lmooping niet alleen het karakter van den prins, maar vooral de intriges van Bismarck ten bate van Ilnsland eene rol vervuilen. Rusland in ieder geval behaalt eene groote zegepraal. Het »Tageblatt« van Weenen ver gelijkt de politiek van Rusland met een groot net, waarvan de mazen loopen van Petersburg tot in het hart van Azië en omspannende in Europa zoowel het schiereiland van den Bal kan als alle Europeesche hoofdsteden. Voor het oogenblik, zegt het blad, heeft Rusland zich in Afghanistan toegevend be toond, omdat er nu in Europa zelf genoeg te doen is. Te Konstantinopel is de Russische invloed weder machtiger dan ooit gebleken, terwijl de misselijke afloop van de aanbieding van de Bulgaarsche kroon aan den prins vim Cobuvg de invloed van Rusland in Bulgarije ongemeen verhoogt. »Le Nord« het bekende Brusselsehe door Rus sisch geld onderhouden orgaan, zegt ten aanzien van de geschiedenis van den prins van Goburg >Wij hebben slechts te herinneren aan de cir culaire van den minister von Giers in Novem ber 11. Daarin wordt letterlijk gezegd: het keizer lijk gouvernement zal nooit ecnige beslissing van de Bulgaarsche Sobranje erkennen. Dat is geen kwestie van personen maar van recht en van beginsel. Het doel is dus duidelijk. Men wil in Bulgarije zulk eene hopelooze verwarring verrichten tot ten slotte het land in de armen van den Rus- sischen redder moet terecht komen. De ver warring begint reeds. De burgeroorlog steekt in het ongelukkige Bulgarije weder het hoofd op. Niet alleen de burgers, maar ook de sol daten zijn in twee vijandige kampen (voor en tegen het regentschap) verdeeld, zoodat een aantal officieren, niet wetende wat aan te van gen, hun ontslag indienen. De »Neue Preie Presse« van Weenen zegt grond te hebben voor het vermoeden dat nu weldra in Bulgarije de republiek zal worden uitgeroepen en voorziet dat daaruit groote ver wikkelingen tusschen de mogendheden zullen ontstaan. Aangenamer tegenover dit tooncel van poli tieke kuiperij en verwarring is de vermelding van eeu zeldzaam feest voor eenige dagen te Londen gevierd. Een aantal leden van de liberale partij in het Parlement had namelijk aan Parnell en de andere leden der lersehe partij een feestmaal aangeboden in de ^National Liberal-Club.De heer Dillwijnn presideerde. Aan het dessert dronk deze redenaar de gezondheid van Parnell en de lersehe afgevaardigden. Ilij zeide dat het eene groote dwaling was te meenen dat de nieuwe kiezers gestemd zijn tegen homo rule in Ierland. Integendeel, de groote massa van hen zijn zeer ten gunste van eene hervorming in Ierland gestemd. Alleen litt feit dat Engelsche liberalen een banket aanbieden aan de hoofden der h o m e rule is van beteekenis, maar nog veel meer beteekenis heeft de rede, door Parnell gehouden. Hij zeide dat heden voor liet eerst sinds 700 jaren de Ieren de Engelsclien als hun broeders gaan beschouwendat is de vrucht van het werk der liberale partij. Vervolgens sprekende over de toekomst, heeft Parnell de verwachting uitgesproken dat als de agrarische wet in Ierland volgens de inzichten van lord Salisbury met beleid werd toegepast, de landwet nooit aan leiding zou geven tot toepassing der strafwet, daar de Ieren niet zoo gek (fooi) zouden zijn om door hunne daden hunne politiek in minachting te brengen. Na Parnell voerde het woord Mac Carthy, die verklaarde dat Gladstone tusschen het lersehe en het Engelsche volk banden beeft gelegd, welke geene mogendheid zou kunnen verbreken. Gladstone, zeide hij, is de man die voorge steld heeft aan het lersehe volk de macht te geven zijn eigen binnenlandsche aangelegenheden te regelen, en wanneer het die macht liccft verkregen, zal het tevreden zijn.« Het gewicht van deze samenkomst springt te meer in het oog, wanneer men nagaat dat de jongste tusschentijdsehe verkiezingen in Gladsto- niaansclie geest zijn uiigevallen. De politici in Frankrijk zijn nog geheel ver vuld met de zonderlinge verhalen van het blad »La France,omtrent Boulanger. Volgens een verhaal in dit blad, zouden 94 generaals onlangs aan Boulanger hebben aangeraden een staats greep te plegen. Dat was toen, door het ge beurde met Schnilbele, de oorlog met Duitsch- land op liet punt stond uit te breken. Bou langer zou dit denkbeeld vierkant hebben afgeslagen. La France« is een veel gelezen Parijscli avond blad. Ieder kent te Parijs het groote bureel van deze krant, met eenen neger in liverei, die ieder gratis toestaat eene tentoonstelling van voor werpen uit Tongkin, Algiers enz. te bezichtigen. Maar dit blad schijnt zich tot vreemde zaken te leenen als het betreft den genernal Boulanger te verheerlijken. Want dat geheele artikel ge- teekend X. X., geschreven, zegt men door den afgevaardigde Laar of door den heer Débourède, dient nergens anders toe dan om de Par ijzen aars hun Boulanger nog hooger te doen plaatsen. Van het gebeele verhaal is waarschijnlijk geen woord waar. Als het feiten vermeldt had men Boulanger tot verantwoording moeten roepen, dat hij zulke generaals niet voor den krijgsraad trok. Wij denken dat dit verhaal van »La France« voor Boulanger zeer onaangename gevolgen zal hebben. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 2b Juli 1887. Heden middag ontkwam de 21-jarige zoon van J. Kusters, te Heusden, aan de aanlegplaats te Werkendam aan een gewisseu dood. Bij het aan wal stappen van een der booten van Fop Smit Co. had de veerman de onvoor zichtigheid de plank weg te trekken waarop genoemde K. stond, met het gevolg dat bij zijn qvenwicht verloor en^m. -de bionte. hij dopr den stroom meegesleept werd, het rad van de boot te grijpen, hetwelk spoedig opge merkt werd, en men bracht hem een oogenblik later weer behouden op het ilroge. Z. M. heeft aan den ontvanger der dir. bel. en acc., J. A. Eschauzier alhier c. a., op zijn verzoek eervol ontslag verleend uit 's Rijks dienst, behoudens aanspraak op pen sioen. 's HERTOGENBOSCH, 24 Juli. Heden nacht zijn uit de gevangenis alhier ontvlucht M. van Linden, oud 21 jaar, zwaar gebouwd, aan gezicht vol zomersproeten bijgenaamd Mie Mik, uit Reek bij Grave, en J. M. Schitter, lOjjrar, geboren te Amsterdam, donker uitzicht, lang en schraal. Beiden waren in hun wit gevan genispak gekleed, zonder een hoofddeksel. Het zijn zeer gevaarlijke sujetten en ter stond werden dan ook door de koninklijke ma- réchauseés alom pogingen in liet werk gesteld om de vluchtelingen te achterhalen, doch tot nu toe te ver geels. Zij schijnen over het dak ontvlucht te zijn. WAALWIJK, 21 Juli. Heden-middag werd alhier, op uitnoodiging der kamer van koop handel en fabrieken en onder leiding van haren voorzitter den heer J. B. Timmermans, eene vergadering gehouden van belanghebbenden bij de lederindustrie. Het doel der vergadering, door den voorzitter uiteengezet, was, commissiëu uit verschillende plaatsen, alwaar de lederindustrie gevestigd is, te beDoeiuen, om rapport uit te brengen over den toestand der leerlooierijen en schoenmakerijen, die rapporten te doen verzamelen en hiervan een uittreksel te overleggen op de te houden vergadering te Utrecht. Een flinke opkomst uit de plaatsen van Noord-Brabant, waar de leder-industrie uitgeoefend wordt, be wees de belaugstelling in die bijeenkomst; er was een zestigtal industriëelen aanwezig. De hoofdinhoud van het gesprokeae was de kwijnen de toestand waarin bedoelde takken van nijver heid op het oogenblik verkeerende algemeene opinie was, dat alleen bescherming door helfing van inkomende rechten heil kan aanbrengen. Aan verschillende sprekers, die dit onderwerp behandelden, werd ten slotte door den voor zitter onder het oog gebracht, dat de uit te brengen rapporten genoegzaam zullen aanwij zen, hoe groot het verval der industrie is, en ten slotte werden uit de verschillende plaatsen, die vertegenwoordigd waren, com missiën be- noeuid, die vóór den 5n Aug. e.k. verslag zullen inzenden van hetgeen door hen in hun ne woonplaatsen zal onderzocht zijn. VUOHT. Onze bloemenafdeeling zal hare vroeger aangekondigde tentoonstelling houden op 14, 15, 10 en 17 Augustus a. s. in den tuin van de wed. Van den Akker in St. Joris. Die tentoonstelling belooft veelde bloemen liefhebbers, en die telt Vu ebt vele, zullen al les in het werk stellen, om haar zoo luister rijk mogelijk te maken. Behalve de bloemen, (lie van wege de afdeeling ter bekrooning zullen worden ingezonden, zullen vele planten ter opluistering gegroepeerd worden, zoodat 't geheel op een lusthof zal gelijken, een bezoek over- waardig. Ook is besloten de tentoonstelling op te luisteren door muziekuitvoeringen van onze gunstig bekende fanfare. WIJK, 25 Juli. Gisteren zag eene vrouw die was gaan melken eenige kleedingstukken aan den kant van tie Maas liggen, en vreezende er een ongeluk had plaats gehad, ging zij spoe dig hulp halen. N. van der Maaden begaf zich dadelijk te water, doch kon slechts het lijkje ophalen van den 9-jarigen Dirk Bouwman, zoontje eener arme weduwe, die naar men ver moedde wel een uur in het water gelegen had, daar men liem op dien tijd op die plaats nog gezien had. BRAKEL, 24 Juli. Met de zegen vissclierij op het vlot ziju in de afgeloopen week hier in de Waal gevangen 50 zalmen. Op de aard appel beurs werden verkocht 2940 ILL. Kralen, tegen 3.G0 a 3.10 per H.L. *ALMKERK, 22 Juli. Heden morgen heeft de landbouwer IR-ndrikus Colijn zijnen buurman Aart Groeneveld met voorbedachten rade met eenen polsstok zoodanig op hoofd geslagen, dat die stok brak. Met een ïues heeft hij ook diens hand verwond. Een gerechtelijk onderzoek is terstond ingesteld. In een gezin aan den Nieuw.m dijk alhier zijn gevallen van roodvonk voorgekomen. Een uit dat gezin door die ziekte nog niet aangetast kind was door zijnen grootvader, wonende aan den Uppelschen dijk alhier, in zijne woning opgenomen, welk kind nu ook het roodvonk gekregen heeft. DALEM. Ontegenzeggelijk heeft het vee liet meest door de aanhoudende droogte te lij den. De weiden vertoonen zich als ia den win ter en eenige veehouders hebben zich reeds ge noodzaakt gezien, om ander voedsel aan te brengen. Dat de inelkgift door een en ander buitengewoon vermindert, is gemakkelijk te begrijpen. GORINCITEM. Door den Raad dezer gemeente werd alhier benoemd tot leeraar in de Grieksclie en Latijnsclie talen en oude geschiedenis aan het gymnasium, iu plaats van wijlen den lieer Andriessen, de heer dr. P. II. Damste te Leiden. LEERDAM, 2G Juli. Bij den landbou wer A. Middelkoop alhier, zijn 2 koeien, lijdende aan miltvuur, geconstateerd door den llijks- veeavts, door de stadsarbeiders, in tegenwoor digheid der politie, afgemaakt en begraven. L.l. Zaterdag is geslaagd voor 't Fransch, lagere acte, de heer De Graaft', onderwijzer alhier. Binnenland. Op de Tentoonstelling van Voedingsmiddelen te Amsterdam i3 een der loodsen van de was- kaais mfabriek door brand geheel vernield. Andere schade is er echter niet aangericht. voedingstentoonstelling te Amsterdam wordt verbonden, is aangekocht lat fraaie eetkauier- ameubleinent, door de heeren Vos en Le Grand ter opluistering ingezonden. o Bij den te Hamburg gehouden zwemwed strijd heeft de heer J. D. Bloemen, uit Am sterdam, den eersten prijs voor het snelzwen)- men op den buik behaald. Bloemen, met succes zwemmende tegen En gelsclien en Duitschers, zelfs legen den ^kam pioen rugzwemmervau Duitschland, Kiderlen, Duitsche eu Engelsche wielrijders verslaande, waarlijk, men behoeft niet te vragen of onze jongelui tegenwoordig aan lichaamsoefeningen doen o- - Sedert eenige weken is de groei der Victoria regia« in de nieuwe kas der llotterdamsclie Dier gaarde zeer snel toegenomen. Dat de merkwaardige waterplant het (laar goed heeft, blijkt hieruit, dat zij in genoemde Diergaarde, ofschoon zij daar dit jaar voor het eerst wordt gekweekt, spoediger tot ontwikkeling gekomen is dan in den Hortus botanicus le Amsterdam. Sommige bladeren meten reeds 1.90 M. in doorsnede en een drietal bloemknoppen zijn sinds kort zicht baar geworden. Blijft de plant zich verder goed ontwikkelen, dan zullen er nu en dan geopende bloemen des avonds zichtbaar zijn. o Eene vrouw, moeder van een achttal kinderen, die een paar malen het Leger des ÏIeils« beeft bezocht, geeft in den laalsten tijd alle teekenen van godsdienstwaanzin, en wel in zulk een ge vaarlijken graad dat zij alleen niet te vertrou wen is en er bij haar gewaakt moet worden, daar men voor zelfmoord vreest. Meermalen heeft zij het voornemen te kennen gegeven, zich van het leven te zullen berooven. Soms kent zij haar man noch haar kinderen. o Een hevige brand woedde Zaterdag le Tilburg; het grootste hotel van die si ad, het Ilótel du Cygne d'Or stond in vlammende bovenver diepingen zijn geheel uitgebrand; goederen en reizigers zijn geredgccne nienschenlevens zijn te betreuren. o De landbouwer J. Ligthart uit Abbenkerk, die bezig was een jong paard, (lat reeds een rit had afgelegd van ruim zes uur, voor de eerste maal voor den boerenwagen te rijden, werd door liet beest het linkerbeen stukgeslagen. Op de lijn Apeldoorn-Deventer geraakte een ar beider, terwijl hij van een in gang zijnden zandtrein sprong, er onder. Zij a arm werd daarbij zoodanig verminkt, dat hij zal moeten worden afgezet. Te Wijk bij Heusden is het huis van G. Van Helden afgebrand. Daar er zware vermoedens bestaan dat de brand is aangestoken, is (le eigenaar gevankelijk naar den Bosch gebracht. Te Loosdrecht is een koopman uit Kuinre, gehuwd en vader, ver moedelijk door de duisternis misleid, nabij de Loenderveensche sluis met paard en tilbury te water geraakt, met het treurig gevolg dat hij levenloos werd opgehaald. De »Gouden Zwaan« het bekende hotel te Tilburg, is gedeeltelijk af gebrand. Door de politie te Dordt is aange houden een 20-jarige dienstbode, die zicli ten nadeele van haren meester, een winkelier in kruidenierswaren aldaar, had schuldig gemaakt aan diefstal van verschillende winkelwaren. Het meisje was nog slechts 14 dagen in die betrek king. Te Someren heeft een jongen van 17 jaar een makker van 13 jaar met een turf ge gooid. Hij trof den knaap zoodanig aan den builc dat de dood spoedig volgde. Een dochtertje van den landbouwer G. te Kralingen is in bran 1 geraakt, doordien het boenwas, gemengd met terpentijn, dat zij bij een brandende kachel bereidde, in vlam vloog. Zij bekwam aan hoofd en handen deerlijke brandwonden. Haar toestand is niet hopeloos. Uit de Amsterdamsche trekvaart nabij Houtrijk en Polauen, is het lijk opgehaald van een onbekenden, 30-jarigen, knap gekleeden werkman. Het lijk is naar de algemeene be graafplaats overgebracht. Te Lienden is Zaterdag iemand bij het baden in den Rijn verdronken. Bij een onweder, dat Zaterdag avond boven Roermond woedde, is de bliksem geslagen in eeu huis onder Beesel. Drie wouin- gen branden er af. Twee boerenarbeiders, die bij Roermond in bet open veld aan liet werk waren, werden gel rotten en gedood. Te Weisoen (Olst.) is een boerenhuisje, bewoond door den landbouwer Vlakker, geheel afgebrand. De geheele inboedel, alle landbouwgereedschappen en een groote voorraad hooi, bevevens een paard en eenig vee werden een prooi der vlam men. Zondagmorgen viel een jongetje van 11 jaar te Deventer van een steilen muur in den IJsel. Op zijn geroep kwam schipper Jo hannes De Vries toesnellen. Ilij sprong geheel gekleed iu de rivier en had het geluk den jon gen van een anders wissen dood te redden. P. Th te Sleenwijk, visschen met een wargaren, zonder vergunning, 2 geldb. elk vau f 3,subs, voor elk 2 dagen, mes uitlevering van wargaren of betaling t l, subs. 1 dag. Zitting 22 Juli. S. v. G., M. v. M., G. d. K., allen te Genderen, loopen over kreupelhout eu gras, zonder verguu- ning, ied( r f 3, subs. 2 dagen; A. v. B. te Hees- been, dronkenschap, f 3, subs. 2 dagen; P. L. S. te Heusden, dronkenscb. voor 2e maid binnen een jaar, f 2, subs. 1 dag; A. v. d. S. eu G. K., ver storing nachtrust, de eerste f 3, subs. 2 dagen, de tweede f 2, subs. 1 dag; IT. L. te Rijswijk, afsnij den en wegnemen van gras, f 6, subs. 4 dagen; A. C., J. S., P. M., T. d. K., allen te Ileusden, loopen over hooiland, f 1, subs. 1 dag; A. N. te 's Gravenioer, loopt n over weiland, f subs. 1 dag; J. v. L. te 's Gravenvoer, loopen over grasgewas, f 1, 1 dag; J. M. te Heusden, 2 maal in staat van dronkenschap, 2 geldb. elk van f 2. subs. dag; B. v. D. te Dussen, voorhanden hebben van ster ken drank in een lokaal waarvoor wel vergunning docli niet van de winkelnering afgescheiden, f 10, sub. 5 dagen; A. v. O. te Ilcrpt, laten loopen van kippen op eon's anders bezaaid land. f 2. subs. 1 dag; G. 1 te 1 een, zitten op een aangespannen hondenkar ouder Wijk, f 2, subs. 1 dag; I. B. Jz. teHerpt, vissclierij-delict, f 1, subs. 1 dag; G. B.Jz. te Genderen, poot en van wilgenboomen op verbo den terrein van den prov. weg, f 2, subs. 1 dag. KANTONGERECHT TE HEUSDEN. Zitting 8 Juli. A. v. E. te Vlijmen, snijden van biezen met oogmerk om toe te eigenen, f8, subs. 5 dagen; A. v. M. te Woukrichem, onbeheerd grazen van een ezel langs openb. weg, f2, subs 1 dag; A. T. te Woudrichem, als voren, f 2, subs. 1 dag; v. D. te Wijk, onbeheerd loopen van een paard, f 2, subs. 1 (lag; A. R. te Giessen, rijden met een kar met te smalle velgen, f2, subs. 1 dag; C. v. D. Jr. te Almkerk, getracht schade toe te brengen as n gemeente-eigendommen, f3, sub. 2dagen; A.v.W. te Veen, laten weiden van een paard op cell's an- Landbouw. WELL. De handel in ajuin is thans in vol len gunghier en daar schieten krachten tekort om dat gewas tot afleveren klaar te maken. De hoedanigheid van den ajuin hoofdzakelijk te wijten aan het drooge, ongunstige zomerwe der is schier allerwegc onbevredigendzij blijft somwijlen nog ver beneden (le verwach ting die men koesterde. De prijzen, die ervoor besteed worden tot dusver, zijn voor den land bouwer niet zeer aanmoedigend. Prijs en hoedanigheid in aanmerking geno men dan zal, na aftrek der teeltkosten, de ajuin verbouwer eene karige winst in (len zak steken. TI ELERWAARD. In de laatste weken ging er weinig om in de Betuwsche tabak. Vooral de lage prijzen waren oorzaak dat de omzet zoo onbeduidend was. Op de Veluwe daarente gen werden tegen vrij groote prijzen van (le hand gedaan. Te Amerongen werden Woens dag verkocht 25,000 K.G. bestgoed eu te Eist 30,000 K.G. tegen ƒ13 a 13.50 per K.G., dus 1.50 meer dan vóór 8 (lagen gegeven werd Ook in Maas-en-Waal blijven nog aan zienlijke partijen voorhanden. GIESENDAM. De hooioogst is bijna afge loopen en heeft bevredigende uitkomsten opge leverd. De qualiteit is goed. Eenige partijen uiterwaardseh hooi ziju verkocht voor (13.50 de 500 kilo. De veestapel is gezondtengevolge van do langdurige droogte komt er gebrek aan gras. De kersen raken in Maas-en-Waal gedaan. Zij tivffeii het dit jaar niet met liet weder, zoo dat ze veel later dan gewoonlijk aankwamen en over het algemeen minder vleezig waren. Ofschoon de opbrengst dan ook middelmatig was, liebben nochtans (le prijzen 0.10 per half kilo in den boomgaard), veel goedgemaakt. In weerwil van de langdurige droogte staan de wintergewassen uitstekend. Aardappelen en tabak verlangen echter sterk naar regen, zoo ook het weiland, dat er dor begint uit te zien. Met den hooibouw zal het dit jaar spoedig zijn afgeloopen, dank zij de warme, zonnige dagen. In nieuw gewonnen veklhooi is reeds eenigen handel, tegen den prijs van 1213.50 per 500 pond. De prijzen der jonge varkens zijn op (1e laatste marktdagen laag geweest, welk verschijnsel zich trouwens elk jaar om streeks de hondsdagen voordoet. De prijzen der nieuwe aardappelen blijven in de Betuwe op bijna dezelfde hoogte, evenals in de Bommelerwaard. De eerste verzending naar Amsterdam had Maandag plaatsdaar werd aan de landbouwers in deze streek f 3.75 be taald, dezelfde prijs als vóór 8 dagen. Ook voor Duitsche rekening werd een geheele lading Gel- dersche kralen opgekocht voor f 4 per mud. De hoeveelheid, die gerooid wordt, valt even wel tegen, maar de smaak is in de laatste week veel beter geworden. Het zendingsteest, den 20 dezer te Grebbe, onder Rh enen, gehouden, mag als zeer gunstig geslaagd beschouwd worden. Voorzeker doet dit het hart van lederen weldenkende aange namer aan, dan het schandaal dezer dagen te Benuekom, alwaar de predikant uit Arnhem, die er naar ambt en plicht (len dienst had ver vuld, op zijne terugreis naar hot slation te Ede door ren groote troep doleerende jongelieden, door middel hunner voeten, als onder het stof werd bedolven, zoodat Z.VV'.Eerw. door don be woner eener aan den weg gelegen villa inge roepen werd en vervolgens met hulp der politie huiswaarts koeren kon. Door drie predikanten werd het feest 's avonds van te voren ingevri d, en er op gewezen dat bet Zendingswerk Gode verheerlijkend was en dit doel door ieder moest voor oogeu gehouden worden. Op den morgen van liet feest werden met treinen, trammen, stoombooteu en particuliere rijtuigen duizenden vervoerd. Godsdienstig- en schoonheidsgevoel vereenigden rich om tot feest vreugde te stemmen. Vier spreekgestoelten waren opgericht, van welke (le versehiilende redenaars beurtelings hunne besprekiugeii deden hooren. Treffend klonken de koralen der muziek ter begeleiding vau den zang. Schilderachtig waren (le groepen, die zich overal hadden neer gevleid verschillende allerhande kleederdrachten en gezichten. Voor verversching en verfriasching was uitnemend gezorgdook was er eenen O O O O 1 O O O O O O

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2