Het voordeel van adverteeren, BINNENLAND. Gemeng-d Nieuws en Allerlei. GEDACHTEN De Tentoonstelling van Voe dingsmiddelen. MARKTBERICHTEN. eeuw is gezien. Het feest van Keizer Wilhelm, van onzen Koning en thans dat van de Koningin van Engeland. Het laatste is 11. Dinsdag in het Vereenigd Ko ninkrijk gevierd met een vertoon, dat dikwijls tot in het overdreven liep. Het aangename van zulke vaderlandsche feesten is dat de partijschappen dan verbannen schijnen. De Rejormclub, de wieg van het Engelsch liberalisme, heeft Dinsdag voor het eerst sinds haar bestaan voor leden van alle partijen hare deuren geopend. Men zag er dien dag Salisbury, het hoofd van het kabinet, broe derlijk met zijne heftige tegenstanders M^randella en Roseberry aanzitten. Maar overigens vallen er dingen voor, die doen vragen of de meuschen in Engeland mal zijn ge worden. Daar is b.v. een mijnheer Jumper, die ter eere van de Koningin van de Londonbridge in de Theems sprong. Dinsdag wilde hij den sprong herhalen van de Westminsterbridge, doch de politie belette het wijselijk. Daar is nog een andere mijnheer, die zich een loijaal onderdaan noemt van de Britsche Koningin en die zijn portret aan de Parijsche Figaro heeft gezondenomdat hij de grootste en dikste man is uit Engeland. Hij is 40 jaren oud en weegt 280 kilo. Dat is dus eene iubilé- dikte! Men heeft in Engeland ook van die kleine on aangenaamheden, die men gelukkig in ons land niet kent. De minister is zeker dat 60 Katho lieke pairs, die uitnoodigingen hadden ontvangen om de plechtigheid in de Westminsterabdy bij te wonen, die uitnoodigingen eenvoudig hebben teruggestuurd, natuurlijk omdat zij met het be stuur der Koningin, tegenover het Katholieke Ierland, alles behalve ingenomen zijn. Erger is dat men in angst zat voor dynamiet-aanslagen. De ongeloofelijkste toeren heeft de geheime po litie uitgehaald. Menschen die doodeenvoudig vuurwerk bij zich hadden, heeft men in de doos gestopt. Honderde politiemannen in burgerklee- ding hebben alle schepen die aankwamen onder zocht. Op een aantal punten van Londen waren ambulances opgericht, alsof men een veldslag tegemoet ging. De apothekers en drogisten wa ren in kennis gesteld dat zij voor het openbaar maken van den aankoop van ontplofbare stoffen aan de politie 1200 gulden konden ontvangen. Zulke feiten werpen wel eens zwarte schaduw op het schitterende feest, dat overigens goed is afgeloopen. Wat in de regeering van koningin Victoria inderdaad merkwaardig is, dat is de ongehoorde uitbreiding der koloniën van Engeland. Toen zij op 18-jarigen leeftijd den troon besteeg, bedroeg- de bevolking der koloniën 100 millioen, thans 300 millioen, de inkomsten 600 millioen, nu drie milliard. Tot grooten roem van koningin Victoria zal het ook zeker steeds strekken, dat zij als consti- i tutioneele vorstin steeds den weg gevolgd heeft door verantwoordelijke ministers geraden. Dat Engeland waarschijnlijk het toppunt van zijne wereldmacht heeft bereikt, houden wij in- tusschen voor zeker. Niet weinig heeft daartoe bijgedragen de doorgezette staatkunde van En geland om den Turkschen Grooten Heer op de been te houden of voor de Engelsche politiek te winnen. Niemand der gekroonde hoofden is zeker meer te beklagen dan deze Sultan, juist op dit kronings feest. De Engelsche conservatieve ministers had den er zooveel werk van gemaakt om de beslis sing over alle groote quaestiën op den kronings dag aan de voeten der koningin te leggen. Vandaar het ongehoorde besluit van het Pai'le- ment om na 17 dezer, des avonds '10 uur, geen debat over amendementen op de lersche dwang- wet te houden. Maar daarom ook de pressie op den Sultan van Turkije om de conventie omtrent Egypte te teekenen. Die arme Sultan zit letterlijk tusschen aambeeld en hamer. De Fransche en Russische gezanten zeggen als gij teekent wordt het oor log, en de Engelsche gezant zegtals gij niet teekent verlaat ik Konstantinopel. In verband met hetgeen wij in ons vorig overzicht omtrent de verandering van ministerie te Belgrado be richtten, mag men het er voor houden, dat de Oostersche quaestie weer als een dreigend spook aan den horizont verrijst. Rechtstreekseh oorlogsgevaar dreigt er op het oogenblik wel niet. Maar elke groote mogend heid doet niet anders dan zich voorbereiden. De legerwet welke thans in de Fransche Ka mer wordt behandeld en welke den driejarigen diensttijd voor alle Franschen vaststelt (zelfs voor hen die uit vreemdelingen in Frankrijk geboren zijn) heeft bepaald ten doel te vormen gewapende mannen, aangevoerd door goed gewapende onder officieren en officieren. Met zulk eene macht meent men Duitschland te kunnen weerstaan. Want het doel dat de Fransche staatslieden in het oog houden is steeds: laten wij sterk zijn om eenmaal met Duitschland te kunnen afrekenen. Nu, het moet gezegd worden, de Duitsche re geering doet in den laatsten tijd alles om den volkshaat tusschen de twee natiën te versterken. De ongehoord zware straffen van 1 tot 2 jaar vestingarrest, opgelegd aan achtbare Elzassers, alleen omdat zij lid van het Fransche Patriotten- leger waren, is werkelijks iets dat naar eene uit daging gelijkt. Het verwondert ons dan ook volstrekt niet dat het bestuur dier Vereeniging zich tot den presi dent der Fransche Republiek heeft gewend, met verzoek dat het Fransche gouvernement tusschen- beiden zal komen. Natuurlijk zal dit daar wel op passen. Het zou de oorlog zijn. Maar president Grévy kent zijn volkje, hij weet dat het veel van vertoon houdt. Wij lezen in het Parijsche blad La Paix (het orgaan van den president) dat deze, verge zeld van al de officieren van zijn militair huis, op 14 Juli a. s. de groote wapenschouwing te Longchamps van het leger van Parijs zal bijwonen. Over de verkiezingen in Hongarij zouden wij niet spreken, als de anti-semieten, die geen en kelen zetel hebben kunnen veroveren, niet eene wreede wraak hadden genomen. In het plaatsje Dundszerdahely hield een heethoofd, zekere Szabo, eene gloeiende rede, tegen de Israëlieten. Het heerschap eindigde door zich midden op de straat op de knieën te werpen en te zweren dat hij de Joden zou uitroeien. De opgewonden menigte hielp hem terstond zijn eed na te komen. In een oogwenk was het kwartier der lsraelieten van drie kanten aangevallen, in brand gestoken en geplunderd, zoodat 120 huisgezinnen in een tijd van een paar uren totaal alles verloren hadden. Zoodra in de naburige stad Presburg dit schan daal, dat aan de roodhuiden doet denken, bekend werd, liet men de brandklok luiden en de com pagnie pontonniers, aldaar in garnizoen, rukten met versnelden pas naar het oproerige plaatsje. In minder dan een kwartier hadden de troepen de orde hersteld, terwijl een streng onderzoek en gericht zullen volgen. B E K E X I» II .4 li I G. Burgemeester en Wethouders van Heusden; Gelet op de circulaire van den Heer Commis saris des Konings in deze provincie van den 24 Mei j.l. (bijblad n°. 43). Overwegende, dat zich in den laatsten tijd in verschillende gemeenten van dit Gewest gevallen van pokken of van gewijzigde pokken hebben voorgedaan. Wijzen de ingezetenen met ernst: 1°. op de wenschelijkheid om van de gelegen heid tot inenting en herinenting gebruik te ma ken, zijnde die heilzame kunstbewerking het meest afdoende middel ter voorkoming en stuiting der gevreesde pokziekte; 2°. op de noodzakelijkheid, om, bij het in hun gezin voorkomen van vermeende waterpokken, terstond daaromtrent een geneesheer te raad plegen, en eindelijk 3°. op hunne verplichting, om, bij het in hun gezin voorkomen van eene besmettelijke ziekte, daarvan binnen 24 uren nadat hun het feit ter kennis is gekomen, mededeeling te doen aan den Burgemeester. Heusden, den 22 Juni 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, S. van Beest, L. B. De Secretaris, H. J. van Eggelen. HEUSDEN, 25 Juni. In den nacht tusschen Zaterdag en Zondag 11. zijn aan den Straatweg van hier op Heesbeen een twintigtal jonge boompjes moedwillig vernield. Naar wij vernemen zijn de bedrijvers dezer snoode en tevens laffe daad nog niet bekend. De alhier gehouden collecte, ten behoeve van het Fonds tot aanmoediging en ondersteu ning van den gewapenden dienst in de Neder landen, heeft opgebracht 23.06. In den vroegen morgen van Zondag 11. was een persoon alhier bezig met visch te lichten uit eene fuik, die in de Maas nabij den Bernschen dijk, was gesteld, en aan anderen toebehoorde. Bij voorzorg was een medeplichtige op den dijk als schildwacht uitgezet. Aanvankelijk ging alles goed. De visch werd geborgen en onderling ver deeld, doch nu kwamen de maréchaussees, die in hinderlaag lagen en die zelfs door den surveillant niet waren opgemerkt, de pret verstoren en maak ten van een en ander proces-verbaal op. In het belang van den vruchtenhandel zul len de telegraafkantoren Heusden en Wijk, van af 23 dezer tot nadere mededeeling, open zijn als volgt: Heusden van 7 tot 12 en 2 tot 9 ure. Wijk van 71 tot 8, 9 tot 12, 2 tot 5 en 61 tot 9 ure. o MADE, 20 Juni. Heden morgen omstreeks 8 uur ontstond brand bij M. de Ekster, rietdekker en klompenmaker alhier, tijdens men bezig was brood voor het huisgezin te bakken. De brand nam spoedig in zulk een hevigheid toe, dat twee belendende en een tegenoverstaand huis in min der dan een uur tijds een prooi der vlammen werden. Persoonlijke ongelukken zijn gelukkig niet te betreuren, alleen dat de zoon van de E. een hand zoodanig brandde, dat geneeskundige hulp onmiddellijk moest worden ingeroepen. Het huis van de E. was eerst kortelings en zeer laag geassureerd, de inboedel niet, de andere huizen waren allen verzekerd. AALBURG. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in de Maas, onder deze gemeente, ten nadeele van J. van Rijswijk alhier, uit een visch- fuik ontvreemd eene hoeveelheid visch. De die ven hadden daarbij de brutaliteit zich ook de kruik toe te eigenen die met de fuik verbonden was. 't Is te wenschen, voor de algemeene vei ligheid, dat de bedrijvers zullen worden opge spoord. o DALEM. Als eene bijzonderheid zij gemeld, dat zich in den tuin van den onderwijzer alhier een perenboom bevindt, die aan een uitspruitseltje van den stam, ter lengte van 3 d.M., niet minder dan 25 peren telt. —o UITWIJK, 20 Juni. Wegens den aanhoudend schralen w ind en de geringe hoeveelheid begeer lijke bloesems, bleven de korven der bij kers lan gen tijd slecht bevolkt. Vele bijkers bezoeken voornamelijk met hunne korven deze streek om nieuwe stokken aan te leggen. Bij de jonge bijen was nog weinig werkzaamheid te bespeuren. Nu in de laatste dagen schijnt er eenige veran dering te komen en meer leven in de bijen koloniën te ontstaan. De processierups heeft met ware woede de doornenstruiken aangetast. Men vindt de hagen reeds naakt en bladerloos, als midden in den win ter, terwijl ze met een fijn ragwerk geheel over dekt zijn. Ook in de appelboomen vertoonen zich deze kleine veelvraten, waar zij, indien de verwisseling tot pop niet spoedig plaats vindt, groote teleurstelling in de opbrengst zullen doen ondervinden. Bedankt voor het beroep naar de Herv. gemeente van Uitwijk en Waardhuizen, door P. K. Dommisse Czn., pred. te Lage Zwaluwe. POEDEROIJEN. Beroepen naar de Herv. ge meente van Stad aan 't Haringvliet en naar die van Horssen (classis Nijmegen) W. Petri, pred. bij deze Herv. gemeente. ALMKERK, 22 Juni. Alweer een bedelaar! Door den gemeente- en onbezoldigd rijks-veld wachter C. van Dijk, is procesverbaal opgemaakt tegen een zekeren Joost van Driel, wonende in de naburige gemeente de Werken en Sleeuwijk, die onlangs uit het rijks-bedelaarsgesticht is ont slagen. Voor de tweede maal in korten tijd heeft die ijverige veldwachter een bedelaar geverbali seerd. De heer H. E. Wullings, tegen 1 Aug. a. s. eervol ontslagen hoofd der school te Heilouw, zal, naar men verneemt, tegen genoemden datum eene kostschool openen te Sleeuwijk. o De provinciale weg van Werkendam naar Dussen wordt onder Sleeuwijk verbeterd, vèr- laagd en met keien bestraat, eene verbetering waarnaar reeds lang gewenscht was. o De portefeuille van waterstaat is, naar gemeld wordt lid van de 2e Kamer voor het hoofd kiesdistrict Utrecht. Omtrent de ontvreemding van een mes door een lid der jury op de Tentoonstelling van Voe dingsmiddelen te Amsterdam, deelt het Officieël Orgaan dier Tentoonstelling het volgende mede Öp de tentoonstelling is eene jury aan den arbeid. Een van de leden wenscht, ter keuring van de inzending in quaestie, zijn mes te gebrui ken.- Zijn mes Maar hij is 't kwijt. Que faire Een blik om zich heen slaande, ontwaart hij eene talrijke inzending wapens van het ministerie van oorlog. Messen in overvloed. Hij neemt er een, gebruikt het, doch door een noodlottig toe val valt het hem uit de hand en verdwijnt tus schen de ver van elkander verwijderde planken van den vloer. Maar zijne jury-taak is niet geëindigd. Een dag of twee dagen later moet hij alweder be- oordeelen. Nog altoos heeft hij, in de plaats van het verloren eigen mes, geen ander gekocht. Nog altoos liggen op die andere etalage mes sen te kust en te keur. De post was onbe waakt; vragen kon hij dus niemand. Het jury-lid helpt zich voor de tweede maal, bedient zich van een mes, snijdt wat hij te snijden heeft en steekt daarna het mes in zijn jaszak met het scherp naar beneden, zóó achteloos, dat het heft een eind uit den zak zigtbaar is. Daar nadert de politie. Verklaren waar het mes gekocht was, kon het jury-lid niet. Vrij en frank deelde hij zelfs mede, dat er, als gevolg van zijne ambtsvervulling, reeds een mes onder den beganen vloer was geraakt. Men brak den vloer op en vond het corpus delicti. De gevolgen bleven niet uit. Er werd proces verbaal opgemaaktja men wil, dat telegraphisch aan het ministerie van oorlog berigt is gezonden van het gepleegde feit en de ontdekking van den dader. o Tegen vier infanteristen te Leeuwarden is pro ces-verbaal opgemaakt wegens het onmiddellijk wegloopen, toen hun kameraad (een tamboer), met wien zij in de Dokkumer Ee jl. Zaterdag- waren gaan zwemmen, in de diepte verdween, zonder iets tot zijne redding te hebben beproefd. o Een Amerikaansch geneesheer heeft, zegt de St. James Gazette, eene schrikwekkende ontdek king gedaan ten aanzien van de telephoon. Hij verklaart, en staaft zijne beweringen door voor beelden, dat de sterfte onder de geabonneerden van de telephoon driemaal grooter is dan onder hen, die zich van telephoon-correspondentie ont houden. Een kunstschilder tot een kruier, die een schil derij voor de tentoonstelling komt afhalenPas op dat je het doek niet met je mouw raakt, want 't is nog nat!" O dat maakt niet uit, mijnheer, 'k heb een ouwe jas aan." aan verschillende schrijvers ontleend. o De beschroomdheid is zelden een kwaal van een dwaas, zij bevat echter wel het belachelijke der dwaasheid. o— Evenals een ongeluk komt zelden een ondeugd alleen. o Het gevoel der verantwoordelijkheid drukt de zwakken ter neer, maar verheft de sterken. o Men zegt gewoonlijk dat men iets moet ken nen om het lief te hebben, maar er zijn veel zaken die men moet liefhebben om ze beter te leeren kennen. o Hebt ge een minnend hart gewond In uw onbedachten toorn, Doe het woord Verzoening hooren, En herstel den Vredebond Uitstel schaadt waar Plicht gebiedt; 't Heden moet voor 't Heden zorgen, Achter wolken schuilt het Morgen, Die geen menschelijk oog doorziet. o Menschengunst is een riet, Gods gunst is een rots. O-1 Steun niet te veel op uwe jonge jaren. Van ieder levensjaar komt het cijfer op vele grafzer ken voor. Niet enkel dorre, gele blaren, ook groene vallen dikwijls af. BABILONIENBROEK. Ds. Flieringa, pred. te Babiloniënbroek en Hill, heeft een beroep ont vang en naar de Ned. Herv. gemeente te Oort- burg (Zeeuwsch-Vlaanderen). I. Aan beschrijving van het tooneel behoef ik weinig woorden te besteden. In 1883 is een groot deel van Nederland een kijkje gaan nemen op de Wereldtentoonstelling en de plaats, waar toen zoovele duizenden gezucht en gezweet heb ben, noodigt ook thans weer tot een kijkje uit. Ge zult zeggen om te zuohten en te zweeten behoeven we de onkosten der reis niet te maken en dat stem ik toe. Laat me u echter, -voor ik beschrijven ga, zeggen dat deze T. veel minder inspanning van u vordert. Ge kunt op uw ge mak alles tot in de puntjes bezichtigen en houdt dan nog tijd over om rustig te genieten van de heerlijke muziek der Orkestvereeniging of van 't Paleisorkest, 't Is of de Commissie van voor bereiding de vraag heeft trachten op te lossen: hoe zullen we 't inrichten om niet te veel van de krachten en 't geduld der bezoekers te vergen. Is dat zoo, dan is ze daarin geslaagd. Ik ga be proeven u eenigszins een beeld te ontwerpen van 't geen er te zien is, zonder me te houden aan den regel: eerst het nuttige en dan het aange name, want wat nuttig is hier tevens ook aan genaam. We slaan dus dadelijk links af en laten het hoofdgebouw rusten. Ge zijt komen wandelen van 't station en wilt wat rusten. De Commissie heeft daarvoor een gelegenheid geschapen zóó schoon als nooit te zien geweest is. Ze heeft n.l. om een ruimte, die geen cirkel, noch ovaal, noch een driehoek is, maar van alle drie iets weg heeft, tal van gebouwen laten zetten, waarin allerlei neringdoenden gereed staan u op uwe wenken te bedienen. Ik kan u wat snijden" betreft, geruststellen. Op de Tentoonstelling van van '83 liep dit de spuigaten uit. Men had toen de onvoorzichtigheid gehad de buffetten aan één man te verpachten, die dus alleenheerscher was en ongemakkelijk liet betalen. Thans hebben rl o_o zx -Jla-MU—- slagen en de concurrentie behoedt uwe beurs voor ingrijpende uitgaven. Ge kunt er zelfs nog beter terecht dan in de koffiehuizen, waar men, zooals ieder weet, alle mogelijke moeite doet om het bier niet tot volksdrank te maken. Ge kunt hier voor acht centen rustig zitten en een goed glas Hollandsch drinken. Hebt ge een eindje pijp in den zak, steek het dan op. Liefst een gouwenaar. Toeback kunt ge ginds koopen in N°. 19 in 't Hollantsche Wapen, echte Yerinas, ende Porto-rico toeback, leckere toeback van Habana, Bresiel ende van de Manillen, ende vor- ders velerley in- ende uytlandtse Toebacken na yeders keur. Wanneer ge een heele week den heer Petit de klandisie gunt, krijght ge Son- daegs een Pypie toe." Ömme de calanten te ge- riefven, schafte ik zegt de heer Petit enen yegelijken, dieder na vraecht, de cortelinghs ge in ven teerde toebackx rolletgens, die men ge- meynlick Cigaerren hiet, omme in de mondt te suyghen. Nu, van zuigen houden zijn calanten wel en ik sta er voor in dat hij meer van die rolletgens verkoopt dan «gesneden ofte gemalen blaeden, die men genoegelyck en gevoegelyck kan smoocken, kaeuwen ende snuyfven." Ge bemerkt we zijn op oud-Hollandsch terrein. De hier voorgestelde stad, waarvan alleen 't markt plein aanwezig is, heeft nog geen naam, doch kan gevoegelijk Hollandia heeten. Jammer dat boomen planten niet dadelijk 't zelfde resultaat heeft als huizen bouwen. Eenige schaduw op dit marktplein zou alleszins gewenscht zijp. Er staan boompjes, maar ze zijn nog te mager om schaduw te geven. In den avond is het hier een heerlijk zitje. Dan brandt het gas in de tent en rondom in lantarens, terwijl de neringdoenden ieder naar believen verlichten. Laten we nu een wandeling om het plein ma- kén. We zijn het binnengekomen door een poort, die gevolgd is naar een oude te Naarden. Ze bevat een wachthuis, waarin twee heersche helle- bardiei-s op post zitten", en een telefooninrich ting. Oud en nieuw reikt hier overal elkaar de hand. Gaan we nu rechts dan komen we o. a. voorbij een bakkerswinkel met bakkerij, waarin het druk toegaat. Tentoonstellingbezoekers, dat heb ik in '83 ook opgemerkt, restaureeren hun maag liever aan de toonbank dan aan een kof fiehuistafeltje. 't Is een goede zaak, zoo'n win kel. Doch laat ons nu alleen op het gebouw letten. Zoowel dit als het overige, is opgetrok ken uit vaderlandschen steen, rood of geel, met schoone afwisseling, ook van zandsteen. Aardig is het dat vele dezer gebouwen oud zijn, ze heb ben b.v. plekken waar de steen verkleurd is en de kalk uitgevallen of bijgestreken. De bakkerij b.v. is nog kort geleden gevoegd. Maar nog aar diger is het dat van al 't geen ge hier ziet, geen steek echt is. Elk huis is getimmerd van hout, gelijk een kenniskraan, waarin nog de planken moeten geschoven worden. En dat houten lat werk is besp'jkerd met geschilderd zeil, zóó na tuurlijk geschilderd, dat gewis dezen zomer vele eenvoudige lieden het bedrog niet merken zullen. Ziedaar 't Raadhuis, een navolging van 't Woer- densche. Hier wordt niet getapt, maar heeft de journalistiek haar plek van afzondering gekregen. De pers wordt door de Commissie met veel voor komendheid behandeld. Ze weet wat de Koningin der aarde vermag. Wilt ge nu bouillon, ga dan een paar huizen verder in het koffihuis «De Beurs" (Vlissingen). Hebt ge liever een tikkertje of een zoopje, Haa- ges en Levert «staende aen de Grote Marckt, waer Noach uythangt ende aen zien doet ghedenc- ken op den luyffen staet" bedienen u naei*stig- lyck." Hun bediende en de meeste bedienden zijn naar oud-Hollandsehen trant gekleed en ik vind dit tenue 100 percent schilderachtiger dan den pedanten rok onzer huidige Jannen. Bier kunt ge op een half dozijn plaatsen krijgen, o. a. in het Stadhuis van Franeker, waar «deAinstel" tapt. 't Staat echter aan de «sonsij" en dat is overdag geen aanbeveling. Chocolade tapt o. a. Blooker in een niet groot, maar zeer merkwaar dig gebouwtje, welks binnenwerk opgesteld is uit echt antiek spul. Hebt ge liever melk, ook die kunt ge krijgen in een thans niet meer bestaand Oude Mannenhuis te Amsterdam. Het is geheel van bestemming veranderd, want er hangt een sierlijk bord uit: In 't Arnstelveense Melckmeysen. Ik melck de Coyen naer den aert, Elck dagk mij weer sijn werrick baert, Dies schaff ik d'Amsteldamse Heeren Brantzuyvre melck tot haer begeeren. En dankt ge ook voor melk, wel drinkt dan wijn, zuiver van 't vat bij Ivoch, Obigeni of in de Bo dega. Hollandia bevat maar één markt, doch ge kunt er u ten volle verzadigen en nog bovendien een bloemruiker voor uw dame koopen, een lezens waardig boek aanschaffen en levende visch mee naar huis dragen. En nu heb ik nog niet alles genoemd. Er zal ook nog wat te zien komen -, ik heb ten minste Bamberg zien scharrelen, en nog iets hooren, want achter het plein timmert men een muziektent. Van de muziekkiosk is niet veel schoons te berichten, daarom zwijg ik er wijselijk van. Gelukkig dat de muziek de aandacht van 't ding aftrekt. We zullen later op dit terrein nog wel eens terugkomen. Hollandia, 21 Juni '87. Evah. Een handelaar te Berlijn geeft jaarlijks aan ad- vertentiekosten in verschillende bladen 400,000 M. uit. «Als ik niet adverteerde", zeide hij onlangs te midden zijner vrienden, «kon ik mijn winkel wel sluiten om den geringen omzet. In het eerste jaar betaalde ik 1000 M. aan advertentiekosten en had ik een omzet van 30,000 mark; in het derdejaar betaalde ik 10,000 mark, en mijn omzet steeg tot 100,000 mark, en thans bedraagt hij millioe- nen, zoodat slechts het voortdurend adverteeren mij tot zulk eene hoogte gebracht heeft. Alles wat ik bezit, mijn wereld beroemden naam en mijne schitterende zaken heb ik niet enkel aan mijne solide wijze van handelen, maar voor negen en negentig honderdsten aan de macht der ad- vertentiën in de dagbladen te danken. Ik ben tot de overtuiging gekomen, dat in onze dagen geen zaak, zonder behulp van annonces, bloeien kan of winstgevend kan worden." Inlichtingen omtrent voordeelig en doelmatig adverteeren in dit blad en andere Couranten, geeft het Algemeen Advertentiebureau van NIJGH S; VAN DITMAR, sedert 1846, gevestigd te Rot terdam. BODEGRAVEN, 21 Juni. Kaas, aangevoerd 268 wagens, te zamen 16,500 stuks, wegende p. m. iT"tjMm ijRuPiji1' ii wwGgjjty Up

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2