Buitenlandsch Overzicht. BINNENLAND. den linkerarm, in de eene hand een boek, in de andere een potlood houdende. De bekende Fransche rechtsgeleerde Herbert is overleden in het Eare-departement. Hij was de laat ste minister van koning Louis Philippe en bereikte den ouderdom van 88 jaar. Onder de vele geschenken, die de Paus in den laatsten tijd ontving, behoort ook een altaar, voor de zendelingen in verre landen bestemd, dat in een koffer kan worden gepakt. Het is een kastje van notenhout, 0.46 lang, 0.31 M. breed en 0.18 M. hoog, waarin alles is geborgen wat voor altaardienst noodig is. Wanneer men de kist opent, wordt de oppervlakte van 't altaar 0.87 M. Het gewicht van 't altaar, misgewaad en altaarkleed, misboek, rituaalboek, stolo, bekers, andere sieraden en cruci fix is 121/s kilogram. De Tasmania* had een lading ter waarde van 76.000 pd. st. De «Suaan*, van Plymouth naar Demerara, stiet op een ijsberg en zonk. De kapi tein, de stuurman en drie man zijn daarbij ver dronken. Het Spaansche stoomschip »Vasco« is bij Gyon verongelukt. Tien passagiers zijn verdronken. Het groote rijkskruitmagazijn te Pontremoli, bij Rome, is Woensdag in de lucht gevlogen; 20 per sonen zijn daarbij omgekomen. Op onderschei dene plaatsen in Italië hebben vreeselijke orkanen gewoed. Te Taggia alleen wordt de schade aan de olijfbosschen op meer dan zeshonderd duizend lire's geschat, terwijl alle vooruitzichten op een goeden oogst der veldvruchten verijdeld zijn. De ar me bevolking, die reeds zooveel door de aarbeving heeft geleden, is geheel tot vertwijfeling gebracht. Geheele wijnbergen, eene waarde van 4 en 5 dui zend lire's vertegenwoordigende, werden geheel ver woest, eeuwenoude olijfboomen van meer dan 2 meter omtrek werden bij den grond afgebroken. De oud ste bewoners herinneren zich niet ooit zoo iets te hebben bijgewoond. Het aantal der landverhuizers in de Vereenigde Staten aangekomen, in de acht maanden geëindigd met ultimo Februari, was 221.402 tegen 156.992 in gelijk tijdvak van het vorig jaar. In Januari kwamen 8000, in Februari ruim 11.000, in Maart ruim 31.000 landverhuizers in America, in April tot hiertoe reeds bijna 37.000. Volgens een door de «Republican* van St. Louis uit Washington ontvangen bericht, moot president Cleveland aan een democratisch lid van den Senaat verklaard hebben dat hij in geen geval de candi- daiuur zal aanvaarden voor de eerstvolgende pre- sidents-verkiezing. Naar het genoemde blad verze kert, is dit bericht afkomstig uit eene zeer ver trouwbare bron. Onlangs stierf in Noord-Amerika kapitein James B. Eads, een «selfmade man* in den vollen zin van het woord. Voornamelijk is hij bekend door de uitvinding van een duikervaartuig tot berging van goederen uit gezonken schepen. Ook is indertijd onder zijn toezicht gebouwd de reusachtige brug over de Missisippi bij St. Louis, een der schoonste werken in Noord-Amerika. De Amerikaansche Bell-Telephoon-maatschappij heeft in het afgeloopen jaar niet minder dan 200.000 dollars 500.000) aan kosten van rechtsgedingen en honorarium van advocaten moeten uitgeven. Dit bedrag is bijna even groot als dat der totale exploitatie-kosten. Een cycloon heeft in Missouri gewoedverschei dene personen werden gedood en de schade is aan zienlijk. Ook Kansas, Texas en Arkansas werden zwaar geteisterd. De stad Prescott werd bijna geheel ver nield. 15 menschen kwamen om en Velen werden gewond. Zekere mevrouw Stuart., te New-York, heeft een bedrag van 120.000 gegeven voor het stichten van een tehuis voor knapen, die als schoenpoetser of krantenjongen of iets dergelijks aan den kost komen. Het lokaal werd den 28n Maart ingewijd en dadelijk opengesteld. Er zijn slaapkamers, bad kamers, schoollokalen en eetzalen in. De knapen betalen er voor een stevigen maaltijd twaalf cen ten en voor nachtverblijf hetzelfde bedrag. Op de bovenverdiepingen vindt men net ingerichte ka mertjes, waarin men voor een kwartje kan logee- ren. Het bestuur is in handen van de vereeniging tot ondersteuning van kindeten, dat zich niet al leen moeite geeft om den jongens goedkoop voed sel en goedkoope huisvesting te verschaffen, maar ook ten zeerste hun zedelijk welzijn op het oog heeft. Als men nagaat dat tot nog toe in New-York in de kleine, vuile en vaak onzedelijke logemen'en het goedkoopste nachtverblijf 40 ceut kostte, springt het in het oog dat de menschlievende dame velen een groote weldaad bewees. Te Arnaout, aan den Bosporus, ziju 500 huizen, de meeste van hout, afgebrand. Een telegram uit Hanoï behelst, dat een der voornaamste hoofden van de roovers te Tonkin, Babao genaamd, gevangen is genomen met 50 zijner volgelingen. Volgens eene dépêche uit Massowa aan de «Tri- buna,« verzamelt Raz-Alula al zijne soldalen onder de wapenen, ton behoeve eener onbekende onder neming. Hoe hoogst gevaarlijk de tegenwoordige toestand van Europa is en hoe, als twee machtige volkeren tot de tanden gewapend naast elkander leven, er eiken dag iets gebeuren kan dat werkt als eene vonk in het kruit, dat bewijst het voorgevallene aan de Fransche grenzen. Te Pagny-sur-Moselle was sinds 1872 geplaatst als commissaris van politie de heer Schnübele, een zeer gezien ambtenaar, thans ongeveer 60 jaren oud, die reeds met het legioen van eer was be giftigd. Wij vermelden dit omdat het niet zeer waarschijnlijk is dat een ambtenaar van zijnen rang en zijnen leeftijd, zulk een komplottensmeder tegen het Duitsche rijk zal geweest zijn als de Duitsche bladen wel vertellen. In elk geval, Schnübele was van Duitsche zijde verdacht van komplotten tegen de veiligheid van het nieuwe rijksland, en het gerechtshof te Leipzig, vaardigde een bevel tot gevangenhouding tegen hem uit. Tot zoover kan men alles toegeven. Het recht laat volkomen toe, dat de rechter in Duitschland een bevel tot gevangenneming uitvaardigt tegen een burger van een anderen staat. Maar die ge vangenneming is slechts geoorloofd als er uitleve ring heeft plaats gehad of als hij, tegen wien het bevel gericht is, zoo onvoorzichtig is zich over de grenzen te wagen. Uitlevering was door Duitschland niet gevraagd en toch is Schnübele door de Duitsche politie agenten gearresteerd. Men ga nu eens na op welke wijze dit in zijn werk is gegaan. De Duitsche politie aan de grenzen was natuur lijk bekond met het bevel tot aanhouding togen Schnübele. Natuurlijk dat het de plicht was van die politie hem te vatten als hij op Duitsch gebied kwam. En werkelijk is hij op Duitsch gebied gekomeu maar door welke gemeene streek! Aan de Duitsche grens is de standplaats van een commissaris, Gautsch geheeteu, die r.a den oorlog van Franschman Duitscher is geworden en die, als renegaat, natuurlijk blaakt van dienstijver tegen de Franschen. Hij had reeds dikwijls woordenverscbil met zijn Franschen collega gehad, tot dat deze verleden week den volgenden brief van den heer Gautsch ontving: «Waarde collega! «Ik heb u eene mededeeling te doen, welke noch het Duitsche, noch het Fransche gouvernement raakt; maar om u deze te doen, zou het noodig zijn dat wij alleen waren en, als gij wilt kunnen wij gebruik maken van het besprekeu der grens palen om de ontmoeting te doen plaats hebben.* Kijk me dien renegaat eens, hij spreekt me aan als zijn ambtgenoot; hij is waarljjk ongedul dig, zeide de heer Schnübele tot zijne vrouw, toen hi) het briefje gelezen had. Zoowel zijne vrouw als een vriend, die hierbij tegenwoordig was, waarschuwde hem niet aan het verzoek te voldoen, omdat Gautsch slecht aange schreven stond. Schnübele echter ging. Zoodra hij over de grens was, werd hij aange vallen door twee verkleede Duitsche agenten. Schnabele echter vluchtte na zijne aauvallers afge slagen te hebben en bereikte het Fransche gebied weder. De agenten haalden hem echter in, en toen Schnübele luidkeels schreeuwde: «over de grens!* richtte een der aanranders zijn pistool op de borst van Schnübele, zoodat deze zjjn verzet moest op geven. Hij was bij de worsteling op den grond gevallen en werd door de agenten letterlijk naar het Duitsch gebied gesleept, geboeid en, langs om wegen om de dorpen, naar Metz gebracht. Te Metz, waar men zoo dikwijls den heer Schnü bele dieven en landloopers had zien overleveren aan de Duitsche justitie, was men verstomd den com missaris geboeid te zien tusscheu twee agenten. De Fransche regeering heeft do papieren op het kantoor van den heer Schnübele in beslag genomen en daaronder ook gevonden den valschen brief van den heer Gautsch. Na al wat bekend is, mag men dus, al spreken Duitsche organen het ook tegen, het er voor hou den dat de Duitsche politie eene ongehoorde recht- verkrachting heeft begaan. Of dit nu een' gevolg is van den heeten ijver van den heer Gautsch doet er niet toe. Hot Duitsche gouvernement kan niet anders doen dan den heer Schnübele uit de gevan genis ontslaan en den heer Gautsch berispen. De Fransche bladen evenals de Fransche regee ring blijven voor het oogenblik zeer waardig en kalm, maar men rekene er op, ook al wordt de zaak geschikt, dat de wrok der Franschen door deze gebeurtenis geweldig is aangevuurd. Zoowel te Londen als te Weenen loopen ern stige geruchten. Bismarck zou besloten hebben tot eiken prijs Elzas en Lotharingen te germani- seeren, desnoods tot den prijs van een oorlog met Frankrijk. Hij zou dit land net zoo lang kwellen on tarten tot het tot eene oorlogsverklaring komt. Laat ons hopen dat deze geruchten onwaarheid behelzen, maar zeker is de toestand hachelijk en heeft Duitschland, door Elzas en Lotharingen in te palmen, Europa een tijdperk van onuitstaanbare spanning bezorgd. Ook de Oostersche quaestie, hoezeer ook sluime rende, kan eiken dag weder opflikkeren. De tijde lijke stilstand is te danken aan de onderhandelingen, door Rusland listiglijk te Konstantinopel op touw gezet om de Turken voor den Bulgaarschen war boel te spannen. De Turksche regeering hoeft den strik bemerkt en de onderhandelingen zijn op niets uitgeloopen. Men kan er nu dus wel op voorbereid zijn, dat spoedig door Rusland de een of andere nieuwe zet in het Oostersch drama zal worden ver zonnen. (11 HEUSDEN, 25 April; Z. M. heeft met ingang van 1 Mei o. m. be noemd tot commies der posterijen 4 kl., de heer J. J. Gerlach Guinty d' Albany, kleinzoon van wijlen den notaris Gerlach alhier. BRAK EL. De elftvisschers schijnen dit jaar met hünne vangit gelukkiger te zijn dan verleden voorjaar. Vrijdag althans werden 300 elften bene vens een zalm met den zegen gevangen. t WOUDRICHEM, 25 April. Het twee-jarig jongetje van H. Vink alhier wist op een onbe waakt oogenblik zich meester te maken van een ketel kokend water al spelende viel het water over de voetjes van het kind. Deerlijk gebrand vond de moeder, die op het geschreeuw was bin nengekomen, haar lieveling. t WERKENDAM. De jongelingsvereeniging //Andreas7' heeft tot bestuursleden gekozen de heeren L. Looien en L. Verdoorn, in plaats van de periodiek aftredende leden de heeren A. v. d. Pijl en B. Bakker. t DALEM. Zaterdag zijn in de Doelen te Go- rinchem publiek verkocht de schelven nood-ma terialen. Door de lage hout prijzen zijn de meeste schelven voor brandhout verkocht, tegen ƒ1.90 a 3.de honderd bossen. t Ofschoon in de laatste dagen op de Mer- wede meer elft gevangen wordt dan verleden week, is de vangst nog van niet veel beteekenis. Van daar dat ze nog voor 0.80 tot 1.25 per stuk verkocht wordt. Men hoopt dat er door het zachte weder eene gunstige verandering zal komen. t De bevolking van Gelderland bestond, blijkens opgave in de Staatscourant van 21 April 1.1., op 1 Januari 1887 uit 254.308 mannen en 247.741 vrouwen, totaal 502.049, tegen 496.538, d. i. 251.475 m. en 245.063 v. op 1 Januari 1886. Uit Amsterdam wordt bericht, dat H. M. de Koningin milde giften aan verschillende lief dadige inrichtingen, alsmede aan de politie- en brandweerfondsen deed toekomen. Door onderscheidene ingezetenen van Amster dam en andere plaatsen is een adres aan Z. M. den Koning verzonden, om Z. M. hulp in te roepen tegen de machtsoverschrijdingen, die de politie daar en elders zich bij onderscheidene ge legenheden veroorloofd heeft. In de //Port van Cleve" te Amsterdam zijn in de feestweek o. a. verorberd 4000 kilo biefstuk en 15,000 eieren. Naar men verneemt bestaat het voornemen om in de helft vau de maand Juni a.s. een transport machinisten en machinistleerlingen der marine per particuliere gelegenheid naar Oost-Indië te zenden. Naar de /Standaard" verneemt, zal het //Le ger des heils" weldra Nederland met een bezoek z/vereeren." De paperassomanie, die in Nederland misschien sterker dan in eenig ander land heerscht, was onlangs weder aanleiding dat een jongmensch, die voor het leger in Indië wilde teekenen, niet werd aangenomen. Hij werd in de registers van den burgerlijken stand ingeschreven met de bij voeging //vader onbekend". Zijne moeder had hem ook aan zijn lot overgelaten; hij werd in een weeshuis en na zijn elfde jaar in een huisgezin verpleegd. Maar om aangenomen te worden moest hij het bewijs van toestemming overleggen van zijne moeder, die niet te vinden was en een bewijs van goed gedrag voor zijn elfde jaar! En dit geschiedt in een tijd, waarin men er kent dat soldaten voor Indië hoog noodig zijn." De 34e algemeene jaarvergadering van de Ver eeniging voor Christelijke onderwijzers en onder wijzeressen in Nederland, zal op 31 Mei en 1 Juni a s. te Dordrecht gehouden worden. Het comité voor het gyranastiekfeest te Dor drecht heeft besloten wedstrijden te doen plaats hebben op Maandag 30 Mei (2en Pinksterdag). Tot heden hebben zich een 120-tal turners en een 300 jongens en meisjes, leerlingen van scho len, tot deelneming aangemeld. Een bijzonder geschikt terrein is gevonden, alwaar eene tribune voor 600 personen zal worden op gericht. Het voornemen bestaat, de uitvoering te besluiten met gymnastische volksspelen voor jon gens van 1418 jaar naar uit te loven prijzen. Op de boerderij der Rijks-Landbouwschool te Wageningen is een karnproef genomen met 40 liters avond- en morgenmelk van de onlangs aan gevoerde Holsteinsche koeien. Het bleek, dat die hoeveelheid 3Y2 hectogram boter meer leverde dan 40 liters avond- en morgenmelk van 2 Hol- landsche koeien, welke voortdurend zwaar waren gevoederd. Op de proefvelden der Rijks-Landbouwschool te Wageningen, werden in 1886 geteeld 60 va riëteiten aardappelen, benevens eenige soorten uit zaad gewonnen, waaronder er zijn die een bui tengewoon ruime opbrengst geven. Onder de variëteiten, welke aanbeveling verdienen, behoo- ren vooral genoemd Trophine, Fürsteinvalder, Bis cuit, Richters imperator, Magnum Bonum, Roode Frühe en Frühe blauwe, Nassengründer en Alpha; deze laatste is bijzonder vroeg voor het gebruik geschikt en zeer smakelijk. Dit jaar worden weer een aantal proeven ge nomen, waaronder veel met nieuwe soorten; ook wordt weer van een bekend best soort zaad ge zaaid. Welk een enorme hoeveelheid hooi te Kampen verhandeld wordt, blijkt hieruit, dat door de be- eedigde hooiwegers in 1886 zijn gewogen 5,790,000 KG. Te Oosterwijtwerd is een kalf geboren met 2 staarten, 2 koppen en 4 kromme pooten. Hoogst belangrijk in den laatsten tijd is in het zuidwestelijk gedeelte van Drente de handel in jonge biggen, die bij massa's naar Pruisen wor den uitgevoerd, somtijds wel 1000 stuks in de week. Sedert Woensdag 20 tot Vrijdag 22 April zijn aan de vischmarkt te Gorinchem afgeslagen: 16 zalmen van 7 tot 25 halve kilo's, prijs 0,88 tot ƒ1,10 en 5725 elften, prijs ƒ0,45 tot 0,90. Aan het Kralingsche veer werden Zaterdag ochtend aan de markt aangevoerd 161 zal men, die voor 1.per 1/2 kilo werden ver kocht. Nog werden aangevoerd 10,653 elften, die voor 60 a 75 ct. per stuk van de hand werden gedaan. In 1883 lieten eigenaren van het Naardermeer een plas droogmalen. Van een deel der dus ver kregen gronden werden een paar oogsten van koolzaad, benevens grasgewas verkregen, maar de opbrengst was niet voldoende om die bemaling van den polder, die bijzonder veel van de kwel had te lijden, te bekostigen. Eene poging werd gedaan de gronden te vsrkoopen, welke mislukte. De bemaling is daarop gestaakt, de polder liep vol en als voorheen gaat men in het Naardermeer vischwater verpachten, eendekooien zetten en riet oogsten. Tijdens de restauratie van het oude Prinsenhof, thans artillerie-kazerne, te Delft, heeft men on langs een eigenaardige ontdekking gedaan. Een der werklieden, bezig zijnde een ouden muur te herstellen, meende te bespeuren dat zich achter den muur een holte bevond. Hij stelde er den opzichter mede in kennis en deze, die meer van de zaak wilde weten, liet een opening in den muur maken en zag nu een duister verwulf voor zich. Een moedig jonkmaatje, op de karwei werkzaam, bood zich aan om in de diepte af te dalen. xMen liet hem, voorzien van een lantaarn, er in afzakken. Na eenige meters gedaald te zijn, voelde hij grond en zag voor zich een langen, gemetselden gang. Bij nader onderzoek bleek dat deze onder de vaart aan het Oude Delft doorliep en eindigde in de Oude Kerk. Een tweede gang leidde onder den beganen grond van het Oude Delft naar het Meisjeshuis. Nog ontdekte men een derden gang, welke vermoedelijk naar het Bagijnhof voerde. Daar deze gang gedeeltelijk was ingestort en door puin en steenen versperd, werd de ouderaardsche tocht niet voortgezet. De opening werd, om alle ongelukken te voorkomen, weer dicht gemetseld, zoodat men van een wandeling onder Delfts straten nu niet meer genieten kan. Zaterdag heeft zich te Breda een knaap van 12 jaren, het zoontje van een staftrompetter bij de veldartillerie, door ophanging van het leven beroofd. Zijne moeder vond hem aan den deur knop met een zakdoek gebonden hangende. De redenen, die den jongen tot deze treurige daad geleid hebben, schijnen niet bekend te zijn. Te Made viel een 6-jarige jongen in een sloot. Hij verdronk. De bekende 80-jarige wonder dokter uit Appelscha, in de wandeling dokter Douwe genoemd, is krankzinnig geworden eu naar het gesticht te Franeker vervoerd. Uit de ringvaart van den Watergraafsmeerpolder, nabij Diemerbrug, is opgehaald het lijk van een vrouw, tusschen 40 en 50 jaren oud. Het was enkel met een rok bekleed. In de ooren waren gouden belletjes. Het 2-jarig kind van den heer v. d. B. te Rietwijkeroord is in het water gevallen en verdronken. Het 7-jarig zoontje van den aakschipper Jacob Lowy, liggende met zijn vaar tuig in de Schie aan den Zuidwal te Delft, viel spelende over boord. Het kind is door den va der met behulp van een haak opgehaald, doch de door den heer dr. Scheltema aangewende po gingen, om de levensgeesten bij den drenkeling op te wekken, bleken vruchteloos te zijn geweest. Een oppassend werkman uit Tiel was met

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2