FEUILLETON. 1 liet dagboek moen Politiesite, WOENSDAG 13 JULI. ÉtiÉUElidltil&JjUlikHmfaMSHii Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden 1.00, Franco per post zonder prijsverhooging. AdvertentiÖn 1regels 00 ct. Elke regel meer 10 ct, Groote letters nuar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen ingewacht. Ingezonden stukken tot Maandag- en Donderdagavond 8 uur. VQOli Er zijn heel wat kwesties in do Maatschappij. Als ik mij niet vergis, moet ik volgens het woordenboek eigenlijk q u a e s t i e schrij ven maar, onder verbetering, het is mijn gevoelen, men moet het aan de menschen zoo gemak kelijk mogelijk maken, als dit gemakkelijk maken ten minste geen nadeel doet aan per sonen of zaken. Kwestie kan iedereen uitspre ken, quaes tie alleen zij, die niet door het lot gedwongen zijn volgens verschillende ge meentelijke besluiten alle gelegenheid om wat te leerenals zij ouder zijn dan twaalf jaar, vaarwel te zeggen. Er zijn dan, zooals ik boven aanmerkte, heel wat kwesties in de Maatschappij. Dit is eene waarheid als een koe, hoor ik zegfgen. Het kan zijn, sommige waarheden worden eiken dag gezegd en toch hoort menigeen er nog weer nieuw van op. Herhaling doet daarom geen schade. Men heeft kwesties, die de heele wereld aangaan, men heeft kwesties tusschen een paar personen; men heeft kwestiëndie heele natiën beroeren, men heeft er die kleine stadjes en dorpen het onderste boven zetten en de menschen tegen elkander in het harnas jagen; men heeft kwesties op Staatkundig ge bied, men heeft ze op Godsdienstig gebied, men heeft ze op sociaal gebied, links en rechts, gisteren, heden en morgen, wij struikelen over kwesties, wij staan er mee op en wjj gaan er mee naar bed. Men kan het woord in deze beteekenis eigenlijk door geen Ilollandsch woord weergeven het woord v r a a g zegt ons niet genoeg. Kwestie, vrij vertaald, beteekent«alles, wat de menschen verdeelt en van elkander ver vreemdt. Naarmate de kwestie van meer of minder belang is, houdt ze de menschen minder of m eer bezig. Het is eene zuivere omgekeerde evenredigheid. Do uitzonderingen zijn hoogst zeldzaam. Terwijl men over kleinigheden rede neert en redekaveltlaat men groote zaken ongestoord haar gang gaan. Het is een oud woord: Terwijl de Senaat aan het twisten is, gaat Saguntum verloren. Buren, die over een boom twisten, waarvan al de takken over den muur hangen, erfgenamen, die elkander een nietigheid misgunnen, worden dikwijls ge slagen vijanden, wij zien het telkens rondom ons. De vermeende verongelijking, elkander aangedaan, neemt hoe langer hoe grooter af metingen aan; op het laatst wordt zelfs de oorzaak van do verdeeldheid vergeten, begra ven als ze wordt, onder tal van bijkomende omstandigheden, maar de twist zelf blijft bestaan, Groote vraagstukken daarentegenbrandende kwesties, die over het wel of wee van een volk beslissen, laten de massa koud; deze heeft te veel met hare eigen nietigheden te doen, om voor de belangrijke zaken een open oog te hebben. Dit is tl u niet alleen het geval. A 1 t ij d is het zoo geweest. De hovelingen aan het hof van Bodewijk XVI brachten hun tijd door met twisten over etiquette, over lange of korte kan ten lubben, met verzinnen van hatelijkheden voor hun koning en hunne koningin, en zij hoorden de bruisende baren niet van de on tevredenheid des volks, die eindelijk hen met hunne vorsten en al hunne nietigheden zouden verzwelgen. By ons is ongeveer hetzelfde her haalde malen het geval geweest. Maar op dit terrein moet ik mij niet begeven. Veel te om slachtig zou ik moeten worden. Liever eenige van de kwesties opgenomen, die ons bezig hou den en dikwijls oordeelen. Daar is vooreerst de kwestie, die ons alle maal aangaat: De afneming van de gemiddelde warmte op aarde: wijze mannen zpggcn, «na zooveel uiillioen jaren zullen alle menschen op de aarde tot een klomp jjs bevrh zen, want alle warmte zal dan van den aardbol geweken zijn. Andere geleerden weten op een paar jaar na te zeggen, hoelang de steenkolen nog zullen duren, en wat dan? Beide kwestien laten de menschen vrij koud. In ons land hebben wij er ook vrij wat. Dn ar is de kwestie van de Eerste Kamer, de kwestie van art. 194, de kwestie van het kies recht, de kwestie van de sociaal-democraten, van Domela Nieuwenhuis, de doleer-kwestie enz. De drie eerste doen mij denken aan dien ouden kolonel, die beter met den sabel, dan met de stijl wist om te gaan. Als er wat geschreven zou worden, moest natuurlijk zjjn secretaris ko men. De kolonel begon een en ander van de belangrijkheid der zaken te zeggen, bracht wat tijd zoek met een paar aanmerkingen over alles en nog wat en eindelijk ging het aan het dic- teeren Bom men stad, 2 Juli 1800 en zooveel. Dan eens op het horloge gekeken: «Drom mels, al zoo laat, u, gij hebt nu het begin, gij kunt het nu verder wel afmaken, ik moet weg. De gewone wetgever moet ook de kwestie maar uitmaken. De kleinste gemeente heeft hare kwesties. Bij hoevele is doleer-kwestie niet aan de orde. Daar zou alleen een boek van te schrijven zijn. En bij die kwestiemakers is het meenens. Als welsprekende woorden niet meer helpen, dan komt het hooivorken-argument aan de orde. Te Wons in Friesland schijnen ten minste deze argumenten gebruikt te zijn, de dagbladen verzekeren het ons. Dan is daar de gaskwestiedie ook nu en dan de gemoederen in beweging brengt. In eene naburige gemeente is zij in de laatste maanden de kwestie, de alles domineerende. Eigenlijk is het voor een onpartijdige wel eens vermake lijk om toeschouwer te zijn. Geen dag gaat er voorbjj of wij lezen in de courant een, soms twee en drie ingezonden stukken om te wijzen op het nadeelige, het verderfelijke, het financiën ruïneeren de- van de plannen van den gemeente raad met de meeste koelbloedigheid neemt de Raad met algeineene stemmen de voordracht aan, die zooveel pennen tegen zich in bewegiug heeft gebracht. De couranten-artikelen worden, ja vermeld, maar uit de hoogte, om de gratis raadgevers er kippenvel van te doen. krijgen. Eigenlijk gezegd hebben zij het wel een beetje verdiend. Het doet onaangenaam aan, als men naar de onderteckeningeu ziet. Nu eens is hefc een gasverbruikerdan een nietverbruiker, dan dan een belanghebbende, dan een X, dan een X Y Z, tot in het oneindige toe. Het kunnen kunnen allen wel één of twee personen zijn, zal de Raad gedacht hebben. Waarom niet, als men zaken bespreken wil en niemand wil be- leedigen, waarom dan niet ruiterlijk met een naam voor den dag gekomen? Dan waarborgt men zich ook tegen anonyme beleediging. Kwesties moeten er zijn, zeggen sommigen, zij houden de geesten levendig. Het mag waar zijn, als het kwesties van beginselen zijn, maar als zij ontstaan zijn uit allerlei nietigheden, uit zucht om te heerschen, uit te veel leegen tijd, uit ijverzucht, dan kunnen wij ze best missen. Sommigen doen niets liever dan ze voor den dag brengen en als ze schjjnen uit te gaan, zo weer voor den dag brengenzjj zjjn den kwa jongens gelijk, die honden tegen elkander op hitsen, alleen voor het pleizier te zien vechten; ik zou het meer met hem houden, die alle nie tigheden en kleinheden, welke eigenlijk den mensch onteeren, den kop zoekt in te drukken. Wanneer velen dat deden, zou er ons leven niet te onaangenamer door worden. (UIT HET DUITSCH). 5 £n het midden der tamelijk ruime kamer stond een drukpers, daar naast de machine tot het inbrengen van het watermerk in het papier. Op den achtergrond een photografietoestelvoorts een tafeltje met chemicaliën, verven, steenen, enz. Over de gehcele lengte der kamer was bindga ren gespannen, waarover vellen, elk van tien biljetten, te drogen hingen. Op een ledikant in de zijkamer echter zaten vijf personen, verslagen door het onverwacht bezoek. Het waren twee Russen, leden van een internationaal valsche muntersverecniging, een Berlijnsche verver met zijn zoon en Schip man. Heerlijker vangst had de politie niet kunnen doen. Zonder verwijl werden Gehler's kleeren doorzocht. Hij liet dit rustig geschieden en zeide: «ik heb geen wapen bij mij »Dat zoeken we ook niet, lie^e man. Maar gij staat als grijsaard voor een langdurige tucht huisstraf en 't zou ons zeer ongelegen komen, wanneer ge u aan 't gerechtelijk onderzoek door vergif onttrok «Ik heb niets dergelijks bij niij,« verklaarde de oude, «wij waren niet verdacht op zoo spoe dige ontdekking. Een onderzoek der woning moest voorloopig uitgesteld worden, voor alles moesten deze zes mannen in verzekerde bewaring genomen. Intusschen vond men al dadelijk meer dan duizend valsche papieren en in het photogra fietoestel bovendien de nog niet geheel afge werkte steenen voor Russische biljetten van 25 roebels. garis Weijers zette zich, rustig niet zijn bain- boesrottinkje spelende, op een iu de keuken staande bank. Jonas leunde tegen 't fornuis en nu begon tusschen die beiden en Gelder niet zijn genooten een recht gemoedelijk onderhoud. De beambten waren ongewapend tegenover zes krachtige, der vertwijfeling nabij zijnde misdadigers, die ieder minstens tien jaar tucht huisstraf te wachten hadden een kleinig heid ware het geweest het tweetal neer te slaan en te ontvluchten. Dat begrepen Weijers en Jonas zeer goed eti met kloppende harten voerden ze 't gesprek, doch de leden waren te zeer verrast om aan geweld te denken. Gelder zelf, hun hoofd en aanvoerder, had elke gedachte aan tegenweer opgegeven en bovendien maakte de voorgewende rustige houding der agenten het zeer waarschijn lijk, dat het benedenhuis van politie wemelde. Daar werd buiten geklopt liet afgespro ken teeken. Agenten en gevangenen zagen el kaar verlegen aan. Jonas ging koelbloedig naar de deur en opende voor een dame. Toen deze, een werkelijk sclioone vrouw van omstreeks dertig jaren zonder erg tie keuken binnen kwam, stiet Gehler een jammerkreet uit en viel wanhopig op een bank neer. «O inijn God, waarom moest gij hier komen steunde hij De dame, die niet minder verschrikt was, droeg onder haren mantel eene rol, die terstond ge opend werd en hetzelfde papier bevatte, dat tot den druk uoodig was. Gehler bad de vrouw vrij te laten en ze niet in de zaak te betrekken, hij was bereid alle schuld op zich te nemen. Deze dame, een weduwe, tot welke hij reeds eenige jaren in intieme betrekking siond, had nooit geweten waartoe eigenlijk dit papier moest dienen. Schip man en vrienden hadden eerst beproefd gelds waardig papier door steendruk te vervaardigen, doch dit was mislukt. Zij hadden zich daarop tot Gehler gewend en zijn hulp ingeroepen. Lnmr h,.,l hij. ,„rf. hrt nn, n» bezweken, wijl hij de vrouw, die hij zeer be minde, en hare kinderen wilde weldoen. Zijne makkers echter hadden hem slecht behandeld, zijn geld onttroggeld, niets gegeven van de winst der uitgegeven papieren en telkens gedreigd hem aan de politie te'zullen overleveren. Zonder bun medeweten had- hij daarom de Russische papieren willen drukken en daarmee naar Rus land vluchten. Zoover liepen dien avond de onthullingen des ouden mans, die later bevonden werden naar waarheid te zijn. De politie daagde in genoeg zame getale op en de zes vrienden benevens de sclioone weduwe, werden naar de Melkmarkt vervoerd. Talrijke in den nacht ingestelde huiszoekingen brachten nog 2000 stuks afgewerkte biljetten en \olledige bewijzen van schuld aan 't licht. De nu volgende groote gerechtszaak eindigde met zware straffen voor alle aangeklaagden. De weduwe en den gevangen verver vonden gelegenheid tot zelfmoord. De wed. Berger en hare dochter werden vrijgesproken, uit gebrek aan bewijs van deelneming in het complot. II. Een Duitsclier, die 't voornemen beeft een huiveringwekkend verhaal uit de lijfstraffelijke rechtspleging te schrijven, waarin behalve bloed en moord, geheime verblijven voorkomen, waar misdaden beraamd en ontzettende daden vol trokken worden, mag in geen geval verzuimen een bezoek te brengen in kamer No. 78 van de Berlijnsche Melkmarkt No. 1. Dit gebouw, voor 't grootste deel iu gebruik bij de politie, is afkomstig uit de 17de eeuw en maakt op hem, die 't voor 't eerst betreedt, een onaange- ïiauien indruk. Over donkere trappen komt men in een groote zaal met zeer lage zoldering en draden samen van de gezamenlijke misdadigers, hier worden tul van sensatieromans naar het leven afgespeeld. Commissarissen en andere be ambten houden zich in jdeze ruimte op, terwjjl een onophoudelijk komen en gaan van perso nen van allen stand, van eerlijken en bedrie gers, beambten en misdadigers, mannen en. vrouwen, aan de orde is. Hier «boven«, zooals kortweg het politiebureel genoemd wordt, wor den te gelijker tijd aan verschillende schrijf bu reau's gevangenen verhoord, getuigen gehoord, doen bestolenen hun beklag, agenten bericht van hun bevinding, worden conferenties gehou den, plannen tot het vangen van dieven ge smeed, de albums met portretten van beruchte personen doorbladerd. Hier »boven« eindelijk verschijnen in hoogst eigen persoon de edelste leden van 't misdadigersgikle, die, pas uit het tuchthuis ontslagen, zich als onder politie-toe- zicht staande, komen aanmelden. Hier kan men wezenlijk sclioone inbrekers- en dieventronies leeren kennen. Daar het onderhoud tusschen politiebeambten en deze lieeren in den regel hoogst gemoedelijk is, worden zij, die zich aan melden, gewoonlijk niet een schertsend woord begroet en met een kleine vermaning wegge zonden. Het was tegen 11 uur in den voormiddag, toen een schamel gekleed persoon het politie bureel inkwam en na eerst een schuwen blik naar binnen geworpen te hebben, op een der commissarissen afging en hem fluisterend iets meedeelde. De commissaris wenkte zonder op zien te wekken een agent, die aan de naaste tafel zat te schrijven en trok zich met dezen en het slecht gekleede individu in een hoek terug, waar een levendig gesprek ontstond, dat echter slechts fluisterend gevoerd werd. «Kent ge ze van vroegervroeg de com missaris den vreemde. «Ja, mijnheer de commissaris! Ik ken ze en Alteiia, Bominelerwaait cj O O O O O O Er bleef niets anders over dan een der agen ten naar den ver verwijderden politiepost te zenden, om hulp te halen. Twee bleven over INr UK VAL. 'Qods Wie wwt bnp lvinrr' r/ii is <1p brnirl v«n

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 1