fieVioone kunsten con bron van edel genot is, moest dit reels genoeg zijn om nimmer een kind, dat iets goeds leeren wil, te ontmoedigen met een doodend: ocb, wat beb j'er er aan. Die bier behandelde vraag is eigenlijk geen waag, is een stortbad op de geestdrift van an deren, een rem voor vele nutiige zaken, een uiting der vadsigheid tn der volkomen onver- j scbilligbeid voor 't maatschappelijk wel en wee. Ieder die weet goed te doen en 't niet doet, dien is bet zonde. Buitenland Aan de »Timos« wordt uit Tirnova geseind, dat Prins Alexander opnieuw aan bet r'gent schap heeft geseind en cateeborisch bedankt heeft voor eene benoeming, daar zijne kroonaanvaar- ding wegens politieke en gezondheidsredenen onmogelijk is. De regenten hebben daarop be sloten eenen anderen trooncandidaat voor te dragen, wiens naam echter nog geheim gehou den wordt, totdat gebleken is dat deze gehuwde candidaat, die tot de eerste rc geerende familiëu in Europa behoort, de candidutuur aanneemt; zijn antwoord werd gisteren avond verwacht. Bij zijne verkiezing gaat eene deputatie hem afhalen, terwijl de »Sobmj'.je« dan godurwnde drie weken hare zittingen verdagen zal. Indien de geheimzinnige troon-candidaat weigert, wordt do prins van Co burg voorgedragen. o Men schrjjft uit AntwerpenEene vreeselyke ontploffing van naplita heeft een magazijn van drogerijen in de Bae Large geheel verwoest. Een tiental personen warden bedolven door de puinhoopen. Drie daarvan zijn ernstig ver wond er ouder vandaan gehaald. Tiet ohampionnaat op den driewieler over een (Engelsche) nijjl werd door den heer Kiderlen te Binningh'im in 2 m. 54 twee-vijfde s. ee- wonnen met 10 yard. Tu den eersten rit bad hij zijne tegenstanders gemakkelijk geslagen in 2 ui. 50 s.in den tweeden rif, dien tusschen de winners in de verschillende afdeelingen, sloeg liij zijne partij met een voet in 3 m. 14 s. In den eindrit kwam hij eerst halfweg den laat- sten omgang opzetten en won niet den bekon- den uitslag. De 25 mijls wedstrijd op den tweewioler, waar aan Kiderlen korten tijd deelnam, heeft l uur 19 min. geduurd. Plaatselijk Nieuws. I1EUSDEN, 7 Juli 18S7. Als een dubbel staaltje van vlugheid deeleu wij mede lo. dat onze vroegere stadgenoot, de heer F. G. II. Vlasblom, die vóór 9 jaar zijne opleiding als officier der genie aan de Kon. Mil. Academie volbracht, den lil dezer te Panang (Indie), tot kapitein is bevorderd, en 2o. dat liet telegram, waarin bij zijne familie alhier van die promotie kennis gaf, des nachts te 4 uur te Penang aangeboden, reeds des mor gens te 9 uur te Breda arriveerde. Op Dinsdag 19 dezer zal eene verkie zing alhier gehouden worden van twee leden van den gemeenteraad. De periodiek altredende leden zijn de hoeren S. vau Beest en G. van E verdingen. o WAALWIJK, G Juli. Gisteren arriveerde alhier Mgr( Godschalic, om het II. Vormsel toe te dienen aan de vormelingen uit Waal wijk, Baardwijk en Bezooien; deze plechtig heid heeft heden voormiddag plaats gehad. II ij werd aan de grens der gemeente opgewacht door de Harmonieën l'Espérance en St. Ciiris- piju en door deze langs de met vlaggen ge tooide straat naar de pastorie begeleid, waar Mgr. de talrjjke menigte toesprak en bedankte voor de gebrachte hulde. Een ingezetene uit deze gemeente, die voor eenigen tijd buiten zijn- weten voor ze ker bedrag bestolen werd door zekere J. de li., door hem uit medelijden opgenomen en in de kleederen gestoken, waarmede deze heime lijk was verdwenen, mocht door de ijverige bemoeienis der politie gisteren het genoegen smaken op de terechtzitting der rechtbank te 's Bosch zijne kleedereu weer te vinden ea een gevangenisstraf te hooren eischen van 5 maanden tegen de ondankbare. - De twee personen, indertijd wegens op- matÈêÊtÊainu&MÊBÊmuÊgauiianm rT^rrr.'jf-mroTaaa de deur werd geopendGeliler zelf met zijn eerwaardigen grijzen baard, met de petroleum lamp in de hand lichtende, stond voor de be ambten. Deze verhinderden natuurlijk toen de deur openging, door inschuiving der voeten in de opening, dat ze voor hun n. us dicht gesme ten werddoch de voorzorg was overbodig. Gehler was in 't eerste oogenblilc als verlamd van schrik, daar hij terstond de politie her kende, doch hij herstelde zich dadelijk, wendde zich om en riep zijn makkers toe: Houd je rustig, jongens, daar is de politie Treedt u binnen, Keren, zoo vroeg hadden we u niet verwacht!* Hij ging vooruit en liet de beambten door de keuken terstond in de voorkamer, die een laiing tot misdrijf aangehouden, zjjn ver oordeeld respectievelijk tot 45 dagen en l maand gevangenisstraf. o KAATSHEUVEL. Bij de op Zondag 11. gehouden wedstrijd vuil muziekgezelschappen te Nijmegen werden de Ilarnioniën Apollo en Euphonin, beiden uit deze gemeente, bekiooud met respectievelijk eeue le en 2e prijs. Jammer is het dat de harmonie onder heide harmoniëü niet beter is en de eene steeds met groote naijver tegenover de andere vervuld is, waarom men hier wijselijk een feestelijke ont vangst van de bekroonde gezelschappen heeft achterwege gelaten. Wij hepen volgaarne dat dit veranderen en verbeteren zal. Beide gezel.-chappen hebben toch getoond, dat zij op waardige wijze huu vaan del kunnen hoog houden, laten zij nu ook too- nen, dat zij elkanders verdienste naar waarde weten te schatten. In samenwerking is in het algemeen de grootste kracht gelegen. o GEE RT HUIDEN BE RG4 Juli. In ons vredig sladje schijnt nu en dan euu kwaaddoende geest rond te dwalen. Zoo vond een boer onlangs zijn paard des morgens in de weide met een diepe snode over den kop. Een baas verrichtte verleden week eenig met selwerk aan een sluis. Den volgenden dag was alles afgebroken en lagen de steenen in de sloot. Deze week werd liet cementwerk aan de nieuw gebouwde herberg van G. S. moedwillig ver brijzeld. Denzelfden nacht werden de touwen doorgesneden van de drogerij achter liet paleis. Tot geneesheer alhier is benoemd dr. Van Stavoren te Delfshaven. ANDEL, 4 Juli. In eene onlangs gehouden vergadering heeft de gemeenteraad besloten, dat de tijdens de staking zijner werkzaamheden ge dane uitgaven, bestaande hoofdzakelijk in tal rijke ingewonnen adviesen bij r chtsgeleordeu. en verder alle onkosten, welker doel en strek king algemeen bekend zijn, zullen worden ge bracht ten laste der gemeente, W0DD1ÜCHEM. Het raadslid l\ J. Ivole heeft zijn vudangen te kennen gegeven, om bjj de periodieke aftreding in deze maand, niet meer voor het lidmaatschap van den gemeente raad in aanmerking te komen. o G0H1N01IEM. Dinsdagmorgen te 9 ure arri veerden alhier per spoortrein uit 's Bosch, ouder geleide vau twee maréchaussees, twee vrouwe lijke gevangenen, waarvan een bijna ieder Gor- cunimer bekend is, n.l. Jannigje Struik, de zoogenaamde millioenenjuifrouw. Per rijtuig door de Rijkspolitie aan bet station afgehaald, werden zij van daar naar de gevangenis over gebracht, ten einde het nog resterende gedeelte van hunne straf alhier te ondergaan. Sedert Zaterdag 2 tot Dinsdag 5 Juli, zijn aan de viscluuarkt allii. r afgeslagen81 zalmen O van 2 tot 22 halve kilo's, prijs f'0,51 tot i' 1,07 per half kilo; 12 steuren, prjjs fl) tot f21 per stuk en 5 elften, prijs f 0,20 tot f 1,0G per stuk. De gewezen agent van politie N. Hoef- laken alhier, is met ingang van 15 Juli be noemd tot naclitagent in de gemeente Sliedrecht. o DALEM. Ten blijke van een goeden ge zondheidstoestand dient, dat ter secretario van Vuren en Daleui, eene gemeente met p. tn. 1500 zielen, over Juni geen enkele aangifte vau over lijden gedaan is. Binnenland. Bij kou. besluit van 3 Juli, is met ingang van 11 Ju'i: lo. eervol ontslag verleend aan den heer J. G. v. d. Bergh, op zijn daartoe gedaan verzoek, als minister van waterstaat, handel en nijverheid, met dankbetuiging voor de vele en gewichtige diensten door hem aan den Koning en aan den lande bewezen; 2o. de minister van marine F. C. Tromp ont lui ven van de waarneming der fuuetiëu van minis ter vun waterstaat, handel en nijverheid, hem tijdelijk opgedragen hij kon. besluit d 1. 7 Juni, met dunk betuiging voor de gedurende die waar neming aan den lande bewezen diensten. o Op 72juiigen leeftijd is te Assen overleden ile beer Mr. L. Oldenhuis Gratama, oud-lid der Tweede Kamer en sedert eene lange reeks van jaren lid ibr Provinciale Staten van Drenthe. o Aan het nieuwe C'entraal-stution te Amsterdam worden thans de voorbereidende maatregelen ge nomen oui binnen weinige dagen te beginnen o J n met beien van palen van 25 metser lengte als fundeering van een pijler der bekapping. Van de bestaande pijlers zijn, gelijk men weet, een aantal gezakt, voornamelijk op de plaats waar liet Aiustelwater via bet Damrak uitstroomde in het IJ. Men heeft zulk een pijler weggebroken, om die pijler te herstellen op de nieuwe fun deering. Blijkt dit afdoonde en de technici meenen dat dit wel het geval zal zijn dan Wordt de fundgerimr van alle pijlers, waar dit Evenwel mét dien verstande, dat het bestaande deel der bekapping niet wordt afgebroken, dut dit door den toestand der pijlers op dit gedeelte niet wordt geboden. De heipalen hier in gebruik zijn 18 a 19 me ter; om dus palen van 25 meter te heien zijn speciale inrichtingen noodig cn met het plaatsen en stellen daarvan is men nu druk in de weer. o In de te Arnhem op te richten vleesehhnl zul het rnrnlvleésch minstens 20, het kalf'svleesch minstens 30 et. de KG. mind-r kosten dan bij soliede slagers. o Met de locaaltreinen tusschen Dordrecht en Gorinchem zijn in een maand ongev.er 3000 passagiers vervoerd. De locaaldienst schijnt dus in die streken wel in eene behoefte te voorzien. o Te Woensdrecht, nabij Bergen op Zoom, hebben hevige ongeregeldheden plaats gehad. Een persoon is reeds overleden; het aantal gewonden -waaronder twee zeer ernstig zou veertien bedragen. Bijzonderheden ontbre ken nog. o Te Meerkerk is een dertienjarig jongeling, leerling der rijks normaallessen te Ameide, bij het baden in liet kanaal verdronken. o Te 's Ilertogenbosoh is een kweekeling der rijkskweekschool voor onderwijzers aldaar, hij het zwemmen iu de putten nabij de Yucht- sclie heide, verdronken. Zijne makkers, die bij hem waren, konden hem geen hulp verlcenen. Ecu 8jarige knaap te Klnndert, die in buitengewone mate scheel keek, zoo org als men in hot klassieke land van Klundert en Willemstad slechts aantreft, werd onlangs naar prof. Snellen te Utrecht gebracht, daar de ouders den raad van dezen hoogleoraar wilden inwinnen. Deze oogheelkundige verklaarde, dat hij nog nooit zulk een sterk geval had ontmoet, doch dat er wel kans bestond om het gebrek te verhelpen. Ilij nam den knaap geheel kosteloos onder zijne behandeling en slaagde er na eeniga dagen in hem even goed te doen zien als een aiuler. Zoowel voor als na de operatie werd de jongen gepliotographeerd, ten einde het ver schil goed in do herinnering te bewaren. Landbouw. UITWIJK. De stand der veldgewassen is, wat het winterkoren aangaat, gunstig gebleven gerst, rogge en tarwe staan zeer goed. Door de aanhoudende droogte hebben de zonnrgranen en andere producten veel geledon en voorspellen op iele akkers ge< n ruim be schot, tenzij milde regenbuien hierin spoedig verandering brengen. De aardappelen, reeds liier en daar gerooid, zijn buitengewoon goed, doch klein van stuk. De vruchtboomen, die in den aanvang zooveel beloofden en rijk niet bloesems getooid waven, doen geen groote opbrengst vermoeden, daar zij door droogte en insecten veol te lijden ge luid hebben. o DUSSEN, 5 Juli. Het langdurige, schrale en droge weer doet ook in deze streek veel nadeel aan de veldgewassen. Kan de stand der granen nog al wel genoemd worden, liet vlas, de beetwortelen en de aardappelen daarentegen lijden veel van de droogte en den noordenwind. De weilanden die door grazen of maaien van hun gras beroofd zijn, staan dor en kaal als in deu winter, en het rund vindt hier en daar nauwelijks den kost. Als er niet spoedig regen komt laat het zich aanzien, dat het voor den pachtboer, die het in den laat sten tijd toch al hard te verantwoor den heeft, geen gunstig jaar zal zijn. Burgerlijke Stand. Meeuwen, van 130 Juni. Getrouwd: llonkoop met O. Lankhaar; C. Straver met M. Burghout. Geboren: Tennis, z. v. wijlen T. van dei- Beek en A. Groeneveld; Herman Nelis z. v. M. Kuckuck en II. Lankhaar; Aartje, d. v. A. de K 'oij en M. Kant. Overleden: Neeltjo Bonis 4 maanden. 1lussen. Geboren: Jacobus, z. v. G. Koops en G. Xo- derveenOornelis Hendrikus, z. v. A. Peterse en A. Huigen; Johannes, z. v. L. van der Stelt en M. van O.-; Johanna Margaretha en Adriuna Maria, twoelingdochters vail A. B. vatl de Koppel en Groeneveld; Arie, z. v. Au ton ie van Yurk en A. van der Stelt. O v e r 1 e(1 o n Petronella YVillenise, huisvrouw van Johannes Leesternmns, 79 jaren Cornells Hendrikus Pelerse, 4 dagen. Neberkciuert, van 31 Mei 1 Juli. G e t r o u w dPieter van Mourik met llendrika van der Heijden. Geboren: Antonia Ilillegomla, d. v. Bar is Oornelis van Ommeren en Jenneke van Keen wen. Louise, d. v. Johannes Spitzers en Jenneke vuil Ilelvouit. Uurtje, d. v. Ariëu Schilders en Judik Leuveiisteijn. ZOME RZITT1NG der PROVINCIALE STATEN van NOORDBRABANT, aanvangende Dinsdag 5 Juli 1SS7. De Commissaris des Konings opent als voor zitter de vergadering en staat iu zjjne openings- vorlö otjjL kü .rd«Mi(c irnlisil IiJiIumiiIm yini-nii» de ongestoorde rust der openbare orde sinfs de laatste vergadering; wijst op de voortzetting der werken tot verlegging van den Maasmond, op de opening der spoorlijn WjuilwijkZwaluwe, op eeue verbetering van een aantal wegen en betreurt den minderen bloei van landbouw; waar loor men tot de overtuiging komt dut amlbouw moet tuinbouw worden.* Bij het geen de vergadering thans te wachten en te beslissen staat worden iu de eerste plants gt- noemd de ontworpen reglementen ter bevorde ring van de paardenfokkerij en het houden van springstieren. De griffier doet voorlezing van 52 nieuw ingekomen en 5 in de ïmjaarszi ting van 18SG aangehouden stukken. Wij ontmoeten hieronder aanvragen om de gewone jaarlijksche bijdrage uit de provinciale kas in de kosten der teeken- scholen te 's-IIertogenhosch, Roseialnal, Zeven bergen, Oos erhout, Breda, Waspik, Bergen-op- Zoom, Eiudhoven, Grave Waalwijk, Ileusden en Helmond, met een voorstel van Ged. Staten, om de provinciale bjjilruge van f 4000 over 1887 te verdeelenwaarbij voor Ileusden een bedrag van f 113.15 wordt voorgesteld. Wor.lt verzonden aan de commissie van rap porteurs over de begrooting. Voorts een schrijven van het hoofdbestuur der Xoordbr. Maatsch. van Landbouw, opkomen de tegen eene bewering van (le zijde der Staten als zou door haar college eene inkomsten-belas ting voor den landbouw wenselieljjk ziju voor gesteld, welk schrijven, na t eene bemerking van de zijde des heeren mr. Van Baar, voor kennis geving werdt aangenomen. Met tal van onderwerpen, een ander deel der provincie rakende en w, o. ru. van minder be lang voor onze lezers, komen ook aan de orde; Ontwerp-reglenienten tot weder-iuvoeriug vau de keuring van heng-ten en springstieren in het belang van de paardenfokkerij en den veehandel. De uitgaven voor de provincie worden begroot op ongeveer f G000. Zij worden verzonden aan G afdeelingen. Eene aanvraag der gemeente Drunen, om een provinciale bijdrage in de nanlegkosten vun twee keiwegen in die gemeente meteen ontwerp-besluit van Ged. Staten, om een bijdrage te verleenen, en een oniwerp-besluit van Ged. Staten tot wijziging van liet provinciaal reglement op do beplantingen langs openbare wegen, bepalende dat het verboden zal zijn kauada- of.populier heesters te planten. Ook (leze worden naar de 0 afd, verzonden, Nadat de samenstellingen der afdeelingen bij loting beeft plaats gehad, sluit de Yoorz. voov heden de vergadering. Woensdag, G Juli. Nadat de Voorzitter de vergadering heeft ge opend, wordt medegedeeld een ingekomen adres van Mr. A. M. Sassen c. s. te Oosterwijk, iu zake hun verzoek om een gewijzigd ontwerp- reglement voor het waterschap vBiiinenpolder van Iledikhuizen*, dat verzonden wordt aan Ged. Staten. Verder is liet een strook ie grond, gelegen aan den grintweg te Halsteren, dut in koop wordt gevraagd en een bijzonder reglement voor bet waterschap Folder van Teeflelen, benevens een wijziging van liet bjjzonder reglement van het water.-chup »De üastarspolder, gemeen met den Eimleiipolder«, dat de vergadering bezig houdt, waarna die tot Donderdag 7 Juli wordt ge sloten. KANTONGERECHT TE 1IEUSDEN. Zitting vau 13 Mei. G. v. M. Jz. te Dussen, jaebtovertr., f 3, sub. 2 dagen. Zitting van 24 Mei. II. K. en II. v. S. te Wou- dricheui, visscberijovertr., vrijgesproken M. D. te Sliedrecht, bij nacht geen lichtende lantaarn aan boord, f6, sub. 3 dagen; H.v. V. te Drunen, openbare dronkenschap, tweedemaal binnen een jaar, f 3, sub. 2 dagen; G. v. d. I)., le Sloeu- wijk, oveitr. voeiwezen, f3, sub. 1 dag; G. K., te Dussen, diereinn isliandeling, f G, sub. 3 cl.; J. v. R., te Almkerk (Nieuwendijk), dronken schap, f2, sub. I dag; E. 11. t-n M. it., te de Werken, jaebtovertr., de eerste f 5, sub. 3 d., de tweede f 3, sub. 2 d.; A. II., te Hardings veld, visscberijovertr., f3, sub. 2 d.; S. v. 11-, J. v. II., A. v. S., B. v. d. O J. v. V., A. O., allen te Sleeuwijk, ieder f 5, sub. 3 d.; B. II. d. V., te Werkendam, droukensch., f2, sub. 1 tl. C. V. te Abukerk, als voren, f2, sub. 1 dag; A. J. 1> te llevpt, als voren, f 2, sub. 1 d.; A. v. B., te Ileusden, als voren, f 2, sub. I d.; O. B. Az., te Wijk, laten loopen van een liaan op een anders ert, t' 2, sub. 1 d.; M. Y. te Abu kerk, jaebtovertr., f3, sub. 2 d.; W. d. lv. le Genileren, jaebtovertr., 2 geldboeten elk f5, sub. voor elk 3 tl.; J. M. te Ileusden, dronkensclu, f2, sub. 1 (1.; F. B. en O. d. B. te Hardings veld, visscberijovertr., elk f 3, sub. 2d.; II. lv. F. d. R J. lv. en F. B. te Hardingsveld, nis v.>ren, ieder f3, sub. 2 d.; J. L. te Iledikhui zen, laten loopen van kippen op eens anders bezaaid bouwland f 1, sub. 1 dag. Aanbestedingon. Op Woensdag 20 Juli a. s., des voormiddags ten 11 ure, zal, onder goedkeuring van den Minister van Waterstaat, Handel en Nijverheid, aan het gebouw van zijn Departement te 'sGra- I venbage worden aanbesteed 1. Het bouwen van een sclieepvaartsluis aan het Oiule Maasje nulij lveizersveer, onder de ge meente Ruumsdoiik, prov Noordbrubunt. (Ra ming f 12G,500.) 2. liet bouwen van een dubbele nituaterings- en inlaatsluis aan bet Oude Maagje nabij lvei zersveer, onder de gemeente Raamsdonk, prov. Noordbrabant. (Raming f 49,800.) 3. Het bouwen van een in waterings- en in- laatsluis aan de Scheisloot nabij Keizers veer, onder de gemeente Raamsdonk, prov. Noord brabant. (Raming f 28,350.) 4 I h* _4ii Lvoe van hn'''pmor)i> jn h,gt heth

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2