mm villi m mmi van nen neor liwuery, progessistisch afgevaardigde voor Brussel, tot herziening van art. 47 der Grondwet-, welk voor stel tot strekking heeft eene belangrijke uit breiding van het stemrecht. FRANKRIJK. Het gerucht loopt, dat generaal Boulanger verleden week Donderdag naar Parijs is ver trokken, op- last van den Minister van Oorlog, ten einde verklaringen te geven aangaande de laatste bekende brieven. o Generaal Boulanger heeft eene herinnering gezonden aan hen, die hem hielpen omdenl2n Juli Parijs te verlaten. Het geschenk is een horloge in zilver, waarop de gewezen Minister heeft doen graveren: «Herinnering aan de manifestatie aan het station van Lyon, 12 Juli. (Get.) Boulanger.* De machinist en de stoker, die den generaal naar Yilleneuve hebben gevoerd, en de be ambten, die hem in den waggon hielpen stijgen, hebben ieder zulk een horloge gekregen. o De Regeering zal van het Parlement 100 millioen frs. vragen voor het voltooien van de werken van de Seine en van de havenwerken van Havre. Deze gemeente zal 25 mdlioen bij dragen. o De onderhandelingen over de onzijdigverkla- ring van het Suez-kanaal zullen binnenkort tusschen de kabinetten van Londen en Parijs hervat worden. Het ontwerp is reeds door de commissie onderzocht. SPANJE. Een deel der Fransche grens in de omstre ken van Campredon (Catalonië) is door troepen bezet en buitengewone maatregelen zijn geno men, onder voorwendsel dat men voor een be weging beducht is, door Zoriilla aangestookt. ZUID-AFRIKA. In het jongste nommer van »De Wereldbur ger* wordt een telegram uit Pretoria medege deeld, volgens 't welk de Transvaa^che spoor weg voor de Nederlandsche concessional issen verloren zou zijn, en er tusschen Oranje- Vrijstaat en Transvaal eene conventie moet zijn geteekend, waarvan de bekrachtiging voor den Volksraad zal worden gebracht, bepalende, dat alle in beide republieken aan te leggen sporen, Staatssporen zullen zijn en geen particu liere. Een Belgisch syndicaat zou den Staat den bouw van al zijne sporen, geheel op crediet, hebben aangeboden, slechts tegen rentevergoe ding van het kapitaal. Wat daarvan aan is, is vooralsnog onbeslist. Het bericht wordt echter allerminst bevestigd door het feit, dat juist heden 5 ingenieurs der Nederlandsche Zuid-Afrikaansche Spoorw.-Maat- schappij, de h.h. C. Croll, J. E. van Ysendijk, A. van Lennep, Th. Steinmetz en G. H. van der Meulen, uit Southampton per stoomschip «Pretoria* naar Zuid-Afrika zijn vertrokken, om daar onder leiding van den hoofd-ingenieur der Maatschappij, den heer Snethlage, eene op nemingsbrigade voor de aan te leggen spoor- weglijnen te vormen. In het kanton Lucern heeft een geweldige hagelstorm geduchte schade veroorzaakt. De helft van den oogst is vernield door de hagel- steenen, die de grootte van noten hadden. Ook in Unterwald woedde een storm. De Eybiich is overstroomd en heeft o. a. een deel van een kerkhof verwoest. In Massachussetts zijn 25 bruggen, evenveel dijken en fabrieken door de hevige regens vernield. Ook in New-York, New- England en Pennsylvania" hebben regenvloeden veel schade veroorzaakt. Op Galita, in de Middellandsche Zee, heeft een vulkanische uit barsting plaats gehad. Er werd veel lava uit gebraakt. Op 65 kilometers was de gloed zicht baar. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 29 Juli. Tegen het vallen van den avond kwam een z. g. broodvrouw in een hondenkar gezeten, de weg van Heesbeen af rijden. Ter hoogte van het Isr. kerkhof, ziet de hond een kat op het veld, vergeet den kost baren last, dien hij voorttrekt en rent hals over kop in den sloot. Enkele heeren zien van den den dijk het geheele voorval, dat niet weinig hun lachlust opwekte, maar laten het verder daarbij. Niet alzoo een viertal dames, die juist dien weg passeeren en met de vrouw begaan zijn. Zij helpen eerst de vrouw uit haar minder benijdenswaardigen toestand en brengen vervol gens te zamen hond en hondenkar, met bagage op den weg en voorkomen daardoor eene voor die vrouw belangrijke schade aan bedorven brood. Eere aan die dames bij wien liefde tot zijn evennaaste hooger stond dan een verkeerd be grip van fatsoen. BAARDWIJK, 28 Juli. Van wege den Doelen «Soranus« werd gisteren avond aan zijn eerelid, den heer J. LoeiF alhier, eene serenade gebracht door de harmonie «l'Espéranee,* we gens zijne promotie tot doctor in de beide rechten. LANGSTRAAT. De arbeidende klasse onder den boerenstand ondervond alhier, in den afge- loopen hooitijd, mede het kwijnen van den land en hooibouw. Konden de flinke grasmaaiers in vroegere jaren op f 25 a f 30 boven kost per drie weken re kenen, thans wuren er velen die ledig op de markt stonden en te vergeefs naar een hooiboer zochten, terwijl men bij anderen van den ge wonen regel afweek, door hen slechts per dag in het werk te nemen. Te allen tijde was de hooitijd voor hen een buitenkansje, want hoe vroeg zij ook uit het WL boe harrl zü,oak-^l-MÉ uJ Ml 6PÜ Sproekwoom gewordenze zijn vet wanneer de boer hen wegzond. Wat er in den hooitijd aan mondbehoeften medegenomen en wat er 's avonds bij de terug komst aan tafel bij den boer verorberd werd, bracht dan ook genoeg bij om hun, die zich een geheel jaar schraal moesten behelpen, een geheel ander aanzien te geven. Met den tijd zijn hier ook wel zeden en ge woonten veranderd, want van jaar tot jaar be ginnen de groote hooiboeren het hooiland uit te besteden, daardoor houdt het »vet worden* bij de arbeiders op, want zij moeten dan voor eigen kost zorgen en om eenige rekening te maken, moeten de hartsterkende middelen, spek, bier enz. achterwege blijven. Verscheidene arbeiders zijn dit jaar naar het VVe3tland en andere streken van Zuid-Holland getrokken, om daar gedurende eenige weken werk te krijgen. SPRANG, 27 Juli. Terwijl in een onbe waakt oogenblik 't jongste kindje van A. Kloot wijk alhier zich even van 't ouderlijk erf ver wijderd had en op den grindweg liep spelen, kwam eene boerenkar met leem beladen en reed dwars over het lichaam der kleine, dat dadelijk een J'jkje was. De ouders zijn troosteloos, te meer doordat zij eenige weken geleden hun oud sten zoon, een veelbelovende 16-jarigen knaap, ook door den dood verloren hebben. ALMKERK, 25 Juli. Bij de op Zaterdag jl. verpachting van eenig vischwater onder deze en de naburige gemeente Dewerken, ten over staan van notaris Kerkhoven, ten behoeve van mevr. de wed. Scheffer van Bleiswijk, konden slechts, niettegenstaande vele belanghebbenden aanwezig waren, geringe pachten gemaakt wor den. B. Oversteeg van Werkendam, pachtte 3 perceelen gezamenlijk voor f100, II. Verzijl te Woudrichem l perceel voor f10, terwijl het 5e perceel slechts f 5 kon opbrengen. WERKENDAM, 26 Juli. De zetting der boter is deze week 62| ets. per kg. en die der eieren 80 ets. per 26 stuks. WOUDRICHEM, 25 Juli. Op de markt van heden werden p. m. 100 paarden aange voerd, meest aftandsche. De handel was tame lijk levendig, terwijl de prijzen liepen van f90 tot f200. Vreemde kooplieden waren niet arnwezig.Vj ije markt. Van 15 tot 22 Juli werden aan den afslag verkocht 41 groote zalmen, voor f 0.65 a f 1.107 St. Jacobszalmen, f 0.50 a f0.64, en 1 steur, wegende 475 h. K.G., tegen f0 15 per h. KG. GORINCHEM. Voor akte fransch 1. o., slaagde onder anderen de heer II. J. D. Bakkes, thans onderwijzer te Rotterdam. TILBURG, 27 Juli. De hitte schijnt bevor derlijk te zijn voor het vernielend element. 1. Om 3 uur werd de brandweer gealaimeerd op het zoogenaamde »Heike.« In een oogwenk stonden daar eenige schoppen, men zegt 8, in eigendom behoorende aan den heer P. v. d. Brink, in. lichterlaaie, waarbij o. a. 1 geit en 2 kippen in de vlammen omkwamen. 2. Sloe gen op verschillende plaatsen tegelijk in het logement »de Pijl* de vlammen uit, welke ech ter reeds dadelijk konden gebluscht worden. 3. Ging op den weg naar den Prinsenhoeve, bij de herberg «de Baars*, een groot stuk heide grond in vlammen op. 4. In het zoogenaamde «Zwarte Reijtwoedde een hevige boschbrand. De spuiten, die daar naar toe geijld waren, moesten onverrichter zake terugkeeren. Er was geen water te vinden ter blussching. Voorzichtigheid is de boodschap in die lang durige droogte, men staat als het ware op een vulkaan. Een vonkje vuur kan groote onheilen doen ontstaan. Binnenland. Bij Kon. besl. 8 Juh is vernietigd het besluit van Ged. Staten van Gelderland van 8 Sept. 1885, houdende goedkeuring van een ontwerp voor verbeterde waterlossing in de polderdistric ten Rijk van Nijmegen en Maas en Waal. o Het lid der Tweede Kamer, de heer J. J. Van Kerkwijk, zal onze Regeering vertegenwoordigen op het Spoorwegcongres, dat te Milaan einde September zal gehouden worden. o De commisie van enquête omtrent den arbeid en fabriekstoestanden, is sedert eenige dagen vergaderd en zou heden gereed komen met de vaststelling van haar verslag der resultaten van het onderzoek. o Bij het te Breda gehouden apothekersbedien de-examen is o. a. geslaagd Mejutfr. Henriette Freericks van Waspik. o Het feestgebouw te Rotterdam is gecombineerd verkocht voor f 48,544,25. o De gemeenteraad van 's Hertogenbosch heeft o. a. besloten, overeenkomstig het advies van het collegie van curatoren over het gymnasium, afwijzend te beschikken op een aan dat collegie gericht verzoek tot toelating van meisjes als De dijkstoel van Bomme Ier waard beneden den Meid ijk heeft den aannemer C. Yervooru, op zijn verzoek, ontheven van de verplichting om het door hem aangenomen en gegunde werk, nl. het verhoogen en verz waren van den benedeu- dijk te Poederooien, ter lengte van ongeveer 1000 M., mt te voeren en hadden mitsdien eene her besteding van dit werk aangekondigd tegen Donderdag 28 dezer. o Voor de verschillende nommers der wedloo- pen te Clingendaal, op 3 en 4 Augustus, zijn niet minder dan 143 paarden aangegeven, waar onder 45 voor de harddraverijen en 98 voor de wedrennenhiervan behooren 66 paarden van Hollandsche, 49 van Fransche en Belgische, 20 van Duitsche en Oostenrijksche, en 8 van Engelsche stallen. o De voedingstentoonstelling te Amsterdam was tot 27 dezer door 90,000 bezoekers bezocht, daaronder natuurlijk begrepen de avondbezoekers van het 17de eeuwsche marktplein. o Op het marktplein der voedingstentoonstelling te Amsterdam is een conflict gerezen. Door het hoofdcomité was namelijk in den beginne aan de heeren Heineken, als houders van de restau ratie in het wagengebouw, de uitsluitende ver gunning verkocht tot den verkoop van sterken drank. In strijd hiermede echter, maar geheel overeenkomstig de vergunning die door het ge meentebestuur voor het geheele marktplein is verleend, zijn tal van restaurateurs, eigenaars van bars enz. sterke dranken gaan verkoopen, hetgeen tot verschillende vertoogen van de zijde der firma Heineken aan het adres van het comité heeft aanleiding gegeven. Men begrijpt de moeielijkheid, waarin het comité verkeerde, dat van de restaurateurs op het plein niet kon verkrijgen, dat zij geen ster ken drank meer zouden verkoopen. Dezen be riepen zich natuurlijk op de gemeentelijke ver gunning. Thans moet de firma Heineken het comité in rechten aansprakelijk hebben gesteld voor de schade, door het afwijken van de aanvankelijke overeenkomst te lijden. o Uit Amsterdam meldt men Het decoratieve schilderwerk in het nieuwe Circus Carré, welks inwendig inderdaad schit terend belooft te worden, is ontworpen door Bart van Hove. Onder de verschillende allego rische en andere tafreelen, die de wanden van den circus zullen tooien, komt o. a. voor eene voorstelling van den Dam op den 12den Mei 1874, op het oogenblik dat Oscar Carré, te paard deel uitmakende van den optocht, uit het gelid trad en «met paard en al* de vorstelijke familie en den Czaar van Rusland begroette. Het decoratieve schilderwerk wordt vervaardigd in Duitschland. o Wederom moet aan den Vlietepolder (N.-Beve- land) ongeveer een halve ton gouds tot verde diging van den oever tegen de werking der Ooster-Schelde, besteed worden. Het groote werk, dat bij het begin van 't jaar voltooid is gewor den, zal hierdoor in sterkte en doelmatigheid toenemen. o 8inds eeuigen tijd liepen er geruchten over een vermoedelijke verplaatsing van Dr. Mesger. Thans weet de »Küln. Ztg.« met zekerheid mede te deelen, dat Dr. Mesger zal optreden als Directeur van een nieuw groot «Sanatorium,* 't welk te Wiesbaden gesticht wordt. De doel- betreffende onderhandelingen met den beroem den geneeskundige kregen, volgens het ge noemde blad, Zondag haar beslag. Wij behoeven er nauwelijks bij te voegen, dat wij hartelijk hopen later (dr. Mezger is niet in de stad) het bericht te kunnen tegenspreken. o In de omstreken van Bergen-op-Zoom zijn geheele boekweitveldentengevolge der strenge nachtvorsten, verloren gegaan. Men is druk bezig dat product binnen te halen, ten einde tot veevoeder te dienen. Ook de aardappelvel den hebben groote schade geleden. o Zaterdag-, Zondag- en Maandagavond ging het er ,-u de volkszaal van het Leger des Heils te Amsterdam vrij luidruchtig toe. Eenige op gewonden lieden deden Zaterdagavond alle moge lijke moeite om de bijeenkomst te verstoren door gejoel en getier. Zij vielen de sprekers herhaaldelijk op ruwe wijze in de rede. Ten slotte moest de sterke arm te hulp worden ge roepen om de belhamels te verwijderen. Zij gingen onder den uitroep: «wij komen terug!* hun weg. Inderdaad kwamen zij terug, des ochtends, des middags en des avonds, en toen vooral was het schandaal groot. Zij ontzagen zich niet om staande de vergadering jenever te drinken, hetgeen hun dadelijk werd belet. Diusdagavond begon het lieve leven opnieuw, niettegenstaande de stal'kapt. Tyler mededeelde, van den commissaris van politie te hebben ver nomen dat, indien met getuigen kon bewezen worden dat personen de bijeeukomst hadden verstoord, er torren 1 ]OH nP AOosjj, trowlxo tegen twee personen geschied. Ook buiten de zaal was het woeli O o Als voorzorgsmaatregel tegen dieven nam een Rotterdammer, die Zondag met de zijnen naar Scheveningen ging, al zijn papieren geld mede. Wat hij voorkomen wilde, gebeurde, want toen hij thuis kwam ontdekte hij, dat hem zijne portefeuille met het papieren geld, ten bedrage f 780, ontrold was. o Maandag avond vervoegde zich bij den koffie huishouder L. aan den Amstelveenschen weg te Amsterdam een net gekleed heer, die voorgaf belast te zijn met den aanleg der telephoon- leiding van Amsterdam naar Amstelveen. Hij verzocht voor zichzelf eene kamer met kost en in woning en gelegenheid tot "herberging van twee ondergeschikten, voor wie hij te zamen f 16 per week zou betalen. Voor deze laatsten was al dadelijk een kosthuis gevonden en de kostvrouw leende be reidwillig den. vriendelijken vreemdeling een gulden, omdat de man verklaarde in tie haast zijne beurs te hebben vergeten en hij f 5 noodig had ter betaling van de vracht der teleplioonpalen, die met een schip in de Haarlemmervaart op alhaliug wachtten. De koffiehuishouder bracht zijnen wagen voor en wilde met den vreemdeling reeds wegrijden, toen deze vroeg of hij sigaren bij zich had, daar hij de zijne in de haast ver geten had. De koffiehuishouder, niets kwaads vermoedend, zond hem naar zijne vrouw met het verzoek sigaren te geven. De sh'mme vogel, die de sigaren kreeg, maakte van de gelegen heid gebruik mejuf. L., namens haren man, f 5 te verzoeken, die hij voor de vracht van de teleplioonpalen noodig had. Zij was echter zoo verstandig die niet te geven en hem naar haren man te verwijzen. Aan de Haarlemmer trekvaart gekomen, stelde de telephoonman voor even een glas bier te diinken. Dit voor stel werd aangenomen. De vreemdeling maakte van de gelegenheid gebruik zich even te ver wijderen om even naar het schip met palen te gaan zien. Hij moet echter nog terugkeeren. Te Ek en Wiel kwam het lijk aandrijven van eenen scharenslijper, die 22 Juli beneden Rhenen bij het zwemmen in den Rjjn ver dronken is. Aan boord van een in de Leuvenhaven te Rotterdam liggend vaartuig, was de schipper aan het worstelen met zijnen knechh Zij vielen beiden te water; de knecht werd spoedig met haken opgehaald, terwijl W. van der Pluijm, wonende Auna Paulownastraat, den schipper redde. Te Hilversum is het huis van een timmerman uit gebrand. Twee belendende perceelen leden groote schade. Een k:ud van éen jaar is te Nieuw- Beierland in het water gevallen en verdronken. In de branderij van den heer v. d. V. te Delfs- haven is een werkman van een stell-ug gevallen. Hij brak daarbij een been. Pi de nabijheid van het station Venlo liep door een verkeerden wisselstand een locomotief van een rangeerenden trein op een stilstaande machine met dtie wa gens. Een wagen werd geheel verpletterd en de lijn versperd. Persoonljjke ongelukken hadden niet plaats. Een arbeider te Utrecht, wiens hoed iu het water waaide, verd -onk bij de pogingen om zijn hoofddeksel terug te beko men. Bij het on weder, dat Vrijdagavond over een gedeelte van Limburg woedde, is de bliksem ook geslagen in den kerktoren te Echt, in de stoompannenfabriek nabij het station Echt, en in een schoorsteen te Swa'men. Gisteren is te Rotterdam aan de Kruiskade een jongen van 9 jaar door een sleeperswagen overreden en ernstig verwond naar het kinderziekenhuis gebracht. Te Weesp is een 17-jarige jongen bij het zwemmen verdronken. Eenige heeren die per rijtuig van de Leeuwarder kermis huiswaaits keerden, gingen op den Stienser straatweg tegen elkander harddraven, met het ongelukkig gevolg dat een meisje overreden en ernstig gekwetst werd. De eigenaar van het rijtuig zorgt voor de verpleging. Hedennacht is te Amsterdam de scheepstimmerweif der firma Roolker aan den Ka lijk afgebrand. Vier stoomspuiten en een aantal handspuiten deden dienst. Na een arbeid van eenige uren was men het vuur meester. Een 4-jarig kind bekwam te Leiden zulke hevige brandwonden, dat men voor haar leven vreest. Van de Kamperstoomboot is, op de Zuiderzee, een man, die te veel gedronken had en die op de ver schansing was gaan staan, over boord gevallen en verdronken. Te St. Annaland viel een knaapje van 2 jaar achterover ri een pot met kokend water, waardoor het zulke hevige brandwonden bekwam dat het den volgenden dag reeds overleed. Uit de rivier de Dommel te Stratum is het lijk van een onbekend persoon opgevischt, naar gissing 30 jaar oud, gekleed met zwarte jas, vest en broek, gestreept boezeroen, katoenen hemd en onderbroek, alles ongemerkt. Op hem werden gevonden eene zwarte portemonnaie met twee brieven, waarvan eene naar het schijnt af komstig is van zijn meisje, en de andere aan zijn moeder gericht is, welke brieven misschien tot eenige ontdekking kunnen leiden. Het lijk verkeerde reeds in vergevorderden staat van ontbinding. Het 5-jarig zoontje van den brievenbesteller II. F. Niel, dat Maandagmid dag te Rotterdam door een sleperswagen werd overreden, is iu het Kinderziekenhuis aan de ge volgen daarvan overleden. Bij Kuilenburg zijn twee naast elkander staande groote boerderijen met 4 hooibergen en schuren totaal verbrand. Alleen eenige meubelen werden gered. Aan deKatendrechtsche Kade teFjjenoord zijn twee ion- M. l-*-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2