No. 584. Zaterdag 14 Mei. 1887. Gissingen en Dwalingen. Uitgever: L. J. VEERMAN Ileusden. BUITENLAND. VOO» Sedert de raensch in de sterrenwereld meer ziet dan een aantal lichtjes prijkend aan 't hemelgewelf, sedert hij heeft geleerd dat hier van gewelf geen sprake kan zijn, en de ruimte waarin zon, maan en sterren wentelen oneindig is, sedert dien tijd en die ligt ver achter ons heeft hij gepeinsd en gephilosofeerd over die werelden en zijn phantaisie schoot vleugelen aan en bevolkte ze met wezens van gelijke beweging als hij. Zelfs hebben groote natuurvorschers als Kant, La Place en Herschel in dit spel meegedaan en 't is daarom aan zoovelen, die minder waren dan zij, te vergeven, dat ze met geleerden woordenpraal reeds tot vergelijkingen kwamen in hoever onze mede schepselen op Venus of Jupiter bij ons in physisch, verstandelijk en zedelijk opzicht achter stonden en dat bijv. de dichterlijke pater Athanasius Kircher in zijn //geestelijke hemelreizen in allen ernst de vragen opperde of 't water op de planeet geschikt zou zijn tot den doop en of de wijn, uit de wijn bergen op Jupiter bij het avondmaal ge bezigd zou kunnen worden. Op Saturnus verklaart hij geen andere wezens gezien te hebben dan treurende grijsaards, die in rouwgewaad gehuld, zich langzaam voort bewogen en lijktoortsen droegen hun bleek aangezicht en diep liggende oogen, deden ze kennen als dienaais der wrake en dus beschouwde hij deze planeet als staande onder booze invloeden. Dergelijke dwaasheden zijn ook nog in onze verlichte eeuw uitgekraamd. Er be staat o. a. een werk van een sterrekundige waarin met vrij veel zekerheid verkondigd wordt dat de lengte der bewoners op de hemellichamen, die zich met de aarde om de zon bewegen geëvenredigd is aan de middellijnen der bollen, die ze bewonen. Volgens dezen wijsheidzoeker zou de zon derhalve menschen herbergen, ruim 100 maal zoo groot als wij, terwijl die op Mer- curius slechts een derde van onze lengte zouden bereiken. Gelukkig zijn er te allen tijde ook verstandigen geweest die met der- gelijken onzin den draak staken. Daarvan één voorbeeld. Toen Herschel in 't begin dezer eeuw een reuzentelescoop aan de Kaap de Goede Hoop opstelde om daarmee sterrekundige waarnemingen te doen, verbreidde zich in Europa het gerucht, dat hij menschen op de maan ontdekt had en deed de volgende ver klaring daarvan de ronde. Het is mogelijk door een combinatie van bolle glazen een beeld van een verlicht voorwerp op een witten wand te verkrijgen en volgens de theorie is 't ook mogelijk dit beeld te ver- grooten. In de praktijk echter stuit men daarbij op de zwarigheid dat met toeneming der vergrooting het beeld verflauwt. Gaat men dus daarbij zekere grenzen te buiten, dan blijft het beeld in zijn geheel wel zicht baar, doch de deelen daarvan worden on kenbaar. Nu is Herschel, nadat hij een reusachtig beeld der maan verkregen had, op den praktischen inval gekomen de flauwe, door vergrooting onkenbaar geworden details, weder duidelijk zichtbaar te maken, door het beeld zelf met een daartoe expres ver vaardigde lamp te verlichten. Zoo ontdekte hij de maanbewoners, de Seleniten, 3 meter lange wezens, met vleermuisvleugels, die in holen leven, enz. De spotvogel, die dit bericht uit Praag de wereld inzond, heeft er veel pleizier van gebad. Duizenden namen het voor goede munt op, maar ieder, die slechts een weinig aan de studie van 't licht gedaan had, doorzag zijn wetenschappelijken leugen ter stond en lachte hartelijk om de niet onaar dige vinding. Toch liep zelfs nog een professor te Mun- chen in den val, die zeer naiëf op de door den schalk gegeven beschrijving der maanbe woners, een studie schreef over hunnen maatschappelijken en zedelijken toestand, waarover hij niet weinig in de maling ge nomen is. Toen Herschel uit Afrika terug kwam, logenstrafte hij publiek het praatje zijner ontdekking. Over de maanbewoners is reeds veel ge schreven en geredeneerd, tot heden weten we echter niets van hen, ook niet of ze bestaan. Een natuurkundige heeft eenmaal een plan aangegeven met hen een telegra fisch verkeer te openen. Wij zouden dan op een of anderen hoek der wereld een reusachtig plantsoen aanleggen, doch van een bepaalden vorm, b.v. een vijfhoek, die zich van zijn omgeving scherp afscheidt. En dan wachten wat ze op de maan doen. Legden ze daar tot antwoord een dergelijk figuur aan, dan hadden we zekerheid. Deden ze 't niet och, dan bleef het raadsel immers nog onopgelost? Men heeft veel verwachting gehad van de groote verbeteringen die de telescopen in de laatste jaren ondergaan hebben. Men hoopte daardoor niet alleen de wetenschap te erlangen dat de andere werelden bevolkt zijn, maar ook te worden ingewijd in de kennis hunner geestelijke ontwikkeling en hunne levenswijze. Deze hoop is tot heden niet vervuld en zal wellicht nooit vervuld worden. Men moet niet vergeten dat de vergrooting van een kijker tevens de zwa righeden verhoogt en dat sterke vergrootin gen slechts dan nut hebben, wanneer ze gepaard gaan met duidelijk zien. En verder dat zelfs een duizendmalige vergrooting, maanvoorwerpen als b.v. de Pieterskerk te Rome, ons nog slechts als een stip zouden toeschijnen. Al moeten we dus de hoop opgeven ooit een spjor van levende wezens op planeten en sterren, ja zelfs op de maan waar te nemen, we kunnen daarom wel met de sterrekundigen medegaan, wanneer ze ons het betoog leveren dat ook op die werelden menschen wonen. De gronden voor dat be toog kunnen uit den aard der zaak niet sterrekundig zijn door berekening noch door zien is hieromtrent iets te bepalen. Men zegt b.v., onze aarde, een in de ruimte zwe vende kleine bol, die in vergelijking met duizende andere bollen een niet noemens waardige omvang heeft en terecht een zand korrel mag genoemd worden in de onein dige ruimte onze aarde is bevolkt door verstandelijke wezens, wat belet ons aan te nemen dat ook de duizende veel grootere bollen, die daar wentelen in de ruimte, be woond zijn? Zullen onze zon en de andere ontelbare zonnen voor hare planeten slechts daarom haar licht en hare warmte versprei den om doode klompen te verlichten en zullen zij zei ven slechts de rol van olielamp en oven spelen? Allena, Dit blad verschijnt eiken WOENSDAG Abonnementsprijs per 3 maanden f 1 verhooging. en ZATERDAG. Franco per post zonder prijs- Advertentiën 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden ingewacht tot Maandag- en Donderdagavond 10 uur. Ingezonden stukken tot Maandag- en Donderdagavond 8 uur. tnmmauBaqKBm In een zitting van den nieuwen gemeenteraad te Marseille, heeft de maire den juisten finantiëolen toestand dier stad blootgesteld, waarnit blijkt dat het actief bedraagt 284,000 frs. en het passief 3,441,000 frs, du3 een tekort van ruim 3 millioen. De maire zeide dat de stad niet in hare verplich tingen zou tekort schieten, maar dat men onmid dellijk tot de krachtigste finantiëele hervormingen moest overgaan op het budget van het loopende jaar, hetwelk nog niet was goedgekeurd. Zijne plannen werden luide toegejuicht. De Fransche minister voor het post- en telegraaf- wezeu heeft het plan opgevat, om Parijs telepho- nisch te verbinden met Londen. Het eiland Numea, een Fransche misdadigers- kolonie, heeft een muziekkapel gelijk er in geheel Oceana geen beter te vinden is. Hot orchest is 120 man sterk; allen zijn voor korter of langer tijd tot deportatie veroordeelde misdadigers. De kapelmees ter, een voormalig lid van het orkest der groote opera te Parijs, werd wegens manslag tot levens langen dwangarbeid veroordeeld. Tweemaal por week, op Donderdag en Zondag, geeft deze kapel op het plein van het plaatsje een openbaar concert, dat door nagenoeg alle ingeze tenen wordt bijgewoond. Gewoonlijk speelt men klassieke muziek. Te Berlijn wordt jaarlijks op den 4n Mei nog altijd boetedag gehouden. Dan zijn de schouw burgen en de winkels gesloten en trekken de ge- loovigen ter kerke. De instelling van dezen boete dag dagteekent van het begin dezer eeuw. Frederik Willem III stelde hem in na den slag bij Jena, ter herdenking van Pruisen's vernedering. Op den 28sten der volgende maand zal Enge- lands koningin in hoofschen stoet en met groote staatsie zich in optocht van Buckingham-paleis naar de Westminster-Abdij begeven, waar hare kroning juist 50 jaren geleden met kerke lijke ceromoniëu zal worden herdacht. Het kerkgebouw is al sedert voorleden week voor 't publiek gesloten en de gewone godsdienst oefeningen zijn gestaakt, om de noodige toebereid selen te kunnen maken. Dat deze nog al van be- teekenis moeten zijn blijkt niet alleen uit den ruimen tijd, daarvoor genomen, maar ook uit de 20.000 daarvoor bestemd. Eindelijk is het gelukt om in de Nanaimo-mijn, Britsch-Columbia, door te dringen. Er waren 101 blanken en 75 Chiueezen in de mijn, toen de ont ploffing plaats vond. 12 van de blanken zijn gered, waarvan er 1 later stierf, zoodat er totaal 165 menschen bij deze ramp zijn omgekomen. Volgens den Petersburger correspondent van de «Standard» zijn er groote veranderingen in het Russisch bestuur ophanden. De Czaar zou nl. door de memorie, die generaal Orsheffski hem heeft ingediend en door de verslagen van de terecht stelling der Terroristen, den indruk hebben ver kregen dat de burgers door de handelingen der overheden tot misdrijf worden geprikkeld. Generaal Gresser, die het geluk had de personen aan te houden die plan hadden den Czaar te ver moorden, kreeg een pensioen van ongeveer 15,000, dat na, zijn dood aan zijne familie overgaat. Van de Keizerin kreeg hij een geschenk van 250,000. Luidens een bericht uit San Francisco wordt uit Guaymas, aan de Golf van Californië, gemeld dat in die streek zware aardbevingen hebben plaats gehad tengevolge van vulkanische uitbarstingen te Bahispe. De stad Montezuma is verwoest en 150 menschen zijn er omgekomen of gekwetst. Te Oputu verloren 20 personen onder de instortende huizen het leven. Te Grenados en Gusabon zijn ook groote verwoestingen aangericht en tal van personen gekwetst. De beruchte sprong van de hooge brug tusaehen Brooklyn en New-York, is dezer dagen door een 19-jarig jongeling volbracht. Van het hoogste punt van de brugleuning sprong hij naar beneden. Een politieagent greep hem bjj de voet, om dit dolle waagstuk te verhinderen, maar hij rukte zich los, sloeg op eeue diepte van 90 voet tweemaal om en raakte het water 'teerst met het hoofd aan. 20 seconden later kwam zijn lichaam zoo recht en hard als een plank weer bo ven. Hij zwom met krachtige slagen naar den wal, bereikte die volkomen ongedeerd en klaagde or slechts over dat hij een weinig verdoofd was, alsof men hem op 't hoofd geslagen had. Do roekelooze sprong is reeds vroeger beproefd en heeft, zooals men zich wellicht nog herinnert, een beroemd dui ker het leven gekost. Men zegt dat zich bij Guzman Blanco, don Pre sident van Venezuela, sedert eenigen tijd verschijn selen van grootheidswaanzin vertoonen. Hij meent dat hij Napoleon I is en draagt steeds eeue grijze jas en den bekenden steek en bij een wapenschou wing te Caracas riep hij: «Leve de Keizer!» nadat hij eone toespraak in den trant van Bonaparte had gehouden. Men schrijft zijnen toestand toe aan overspanning. Door de assisses te Manchester is zekere Walter Wood ter dood veroordeeld wegens moord, in Fe bruari jl. te Bury op zijn vrouw gepleegd. Hp leefde gescheiden van haar en had een poging tot verzoening aangewend. Zij weigerde en daarom haalde hij een scheermes uit den zak en sneed haar den hals af. Te Oxford is zekere Charles Smith, een 63-jarige »gypsy«, wegens moord op 9 Febr. op zijn vrouw gepleegd (hij had haar in tegen woordigheid harer twee kinderen met een hamer doodgeslagen), opgehangen. Iu de bosschen van Gallicië en de Bukowina zijn hevige branden ont staan, waardoor deze dreigen geheel te worden vernield. Uit Grand Folks, in Dakota (Amerika), wordt gemeld dat in de prairiën hevige branden woeden. Tegelijkertijd met Eperies en Nagy- Karoly, werd ook het dorp Kurties door een he- vigen brand geteisterd. De felle wind, die zich den 6n dezer verhief, heeft veel bijgedragen om aan de vlammen zóó snelle en groote uitbreiding te geven dat aan blusschen niet meer te denken vi«L Te Eperies, een stad met 12.000 inwoners, zijn be halve bijna alle openbare gebouwen, ruim 400 par ticuliere woningen in de asch gelegd; te Knrtics 120; te Nagy-Karoly bijna alle huizen, soholen, kerken enz. Hoeveel menschen zijn omgekomen, valt nog niet met zekerheid te zeggenduizenden zijn van dak en goed beroofd. Het aanbouwen van huizen, kantoren, winkels in de Transvaalsche hoofdstad, Deemt dag aan dag toe. In elke straat kan men de werklieden bezig zien en wanneer men gedurende 3 weken of eene maand een zeker gedeelte van de stad niet be zocht heeft, ziet men plotseling gebouwen, die men te voren nooit heeft opgemerkt. Men is dan ook al reeds begonnen met aan de overzjjde van de Aapjesrivier erven uit te meten. Het behoeft nau welijks gezegd te worden dat de ambachtslieden de handen vol werk hebben en er zelfs gebrek aan werkkrachten bestaat; vooral aan metselaars is groot gebrek.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 1