Maar dan moet de opvoeding een levensroe ping zijn en niet een taak, die men als een breikous nu en dan uit de banden legt. Die opvatting maakt ons bet leven niet gemakke lijk, soms zelfs zeer zwaar, maar geeft hon derdvoudige vrucht. Trouwens, die al te zeer op zijn gemak gesteld is, moet zich met geen opvoeding van kinderen inlaten. Buitenland. De Belgische Kamer zal heden vermoedelijk stemmen over den persoonlijken dienstplicht; de uitslag is zeer onzeker. o Naar verschillende Belgische bladen melden, zou de Regeering plan hebben tot inkoop van alle Belgische spoorwegen te beginnen met den Grand Central BeigeDe bladen melden het echter onder voorbehoud. o In de Fransche Kamerzitting van 13 dezer, heerschte een tamelijk woelige geest. Bij den aanvang werd door den vice-voorzitter een brief voorgelezen, waarin de heer Floquet verklaarde zijn ontslag te nemen als voorzitter. De afge vaardigde Richard stelde daarop eene motie voor, inhoudende eene weigering om het ontslag aan Floquet te verleenen, en hem te verzoeken als voorzitter werkzaam te blijven. De motie is aangenomen met 485 tegen 86 stemmen. De heer Floquet deelde daarop in de Kamer plechtig mede, dat hij zijn verzoek om ontslag had ingetrokken. o— Pranzini, de beschuldigde van den drievou- digen moord, in de »Rue Montagne» te Parijs (op een »dame galanteMarie Regnault, hare dienstbode en een 13jarig nichtje van laatstge noemde) is schuldig bevonden, en ter dood ver oordeeld. Hij bleef tot het laatst toe zijn schuld ontkennen, en weersprak, met groote kalmte, de verklaringen der getuigen. Verscheidene getui gen verhaalden dat Pranzini hun den moord in bijzonderheden had verteld, vóór die nog te Parijs bekend, of door de bladen medegedeeld waseen messenmaker herkende hem als kooper van een slachtersmes dat hein voor den moord gediend heeft, een kapper verklaarde dat de beschuldigde valsche bakkebaarden bjj hem had willen koopen enz. Zooals men weet, werden ook verscheidene kostbaarheden van Marie Regnault in zijn bezit gevonden. Aandoenlijk was het verhoor van Pranzini's minnares, Mm. Sabatier. Deze had, aanvanke lijk om hem te redden, getuigd dat hij den nacht waarin de moord gepleegd werd, bij haar doorbracht, later nam zij die verklaring terug, en bekende, dat Pranzini dien nacht niet bij haar was geweest. Zij smeekte voor het gerecht, onder stroomen van tranen, den beschuldigde, zijn misdaad te bekennen. Maar Pranzini ver klaarde, dat zij loog, en bleef onbewogen. Alleen toen er, bij het voorlezen van het verslag, van een verhoor melding gemaakt werd van zijn moeder, boog hij het hoofd en het scheen dat hij schreide. Pranzini is een welgemaakt man en heeft, in zijn zeer avontuurlijk levenwat men noemt geluk gehad bij allerlei soort dames. Hij moet de misdaad gepleegd hebben, om zich geld te verschaffen, ten einde zich naar een minnares van hem te begevendie zich in Amerika bevindt. Toen de rechter hem ten slotte vroeg, of hij nog iets had in te brengen, riep hjj luid, met een trotsche houding: »De dood of de vrijheid! Ik ben onschuldig Door de Italiaansche Regeering worden on derscheidene maatregelen genomen tot het tegen gaan van de cholera, als geneeskundig onderzoek, ontsmetting, enz. Te Catania neemt de cholera voortdurend af. De berichten van gisteren vermelden 4 sterfgevallen aldaar en 2 te Messina. De »Tribuna« zegt op stellige gronden te kunnen verklaren, dat er niet de minste reden bestaat om te gelooven dat Italië deelneemt aan de door Engeland ondernomen taak in Egypte of op andere punten aan gene zijde van het Suez-kanaal. Naar verzekerd wordt zijn alle geruchten omtrent versterking van troepen, bestemd naar Abessinië, van grond ontbloot. o Veel vooruitgang is er bij de verkiezing van een vorst van Bulgarije nog niet te bespeuren telkens duiken nieuwe moeielijkheden op; ook zijn aan het beklimmen van den vorstelijken zetel verschillende bezwaren verbonden. Een hevige orkaan heeft te Caste (Spaansche prov. Saragossa) en in de omstreken dier stad groote verwoestingen aangericht. Olijf- en an dere vruchtboomen werden uit den grond ge rukt. De schade is zeer aanzienlijk. o De vorstelijke gasten, welke Koningin Vic toria ter gelegenheid van haar gouden feest bij zich ontving, moeten haar de kleinigheid van 1,200.000 gekost hebben. Dure logé's! De Chineesche regeering heeft vergunning verleend voor den aanleg van de spoorlijn Pe king— Canton. Baron Sadoine heeft voor de Belgische ijzer-industrie belangrijke contracten met de Chineesche Regeering gesloten. o De koningin van Hawai is geen gemakke lijke gast geweest voor koningin Victoria. Zij was er zeer op gesteld, tot in kleinigheden hare rechten als regeerende vorstin erkend te zien. gehaald. Deursloten? Ook niet veel waard. Breng ze maar hier binnen. Ferber opende de deur der achterkamer en de dief trad met zijn last binnen. Een onderdrukten schreeuw trachtte hij uit te stooten, toen krachtige vuisten hem aan- pakten, doch de deur sloot zich weer achter hem. Toen zij in het Alexandra-hótelc afstapte, zoo verhaalt men, werd haar een koninklijk rijtuig uit het Buckingham-paleis ten gebruike gezon den. Maar de bedienden daarvan droegen geen scharlaken livrei zooals die van koningin Vic toria, en H. M. verzocht dat dit veranderd mocht worden, hetgeen geschiedde. Zij wees met verachting de haar gezonden huzaren af, en eisehte eene escorte van de lijfwacht te paard, zooals men steeds, naar zij vernomen had, ten geleide gaf aan leden van regeerende konings huizen. Bij het feest in het Buckingham-paleis was koning Leopold van België (zeker in zijn hoe danigheid van Congo-Koning), uitgekozen om de koningin van Hawai naar tafel te geleiden. >Potarco« weigerde echter »een kleurlingeals dame te nemen, evenals ook koning Albert van Saksen. Een der koninklijke prinsen, de hertog van Edinburgh, was echter bereid de cavelier der Australische koningin te zijn. H. M. is in groote haast en veel eerder dan zij gedacht had, naar haar land terug gekeerd, wegens de elders besproken staatkundige gebeur tenissen aldaar. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 15 Juli 1887. Wij maken onze lezers opmerkzaam op achterstaande advertentie van de directie der stoombooten De Beer en Co., die gedurende de zomermaanden een gemakkelijk en goedkoop vervoermiddel opent van af het Tolhuis te Aal burg tot Heusden. Wij twijfelen niet of met de tegenwoordige warmte zal van deze gemak kei jjke en luchtige expeditie gaarne gebruik gemaakt worden. WOUDRICHEM. In het vischwater dezer gemeente werden gevangen en aan den afslag alhier verkocht: van 3 tot en met 9 Juli 57 zalmen van f 0.60 a 0.90; 1 St. Jacob- zalm voor 0.52 a 0.en 4 steuren voor 12 a 20 ct. per half K.G. Binnenland. Door de Staten van Noord-Brabant zijn her kozen als leden der Eerste Kamer, ntr. J. B. Hengst met 53 en jltr. mr. J. B. A. J. M. Verheijen met 43 stemmen. o In de op Dinsdag j.l. gehouden zitting der Provinciale Staten is tot buitengewoon lid van Gedeputeerde Staten benoemd de heer J. Bluy- sen, te Asten. o Tot buitengewoon lid van Gedep. Staten werd herbenoemd de heer W. C. M. Begram, die verklaarde de benoeming aan te nemen. De burgemeester van Waalwijk, jhr. A. van Grotenhuis, heeft voor de candidatuur voor den Raad bedankt. o Bij Zr. Ms. besl. is benoemd tot notaris te Mill, an oud. 's Hertogenbosch, F. P. de Poorter, thans notaris te Oldenzaal; is o. a. pensioen verleend aan den heer W. F. Yertholen, gewezen betaalmeester te Dordrecht, tot een bedrag van f2224 'sjaars. o De jacht op waterwild in de provincie Gel derland wordt geopend op 16 Juli e.k. o De Minister van waterstaat, handel en nijver heid brengt ter kennis van belanghebbenden, dat hij eiken Donderdag, te beginnen met Donderdag 14 dezer, des middags te één uur, aan het lokaal van zijn departement op het Binnenhof allen zal ontvangen, die hem over de zaken van zijn departement wensclien te spreken. o Het Rijksmuseum te Amsterdam, op 13 Juli 1885 opengesteld, werd gedurende zijn tweejarig bestaan door 1,074,601 personen bezocht. De feestvieringen in De Beemster, ter ge legenheid van het 250-jarig bestaan van den polder, worden druk voorbereid; f 1000 zijn er voor bijeen. Men spreekt van een histori- schen optocht, harddraverij enz. o De plannen zijn ontworpen voor den spoor weg HilversumLeiden. De richting zal de volgende zijn Hilversum, Trompenberg, 's Gra- veland, Horstermeerpolder, Vreeland, Loenen, Vinkeveen, Wilnis, Mijdrecht, Ter Aar, Zeven hoven, Nieuwveen, Woubrugge, Hoogmade, Leiden. Bij Leiden wordt de stadspolder gesneden en sluit de lijn over de Leidsche Vaart bij den Hollandschcn spoorweg aan. o Aan het 7e jaarverslag der Maatschappij »Een nationaal belang« is het volgende ontleend In het jaar 1816 ging de Maatschappij ge regeld voort met hare werkzaamheden. De be staande beplantingen met vruchtboomen werden voortdurend onderhouden en voor zooverre noo- dig, opnieuw bemest. De aanleg der griendbos- schen op de nieuwe lijn GeldermalsenDordrecht werd in het voorjaar van 1886 voltooid en het eerste jaar was de groei van het geplante stek op het meerendeel dier gronden zeer vol doende. De beplantingen hebben in het algemeen veel meer vruchten opgeleverd dan in het vorige jaar, doch de prijzen van alle produkten (be halve appels), liepen zoo verbazend terug, dat daardoor alle vooruitgang in hoeveelheid werd geneutraliseerd. Was de totale opbrengst in 1884 f 2400.16, in 1885 f2875.64, thans is die f 3137.36, het geen in vergelijking met 1885 eene vermeerde ring van f261.61 of bijna 10 pCt. aanwijst. Het dividend bedraagt 1.67 pCt., hetgeen wel eenige verhooging aanwijst bij het vorig jaar, doch lang niet dat is, wat het had kunnen en moeten zijn zonder de malaise, die thans op het gebied van land- en tuinbouw heerscht. o- Dagbladvan 14 dezer het volgende: Heden steeg te 2 uren de termometer in de schaduw 88 F. of 31 C., terwijl hij op den waterspiegel tot 110 F. of 43 C. klom. Deze ongemeenzame hitte deed mij aan hen, die zich baden wilden, den raad geven om daarvan in den middag tusschen twee en vijf uren af te zien. Reeds waren twee personen in het bad ongesteld geworden. Badende bij zulk eene hitte, stelt men zich aan zonnesteek of hersen- congestie bloot. KANTONGERECHT TE HEUSDEN. Zitting 10 Juni. G. S. en A. S. te Hardingsveld, visscherij over treding, elk f3, subs. 2 dagen. J. v. G. te Made en Drimmelen.als voren,twee boeten van f 2, subs. 2 d., met verbeurd verklaring van aalsfuik of bé- taling f 1, subs. 1 d. A. M. te Gorinchem, dieren mishandeling f 3, subs. 2 d. J. v. A. Gz. te Sleeu- wijk, dronkenschap f 2, subs. 1 d. B. v. te Waard huizen, gem. Almkerk, visscherij overtr. 2 b. elk van f 0.50, subs, voor elke boete 1 d. M. D. Hz. te Almkerk, visscherij overtr. 2 b. van f3, subs. 2 d. voor elke boete en uitlevering van het war garen of f 1, sub3. 1 d. K. G. d. D. te Werken dam, dronkenschap en rustverstoring, voor eerste feit f 10, subs. 3 d., voor tweede feit 4 d. J. V. J.Hz. te Veen, dronkenschap 3 d. G. V. te Veen, dieren mish. f2, subs. 2 d. W. d. B. te Oudheus- den, houden eener muziek- en danspartij in zijne herberg, zonder toestemming, f 3, subs. 1 d. J. d. B. te Heusden, vervoer van een persoon in een publiek vervoermiddel, die in kennelijken staat van dronkenschap verkeerde, f 3, subs. 2 d. A. v. d. P. te Heusden, het houden eener koperslagerij zonder vergunning, f 10, subs. 3 d. C. W. A. B. en W. C. C. V. te Heusden, nachtelijk burenge rucht, ieder f 0.50, subs. 1 d. G. v. A. T. R. en H. v. d. G., allen te Heusden, loopen in het hooigras, elk f 1, subs. 1 d. Zitting 24 Juni. N. K., A. IC., N. IC. en G. S., allen te Gorin chem, visscherij overtr., ieder f3, subs. 2 d. O. W. te Veen, dronkenschap f 2, subs. 1 d. A. v. d. B. te Elshout, houden eener muziek- en dans partij in zijne herbei'g, zonder vergunning f 3, subs. 1 d. F. M. te Heusden, dronkenschap, vrij- gespr. A. P. te Woudrichem, dierenmish., de kan tonrechter heeft zich onbevoegd verklaard van de zaak kennis te nemen. J. v. d. M. en A. S. te Genderen, de eerste visscherij-, de tweede jacht en visscherij overtreding, veroordeeld de eerste 2 b. van f 3, subs. 2 d. voor elke boete en 2maal f 0.50 voor de vischtuigen, subs. 2 d., de tweede drie b. van f3, subs. 2 d. voor elke boete, 2maal f 0.50 voor de vischtuigen, subs. 2 d. en f 1 voor den eendvogel subs. 1 d. A.K. te Veen, visscherij- overtr. 2 b. van f 2, subs. 2 d. elke boete en ver beurdverklaring van het vischtuig. T. d. W. te Aalburg, jachtovertr. f 1, subs. 1 d. H. v. te Haarsteeg, verkoop sterken drank zonder vergun ning, f25, subs. 10 d. op 19 Juli, kei verbeteren van een ge teel van het bovenpand der Drentsche hoofdvaart tusschen de Beilervaart en de Veenhoopsbrug te Smilde, van paal no. 29 -J- 60 M. tot paal no. 82 70 M. Raming 42,000; op 20 Juli, de uitvoering van baggerwerk in het bed van de rivier de Waal, onder Varik en Hurwenen, prov. Gelderland, tusschen de kilo- meterraaien 69 en 72. Raming f 22,900. ZOMERZITTING der PRO VINCIALE STATEN van NOORDBRABANT, 12 Juli 1887. In de eerste plaats werd aan de orde gesteld verkiezing van twee leden der Eerste ICamer van de Staten-Generaal. Als zoodanig werden herkozen de heeren mr. J. B. Hengst en Mr. J. B. A. J. M. Verheijen en tot buitengewoon lid even eens herkozen de heer J. A. Bluijssen. Vervolgens deelt de voorzitter, namens Gedep. Staten, naar aanleiding van bij de behandeling der begrooting gedane vragen en gemaakte op merkingen mede 1dat Gedep. Staten later een voorstel zullen doen aangaande het verzoek om aan de leden der Staten bijgewerkte kaarten der provincie te doen uitreiken 2. dat Ged. Staten niet inzien de wensche- lijkheid om de provinciale schuld genoteerd te zien ter Amsterdamsche beurze 3. dat het bedrag van f 80 voor de water leiding enkel dient voor het water zelf 4. dat op het steken van zoden en het niet gebruiken van door de provincie aangekochte walsen de aandacht zal worden gevestigd van den hoofdingenieur van den provincialen wa terstaat. Een som van f 5000 wordt na veel discussie op de begrooting 1887 uitgetrokken voor ver betering en wegen. O O De provincie staat f 1000 toe voor artsen en vroedvrouwen in gemeenten waar die niet ge vestigd zijn en zulks op grond eener missive van den Minister van Binnenlandsche Zaken, die alsdan eene gelijke som van Rijkswege toezegt. In de vergadering van 13 Juli, waarmede de Zomerzitting werd gesloten, zijno. a. goedgekeurd de ontwerp-reglementen op de keuring van hengsten en springstieren, zooals ze door de commissie van rapporteurs zijn gewijzigd. Besloten werd overeenkomstig de voorstellen tot heffing van bruggeld op de brug over de rivier de Mark tusschen Zevenbergen en Leur. Aan de gemeente Drunen werd een provin ciale bijdrage van 40 pet. in hoogstens f 22,060 verleend voor den aanleg van kunstwegen. O Burgerlijke Stand. Woudrichem, van 130 Juni. Getrouwd: P. Smulders, 33 j. en C. Stelt, 34 j. M. Hartman, 20 j. en A. Ruijsch, 19 j. B. Baks, 23 j. en A. A. Hartman, 21 j. Geboren: Cornells Frederikus, z. v. A. de Joode en G. Roza. Johanna Adriana, d. v. A Moraal Borg en M. G. de Joode. Anna Maria Wilhelmina, d. v. W. J. Heessels en A. M. van Iersel. Dirk, z. v. M. Havelaar enR. Maas. Teuna, d. v. J. v. Someren en N. Smits. Jacobus, z. v. A. van Noort en M. Versluijs. Pieter, z.v. P. Maas en G. v.d. AVerken. Cerrigje, d. v. D. C. Bron en J. Lie vaart. Overleden: W. Wilhelm, 4 d. B. v. We- vering, 5 m. R. Oltevanger, 8 ui. C. F. de Joode, 3 w. P. Maas, 77 j., echtg. van AI. Baks. Aanbestedingen. AJ» n h 4 D^n var Kerknieuws- Bedankt: voor Oostburg (Zeeuwsch-A'laanderen, weste lijk deel), ds. Flieringa, te Broek en Hill. DE TENTOONSTELLING VAN ArOEDINGS- MIDDELEN. II. (\rervolg). Een van de op deze T. meest voorkomende voedingsmiddelen is chocolade. Dit artikel heeft in de laatste jaren een ver bazende vlucht genomen en wat voor ons van belang is, onze fabrikanten hebben daarin een welgevestigde reputatie. Daar zijn b. v. Van Houten Zn. te Weesp, Driessen te Rotterdam, Korff te Amsterdam, om nog eenige anderen die wel, en velen die niet exposeeren, met stilzwijgen voorbij te gaan, die allen onzen roem op dit gebied schitterend handhaven. De wetenschap heeft uitgemaakt dat cacao en de daaruit bereide chocolade een uitmuntend voedingsmiddel is, en deze eigen schap heeft in 't buitenland en binnen onze grenzen de bekende heeren Kraepelien en Holm, apothekers te Zeist, op het denkbeeld gebracht, cacao te bereiden geschikt voor de kindermaag. Ze hebben de cacao tot dat einde vermengd met de oplosbare bestanddeelen van eikels en dit mengsel als cikelcacao in den handel ge bracht. Vervalsching kan men dit moeilijk noem n, daar de naam der stof duidelijk aanwijst de h'-rkomst en bovendien de prijs dien van zui vere cacao nog te boven gaat. De laatste kost in ons land f 0.32 per H.G. (ons), de met ei- kelmeel vermengde f 0.36. Ook de zeer bekende firma Stollwerck te Keulen heeft dit preparaat ten toon gesteld en beveelt het op gezag van deskundigen zeer aan voor zwakken en kleinen. Daar het zijn nut hebben kan het bestaan van dit middel, door den Duitschen kinderdocter Michaelis speciaal voor kinderen samengesteld, in wijden kring bekend te maken, schrijf ik hier af het oordeel van een in ons land geacht geneesheer, van Dr. Coronel te Leeuwarden, die dit onderwerp in de ->Huisvrouw« heeft behandeld: s>ILet preparaat, door de firma Stollwerck ge leverd, bestaat hoofdzakelijk uit cacaopoeder met betrekkelijk gering vetgehalte, uit de in water oplosbare bestanddeelen van gerooste ei kels en een hoeveelheid geraspte suiker en ge roost meel. Dat middel is in den handel gebracht op aan beveling van Dr. M., die meende dat een der gelijke combinatie goede diensten zou bewijzen bij zwakke kinderen, die aan maagkatarrh, kliertering, diarrhee en andere voedingsstoor nissen lijden. Allereerst werden proeven genomen in een groote inrichting tot verpleging van kinderen te Berlijn, waar men het gaf aan kinderen van 8 dagen tot 9 jaren. De voeding dier kinderen was slecht, tengevolge van zwakte en ziekelijk heid der moeders, als ook tengevolge van buik loop, die dagen, zelfs weken bestaan had. Bij een groot aantal bestond de voeding in koe melk, terwijl bij het begin van buikloop de ge wone huismiddelen, als saleb, rijstwater, kin dermeel en medicamenteuse middelen vergeefs beproefd waren. De proeven werden genomen in die maan den waarin buikloop liet veelvuldigst voor kwam en de grootste sterfte maakte. Na eenige dagen voeding met eikelcacao bleek de uitkomst bij de meesten verrassend. Niet alleen dat de ernstige verschijnselen spoedig ver dwenen, maar weldra herstelde de voeding zich zóó, dat de kinderen een gezond uiterlijk ver kregen en de maag weer met graagte koemelk of vaste spijzen kon verdragen. Toen ik deze uitkomsten vexmam, beproefde ik het preparaat in mijn eigen cliënteele. Spoedig bleek mij dat men zich hier niet aan overdrijving had schuldig gemaakt, want ik deed dezelfde ervaring op als elders was ver kregen. Ziehier een aanhaling, waarvan misschien deze en gene nut kan hebben. Er bezwijken zooveel kinderen, die kunstmatig gevoed worden, aan ziekten der spijsvertering, ruim 2000 elk jaar, dat een beproefd middel daartegen onze aan dacht ten volle waard is. Op de T. kan men niet alleen de fraaie uit stallingen der cacao-producten bewondei*en, onder welke de korf van den heer Korf de aandacht trekt, men kan ook dit luxe voedings middel in alle vormen te koop verkrijgen. Geheel in den vorm van chocoladetabletten stelt zekere firma Alilberg uit Dnitschland haar geconserveex-d fruit ten toon. Zij wordt om haar ijzerhoudend, dus bloedvormend vermogen zeer aanbevolen. Dus over zooveel lekkers spi*ekende, wil ik ten slotte nog wijzen op een uitstalling, die de hoofdzaal binnenkomende, het allereerst in 't oog springt. Ze is daar geplaatst door Breukelaar Co. te Antwerpenin den vorm van een molen, welker wieken draaien. De xxxolen zeil is rondom voorzien van blikken doozen, waarin de baksels der firma behoorlijk tot hun recht komen, 't Is aardig de vindingrijkheid van zoo'n biscuitbakker na te gaan. Bij dozijnen liggen daar biscuitsoorten uitgestald en alle behoorlijk met namen voorzi uigeen enkele gaat onge doopt de wereld in. Zoo ge in dat goed doet, dan beveel ik u met uw verlof, ijall be veel ik u onze Nederlands!ie lliscuitfabr^^ aan< Ned. Hkrv. Kerk. Beroepen: naar Lemmer, ds. C. Ynsonides, te Waspik.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2