BUITENLAND. BINNENLAND. anden. Zonder aanmaning houden ze halt bij de klanten en kwispelen met den staart bij de verschijning van 't dienstmeisje, die niet zelden een versnapering meebrengt. Reeds in de verte herkennen ze hunne vij anden, de honden der concurrenten, die ook met cokes en kolen, met lorren en beenen rondkarren en begroeten ze met een woedend geblaf. Zij wachten uren lang geduldig op hun meester, wauneer deze in een kelder ver dwenen is om zich te warmen en te ver sterken. De straat is morsig en nat en de regen klettert. De dieren sidderen menig maal geven ze den wagen een ruk en stooten een gerekten klaagtoon uit. Doch de baas neemt er nog //eentje" de lantarens worden aangestoken, het gele licht weerkaatst in den natten modder, waarin thans de dieren zich, nauw samengevouwen, te slapen gelegd hebben. Plotseling springen ze op. De baas strompelt de trappen op, geeft een der honden een krachtigen schop en voort gaat het weer! 't Is om medelijden te hebben. Waar schijnlijk hebben enkele steden, waaronder de hoofdstad, uit medelijden met de arme dieren, de vertooning van trekhonden langs hare straten en grachten verboden. Daar beulen thans de groenteboeren hun vrouwen af, en hebben de honden een heerenleventje Bij de laatste trekking van de Brusselsche loten 1886 werd de prijs van 100.000 fr. gewonnen door een keukenmeid te Leuven, moeder van twee kin- ren, waarvan de een getrouwd is en een groot ge zin heeft. Er wordt gemeld dat de werken voor do gebou wen der tentoonstelling van 1888 te Brussel wel dra zullen aanbesteed worden. De vroegere burgemeester van Slype, de heer Rotsaert, was in den stoomtram van Ostende naar Nieuwpoort; zijn hoed woei af, hij wilde dien na- springen, viel op het hoofd en bezweek aan de ge volgen. In de steengroeve van Onhayo raakte een blok steen van 12,000 kilogram los en verbrijzelde eon der werklieden. De man laat een vrouw en 5 kin deren na. Uit het testament van Victor Hugo blijkt dat de dichter in Engeland een vermogen van meer dan 92.000 pd. st. had belegd, hetwelk grootendeels aan kleinkinderen is vermaakt; verder had hij twee landgoederen en een woning op Guernsy. Een echt wonderkind. De 9-jarige pianist en componist Jozef Hofmann (geboren te Krakau, zijn vader is orkestdirecteur van de opera te Warschau) is thans te Parijs, na t« Berlijn en te Kopenhagen te hebben geschitterd. Hij speelt de zwaarste stukken van Liszt, Chopin en Rubinstein, de con certen van Beethoven etc. en Rubinstein verklaart dat hij op zijn 14e jaar niet zoo ver was als de 9-jarige knaap. De broeder van den Paus, kardinaal Pecci, is bijna geheel hersteld van zijn langdurige ziektehij zal nu naar Castolgandolfo gaan, het zomerverblijf van zijn neef, graaf Camillo Pecci, De »France« verzekert dat de eeresabel, die eenige Russische vereerders van generaal Boulanger aan dezen wilden zenden, aan de Russische grens is aangehouden en aan de afzenders terug gezonden. Uit Ruslaud worden noodlottige overstroomin gen bericht vnn den Oeval en de Sakmara. Te Slobodca zijn 700 huizen door het water vernield. Te Lobith komen tegenwoordig uit Duitschland gedurig ladingen gerst aan, welke, na ingeklaard te zijn, terstond weder worden uitgeklaard en langs denzelfden weg teruggevoerd. Waarin bij deze handeling de winst kan bestaan, is niet duidelijk. Te Hattingen, in Duitschland, zochten 2 school jongens in de vorige week eieren in kraaiennesten. Een der beiden, een 12-jarige knaap, werd door de vogels aangevallen en zoodanig door de snavels aan het hoofd toegetakeld, dat hij bewusteloos werd, uit een boom viel en een arm en een been brak. De arme jongen stierf reeds den volgenden mor gen tengevolge van de zware hoofdwonden. Eenige wielrijders hebben onlangs ingevolge een weddenschap om het hardst gereden met den spoor trein tusschen Kreuznach en Ahezz, een afstand van 15 kilometer. Zij kwamen een kwartier eer der dan de trein aan en strekten toen den wed strijd uit tot Mannweiler, waar zij ook als over winnaars aankwamen. De overheid van Doebeln (Saksen) heeft bepaald, dat er op openbare plaatsen, koffiehuizen, restau rants enz, niet hardop over quaesties betreffende de aangelegenheden van den Staat of de gemeente mag worden gesproken. Wie over politiek willen spreken moeten dat fluisterend doen, of worden door de po litie verwijderd. Te Weenen is het 60-jarig dienstjubileum van den aartshertog Albrecht, generaal-veldmaarschalk van het Oostenrijksch-Hongaarsche leger, met bui tengewone plechtigheid gevierd. Het is van algemeene bekendheid dat de Keizerin Elisabeth van Oostenrijk een onvermoeide wande laarster is. Uit Herkulesbad, waar H. M. zich thans bevindt, wordt gemeld, dat zij dezer dagen een voetreis van 40 kilometer deed, langs de zeven warme bronnen tot aan de Rumeensche grens. Haar gids, een boschwachtur, had moeite de Keizerin bij te honden. Dinsdag woedde er bij Brünn in Oostenrijk een hevig on weder, waarbij de bliksem sloeg in een schuur, waar een aantal arbeiders een tijdelijke schuilplaats hadden gezocht; 4 hunner werden on middellijk gedood, terwijl verscheiden anderen ge- ruimen tijd gevoelloos bleven. Een verschrikkelijke gebeurtenis is onlangs te Co- senza voorgevallen. Voor eenigen tijd werd daar een man begraveneen dag na de begraving kwam de zoon der overledene, die in het buitenland woonde thuis, en verlangde het lijk te zien. Na heel veel gepraat werd eindelijk zijn verzoek ingewilligd. Toen men de kist opende kwam men tot de akelijke zekerheid dat de begravene in zijn kist tot zich zelf gekomen was en te vergeefs had getracht om zich uit zijn enge gevangenis te bevrijden. Zijne trekken waren geheel verwrongen, hij had zijne handen in 't haar en zijne nagels waren gescheurd en met bloed beloopen. Koningin Victoria heeft van Aix uit een uit stapje naar het vermaarde likeurklooster la Grande Chartreusegedaan. Dit ging echter niet zoo ge makkelijk als men oppervlakkig zou denken. Vol gens de reglementen der orde toch is het ten strengste verboden dat een vrouw het klooster be trede en er moest voor dit bezoek aan den Paus dispensatie gevraagd worden. Behalve de Engel- sche Koningin heeft nog slechts één vrouw, Ko ningin Margaretha van Italië, het klooster be zocht. Een merkwaardige bijdrage voor het aanstaande regeerings-jubilé van Koningin Victoria leverde Sir William Harcourt, nog onlangs kanselier der schat kist onder het ministerie-Gladstone. In een der re devoeringen, waarin hij de Iersche politiek van bet tegenwoordige kabinet bestreed, deelde hij mede, dat er in de 50-jarige regeering der Kongingin l1/* millioen Ieren zijn verhongerd, meer dan 3y2 mil- lioen uit hun woning worden gezet en veel meer dan 4 millioen het land verlieten om aan de over zijde van den Oceaan verbetering van hun toestand te vinden. De etsen van Rembrandt, in het bezit van den hertog van Buccleugh, hebben 19.750 p. st. opge bracht. Voor één ets werd 1190 p. st. betaald. De Keizer van Brazilië moet zwaar ziek zijn; de toestand van den patiënt geeft aanleiding tot ern stige bezorgdheid. De vrouwen van den harem van den Sultan wer den op de volgende wijze ingeënt. In een der zalen van het paleis was een scherm gezetin dat scherm was een opening gemaakt en door die opening sta ken 130 vrouwen achtereenvolgens baar armen toe aan den met de operatie belasten Italiaanschen dokter. Te New-York wordt een onechte brief van Co lumbus voor 40.000 dollars te koop geboden. Reeds heeft zich een kooper voor 20.000 dollars opge daan. De vervalsching moet uitmuntend geslaagd zijnde echte brief is te Genua. Op het Vermillionmeer in Minnesota (Ver. St), is een sleepboot vergaan50 menschen kwamen bij dat ongeluk om het leven. Gedurende het jaar, dat den ln Maart 1.1. ein digde, zijn te Cincinnati over de 12 millioen ge meste zwijnen gerookt en gezouten. Dit is zeker een enorme hoeveelheid spek, maar in 't jaar 18811882 werden er toch nog 200,000 varkens meer gerookt. t WAALWIJK, 27 April. In de gisteren op Musis gehouden vergadering van onderwijzers uit het arrondissement Waalwijk is besloten, de aan staande feestvergadering te houden te gelijk met die van de onderwijzers uit het arrondissement Heusden. Eene commissie, bestaande uit de h.h. Mollenberg en Driesen, is benoemd, om met eene commissie, door het arrondissement Heusden be noemd, die zaak te regelen. NEDERHEMERT. Het mannenkoor van dit eiland gal Vrijdag 22 April in het keurig versierde locaal der jongelingsvereeniging eene uitvoering, onder de leiding van haren wakkeren directeur, den heer V. Hogendorp uit Heusden. Het programma bestond uit liederen, als „Abend- glocken" van Abt, //Adelaarsvlucht" van de Ned. koraalvereeniging, „Schafers Sonntagslied" van Kreutzer, //Bede in nood" van de Ned. koraalver- eeniging, „Die Kapelle" van Kreutzer, „Weesjes kerkzang" van v. d. Wulp en een „Te Deum." De uitvoering verwierf veel bijval en loonde de daaraan besteede moeite ten volle. Wij stemden dan ook allen in met Ds. Baljon, die op het eind der uitvoering het mannenkoor hartelijk dank zegde voor den aangenamen avond, welken het ons ver schaft had. t WOUDRICHEM. Van 17 tot 23 April wer den er aan den afslag aangevoerd 4999 elften, tegen f 0.60 a 1.00 per stuk en 10 zalmen, tegen 0.95 a 1.07 per h. KG. De elftvangst heeft tot dusver zoodanige slechte uitkomsten opgeleverd, dat de besomming onge veer f 30,000 minder bedraagt dan verleden jaar, en toen ook de vangst beneden het middelmatige was. t 28 April. In de gisteren gehouden raads vergadering is benoemd tot onderwijzeres aan de openbare school te Oudendijk, rnej. G. R. Noten boom, thans als zoodanig werkzaam te Spijk. ALMKERK. Naar men verneemt zijn door mej. de wed. D. v. d. Koppel, jl. Zaterdag alhier overleden, aan de Diaconie-Armen dezer gemeente, vrij van successierecht vermaakt 6 Bunders land, liggende in den Z.-Holl.- of Dussenschen polder. WERKENDAM, 26 April. Op de visscherij aan de boven Nieuwe Merwede had gisteren het volgende voorval plaats. De 15-jarige W. Paans kon bij het uitzetten der zegen zijn trekhaam, die aan de reep vastgeraakt was, niet spoedig genoeg los krijgen en werd daardoor over eene lengte van meer dan 10 meters onder het water door gesleept. Gelukkig bemerkte men het gevaar waarin hij verkeerde, en stopte het stoombootje op het angstgeschrei der visschers, waardoor men hem van een anders gewissen dood redde. Heden zijn op de visscherij 3 a 400 elften en 3 zalmen gevangen. De vangst laat, over het al gemeen genomffen, veel te wenschen over. (N. v. W.) t DALEM. Het door den raad der gemeente Vuren vastgestelde en door Ged. Staten goedge keurde kohier van den hoofdelijken omslag, over den dienst 1887, bevat 214 belastingschuldigen, tot een gezamenlijk b(drag van 1748.99; de hoogste aanslag is f 227.37y2, de laagste 0.87a/3. De bevolking van Nederland bestond, volgens de „Staatscourant" die Maandag verscheen, op 1 Januari van dit jaar uit 2,174,001 mannen en 2,216,856 vrouwen, of te zamen 4,390,857. 1 Januari van het vorig jaar bedroeg de bevol king 2,147,133 mannen en 2,188,879 vrouwen, of in 't geheel 4,336,012. In een jaar tijds nam zij dus toe met 54,845 personen (26,868 mannen, 27,977 vrouwen.) De kerkelijke verkiezingen te Amsterdam zijn in gereformeerden geest uitgevallen met 1670 st. tegen 1399 modernen. Van de 8373 kiesgerech tigden brachten 3145 geldige stemmen uit. Wij lezen in „De Standaard": Tamelijk algemeen is de ontevredenheid over het rapport in zake de jongste straatschenderijen. Te verwonderen is dit niet. Amsterdams Burgemeester en Wethouders be- hooren tot het gild der autoritairen, die metter daad wanen stad en land te redden, zoo ze bij èlk geschil en èlk conflict het gewicht van hun positie maar voor „weidenkenden" in de schaal werpen. En natuurlijk„welclenkend" zijn alleen wie denken zoo als zij denken. „Nul n'aura de Vesprit que nous et nos amis." Dit autoritaire conservatisme zit nu eenmaal in de lucht, en deze grootachtbaren doorzien er het hoogernstig gevaar niet van. Het rapport loept dan ook in het minst geen gevaar. Er zal wat over verhaspeld en gemompeld en geredekaveld worden en daarmee uit. Moed om tegen den burgemeester, geflankeerd door zijn wethouders, op te treden, zit er in den raad als college toch niet in. Van den hoogen boom af kan men heden ten dage in Nederland, en met name te Amsterdam, naar hartelust huishoudenstok en sabel dekt het al! Bij het socialistisch comité tot ondersteuning der slachtoffers van de volksoploopen is 502.32 ontvangen. De heer Richard Hol heeft ontslag gevraagd als organist van de Domkerk te Utrecht. Volgens de in de „St.-Ct." medegedeelde be volkingscijfers op 1 Jan. 1887, heeft de vroeger zoo vermaarde, in den laatsten tijd, naar aanleiding van stoombootveer en spoorverbinding, vaak ver melde stad Stavoren, niet meer dan 793 inwoners. Toch is zij niet de kleinste der 11 Eriesche ste den; Sloten heeft er maar 780. Wijlen dr. C. M. Van der Sande Lacoste, te Amsterdam, heeft aan het Rijk, ten behoeve van het Rijksherbarium te Leiden, de door hem nage laten collectie planten gelegateerd. Deze bestaat uit een wetenschappelijk hoogst belangrijke Bryo- logisch herbarium, waardoor een klasse van de kryp- togamische planten op uitnemende wijze in 's Rijks herbarium vertegenwoordigd zal wezen. Eenige Rotterdammers, goede schutters, hebben besloten deel te nemen aan het groot Schutters- concours, dat in Augustus a.s. te Genève zal ge houden worden en waarvoor prijzen tot 5000 frs. uitgeloofd zijn. De heer J. C. Pieck, secretaris der gemeente Werkendam, herdacht Maandag den dag zijner benoeming, nu 25 jaar geleden. Door den raad der gemeente werd hem een zilveren inktstel aan geboden, met eene toespraak van den voorzitter, onder wiens bestuur hij al die jaren was werkzaam geweest. Een schrijfbureau, uit de bijdragen der burgerij aangekocht, werd hem mede aangeboden, met nog verschillende andere geschenken. Uit zeer vele woningen stak de vlag, ten blijke van deel neming in dit feest. De fort-manoeuvres te Woudrichem en omlig gende fortificatiën geschiedden ook des avonds. De bestormingen waren dan zeer verrassend en werden uitgevoerd volgens eene nieuwe methode, met fak kellicht. De heer J. Kleinstarink Jr. van Utrecht, zal binnen kort eene reis door Midden-Amerika on dernemen, met het doel om uit die streken hier te lande nieuwe variëteiten orchideën in te voeren. Een koek- en banketbakker te Groningen, die failliet was gegaan, heeft zijn schuldeischers 100 pCt. uitbetaald. Iemand heeft de aardigheid gehad een olifant te teekenen op een bankbiljet van 1000. Voor kop en snuit is gebezigd een onderdeel der krans in 't gezicht van het vrouwenbeeld. De vele stem pels en namen schijnen dus nog niet voldoende. Aan het Kralingsche veer werden Woensdag ochtend aan de markt aangevoerd 215 zal men, die voor 1 a 1.05 per a/2 kilo werden ver kocht. Nog werden aangevoerd 8775 elften, die voor 50 a 80 ct. per stuk van de hand werden gedaan. Van 2326 April werden aan den afslag te Go- rinchem aangevoerd 8028 elften, tegen den prijs van 0.27 a 0.71 per stuk en 37 zalmen tegen 0.82 a f 0.98 per halve K.G. De hulponderwijzer S., uit de Friessche ge meente H., die reeds twee jaren in het bezit der akte voor onderwijzer was, doch tot nog toe te vergeefs naar een betrekking solliciteerde, heeft zich nu aangegeven voor den militairen dienst in Oost-Indië. Een schaap te Willemsoord bracht 6 lammeren ter wereld. Zeer zeker is zoo'n getal kleinen een groote zeldzaamheid onder wolvee. De raadkamer der rechtbank te Maastricht heeft weder met 30 dagen verlengd de gevangenhouding van Hamakers (vader), beschuldigd van den vroe ger gemelden moord te Heerlerheide. Dinsdag zou ter terechtzitting van de rechtbank te Amsterdam behandeld worden eene zaak tegen zekeren Jacobs, beklaagd van valschheid in ge schrift. De man kreeg echter zulk een hevige ze nuwtoeval, dat de arts, die in allerijl op last van den voorzitter ontboden was, verklaarde dat de zaak geen voortgang kon hebben. Onbepaald werd zij daarop door de rechtbank uitgesteld. Te Krimpen a. d. Lek is in de afgeloopen week een knaapje door een hond gebeten, die gebleken is dol te zijn. Zoodra men vernam dat de hond werkelijk dol was, is men met den knaap naar Parijs vertrokken om hem onder behandeling te stellen van prof. Pasteur. Omtrent de verminkte drenkeling, zie ons vo rig no., verneemt men, dat zij Lieverloo genaamd is; dat het lijk harer moeder, sedert September 1882 weduwe van den vroegeren telegraafdirec- teur te Alkmaar, eenige dagen geleden in Wa tergraafsmeer is drijvende gevonden en dat hare zuster twee jaren geleden op even noodlottige wijze omkwam. Van moord of doodslag schynt minder sprake dan van zelfmoord, aangezien de ongelukkige aan personen in de Rozenstraat te Amsterdam, waar zij laatst woonde, het voornemen daartoe meer malen moet geopenbaard hebben. De verminkin gen kunnen door bijkomende omstandigheden, bijvoorbeeld door de schroef eener stoomboot, ver oorzaakt zijn. Meer zekerkerheid van zelfmoord wordt ver kregen, nu men weet dat het lijk der moeder niet ver van dat der dochter verwijderd gevonden is, eveneens met afgehouwen arm, zoodat blijk baar beiden samengebonden der, dood zochten en door den slag eener schroef gescheiden werden met verlies elk van een arm. Maandagmorgen is het lijk der ongelukkige door haar voogd herkend. Sedert den lOen April was moeder en dochter niet meer gezien. Het meisje was 3 jaren lang besteed geweest bij den heer J., Rozenstraat, terwijl de moeder woon achtig was op de Leliestraat. De dochter werd met je stroo. Ik wil graan zien en geen stroo. Als het koren rijp is, dan zullen we wel eens zien. Goed en wel, antwoordde men, maar het stroo begint nu te vlekken en hard te worden, en binnen acht dagen is er niets meer mede te beginnen. Wij groeten u, er is met u niets te beginnen. (Wordt vervolgd.) {Te laat ontvangen voor het vorige no.)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2