BINNENLAND. BURGERLIJKE STAND. LAND- EN TUINBOUWT BK MEIKEVER. de bloesems der boomen aangevallen en het voor uitzicht op ooft gaat totaal verloren. Er daikt een nienwo kandidaat op voor den Balgaarscben troon, die, behalve bet voorrecht van eenen uitstekenden naam te bezitten, ook nog dit vóór heeft dat Von Bismarck hem steunt. Het is namelijk prins Willem van Nassan, geboren 1852 en kolonel van een regiment Oo3tenrgksche dra gonders. Hij is de zoon van hertog Adolf van Nassan, door Pruisen in 1866 van zijn bezit ont heven, maar sedert met het Berlijnscbe bof ver zoend door het huwelijk van zijne dochter Hilda met den erf-groothertog van Baden. De feestelijke opening van de werken voor het kanaal ter verbinding van de Noord- met de Oost zee, zal den 6 Juni te Holteuau, bij Kiel, plaats hebben. De keizer, de kroonprins, vorst Von Bis marck en een aantal andere Duitscbe vorsten, zul len die plechtigheid bijwonen. De barones Salomon Rothschild gaf haar toe stemming tot het huwelijk van haar dochter He- lene met baron Yan Zuylen, maar alleen op voor waarde dat de barones jodin blijft. In de tien districten van Bengalen werden in het dienstjaar 1885/'86 niet minder dan 11,823 men- schen door wilde dieren en vergiftige slangeu ge dood. Dit is het hoogste cijfer in de laatst ver- loopen vijf jaren. Als gewoonlijk werden negen tienden dezer gevallen door slangen veroorzaakt. Voorts worden gedood: 548 menschen door jak halzen, 221 door krokodillen en kaaimannen, 22 door olifanten, 12 door bufïelossen en 2 door mus kusratten, wier beet klem tetanosten gevolge heeft. Te Panama en te Colon zijn de zwarte pokken uitgebroken. Nadere berichten omtrent de aardbevingen in Noord-Amerika melden, dat vooral in het Noord westen van Sonora (Mexico) groote verwoesting is aangericht. Verscheidene dorpen liggen daar in puin, en een aantal menschen kwamen er om het leven. De Mexicaansche geleerden voorspellen nog verdere aardbevingen en vulkanische uitbarstingen. Terwijl men verloden Zondag te Nieuw-Orleans op de Mississippi eeue doopplechtigheid voltrok, be zweek aan den wal op eeno werf, waar eene me nigte belangstellenden opeengepakt stonden, de leuning, zoodat vijftig menschen in de rivier vielen, en elf, bijna allen kinderen verdronken. Te Lebauon (New Hampshire), zijn 80 huizen afgebrand. De schade wordt op 1.200.000 gld. ge schat. 600 menschen zijn zonder werk. Door een brand te Saragossa werden 3 huizen vernield, 15 personen gewond. De trein van Calais kwam 's avonds aan de Gare du Midi te Brussel aan. In een waggon 2o klasse zaten 3 dames; 2 stapten uit, de derde bleef zit ten, zeggonde dat zij naar Keulen zou doorreizen. Nauwelijks was de conducteur doorgegaan, of men hoorde een schot; de dame had zich met een re volver door het hoofd geschoten. Zij bleek te zijn een 25-jarige modiste uit Doornik, van geboorte eene Maastrichtsche, die door treurige familie-om standigheden besloten had een einde aan haar leven te maken. HEUSDEN, 13 Mei. De gewone jaarlijksche groote vergadering van de gewestelijke vereeniging Noordbrabant van het Onderwijzersgenootschap, arrondissement Heusden, zal op 26 dezer ouder leiding van den schoolop ziener A. Blok plaats vinden. O. m. zullen alsdan de volgende vraagpunten worden behandeld, door de daarbij genoemde hee- ren a. Bos, Het volksgezang, b. Weeda, Schrif telijk rekenen, c. Mackaij, Nut der geschiedenis, d. Kern, Kennis der natuur, e. Boelaars, Het le zen in koor. t AMMERZODEN, 11 Mei. De typhus heerscht alhier in een paar gezinnen. Dezer dagen eischte zij een offer (een jongmensch dat onlangs voor de militie geloot had), waarbij het gemeentebe stuur de noodige voorzorgen nam, om zooveel net vermocht den voortgang dezer ziekte te stuiten, door den kleedingstukken en andere artikelen waar mede de lijder in aanraking was geweest te ont eigenen en te verbranden. t WELL bij AMMERZODEN. Sints een paar jaren bestaat hier eene plaatselijke maatschappij tot vergoeding bij sterfte van kalf- en melkkoeien. Deze vereeniging, die een 40-tal leden telt, heeft circa 80 stuks vee verzekerd en werkt uitmun tend. Het lidmaatschap is gesteld op 2 bij aankomst en voorts 25 cents per maand van elk stuks vee dat men verzekert, een prijs die ook door den kleinen boer kan betaald worden. Heden deed zich, sints de oprichting, het 8de geval van sterfte voor bij eene kalfkoe, die aan een oppassende, doch niet met aardschc goederen rijk bedeelden landbouwer toebehoorde. Het werd geschat naar de waarde van den tegenwoordigen tijd op f 175 en aan den eigenaar met 2/3 uit betaald, dus f 116.50, terwijl het vleesch en de huid het eigendom van den bezitter bleven. Op deze wijze is de man weder gered en ondergaat door deze sterfte geen merkbaar verlies. Dat deze vereeniging algemeen op prijs wordt gesteld en onder hare leden verschillende per sonen telt, die minder hun persoonlijk voordeel dan wel het algemeen belang op het oog hebben, laat zich lichtelijk begrijpen. Wij zijn in onze opgaaf zoo uitvoerig, nief om daardoor ons ledental uit te breiden, (want personen buiten ons dorp worden niet als leden aangenomen) maar wel oplat het nut ook elders zou gevoeld worden en men ook daar tot een soortgelijken maatregel zou overgaan, die vooral den kleinen boer zoozeer te stade komt. t HEESBEEN. Naar wij met zekerheid ver nemen (zegt de Pr. N.-Br. Ct.) is de titel van Ambachtsheer van Heesbeen, vroeger behoorende aan de Graven Wolff Metternich, iu andere handen overgegaan. t DALEM. Enkele overgebleven partijtjes hooi gaan dezer dagen te Vuren en Dalem met graagte van de hand. Men besteedt 15 a 15.50 per 1000 halve kilogrammen. t Door het wassen der rivieren heeft men het visschen met de zegens aan de verschil lende visscherijen langs de Waal moeten staken. Naar elft, vinten en zalm kan nu slechts alleen met drijfwant gevischt worden. t De waterleiding te Gorinchem werd 27 Juli 1886 in werking gesteld. Sedert dien tijd tot einde 1886 werden reeds 520 contracten gesloten, tot een gezamenlijk jaaviijksch bedrag v, f 6637.47, onder welk cijfer is begrepen f 300 voor huur van leidingen. Men schrijft uit Engelen aan de »Prov. 's-H. (Jt.« Begunstigd door 't schoonste weer vierde Engelen nooit feest zooals op 10 Mei 11. Het gold dan ook een allerzeldzaamst feest, het. zestigjarig huwelijks feest van don Weleerw. heer Ds. W. J. Ondegeest, emeritus-predikant, en mevr. M. Ondegeest Snel. Reeds vroeg in den morgen wapperde de nationale drieklenr van alle huizen. Door de feestcommissie was 't huis der jubilarissen prachtig getooid met groen en bloemen, terwijl door de straten guirlan des op sierlijke palen waren aangebracht en eero- bogen in de kerksteeg en op Dieskant waren opge richt. De voorbijvarende stoombooten waren alle in sierlijke tooi met vlaggen en wimpels en losten onderscheidene saluutschoten vóór, tegenover en voorbij 't hnis der jubilarissen. Omstreeks elf uur toen de hirmonie Cecilia van Ammerzoden met een extra-boot »de Neutraals kwam aangestoomd en hare statige schoone muziek deed weerklinken, begaven de jubilarissen, gevolgd door hunne kinderen, ouder welke zes zonen, allen dominee, kleinkindereu en verdere verwanten en vrienden zich naar de kerk, waar de oudste zoon, de Weleerw. beer Ds. N. J. H. Oudegeest, dominee te Opijnen, vau af den kansel in gevoelvolle en treffende woorden aan God zijn dank toebracht voor de geschonken weldaden en voor het zoo zeldzame voorrecht, dal de jubilarissen 't zestigjarig huwe lijksfeest mochten vieren omringd door alle kinde ren (ook de zoon die dominéé in Indië is) en door alle kleinkinderen. Na afloop der kerkelijke plechtigheid, werden de jubilarissen iu statigeu optccht begeleid naar de pastorie: voorop ging een vlag met Hulde aan de jubilarissen s, gevolgd door de harmonie Cecilia, vervolgens de jubilarissen met familie en vrienden, hierop volgden de schoolkinderen allen met drie kleurige vlagjes, do feestcommissie, de handboog schutterij de Unie, terwijl de stoet gesloten werd door een zeer groot aantal ingezetenen van En gelen, Bij aankomst in de pastorie werd door den WelEd.Achtb. heer burgemeester een treffende toe spraak tot de jubilarissen gehouden, waarin hij zeide zich ten hoogste gelukkig te gevoelen nu hem het voorrecht ten deel viel als tolk zijner gemeen tenaren op te treden. Weinig kon hij zoggen, wat niet reeds door daden zijner gemeentenaren sprak, maar des te meer was hij tiotsch 't hoofd te zijn dezer gemeente, wier inwoners alles wat verdien stelijk, deugdelijk, waar en edel i3 op den waren prijs weten to stellen. Na het hooggeachte 60-jarig bruidspaar van harte geluk te hebben toegewenscht met het zeer zeldzame voorrecht dat hen geschon ken was, overreikte hij den jubilaris, namens alle ingezetenen van Engelen, Empel-Dieskant. en'tfort Crève-coeur, een caligrafie, door den heer Th. vau Kempen te 's Bosch als altijd allerprachtigst ver vaardigd, een heilwensch. Onmiddellijk daarop werd door de schoolkinde ren een driestemming lied en een »gij levet langi gezongen, waarna afwisselend door do harmonie gespeeld en door do schoolkiudoreu toepasselijke liederen gezongen werden. Des namiddags om 4 uur na afloop der receptie trokken de jubilarissen, in e«.n rijtuig gezeten, in feestelijken optocht iu dezelfde volgorde als 's mor gens door het geheele dorp, begeleid door een tal rijke menigte, ingezetenen en de vele toegestroomde vreemdelingen; afwisselend werd door de harmonie gespeeld en door de schoolkinderen gezongen. Ver volgens werd den WelEerw. heer pastoor A. B. Asselen, den WelEd.Achtb. heer burgemeester A. H. E. De Bekker en den WelEd. heer Hagelaar oen serenade gebracht. Het glanspunt van hot geheele feest was des avonds, toen de met groen en vlaggen versierde pont langzaam de Dieze kwam afdrijven. In een krans van veelkleurige verlichte balons, waarboven een ster, stond met reusachtige letters van vuur »Laug leve het Jubelpaar. 18271887.Terwijl nu de Harmonie op de pont afwisselend vocaal on instrumentaal concert gaf, verspreidde een vuur regen zich door de lucht, kronkelden vurige slan gen over 't water, werd de pont met allen die er op waren fantastisch door Bengaalsch vunr ver licht of werd een pyrotccbnisch telegram naar den wal gezonden. Inlusschen waren aan de guirlandes prachtige veelkleurige ballons opgehangen en verspreidde de sierlijk verlichte eereboog en de verdere verlichting bij de pastorie een zee van licht. Een groote me nigte volks bewoog zich den geheelen avond over de straat en om het huis der jubilarissen, steeds in opgewekten zin vol geestdrift en vuur zingende: »Lang zullen zij leven. De feestcommissie, zoowel »te water als te land, heeft door haar flink optreden en ijverig handelen den dank verdiend van Eugelen's ingezetenen. Wij erkennen ook met genoegen dat de politie heeft getoond, ferm en met overleg haar plicht te kun nen vervullen. Ten slotte nog een woord van daük aan allen, die hebben bijgedragen om dit feest zóó uitstekend te doen slagen; vooral de Harmonie Cecilia, van wier krachten waarlük veel gevergd werd, zij hier nog afzonderlijk een woord van dank toegezegd. De Regeering heeft met de Rotterdamsche Llovd een contract gesloten, waardoor de verzending van brieven naar Ned. Indië zal kunnen plaats hebben elke acht dagen, bij beurten door de maatschappij //Nederland7' en de Rotterdamsche Lloyd. Op last van deu Minister van Oorlog zal in den a.s. zomer, bij de normaal-schietschool te 's Hage, een geweer worden beproefd dat in de kolf voorzien is van een magazijntje, ingericht tot berging van 8 patronen, die op het oogen- blik van het beslissende vuurgevecht zeer ge makkelijk voor het grijpen zijn. De vinding is van den len luit. S. L. Woutersen vau het 3e reg. inf., onlangs benoemd tot kapitein bij het 7e reg. Met 21 dezer wordt de werving bij de marine van jongens beneden 14-jarigen leeftijd tijdelijk gesloten. Gedurende het eerste kwartaal 1887 is het Rijksmuseum te Amsterdam bezocht door 34,398 personen. De opening van het Kurhaus te Scheveningen is vastgesteld op 15 Juni a.s. Bij de akte-examens lager onderwijs zijn Don derdag o. a. toegelaten de dames W. J. Roijaards, van Dordrecht en J. B. Quakernaat, v. Gorinchem. De directeur der weesinrichting te Neerbosch heeft van den heer N. te Rotterdam f 2000 ontvangen, voor den bouw van het achtste weeshuis. Maandag had aan den oever van den Nieuw Neuzeupolder eene belangrijke afschuiving plaats, ter lengte van bijna 190 meter. Deze afschui ving is onmiddellijk gelegen en aansluitende ten westen van die, welke 13 Maart jl. plaats vond. Naar de ,/Std." uit goede bron verneemt, heeft jhr. mr. Elout van Soeterwoude zich aangesloten bij de Chr, Ger. gemeente van zijne woonplaats. Ten gevolge van landverhuizing naar Noord- Amerika, is de bevolking van Cocksdorp op Texel in de laatste 13 jaren tot op de helft verminderd. De besomming der elftvangst te Woudrichem bedraagt tot dusver f 43,000 minder dan ver leden jaar. Ia 1886 vervoerde de reederij Eop Smit 751,412 personen. Het aantal zendingen met die reederij bedroeg Uit Gorinchem 14,029, uit Dordrecht 16,979, uit Rotterdam 62,831, terwijl mede door die reederij 20,466 stuks vee werd vervoerd. Binnenkort zal men het onderzoek naar de schatten in het wrak der ,/Lutine" voortzetten dit jaar geschiedt dat weder met behulp van de stoom-schelpenzuigers //de Tijd" en ,/de Friesland" en door duikers. Het Leger des Heils zet de oefeningen te Amsterdam ijverig voort, maar 't is nog niet gelukt recruten aan te werven. Wel komen er dagelijks veel kijkers, maar daar blijft 't voorloopig bij. De orde aan den ingang moet gehandhaafd worden door de politie, want de toevloed van nieuws gierigen is soms zóó groot, dat er geen muis meer in de zaal kan. Het gezang in de zaal wordt in den regel gestoord door eenige zang- lustigen op de straat, die geen plaats konden vinden, en zich den tijd kortten door het zingen der deuntjes, die gedurende de feestweek voort durend langs de straten weerklonken. Het heils leger heeft aangekondigd, nog eenige oefeningen te zullen houden. De gewezen stations-assistent E. J. de Vries, te Leeuwarden, wien indertijd beide beenen werden afgereden, welke vervangen zijn door kunstbeenen voor rekening van de Exploitatie-maatschappij, heeft thans eene uitkeering ontvangen van f 6500 ineens, terwijl hem een jaarlijksch pensioen van 125 door genoemde maatschappij is toegezegd. Deze ongelukkige, die het overigens goed maakt, wat zijn gezondheid betreft, zal nu in sigaren gaan handel drijven en eene kiosk aan het station Leeuwarden oprichten. Over het gebruik van turfstrooisel in de stallen voor de paarden van het leger, blijven de gevoelens zeer verschillend. Dientengevolge wordt het nemen van proeven ook weder gedurende de zomer maanden van dit jaar voortgezet. In geen jaren had men in de Gemeente Her wen en Aart en omstreken zulk een last van meikevers als thans. Bij millioenen vliegen ze des avonds rond en zetten zich op vrucht- en andere hoornen, die in een etmaal van al hun groen be roofd worden. Wanneer niet spoedig regen met eene flinke bries mocht opdagen, dan worden ook Door het breken van de strop viel te Amster dam een vat tabak dat aan de Zoutkeetsgracht werd opgeheschen op een der sjouwers, die daar door doodelijk werd gewond.Te Gastel (N.Br.) zijn twee groote branden uitgebroken. De hofste den van J. Tak en J. van den Bosch zijn geheel vernield. Zes stuks vee, twee kalvereu, granen, hooi en stroo benevens de geheele inboedel wer den een prooi der vlammen. Beide hofsteden zijn laag verzekerd. Men deukt algemeen dat er kwaad willigheid in het spel is. Een stoker van een Engelsch stoomschip werd Zaterdagnacht te Amster dam door de politie in een vrij zonderling costuum op de Nieuwmarkt gevonden. Hij was door onbe kende mannen aangevallen, verwond onder het linkeroog en beroofd van zijn pantalon (waarin f 150 aan geld), zijn schoenen en zijn pet. De man werd naar het Binnen-Gasthui3 gebracht en daar verbonden. Te Tolen is een kind gebo ren, waarvan de beentjes van de knie af omge keerd staan. Een schaap van den bouwman J. Jongebreur te Ouderkerk aan den IJsel, voor enkele weken gebeten door een van dolheid ver dachten hond uit Krimpen op de Lek, is ontei gend en afgemaakt, als blijkens onderzoek van den districts-veearts mede verdacht van aan dol heid te lijden. Bij den landbouwer A. Reu rink, te Radewijk, in het noorden van Overijsel, is eene koe gestorven, die bij opening in de in gewanden twee slangen bleek te hebben, van welke eene ter lengte van een halve meter. Te Opmeer (N.-H.) is een Wagenmaker in een ijlende koorts in het water geloopen, en hoewel er nog levend uitgehaald, is hij toch aan de ge volgen bezwekeu. Hij laat een weduwe met twee kinderen na. Een waschvrouw, wonende aan den Zeedijk te Amsterdam, die goed te drogen hing, viel drie verdiepingen hoog uit een raam op straat en werd stervende naar het gasthuis gebracht. Een vigelante viel te Rotterdam van den Oostzeedijk. De voerman kreeg het rijtuig op het lichaam en werd zwaar gekwetst. Een passagier kwam er met een lichte verwonding af. Een brandje te Groningen ontstond, doordat een slaapsteehouder, de vrouw met wie hij leefde, uit vriendschap een brandende petroleumlamp naar het hoofd wierp. Achter de scheepstimmerwerf van den heer Goers te Arnhem, is opgevischt het lijk van zekeren W. aldaar, 85 jaar oud. t Dassen. Gehuwd: J. Vingerhoets en G. van der Vel den; J. van Nienwegiesson en J. de Rooij. Omtrent den stand van boom- en veldgewassen in het Westlaud kan worden medegedeeld, dat alles zich prachtig begint te ontwikkelen. De vrnchtboomen staan in bloei en de aardappelen komen allerwege boven den grond. Ook de weilan den worden bekwaam om het naar malscb gras hunkerende vee te ontvangen. Ofschoon men reeds vcor eenige dagen hier en daar vee in de weide zag, was zulks niet nit weelde, doch meer wegens het ontstaande gebrek aan wintervoeder. Nu is alles echter wel later dan andere jaren, maar men vleit zich nu ook met de hoop dat de nachtvor sten met hunnen vernielenden adem geen schade lijken invloed meer zullen uitoefenen en dan be looft alles veel. Door het voortdurend schrale en koude weder wordt de oogst der bekende Westlandsche asper ges zeer vertraagd. Deze vracht vooral behoeft warnate. Slechts een paar warme dagen en de lief hebbers van dit heerlijke gerecht kunnen hun hart ophalen, daar alsdan de verzending onmiddelljjk begint. KE8KNIEU W S. Een 1000-tal leden van d9 Nederd. Herv. ge meente le Maassluis hebben, door het inleveren van billetten, doen blijken dat zij niet instemmen of medegaan met het besluit des kerkeraads tot afscheiding van de Synode. Het classikaal bestuur van Utrecht heeft den geheelen kerkeraad te Mijdrecht, in zijne bediening geschorst en de kerk onmiddellijk gesloten. Bij het algemeen debat in de Tweede Kamer over Hoofdstuk VI (Godsdienst.) der Grondwet, verklaarde de heer Schaepman voornemens te zijn over paragraaf I het eerst stemming te vragen, daar hij de behandeling van dit Hoofdstak ontij dig vond, bij de groote verscheidenheid van lezin gen over de wenschelijkste wijziging. De heer De Savomin Lobman hield een histo risch betoog over de quaestie der kerkelijke goe deren en over de financiëele betrekking der over heid tot die goederen. Hij betoogde de noodzake lijkheid van eene rechtvaardiger behandeling van de Gereformeerden, die aan de belijdenis hechten; hij achtte het voorstel der Regeering onrechtvaar dig, onstaatkundig en onzedelijk, maar zou geen voorstel doen, met het oog op de beslissing der rechterlijke macht, waarop later eene Grondwets wijziging zou kunnen worden gegrondvest. De heer Verniers van der Loeff legde namens de groote moerderheid der liberalen de verklaring af dat zij tegen dit hoofdstuk zullen stemmen, om geen ondoordachte of ontijdige beslissing te npmon, terwijl ook de vraag blijft in boever de gewone wetgever deze zaak tot oplossing zal kunnen bren gen. De weinige warme dagen, die ons de Meimaand tot nog toe

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2