Buitenlandsch Overzicht. BINNENLAND. »Bij God!* schrijft de oud-mi»>ister Jales Simon in het P&rijsche dagblad >Le Matin,* »geef ons den vrede, prins Bismarck, generaal Bonlanger, mijnheer Dézonledo, geef ons den vrede! Lamoureux heeft zijne fiMen, fluiten en clarinetten opgeruimd, neem een voorbeeld aan hem. Doe als bijruim uwe Krupp-kanonnen op. Negentienhonderd jaren is het geleden dat tot de menschen werd gezegd hebt elkander liefZou het niet tijd worden er meê te beginnen?* Toen de heer Simon dit schreef, was er nog niet te Parijs eene staatkundige crisis, zooals thans. Het merkwaardige van deze crisis is dat de veel- genoemd.e generaal Boulanger, die bij velen voor den oorlogsman bij uitnemendheid doorgaat, het geheime doelwit van de crisis schijnt. Er is name lijk in de Fransche kamer een sterke partij, die niets gesteld is op Boulanger. Zij is eigenlijk gezegd bang voor hem, omdat hij bij het leger en het volk zoo populair is. Ondanks alle voorzorgen welke de Fransche wetgever tegen zulke onaan genaamheden heeft genomen, zou het toch kunnen gebeuren, zeggen zij, dat Boulanger als dictator optrad. De meerderheid der republikeinen wil ook geen oorlog met Duitschlaod, omdat, redeneereu zij, een van tweeën zal gebeuren: wij verliezen, en dan valt de republiek, wij winnen, maar dan zal de macht van Boulanger gelijk staan met die van Bonaparte. Men durft evenwel den minister van oorlog niet rechtstreeks door een vijandig votum te doen tui melen, omdat men zeer goed weet hoe populair hij is. Men vindt het veel geschikter om het geheelo ministerie te doen vallen, in de hoop den generaal meteen kwijt te zijn. Werkelijk is.dan ook het kabinet-Goblet gevallen. De aanleiding er toe was onbetwist billijk. In Frankrijk nemen de uitgaven van den Staat op zulk eene schrikwekkende wijze toe, dat de be- grootings-commissie verklaarde dat er groote be zuinigingen moesten aangebracht worden. Te vergeefs heeft eerst de minister van finan ciën, Dauphin, daarna de minister-president Goblet, de kamer uitgenoodigd met hen samen te werken om eene nieuwe begrooting vast te stellen. Do kamer hield zich aan het rapport van de commis sie voor de begrooting, welke concludeerde dat het gouvernement, niet de kamer eene begrooting moet samenstellen. Vergeefs stelde de heer Delaforge eene verzoe nende motie van orde voor, waarmede de regeering zich vereenigde. Zij werd met 275 tegen 257 stemmen verworpen, terwijl hot rapport der com missie met de groote meerderheid van 312 tegen 114 werd aangenomen. Onmiddellijk daarna verklaarde de heer Goblet dat d« ministers hun ontslag bij den president der republiek zoHden indienen. Zeker is het dat het Fransche ministerie is gevallen door zijne eigene fouten, maar dat neemt niet weg dat de vrees voor Boulanger den doorslag heeft gegeven. Hoe de crisis zal opgelost worden is nog een raadsel. Do een spreekt van een kabinet-Clémen- ceau, de ander van een kabinet de Freycinet. Deze laatste moet evenwel zeer weinig trek hebben om da erfenis te aanvaarden. Met de heer Clémencean is dit een heel ander geval. Deze is een uiterst be kwaam en scherpzinnig man, maar hij is het hoofd der radicale partij en deze geldt voor zeer oorlogzuchtig. Te Berlijn, waar men de bekwaam heden van Clémencean zeer goed kent, zou een optreden van dezen staatsman zeer slecht worden opgenomen. Maar boven alle andere vragen staat deze bran dende quaestie op den voorgrond, of werkelijk thans generaal Boulanger zal heengaan, of dat hij in het nieuwe kabinet zal verschijnen. Nu reeds loopt te Parijs het gerucht dat niet alleen hij, maar ook de admiraal Aube, minister van marine, de heer Lockroy van koophandel en de heer Granet van de posterijen, in het nieuwe kabinet zullen over gaan. Er is evenwel nog niets van te zeggen. Dit is alleen zeker dat de president der republiek met grooten spoed een aantal politieke mannen heeft geraadpleegd. 'De Parijsche pers neemt het aftreden van het kabinet zeer leuk op, maar ook voor baar is het lot van Boulanger de hoofdvraag. Terwijl de Événement* zegt: »Men kan te Berlijn illumi- neerenBoulanger valt,* zegt al'Autorité* (het orgaan van de Cassagnac), dat de minister van oorlog tijdens de beslissende debatten, aan den val van het kabinet voorafgegaan, zulk eene zekere en overmoedige houding aannam, dat men het er voor moest houden dat hem reeds vroeger toezeggingen zijn gedaan dat hij zijne portefeuille zal behouden. De Fransche Kamer is tot Maandag uiteenge gaan. Wellicht zal dan iets bekend zijn van de nplossiug. Plotseling is in de Belgische mijndistricten we der eene werkstaking uitgebroken, die doet vree zen voor groote moeielijkheden. In de omstreken van Bergen en Charleroi staan bijna alle mijnwer ken stil en zelfs de arbeideis in de fabrieken ne- m'eh er deel aan. 'Welke aanleiding 'is daartoe? Hooren wij wat de verslaggever van een Belgisch blad, die de werkstakers heeft ondervraagd, daaromtrent mede deelt: »De voornaamste grief is de jongste loons verlaging. De werklieden zeggen dat men verleden jaar. een enquette heeft ingesteld, dat men hunne klachten heeft aangehoord, maar dat de toestand juist dezelfde gebleven is. Do prijs van hetvleescb is 80 centimes (40 cent) hot poud en tegen dien prijs kunnen zij het haast niet bekomen. Nu even wel eene wet is aangenomen door de kamer, waarbij een. invoerrecht op het vee wordt vastgesteld, zal de. prijs van het vleesch nog stijgeu en komt het heelemaal buiten het bereik der werklieden. Eindelijk is nog hunne grief dat de hooge trak tementen der directeuren en hoofdambtenaren maar steeds worden gehandhaafd, terwijl hun loon voort durend wordt verminderd. De Belg'sche regeering schijnt de zaak ernstig gënoeg in te zien, waut zij zendt alle mogelijke troepen te paard en te voet naar de plaatsen der werkstakers. De burgemeester van Charleroi heeft reeds moeten seinen dat, als men nog maar voort ging troepen te zenden zonder dat hij er om vroeg hij genoodzaakt zou zijn ze in het station te laten staan, want er was in de stad geen enkele gele genheid meer om troepen onder dak te brengen. Opmerkelijk is het dat Anseele, de bekende leider der socialisten van Gent, de mijndistricten doortrekt om de werklieden te raden geen werkstaking te ondernemen. Zijn stem vindt wel niet veel ingang, mar het is al merkwaardig genoeg dat zij zich in dezen zin laat hooren. Een ongehoord geval heeft zich in de Belgische kamer van afgevaardigden voorgedaan. De heer De Malander, door het gerechtshof te Gent afgezet als notaris wegens misbruik van vertrouwen, heef:, gekozen zijnde als lid der kamer, den eed als zoo danig afgelegd. De beer Bara, de beroemde leider der linkerzijde, die wegens ziekte langen tijd afwezig was geweest, was juist dien dag voor het. eerst in de kamer terug. Onder plechtige stilte stelde hij terstond een wetsvoorstel aan de orde waarbij zij, die voor dergelijke feiten zijn veioordeeld, niet verkiesbaar zijn voor kamer of senaat. Zijne toe lichting wa3, zonder personen te noemen, duidelijk genoeg, zoodat de ex-notaris aan het einde van zijne rede stilletjes afdroop. De eenige der rechterzijde die eenige opmerkingen maakte, was de oud-mi nister Jacobs, maar veel zaaks was het niet. Blijkbaar was hij even verlegen met het geval alsdegeheele rechterzijde. De liberalen zouden echter geheel misrekenen als zij door dergelijke schandalen meen den eene meerderheid te zullen herwinnen. Daarvoor is de tijd nog niet gekomen. 1 Uit Charleroi wordt bericht dat te Binche een poging is gedaan een brug door dynamiet te doen springen. Men vond 9 patronen. Graaf Taffe heeft zijn 12 jarige dochter door den dood verloren. Te Brussel overleed prins Willem vau Looz-Corswaeren, oud 70 jaren, ver want aan de Nassau's en de Bourbon's. De 4e verkoopdag der Fransche Kroondiaman- ten bracht 631.700 frs. op. No. 30, een hoofdbaud van paarlen, giDg voor 102.500 frs no. 32, een diadeem, voor 180.000 fis. (aan den Londensche juwelier Garrard); no. 33, een diadeem, vöor 131.500 frs. (aan Bapst)no. 35, een groote gor del met edelgesteenten, bracht in partijen 166.000 frs. op. Tot hiertoe was de opbrengst 2.240.900 frs. Verscheidene bladen melden dat er nog in den loop van deze zittiug bij den Duitschen Rijksdag een wetsontwerp zal inkomen tot scherpere vervol ging en bestraffing van spionnen. In Juni zal er te Halle een theologische com missie vergaderen tot herziening van deu Duit schen Bijbel. De laatste berichten omtrent de hertogin van Cumberland zijn minder gunstig. Hoewel zij in krachten niet achteruit gaat, méér spreekt dan vroeger en belang stelt in hetgeen om haar heen geschiedt, lijdt zij aan hevige zenuwtoevallen, die de doctoren verontrustend achten. De Deensche admiraal Svenson, die zich onder scheidde in den zeeslag van Helgoland, in 1864, is overleden. Met het meer van Lugano in Zwitserland is het erg gesteld. Sinds eenige dagon drijft er op de ge- heele oppervlakte oone dikke, vuile, stinkende stof, die den geheelen omtrek verpest. Men meent het verschijnsel te moeten toeschrijven aan zwavelig gas, hetwelk opstijgt uit diepe scheuren, die tij dens de jongste aardbevingen in den bodem van het meer zijn ontstaan. De feestende Florence worden door prachtig weör begunstigd. De historische optocht uit de 13e eeuw trok door de straten en maakte een diepen indruk. 2000 personen namen daaraan deel. De Koning en de Koningin behoorden tot de toeschou wers, het volk was vol geestdrift. Op een groot bal den avond te voren waren alle genoodigden in cos- tuum van de 16e eeuw. Volgens een particulier bericht nit. Petersburg zijn de 5 voornaamsto schuldigen aan den moord aanslag van 13 Maart op den Czaar ter dood ge bracht. De vermoorde gouverneur van Astrakan, Gene raal Zeimern, werd om zijn gestrengheid door velen gehaat. Hij ontving een groot aantal dreigbrieven en ging onlangs persoonlijk den Czaar om ver plaatsing vragen. De Keizer weigerdo dat echter. »Zijn eigen loven*, zei hij, naar men zegt, x> was ook voortdurend in gevaar.* Zeimern keerde daarop terug en een paar dagen later werd hij doodge schoten. Verscheidene personen zijn onder verden king van den moord gevat. De Keizer van Japan heeft uit zijn particuliere kas circa 8 ton gouds bijgedragen voor de werken tot verdediging der kusten. Verschillende rijke koop lieden en bankiers hebben in navolging hiervan aanzienlijke sommen beschikbaar gesteld. Te Gwalior, Britsch-Indië, is in onderaardsche kelders een schat gevonden van 5 millioen pd. st. in zilver en edelgesteenten. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Heusdengezien de artt. 6 en 7 der wet van den 2en Juni 1875 (Staatsblad no. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtin gen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken Doen te weten dat op heden ter gemeente-secretarie ter in zage zijn gelegd en aldaar kunnen worden ingezien, een ver zoek met bijlagen van Antonie van der Pas, om vergunning tot het oprichten van eene koperslagerij in het pand gemerkt wijk Z no. 140, kadastraal bekend sectie A no. 492, staande iu de Breestraat alhier. Dat op Woensdag den 1 Juni 1887, des voormiddags ten 11 ure, in het raadhuis dezer gemeente ten overstaan van een lid van het dagelijksch bestuur gelegen heid zal worden gegeven om tegen het oprichten dezer inrich ting bezwaren in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten, en dat zoowel de verzoeker als zij die bezwa ren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór evenge noemd tijdstip, op de secretarie der gemeente, van de ter zake ingekomen schrifturen kunnen kennis nemen. Heusden, den 18 Mei 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, H. J. VAN EGGELEN. S. VAN BEEST. (L.-B.) SCHUTTERIJ." Burgemeester en Wethouders van Heusden roepen bij deze op alle schutterplichtige ingezetenen dezer gemeente, die op 1 Januari jl. hun 25e jaar zijn ingetreden, om zich vóór den 1 Juni a.s. ter secretarie der gemeente ter inschrijving aan te geven, zullende daartoe gelegenheid bestaan dagelijks des voor middags van 9 tot 12 uur. Heusden, den 10 Mei 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De Secretaris, De Burgemeester, H. J. VAN EGGELEN. HONCOOP. HEUSDEN, 20 Mei. t De opzichter 2e klasse van het wapen der genie, J. L. Verseput, wordt van hier verplaatst naar Roermond. t ALMKERK, 18 Mei. Door den heer com missaris des Konings is tot zetter der directe be lastingen benoemd de beer A. B. Snoek, ter ver vanging van A. van Drunen, overleden. WERKEN DAM, 17 Mei. Gisteren is men op de Beneden-Merwede met de steurvisscherij be gonnen en beeft men er reeds eenige gevangen. De elftvisscherij is zoo goed als gedaan. Nu en dan wordt er op het Hollaudsch Diep nog een enkele gevangen, doch dit is van geene betee- kenis. t WOUDRICHEM. VmTlT tot 14 Mei wer den er aan den afslag aangevoerd 150 elften, tegen f 0.90 a f 1.00 per stuk en 749 finten, tegen 9 a la1^ ct. per stuk en 15 zalmen tegen 0 80 a 1.00 per h. KG. t Van 1517 Mei werden op den afslag aangevoerd 42 zalmen, tegen f 0 80 a f 1.00 per h. KG., 45 elften, tegen f 0.80 a f 0.90 en 302 finten, tegen 1l/2 a lU/a ct. per stuk. t De heer J. Berghuis, hoofd-opzichter der genie, is overgeplaatst naar Deventer, terwijl al hier benoemd is tot opzichter van fortificatiën, le klasse, de heer P. T. vati de Wetering, op zichter 2e kl. te Nieuwersluis. DRUNEN, 16 Mei. In de vergadering van stemhebbende ingelanden van het waterschap „Hei- of Meerdijk en Pulder van Drunen7', werd alhier eene voordracht opgemaakt voor den vaceerenden post van voorzitter bij genoemd waterschapsbe stuur, ter vervanging van den overleden voorzit ter, den heer Adrianus de Jong. Tot le candi- daat werd gesteld de heer G. J. Schrepper3, bur gemeester alhier, terwijl de heeren E. van Hul- ten en A. van Son tot 2e en 3e candidaat wer den gekozen. OSSEN DRECHT, 17 Mei De regelingscom missie der landbouwtentoonstelling, in September alhier te houden, mocht dezer dagen eene gewich tige tijding uit 's-Hage ontvangen. Het heeft n.l. zijne excellentie den minister van oorlog behaagd een bedrag van f 500.beschikbaar te stellen, ten einde te worden bestemd als premie voor eene hengstenkeuring, bij gelegenheid van boven genoemde tentoonstelling. Men kan zich voorstellen dat dit besluit alhier met vreugde werd vernomen en dat daardoor be langrijke inzendingen van hengsten naar onze tentoonstelling te wachten zijn, te meer omdat ook de maatschappij tot exploitatie van Staats spoorwegen en de stoomtram-maatschappij Bergen- op-Zoom-Antwerpen zeer gunstige bepalingen ge steld hebben ten aanzien van personen- en goe derenvervoer. t GORINCHEN, 19 Mei. De hennep, tot hiertoe het hoofdproduct van de Alblasserwaard en dat het gansche jaar door aan menig arbeider steeds werk verschafte, wordt langzamerhand door de suikerbietenteelt verdrongen. Dc geringe aftrek, dien de hennep sedert een viertal jaren vindt, doet vele landbouwers hun voordeel zoeken in den suikerbietenbouw, waarbij zij dadelijk bij de uit zaaiing, half Mei, f 70 per HA. in voorschot ontvangen. Naar aan de „Zw. Ct." wordt verzekerd moet bij den minister van Waterstaat, den heer Van den Bergh, die volgens gerucht reeds lang wenschte af te treden, thans het besluit vaststaan om zich eerlang terug te trekken.' Zooals te verwachten was is het ontwerp tot herziening van het zevende hoofdstuk der Grond wet, dat handelt over den godsdienst, door de Re geering terug genomen. Men zegt dat de Commissie van de Tweede Kamer voor het onderzoek naar arbeiders en fa- brieksloestanden, niet meer zal voortgaan met het afnemen van verhooren aan fabriekshoofden, arbei ders enz. De heer Tourniaire is, naar wij met genoegen vernemen, van zijn langdurige ziekte geheel her steld te midden van zijn gezin teruggekeerd. Voor de kunst is het herstel van den talentvol- len tooneelspeler evenzeer een gelukwensch waard als voer zijn persoon. Moge hij spoedig zijne plaats weer kunnen innemen. Mevrouw M. Douwes DekkerSchepel, de echtgenoote van Multatuli, heeft de onafgewerkte blaadjes, gevonden op Multatuli's schrijftafel, ge zonden „aan hen die hij liefhad, of die hem lief hadden en waardeerden bij zijn leven, daarbij verzoekende dat men deze bladzijden, waaraan het „fiat" van den auteur ontbreekt, niet overgeve aan de publieke pers." Want zij kon „deze laat ste uitingen een brokstuk slechts en onafge werkt naar zijn meening, maar daarbij zoo aan doenlijk sprekend niet aan het groote gevoel- looze publiek overgeven." De heer A. D. Smit, werktuigkundige, heeft aan het Tolhuis te Amsterdam drie volgens zijne aanwijzingen door Nederlanders vervaardigde reu zenballons ter bezichtiging gesteld. Deze ballons kunnen, volgens hem, hunnen gas-inhoud 2 maal 24 uur behouden en dus langer reizen maken. O >k meent de vervaardiger dezer ballons een middel gevonden te hebben om luchtschepen be stuurbaar te maken. De ballons zouden dan ge vuld worden met waterstofgas, dat in het schuitje, door middel ee. er kleine stoom-machine, wordt vervaardigd. Nog dit jaar meent de Veer Smit met zijne bestuurbare luchtballons proeven te kunnen nemen. In 1851 waren in ons land 84,000 HA. land met aardappelen bepoot; in 1861 was dit tot 107,000 HA., in 1871 tot 126,000, en in 1884 tot 145,000 HA. geslegen, zijnde een zesde deel van al het bouwland in Nederland, of 41/2 pet. van de oppervlakte van den Nederlandschen bodem. Te Vaals kwam weder een troep Zigeuners aan, doch terstond werd hij door de maréchaus see op Pruisisch grondgebied terug gebracht. Sedert Zaterdag 13 tot Dinsdag 17 Mei zijn aan de visciimarkt te Gorinchem afgeslagen39 zalmen van 7 tot. 39 halve kilo's, prijs f 0,70 tot 1,02 en 1124 elften, prijs ƒ0,30 tot /0,»*- Aan het Kralingsclie veer werden Woensdag ochtend aan de markt aangevoerd 384 zal men, die voor f 0.80 a 1.10 per 1/2 kilo werden ver kocht. Nog werden aangevoerd 885 elften, die voor 95 ct. per stuk van de hand werden gedaan. Van het jaar 1870 tot en met 1886 werden te Kralingeu ter markt aangevoerd 945,060 zal men. Van af .'t jaar 1879 vermeerderde het aan tal telken jare met eenige duizenden. In 1879 werden aangevoerd 38,914 stuks, 1880 41,736, 1881 44,376, 1882 55,079, 1883 78,609, 1884 92,116, 1885 104,422. Iu 1886 deed zich de invloed van het zalm-tractaat gevoelen, tengevolge waarvan de visscherij 15 Augustus moest geslo ten worden in plaats van 1 September, zooals vroeger. De maand Augustus toch levert zeer veel zalm, vooral St. Jakobszalm op. De maand Augustus van 1886 leverde 20,494 zalmen en die van 1885 41,238 stuks. De totale aanvoer van 1886 bedroeg 84,230 stuks, tegen 104,422 in 1885. Zekere vrouw H., die wegens wanbetaling ge rechtelijk uit haar woning op de Marnixkade te Amsterdam is gezet, is krankzinnig naar het Bui tengasthuis gebracht. Onder haar boedel vond men twee blikken trommels, gevuld met effecten, die gezamenlijk een vrij groot kapitaal vertegenwoor digden. In haar zak had ze nog 53 gulden, ter wijl bovendien nog vele zilveren voorwerpen, als lepels, vorken, messen, enz. gevonden werden. Zij zal waarschijnlijk naar een Rijkskrankzinnigen gesticht overgebracht worden. Bij Zwolle zijn twee boerenwoningen afgebrand. Een kalf kwam daarbij om. De koetsier van den heer v. S., die in de vorige week door het schrikken van zijn paard met zijn rijtuig van den Oostzeedijk bij Rotterdam viel en onder het rij tuig terecht kwam, is aan de gevolgen der beko men wonden in het Ziekenhuis overleden. Te Hoogkarspel is een kind overreden. Twee uur daarna overleed het. De voerman die doorreed alsof er niets was gebeurd, wordt gezocht. Onder Reek is een boerderij afgebrand. Niets is gered. De landbouwer J. T. te Nederweert is door zijn huisgenooten dood in de schuur gevonden. Hij had eeu diepe wonde aan de keel; er werd een scheermes in zijn nabijheid gevonden. Door de politie is terstond een onderzoek ingesteld, waar van de uitslag nog onbekend is. In een café te Roermond kwam het Zondag tot ernstige on geregeldheden. Het schijnt dat eenige boeren ge belgd waren over de bevoorrechting der burgers bij het bedienen. Zij trachtten dit den waard on der liet oog te brengen, door den inboedel kort en klein te slaan. Daarbij kreeg de eigenaar ern stige wonden in het gezicht. Een 12jarige ongen is te Roggel (Limburg) uit een boom ge vallen. Hij bleef op de plaats dood. Te Echt wordt sedert eenige dagen de 50jarige Z. vermist. Op de Zuiderzee is een tjalkschip lek geworden en gezonken. De schipper, zijn vrouw en knecht zijn met de roeiboot te Elburg aangekomen. Bij een» vechtpartij te Holthe werd een boerenjongen de linkerarm stuk geslagen; een ander kreeg een snede over de wang. Te Diepenveen, buurtschap Oxe, heeft zekere J. H., die gedurig misbruik van ster ken drank maakte, Maandag door verworging een einde aan zijn leven gemaakt. Te Nijmegen is de heer E. R werkzaam ten postkantore te Arnhem, die met de gierbrug van Nijmegen naar Lent de Waal zoude over steken, bij ongeluk in de rivier gevallen en ver dronken. Een 5jarig kind viel te Kapelle in de IJsel. Het werd gered door de 2 2j^rige fabriek - arbeister Huibertje Baanen, die de kleine nasprong. Onder Gastel is op de Mark een roeibootje om geslagen, waarbij de heer V. te water geraakte en verdronk. Een uur later werd het lijk opgevischt. Op het Noordzee-Kanaal is een knecht van het jacht bij het uitwerpen van het anker over boord geslagen en verdronken. Te Breda is de heer C. door een nootlottig toeval in den Academiesingel geraakt en verdronken. De opzichter Waals begaf zich, hoewel niet kunnende zwemmen, te water om den drenkeling te redden. Hij zou zelf het slachtoffer zijner hulpvaardigheid geworden zijn zoo een ander opzichter hem niet geholpen had.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2