het vol voeren van hun plan belet. Maar in den nacht van 16 op 17 dezer heeft een 17-jarige knaap, Rudolf Richter, het waagstuk vol bracht. Hij klauterde langs den bliksemafleider naar boven en bevestigde op den top van den toren oen vlag, van zijn opgespaard geld gekocht, ter eere van den kroonprins, die den 17en zijn naam dag vierde. Ook te Zürich zal de »Antigone« van Sophokles in den Stadsschouwburg door studenten on gymna siasten in het oorspronkelijke ten tooneele gevoerd worden. De koren zijn door den kapelmeester Hegar op muziek gebracht, de directeur van de 8tudenten-zangvereeniging laat zc instudeeren. Een paar dor professoren houden zich mot het teekenen van costumes en plannen voor de decoratiën bozig. Waarschijnlijk zal in den nazomer, ter gelegen heid van hét philologisch congres te Zürich, de voorstelling herhaald worden. Men wil te Dublin een standbeeld oprichten voor Gladstone, als bewijs van erkentelijkheid voor het geen hij deed en nog doet voor de lersche natie. Dr. Chadwick heeft ter gelegenheid van het jubi leum der koningin te Londen eene feestrede uit gesproken, waarbij hij wees op den grooten vooruit gang der hygiëne in Engeland, onder de regeering van koningin Victoria. Terwjjl in het algemeen de levensduur toenam, daalde de sterfte in vele steden tot op de helft van voorheen. De sterfte daalde o. a. te Londen van 28 op 19 per 1000 inwoners, te Salisbury van 40 op 19, te Dover van 28 op 14, te Rugby van 29 op 14, te Croydon van 28 op 10, te Mattick van 18 op 9 enz. Van 18571887 is de gemiddelde levensduur gestegen van 34 jaar 5 maanden tot 39 jaar 7 maanden. Prof. Chadwiek wees verder op de noodzakelijk heid der oprichting van een ministerie voor hygiëne. De cijfers omtrent de invoeren van slachtvee in Engeland gedurende het eerste kwartaal van 1887 bewijzen, dat die van ossen belangrijk af- en die van schapen uit Duitschland en Holland zeer zijn toegenomen. Het aantal schapen in drie maanden ingevoerd was 205.080 tegen 152.187 in het eerste kwartaal van 1886. De invoer van versch schapen- vleesch uit de Argentijnsche Republiek is in twee jaren nagenoeg verdubbeld. De totale invoer van boter in het oerste kwartaal van 1887 382.602 cwt., die van butterine bijna even groot, namel. 313.706 cwt. tegen 264.267 cwt. in het eerste kwartaal van 1886. In de omstreken van Virton zijn een aantal ker ken geplunderd. Volgens bericht uit St. Petersburg is de czaar, die zich voorstelde verscheidene weken te St. Pe tersburg door te brengen, opnieuw naar Gatschina vertrokken, tengevolge van arrestatiëu op de Paasch- dagen van personen, die een nieuwen aanslag be raamden. Te Kopenhagen wordt dezer dagen een stand beeld voor H. C. Andersen geplaatst. Het is in Italië gemaakt door den beeldhouwer Hassolrüs en stelt den dichter voor staande, met doo mantel over

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 1