Pierre Weijneti, „De Li GORINCHEM. verkoopen: KIJFHOEK. V erhuren P. m. VAN HERPEN, Kastelein „CONCORDIA", Heusden. BURG ËRLÏJKËlST AN D. Kerkstraat, A 131, 's-Bosch. Notaris VERBERNE te Dussen, 324ste Staatsloterij, Gemengd Nieuws en Allerlei. ADYERTENTIEN. MARKTBERICHTEN. Houthandel. Stoom Houtzagorij en Schaverij publiek verkoopen h kontant: te VEEN. Een HUIS, ingericht en die nende tot HERBERG met i, V ergunning,n benevens ERF en BOOMGAARD te Veenkadaster sectie A, Nummers 733 en 73 5,groot 35 Aren, 40 Centiaren. Ongeveer 130 Hectaren extra goed Hooiland van den polder f/ Kijfhoek11 onder Dussen, 0111 ééns of tweemaal te hooien. nn' GEDACHTEN. den botermarkt werden aangevoerd 156 kilo botal*. STOOMROOMBOTERPABRIEK van 10 uur, op nagemelden Polder, voor de Herren Vermeulen en de Roon *=- Te Rottevalle (Fr.) heeft iemand een crediteur, die hem om een kleiu bedrag kwam manen, met een mes in de borst gestoken. t Dassen. Ondertrouwd: G. van Wijngaarden, jm. 21 en A. Verschoor, jd. 24 j. Geboren: Martinus, z. v. A. Berm en A. VerbunU, Johanna Petronella, d. v. G. Meijers en C. Blok; Cornelia, z. v. H. C. Verbunt en G. van Tilborg; Maria Francisca, d. v. A. Verbant en M. C. de Nier; Wilhelmina Johanna Francisca, d. v. R. C. v. Honsewijk en A. P. van DongenRichar- dus Antonins, z. v. A. R. Staal en J. Schalk; Wonterina, d. v. A. do Wit en B. van der Lee; Jan, z. v. J. van Vark en O. van DaalenTennis, z. v. A. M. van der Nat en M. van den Assem. Overleden: Marinas Rijken, 14 d.Corne lia Joanna Jacoba van Honsewijk, overleden te Klundert, 1 j.; Johannes Rijken, 18 d.Dirkske van de Koppel, wed. B. van der Plas, 87 j.;Hen- drikns Adrianns van Vngt, 6 m. Prijzen van 100 en daarboven 5e Klasse. Trekking van 17 Mei. Prijs van ƒ400: nos. 1605, 7864 en 14587; ƒ200: nos. 1780, 5024, 11533, 11707, 11904, 17450, 19673; ƒ100: nos. 2344, 3177,3827,4166, 4959, 13511, 15701, 19335, 20982. 5e Klasse. Trekking van 18 Mei. Prijs van ƒ1000: nos. 3517, 14723, 16518, 16685, 17089, 19340; ƒ400: no. 17462; ƒ200: nos. 6952. 17702; ƒ100: nos. 4329, 6318, 14507, 16246, 19750, 19930, 19993. Aan verschillende schrijvers ontleend. Men vindt dikwijls in oude boeken veel nieuwe gedachtenalleen de inkleeding der woorden geeft het verschil. Zóó verheven is de liefde, dat zij er naar streeft om nederig te zijn. Evenals de lncht die wij inademen, oefent de omgeving waarin men leeft een invloed nit, die men zooveel te minder gevoelt, naarmate men er meer meê vereenzelvigd wordt. Gelukkig is bij die wijs wordt ten koste van anderen. Het verleden is eene voorspelling voor de toe komst. Al maakt het verstand al eens verschil, het hart maakt allen gelijk. Men weont met dezelfde tranen in als buiten de stad; ouzo rouw maakt ons met allen gelijk. De vrouwen bezitten in de liefde een eigenaar dig wetboek van trouw. Zóó mooielijk is het om deugdzaam te zijn, dat bet reeds veel gewonnen is als men het wil worden. Het is beter zijne fouten te bekonnen en zich dan te beteren, dan ze te verbergen om de gevol gen er van te ontloopen. Wij betoonen vrij wat liever ons medelijden dan onze waardeering, Een man, één woord een vrouw, een woor denvloed. Het geluk is hot versland der dommon. Men sohrijft aan de »L. Ct.«: Het eene jaar verschilt niet veel bij het andere. Als men meent dat de langgerekte winter voorbij is en de leute aanbreekt, ontstaat er bij zoelte van enkele uren on wéér en de koude, die men vergeten achtte, neemt weör do overhand. Voor een paar weken had men daarbij een bijmaan waargenomen. Het is bekend dat verschijnselen als bijzonnon on bijmanen ontstaan door de werking van het licht der zou en maau op tallooze ijskristalleu, die zich in het luchtruim bevinden en koude aankondigen. De raad werd daarbij gegeven de kachels niet weg te doen. Als op slag liep de wind naar het noor den, waarbij hij hard begon te blazen en de be ruchte konde Meidagen bezorgde. Het is nu sedert 14 dagen over geheel Europa veel te koud en men vraagt elkander daarbij af, of de geleerden het nu ernstig meenen dat de aardkost hoe langer hoe meer afkoelt. Ook heeft het niet aan nachtvorsten ontbroken. Dat hierbij de toch reeds achterlijke groei stilstaat en de snijdende wind aan het pas ontloken groen en de bloemen schado doet, behoeft geen betoog. Niet zonder reden wordt er van een voortreffe lijk fruitjaar gewag gemaakt en daarvan geeft o. a. de Betuwe hoog op. De kersenboomgaarden prijken met een weêrgalooze pracht van bloesems, de pe- renboomen gelijken één bloemruiker en de appel- boomen beloven niet minder. Maar het is te hopen dat van de kersen-, de peren- en appelboomen naar evenredigheid ook een zóó overvloedige pluk kan gedaan worden. Er ligt tusschen den bloei en den oogst nog een tijdsbestek, waarin veel van de te "orwachten vrucht kan verloren gaan. A, B, C VOOR DEN SCHAAKSPELER, 's de stukken op het bord staan, goed in orde, zie dan toe: ')ft bedaard; of gij den zet hebt, of uw weerpartij hem doe. ioiines ziju gevaarlijk, als ze komen bij bet vuur; >oh de drift van wie er schaak speelt is vermoordend op den duur, sn (en altijd) zij uw streven: houd uw vijand aan den gang; lonkert ook zijn oog van woede, maak hem telkens meerder bang. t/'raaf hem kuilen voor de voetenspreid (maar eerlijk) hem een net. /Tak en houw met lust in 't rondemaar doe nooit een valschen zet. /s uw vijand in den aanval, trek uw kracht dan goed bijeen; Zaag of dring hem,vlug of langzaam,zoo ge kunt, beschamend Leen. ATlaagt hij, dat gij hem een stuk neemt, als 't u wettig toebehoort iaat hij klagen; houdt uw krijgsbuit en spreek zelfs geen enkel (woord. jï/brren moog hij om uw koelheid, knorren moog hij om uw list iVooit wierd een partij gewonnen, had er iedre strik gemist. Ongelukkig was mijn neerlaag! zegt soms iemand met een vloek. Praatjes, vriend Uw „ongelukkig" staat niet in ons woordenboek §uincampoix, en al wat dobbelt, dat kent kans en ongeluk Vein is 't schaakbord van het toevaleigen fout bracht u in druk o'chaakt met moed en schaakt geduldigieder kunt ge niet verslaan Trekt u dus, o schaakgenootenniet te sterk een neerlaag aan. Uilen zijn het, die er denken, dat ze rooit verwinbaar zijn Foor ze 't gissen zijn ze vallend! zijn ze krimpend van de pijn. /Fint ge, weest dan niet hovaardigspot niet als u vijand vlucht Xenophon was in zijn aftocht nog voor 't Perzisch heir geducht. Tv ren moogt gij om te winnennijd en wraakzucht zij gesmoord Xonder deugd in hart en harsens, komt men nooit in 't schaakspel G. Timme. (voort. Te Leeuwarden stond Zondagmiddag een 50-ja- *e steenhouwerskneebt, wonende op den Ojster- gel achter de kazerne, vóór zijne woning, loen persoon, die eene veete tegen hem had, eens- is op hem toeliep en hem, vóór hij zich kon verweren, met een groot, scherp zakmes 4 steken in en bij de borst en den bu'.k toebracht, die zóó hevig aankwamen dat de dood bijna onmiddellijk volgde. De dader, die zich inmiddels naar zijue woning had weten te begeven, niettegenstaande vele wandelaars en ook de baron getuigen van de misdaad waren geweest, werd daar spoedig door de politie in arrest genomen. De verslagene laat eene vrouw en 2 kinderen na. Maandag-namiddag had in het stads-ziekenhuis de gerechtelijke schouwing plaats. De moordenaar werd vooraf van het politie-bureau naar het zie kenhuis gebracht, om niet zijn slachtoffer te wor den geconfronteerd. Hij moet daarbij vrij onver schillig ziju geweest.- Voorts wordt nog gemeld dat de moordenaar en de verslagene Zondag-voormiddag nog tesamen waren in een koffie- en bierhuis. Later moet de oude veete tegen laatstgenoemde weder zijn opge wekt en beidea moeten toen min of meer onder den invloed van sterken drank hebben verkeerd. Bij het overbrengen naar de gevangenis was eene ontzachelijke volksmenigte tegenwoordig. Al lerlei verwenschingen werden den dader naar het hoofd geslingerd. Het is niet onbelangrijk om de aanleiding mede te deelen van den vreeselijken moord, zooals men dien daar algemeen vrij gelijkluidend hoort ver tellen. De vermoorde, de werkman B., was 1 2 jaar geleden eens wegens openbare dronkenschap veroordeeld. Kort daarna zag hij hoe de gebroe ders v. d. H. in een vigilante tot dicht bij hun woning gebracht werden en toen verder dronken naar huis sukkelden. Toevallig stond in de nabijheid dezelfde politie agent die vroeger tegen B. proces-verbaal had op gemaakt en B. riep dien agent toe, als hij zijn plicht kende, dan nu ook tegen deze twee burgers verbaal op te maken. De agent deed daarop zijn plicht en het gevolg is geweest dat er een wrok tusschen de gebroeders v. d. H. en B. is blijven bestaan en dat een der eersten Zondag j.l. op een zóó verschrikkelijke wijze wraak heeft genomen. Uit Wanneperveen schrijft men aan de Asser Ct.«: Een veehouder in deze gemeente, wiens vrouw ziek was, bracht eenigen tijd geleden een nacht wa kende bij het haardvuur door, om bij voorkomende gevallen aan zijn tweede ik de behulpzame hand te bieden. Om eens goed op zijn gemak te zijn gaat de man op de plaat liggen, waar hij weldra in een vasten slaap geraakte en van de dingen, die rondom hem gebeurden, niets meer vernam. De zoon des huizes, die in dezelfde kamer sliep, werd wakker, ziet het vertrek geheel met rook ge vuld en de kleéren van zijn vader door het afval lende haardvuur reeds smeulende. In verstrooidheid neemt hij den waterketel van 't vuur en schenkt er maar op los, er geen erg in hebbende dat die ketel kokend water inhield. Gelukkig dat de brandwonden niet gevaarlijk zijn. Dezer dagen vond men te Goor bij het graven van een put, ter diepte van een halve meter, het ge raamte van een mensch. Naar men zegt moet daar een vijftig jaren geleden een wieldraaier gewoond hebben, die met zijn familie naar Amerika vertrok en waarvan de knecht, die geen lust gevoelde om mede te gaan en nog al eenige middelen bezat, spoorloos was verdwenen. Het geraamte is op de algemeene begraafplaats ter aarde besteld. Een man en een vrouw hadden samen hun tuin tje omgespit en in orde gebracht. Eén bedje was nog leeg gebleven. De man zaaide er in stilte, om zjjn vrouw te verrassen, salade in. Maar den ande ren dag dacht ziju vrouw ook aan het leêge bed en legde er booneu in. Dagelijks gaan man en vrouw het bed bekijken, schoonhouden en wieden. De vrouvy zibt do teedere saladekiempjes voor onkruid aau, de man de boonenspi uitjes evenzoo. Eu op die ma nier kieeg de man geen salade en de vrouw geen booneu. Deze geschiedenis gebeurt duizendmaal in den tuin der opvoeding, als vader en moeder niet samen gaan in den arbeid en zonder overeenstemming werken, zoodat de één uitrukt wat do ander gezaaid heeft. Een eierenventer hield voor een huis te Nieuwe- diep stil, en zou 40 eieren in een houten bak uit tellen, door een kooper hem ter hand gesteld. Terwijl de man met de linkerhand den bak vast hield en met de rechter de eieren van zijn wagen uit den mand nam, kwam een opgeschoten knaap bij den wagen en zei: gebruik je beide handen maar, man; ik zal den bak wel houden.Argeloos doet de koopman wat de guit zegt. Reeds heeft hij 30 stuks in den bak geteld, toen de bengel met de woorden: »je hebt abuisalles op den grond laat vallen en zich zóó haastig uit de voeten maakt, dat de gefopte koopman nog niet tot bezinning was gekomen toen de deugniet reeds buiten zijn bereik was. De man moet gezworen hebben nooit weder de diensten van straatjongens te zullen aanvaarden. SCHOONMAAK. (Schaduw.) Haarden, kachels weggenomen, Schoorsteenvegers op het dak, Platte borstels, zeepsopstroomen En de tering in je zak. Dweilen, wrijven, schuren, schrobben; Geur van terpentijn en was, Witkalk, o bij volle tobben 1 't Heele huis een waar moeras Scherven van gebroken ruiten; Menig barst in stolp en glas, Zeemen lappen, glazenspuiten, Raagbol, schrik van 't spinnenras; Werksters, ververs, timmerlieden, En behangers bij de vleet, Buren, die ons goed bespieden, Draperie, gordijn, noch kleed; Ledikanten afgebroken, Kermisbedden, smal en hard; Kussens, van hun sloop verstoken, En een zekere plaats verspard. Dingen, die op eens verdwijnen, Vloertapijten, peperduur, Nieuwe koorden aan gordijnen, Steeds de pot te laat op 't vuur; Stof tot hoesten, stof tot klagen, Niemand, die ons aandacht leent; Rijst en grutten alle dagen, Van je liefste kost gespeend. Al de ramen opgeschoven, Kiespijn, zinkens van de tocht, En een stil gebed naar boven Dat het spoedig einden mocht! Zóó wist Van der Hoop nog poëzie te scheppen uit proza! Tusschen Paschen en Pinksteren worden alle huis moeders door eenzelfden geest bezield om alles over hoop te haleu en met een ijver te zuiveren en te reinigen, alsof er nog nog nooit iets aan gedaan was. Moeder de vrouw is dan baas, de meid is baas, de schoonmaakster is baas, kortom allen zijn baas, behalve gij hoofd van het gezin.Gij kunt nauwe lijks een bescheiden plekje vinden om te zitten, uw Nieuwsblad is weg of drijft in het water, uw eten is niet gaar of aangebrand, en dat alles ge beurt van de zijde uwer vrouw met het goedhartig- ste gelaat van de wereld, alsof het zoo behoorde. Het is bij wijlen om tureluurs te worden. En dan die aanval op uw beurs: nieuwe loopers, nieuwe kleedjes, nieuwe ditjes en nieuwe datjes och, was het zaakje maar achter den rug! (R. Nbl.) Zij gold van 0.82 tot 0.94. t WAALWIJK, 20 Mei. Op de heden gehou den markt was de aanvoer van vee gewoon, de han del vlugger. Aangevoerd werden 499 KG. boter, die 0.96 a 1.04 per kilogram gold. Aan boord van een stoomschip op den Oceaan. Een geestelijke wendt zich tot een medereiziger met de woorden: Hebt gij ook wel eens bedacht, hoe wij te mid den van het leven ons tevens bevinden omringd door den dood?« Zeker, dikwijls zelfs >Hebt gij dan ook wel eens er over nagedacht, hoe wij elk oogenblik de eeuwigheid kunnen iD- gaan en dat wij daartoe eigenlijk altijd bereid moe ten zijn?« »Wel, dat heb ik zeker wel een millioen keeren tot de menschen gezegd »Is 't mogelijkSpreek ik dan wellicht tot een collega? Ik dacht anders naar uwe kleederen te oordeelen »Ik ben agent van een levensverzekeringmaat schappij Kantoorbediende tot zijn patroon. Meneer, zou ik u niet om een kleine verhooging van sala ris mogen verzoeken ik wordt in den laatsten tijd zóó mager dat mij de pen niet meer achter 't oor wil blijven zitten Een jongen is zelden meer in zijn schik dan als de familie verhuist en hij met een stoel op zijn hoofd door de straten mag loopen. Dit is ook de eenige manier waarop jongens op een stoel kunnen zitten. In een millitair gasthuis. De chirugijn-ma- joor, bij hot bed van een soldaat, die verschrikke lijk misbaar maakt, tot een knecht: Waarom maakt zieüe no. 20 zooveel bered dering? Zieke. O dokter, men wil mij laten omkomen. Dokter. Zwijg gij, ik vraag het den knecht. Knecht. Dat individu, majoor, is een overbe- terlijke deugniet en daar hij aan hardlijvigheid lijdt en toch geen honger heeft, kon ik hem niet laten vasten. Ik straf hem nu door hem eenige da gen zonder lavoment te laten. Voor de rechtbank. Beklaagde, gij hadt spaar penningen? Ja, mijnheer de president, een gulden vijf en zestig cents En gij hebt die dolzinnig opgemaakt en ver brast In zijn gewone bierkneip te München-Gladbach bestelde een gast den vorigen Zondag een broodje met sardines. Dit scheen hem voor den prijs van 20 pfennige wel wat klein. Hij zeide tot den kas telein glimlachend: *>Wat kost wel een vierkante meter daarvan ?a Vijf mark,« antwoorde terstond de kastelein. »Goed, geef me dan eeu vierkan ten meter er van.« De gast bleef bij zijn eisch en goed- of kwaadschiks moest de kastelein aan het werk. Toon deze echter zijn schade naging had hij niet minder dan 120 broodjes voor een vierkan ten meter noodig, hetgeen volgens Bartjes 24 mark, in plaats van 5 mark uitmaakt, het broodje op 20 pfenniuge berekend. Het was voor den waard een slechte avond, maar de broodjes smaakte de tal rijke gasten des te beter. Naar de prijzen van Hollaudscho restaurants zou 20 pfennige, 12 cents, voor een broodje al was het nog zulk een klein sandwichje mot één sar dientje,bijua al te goedkoop schijnen. De liefheb bers zouden dus naar München-Gladbach kunnen gaan om hun hart op te halenmisschien echter zijn de sardines daar niet van het beroemde merk Philippe et Canaud. Over do uitwerking van natte voeten heeft professor Pettenkofer beschouwingen gegeven, die ons tot groote voorzichtigheid vermanen. Als wij in de open lucht natte voeten hebben opgedaan, begint er, zoodra wij in een warm vertrek komen, eene aanmerkelijke uitdamping. Als men aan het voetbekleedsel slechts drie lood wol doornat gemaakt heeft, vereischthet water daarin zooveel warmte tot zijne verdamping, dat men daarmede Ys pond water van nul graad tot kookhitte kan brengen of meer dan Ys pond ijs zou kunnen smelten. Zoo onverschillig als vele menschen voor doornatte voeten zijn, zouden zij er zich even sterk tegen verzetten als men hunne voeten wilde gebruiken om eene hoeveelheid water zooveel te verhitten als noodig is om het te doen verdam pen, of om eene hoeveelheid ijs te doen smelten, en toch doen zij eigenlijk hetzelfde, wanneer zij het verwisselen van voetbekleedsel versmaden. De voorname taak der ons vaak zoo lastige brom vliegen schijnt daarin te bestaan, dat zij de lijken der kleinste diertjes verteren, wier verrottende my riaden anders de lucht moesten vergiftigen. Linnens beweerde in zijn tijd dat drie vliegen een dood paard eerder zouden verteeren dan een leeuw. Stellig had hij daarbij ook aan de families der vliegen gedacht. Een enkele vlieg toch brengt soms 20,000 larven ter wereld en elk daarvan kan na weinig dagen reeds weer 20,000 larven het leven hebben gegeven, zoodat de nakomelingen van die drie vliegen na korten tjjd in het gunstigste geval 120 milioen al heel spoedig ook een grooter dier dan een paard zouden kunnen verteren. fZALT-BOMMEL, 17 Mei. Boter ƒ0.40 a ƒ0.50 per half kilo. Eieren 0.60 a, f 0.70 de 26 stuks. f DUSSEN, 18 Mei. Op de heden alhier gehou- kniel Dn ser te -(G)- Voor geregelde daerelijksclie levering nog eenige honderde liters zoete melk gevraagd in groote of kleinere partijen, aan ets. Dagelijks 's morgens na 10 uur te bekomen karnemelk van room, zonder eenige bijvoeging van water, en ook getapte melk, beide aan 3 ct9. per liter. (voorheen A. G. SCHULL.) Fotograaf van Z. M. den Koning. Atolier tot vervaardiging van alle soorten Foto» grafiënKooldruk, Lichtdruk en andere procédé». Specialiteit in vergrootingen tot LEVENS' GROOTTE naar kaartjes, Daguerrotype Glasbeel den en Olieverf. Groepen. Landschappen. Architectuur. PORTRETTEN aan huis genomen. Samengestelde GROEPEN volgens opgave. Portretten in Olieverf, enz. enz. enz. zal aldaar, in den Z. H. Polder, op WOENS DAG 25 Mei 1887, voorm. 9 uur, Vee, rijtuigen, wagens, landbouwgereed schappen en huisraad, behoorende tot den faillieten boedel van Peter Ant. van tier* JPluim t© J) rissen. HEIBERG Notaris VAN MEERTEN te Andel, zal op Donderdagen 26 Mei en 2 Juni 1887, telkens des voormiddags 11 ure, in de herberg van Jan Vos te Veen, krachtens Art. 1228 B. W., in het openbaar Aanvaarding 1 Juli 1887. Notaris J. KERKHOVEN te Werkendam, zal Woensdag 1 Juni 1887, 's voormiddagi Met deze ben ik zoo vrij het geachte publiek te berichten dat het „CONCORDIA" is geopend. Minzaam beveelt de ondergeteekende zich aan en hoopt door eene prompte en nette bediening zich waardig te maken. Tevens gelegenheid tot het stallen van PAARDEN en plaatsen van RIJTUIGEN.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 3