BUITENLAND. BINNENLAND. Gemengd Nieuws en Allerlei. TALENTEN. GEDACHTEN Burgerlijke Stand. zÜn> gij hebt van Latijn geen zier verstand en het Grieksch is heelemaal boven uw begrip, anders toch zoudt gij zoo dwaas niet zijn om van een Israëlitisch kerkgenootschap te pra ten, dat eenvoudig een groote, zeer groote dwaasheid is. Gij zijt afgemaakt, met u pra ten wij niet meer. Zoo'n soort van strijd is wel wat kwajon gensachtig, en naar ons inzien een ernstig blad onwaardig. Als dat de eenige argumen ten zijn, waarmede men weet te strijden, waar mede men zijne zaak weet te verdedigen, dan ziet het er met die zaak niet heel voorspoe dig uit. Dan blijft er niet veel anders over, dan het banale spreekwoord in herinnering te brengenWie een hond wil slaan, vindt licht een stok," en verder over te gaan tot de orde van den dag. De politie te Weenen heeft gedurende de af- geloopen week vele mannelijke en vrouwelijke anarchisten gearresteerd. De bij deze lieden ge houden huiszoekingen brachten een groote hoe veelheid valsch zilvergeld aan het licht, alsmede socialistische geschriften. Op dit alles werd be slag gelegd. De politie houdt de vangsten, die zij gedaan heeft, voor zeer gewichtig. Onder de gearresteerden bevinden zich vier vrouwen, waar van eene de gade is van eenen pas veroordeel den anarchist. De justitie vond tevens in de woning van een der gearresteerden eene druk pers met valsche banknoten en teekeningen daar van, alsook een groote hoeveelheid ontplofbare stoffen en gevulde dynamietkisten. o Uit Sofia wordt gemeld, dat verscheidene offi cieren, die aan de jongste opstanden hebben medegewerkt en om die reden ontslagen waren, bij de regeering het verzoek hebben ingediend, in hunnen rang bij het leger te worden hersteld. De Bulgaarsche regeering schijnt geneigd het ver zoek voor sommigen in te willigen, omdat zij gelooft door zachtmoedigheid eenen goeden in druk te zullen maken. o De Russische Staatsraad heeft de voorstellen van den minister van finantiën betreffende eene zware belasting der buitenlandsche reispassen voor Russische onderdanen, verworpen. o De Turksche gezant te Petersburg beweert van de te Konstantinopel ontdekte zamenzweering tegen den Sultan en van het in ongenade vallen van diens oudsten zoon geen bericht te hebben ontvangen, zoodat hij een en ander als louter verzinsels beschouwt. HEUSDEN, 4 Juni. Bij beschikking van den minister van water staat, enz. is, op wederzijdsch verzoek, met in gang van 15 Juni e. k., verplaatst naar Woerden de heer J. A. J. Hoogendorp, adsistent bij het post- en telegraafkantoor alhier, om alsdan in dezelfde functie te worden vervangen door den heer H. G. Fijn, die tot genoemden datum in dezelfde functie te Woerden werkzaam is. Op den tweeden Pinksterdag zijn van Heus- den en tusschenliggende plaatsen naar Gorinehem door de stoombooten van L. de Beer C°. ver voerd 1134 personen. Wij waren heden in de gelegenheid een raderstoombootje te bewonderen, dat, ter lengte van circa een halven meter, door den jeugdigen koperslager A. Sens van metaal vrij getrouw was geïmiteerd en van een stoommachine voor zien. Zoodra de stoom, door een spiritusvlam verkregen, tot een bepaalde hoogte gekomen is, laat zich vrij duidelijk de signaalfluit hooren. Te water beproefd werkte het goed bij een zeer kalmen waterspiegel. Het schilderwerk, dat door den jeugdigen schil der Nefkens is aangebracht, toont dat ook deze niet van aanleg voor zijn vak is ontbloot. Wij bevelen belangstellenden een bezoek aan bij den koperslager Sens, alwaar het ter bezich tiging is gesteld. Door de arrondissements-rechtbank in den Bosch is, ter vervulling van de opengevallen be trekking van kantonrechter te Heusden, opge maakt de navolgende alfabetische lijst van aan beveling mr. R. F. L. van Alphen, griffier bij het kantongerecht te Groenloo; mr. J. W. Lose- caat Vermeer, substituut-griffier bij de rechtbank te 's Bosch, en mr. D. Wesseling, griffier bij het kantongerecht te Wijk bij Duurstede. o WERKENDAM. De dag van 30 en 31 Mei 11. zal voor onze gemeentenaren, maar vooral voor het hoofd dezer gemeente, de heer J. J. van Tienhoven van den Bogaerd en zijn gezin, nog jaren in herinnering blijven. Het was den dag waarop Z.Ed.Achtb. zijn vijf en twintigjarige ambtsvervulling als Burgemeester herdacht. Des Maandags ontving de jubilaris zijnen Raad met Secretaris in het Gemeentehuis, alwaar hem, met eene keurige rede van den oudsten Wethou der, de heer J. Blok, een zilveren bokaal met toepasselijke inscriptie en het wapen der gemeente versierd, werd overhandigd. Denzelfden dag maakte menigeen van de receptie gebruik, waaronder de verschillende kerkgenootschappen, alsmede de kort geleden opgerichte werklieden-vereeniging werd opgemerkt; terwijl het den verderen dag kaarten, brieven en telegrammen regende. Dinsdag zou het feest meer algemeen zijn, waar van de versierde huizen de duidelijkste bewijzen droegen. Ten 9 ure klonken de plechtige klokketoonen- Ten half tien ure stelde zich de schooljeugd in beweging, begeleid door eene eerewacht te paard, bracht zij den beminden burgemeester eene aubade. Gelijktijdig werd het geschenk der burgerij aan geboden, zijnde eene sierlijke pendule met inscrip tie en bijbehoorend album met de namen der gevers. Het geheel werd opgeluisterd door de muziek uit Leerdam. Des middags ten 2 ure had een algemeene op" tocht plaats, die een prachtig effect maakte en die, met de onmisbare muziek, in zich opnam de allegorische voorstellingen van visscherij, land bouw, houthakkerij en hoepel makerij, afgewisseld door een koor van de oudste leerlingen. De historische groep, die mede aller opmerk zaamheid trok, bestond uit: 1. De heraut van Braband, te paard. 2. De heraut van Nederland, te paard. 3. Pieter Adr. v. d. Werff, Burgemeester van Leiden. 4. Pages, te voet. 5. Prins Willem van Oranje, te paard. 6. Hendrik van Bred erode, te voet. 7. Marnix van St. Aldegonde, te voet. 8. Edelman, costum 16e eeuw. Voorts de gilden van bakkers, smeden en tim merlieden. Alles had in de volmaaktste orde plaats en gaf het bewijs, dat het herhaaldelijk aangeheven ii Lang leve de Burgemeester" eene bede van de ingezetenen was, die in het hart weerklank vond. HOORNAAR. Werd de vorige maand alhier een geval van febris typhoidea door den genees heer geconstateerd, meerdere hebben zich geluk kig niet voorgedaande patiente is herstellend. o UITWIJK. Door den kerkeraad der Herv. gem. van Uitwijk en Waardhuizen is beroep uitgebragt bragt op P. K. Dommisse Czn., predikant bij de Herv. gem. te Lage Zwaluwe. o WASPIK, 26 Mei. Bij den heer A. Ruijten- berg, scheepsbouwmeester, is met goed gevolg te water geloopen een ijzeren paviljoenjacht, groot dertig last gebouwd voor G. van Disseldorp alhier, beurtschipper op Rotterdam. o ZALTBOMMEL, 31 Mei. Heden morgen om streeks drie uren werd door den op surveilance zijnde majoor van de Rijksveldwacht Retlians, en den Rijksveldwachter van Vink, een man in de sloot aan den Kluitschen dijk bij de looierij ontdekt, die zij met veel moeite redden. Het bleek te zijn W. v. Z. uit Gameren, en het hor loge bewees, dat hij zich reeds van af half een in de sloot, ongeveer tot de schouders toe be vonden had. Gelukkig slaagden zij er in hem langzamerhand weer zoover tot bewustzijn te brengen, dat zij hem naar huis konden leiden, door hen beide ondersteund. HARDINGSVELD Voor eene vacante onder wijzers-betrekking aan school 2, waaraan een tractement van 500 's jaars verbonden is, heb ben zich 44 sollicitanten aangemeld. Geen ver blijdend verschijnsel Het Hulpkantoor in het bovendeel dezer ge meente ontvangt en verzendt thans ook aange geven brieven boven een bedrag van 600. Men deelt ons mede, dat in de vergadering van het Polderbestuur jen Gecommitteerden het denkbeeld ter sprake is gebracht om alle tienden in den Hardingsveldschen polder af te koopen. o Te Dordrecht kwam Zaterdag 11. bij het ran geeren der treinen een knaapje in aanraking met de buffers, waardoor het in een oogenblik ge dood werd. o Te Presburg hebben weder een paar malen ongeregeldheden tegen de Joden plaats gehad de soldaten zijn in de kazernes geconsigneerd. o Bij den brand te New-York in de stallen der Tramweg-Maatschappij kwam slechts één mensch om het leven, terwijl een paar personen gewond werden. Het aantal dooden en gekwetsten is dus gelukkig niet zoo groot als men eerst vreesde, doch de materieele schade is zeer groot. Vele gezinnen zijn door dezen brand zonder onder komen. Voor de leden van het personeel der Opera Comique, die bij den brand om het leven kwam, werd gisteren in de Notre Dame te Parijs eene plechtige lijkdienst gevierd. Eenige arbeiders, die betrapt werden op het berooven van onder de puinhoopen van dit gebouw gevonden dooden, werden in hechtenis genomen. De Parijsche over heid heeft met het oog op bij brandgevaar niet veilig genoeg zijnde van eenige andere opera-ge bouwen, de sluiting hiervan bevolen. Te Zwartsluis hebben de afgezette diakenen geweigerd het armenhuis met de daartoe behoo- rende landerijen aan den nieuwbenoemden kerke raad over te geven. Door laatstgenoemd college is nu de tusschenkomst der regterlijke magt in geroepen. o De dolerende gemeente te Utrecht heeft het buiten Randati, in de Maliebaan, aangekocht, om aldaar een kerkgebouw te stichten. o Ook uit Oud-Beijerland is een door 70 perso nen onderteekend adres verzonden aan den Mi nister van Binnenlandsche Zaken, inhoudende eene betuiging van instemming met het adres uit Rotterdam betreffende den vrijen invoer van Hol- landsch vee in Engeland. Uit verscheidene plaatsen in Noord-Holland en uit Rhoon zijn mede adressen van gelijke strekking verzonden. De Hooge Raad verwiex-p gisteren het beroep, ingesteld door den ambtenaar van het O. M. bij het kantongeregt te Dordrecht, tegen het vonnis van dat kantongeregt, waarbij de heer A. Stoop van Zwijndrecht is ontslagen van regtsvervolging, wegens beweerde niet-nakoming van een hoog- heemraadschaps-reglement. o— Bij het hevig onweder, dat Donderdag namid dag tusschen 4j en 5 ure boven Dordrecht woedde, is aan het Groothoofd zekere H. Smits- hoek, koopman in petroleum in de Raamstraat aldaar, zoodanig door den bliksem getroffen, dat hij tegen den grond werd geslagen, de tanden hem als het ware los in den mond zaten en zijn gelaat ontveld was. Na voorloopig in het kan toor van den havenmeester te zijn gebragt, heeft men hem met eenige hulpmiddelen tot bewustzijn kunnen brengen. Hij vertoefde daarna nog eenigen tijd in het hulpbureau van politie aan het Groothoofd tot hij zich in staat gevoelde zijn weg te vervolgen. Dat niet altijd de uitslag aan onze verwach ting beantwoordt, weet een ieder bij ondervinding maar dat zij daarvan zoover verwijdert blijft, als in het onderstaande geval, dat dezer dagen in eene Noordbrabantsche gemeente voorviel, is voor zeker niet alledaagsch. Een conducteur der diligence had twee passa giers opgenomen, die niet vrij van de gevolgen der vergunning waren. Het duurde dan ook niet lang of zij geraakten onderweg handgemeen en, wijl het terrein daarvoor te weinig ruimte aan bood, vlogen alras een paar ruiten over den weg. De conducteur maant de luidjes tot rust aan en vex*zoekt direct betaling der gebroken ruiten, waarin de vriendjes geen lust hadden, werpende de een de schuld op den ander. Hij is echter nabij het doel zijner reis en zal zijne passagiers verschalken, door van richting te veranderen, om weldra met voertuig en passagiers voor het politie bureau te staan. Ook de politie verschijnt direct, onderzocht alles nauwkeurig, verueemt van den conducteur dat de passagiers reeds beschonken waren toen zij instapten, maakt op verzoek een uitvoerig proces-verbaal op en de uitslag is dat tegen den conducteur eene boete van enkele guldens geëischt wordt, wegens het opnemen, in een publiek vervoermiddel, van dronken per sonen. Wat de gebroken ruiten betreft, daar van worden de personen vrijgesproken, wegens gebrek aan het bewijs wie van de twee personen de schuldige is. 1Historisch O In soorten velerlei wordt 't aanzijn ons gegeven Tot veler heil en vreugd, ten algemeenen schat Al roept ons goud noch eer, noch vorstengunst in 't leven, Toch ligt er in ons zijn veel wél of wee vervat Groot is het werk, de taak door ons hier te ver vullen Niet vrij, naar willekeur maar als een dure plicht Wat schoon is, tvaar en goed, dat hebben wij te onthullen; Alwaar nog duister heerscht, daar brengen wij het licht; Wat wentelt in het slijk, dat moeten wij verheffen, En strijden onvervaard, waar ook het misdrijf woont De boosheid onvermoeid tot in den hartaar treffen, 't Zij dat ze in d'achterbuurt of bij de weelde troont Ons is mee opgelegd om effener te maken Zoo menig hobblig pad in hopeloozen nacht; Yan onrecht en geweld de banden te doen slaken Den lijdenden tot steun, den zwakken tot een kracht Wat privilegie heet doen wij in boeien klinken, Het meest wel op gebied van wetenschap en kunst Wij laten in het diep alle ezelsbrugjes zinken, Verdiensten eeren wijaan geld geen enkele gunst Dan, zou men denken, komt het eind van veler lijden Dan wordt het vreugd alleen, wat elk de wereld biedt; Dan gloort de schemer reeds van aangenamer tijden, En ligt een gouden eeuw in 't allernaast verschiet» Dan wordt 't gemeenebest het doelwit van elks streven, En heerscht de broederzin in eiken kring en stand Dan gaat de zelfzucht op in 't voor elkander leven, 7 't Belang van allen valt dan sa&m in éénen band; Dan zal de zucht naar geld het hart niet meer verstrikken, En niemand kruipt in 't slijk om titels, rang of eer Dan zal geen hoovaardij den liefdegloed verstikken, En schaft des eenen val geen bouwplaats d'ander meer Dan zal geen hand zich meer met vorstenmoord bevlekken, Ja, wat Commune heet hoort dan tot vroeger tijd Dan zal geen leugentaal der braven afschuw wekken, En aast geen snood bedrog op 't penningsken der vlijt Wij worden, zeker, met veel duizenden geboren, Bij arm zoowel als rijk, zeer vaak in kluis en hut, Maar ook, veel duizenden van ons gaan weer verloren Verwaarloosd, ongekend, geminacht, onbeschut! Wat eindelooze strijd, als zooveel bondge- nooten Ontbreken aan het rijk van waarheid, liefde en licht! Wat wonder dat, zoolang die steun blijft uit gesloten, De goede zaak zoo vaak voor haren vijand zwicht De teugels zijn te zwak voor allerlei begrippen Door pers en druk verkeer, bij menigten ver spreid; Wat wordt er van een kiel, omringd van blinde klippen, Als geen kompas of loods naar veil'ge haven leidt?! Zoo lang wij allen niet tot volle ontwikling komen, Verpleegd de plaats bekleen aan ieder toegelegd, Zal telkens telkens weer de bange worstling komen Ons wezen is door 't Zijn geworteld in het recht V. aan verschillende schrijver» ontleend!. De meeste menschen worden door schade wijs maar wanneer zij eindelijk wijs geworden zijn, dan zijn zij zoo beschadigd, dat die wijsheid hen niet veel meer baat. o Het leven moet eene voortdurende opvoeding zijn; men leert altijd van het begin tot het einde zijns levens. o De vrouwen oordeelen naar het hart en wor den gewoonlijk daarin minder bedrogen dan de mannen, die met het vex*stand oordeelen. o Niemand kan vooraf zeggen hoe hij zijn tegen spoed zal weten te dragen, of de vexdeiding weêr- staixd zal weteix te bieden. De vrijheid is het zout der menschelijke na- tuur, maar de wettige macht is het brood. Wij hebben geen grooter dank noodig van hen die wij geholpen hebben, dan hen gelukkig te zien. o De laster staat gelijk met valsche nxunt; veel menschen willexx ze wel niet aannemen, maar laten ze ongehinderd rondgaan. Een gedachte die nxen leest goed toe te pas sen, is even nuttig als die gedachte het eex-st te stellen. f Heusden vaxx 21 Mei tot 2 Juni. Geboren: Petronella, d. v. J. de Ronde en J. v. Diem. Overleden: Petronella de Ronde, oud 1 dagGerdina Elisabeth van Dussen, ongehuwd, oud 38 jaren.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2