Buitenlandse!! Overzicht. De nationale feestdag in Frankrijk is heel wat beter afgeloopen dat menigeen zoowel binnen als bniten dat land verwachtte. Het scheen wel alsof sommigen eene omwenteling vreesden welke generaal Boulanger tot dictator zou verheffen. Onzes inziens bestaat daarvoor niet het minste gevaar. Dit zou wel ontstaan als Boulanger als boofd van het Fransche leger schitterende over winningen op het Duitsche leger had behaald. Maar ten eerste is Boulanger geen opperbevel hebber en ten tweede zou nog moeten blijken of hij de overwinnaar zou zijn. Toch is de populairiteit van den generaal een hoogst onrustbarend verschijnsel. Want die popu lairiteit is grooter dan men wel denkt. De Pa- rijsche Temps*, welke Boulanger zeer vijandig is, vermeldt bij voorbeeld dat op zeker pont de stoet van den president der republiek door eene menigte van 20,000 menschen werd begroet met den kreetLeve BoulangerAftreden Aftreden! (Dit laatste doelende op het ministerie). Als zulke dingen voorvallen kan men niet spre ken van eene beweging van kwajongens. Het ernstige van de zaak is, dat de nationale haat zoowel in Frankrijk als in Duitschland tot eene ernstige hoogte is gestegen. Boulanger is alleen daardoor populair, omdat hij verkondigt dat Frankrijk thans sterk genoeg is om Duitsch land te weerstaan. Daags na het nationale feest heeft de Duitsche gezant te Parijs zich dan ook reeds tot de Fran sche regeering gewend, met de klacht dat de pers openlijk aanraadt alle Duitschers uit hunne betrekkingen in Frankrijk te verjagen. De Fran sche Minister van buitenlandsche zaken, de heer Flourens, heeft als antwoord gewezen op de manier waarop in Elzas-Lotharingen de Fransche worden behandeld. Het komt ons voor dat dit zeer ernstige zaken zijn. Het is inderdaad tref fend hoeveel Europa in 30 jaren is teruggegaan. Alle staten omringen zich door tolmuren en wapenen zich tot de tanden. Op den duur moet eene geweldige botsing daarvan wel het einde wezen en niet onwaarschijnlijk dat deze aan de Duitsch-Fransche grenzen begint. De Fransch-Duitsche samenkomst heeft in de afgeloopen week een zeker doel bereikt, waarna nauwere verstandhouding mogelijk isde con ventie tusschen Engeland en Turkije heeft de handteekening van den Sultan niet verkregen, ondanks alle vertoogen van den buitengewonen commissaris sir H. D. Wolff. Dat deze ook buitengewone argumenten heeft gebezigd kan men zoo eenigszins nagaan, als men weet dat, volgens opgave van de Engelsche Regeering aan het Parlement, de onkosten van deze reis zoo eventjes ruim 2 ton gouds hebben bedragen. Dank zij de vertoogen van Frankrijk en Rusland, heeft de Groote Heer te Konstanti- opel al hardnekkig geweigerd in te gaan op voorstellen van zijnen ouden bondgenoot, lange leste, nadat men in het Parlement x te vragen of men nog langer een mal t te Konstantinopel moest maken, heeft aeer Wolff zijne koffers gepakt en is Zater- vertrokken. Heel prettig zal zijne ontvangst te Londen 11 niet wezeu. Toen de heeren Beaconsfield ii Salisbury van het congres te Berlijn kwamen met eenen vetten buit (het schoone eiland Cyprus) :n den zak, werden zij met uitbundig gejuich ntvangen; tot de stations waren met kost- oaar fluweel behangen. De heer Wolff evenwel komt als een bood- diapper van kwade tijding: dat namelijk de ivloed van Engeland in het Oosten niet meer >weegt tegen dien der verbonden Russische ja Fransche regeeringen. Er komt nog iets beters. De liberalen in Engeland hebben het ministerie altijd beschuldigd dat de uitzending van den heer Wolff niets anders was dan een gunstbetoon aan eenen politieleen vriend. De gewone Engelsche gezanten in het Oosten, zoo beweerden zij, kunnen even goed te Konstanti nopel of elders onderhandelen en dan zou het Engeland niet zulke groote geldelijke offers kosten. Nu de uitkomst voor Engeland zóó treurig is en de peperdure zending volmaakt onvrucht baar is gebleken, zal natuurlijk de oppositie hierin een nieuw wapen tegen het toch al vrij dreigde Kabinet-Salisbury vinden, n de afgeloopen week werd de politieke we- in rep en roer gebracht door het tele- ji uit Berlijn, dat prins Bismarck plotseling zijn buitenverblijf te Berlijn was terugge- rd. Toen den daarop volgenden dag een offi- jfl Oostenrijksch blad berichtte, dat na lang- ige overweging de prins van Saksen-Coburg besloten, definitief te bedanken voor den Igaarschen troon, toen lag de gevolgtrekking ■or de handBismarck, de eerlijke makelaar, ,*as eventjes naar Berlijn gekomen om al zijnen nvloed aan te wenden tegen den pas gekozen vorst van Bulgarije. Dit was een zet om Rus land te winnen. Nu, de gevolgtrekking was totaal mis en het ofïiciëele Weener blad was slecht op de hoogte. Denzelfden dag dat het nieuws van de weige ring werd geseind naar alle hoeken dezer we reld, ontving de prins op zijn kasteel de depu tatie en verzekerde dat hij zijn eenmaal gege ven woord zou houden, mits de Porte en de mogendheden zijne keuze goedkeurden. Maar hier ligt nu juist de knoop. Rusland blijft onverbiddelijk weigeren hoewel de graaf van Parijs persoonlijk heeft getracht den Czar te ver bidden. Ook Turkije aarzelt, en te Sofia is men uitermate opgewonden over het uitblijven van een antwoord uit Konstantinopel. Men houdt daar vol dat als de Sultan zijne goedkeuring weigert, de groote Sobranje zal bijeenkomen en de prins van Battenberg herkiezen. Men zou met den meest mogelijken luister den troon van Bulgarije toekennen aan Alexander I en zijne nakomelingen. Bleef de prins bij zijn voorne men om niet weer naar Bulgarije te komen, welnu dan zou men den troon openhouden voor hem of zijne afstammelingen. Wij zouden denken dat dit het zekerste middel was om in de klau- Met 7 stemmen meerderheid heeft de Belgische Kamer het beginsel van den persoonlijken mili tairen dienst verworpen. Wij verwachten van dit besluit belangrijke gevolgen. Bekendmaking. Burgemeester en Wethouders van Heusden brengen ter kennis van belanghebbenden, dat de patentbladen der primitieve beschrijving dienst 1887/88 kunnen worden afgehaald op Donder dag den 21 Juli a.s. des voorm. van 9 tot 12 uur in de militiezaalzullende de niet-afgehaalde patentbladen door den Deurwaarder van 's Rijks' directe belastingen worden uitgereikt tegen be taling van 10 ct. Heusden, 18 Juli 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, HONCOOP. De Secretaris, H. J. van EGGELEN. Plaatselijk Nieuws. WAALWIJK, 18 Juli. Zaterdagmiddag gaf de Waal wij ksche liedertafel een concert, waaraan door de concertzangeres mej. Van Hemert uit Dordrecht en den heer W. Dekkers uit 's Bosch werd medegewerkt. Alle nummers van het programma werden goed afgewerkt, vooral die, welke door mej. van H. en den heer D. gezongen werden. »De Aria« uit j>die Jahreszeiten* was allerliefst en heerlijk was het duet door hen beiden gezongen: Holde Gattin dir zur Seite« uit »die Schöpfung« van Haydn. Aan mej. V. H. werden bloemruikers en een lauwerkrans aangeboden, terwijl de heer D. voor zijne belanglooze hulp een tête a tête ontving. Mej. Y. H. gaf na telkens te zijn toegejuicht, nog ten beste: Wiegelied van Mozart; de heer D., Afscheidslied. Gisterenmorgen werkten deze laatste ook nog mede aan het matinéei waarop hij vooral schoon zong: »De Stormen eenige gedeelten uit >Leidens ontzet. o NEDERHEMERT. Voor de vacante betrek king van onderwijzer aan de openbare lagere school, Noordzijde alhier, op een tractement van f -150, hebben zich 21 sollicitanten aan gemeld. o BRAKEL, 17 Juli. In de afgeloopen week werden alhier met de zegenvisscherij op het vlot gevangen 38 zalmen. Op de aardappel beurs werden verkocht omstreeks 2000 H.L. Kralen, tegen 4 a 3.55 per H.L. RAAMSDONK, 18 Juli. De geheele ge meente is heden in feestdoseh. Reeds vroeg in den morgen toont allerwege de wapperende driekleur, dat er een plaatselijk feest zal ge vierd worden, waarbij de algemeene opgewekt heid zeer weldadig op de feestgenooten werkt. Het geldt den feestelijken intocht van onzen hooggeachten Burgemeester, mr. Heere, die, na zijn huwelijk, voor de eerste maal met zijne gade den gemeentegrond betreedt. Reeds vroegtijdig verdringen zich de verschil lende ambachtswagens, eerewachten en harrno- niën enz., om zich op te stellen en ten circa 11 ure des voormiddags stonden allen geschaard op de grenzen der gemeenten Waspik en Raarns- donk, de hooggeachte personen te ontvangen. De heer S. van Dongen begroet in een sier lijke toespraak namens de feestcommissie, als ook namens de geheele gemeente Raamsdonk, Z.Ed.Achtb. en familienadat Z.Ed.Achtb. ook namens zijne echtgenoote en familie in gevoel volle woorden zijne dank had gebracht, stelde zich de stoet in beweging, bestaande uit: 1. Gidsen. 2. Eerewacht te paard. 3. Harmonie »de Eendracht.4. Eerewacht te paard. 5. Land- bouwwagen. G. Hoepelmakerswagen. 7. Eere wacht te paard. 8. Hooiperswagen. 9. Schippers- wagen. 10. Eerewacht te paard. 11. Liedertafel Vriendenkring.* 12. Maagdekenswagen. 13. Gecostumeerde eerewacht te paard. 14. Jubilaris. 15. Familie. 16. Gecostumeerde eerewacht te paard. 17. Feestcommissie. 18. Gild >St. Bavo.« 19. Bierbrouwerswagen. 20. Eerewacht te paard. 21. Leerlooiers wagen. 22. Schoenmakerswagen. 23. Harmonie Vlijt en Volharding.* 24. Brood bakkerswagen. 25. Eerewacht te paard. 26. Tinx- mermanswagen. 27. Smidswagen. 28. Eerewacht te paard. 29. Scheepsbouwwagen. 30. Vereenigde ambachtswagen. 31. Eerewacht te paard. 32. Visscherswagen enz. enz. De ruimte belet ons het feest op den voet te volgen. Wij moeten ons derhalve bepalen met de mededeeling, dat achtereenvolgens door de harmonien »de Eendrachten Vlijt en Vol harding* schoone stukken werden ten beste gegeven, en dat wij zelden schoonere zang door een zangvereeniging, genaamd Vriendenkring en maar een 20-tal leden sterk, gezeten in een sierlijke praalwagen, gehoord hebben. Zoowel de Burgemeester als zijne hooggeëerde gade, gaven zichtbare blijken van hunne inge nomenheid met de ontvangst hun bereid. Het »Leve de Burgemeester* op verschillende tijden en plaatsen herhaald, was niet een gelegenheids- kreet, die wegsterft nadat zij is uitgeroepen, maar bevatte een innig gevoelde uiting van gehechtheid van de ingezetenen tegenover het hoofd der gemeente. Dat het »Lang leve de Burgemeester en zijn gezin« bewaarheid moge worden, is dan ook de bede die op aller lippen licht. Onder zijn leiding doorleefde onze gemeente menig gelukkig en voorspoedig jaar; maar ook onder zijn be stuur werden onheilen kalm het hoofd geboden en leerde men zijne vaderzorg op hoogen prijs stellen. Het feest werd gesloten met een fraaie illumi natie, aan Z.Ed. Achtb. huis aangebracht als ook verlichten van eerebogen, staande op verschillende punten der gemeente. o NEPER-BETTTWE 19 „Mnlf_J> dat zelfs dé oudste handelaren in dit artikel nooit levendiger mark gekend hebben, zijn, eerst langzaam, later al sneller en sneller, ge daald, zoodat er op het laatst weinig of niets overbleef. Evenzoo is het gegaan met de bessen, die eerst ook tamelijk vlug van de hand werden gedaan, maar later in de oogen der kooplusti gen al minder en minder waarde hadden, 't Is zelfs gebeurd dat men bessen naar de Engelsche markt had gezonden en bij slot van rekening nog geld toe moest zenden. Zoo iets is echter niets ongewoonstelken jare ziet men op dus danige wijze de prijzen terugloopen en toch ziet men ieder jaar opnieuw enorme prijzen be steden voor de vruchten, als ze nog aan de boomen hangen. o CAPELLE, 15 Juli. Gisterenavond werd het huisgezin van A. Frings alhier plotseling in diepen rouw gedompeld. Tegen 6 uur werd een aanvallig zoontje van twee en half jaar gemist, dat kort te voren nog in huis gezien was. Alle roepen en zoeken was vergeefsch, totdat een buurman het knaapje in de sloot achter het huis bemerkte, waaruit hij het levenloos op haalde. Men vermoedt dat bet kind bij eene in de sloot drijvende tobbe heeft zitten spelen en zoo voorover gevallen is. Dat de toestand der ouders onbeschrijfelijk is, zal ieder begrijpen. o WOUDRICHEM. Door de visschers is al hier in de rivier de Merwede een steur gevangen, die de bijna ongeloofelijke zwaarte van 425 halve K.G. had. Meer dan eens sloeg hij door den zegen, zoodat een tweede zegen daaraan te pas moest komen. Na veel moeite gelukte het eindelijk hem te bemachtigen. Tegen den prijs van 13i ct per half kg. werd H. Verzijl bezitter van dezen kolossalen visch. o DALEM. De prijs der nieuwe aardappelen (kralen) is f 3.50 a 4 per H.L. Zij blijven klein van stuk en de opbrengst is middelmatig. Een bui regen, die zich nog altijd vergeefs laat wachten, zou ook in dezen nog veel goed doen. Men schrijft ons van eene feestviering uit Leerdam »Van alle huizen wapperde de vaderlandsche driekleur ter gelegenheid van de onthulling der banier, gegeven door de gemeente Leerdam aan de Harmonie »Kunstliefde en Vriendschap.De Leerdamsche ingezetenen, hoogst ingenomen met het muziek-corps, hadden pl. m. 120 bij- gedragen voor een vaandel. De Beschermheer en President, de heer A. v. Wijk, die moeite noch kosten spaart in 't belang van 't gezel schap, wilde dien dag niet ongemerkt voorbij laten gaan. 's Middags was er een optocht door de stad, bestaande o. a. uit eenige rijtuigen, waarin ge zeten waren de Bux-gemeester en echtgenoote, de leden van de feestcommissie en andex*e hee ren, eexxige hitten, bereden door gecostumeerde ruitertjes enz. Na den optocht had de onthulling plaats in een net versierde muziektent op de markt. De heer Nortier rijkte het vaandel in naam der ingezetenen met hax-telijke en schoone bewoox-- dingen dexi heer Van Wijk ovex*. Vervolgexxs sprak de Burgemeester nog eenige woorden vaxx symplxntie, waarop de heer Van Wijk in 'tkort antwoordde. Daarna werden door de kindei*en nog eenige liederen gezongen. Van 6 tot 7 uur was er concert op de markt, gegeven door het Leerdamsch muziekcorps, het Gorcum's Mannen- en het Heukelxxmsch ge mengd koor. Om 8 uur gaf Gorcuxxx's Mannenkoor »Cecilia« in de zaal »Kunstmin« voor een talrijk pixbliek eexx concert, dat niet alleexx aan alle verwach ting voldeed, maar deze zelfs verre overtrof. Alle nommers werden meesterlijk gezongen alle hulde aan Gorcum's Mannenkoor, dat we nog meermalen 't genoegen mogen hebben hun in Leerdam te hooi'exx. Ook het Heukelumsche koor gaf eenige stukken ten beste, die zeer goed werdexi uitgevoerd. Na het concert namexx de leden van »Cecilia« en »Aurox*a« met eenige genoodigden deel aan het souper, gegeven door den heer A. v. Wijk in zijn tuin. Leerdam zal nog lang denken aan dit aan gename feest. Binnenland. Bij Kon. besluit zijn bexxoemd: tot heemraden van het waterschap van Nieuwland van Altena, prov. Noord-Brabant, II. Donker, A. vaxx de Koppel Az. en G. W. Schouten; tot voorzitter vaxx het waterschap de Hei- of Meerdijk en polder van Drunen, prov. Noox-d-Brabant, G. J. Schreppers; tot heemraden van het watex-schap de Oude Zee dijk oxxder Dussen, prov. Noord-Brabant, B. van Daalen en A. Hagoort; in het bestixur van het polderdistrict Bommelerwaard benedexx den Mei- dijk, prov. Gelderland, tot dijkgraaf M. Vervooxm, tot heemraad J. Grandia en tot plaatsv. lxeexxx- x-aad, M. A. de Geus; in het bestuur vaxx het polderdistrict Bommelerwaard boven den Meidijk, prov. Gelderland, tot dijkgraaf C. P. Lenshoek, tot heemraden A. G. Huyskes en G. B. Versteegh exxtot plaatsvervangend heemraad A. M. Koolhaas. o Oxntrent het dezer dagen door Prov. Staten aaxxgenomen reglement ter bevox-dering vaxx de paardenfokkerij in de provincie Noord-Brabant, lezen wij in Art. 2. Jaarlijks in de maand Maart heeft eene keuring plaats van dekhengsten van buiten- landsch, van inlandsch gekruist en van gewoon ixxlandsch ras, die minstens 3 jaren oud zijn, alsmede vaxx tweejarige hengstexx en vaxx vier en vijfjarige merriën. De keuringen wordexx gehoudexx a. te Breda voor dekhengsten van buiten - landsclx ras, exx b. te Osch, Heusden, Zevenbex-gen exx Eind hoven, voor de aixdere hengsten en voor de meente minstens veertien dagen te veren door burgemeester en wethouders bekend worden ge maakt, worden bepaald door Gedeputeerde Sta ten, die tevens de gemeenten samen voegen tot een getal kringen, gelijkstaande aan dat der onder letter b opgegeven plaatsen van keuring. En met betrekking tot het reglement op het houden van springstieren, lezen wij in Art. 14. De provincie Xoord-Bxabant wordt voor de keuring verdeeld in tien districten, te weten 's Hertogenbosch, Tilburg, Osch, Heus den, Helmond, Eindhoven, Breda, Oostei'hout, Zevenbergen en Bergenopzoonx. Bxj de indeeling der districten wordt rekening gehouden met het aantal koeien en vaarzen in elke gemeente. o De hoofdingenieur J. Van der Toorn, aan wien door de Zuiderzee-Vereeniging een technisch ondei'zoek omtrent de droogmaking en afslui ting der Zuiderzee was opgedragen, heeft ver slag uitgebx*acht. Hij betoogt dat eexx afsluiting vau de Zuiderzee ten noorden van den IJselmond technisch en financiëel niet onuitvoerbaar is, maar deelt tevens mede dat nog heel wat zal moetexx onderzocht worden, alvorens met een practisch plan voor den dag te kunnen komexx. o Na 16 maanden van rust, waarin zeker heel wat ijzer van de te boxxwen stalen bekapping van 't centraal-station te Amsterdam verroest is, kwam eindelijk weder een weinig leven en beweging op het terrein aldaar. De aanemer Pot van Buiksloot zal namelijk beproeven een zeker aantal masten, 25 m. lang, dat is 87£ voet, in den grond te slaan. Voor dat heiwex'k nu is nxexx bezig een reusachtig toestel te maken, waarvarx het zwax'e ijzei'en heiblok door middel van stoom op en neer wox*dt bewogen. Z ij li eenige palen in dexx grond daxx worden ze alle op den kop zwaar belast exx onderlixxg met elkander door observatie-toestellen in ver- baixd gebracht, om bij de minste afwijking de kentering te constateex-en. Van deze proefneming zal het afhangen of met den bouw zal voort- gegaaxx dan of andex*e maatregelen zullen ge nomen worden. Ixx den loop der volgende week denkt men met het hei- en reuzenwerk aan te vaxxgen. o Omtrent het bezoek, door prins Albrecht van Pruisen aan het eiland Marken gebracht, nxeldt xuexi aan »de Anxst.« het volgende: Z. K. H. kwam met rijtuig van Amsterdam over Ilpen- dam naar Monniltexxdam, van waar Z. K. H. met zijix gevolg xxiet het max-kervaartuig »De Zwaluw*, schipper Jaap Kes, naar Marken overstak. Alle bekexxde bezienswaardigheden werdexx bezocht, en de prins gaf zijn ingexxomexxheid met alles herhaaldelijk te kennen. Eexx arme weduwe, die haar nxaix op zee had verloi'en, oxxtving f 50 vaxx Z. K. H.een feit, waarvoor de mannen vaxx het eiland den prins bloots hoofds aan de haven opwachtten. o De Gemeenteraad vaxx Hoorn heeft afwijzexxd beschikt op het ver-zoek vaxx de lieerexx Bosman en De Lange, om subsidie voor dexx locaalspoor- weg AlkmaarHoorn. De tram AkenVaals Vaals Leixxiers zal niet tot stand komen. Als bijdrage in den voorgenomen bouw vaxx van een nieuw burgerziekenhuis te Amsterdaxn, is door een Amsterdammer de aanzienlijke som vaxx f 100,000 geschonken. o De heer A. D. Smit heeft met de commissie der voedingstentoonstelling te Amsterdam een over- eenkoxxxst getroffen voor eexxige opstijgingen met zijne luchtballons op het terx-ein dier tentooxx- stelling. De opstijgingexx zullen spoedig ge schieden. o Door het hoofdbestuur der Ned. vex-eeniging O O Avicultura« is besloten, om bij genoegzame deelxxeming in den loop der maanden Sep tember (waarschijxxlijk den lOn en lln dier maand), in de Harmoniete Rotterdam, een tentoonstelling te houden van pluimgedierte en voorwerpen op hoender- en vogelteelt betrek king hebbende. o De invloed der heffing van invoex-rechten op het vee in België, zoo wordt uit Maastricht ge schreven, doet zich reeds gevoelen. Terwijl hier axxders wekelijks 5 a 10 waggons met vee naar België werden ingeladen, is deze week geen enkele waggon voor dat doel gebezigd. Ook op de weekmarkt was die invloed xnerkbaar door de afwezigheid vaix Belgische slagexs, die ge regeld op onze markt hunne inkoopen dedexx. Meu is echter van oordeel dat na eenige maanden, wanneer in België de vooraad van vee xxiet meer zoo gx-oot als thans zal zijn, de uitvoer weder met goed gevolg zal kunxxexx plaats hebben. Aan het iix aanbouw zijnde circus Carré te Amsterdaixx is eexx xnan dood gevallen. Ze kere W. v. d. VV., een gx-ijsaard te Rhenen, die sinds eenigen tijd aan verstandverbijstering leed, is, door weigering van alle voedsel, den lxoxx- gerdood gestorven. Te Bedum is door het uitglijden van een haak de dekker K. Plas, eexx oppassexxd man van een dak gevallen; zwaar gekwetst werd dadelijk geneeskxxndige hulp ver strekt, doch de man is weldra overleden; 14 dagexx geleden is zijn broeder op dezelfde wijze om 't leven gekomen. Te Rlxt-nen is een in vex-gevorderdexx staat van onbixxding verkeerend lijk uit den Rijn opgevischt, vermoedelijk van den secondaxxt W. die aldaar voor eenigeix tijd is vermist. Terwijl de 17jarige W. Joostexx te Bezel werkzaam was op het veld, werd hij door een zonnesteek getroffen, en vond men eenige uren daarna zijn lijk. Te Meppexx, gemeente Zweeloo, zijn zonder bekende oorzaak drie boe- renbehuizixxgen afgebrand, de geheele inboedel is verloren. Twee paarden kwamexx in de vlam men oxxx, benevens eenige runderen. Bij Smil-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2