BINNENLAND. Bij de voortzetting van den verkoop der kroon- f diamanten te Parijs werd een garnituur, met bro ches en verdere versierselen, in 8 partgen verkocht voor 241.600 francs. Een gedeelte werd gekocht door den juwelier van den Keizer van Oostenrijk en Tiffany van New-York, het overige door Parij- sche juweliers. De volgende nummers brachten geen hooge prijzen op, maar toch was het bedrag op dezen tweeden dag (waarop men vorderde tot no. 23), 446,500 fr. Zaterdag was een gewichtige dag, want toen waren de diademen en kronen aan de beurt. De heer Gaward, de juwelier van Koningin Victoria, was opzettelijk voor dien dag overgeko men. No. 28, in 4 partijen verdeeld, bracht 181,600 frs. op; no. 29, een ceintuurgesp, werd voor 132,500 frs. toegewezen aan een rijke Amerikaansche, mevr. Gall; no. 30, een hoofdband, bracht 83,500 frs, op; no. 31 ging in 5 partijen voor 108,500 frs. Tot hiertoe bracht de verkoop 1,605,500 frs. op. De Fransche Raad van State beeft het beroep der Prinsen tegen het besluit, dat hen van hun graden bij het leger beroofde, verworpen. Voor de kerk van het Heilig Hart te Montmartre is tot hiertoe 18 millioen frs. bijeengebracht. De bekende Fransche speelgoedfabriekant Schanne, meer bekend nog als de vriend van Murger (hij werd door deze in zijn Scènes de la vie de Bohème* onder den naam Schaunard vereeuwigd) is overleden. De Katholieke Club te Londen is van plan den Paus bij zijn jubilé een drukpers van het nieuwste fabrikaat aan te bieden. In Londen heeft men korten tijd geleden proeven genomen met een zakuurwerk voor geheime politie agenten. Dit heeft echter alleen den vorm van een horloge, want de kast bergt in plaats van eon uurwerk, een klein photographietoestel, dat zich door middel van een veer laat openstellen. Hier mede kan een detective dus ongemerkt iemand, die hem verdacht voorkomt, photographeerenhij doet als wilde hij zien hoe laat het is, kijkt schijnbaar aandachtig, en de trekken van den nietsver moedende verdachte zijn op de gevoelige plaat weérgegeven. Zoo maakte men tot proef het por tret van verschillende personen, die zich bij de laatste socialistische bijeenkomsten onder de menigte bevonden. Een gedeelte van het personeel van de Berlijnsche politie is reeds van dit zakuurwerk- photographeertoestel voorzien. Volgens het jongste Engelsche Blauwboek ver gingen van 1 Jan. 1880 tot 1 Jan. 1884, 1266 Engelsche schepen en 6660 menschen kwamen daarbij om. In 1886 stierven te Londen 40 personen van honger. Hit Londen wordt geschreven dat bij een dezer dagen te Dornside gehouden veiling van orchi deeën, welke 500 doubletten uit de beroemde ver zameling van W. Lee bevatte, eene plant van Veitch and Sons uit Chelsea voor 300 guinjes (7.750 frs.) verkocht werd. Dit is de hoogste prijs die tot heden voor een orchidee betaald werd; men denkt hierbij aan den tulpenhandel in onze oude Republiek. Aan boord van een Engelsche torpedo-boot., die met 24 andere op weg was van Portland naar Ply mouth, zijn door ontploffing van den stoomketel 5 mannen gewond, waarvan 3 doodelijk. Op den eersten verjaardag van den Koning van Spanje (17 Mei), zal de Koningin amnestie verleenen voor persdelicten en aan 240 soldaten, die veroor deeld zijn wegens deelneming aan den opstand in 1886. Te Brescia werd een rijtuig, waarin drie soldaten waren gezeten, door een trein omgeworpentwee der soldaten werden verbrijzeld, de derde verloor beide beenen. Het gemeentebestuur van Genua heeft een adres ontvangen, door 93.000 personen (ongeveer de helft der inwoners) onderteekend, waarin het verzocht wordt op den vuurtoren een Mariabeeld te laten plaatsen, als blijk van dankbaarheid dat Genua van aardbevingschokken verschoond bleef. Men berekent dat aan iedere speeltafel in de speelbank te Monaco dagelijks ongeveer 18,000 a 20,000 gulden gewonnen wordt door de bank, d. i. voor de 8 tafels ongeveer 160,000 daags. Ver menigvuldigt men deze som met 365 (want dage lijks is het druk aan de bank), dan kan men zich verklaren waarom Monaco bloeit, waarom do vorst zoo rijk is, waarom het volk er geen belastingen betaalt en men er prachtige huizen bouwt en waarom er zooveel zelfmoorden plaats hebben. Het hoofd van de bende oplichters, die de speel bank voor 300,000 francs bestolen hadden, is tot 18 maanden gevangenisstraf en 100 francs boete veroordeeld. Zijn naam is Gardani en hij was crou pier. Om echter geen schandaal te verwekken heeft de administratie van het Casino, Gardani omge kocht, opdat deze zijne medeplichtigen niet zal noemen; onder de leden der bende toch zijn per sonen, wier veroordeeling groot nadeel zou zijn voor den naam van het speelhuis. Zou Monaco wel in het beschaafde Europa liggen Een internationale hondententoonstelling wordt van 19—22 Mei te Hanover gehouden. Er kwa men tot dusverre 1400 aanmeldingen in. Twee dames uit Munchen, de baronessen Anna en Louise Guttenberg, oud 26 en 23 jaren, hebben zich verdronken in het meer Starnberg, op dezelfde plaats waar de Koning van Beieren een eind aan zijn leven maakte. Reeds meermalen hadden zij die plek bezocht en hadden daar bloemen in het water gestrooid en langzamerhand was bij de romantische jonge dame3 het plan gerijpt da,Lr te sterven. Zij huurden een boot, roeiden naar het meer en lieten zich in het water zakken. Men vond haar in elkanders armen dood. De beide zusters waren mooi, rijk en begaafd. Te Linz heeft een boer zijn onecht kind 4 weken oud gedood door het in een pot te koken Het aantal faillissementen in Rusland is in de laatste 6 maanden grooter geweest dan ooit sedert den Russisch-Turkschen oorlog en vele huizen, die toen bleven, dreigen thans te vallen. De Daily News* verneemt uit Petersburg, dat de Regeering besloten heeft een nieuwen waterweg te maken van de Duna naar de Dnieper. Naar het schijnt is de Russische Czar voorne mens, van zijn recht van gratie gebruik te maken tot verzachting der straffen, uitgesproken tegen de bedrijvers van den aanslig van 13 Maart. De Keizerin ondersteunt met alle macht dit voornemen, over welks doeltreffendheid de Minis ters verdeeld zijn. De onderzeesche kabel in de baai van Sebastopol is op verschillende plaatsen afgebroken en een stuk daarvan is gestolen. Generaal Langiewicz, het hoofd van den Pool- schen opstand van 1863, is dezer dagen overleden te Constantinopel, waar hij sedert 1874 verblijf hield. Hij was daar technisch vertegenwoordiger der firma Krupp, en volgens sommigen ook paar- denkooper. De opstand van 1863, welken Garibaldi hielp voorbereiden en waarvoor Napoleon III geldelijken steun had beloofd, brak den 28en Jan. uit en werd den 18en Maart onderdrukt, toen Langiewicz, met 9000 der zijnen, over de Oostenrijksche grens vluchtte. Hij was daarna eenigen tijd te Joseph- stadt gevangen. Geweldige overstroomingen hebben Nieuw-Bruns- wijk geteisterd, ten gevolge van het smelten der sneeuw. Men schat do schade op 500.000 dollars. Ruim 10,000 landverhuizers kwamen de vorige week te New-York aan wal; dat is 2000 meer dan er nog ooit te voren op éénen dag aankwamen. In Mei des vorigen jaars brak in Japan, te Osaka, Kioto en Hiogo eene hevige cholera-epide- mie uit, waaromtrent aan het »Kais. Gesundheits- ambt* te Berlijn wordt bericht, dat 55,263 perso nen zijn aangetast en 39,912 (dus ongeveer 72 zijn overleden. Het hevigst kwam de ziekte voor te Osaka, waar van 400,000 inwoners 7415 ziek werden en 5132 stierven, daarna te Kobe Hiogo, waar van 90,300 inwoners 1830 ziek werden en 1388 stierven. Te Hiogo woedde de ziekte het he vigst in Juni, te Osaka in Augustus. Chineezen werden niet aangetast en van Europeanen slechts één matroos. De ingenieur Nelson Boyd heeft, na een bezoek aan de Panama-kanaalwerken, verslag zijner be vinding in de jongste vorgadering van het Instituut van civiel-ingenieurs te Londen uitgebracht. Volgens zijne overtuiging zullen er nog verschei dene jaren noodig zijn om de werken te voltooien. Op 120.000.000 M3. is de hoeveelheid te verplaat sen grond geschat, doch in verband met bjjkomende werken is dat cijfer gerust op 150.000.000 M3. te stellen. Tot dusverre is nog slechts het een vijfde gedeelte uitgevoerd en aannemende dat men jaarlijks 15.000.000 M3. kan verwerken, dan zullen er tien jaren voor de voltooiïng noodig zijn. Er zijn 12 a 13000 man aan 't werk. De loonen wisselen af van D/g tot 2 dollars por dag voor de aardwerkers en van 3 4 dollars per dag voor de andere werklieden. De kosten van grondverwer- king bedragen 2 dollars per M3. en die voor de verwerking der rotsgronden 4 dollars, zoodat de kosten 256.000.000 dollars zullen bedragen, of 440.000.000 dollars met inbegrip van de algemeene kosten, intrestrekening enz. In minder dan tien jaren en met mindor kosten, zegt de ingenieur Nelson Boyd, zou het Panama kanaal zijn te maken, maar niet het ter diepte van op 8.80 M. ontworpou kanaal. Raadplegen wij het «Bulletin Officiel du Canal de Panama,* dan zien wij niet in dat de beoor deeling van den ingenieur Nelson Boyd daarmede in strijd zou zijn. Zoo zijn in de maand Maart jl. 1.100.000 M3. verwerkt, en in het eerste kwartaal van dit jaar 3.500.000 M3. Het is dus niet te veel gezegd als men beweert, dat het Panama-kanaal niet in 1889 zal kunnen voltooid zijn. Stp. t HEDIKHUIZEN. Bij de alhier gehouden verpachting van wei- en hooilanden, toebehoorende aan de gemeente, was de opbreDgst f 166 minder dan het vorig jaar. t Het kan niet als een gunstig teeken des tijds worden aangemerkt dat het heden juist een jaar geleden is, dat alhier de laatste huwelijks aangifte plaats vond en zulks bij eene bevolking van circa 1100 inwoners. t BAARDWIJK, 15 Mei. Ten zuiden van deze gemeente, ongeveer een half uur van de plaats waar eenige weken geleden eene hevige hei- en bosch'orand woedde, brandden gisterenmiddag weder eenige H.A. bosch en hei af, alles het eigendom van de h.h. Timmermans te Waalwiik. t BOMMELERWAARD, 13 Mei. Tengevolge van het wassende water op de Waal, kan op het benedendeel daarvan met de zegens niet meer gevischt worden en liggen de zegenvisscherijen te Zalt-Bommel, Haaften, Zuilichem en Brakel stilterwijl men ook te Woudrichem a/d Mer- wede deze vischvangst heeft moeten staken. t Was het in deze streken dagen achter een alles behalve lenteweder, maar koud en guur, vandaag voorzeker zou men, indien men het niet beter wist, denken nog in Maart te wezen. Heden ontlastten zich boven deze streken regen en hagelbuien zóó hevig, dat men gewis niet zou vermoeden bijna de helft van bloeimaand te heb ben bereikt. Er vielen soms hagelsteenen ter grootte van een klein duivenei, die een half uur noodig hadden om te smelten. t DALEM. Op de lijst der hoogst aangesla- genen in 's Rijks directe belastingen in de pro vincie Zd.-Holland, bedragende 267 namen, komen o.a. voor de hh. W. C. M. Begram te Gorin- chem f 1679,28 en D. J. Du Croo te id. 887,72. t Op Woensdag 1 Juni a.s. zal in de ver schillende dorpspolders van het polderdistr. Tieler- waard, eene verkiezing plaats hebben van vijf hoofdgeërfden, voor de periodieke aftreding van de hh. C. J. H. van Kessel, mr. B. H. A. Ty- deman, J. W. van Gellieum, G. van Wijk en A. J. Mijnlieff. t Als men zich van de goede bedoelingen der heeren uitgevers en drukkers van de //kleine Kapitalist," Algemeen Financieel Nieuwsblad, niet overtuigd hield, zou men het bijna als eene bit tere ironie kunnen beschouwen dat zij in dezen tijd, gekenmerkt door malaise op elk gebied, aan niet minder dan 50 geadresseerden te Dalem, waaronder zelfs een tal van arbeiders, hun blad ter kennismaking zonden, hetgeen in de vorige week werkelijk geschiedde. Beteekent bedelarij in het openhaar, strafbaar gesteld volgens ons nieuw Strafwetboek, alleen bedelarij op openbare plaatsen De Hooge Raad heeft die vraag ontkennend beantwoord en uit gemaakt dat de woorden in het openbaar niet in beperkten zin moeten worden opgevat en dus ook strafbaar is het bedelen aan huizen, staande niet op, maar op eenigen afstand van en langs openbare wegen. Op de werf der Kon. Maatschappij //De Schel de" te Vlissingen werd de kiel gelegd van het voor de Rotterdamsche ,/Lloyd" in aanbouw zijnde stoomschip //Bromo". Dit schip, voor de vaart op Ned. Indië bestemd, wordt geheel van staal ver vaardigd en zal een lengte over dek hebben van 330 Eng. voeten. Voortaan zullen mede door de stoomschepen der Rotterdamsche Lloyd" te Marseille brieven malen uit Nederland voor Indië worden aan boord genomen. De verzending dier brievenmalen zal plaats vinden des Dinsdags om de veertien dagen met den trein van 5,33 's avonds uit Amsterdam naar Antwerpen en voor de eerste maal op Dinsdag 17 Mei e.k. Er zullen derhalve voor 't vervolg behalve el- ken Zaterdag rechtstreeks uit Amsterdam of Rot terdam met de stoomschepen van de Maatschappij //Nederland" of van de //Rotterdamsche Lloyd", tweemaal 's weeks, en wel Dinsdags en Vrijdags, brieven en andere stukken naar Nederlandsch- Indië kunnen worden verzonden. De eerstvolgende verzendingen zullen plaats vinden Dinsdag 17 Mei over Marseille met de stoom schepen der //Rotterdamsche Lloyd". Vrijdag 20 Mei over Marseille met de Fransche paketbooten. Dinsdag 24 Mei over Marseille met de stoom schepen der Maatschappij ^Nederland". Vrijdag 27 Mei over Brindisi met de Britsche paketbooten. Een hoogst eerbiedwaardig landgenoot, dr. C. E. van Koetsveld, predikant bij de Ned. Herv. Gem. te 's Gravenhage, hoopt 24 Mei den 80en jaardag zijner geboorte te vieren. Den tweeden Pinksterdag zullen op den Ned. Rijnspoorweg de volgende extra-treinen lcopeu 1°. een sneltrein van Scheveningen en Den Haag naar Amsterdam, vertrekkende 9.30 's avonds van Scheveningen 2°. een trein van Scheveningen en Den Haag naar Utrecht, vertrekkende 10 uren 's avonds, stoppende te Zoetermeer-Zegwaard, Zevenhuizen- Moerkerken, Gouda, Oudewater en Woerden; 3°. een sneltrein van Utrecht, Bunnik, Zeist- Driebergen Daar Arnhem, vertrekkende 10.28 's avonds, na aankomst van de laatste sneltreinen uit Scheveningen, Haag, Rotterdam en Amster dam, en een sneltrein van Arnhem, Ede, Wage- ningen en Driebergen naar Utrecht, Amsterdam, Gouda, Rotterdam en Den Haag, vertrekkende 9.15 's avonds van Arnhem. De nieuwe spoorbrug over de Maas te Venlo is door den Staat overgenomen en thans aan het algemeen verkeer overgegeven. De oude brug, welke nu voor het publiek ver keer alleen bestemd is, zal nog geruimen tijd daaraan niet kunnen voldoen, omdat de lijnen aan beide zijden met afrasteringen moeten voorzien worden ter voorkoming van ongelukken. Dit uit stel is natuurlijk een groote teleurstelling voor het reeds zoolang wachtend publiek. Men schrijft uit Frsderiksoord z/Onze gewone voorjaarsgasten, de eikschillers, kwamen hier Dinsdag aan op negen groote wa gens, onder vroolijk gezang. //Het zijn meestal Gelderschen uit de Yeluwe, die in het voorjaar de noordelijke provinciën op zoeken om er het opgaand eikenhout van de schors te ontdoen en er vervolgens takkenbossen van te maken. De schors wordt in de leerlooie rijen gebruikt. Zij brengen hunne familie meestal mede, leven den geheelen dag in de bosschen en slapen 's nachts in boerenschuren. //Van den vroegen morgen tot den laten avond zijn zij onophoudelijk in de weer, om tegen een vrij hoog loon hun werk te verrichten, waarvan zij den volgenden winter moeten leven. Op 17 Mei zal te Amsterdam de eerste volks- en kinderkeuken in de Laurierstraat 246 geopend worden. De oprichters dezer keukens stellen zich ten doel, zonder winst te maken, maar ook zon der verlies te lijden, een zoo goedkoop mogelijk, eenvoudig, doch goed toebereid warm middag maal (een gerecht) te verschaffen aan mannen, vrouwen of kinderen, die in staat zijn daarvoor 7 ets. te betalen. De inkomsten moeten de uit gaven geheel dekken, jaarlijksche giften of liefda digheid zijn in deze onderneming geheel en on voorwaardelijk uitgesloten. Een ieder, die er dus prijs op stelt zijn middagmaal en dat zijner kin deren, onafhankelijk van liefdadigheid, zelf te betalen, vindt in deze keuken wat hij zoekteen goed en goedkoop middagmaal voor zijn eigen geld. Naar wij vernemen zal de keuken het geheele jaar door eiken werkdag, voorloopig van lialf- twaalf tot halfdrie, geopend zijn, ook voor hen die portiën zullen willen afhalen. De commissie van bestuur bestaat uit de hee ren B. H. Heldt, J. H. A. A. Kalff, W. Spak- ler, J. A. Tours, mevr. de wed. Kuneman-Van Haeften en mej. Merciers. Uit Dordrecht wordt gemeld Zooals men weet, zal alhier op 30 Mei a.s. een groot gymnastiekfeest in de open lucht wor den gegeven door de turnvereenigingen Oefening kweekt KrachtOlympia, Klim op, Dordrechtsche Turnclub, G.-V. van het korps pontonniers, de Yolksturnclub, de oplaidiugsklasse van O. k. K. en door ruim 300 leerlingen der beide gymna stiekschoen (aantal turners pl. min. 450), waar van de netto opbrengst zal strekken tot bestrij ding der kosten van oprichting van den speeltuin in het volkspark Merwestein. Het eene vloeide voort uit het andere, als gewoonlijk. De onkos ten voor den speeltuin deden het plan rijpen voor het gymnastiekfeest en dit weder gaf aan den oud-gymnast en ijverige voorstander der in voering van eenige alhier tot heden onbekende balspelen, mr. Van der Linden van Snelrewaard, het denkbeeld om op dit feest der burgerij iels van een tweetal dier spelen te doen zien, in de gewettigde veronderstelling dat het zien spelen zou opwekken tot het willen leeren van het spel. Te dien einde heeft hij aan het comité voor het gymnastiek-feest voorgesteld om eene partij law- tennis en eene andere partij tambourin door eenige turners te doen spelen, en bood welwillend de beide spellen zoowel als de speelbaan in den tuin van Soekasari aanwezig, ten gebruike aan. Er mag niet aan getwijfeld worden dat het comité gaarne dit aanbod zal aannemen. In den laatsten tijd hebben te Haarlem ver schillende geruchten geloopen omtrent klachten, die zouden gerezen zijn tegen het beheer van het bureau voor de gemeentewerken aldaar, meer in het bijzonder tegen de administratie van den gemeente-architect. Thans is gebleken dat een der Raadsleden bij het college van B. en W. een klacht tegen den gemeente-architect heeft ingediend, op grond dat deze zich in zijne be trekking aan verschillende kwade praktijken zou hebben schuldig gemaaktnaar aanleiding daarvan is door genoemd college een uitvoerig onderzoek ingesteld geworden, waarvan de uitslag aan den Raad is medegedeeld in een rapport, waarvan de conclusie is, genoemden ambtenaar onschuldig te verklaren aan hetgeen hem ten laste is gelegd. Bij een kleerenmagazijn te Amsterdam zijn 48 uniformen voor Saved Sinners besteld door de compagnie vaB het verlossingsleger aldaar, naar

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2