1 PH. DE JONGH Bericht van Inzet. Hypotheekbank. Stoofstraat, I IR Kelders o.jd. Boterbal. Bierkandel, DANIËL DIT IJS ER, P.yan Doornik, 's-Bosch. BURGERLIJKE STAND. 324ste Staatsloterij, AANBESTEDINGEN. Gemengd Nieuws en Allerlei. MARK I B E RICHTEN. ADVERTENTIEN. Sigarenfabrikant te Hensden. Notaris YAH MESRTKN. Zuid-Hollandsche A. van Delft te Heusden. Wederverkoopers rabat. GEDACHTEN. Monsterkistjes worden bij verreken pakket toegezonden. Bass Co'8 Pale Ale 15 ct, p. l/2 fl. in het geheele rijk, welke Gl/2 millioen tonnen bedroeg. Voorts valt een voortdurende verbetering van den Nieuwen Waterweg te constateeren, zoo dat de schepen tot 22 voet diepgang dezen thans ongehinderd kunnen passeeren. Onder voorzitterschap van den heer J. A Fran cois, directeur van de gasfabriek der gemeente Dordrecht, zal de 15e algemeene vergadering van de Vereeniging van gasfabrieken in Nederland, op 28 en 29 Juni a.s. te Zutfen gehouden worden. „Seinpost" te Scheveningen zal van binnen ge heel en van buiten grootendeels met brandvrije verf (astbestos) bestreken woiden. Zondag a.s. zal, volgens een verspreid strooi biljet, het welbekende leger des heils (Salvation- Army) te Amsterdam zijn operaties aanvangen in „De Volkszaal" des legers, Gerard Doustraat 69. De samenkomsten hebben plaats elkeu avond in üe week te 8 u., en des Zondags 's morgens te 7 en 10y2 en 's avonds te 61/2 u. Een kapitein met eenige luitenants en soldaten zijn of komen te Amsterdam, ten einde met behulp van tolken Amsterdam te „veroveren," gelijk het in de taal der „Salvation-Army" heet. De uniform bestaat uit een hoogst eenvoudige donkerblauwe jas, met roode tressen. De kraag draagt aan weerskanten een S., onder de jas dragen de meesten nog een rood Garibaldihemd. Het zal het schouwburglievend publiek leed doen te vernemen, dat mej. Jeanne de Groot niet meer aan het gezelschap der hh. Van Lier is verbonden. Volgens een te Zwolle ontvangen particulier bericht is het verbod van invoer van vee door Duitschland opgeheven. In de gemeente Ooststellingwerf (Eriesl.) hebben onderscheidene landbouwers de zuivelbereiding er aan gegeven, om de melk te gebruiken tot het mesten van varkens, wat hun vrij wat meer voor deden aanbrengt. In 't heideveld tusschen Veenhuizen en Fochte- loo zijn zooveel hazen, dat men ze 's avonds bij tientallen en meer ziet spelen. De aangrenzende akkers met winterrogge lijden daardoor vrij wat schade. Den eersten Mei, tegen het opkomen van de zon, zagen de weiden er op Tessel uit alsof er sneeuw was gevallen, zoo sterk had het gevroren. Hier en daar lag zelfs ijs in de slootjes. Voor den veefokker en landbouwer is het langdurige koude weder dan ook zeer schadelijk. Van 30 April3 Mei werden aan den afslag te Go- rinchem aangevoerd 3785 elften, tegen den prijs van f 0.30 a f 0.89 per stuk en 29 zalmen, tegen ,f 0.71 a f 0.95 per halve K.G. Aan het Kralingsche veer werden Woensdag ochtend aan de markt aangevoerd 126 zal men, die voor f 0.90 a 1.10 per 1/2 kilo werden ver kocht. Nog werden aangevoerd 3170 elften, die voor 80 a 90 ct. per stuk van de hand werden gedaan. Een 16-jarige knaap, die met eene som van 14,000 franken de ouderlijke woning te Antwerpen heimelijk had verlaten, werd te Amsterdam door zijne moeder, die hem was nagereisd, teruggevonden. De knaap die op het punt stond naar Amerika te vertrekken, werd nog in het bezit gevondeu van ongeveer 1000 franken en een met zes schoten geladen revolver. In den nacht van Maandag op Dinsdag jl. woedde er een hevig onweder boven Gulpen. Het puurde van half één tot 1 üur 15 min. Gewel dige donderslagen waren bijna gelijktijdig verge zeld van bliksem en slagregen. Na afloop vertoon den zich bij het heldere maaulicht twee prachtige regenbogen aan het luchtruim. Van ongelukken, door het onweder veroorzaakt, is nog niets bekend. Een gruwelijke zelfmoord heeft te Kerkrade (Limburg), iedereen met afgrijzen vervuld. Een zekere Ch. Gernstein, arbeider in de kolenmijn, gehuwd en vader van 5 kinderen, heeft zich door middel van een dynamiet-patroon van het leven beroofd. Naar het gerucht loopt zou hij de pa troon op zijn buik hebben gelegd en daarna heb ben aangestoken. Vreeselijk was de knal en de uitwerking verschrikkelijk. Het onderlijf van den ongelukkige was totaal verbrijzeld, een hand werd op eenigen afstand terug gevonden; een oog werd hem uitgeslagen, terwijl hier en daar stukken vleesch verspreid lagen. Toen men op de nood lottige plek kwam, vertoonde de rampzalige zelf moordenaar niets meer dan een vormlooze massa bloedend vleesch. Te Tilburg zijn 4 huizen door brand vernield. Niets was verzekerd. Zekere Van de Pol, in dienst bij den heer P. H. den Ouden, te Waarden- burg, had bij het laden van steenen op eene kar het ongeluk er onder te geraken. Enkele dagen later overleed hij. Een werkman in de gemeente Hoogeveen, genaamd C. Meilens, die de behulpzame hand bood bij eene verhuizing, had het ongeluk met een zwaar voorwerp te struikelen en zich zód zwaar aan het hoofd te ver wouden dat hij oogen- blikkelijk een lijk was. Hij laat eene oude moeder, een vrouw en acht kinderen na. Zes woningen aan een blok zijn te Rockanje door brand ver nield. Een paard, 8 varkens en 2 geiten kwamen daarbij om. Een tilbury met een bruidspaar er in is te Leiden in het water geraakt. Bruid, bruidegom en paard werden spoedig gered. Van boord van de op Alkmaar varende stoomboot is bij Amsterdam in het IJ gesprongen en verdronken een onbekend persoon, naar gissing 65 jaar oud. Het lijk is gevonden. Te Rotterdam is een bijna tweejarig kind dat eenige oogenblikken zonder toezicht was gelaten, in een tobbe met water gevallen en daarin ver dronken. Een 25-jarig jonginensch maakte in zijn w ining in de Fransch Halstraat te Amster dam door een pistoolschot een einde aan zijn leven. De juiste hoeveelheid is moeilijk op te geven, omdat die afhangt van de hoeveelheid melk en graad van verzuring. Dik geworden melk maakt men echter daardoor niet weder vloeibaar als te voren. f Hedikbnizon, van 130 April. Geboren: Gerardus, z. van W. v. d. Bark en W. Wolfs. Overleden: Jan van Krugten, 9 j.Machelina van Wijnen, 36 j., echtg. van C. van Opzeeland. Nederhemert, van 1 April1 Mei. Gehuwd: M. van Heijkop, jm. 32 j. met A. van de Werken, jd. 22 j. Overleden: Antonia Hillegonda, 3 j. 2 m., d. v. B. C. van Ommeren en J. vau Leeuwen. Prijzen van 100 en daarboven. 3e Klasse. Trekking van 3 Mei. Prijs van 2500: no. 17812; ƒ100: nos. 3501, 8831, 15982 en 19764; ƒ100: nos. 2287, 3469, 4595, 4696, 10545, 10859, 15187 en 17688. 3e Klasse. Trekking van 4 Mei. Prijs van ƒ1500: no. 16715; 1000no. 9967; ƒ400: nos. 7031 en 14026; ƒ200: nos. 3610, 10863, 12421 en 18835. 4e Klasse. Trekking van 5 Mei. Prijs van 5000: no. 16775; 100: nos. 14052 en 19148. BM—ggirati' j u ma ii mi jwiim 3\muu3m» mvaama»r t HAARLEM, 9 Juni. Het aanleggen, verlagen en verlengen van hoofden op en het afslechten en overwerken van een gedeelte duin langs het Noor- derstrand van het eiland Vlieland. Raming 29,225. Aanw. 2 Juni. t ASSEN, 7 Juni. De levering van steenkolen voor de werking der 4 stoomwerktuigen, langs het Noord-Willemskanaal in Drenthe. Aanw. 31 Mei. f 's HAGE, 8 Juni. Het uitvoeren van herstel lingen en vernieuwingen aan de Rijksrivierwerken op de Maas, met het onderhoud dier werken van 1 Juli 1887 tot en met 30 Jnui 1888 in 6 perc. Raming le perc. 10.730, 2e perc. 10.500, 3e perc. 7960, 4e perc. 4650, 5e perc. 26.750 en 6e perc. 11.350. Aanw. 1 Juni. f's BOSCH, 10 Jnui, Het bouwen van een wach- terswoniug nabij de nieuwe draaibrug over de Znid- Willemsvaart te Helmond. Raming ƒ4450. Aanw. 3 Jnni. t HAARLEM, 9 Juni. De uitvoering van eenige onderhoudswerken aan de Kenlsche vaart in Noord- Holland. Aanw. 2 Juni. f ZWOLLE, 10 Juni. De watervrijmaking van een buitendijks gelegen gedeelte van den straatweg DeventerZwolle nabij tol no. 1 in Overijsel. Raming 4000. Aanw. 3 Juni. f 's-BOSCH, 10 Juni. Het maken van een los- en laadplaats aan den rechteroever van de Dieze nabij Treureuberg en het leveren en plaatsen van remmingwerken langs het tot los- en laadplaats ingerichte gedeelte van den basaltmunr, aan den linkeroever der Dieze te Engelen. Raming 8050. Aanw. 3 Juni. f 10 Juni. Het maken van steenglooiïngen langs het buitenbeloop van den linker Diozedijk, tot voortzetting der werken tot verbetering van het kanaal de Dieze. Raming 17.300. Aanw. 3 Juni. f 10 Juni. Het uitvoeren van buitengewone vernieuwingen en herstellingen aan de schipbrug over de Maas te Hedel. Raming 5700. Aanw. 3 Juni f 's-HAGE, 15 Juni. Het onderhond en herstel der werken aan de Nienwo Maas, het Scheur en den Hartel, van 1 Juli 1887 tot en met 30 Juni 1888. Raming 38.995. Aanw. 8 Juni. Die niets heeft, smeekt om iets met vurige gebeden. Die iets heeft, vraagt om meer-, om veel die meerder heeft. Die veel heeft, stelt ook zelf het veel nog niet tevreden Hij had graag aHes, nat de wijde wereld geeft. Gij dwazen! zult ge uw heil gestaag vermeerderd vinden? 't Geluk bestaat in rust en niet in dwaas gezwoeg; 'i Geluk is aan geen maat te binden, dan aan deze eené slechts 't Genoeg. De herinnering aan het geluk van gisteren is reeds een halve eeuw oud; die aan het jaren ge leden verdriet blijft immer nieuw. Dat is de>. ware beschaving, die het hart ons leert. Nauwgezetheid in gewone dingen maakt iemand bekwaam tot heldhaftigheid wanneer de groote be proevingen komen. Het politoer wordt er gemakkelijk opgelegd als de materialen van een goede soort zijn; maar geen verguldsol kan helpen wanneer het timmerhout niet gaaf is. Zoo ook met den mensch. Middel om zuur geworden Melk weder bruikbaar te maken. De zomer is in aantocht en met dezen komt ook de plaag voor zoovele huismoeders, nl. het zuur worden van de melk. Er bestaat echter een zeer eenvoudig en goedkoop middel om die zaak te verhelpen, mits de melk niet totaal dik geworden is. Men haalt in een apotheek of bij een drogist voor eenige centen van de stof, die bekend is onder den naam van dubbel koolzure Soda (geen gewone keukensoda) en roert zooveel als er op de punt van een mes kan liggen, of een weinig meer, van die stof door de melk. Men kan de vloeistof dan even goed koken als versche melk. Een dienstmeisje te Goes, wier oude moeder ^rg aan rheumatiek leed, had van haar kameraad ge hoord dat het beste middel tegen rheumatiek was... een tinnen lepel. Thnis gekomen moest er een tinnen lepel aan gelooven. Er werd geraspt, ge- krapt en... ingenomen. Toen de dochter in haar dienst terugkwam, een en ander vertelde en bemerkte beetgenomen te zijn, snelde zij naar haar patient terug en moest een braakmiddel dienst doen om de medicijn? te verwijderen. Uit Hoogwoud meldt men als iets wat hoogst zeldzaam voorkomt, dat onder de leerlingen, die dit jaar op de openbare lagere school in de Ker- kelaan aldaar zijn toegelaten, ook een drieling is, namelijk drie zusters, lichamelijk gunstig ontwik keld en bjjzonder innig aan elkander gehecht vreugd of smart van ëéne wordt onmiddellijk ge deeld door de twee andere. Zij zijn geboren den 22 Maart 1882, dochters van D. Kos en E. Kos, geb. Nes. Een juffrouw, die te 's-Hage een sigarenwinkel heeft, stond in haar deur en zag eenige huizen verder een koopman staan met een wagen met bouqnetjes. »Zeg, jongen, toe vraag jij eens aan dien man daar ginds, wat ziju ruikertjes kosten.® De jongen dacht bij zich zelf dat er allicht een paar sigaren voor zijn boodschap op over zonden schieten en haastte zich dns aan de opdracht te voldoen. »Baas, die juffrouw daar vraagt, wat je blom metjes kosten?» »'n Stuiver 'tstnk! mooie peket- ten U luidde het antwoord. Op een draf ijlt de jongen naar zijn lastgeefster terug en zegt: »zeven en een halven centhetstnk, juffrouw: maar ze zijn me ook van heb ik jou daar »Hier heb je een kwartje,® zei de liefhebster, »zie dan dat je er vier tegen zes centen krijgt, dan is de cent die overblijft voor jou!® »'kZ.il hot probeeren, maar ik geloof dat het een taaie is!« Hij ging toen opnieuw naar den koopman en voegde dezen toe: »Baas, als ik ze tegen vier centen mag, dan wou dat wijf er wel vier hebben!® De koop was weldra gesloten en de snuiter kreeg van den man nog een cent op den koop toe voor zijn moeite, zoodat do jongen tien centen bij elkaar bad. De jnffronw vond werkelijk de bonqnetjes niet te dnnr en bedankte den jongen. Geeft u mij voor een dubbeltje sigaren asjeblieft, juffrouw, van de acht »Zit het er zoo bij je aan, ventje?® »Niet altijd,® antwoordde de jongen, toen hij op- gestekeu had, »maar als ik iederen dag een paar ruikertjes voor u mag koopen, dan ben ik er ze ker van, dat er ook altijd een dubbeltje voor mij overschiet.® Dampende verliet hij daarop den winkel. Men bericht aan het »Nbl. v. d. B.«, dat onder het boelgoed van zekere dame te Aujum bij Dok- kum, volgens de notitiën, voorkomen: 400 Bijbels en Kerkboeken, diverse Stateu-Bijbels en bovendien 30 Rouw-Bijbels en Testamenten. Uit Baardwijk deelt men ons het volgende mede Een onlangs gefailleerd koopman alhier zag het door hem zijnen scbuldeischers aangeboden accoord aangenomou. Heden was het de dag dat hij het bij overeenkomst bepaalde geld moest storten. Zorg vuldig was do daarvoor bestemde som in het ka binet weggesloten. Hiervan schijnt de een of andere deugniot de lucht te hebben gekregen, die het plan maakte en uitvoerde om zich het aan 's mans cre diteuren toekomende toe te eigenen. Althans de koopman bemerkte tot zijn grooten schrik dat het kabinet, waarin de schat was verborgen, was open gebroken en deze was verdwenen met een paar gouden kettingen. Volgens uitlegging van den bestolene moet de dief zijn binnengekomen door een achterdeur, vlak langs een bandhond, die verre van gemakkelijk is, maar die nu geen het minste t.eeken van leven heeft gegeven. Eenmaal binnen, moet de dief een gang deur, die aan de binnenzijde was gesloten, met geweld hebben geopend, zoodat de grendel er is afgevallen. Vervolgens zou hij in een achterkamer een secretaire hebben opengebroken, maar daar niets vindende zich hebben begeven naar de voor kamer, waar man en vrouw en nog een paar per sonen den slaap dor rechtvaardigen sliepen, daar het kabinet hebben geopend, het geld gekaapt en zich toen uit de voeten gemaakt, juist op het oogenblik toen de slapers wakker werden. De nachtwacht, die toevallig in de nabijheid van het huis was, heeft niets of niemand gezien en in 't geheel den hond niet gehoord, die anders een eerste levenmaker is. Als 'talles werkelijk zóó gebeurd is, is 'teen treurige geschiedenis voor den betrokken persoon, maar nog erger voor zijn borgen. (E. v. h. Z.) Dezer dagen trad een vronw een boekwinkel te Rotterdam binnen om een paar pennen te koopen. Met zelfvoldoening wees zij er op dat zij in baar huwelijk nog het schrijven had geleèrd en dat zij het na reeds zoo ver had gebracht dat zij een brief aan haar vroegeren leermeester te Pokela heele- maal in Groningen, mijnheer! schrijven kon. Haar zoon vertrekt eerstdaags naar Amerika; wellicht heeft het goede mensch het dan wel zóó ver gebracht dat zij een brief heelemaal naar de Nienwe Wereld schrijven kan! Een heel eind! Een nieuwe Bismarck-anecdote gaat door de pers. Onlangs werd de verjaardag gevierd van een der kinderen van Prins Wilhelm en Bismarck had den kleine een draaiorgeltje vereerd. Toen de kanselier eenige dagen later in het paleis van den prins kwam, kwam de kleine hem bedanken, maar klaagde dat hij »er nog zoo moê van werd® en 't gevolg was natuurlijk dat Bismarck zelf den zwingel in de band nam en lastig aan het draaien ging. De jeugd kwam vroolijk toeloopen en voerde gezamenlijk een dansje uit. Bij den aanblik van dit vroolijke tooneeltje kon Prins Wilhelm niet nalaten lachend tot den rijks kanselier te zeggen: »'t Is toch opmerkelijk, ook deze keizers, pas uit de lange kleereu, dansen reeds naar uwe pjjpen.® Mama: Alweer zoo koud heden lieve hemel zal dan na dezen afschnwelijken winter de zon nooit meer te voorschijn komen?® »Mama, de zon wacht zeker tot het warm weer tje is!« Moeder. »Ben je dan niet big met al die mooie dingen, die je op je verjaardag gekregen hebt?® »Wel neen, want zooveel te meer klappen krijg ik als het kapot is. Twee broertjes. »Zie eens, daar ligt een halve sigaar van oom.® »Kom mee in den tuin, dan rooken wij die op,® >Ja, maar eerst ik.® *Neen, gij krijgt ze als ik misselijk ben.® Mama weent, omdat haar vader gestorven is. Schrei niet, moe!® zegt kleine Betje, dan krijgt u mijn pa!« »Neen jongen, een trommel krijg je niet voor je verjaardag; ik kan het trommelen niet verdragen!® »Maar pa, als ik het dan alleen doe wanneer u slaapt?® Leeraar (over de tabak sprekende.) Ja, het roo ken is zoo algemeen geworden, dat zelfs dames zich niet schamen sigaren te rooken, althans de geëman cipeerde. Wat verstaat men door geëmancipeerde.® Een der jongens: »dat is een lichtere soort, mijnheer Hoeveel is 2 X 2, Otto? Ik weet het niet meester. Wanneer uw moeder n twee appelen geeft en dan nog 2, wat heb je dan? Pijn in mijn bnik, meester! Mama dreigt een kleinen ondeugd in 't kippen hok te zetten als hij niet zoet is. En de vent ant woordt parmantig: »Maar ik zeg n, eieren leggen doe ik niet, hoor Eon beroemd geneesheer zeide eens: »Er zijn twee soorten van patiënten die men nooit zal kunnen genezen, n.l. de blinden en de dooven.® Gelukkigerwijze vergiste zich de geleerde man, want de dooven hooren tegenwoordig met behulp van de kunstmatige trommelvliezen van den heer Nichol son, 4, rue Dronot, Parijs. Tegen toezending van 121/2 cents ontvangt men franco de uitleggende brochure van 80 bladzijden. t ZALT-BOMMEL, 3 Mei. Boter ƒ0.45 0.50 per half kilo. Eieren 0.60 a f 0.65 de 26 stuks. van Prima kwaliteit fijnegegarandeerd zuivere NATUUR BOTER, bereid volgens Deensch systeem van room, zoet gewonnen van melk uit de gunstig bekende kleistreken der landen van Ileusden en Altena. Daar deze room onmiddellijk na het melken ver werkt wordtkunnen zich daarin geen schadelijke kie men ontwikkelen, iets wat anders bij het gewone ver werken van melk tot boter de zoogenaamde verzurings- methode, waarbij de melk aan velerlei ongunstige invloeden bloot staatzoo lichtelijk plaats vindt. Het vee dat de melk voor deze fabriek levert, staat onder voortdurend toezicht van den Heer P. F. Ml- CHELS, Rijks- en Districts-veearts te Ileusden. Zorg vuldig wordt er voor gewaakt dal de melk van zieke of onder ongunstige voorwaarden gevoederd wordende koeien niet wordt verwerkt. De bouwmanswoning van G. van HEL DEN te Wijk, is ingezet en verhoogd op f 1400 het daarbij staande huisje op f 100. Afslag 11 Mei 1887. De Bank sluit leeningen onder verband van éérste Hypotheek op gebouwen en ongebouwde eigendommen, tegen matige rente en administratie-kosten. Zij geeft pandbrieven uit van f 1000.—, 500. 100.en f 50.rentende 4J/2 d pari, ajlos- baar bij uitloting. Agent voor HEUSDEN en OMSTREKEN, de Heer Extra Stout 15 id. Vollenhoven Co's Extra Stout 1272 id. Id. Princesse Bier 12 ct. Yi» 67a ct- V2 d* Pilsener, Nürnberger Bier 17 id. 9 id. Beiersch Bier 16 id. &Y2 id. Dortmunder Lagerbier 13 id. 7 id. Hollandsch I 10 id. 6 id. II 9 id. 5 id. Nieuwlicht le kwaliteit 12 id. 672 id. Prijscourant op aanvrage. Verzendingen door geheel Znid-Ned. per 50 stuks franco.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 3