No. 591. Zaterdag 2 Juli. 1887. FEUILLETON. Uitgever: L. J. VEERMAN, Heusden. Naai' aanleiding van een brand. Uit liet dagboek van een Politicbeambte. Anti onze Lezers VOOR kunnen wij tot ons genoegen mededeelen, dat, te beginnen met bet nummer van Woensdag 6 Juli e. k., HET NIEUWSBLAD weder tweemaal, op dezelfde dagen als voorbeen, zal verschijnen. Betuigen wij onze erkentelijkheid voor hot van uwe zijde betoonde geduld, tijdens de in richting der nieuwe drukkerij, wij koesteren ook het voornemen door uitbreiding in dit of dat onderdeel, u voor uwe toegevendheid schadeloos te stellen. De marktberichten zullen dan ook voortaan vlugger en uitvoeriger worden opgenomen. De waterstand te Keulen, waarin tal van lezers be lang stellen, zal steeds worden aangegeven en op meerdere onderdeelen zal nauwkeurig wor den acht geslagen, terwijl gewenschte aanvul lingen of verbeteringen steeds gaarne door ons zullen worden vernomen en, zoo mogelijk, door ons zullen worden aangebracht. REDACTIE en UITGEVER. CORRESPONDENTIE. HH. Correspondenten en Abonné's, die in den laatsten tijd meermalen ondervonden dat hunne berichten door plaatsgebrek achterwege moes ten blijven, worden beleefdelijk uitgenoodigd voortaan weder geregeld in te zendon, daar het genoemde bezwaar thans is opgeheven. DE REDACTIE. Zóó ernstig kan een zaak niet zijn, geen ongeluk kan zóó treffend of zoo groot zijn, of een Franschman steekt er altijd den draak nog mede," zeide eens een geniale Duitscher. Deze kan wel wat overdreven hebben, en in elke apodictische uitspraak ligt doorgaans een wei- nigje overdrijving. Er is echter wel wat van aan. Pas hebben wij de vreeselijke catastrophe gehad in de Opera Comiquenog zijn de puin- hoopen niet opgeruimd en het getal omgeko menen kent men nog niet eens, maar de spot geest is reeds vaardig over hem geworden en het ontzettend ontheil is reeds geworden une chose pour rire," eene zaak om er mode te lachen. Men heeft natuurlijk na de ramp dadelijk commissies benoemd om te onderzoeken, hoe voortaan brandgevaar te voorkomen en wat er in schouwburgen, operagebouwen en dergelijke plaatsen, waar groote massa's menschen bij eenkomen, gedaan kan worden om dit gevaar tot een minimum te beperken. Dadelijk zijn een paar geestige lui aan het werk getogen om de commissies van raad en voorlichting te die nen 1°: Het is den directeurs verboden artisten te hebben, qui brülent les planches. 2'. Alle artisten van de Comédie Francaise worden ge handhaafd, omdat zij spelen avec pompe. 3\ De Fransche comedie zal de volgende stukken niet meer gevenVEtincelle (de vonk), de brand in het Idoosterla Flamboyante (de vlammende). 4°. De variétés zullen het contract moeten ver breken met Judicwier blikken vonlcen schie ten. 5°. Alle stukken van Dumas zijn verbo den, omdat zij fonkelen, tintelen van geest. 6'. Verbod stukken te spelen van overleden schrijvers, omdat zij feu (overleden) zijn. 7°. Overal wordt het feu sacré van de artisten en de schrijvers afgeschaft. In calembourgs zijn de Franschen altijd sterk geweest, hunne taal leent er zich dan ook uit stekend toe. Zij kunnen de verlokking niet weerstaan eene geestigheid aan den man te brengen on het ontzettende wordt eenvoudig belachelijk gemaakt, en de lijken zijn nauwe lijks begraven of de spotlach weerklinkt weder. Het ongeluk heeft indirect goede gevolgen gehad. Plotseling zijn de regeeringen wakker geworden. Iets dergelijks had ook plaats na den brand in het Ring-Theater te Weenen. Maar de ijver verslapt dikwijls zoo spoedig en alles gaat weer den ouden weg op tot een nieuw onheil allen uit den dommel wakker schudt. De voorbehoedende maatregelen schij nen niet veel nut te doen. Men heeft in groote schouwburgen ijzeren gordijnen, om het tooneel van de zaal af te sluiten, maar als zij gebruikt moeten worden, is óf het mechaniek in het on- gereede, of men vergeet in den schrik wat er noodzakelijks te doen is. Men heeft nooddeu- ren gemaakt om in geval van gevaar vele uit gangen te hebben, maar als zij gebruikt moe ten worden, dan zijn zij op slot en niemand kan den sleutel vinden. Dit was nu het geval in Parijs. Men heeft, als het gas onverwacht zijne dienst mocht weigeren, andere lichten aan gebracht, maar die worden door den damp en den rook uitgebluscht. Dit was in de Opera Comique ook het geval. Die andere lichten zijn ook niet zonder gevaar, want nog na den brand te Parijs is in Rusland een theater af gebrand door het vallen van een brandende petroleumlamp. Men heeft waterleidingen op hot tooneel gebracht en militairen geoefend, maar niets helpt. Jaar op jaar branden schouw burgen af en bijna zonder uitzondering gaan tal van menschenlevens verloren, wijl allen het hoofd kwijt zijn en niemand bijna weet wat te doen. Zoolang bij de minste onverwachte ge beurtenis de massa door een paniek wordt aan gegrepen, dan is er niet te berekenen wat er gebeuren zal. Een jaar of wat geleden brak te 's Gravenhago in het circus lïenz een bank. Eenige personen vielen, één werd gekwetst en hij brak zijn borstbeen, maar genas later. Er ontstond echter een paniek, alles haastte zich naar do deuren of uitgaugen en daar wer den {verscheidene armen en beenen gebroken, eenigon werden ernstig gekneusd. Evenzoo gaat het met een onverwacht braudgerucht, allen willen zoo spoedig mogelijk weg, do sterksten loopen de zwakkeren onder den voet, en er ko men meer menschen om door verstikking dan door verbranding. Dat is bij deze gelegenheid ook weder gebleken. Langzamerhand beginnen de autoriteiten te begrijpen, waar hoofdzakelijk op gelet moet worden: op uitgangen, ruime uitgangen, voor iedereen toegankelijk en aan iedereen bekend. Wij bekennen het, dikwijls in een volle kermistent angstig te hebben uit gezien naar bruikbare uitgangen, waar meer dan een persoon tegelijk van kon gebruik maken, want al zijn de oogen nu ook hoofdzakelijk gericht op de zalen voor vereenigingen in groote steden, de meeste kermistenten zijn in een toe stand, die doet huivren als men zich voor wil stellen, wat er bij een paniek gebeuren zou, want dan zijn de menschen aan kleine kinde ren gelijk en niemand hoort naar rede. Bij gelegenheid van een brand in de Opera Comique is er nog niets aan het licht geko men, hetwelk wel de aandacht verdient. In negen van de tien gevallen zal een Hollander alles veel voortreffelijker, veel degelijker en voel beter vinden, wat uit Frankrijks hoofdstad is, dan hetgeen bij ons vandaan is. Een japon, een meubelstuk is beter als het uit Parijs komt dan uit Brussel, en beter uit Brussel dan uit Amsterdam. Het is iets, hetgeen van zelf spreekt. Bij groote branden blijkt echter de superioriteit der Franschen niet zoo zeer. Een paar dagen na de ramp te Parijs, brak er brand uit in een schip liggende in het droog dok te Amsterdam. Vijf minuten na het alarmeeren van don brand, waren er spuiten aanwezig, twee minuten later gaven er reeds drie water en binnen een kwartier was de brand gebluscht en het schip had maar zeer weinig averij geleden, want het moet reeds weer in orde zijn. Wat lazen wij daarentegen van de geschie denis in Parijs? Geen kwartier en geen half uur na het uitbreken van het vuur, kwamen de spuiten op het terrein, maar bijna een uur na het begin en toen duurde het nog geruimen tijd eer water gegeven kon worden. Het was toen veel te laat om het gebouw zelf te be sparen en door den drang der menschen was er de ruimte ook niet voor; het corps pom piers kon zich bezig houden met te redden wat nog te redden was en kweet zich met ware doodsverachting van die taak. Aan do man non zelf mankeerde het niet, maar de leiding, het bestuur, zijn gebrekkig. Daar konden zij in Amsterdam een lesje aannemen. Het is waar, onze hoofdstad heeft haar voorbeeld ge had in Berlijn, maar nu mag ze ook bogen op één na het beste, zoo niet het beste brand weerkorps uit geheel Europa. Het heeft een massa geld gekost, maar het geeft een groote gerustheid aan een bevolking die weet, dat, naar den mensch gesproken, de organisatie van hunne brandweer zoodanig is, dat zij de bran den binnen enkele minuten kan insluiten en in een zondvloed van water verdrinken. Haar snel en zeker optreden zijn werkelijk bewonde renswaardig en trekken dan ook de attentie van eiken vreemdeling. Buitenlandxch Overzicht. «T I! «tiÉ l Het Land van Henstal en Alten», DE LANRSTRAAT EN DE 10MHELERWAARD Dit blad verschijnt des WOENSDAGS en des ZATERDAGS. Abonnementsprijs: per 3 maanden 0.90. Franco per post zonder prijs- verhooging. Advertentiën 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot DiïïSöttg en Vrijdag-rrmrgen -wgewaeiiL-.-Ingezonden stukken tot Maandag en Donderdag avond 8 uur. Hoewel op dit oogenblik tal van quaesties han gende zijn, mag het er toch voor gehouden wor den dat de vrede van Europa althans voor dit jaar weder verzekerd is. Geen der groote mo gendheden heeft lust om ter wille van eene der hangende vragen eenen algemeenen oorlog te doen ontbranden. De toestand dien wij thans beleven, van gewapende vrede en spanning over (UIT HET DUITSCH). 2 o Twee en een halve maand waren met vruchte loos werken voorbijgegaan en Jonas kwam op een avond afgemat en in droeve stemming te huis. a Kareltje is hier geweest en wilde u gaarne spreken," zeide hem zijne vrouw. ii Wat moet hij ii Ik weet het niet. Hij heeft onze jongens kleine houten molentjes meegebracht, die hij zelf gesneden heeft en bijna drie uren heeft hij op u gewacht. Hij zal van avond terugkomen." Een komische kerel!" zei Jonas en moest on willekeurig lachen, wanneer hij er aan dacht dat Kareltje een ontslagen inbreker was, dien hij Jonas bij zijn laatste operatie op de daad be trapt en aan het gerecht overgeleverd had. Jo nas had den gevaarlijken dief bij de inhechtenis neming, op het transport en gedurende zijn ver blijf op 't politiebureel zeer menschelijk behan deld en dat. heeft Kareltje immer onthouden. Toen hij wegens zijn oppassendheid nog voor 't einde van zijn straftijd ontslagen was, kwam hij tot Jonas om dezen voor 't geen hij aan de be genadiging had toegebracht te danken en van dien dag af kon Jonas geheel over hem beschikken en had hij de politie door zijn betrekkingen tot de kringen der misdadigers reeds vele diensten bewezen. ,i Kareltje" verscheen 's avonds 10 uur. I, Wat breng je Kareltje?" vroeg Jonas hem. Ik heb wat voor u," antwoordde de wakkere knaap, n maar ik weet niet of ge er belang in zult stellen. Ik ben namelijk 's nachts bij den schoenmaker Weber geweest, ge weet wel, die vroeger ook wel eens wat aan de hand gehad heeft. lederen dag komt bij hem een Franschman Pichon en een gewezen boekbinder Nagel. Ik ben met die lui bekend geworden en ze hebben in voorraad zullen hebben, dat zeer goed gemaakt is. Nu zou ik hun een kooper uit Zuid-Duitsch- land bezorgen, wijl ik daar voor jaren iets uit gevoerd lieb en staatskostganger in een Wurtem- bergsch tuchthuis geweest ben. Zij willen zich met niemand dan een eenmaal gestrafte inlaten en het geld gaarne naar 't zuiden brengen. Jonas had met klimmende belangstelling het bericht van den gewezen kostganger aangehoord. w Weet ge van welk papier er sprake is?" vroeg hij. Van Duitseh geld." ii En van welke waarde ffVoorloopig zal alleen met vijfmarkbiljetten begonnen worden." Hebt ge ook vermoeden wie dat geld maakt Neen, dat zal er moeilijk uit te krijgen zijn. Weber heeft me gezegd het zelf niet te weten en niet te gelooven dat de biljetten in Berlijn gemaakt worden." Hoor eens Kareltje, misschien heb je me daar een grooten dienst bewezen, die ook voor u geen schade zal zijn. Hier hebt je voorloopig geld. Ge ziet het is meer dan gewoonlijk en ik zeg je, je zult over mij tevreden zijn. Wees echter voor zichtig, jongen, dat je de zaak niet bederft. Ik kan u thans nog niet zeggen, wat je te doen hebt, maar kom morgen op 't zelfde uur terug." In een tamelijk fatsoenlijk bierhuis iii het noor den van Berlijn, zaten drie personen om eene tafel en keken af en toe naar de deur, als ver wachtten ze iemand. Tegen 10 uur verscheen n Kareltje," die een vreemdeling meebracht en dezen in de volgende bewoordingen voorstelde Meneer Herzfeld, koopman te Stuttgart, he den te Berlijn aangekomen Hier de heeren We ber, Pichon en Nagel. Het zijn de heeren van wie ik u vertelde en laten we nu gaan zitten. Kellner, nog twee glazen Nadat de eerste kennismaking achter den rug was, ontspon zich een zeer levendig onderhoud, dat zelfs vroolijk werd, daar de Stuttgarter koop- Hm-ïfplJ ,ïnh nlc ppn natente kerel deed kennen. Zonder dat hij het merkte, nam hem Nagel, die het hoofd van het gezelschap was, een examen af, door hem allerlei oogenschijnlijk onbeduidende vragen te stellen. Herzfeld scheen zonder erg, liet in zijn portefeuille een aantal honderdmarkbiljetten zien, vertelde lachend dat hij zich door de Stuttgarter politie een pas had doen geven, waarop niets van zijn vroegere straffen vermeld stond en toonde dit ambtelijk stuk. Nagel scheen vertrouwen in hem te krij gen, ofschoon hij nog een gereserveerde houding behield. Toen Herzfeld een oogenblik het lokaal verliet, fluisterde Nagel Weber in 't oor: u Als hij straks binnen komt en zijn zakdoek gebruikt, let dan eens op of hij een geletterde heeft en of de letters in orde zijn, het moet J. H. zijn." Toen het vroolijke gezelschap, dat van u zaken" bijna niets gerept had, laat in den nacht in op gewonden stemming uit elkander ging, bracht Kareltje den Stuttgarter tot aan zijn gemeubi leerde woning in de B.straat. Toen ze afscheid namen, zeide Herzfeld: //En nu, Kareltje, geef acht. Eén domme streek en de heele zaak is verloi'en. Ze zullen natuurlijk mij en ook u scherp nagaan." Verlaat u op mij, meneer Jonas! Ik zal geen domheden beginnen. Maar verduiveld wantrou wend zijn ze; ze hebben zoo waar op de letters van uw waschgeld acht gegeven en ik stond er zelf verstomd van dat die in orde waren." Daar heb ik wel vooruit op gerekend. Nu maar voorzichtig en we krijgen die jongens wel te pakken. Goeden nacht Kareltje Goeden nacht, meneer Jonas!" De koopman Herzfeld uit Stuttgart steeg naar zijn woning omhoog en Kareltje zocht zijn slaap stee bij Weber op. Reeds eenige weken voerde Jonas, alias Herz feld een recht zwierig leven. Van zijne familie had hij zich geheel gescheiden, toen hij de wo ning in de Bstraat betrok; hij mocht volstrekt niet meer in de nabijheid zijner eigen woning gezien worden. Zijn betrekking tot het politie- .bj^eLwerd^jmdeHipiNen op deze manier, dat hij alle berichten, opgaven en verlangens per brief zond aan familieleden zijner vrouw, die ze aan de laatste stuurde, waarna Jonas' vrouw ze aan den chef toekomen deed. Zelfs de politie in de wijk, waarin koopman Herzfeld uit Stuttgart" woonde, vermoedde in 't minst niet wie zich ach ter dezen pseudoniem verborg. Om intusschen voor spoedeischende gevallen terstond bericht aan de politie te kunnen geven, had Jonas eens voor altijd afgesproken dat eiken middag 3 uur een beambte in een bierhuis op orders zou wachten. Onnoodig te zeggen dat Herzfelds vrienden, de heeren Pichon, Weber en Nagel nauwkeurig wer den nagegaan. Niet minder dan twaalf agenten, verkleed als smeden, metselaars, landloopers enz. oefenden dezen dienst uit, daar men 't niet alleen noodig vond de drie hoofdpersonen, maar ook degenen te bespieden, met wie ze omgingen. Niettegenstaande deze bemoeiingen der politie, kwam men tot geen gevolg. Koopman Herzfeld had eindelijk tot zijn vrienden duidelijk gespro ken en overgave der valsche biljetten verlangd. Doch hem werd medegedeeld dat de eerste druk te bleek was uitgevallen (hetgeen later bevonden werd de waarheid te zijn) en hij dus op een vol gende proefneming wachten moest. Te vergeefs trachtte Herzfeld een der mislukte briefjes mach tig te worden, Nagel vertrouwde hem nog niet geheel en deze was de eenige van 't edele drie tal, die met de vervaardigers in directe verbin ding stond en ze ook kende. Zoo waren wederom vier weken verloopen, sedert den aanvang der navorschingen ongeveer vier maanden; zestien beambten waren voortdu rend in touw, kosten noch moeiten werden ge spaard en nog kon de politie tot geen resultaat komen. Herzfeld begon aan te dringen bij zijn vrien den op de tweede uitgave der billetten. Hij werd afgescheept met de mededeeling, dat de proef thans te donker was uitgevallen en een derde werd voorbereid, die waarschijnlijk wel gelukken zou. Wachten dus, altijd maar wachten! Jonas en ook zijn superieuren begonnen twijfel te koes teren of de ingeslagen weg ooit tot het doel lei den zou. Wordt vervolgd,)

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 1