BUITENLAND. BINNENLAND. hooren, flat goed wordt opgenomen. Nu gaat het met steeds beter gevolg van ap plaus tot applaus, van lachstorm tot lach- storm en 't ware thans niet meer noodig dat die kleine heer met zeeblauwe oogen op den tweeden rang en die andere met die kellner-coteletbaardjes van pret stuipen schij nen te krijgen, telkens als de komiek een aardigheid zegt, het gaat thans vanzelf ook zonder voorlachers. Het gegarandeerde suc ces is volkomen en de chef knikt den vol genden dag in 't café den schrijver met een lachje toe dat zooveel zeggen wil alslaat het maar aan mij over, wij verstaan onze zaakjes Dit is een voorbeeld van 't positief optre den der klak. Ze treedt soms ook tegen werkend op en is dan zeer te duchten. Een schrijver b.v., of een zanger, die op zijn hooge c vertrouwt en den chef met min achting van zich stoot, ondervindt dat de lijst der afkeuringen niet minder groot is dan die der bijvalsbetuigingen. De klak be paalt zich niet tot fluiten, neen, ze breekt plotseling in een honend gelach uit,'t welk de geheele stemming onder 't publiek ver stoort. Ze barst los in een hoestbui in 't midden eener dialoog en niest zoo ge weldig bij een aangrijpend tooneel, dat het is of iemand boven een paar ons snuif over 't publiek uitgeschud heeft. En alsof dit nog niet genoeg ware, bewerkt ze kleine rust verstoringen, die door het publiek met i,st" en tfstilte" bejegend worden, doch van kalm toeluisteren kan geen sprake meer zijn. Die onrust oefent ook op 't tooneel haren invloed uit. Daar verspreekt zich een acteur en de klak jubelt zoo luid mogelijk de stemming is onherroepelijk verloren. Wee hem, die 't tegen haar opneemt! Intusschen is de werkzaamheid der klak in die richting een uitzondering en wordt er aldus opgetreden, dan geschiedt het in den regel door vrienden. Wil b. v. een ac teur zijn i/waarden collega X" laten uit fluiten, omdat deze hem de eerste rol voor den neus weggekaapt heeft, dan bedient hij zich van de vrienden en hij kan zeker zijn dat X zijn lot niet ontgaat en zijn beste scènes door tumult zal zien bederven. Een door de klak bewerkt succes* is na tuurlijk slechts tijdelijk, 't Is een overwin ning in schijn, die, zoo ze geen hechter grond heeft, spoedig in nederlaag overgaat. Doch in den schouwburg, in die wereld van schijn, hebben ook zulke schijnover winningen gevolgen, wanneer ze maar be hoorlijk geëxploiteerd worden. Het helpt daarom niets dat het publiek soms tegen de klakeurs opstaat en de directiën, gelijk b. v. in September '86 de directie der hof opera te Weenen deed, tegen hen waar schuwen. De klak is nu eenmaal een winst- belovende zaak en daar, helaas, tooneelschrij- vers en acteurs, om van de directiën niet te spreken, mannen van zaken zijn, die re clame van noode achten, voldoet de klak aan een behoefte en zal het succes, dat men recht //het voedsel des kunstenaars" noemt, ook in 't vervolg, gelijk alle andere voedingsmiddelen, vervalscht worden. iets fraais geleverd te hebben. Dat is zeker, het pa radijs zal ik er niet door winnen. Kom, kom, kleintje, maak je niet warm, an ders vertel ik je niet met wien ik beneden in het dal heb gesproken. Heeft uw linkeroor ook niet ge suisd? Heeft uw pink, die zoovele dingen weet, u niets verteld? Zeer zeker. Mijn pink heeft mij verteld dat gij het hof zijt wezen maken aan Elize a Simon. Nu, dan heeft uw pink u ditmaal aardig ge fopt Maar wat heb je toch gehad met dien ar men Colin? Hij heeft mij verteld dat hij van plan was dienst te nemen in het leger. De aanslaande bruid liet haar stroo vallen en stond als versteend. (Wordt vervolgd.) van 5.000.000 frs. Hij genoot het algemeen ver trouwen. Verscheidene menschen zijn geheel ge ruïneerd. vormd, twintig mijlen van Benson. Ook in het Jose-gebergte ia Mexico hebben uitbarstingen plaats gehad. Er zijn geen slachtoffers. Te Antwerpen wil men een standbeeld oprich ten voor Victor Driessens. De bekende Antwerpsche wielrijder De Beucke- laar heeft Zondag bij den wedstrijd te Dortmund den eersten prijs in den wedstrijd voor driewielers en ook in den hoofdwodstrijd (5000 Meter) behaald. Het ruiterstandbeeld van Victor Emanuel to Venetië werd Zaterdag feestelijk onthuld. Des mor gens om elf uur begaven zich de koning en de koningin in gezelschap der ministers Crispi en Brin en verschillende stedelijke autoriteiten naar de Riva degli Chiavoni. Talrijke feestelijk getooide gondels volgden het vorstelijk echtpaar en den geheelen weg langs klonk het gejubel der menschenmenigte. Toen het standbeeld, dat den beeldhouwer Fe- vrari tot eer moet verstrekken, onthuld werd, scheen het gejuich geen einde te zullen nemen. De senator Fornoni en de burgemeester van Venetië traden als feestredenaars op. Des middags werd een historische wateroptocht gehouden, gelijk er onlangs te Amsterdam de feesten opluisterde. Des avonds was de geheele stad geïllumineerd. Een bankier te Malesherbes, zekere Sureau, heeft zich verdronken. De man laat een passief achter De heer Schnaebela zal als commissaris van po litie van Pagny naar elders verplaatst worden. Hij zal daar echter niet lang behoeven te blijven, want in October van dit jaar heeft hij de dienstjaren vol- voor. bracht om aanspraak op pensioen te doen gelden Te Buenos-Ayres (Argentijnscbe Republiek) moet de cholera opnieuw zijn uitgebroken. Er kwamen daar en elders verscheidene gevallen van die ziekte Een vreeseljjke ontploffing had plaats in de kruit fabriek te Hounslow bij Londen. De slag, daardoor veroorzaakt, was zóó hevig, dat men dien te Londen duidelijk hoorde en velen aanstonds aan een nieuwen dyuamietaanslag ge loofden. De meeste huizen, op een mijl afstand van de fabriek, zijn min of uieer beschadigd. Er waren 600 werklieden aan het werk, maar allen kwamen er goed af, behalve een, die ver pletterd werd. Het gebouw, waar het kruid ont plofte, werd geheel vernield, terwijl ook de bijge bouwen zwaar beschadigd werden. In het Westelijk deel van Londen werd de slag het krachtigst ge voeld, zoodat daar eerst groote ontsteltenis heerschte. Zoo ook te Yxbridge, dat 10 mijlen van de fabriek is verwijderd. Te Richmond sprongen in meer dan 80 huizen de ruiten. Van de veroordeelde nihilisten trok vooral de jonge student Oulianoff, de zoon vau een hoogge plaatst Russisch ambtenaar, de aandacht. Hij was het die het dynamiet had bereid en de bom men had gemaakt. In de laatste terechtzitting hield hij een schitterende rede. Hij verklaarde dat noch hij, noch een zijner medebeschuldigden den dood vreesden. Niets was verhevener dan voor zijn land te sterven. Hij had willen meewerken tot bevrij ding van bet ongelukkige Russische volk; hondor den jongelieden zouden zijn voorbeeld volgen en de Czaar zou ten slotte gonoodzaakt zijn het stelsel van dwang op te geven. Deze woorden maakten een diepen indruk. De veroordeelde Novorousski, student in de theologie, was tot op zgn arrestatie een gansteling van den president der Synode, Po- beodonotsoff, die hem dikwijls ten eten vroeg en hem een schitterende carrière voorspelde. Een an dere veroordeelde, Pilsoutski, is de zoon van een rijk Poolsch edelman. De eenige, die een ongunsti- geu indruk maakte, was de 26-jarigo student Os- sipanoff vau Tomsk, die verklaarde dat hij den Czaar eerst met een revolver had willen dooden, maar dat bommen zekerder werkten. Volgens berichten uit Petersburg is het nu zeker dat Czaar Alexander den 18 Mei, den verjaardag van den grootvorst-troonopvolger, te Novo-Tcher- kask, de hoofdstad dor Donsche kozakken, zal vie ren, ten einde den kroonprins aan de opperhoofden der kozakken voor te stellen. De politie is reeds druk bezig met het treffen der noodige voorzorgsmaatregelen tot beveiliging van den Czaar gedurende zijn verblijf te Novo- Tcherkask. Het vertrek uit Petersburg is bepaald op 1^ Mei. Na herhaalde tegenspraak kan thans het aftreden van den heer von Giers als minister van buiten- landsche zaken met zekerheid wordon medegedeeld. De Russische gezant te Berlijn, graaf Schouwaloff, zal hem waarschijnlijk vervangen. Te Toroezko (in Hongarije) brak Zondagavond brand uit. Ondanks de verleende hulp, was die den volgenden dag niet geblusoht. Reeds zijn 4 lij ken gevonden. De voorbereidende werkzaamheden voor den aan leg van het Noord-Oostzeekanaal zijn reeds zoover gevorderd, dat naar alle verwachting den 18a Juni de eerste spade in den grond zal worden gestoken. Bij deze gelegenheid zal de provincie Sleeswijk Holstein een groot feest geven, waartoe de leden van den Bondsraad, den Rijksdag en den Pruisischen Landdag genoodigd zullen worden. In de Vereenigde Staten van Noord-Amerika worden reeds voorbereidselen gemaakt voor de verkiezing van een president der republiek. Wel is waar loopt eerst op den 4 Maart 1888 de termijn van het presidentschap van Cleveland af, maar zijn op volger moet benoemd worden in het jaar vóór dat vooraf gaat aan de indiensttreding. Het gerucht dat de tegenwoordige president geen herkiezing zou aannemen, is tot dusver niet bevestigd. Wel heeft het geloopen, maar het is voor zijn viienden en aanhangers een prikkel te meer om alles aan te wenden wat dienen kan om hem over te balen zich op niouw ter beschikking der democratische partij te stellen. De republikeinen zoeken naar een candidaat. Wellicht zal het weder Blaine zijn, die indertijd tegenover Cleveland stond; maar op wien de keuze ook vallen moge, men verwacht dat de strijd zal worden gevoerd over het economisch vraagstuk; de republikeinen zijn hier de protecti- onisten. Op Menado werd het zeestrand over eene lengte van 400 meter met doode garnalen bedekt tot eone hoogte van vijf centimeter. Men vermoedt dat eene vulkanische werking onder den bodem der zee hier van de oorzaak was. Hevige aardbevingen hadden Dinsdag plaats in de Zuid-Westelijke Staten, die zich uitstrekten tot aan de kust van de Stille Zuidzee; zij houden nog steeds aan. Groote brokken van den Catalina-berg in Arizouo raakten los en vielen naar beneden. Een top van den berg is geheel verdwenen. Bij Benson heeft zich in don grond een opening ge vormd, ter breedte van zes duim, waarin het water opbruist. Op den -berg heeft zich een krater ge- Men meldt uit Rio Janeiro omtrent de schip breuk van de Duitsche boot Bahia« nader »Het schip kwam van Paranayba en had aan boord 85 passagiers en 58 man equipage. »I)e kapitein, zijn eerste stuurman en 10 matro zen zgn dood. Het totaal aantal dooden is waar schijnlijk 40. De mail is verloren, zoo ook 20.000 piasters in geld. »Deze schipbreuk heeft een diepen indruk in ge heel Brazilië gemaakt. Het ongeluk ontstond door aanvaring met de »Piro-phania. 'In Maart werden 354.801 karaat diamanten uit Zuid-Afrika uitgevoerd, een bedrag van 387.000 pd. st. vertegenwoordigende. t WAALWIJK, 5 Mei. De heden gehouden nieuwe jaarmarkt was druk bezocht. Veel vee, vooral weivee, was er aangekocht de handel hierin was wel zoo geanimeerd. Ter botermijn werden aangevoerd 669 kilogram boter, waarvan de prijs was van 0.85 tot 1. t ENGELEN, 3 Mei. In deze gemeente zal den lOn Mei een zeer zeldzaam feest gevierd worden. Alsdan hopen de weleerwaarde heer ds. W. J. Oudegeest, em. pred., en mevrouw M. OudegeestSnel den dag te herdenken, waarop zij 60 jaar geleden in het huwelijk zijn getreden. Dat de aanstaande jubilarissen zeer hoog ge acht cn door iedereen om hunne vele weldaden bemind werden, bewijst dat alle ingezetenen, geen enkele uitgezonderd, .hun best doen om dien dag zoo feestelijk mogelijk te doen zijn, terwijl de feestcommissie druk in de weef is om Engelen een zoo groot mogelijk feestelijk aanzien te geven. t BREDA, 2 Mei. Terwijl de heer O(ninks) heden morgen van de in beweging zijnde Ginnek- sclie tramwagen wilde afspringen, viel hij voorover en was oogenblikkelijk een lijk. Genoemde heer was aannemer der paardenbespanning vau de G.sche tram maatschappij ALFEN, (N.-Br.) Als een bewijs hoe gering de waarde der landerijen hier is, kan dienen, dat bij eene publieke veiling voor eene boerderij met bosch, bouw- en weiland, samen ongeveer 4 Heet. groot, nog geen 1200 kon worden bedongen. CAFELLE. Naar wij vernemen heeft de heer M. Heymans, wethouder alhier, zijn ontslag uit die betrekking genomen. BEZOOIEN. Op klaarlichten dag werd een inwoner bij zijn tehuiskomst gewaar, dat hij voor een betrekkelijk groot bedrag was bestolen. Gedu rende zijn afwezigheid had men zich toegang we ten te verschaffen tot zijn gesloten woning en daarna het kabinet opengebroken en het voor handen zijnde geld medegenomen. De politie, hier van onderricht, wist spoedig de vermoedelijke daders in handen te krijgen, alsmede het grootste gedeelte der door hen gestolene en reeds in vei ligheid gebrachte contanten. Spoedig bekenden de beide aangehoudenen, waarvan de een pas even 16 jaren oud is. De huisdeur hadden zij door middel van een haak geopend. Na lang dralen erkenden zij ook de bedrijvers te zijn van eenige vroeger gepleegde diefststallen. Zij zijn ter beschik king der justitie naar 's Bosch overgebracht. BOMMELERWAARD. Op de Vrijdag in Mun- nikenland gehouden zg. „drie-notarissen-verpach ting" van de heeren G. Kolff, B. van dc Werk en B. A. Mi'spelblom Beijer, allen alhier, zijn voor de 330 H.A. hooi en Weiland, van verschil lende eigenaren, over 't algemeen aanmerkelijk hoogere sommen besteed dan het vorig jaar. t WOUDRICHEM. Van 24 tot 26 April wer den er aan den afslag aangevoerd 5289 elften, tegen 0.55 a 0 60 per stuk en 8 zalmen, tegen 0.90 a 0 95. per h. KG. Van 27 tot 30 April waren er aan den af slag 4821 elften, tegen ƒ0.60 a ƒ0.75 per stuk en 10 zalmen, tegen 0.82 a 0.95 per h. KG. t Heden, 7 Mei, is voor onzen gemeente veldwachter een dubbelen feestdag; tegelijk met zijn zilv'ren feest herdenkt hij den dag waarop hij vóór 25 jaar aanstelling verkreeg als gemeente veldwachter. Hiervan was hij 3 jaar als zoodanig geplaatst te Zuilichem. Vóór dien tijd had hij reeds 25 jaar dienst bij de infanterie, waarvan 9 jaar hier te lande en 16 jaar als onderofficier in ïndië. t Donderdagmorgen werd door de visschers op de rivier een lijk gevecht, dat terstond her kend werd te zijn van den 17-jarigen zoon van den heer M. van Andel, bakenmeester in Bom mel, die op Paaschmaandag 1.1. met spelevaren verdronk. Een neef van hem, hier woonachtig, bewees de identiteit. t DALEM. Door 14 houders van localen tot kleinhandel in sterken drank te Vuren en Dalem, is aan vergunningsrecht betaald de som van ƒ478.125. Drie van hen leekenden eene verklaring, waarbij zij zich verbonden van Zaterdagnamiddag 6 uur tot Maandagmorgen 6 uur niet te tappen, en kon den alzoo met 3/4 gedeelte van hun aanslag vol staan. GORINCHEM. Zondagmorgen werd door eenige personen uit den kolk der groote haven alhier op- gevischt het lijk van zekere De Bruin, knecht bij schipper Prenger, met zijn schip thans aldaar in lossing liggende. Genoemde De Bruin, die den vo-1 rigen avond te omstreeks half acht ure van boord was gegaan, is vermoedelijk des avonds daaro' terug willende keeren, door de duisternis mislei van den loopplank gevallen, zoodoende te wate..^ geraakt en verdronken. Het lijk, eerst naar de al- gemeene begraafplaats alhier overgebracht, is Dins dagmorgen op de R. C. begraafplaats alhier ter aarde besteld. De verdronkene, wonende te Waspik, was gehuwd en vader van een kind. t Op Woensdag 18 dezer zal in het Ge- meenelandshuis aan het Elshout, gemeente Nieuw- Le.kkerland, eene vereenigde vergadering gehou den worden van het waterschap „de Overwaard". In deze vergadering zullen de rekening over 1886 benevens de begrooting en de omslag voor het dienstjaar 1887, in het openbaar worden behan deld en vastgesteld. t Aan den heer D. Verhagen, alhier, is tegen 15 Juli e.k., op zijn verzoek, eervol ont slag verleend als secretaris-penningmeester vau het hoogheemraadschap „de Alblasserwaard me* Mm Arkel beneden de Zouwe", onder toekenning vt een pensioen van 1000 's jaars. t De heeren IV. J. Kemp en J. M. Laj vecour, beiden leerlingen aan de rijks normaal- lessen alhier, hebben Dinsdag en Woensdag te s Gravenhage met gunstig gevolg examen afge legd als onderwijzer. Er is voorgesteld in de Grondwet de bepaling op te nemen: „De dienstplichtigen te land mogen niet dan met hunne toestemming naar de kolo niën en bezittingen van het Rijk in andere wereld- deelen worden gezonden." Hierdoor wordt dus de mogelijkheid geopend dat de miliciens naar Indië worden gezonden, het geen tot heden onmogelijk was. De Rekenkamer in den Haag, die alle schuld vorderingen op het Rijk duchtig napluist, heeft er onlangs aanmerking op gemaakt dat een mili taire docter 70 ets. in rekening had gebracht voor een dienstreisje per spoor van 's-Hage naar Delft. De cijferaarster meende dat die officier van gezond heid den overtocht voor 12 centen minder had kunnen doen, wanneer hij maar in uniform op reis was gegaan, in welk geval een officier in den spoortrein vermindering van vrachtprijs erlangt. De betrokkene heeft op die bedenking de eer aan zich gehouden en het Rijk de 14 stuivers geschon ken, door het reisgeld uit eigen zak te betalen Het koddigste evenwel is nog dat over 12 cen ten door allerlei geschrijf en wedergeschrijf zooveel papier en werk is noodig geweest, dat het loon van dat schrijfwerk alleen reeds een half dozijn guldens vertegenwoordigt. En dan durft men nog zeggen dat er zoo luch tig met 's Rijks geld wordt omgesprongen. Het nieuwe Ceutraal-station te Amsterdam, waarvan de ijzeren overkapping aan het verzakken is, heeft volgens de „Opmerker" aan het riji- reeds twee en een half millioen gui den gekost. t Het bestuur van den calamiteusen Nieuwen Neuzenpolder zal de gewone onderhoudswerken spoedig aanbesteden. Raming 25,000. Drie hoogleeraren der Utrechtsche Hoogeschool zullen binnen een jaar een jubileum vieren, nl. de hh. Koster, Buys Ballot en Donders, die resp. 26 Sept., 16 Nov. en 18 Jan. e.k., de eerste zijn 25-jarig, de beide laatsteu hun 40-jarig professo raat zullen herdenken. Reeds hebben zich ver schillende commissiën gevormd, om aan genoem de hoogleeraren huldeblijken aan te bieden. De besturen der gemeenten Waalwijk, Baard wijk, Drunen, Nieuwkuik en Vlijmen hebben zie met een adres tot de Tweede Kamer der State Generaal gewend, verzoekende dat het door de F geering ingediende wetsontwerp voor den aanlen van het gedeelte spoorweg Cromvoirt's Herto genbosch onveranderd tot wet moge worden verheven. Het bestuur der „Liberale Unie" heeft beslo ten de algemeene vergadering dier Unie dit jaar niet in Mei, doch eerst later te houden, omdat in die bijeenkomst overleg meet worden gepleegd ter voorbereiding van de verkiezingen. Gedurende de maand Maart is in de Rijks postspaarbank inlegd 564,947,59 en terugbe taald 465,435,301/2, alzoo meer ingelegd dan terugbetaald 99,512,28y2. Aan het einde der maand Februari 1887 was ten name der verschil lende inleggers ingeschreven 9,370,060,521/2, zoodat het gezamenlijk tegoed op ultimo Maart 1887 bedroeg 9,469,572,81. In den loop der maand zijn 3302 nieuwe boek jes uitgegeven; 1077 zijn er geheel afbetaald, zoodat er aan het einde der maand 149,001 in omloop waren. Als een bewijs hoe de handelsbeweging te Ro terdam in de laatste jaren is toegenomen, kan dienen dat in de laatste 20 jaren een toename van niet minder dan 30,950 schepen valt te con- stateeren en ook de aanvoer van artikelen daar mede een gelijken tred heeft gehouden. Behalv kalk, steenkolen en steen werden in het afgeloo- pen jaar aangevoerd 2,513,168 tonnen a 1000 KG., zijnde een derde gedeelte van den aanvoe

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2