MILITAIRE GOEDEREN. MILITAIRE GOEDEREN s; r ÖL 91C. Scficmt'evL, a 91 c. c8 rg diverse onbruikbare Artillerie- en Genie - Magazijnen ie 8: ft: tf: De groote republikeinsche Parijsche bladen ha len verachtelijk den neus op voor dit bericht, hetgeen ons wel wat al te luchthartig voorkomt. Een staatsgreep zal in Frankrijk altijd mogelijk zijn als de fouten van het parlement de massa des volks in den waan brengen dat een eenhoof dig bestuur het land zal redden. Zien wij wel, dan is de Nationale Vergadering te Parijs al aardig dien weg op. Nauwelijks is het kabinet-Goblet afgetreden en door het kabi- net-Rouvier opgekomen, of de meest woeste aan vallen worden er op gericht. Het tooneel dat Zaterdag het Fransche parlement aanbood, was schandelijk. Van rechts naar links en van links naar rechts onophoudelijk scheldwoorden en voor al naar de ministerbanken. Ziehier wat de zaak was. De legerwet, welke den militairen dienst op 3 jaren bepaalt, moest voor de tweede maal gelezen. Daar, zooals wij in een vroeger overzicht aanstipten, de rechter zijde verwoed is omdat bij die wet de krijgsdienst der seminaristen wordt gehandhaafd, besloten de radicalen, onder aanvoering van Clemenceau, het ministerie in het nauw te brengen, door te eischen dat het zich zou verklaren voor of tegen de ur gentie. De ministers weigerden evenwel te antwooi*den. Vandaar het kabaal. Te vergeefs rinkelde de schel van den voorzitter, te vergeefs dreigde hij den hoed op te zetten, het was een leven dat hooren en zien verging. Ten slotte werd met 359 tegen 202 stemmen de urgentie der legerwet uitgesproken. Men is nu aan het harrewarren of die Ruiming eene overwinning of eene uedex-- laag voor het ministerie beteekent. Zou het won der zijn als de Franschen van hun parlement eenen afkeer kregen? Nu de feesten van de 50-jarige regeering van koningin Victoria zullen aanvangen, komen er geruchten dat Engeland en Rusland tot overeen stemming zouden komen omtrent alle quaesties in Azië. Dit zou voor den algemeenen vrede zeker een heugelijk verschijnsel, maar voor Bul garije zou het een donderslag zijn, daar de eenige hoop van dit land is gevestigd op het Britsche rijk. Er zijn trouwens meer verschijnselen dat de invloed van Oosterijk en Engeland in het oosten daalt, die van Rusland toeneemt. Zeer bepaald is dit b.v. te bemerken aan het gebeurde te Bel grado, waar eindelijk het ministerie-Ristics weer is verrezen. Ristics is de onverzoenlijk tegenstan der van Oostenrijk en de trouwe vriend van Rus land. Dat hij als hoofd van een kabinet en als minister van buitenlandsche zaken van Servië opti-eedt, is zeer zeker eene groote nedex-laag voor Oostenrijk. De toestand der drie voornaamste personen van het Duitsche Rijk, Keizer, Kroonprins en Bismarck, schijnt thans minder zorgbarend. Hoewel er al tijd nog iets geheimzinnigs heerscht omtrent de keelaandoening van den Kroonprins, is hij toch zooveel beter dat hij Dinsdag 11. naar Engeland verti'okken is met zijne gemalin, om het jubileum van zijne schoonmoeder bij de wonen. De Duitsche politiek, voor zoover hare werking zichtbaar is, beijvert zich thans om door allerlei maatregelen Elzas en Lotharingen goed Duitsch" te maken. Er wordt gebannen en vervolgd als wave men in Polen. Zoo is men op de jacht geweest in alle gemeentehuizen van de twee px-o- vinciën, om te zien of daar nog uit den Fran schen tijd" onderscheidingsteeken van burgemees ters, veldwachters, vaandels, vlaggen enz., wer den bewaard. Natuurijk was dit het geval en met eenen rijken oogst, wagens vol, heeft het Duitsche gemoed zich kunnen verheugen. Terwijl in het westan van Europa de politieke toestanden er vreedzamer uitzien, is plotseling weer groote onrust merkbaar in het Oosten. Het is natuurlijk Bulgarije, maar thans ook Egypte dat aanleiding geeft tot de onrust. Er schijnt in het regentschap van Bulgarije weder oneenigheid te bestaan, en de sluwe Russische politiek heeft dit een geschikt oogenblik geacht om opnieuw onderhandelingen met Turkije aan te knoopen over den altijd nog leeg staanden Bulgaarsclxen troon. Het jongste voorstel is nu dat Aleko-pacha, de vx-oegere Turksche gouverneur van Oost-Ru- melië, tot vorst zal benoemd worden. Deze Aleko-pacha heeft altijd op eene vx-eenxde manier Turkije gediend, en het had allen schijn dat hij Rusland meer in de hand werkte dan zijn eigen regeering. Het voorstel van Rusland is dus niet kwaad gemeend. De wind is te Konstantinopel echter geheel ge keerd. De invloed van Rusland is er gedaald tot nul en die van Engeland zoodanig geklommen, dat alle Russische adviezen door den Sultan woi- den op zij gelegd. Het gevolg hiervan is dat de Russische gezant in Konstantinopel bij den Czaar in ongenade is gevallen en dat de verhouding tusschen Rusland en Turkije thans zeer gespan nen is. De oorzaak van Engelands overwicht is de dol lar. Door beloften zeker deel der schuld te garan- deei-en en over te nemen, heeft de Sultan zich bereid verklaard het tractaat omtrent Egypte te onderteekenen. De Engelsche bladen verzekeren dat de ware rede van de ongenade van den Russischen ge zant is, dat de Turksche politie heeft ontdekt dat een komplot tegen den Sultan was beraamd en dat men in het hótel der Russische ambassade daaraan medeplichtig was bevonden. De Russi sche bladen daarentegen beweeren dat er in het paleis van den Sultan een complot tegen zijn leven was gesmeed tengevolge van eene Engel sche intrige. Men zou de wijsheid van Salomo moeten hebben om het te beslissen wie gelijk heeft. Dit is zeker dat de Russische gezant al te ijve rig is geweest. Hij vertelde den Sultan eenvoudig weg dat alle Turksche ministers zich hadden la ten omkoopen door Engeland. De grootvizier zou alleen 20,000 pond hebben ontvangen. De Sultan nam eiken minister in vex-hoor, doch dezen zwoex-en bij kx-is en kras dat de Russische gezant een helsehe leugenaar was. De Sultan liet zich overtuigen en van toen af was het met den Russischen invloed gedaan. Dit wil niet zeggen dat daarom de Engelsch- Tux-ksclxe conventie zal goedgekeurd worden. Zoo wel Fx-ankrijk als Rusland hebben ten stelligste geweigerd er hun zegel aan te hechten en de spanning is reeds vrij hoog tusschen Londen en Pax-ijs. Wat voorzeker een werk des vredes belooft te worden is de wereldtentoonstelling te Parijs. Het Parijsche agentschap Havas had de aardigheid mede te deelen, dat de nieuw opgetreden minister van financiën aan zijn personeel had medegedeeld, dat hij zou voorstellen de tentoonstelling niet in '1889 maar later te houden. De Parijsche Temps die gewoonlijk zeer goed ingelicht is, spreekt dit bex-icht stellig tegen. Integendeel, zegt dit blad, de minister heeft juist medegedeeld dat alles vóór den hep^lden tjjd wreed zal yiin Velen in Frankrijk geloven evenwel, dat de Regeering verstandig zou doen door niet aan het denkbeeld van eene [internationale tentoonstelling vast te houden, nu de meeste regeeringen hare medewerking weigeren, om den schijn te ontgaan alsof zij meededen aan de viering van het eeuw feest der Groote Revolutie. De Belgische kamer heeft na dagenlange hef tige debatten met 81 tegen 24 stemmen aange nomen de militaire kredieten, zoodat de forten aan de Maas nu zullen kunnen verrijzen. Een deel der liberalen heeft zich bij de regeeringspartij gevoegd omdat, zooals de heer Guillery terecht zeide, het vaderland boven partijschappen gaat. Nu lijdt het geen twijfel of de forten aan de Maas zullen aan België eene grootex-e verdedi gingskracht schenken. De Antwerpsche Précur- seur vraagt evenwel zeer terecht of het dan niets i beteekent dat Engeland de onzijdigheid van Bel gië heeft gewaarborgd. Van alle kanten hooren wij, zegt het blad, dat Engeland niet in staat is 50,000 man tijdig naar België te zenden om ons te helpen. Maar, zegt het blad, is dat wel zoo noodig? En het haalt dan twee treffende voorbeelden uit de geschiede nis der laatste 25 jaren aan. In 1866, terwijl het Duitsche leger in Oosten- x*ijk stond, helde Napoleon III er sterk toe over om België in te lijven, en niets ware toen voor hem gemakkelijker geweest dan Brussel door een paar legerkorpsen te bezetten. Toch gebeux-de het niet. In 1878 stonden de Russische legex-s zegevie- x-end tot voor Konstantinopel, zoodat het bevel tot den intocht .x-eeds door den Czaar was getee- kend. Toch trokken de Russische legex-s terug. En wat was de ware reden in beide gevallen van die aax-zeling? De vx-ees voor Engeland. Niet voor Engeland's legers, niet voor Engeland's vloot, maar voor zijn machtigen staatkundigen invloed. Zoowel Napoleon III als de Czaar wisten zeer goed dat, als zij heden tegen Engeland's wil hunne plannen doorzetten, morgen Engeland eene Eui-opeesche coalitie tegen hen zou gevormd hebben. In dit feit, zegt de Précurseur, ligt onze grootste waarborg. Dit wox-dt in den regel over het hoofd gezien. Leerdam, Hei- en Boeikop, Leerbroek en Leks- mond" b. in te voegen na Sliedreclit" de namen der gemeenten Hardingsveld, Giesen-Nieuwkerk, Gie- sendam, Molenaarsgraaf, Hoog-Blokland en Noox-- deloos" c. in te voegen na Oud-Alblas" den naam der gemeente Papendx-echt". BINNENLAND. ANDEL. Bij koninklijk besluit is benoemd tot hoogheemx-aad van het waterschap het Oudeland van Altena, px-ovincie Noord-Brabant, de heer A. Stx-aver alhier. o ALMKERK. Door den gemeente- en onbezol- digden Rijksveldwachter C. van Dijk, is wegens landlooperij alhier aangehouden Tobias van Mun- nikkendam, geb. 26 Jan. 1813 te Amex-sfoort, uit de Rijksbedelaax-sgestichten den 10 Febr. dezes jaars ontslagen. o WAALWIJK, 15 Juni. In de gisteren middag- op a Musis Sacrum" gehouden onderwijzersverga dering is bepaald, dat de feestvergadering, die met de onderwijzers uit 't arrondissement Heus- den zal gehouden worden, zal plaats hebben op Dinsdag den 9 Augustus. o HEDIKHUIZEN. De alhier gehouden verpach ting van hooilanden, toebehoorende aan de ge meente, heeft nagenoeg hetzelfde opgebracht als het vorig jaar. RIJSWIJK. Wegens den hoogen waterstand zijn de verpachtingen der meeste waarden uitge steld moeten worden. Bij enkele heeft het hooi- gras door het kwelwater veel geleden, terwijl de Rotgans en de Manhuiswaax-d geheel zijn onder- geloopen, zoodat de le snede daarin wel verloren zal zijn. o GORINCHEM. Op Zaturdag den 18 dezer wordt in den Doelen alhier eene vereenigde vergadering- gehouden van het hoogheemraadschap de Alblas- serwaard met Arkel beneden de Zouwe". In deze vergadering zal de rekening over het dienstjaar 1886 in het openbaar behandeld wox-den. —o WOUDRICHEM. Van 5 tot 11 Juni werden aan den afslag aangevoerd 20 zalmen, tegen 0.80 a f 1.18 per h. KG,; 700 finten voor 5^ a 7^ ct. per stuk, en 3 steuren, wegende ieder 130 tot 166 h. KG., tegen 12i ct. a 15 i ct. per h. KG. Gedurende de afgeloopen elftteelt werden er 23,973 stuks gevangen. 15 Juni. Door de marechaussee werd gisteren een Duitscher geari'esteerd, ten einde als zonder middelen van bestaan over de gx-enzen gebracht te worden. Hij was te'voet van Antwerpen ge komen en volgens zijn zeggen van plan dienst te nemen als soldaat. Met ingang van 1 Juli a. s. is tot gemeente geneesheer alhier, met algemeene stemmen dooi den Raad voor een tijdvak van drie jaren, be noemd de heer Van Torenenbergen, medicinae doctor en arts te Almkerk. o WERKENDAM. Door ds. J. J. lmpeta, te Schiedam, is bedankt voor het beroep door de Chr. Ger. gemeente alhier, op hem uitgebracht. SLIEDRECHT. De ontvanger der registratie en Domeinen, jhr. A. C. Roëll alhier, is bij kon. besluit van 10 Juni benoemd tot betaalmeester, bewaarder van de hypotheken, het kadaster en de scheepsbewijzen en ontvanger der x-egistratie en domeinen te Ziex-ikzee. Algemeen wox-dt zijn vertrek als een verlies voor deze gemeente be schouwd. De StaatsCourant n°. 129 bevat de wet van 31 Mei 1887, tot vaststelling van het tijdstip voor de gewone verkiezing van leden van de Tweede Ka mer der Staten-Generaal in het jaar 1887, 't welk, in afwijking van art. 100 der kieswet, voor dit maal is vastgesteld op den laatsten Dinsdag van Augustus. Op de kiestabel, behoorende tot het voorloopig kiesreglement is o. a. voorgesteld een amendement van den heer Goekoop, om o. a. In de tabel bij het hoofdkiesdistrict Gorin- chem", in de tweede kolom gemeenten van het hoofdkiesdistrict" b. in te voegen na Nieuwland" de namen der gemeenten Leerdam, Schoonx-e woerd, Everdin- gen, Hagestein, Vianen, Hei- en Boeikop, Leer broek en Leksmond". In de tabel bij het hoofdkiesdistrict Sliedx-eclxt" in de tweede kolom gemeenten van het hoofd kiesdistrict" In de Tweede Kamer is het artikel betx-ekke- lijk het kiesrecht aangenomen met 61 tegen 20 stommen. o Bij de verkiezing van een lid der Tweede Ka mer in het district Deventer (vacatux-e Blussé) is met 1466 van de 2273 geldige stemmen gekozen Mr. H. J. Dijckmeester (Lib.). Op Mr. R. J. Gx-aaf Schimmelpenninck v. Nijen- huis (Cand. der R.-C.) waren 608 en op W. G. Baron Brantsen van de Zijp (Anti-rev.) i96 stem men uitgebracht. Gemenorl Nieuws en Allerlei. Naar men ons meldt, komt het vx-oegere plan weder ter sprake om een locaalspoorweg te maken van Gouda over Schoonhoven naar Go- x-inchem, en is men x-eeds bezig met opmeten en uitbakenen. Te Haastrecht, Stolwijk, Berg-Am- bacht, Ammerstol, Schoonhoven, Groot-Ammers, Goudx-iaan, Peux-sum en Schelluinen zouden hal ten komen. De Lek bij Schoonhoven zou per stoompont gepasseerd woi-den. o Te Woudrichem is een schip (schipper H. Ja cobs van Dreumel), geladen met steenen, in de Maas gezonken, doordat het vaartuig tegen eene krib was gevax-en. De opvax-enden, vader en zoon, zijn door visschers uit den mast gered. Het schip, dat niet geassureerd was, is onmid- delijk na het bekomen lek gezonken. Naar men zegt, is de oude man, tengevolge van den be komen schrik, reeds overleden. gex-egelde drank in het bijzonder voor kinderen. Voor kinderen die aan chx-onische diarx-hee lij den, is de Eikel-Cacao (met water gekookt) zeer aan te bevelen. Men x-aadplege den Geneesheer en volge bij het gebruik zijn voorschrift. Bij catax-rhale affecties der spijsverteeringsox-ga- nen werkt de Eikel-Cacao uitmuntend; door de licht adstringeerende eigenschap van de Eikel- Cacao worden de verteex-ingsfunetiën in normalen toestand gehouden. Wegens al hare voortreffelijke eigenschappen is de Eikel-Cacao van Kraepeiien Holm reeds in vele gezinnen een geliefkoosd voedings- en vei'sterkingsmiddel gewox-den. De bereiding staat op ieder busje vermeld. Wie er nog meer van wTeten wil, vervoege zich tot den Depothouder voor Hensden en Om streken, den Heer J. BOEREN, die uitvoex-ige px-ospectussen, maar ook bussen in alle grootte lieeft en zie verder de desbetx-effende Advertentie. MARKTBERICHTEN. BODEGRAVEN, 14 Juni. Kaas, aangevoerd 233 wagens, te zanxen 13,284 stuks, wegende p. m. 60,567 KG. Prijs le soort Goudsche 23 a 25, 2e soort 18 20.50. Hieronder 23 wagens Derby kaas, prijs le soort 23 a 25, 2e soort 20 a 21.50; 28 wagens Edammerkaas, px-ijs le soort 25 a 27, 2e soort 19 a 21. Handel matig. Vee. Aangevoerd 27 biggen, 6 a 10; 243 lammeren, 7 a 13. ZALTBOMMEL, 14 Juni. Boter 40 a 50 c. per 5 ons. Eiex-en 65 a 80 c. per 26 stuks. De heer O. CaiTÓ, die tegen het einde dezer maand zijne reis in Duitsclxland eindigt, zal de x-eeks zijner voorstellingen hier te lande beginnen met een verblijf van 3 weken te 's Hertogenbosch. o Door den timmerman J. v. Drunen te Oosten- dam (Z.-H.) is een windmolen vervaardigd van geheel nieuwe vinding. Deze molen heeft het voordeel bij de tot dusver bij de vlasboeren in gebruik zijnde molens, dat hij behalve het bollen- maken ook de bollen zift, terwijl hij tevens ge bruikt kan wox-den om het zaad te malen en te muilen. In minder tijd kunnen twee mannen met dezen molen meer werk verrichten dan vier man met een gewonen windmolen. o Het hoofdbestuur der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen heeft, op verzoek, eervol ontslag ver leend aan rnr. A. Kei-dijk, algemeen secx-etax-is der Maatschappij. In Noord-Amerika worden dagelijks van 4000 tot 6000 kilo postkaarten gefabx-iceex-d. In New- York alleen gebruikt men er 7 millioen per maand, Te Chicago 3 millioen. In de Vereenigde Staten vervaardigt men per jaar 450 millioen postkaarten. o Een wondzalf voor het vee. Er zijn ax-tsenijen in menigte voor wonden, doch geen is zoo uitste kend als het volgende. Een Duitsch landbouwer heeft ze van de Kalm ukken aan de Wolga leex-en kennen. De bereiding is eenvoudig en de bestand- deelen gemakkelijk te bekomen. Ze bestaat uit üjn kruit en vet, goed dooreengemengd. Daar de Kalmukken Mohammedanen zijn, nemen ze tot dit doel schapenvet, doch men kan evengoed var kensreuzel gebruiken, daar het vet slechts als bindmiddel te beschouwen is. De in kruit aan wezige deelen kool en salpeter werken antisep tisch, d. i. weren het vuil. Voor paarden, die tengevolge van sterk zweeten, wonden bekomen, is niets beter dan deze zalf. Op kale plekken bevordert ze den haargroei; ze maakt het vel glanzig en weex-t vliegen en andex-e insekten. Daar ieder deze zalf gemakkelijk zelf bex-eiden kan, bevelen we ze zeer aan. o Een journalist: «Bij onze redactie is een heel dozijn vlindei-s ingekomen, als zekex-e bewijzen voor de komst der lente." Collega: a O, dat beteekent niets, wij ontvingen een beleeningsbriefje van een demi-saison, door een student, dat is een beter bewijs. GEDACHTEN o Evenals in de meetkunde de rechte lijn de kortste weg is van het eene punt naar het andex-e, zoo is zij in de administx-atie somtijds de langste en moeielijkste. o— Door opvoeding verkrijgt men een erfdeel, door uitvinding geldelijk voordeel. o De discipline is in het staatkundig leven even onmisbaar, maar moeielijker te handhaven dan in het leger. ADVERTENTIEN mm Ïït ONDERTROUWD £lm. ètocwcv t: van Almkerk. (B\ Sl'raoct Babylouienbroek, 10 Juni 1887. Eenige Kennisgeving. «43 4 m GETROUWD cCtatvo Dordrecht EN cBzztfia cHoomez, Reusden. De Heer en Mevrouw FRANS KERSTENS betuigen hunnen dank voor de vele blijken van belangstelling bij hun huwelijk ondervonden. Mevrouw de Wed. C. ROOMER—MALINGRÉ betuigt bij deze haren dank voor de belang stelling bij het huwelijk harer Dochter onder vonden. Voor de vele bewijzen van deelneming, ont vangen bij het overlijden van onzen geliefden Echtgenoot en Yadex-, den Heer betuigen wij onzen hartelijken dank. Wed. A. YAN DER VELDE Azn., geb. M. Th. van Eijk. A. W. VAN DER VELDE, 's Gx-avenhage, den 11 Juni 1887. Wanneer een ieder niets meer vertelde dan het geen hij zelf gezien heeft, dan zou men spoedig achter de waarheid komen. o Het voorbeeld maakt helder. Het publiek hoort evenmin als de vorsten, vol ken en vrouwen gaarne de waarheid. o In een roman maakt men een reis per rijtuig, in een tooneelstuk doet men die x-eis per snelti-ein. o Menschen, die langen tijd door zox-g of ellende gedrukt zijn gewox-den, zijn gelijk aan de boomen der zeekusten, die door den noordewind gekromd wox*den; zij kunnen zich niet meer opheffen. Is het een soort koffij, of is het chocolade? Aldus hoorden we iemand vragen op het zien eener annonce. We hebben hieromtrent eene informatie inge steld en meenen den lezex-s geen ondienst te doen met in het kort mede te deelen, wat ons daar omtrent ter kennisse werd gebracht: KRAEPELIEN HOLM'S EIKEI^CACAO wordt bereid doov prima Cacao met de oplosbax-e bestanddeelen van Eikels te behandelen met toe voeging van Suiker en geroosterd Tax-webloenx als voed- en bindmiddel. Zij is van zeer aange- De ONTVANGER der REGISTRATIE en DOMEINEN te WERKENDAM, zal op Hoii- derdag 30 Juni 1887, des vooriniddags ten elf ure, ten zijnen Kantore, bij INSCHRIJVING, VERKOOPEA IN DE WAARBIJ CIRCA 78,000 K.G. IJZER, 700 K.G. ZINK, 3 VOORWAGENS, eene gi-oote hoeveelheid LEGGERS, ONDERLEGGERS PLANKEIN en eikenhouten PALEN, VOET STUKKEN, 1000 DAKPANNEN en diverse andere Voorwerpen, Alles bx-eeder omschreven bij billetten, op aanvrage gratis verkrijgbaar bij gemelden Ont vanger. De Goederen zijn te bezichtigen Maandag 27 en Dinsdag 28 Juni 1887, van 912 en 13 ure. De inschrijvingsbilletten moeten op zegel ge schreven en onderteekend, daags vóór de verkoo- ping aan den Ontvanger worden toegezonden of gesloten ter hand gesteld met het opschrift: In- schrijvingsbiüet voor den verkoop van Militaire Goe deren te Werkendam, en duidelijk de kavel of ka vels in massa en de geboden som aanwijzen. Onraad 10 pCt., betaling binnen 8^ dagen, af- a. te doen vervallen de namen der gemeenten Hardingsveld, Giesen-Nieuwkerk, Giesendam, Mo lenaarsgraaf, Hoog-Blokland, Hoornaar en Noor deloos" a. te doen vervallen de namen der gemeenten 17---Tig T-i - aan verschillende schrijvers ontleend. «4? ftZ en en 15 Juni. m A. van «Ier Velde Azn., Wat is KRAEPELIEX HOLM'S EIKEL- CACAO le II ELS HE A en WOL DRICHEM,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2