Buitenlandsch Overzicht. BINNENLAND. De verkiezingen voor de Zweedsche Tweede Kamer zijn thans geheel bekend. De nieuwe Kamer telt 139 tegenstanders en 81 voorstanders der graan rechten, die door de ontbonden Kamer met 111 tegen 101 stemmen waren aangenomen. Daar de Eerste Kamer ze met een, zg het ook kleine, meerderheid verworpen had en de Regeering even min protectionistischgezind is, zal er vooreerst niets komen van de graanrechten. De steden vaar digden 69 tegen- en 5 voorstanders der graan rechten af; het platteland 70 tegen- en 76 voor standers. Oscar Lenz heeft te Brnssel een conference ge houden over zijn Congo-reizen. Het aardrgksknndig genootschap van Brnssel bood hem het diploma van eerelid aan. Of er achter de schermen van het hooge politieke staatstooneel in Europa iets is voor gevallen wie zal het bewijzen..? Zeker is het althans dat men te Berlijn niet op zijn gemak is en dat de organenvan Bis marck zich uitputten in verzekeringen dat Rusland nooit verschalkt is door Bismarck. Zou de reden ook kunnen gevonden wor den in het bericht van een Parijsch dag blad, de Paris", dat nu de alliantie tus- schen Rusland en Frankrijk werkelijk ge sloten is? Een ander blad heeft dit wel tegengesproken, maar „Paris" heeft nader medegedeeld dat zij haar vroeger bericht ten volle kon bevestigen en dat de waar heid er van wel spoedig zou blijken- In verband hiermede verdient het opmerking dat verleden week uit Moskou werd ge seind dat, na lange aarzelingen, nu beslist was door den keizer dat von Giers als mi nister van buitenlandsche zaken zou af treden. Het curieuste van de zaak is dat het or gaan van Bismarck, de „Norddeutsche All- gemeine Zeitung" nu eens al te slim heeft willen wezen. Wij zullen u bewijzen, zeide het blad, dat Rusland nooit door Duitsch- land in de Oostersche questie is benadeeld. Het is waar, Rusland had in 1878 een bloedigen oorlog gevoerd en Rusland kreeg niets maar Oostenrijk kreeg Bosnië en de Herzegowina. Maar hoe kwam dat Omdat Rusland en Oostenrijk samen een geheim verdrag hadden gesloten en het is aan Duitscliland dan ook totaal onverschillig welke de gevolgen van die bezetting zijn. I)eze vleitaal van Rusland heeft in Oos tenrijk en Hongarije eene groote veront waardiging gewekt. Men voelt zich ge kwetst door Bismarcks onverschilligheid en men verliest het vertrouwen in de deug delijkheid van het verbond met Duitscli land. Vele Oostenrijksche staatslieden zeg gen reeds overluid dat het voor Oostenrijk veel beter zou zijn een eerlijk verbond met Rusland te sluiten dan zulk een onbetrouw baar bondgenoot als Duitscliland te be houden. Als men nu eerstdaags hoort dat Von Giers van het staatstooneel verdwijnt, dan zou ook de Oostenrijksche minister van buitenlandsche zaken, Kalnoky, wel eens spoedig kunnen volgen. Men begrijpt dat, als men soms een kijkje achter de politieke schermen kon doen, men zou zien hoe met het geluk en welvaart der volken wordt gespeeld, vooral in rijken waar het constitutioneel stelsel óf niet óf slechts in schijn bestaat. Eigenlijk komt de geheele hooge politiek neder op een wederzijdsch opruien en bang maken. Het door Russisch geld onder houden blad te Brussel, „Le Nord," gaf voor een paar dagen te lezen in een brief uit Petersburg: „Men ziet hier met onge rustheid, dat, hoewel het geval met Schna- bele goed is afgeloopen, de verhouding tusschen Duitschland en Frankrijk zeer ge spannen blijft en tot ernstige verwikkelingen moet leiden." Dit is natuurlijk gezegd om het vuurtje gaande te houden, want ondanks het ge beurde, is de verhouding tusschen Frankrijk en Duitschland zoo goed als hij slechts wezen kan tusschen twee buren, die be grijpen dat zij beiden tegen elkaar opge wassen zijn. De minister-president van Frankrijk heeft daarom een goed werk gedaan door een kalm en verstandig woord in het openbaar te spreken. Zondag is namelijk te Havre de visscherij- tentoonstelling geopend, en daar zulk een openingsfeest nooit plaats vindt zonder feest maal, en zulk een feestmaal nooit zonder eene rede, is het blijkbaar de bedoeling van den heer Goblet geweest de gemoederen gerust te stellen. Dat doel kan hij bereikt hebben, want zijne rede was zeer bepaald vredelievend. „Is het noodig, zeide hij, te herinneren dat Frankrijk den vrede wil? Een volk als het onze, in volle ontwikkeling, al zijne krachten en middelen aanwendende om een democratisch stelsel te vestigendat in vrede en vrijheid zich zelf bestuurt, zulk een volk kan den oorlog niet wenschen „Wij wenschen den vrede, maar evenzeer hebben wij den vasten wil noch onze rech ten noch onze eer te laten aantasten. Frank rijk is zijne nederlagen te boven gekomen en heeft het vertrouwen in zich zelf terug bekomen." De minister van Koophandel, de heer Lockroy, liet zich eveneens in vredelieven- den geest uit. Hij bracht een dronk aan de vreemde natiën die aan de visscherij- tentoonstelling hebben deelgenomen en noodigde allen uit aan de wereld-tentoon stelling te Parijs in 1889 deel te komen nemen. De Engelsche consul heeft die woorden zeer hartelijk beantwoord, doch het bericht dat de Londensche „Morning Post" Maan dag bevatte, dat de Engelsche regeering officiëel had geweigerd aan de Parijsche tentoonstelling deel te nemen, vloekt wel een beetje met dat alles. Het schijnt met deze grootste aller ten toonstellingen niet goed te loopen, omdat zij in het gedenkjaar en eigenlijk ter ver heerlijking der groote omwenteling wordt gehouden. Dit is voor Rusland, Oostenrijk en Engeland eene reden om niet mede te doen. liet zou ons zelfs niet verwonderen als de heer Heemskerk om die reden de officiëele medewerking van Nederland zal beletten. Kort en goed, als de Franschen werkelijk gesteld zijn op het karakter van eene wereld-tentoonstelling, dan doen zij mis schien nog het verstandigst door haar te verschuiven tot een jaar later, tot 1890. De Duitsche regeering is nu eindelijk met haar nieuwe belasting op den brande wijn klaar. Men zou zich vergissen als men meende dat deze belasting eenig zedelijk doel had. Het is hier te doen om het mon ster van het militairisme, dat het merg van het Duitsche rijk verslindt, weder eenige millioenen toe te werpen. Overigens zijn ook de Duitsche bladen kalm, want over die brandewijnbelasting maken ze, en met reden, een oorverdoovend spektakel. Maar wij bedoelen op politiek gebied. Zelfs de standjes te Parijs bij de opvoering van „Lohengrin" worden door de Berlijnsche pers zeer zachtmoedig beoor deeld. Zij vindt het alleen jammer dat het Parijsche volk kaart en politiek dooreen- haspelt. Wij ook. De Duitsche regeering heeft evenwel thans meer hare oogen naar het oosten dan naar het westen des rijks gericht. Het Pruisische Heerenhuis heeft nu de wet aangenomen, waarbij de invoer van Pruisen in Posen wordt geregeld, dat wil zeggen, dat de Pruisen die zich in Posen vestigen, van staatswege land en ondersteuning krijgen. De minister Von Puttkammer heeft het ronduit gezegd in de Kamer dat het te doen was om Posen te germaniseeren, omdat in Polen steeds de opgewondenheid toeneemt voor het denkbeeld om het oude koninkrijk van dien naam te herstellen. Zoowel Rusland als Pruisen zorgen er wel voor dat dit niet geloofbaar is. Dat was natuurlijk weer een zet voor de Russische staatslieden bestemd vrienden, bedenkt toch dat wij dezelfde belangen hebben in Posen, laat ons vrienden blijven! 13 BEKENDMAKING. HEUSDEN, 10 Mei. t Dezer dagen waren wij in de gelegenheid de stoom-roomboterfabriek van den heer Daniël Duyser te Heilsden in werking te zien. Aan gezien het ons aan technische kennis ontbreekt, wilien wij trachten in eenvoudige bewoordingen weer te geven, wat daarbij door ons werd opge merkt. Als proef werd een vijftigtal liters gewone koemelk in een zeer zindelijk bassin gestort, dat door eene buis met een eveneens zindelijken metalen bak was verbonden, waarin de melk langzaam overging. In dit tweede gedeelte bevond zich een ronsel die, door stoom gedreven, enkele malen in de seconde de melk in beroering bracht en weldra zag men uit de daaraan verbonden bovenste kraan de afgescheiden room passeeren, terwijl iets lager de ontroomde melk, nog steeds geheel zoet, wegliep. In circa 5 minuten was dit proces gëeindigd en werd de room vervolgens afgekoeld om weldra in geurige boter te worden overgebracht. Voor den veehandel in het Land van Heusden en xAltena mag deze inrichting een groote weldaad heeten. Het groote bezwaar, ,/wat moet met al de melk aangevangen worden,* dat den veehouder meermalen verontrustte, wanneer hij zich niet speciaal op de boter- en kaasfabricatie toelegde, is nu opgehevenmaar ook de huismoeders zullen gaarne met deze boter kennis maken, die, vrij van alle inmenging, in gehalte onder de eerste kwaliteit kan gerekend worden. Gelijkertijd zagen wij op een verwijderd terrein, bij denzelfden ondernemer, een aantal biggen van verschillende kwaliteit, waaraan het te zien was dat de ontroomde melk, met boonenmeel vermengd, op deze viervoeters eene gunstige uitwerking heeft. De Deensche varkens trokken daaronder bijzonder onze aandacht. Met een korteren kop en dikkeren nek dan de hier meer bekende zwiinen, bleken zij bijzonderen aanleg voor de vetmesterij te bezitten en dus geheel aan hunne bestemming te beantwoorden. Wij brengen hulde aan den ondernemingsgeest van den heer Duyser, die voorzeker niets onbe proefd laat wanneer hij meent dat op de een of anderewijze partij te trekken is en wenschen hem daarop volgaarne een welverdiend succes toe. t 8 Mei. Heden middag viel het 3-jarig zoontje van C. Verhoeven alhier in het Oude Maasje en zou vermoedelijk verdronken zijn, in dien niet een 4-jarig zoontje van de Wit, het gevaar bemerkende, de ouders van den eersten ging waarschuwen. Doodelijk verschrikt ziet de moeder nu haar kind reeds drijvende. Zonder te overwegen, springt zij direct te water en heeft het geluk haar kind te grijpen en behouden aan den wal te brengen. t WAGENINGEN, 9 Mei. Het uitdiepen en vergrooten van de haven en het verbinden van den tramweg WageningenArnhem met dien van UtrechtRhenen, leveren hier eene meer dan ge wone drukte. Deze weg zal wel eenig in zijne soort wezen, wat mooie dorpen, schoone vergezich ten, prachtige buitenplaatsen en afwisselend terrein betreft; eigenaardig vooral ook tusschen Rhenen en de Grebbe, waar de tram aan den voet van den berg en tevens in de onmiddellijke nabijheid van den Rhijn zal loopen ook daar waar hij met heel wat helling van den Wageningschen berg naar Oranje Nassau afdaalt. De landerijen hierin den omtrek zijn heerlijk om te zien, waartoe voor al ook het fleurige winterkoren, het malsche fris- sche gras, als bij tooVerslag uit den grond ver rezen, de kersenboomgaarden en het koolzaad, beiden in vollen bloei, veel bijdragen. Ook de nachtegalen en andere vogels laten zich niet onbetuigd, hoewel ze niet onduidelijk laten meiken dat wat meer warmte hun niet onwelkom wezen zou. t ALMKERK, 7 Mei. Tot tijdelijk gemeente geneesheer is door den Raad benoemd de Heer Dr. G. A. Van Geijtenbeek, arts te Woudrichem. t Voor de betrekking van zetter der directe belastingen zijn voorgedragen de heeren A. B. Snoek en P. R. Van Andel. t LEERDAM. Bij den a.s. harmoniewedstrijd te Nijmegen, zal ook onze gemeente vertegen woordigd zijn. Door den beschermheer A. Van Wijk daartoe in staat gesteld, zal het muziekgezelschap //Kunstliefde en Vriendschap" in de 3e categorie voor harmonie-corpsen uit plaatsen beneden 5000 inwoners mededingen. t Op verzoek van eenige ingezetenen, om den laatsten trein van Geldermalsen 10,25, ook alhier te doen stoppen, is gunstig beschikt. Met 1 Juni zal het besluit in werking treden. t Z. M. heeft den heer Mr. J. R Hoolboom alhier, op zijn verz ;ek ontslag verleend als plaats vervanger-kantonrechter te Vianen en als zoodanig benoemd Jhr. H. W. Hoeuff te Vianen. t Dat op kleine plaatsen eene vereeniging moeilijk stand kan houden, is oud nieuws, maar dat een gezelschap ontbonden is, voor 't bestaan heeft, is iets nieuws. Voor een paar weken schreef de ,/Leerdamsche Courant," dat alhier zich een symphoniegezelschap gevormd had onder directie van den heer M. Van Bonzei Jr. Er werd veel verwachting van dat gezelschap gekoesterdde hoop werd geuit dat het haar oudere zuster //Kunstliefde en Vriend schap", onder directievan den heer M.v. Bonzei Sr., zou navolgen. Uit goede bron vernomen heb bende, heeft die vereeniging geleden aan de vlie gende tering, ja nog ergervoor haar bestaan is ze overleden. (Ingez.) t DALEM. Als eene zeldzaamheid kan gemeld worden, dat bij den landbouwer G. v. d. Giessen Az. te Laag-Dalem een paard van 32 jaar dezer dagen nog een veulen geworpen heeft. Bedoeld paard heeft nu reeds 18 veulens voortgebracht, van welke de meeste op 41/2-jarigen leeftijd voor 700 a f 800 verkocht werden. t De veerstooraboot GorinchemSleeuwijk Woudrichem leverde in het afgeloopen jaar een batig saldo op van f 6237,275. De ontvangsten bedroegen n.l. f 14845,75 en de uitgaven f 8608,475. Door het aanbrengen van een nieu wen ketel en wijziging der machine naar het compound-sijsteem, werd in het kolenverbruik eene som vau f 1325,275 bespaard. GORINCHEM. Woensdagmiddag omstreeks 12 uren viel het zoontje van Pieterse, wonende op de Kalkhaven alhier, al spelende nabij de Peter- brug van den vrij hoogen kademuur in de groote haven en ware het gewis verdronken, was het ongeval niet tijdig door den schipper Koek op gemerkt geworden, die zonder aarzelen geheel ge kleed te water sprong eu voor zijne menschlie- vende daad het genoegen mocht smaken, den kleine behouden eu wel op den wal te brengen. Men schrijft uit Den Haag Terwijl de eerste lezing der Grondwetsherzie ning snel vordert, is men reeds bedacht op een vorm om den heer Heemskerü de dankbaarheid der natie voor zijn grootschen arbeid te betuigen. Het is, naar men mij uit goede bron mededeelt, het verlangen des Konings Heemskerk op te ne men in den Nederlandschen adel, met den titel van baron. Tegelijkertijd zouden de burgemeesters van Amsterdam en Den Haag, de heeren Van Tien hoven en Patijn, tot. jonkheeren worden benoemd. Deze benoemingen zouden reeds hebben plaats gehad, ware het niet dat de burgemeester van Amsterdam, thans door velerlei ingewikkelde ge meentezaken geheel in beslag genomen, een kort uitstel wenschelijk had geoordeeld. Terwijl deze onderscheiding den heer Patijn wordt toegekend wegens de diensten die hij als burgemeester der residentie dikwerf in de gelegen heid was aan het Hof te bewijzen, vindt zij bij den heer Van Tieuhoven hare aanleiding in den uitstekenden afloop der laatste Aprilfeesten, waar mede Z. M. zeer was ingenomen. Aan een schrijven van een hooggeplaatst rech terlijk ambtenaar in Ned. Indië,ontleent het /Vaderland" de mededeeling, dat de resident van Batavia weder is belast met het hooren der ge tuigen in de Tjiomas-zaak, die tegenover den heer Sol hun bezwarende verklaringen ten opzich te van den landheer hadden ingetrokken. Tegen over den controleur Voenstra hebben zij hunne ver klaringen, voor den heer Sol afgelegd, onder eede gehandhaafd: nu werd weer een poging gedaan, om hen daarvan terug te brengen. Men zal zich herinneren, zoo gaat het /Vaderland" voort dat Von Czernicki in zijn rapport o.a. veel gewicht hecht aan de verklaring van den temanggoeng van Buitenzorg, die schoon zijn familie aan den heer De Sturler alles te dan ken had, het echter een zegen voor 't land had genoemd, als het beheer van den heer De Stur ler ophield. Welnu: men schrijft uit Indië, dat die temanggoeng eene .notariëele verklaring.heeft afgelegd, onder aanbod van eede, dat die bewerïBg van Von Czernicki uit de lucht is gegrepen. Door den commandant van Zr. Ms. stoomschip //Aruba," belast met de uitoefening van politie toezicht op de visscheiij in de Noordzee, is den 3 dezer proces-verbaal opgemaakt tegen den ge zagvoerder van het Engelsche visschersvaartuig uR 437," welke ter hoogte van Egmond, twee Engelsche mijlen uit den wal, dus binnen de ter ritoriale wateren, visschende werd aangetroffen. De opening der tentoonstelling van voedings middelen te Amsterdam is thans definitief bepaald op 15 Juni e.k. Onder de groote aantrekkelijkheden zal behoo- ren eene geheel gemeubelde eetzaal in stijl. Voor de gedekte tafel leveren de beste Nederlandsche huizen het porcelein, glas, zilver, tafelgoed enz. De meeste dezer voorwerpen worden opzettelijk voor deze inzending vervaardigd. Er komt ook eene modelkeuken. Het is nog niet zeker of wat daarin behoort door eene firma zal worden tentoongesteld, dan wel eene collec tieve inzending wordt. De bureelen van de uitvoerende commissie der tentoonstelling zullen met het eind dezer week verplaatst zijn op het terrein, in het hoofdgebouw. Het hoofdcommité heeft besloten de tentoon stelling Woensdag 15 Juni a.s. te openen. De gasfirma De Bruijn Zonen te Amsterdam heeft hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis der rechtbank aldaar, waarbij haar eisch tegen de gemeente Amsterdam werd ontzegd. De sedert 1433 te Dordrecht bestaande stoom- bierbrouwerij ,/De Sleutel," is overgegaan in het bezit der heeren H. P. De Kat van Hardinxveld en G. Rees. Nadat het voorstel in den gemeenteraad te Venlo is gedaan, om de exploitatie voor,, eene aan te leggen drinkwaterleiding voor eigen rektning te nemen en men daartoe niet ongenegen w; -, kwamen ten slotte nadere en verbeterde concessie- voorwaarden in van de heeren Keulier en Jon- kergouw aldaar, welke voor de gemeente niet onaannemelijk zijn, en in hoofdzaak op het vol gende neerkomen De gemeente heeft geen risico, geeft noch subsidie noch rentegarantie, zoodat de geheele ondernemin blijft voor risico van de concessionarissen. 1 >3 gemeente deelt tevens een zekere som in de v, sl De Burgemeester van Ileusden brengt ter openbare kennis, dat van af heden gedurende 8 dagen ter secretarie der gemeente roor een ieder ter lezing is nedergelegd het 4e kwartaals-ko- hier der provinciale belasting op paarden en andere trekdieren, dienst 1886/87. Heusden, den 9 Mei 1887. De Burgemeester voornoemd, II O N C O O P. s

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2