NAGRAS Eu larfsrhuis Vellen en Verkoopen Jaarmarkt Waalwijk, I anrir\prlO(V flon AA Verkoopen Reederij Maasstroom, VERANDERING VAN DIENST, Vernieuwde Dienstregeling, A. Onder Oudheusden: B. Onder Heusden: feomfooetdlejisf pubüak 1/erpaebfem 30 heet. om te Weiden, 13 id. om te Hooijen of te Weiden. Openbare Yerkooping Een Huis met Erf, staande en liggende te Hensden, aan de Haven, Blok N. Sectie A, nummer 14, groot 9T Centiaren. Notaris LANDBÉ te Ylijmen, 1. Een HERBERG met ver gunning, Schuur en Tuin, waarin twee Koepels, alles voor uitspanning zeer gun stig gelegen, nabij Heus den, aan den straatweg van Heusden naar Drunen, ka dastraal bekend Sectie A no. 845, groot 25 Aren 40 Centiaren. 2. Een SCHUUR, geschikt voor stalling, Sectie A no. 814, groot 59 Centiaren. 3. Een SCHUUR, geschikt voor stalling, met Erf, Sectie A no. 6T2, groot 1 Are 70 Centiaren. 4. De massa der beide vorige perceelen. aangevangen 29 Juli 1887, ii rm of no den Gondschen rijweg te Rotterdam door het breken van een stelling gevallen en vrij ernstig verwond naar het ziekenhuis overgebracht. In de gemeente Heelsura brak plotse'iug een hevige brand uit in een woning, terwijl de be woners afwezig wnren. De moeder had, voor eenige boodschappen ie gaan doen, haar 2-jarig dochtertje te bed gelegd. De vlammen hadden het hoofd van het kind reeds geschroeid, toen het arme kind gelukkig nog midden uit het vuur gered werd. Alles is verbrand, ook de levende have. Huis en inboedel zijn tegen brandschade verzekerd. In de Palmstraat te Amsterdam viel een kind uit het venster dei- derde verdieping. Het bleef op de plaats dood. - Een Engelsche matroos die in het Oosterdok al daar wilde baden, is verdronken. vleesch als voedsel voor den mensch op niets j anders dan op kleingeestig vooroordeel berust, ik wil het hopen, maar gelooven doe ik dit niet. Daartoe is het vooroordeel veel te taai. A. 24 Juli 87. DE TENTOONSTELLING VAN VOEDINGS MIDDELEN. In den catalogus van de T. worden 40 zeer lezenswaardige bladzijden gewijd aan minder bekende of niet gewaardeerde voedingsmiddelen en aan »de toediening der spijzen in den ouden tijd. Daarin lees ik: »het is te hopen dat de ex positie van toebereid paardenvleesch met evenzoo toebereid rundvleesch ter onderlinge vergelijking, aanleiding zal geven om velen te overtuigen dat het minachten van paardenvleesch als voedsel voor den mensch op niets anders dan op klein geestig vooroordeel berust. Naar aanleiding dezer woorden een puar op merkingen. Het nut van een tentoonstelling wordt in den regel, naar ik meen, te hoog aangeslagen. In '83, toen de voortbrengselen ook van onze nijverheid voor landgenoot en vreemdeling geëx poseerd lagen, droomde men van nieuwe banen voor den handel en een algeheele opleving onzer vaderlandsche industrie, 't Is bij een droom ge bleven, de industiie sluimert nog en de handel blijft kwijnende. Thans »boopt« men door de T. v. V. kleingeestige vooroordeelen te bestrjjden en de menschen te brengen tot het nuttigen o o van paardenvleesch en andere minder gewaar deerde voedingsmiddelen. Men make zich echter hiervan geene illusies. Ik kan me voorstellen dat iemand die op een T. een praktischen kinderwagen geëxposeerd vindt, zijn bezwaren tegen 't rijden van een kind over de hobbelende straatsteenen apart zet en den naam van den fabrikant noteert ten eiude zoo'n ding te bekomen, doch ik kan me niet voorstellen dat iemand, die een afkeer heeft van eenig voedingsmiddel, daarvan bekeerd zal worden door de loutere tentoonstelling. Veronderstellen we b. v. ge griezelt van paardenvleesch, ge hebt het bij uw weten nooit gezien, maar de gedachte aan biefstuk of een lendestuk van Bruintje, doet u alleronaangenaamst aan. O foei, neen, dan nog liever Ja, ik ken dat, liever »'k weet niet watdan een hapje gesneden paardenvleesch nuttigen. Zoudt ge denken van dit vooroordeel genezen te zullen worden door een blik op enorme in zilverpapier gevatte worsten, flesschen met rol pens en een paar stukken glimmend rookvleesch in den catalogus te vinden onder no. 147 Sinck Zn. Verschillende vleesehsoorten, gerookt en gezouten paardenvleesch, id. gebraden ter vergelijking met ossenvleesch? In geenen deele. Iemand, die een afkeer van mosselen heeft, zult ge niet door veitooniug van dit slijmerige dier tot eten bx-engen. Zijn afkeer zal daardoor nog toenemen. Omtrent paardenvleesch heerscht een aller zotst vooroordeel. In den ti-am was tusschen een paar menschexi het gesprek op dit artikel gevallen. Ik denk dat de welgedaanheid van het trampaard, op welks achterdeel ze 'toog gevestigd hadden, ze daarop gebracht had. »Neen maar denk ereisjes juffrouw, als een stuk paardenvleesch gekookt wordt en uwes licht het deksel op, dan slaat uwes met uwes per missie de stank van 't zweet op het hart.« De juffrouw griezelde bij de gedachte reeds aan dat paardenzweet. Ik heb lui gekend, die volstrekt niet gezind waren het ooit, zelfs maar te proeven en vol komen zeker wai-en dat men hen er niet mee beet zou hebben, die bij kris en kras volhielden dat zelfs de honger hen niet drijven zou tot 't eten van paardenvleesch. We bespraken dat aan 't diner. En ze smul den er dapper op los. Wat denkt ge er van? Ja, dat is 't aardigste. Die fijnproevers moet ge wetenzaten terwijl ze zoo boud spraken te smullen aan biefstuk uit de slachterij van Sinck en Zoon Ik smulde toen dubbel, liet ze hun afkeer in ronde woorden uitspreken en zag lachend toe hoe heerlijk hun de biefstuk smaakte. Ik paste wel opniet te vroeg met mijn ophelde- i-ing voor den dag te komen. »'t Is maar jammer dat dit kostelijk goedje zoo duur is,« merkte een op, toen vork en mes neergelegd waren en de rookwolkjes ten plafond stegen. »Ocb, ,t gaat nog al,« antwoordde ik, mijn vrouw had van morgen twee pond, voor hoeveel was 'took weer, vrouw »Voor 70 cts.« zei ze, met een ondeugend lachje. >Wat blief, 70 cent?« was de uitroep van den verbaasden vi-ager, »maar 't was toch wel »Zeker,« viel ik in, »'t was bieft en heerlijke ook, maar ze was niet van 't rund!« »Van een paard dus!« »Oui u te dienen, 'twas paardenvleesch Algemeene verbazing. De een beweerde dat hij er toch al iets aan meende geproefd te heb ben, de ander gaf zich ruiterlijk over en be kende zonder kennis van zaken geoordeeld te hebben. Beiden bleven ze bij hun opin;e dat het keurig vleesch was eu ik bad het genoegen een paar mensehen van een voorooi-deel gene zen te hebben. Ik heb bij ondervinding dat men 't op de beschreven wijze moet aanleggen, anders krijgt men geen bevoorooi-deelde aan 't eten van x.aardenvieesch. Dat een exposilie mm - Burgerlijke Stand. Heusden, van 2028 Juli. Geboren: Johan Victor Bernard, z. v. J. Rethans en M. E. Boommaars. Afloop van Aanbestedingen. 's-HAGE, 27 Juli. Aan het Dep. van Water staat werd heden aanbesteed lo. bet maken van veertien kribben tot ver betering van de rivier den IJsel, bij Westervoort, tusschen de kilomsterraaien 1 en 7laagste inschrijver, de heer J. H. Horjriel te Pannerden, voor f6456 2o. het maken van een gedeelte dijk in den polder Ivooiland op het eiland Rozenburg, met bijbekoorende werken, een en ander voor de verbetering van den waterweg langs Rotterdam naar zee; laagste inschrijver, de heer N. van Ilaareix te 's Hertogenbosch, voor f64.300; 3o. de aanleg voor een electrische geleiding langs de gekanaliseerde rivier de Dieze, de Zuid- Willemsvaart, de Noordervaart en het Zijkanaal naar de Maas, in Noord-Brabant en Limburg laagste inschrijver, de heer L. veu Well te Arcen, voor f 2579 4o. het leggen van sporen en wissels en het maken van eenige bijkomende werken op het station Geldermalsenlaagste inschrijver, de heer A. Terw'ndt te West-Pannerden, voor f 7990. b—bbb— 325e STAATSLOTERIJ. Prijzen van 100 en daarboven. Trekking van 26 Juli. Prijs vaxi 2000No. 12802. 1500 No. 1714. ƒ1000: No. 9566. 400: Nos. 2587 en 8515. 100Nos. 4321, 7258, 17782, 18248 en 18606. Trekking van 27 Jul1'. Prijs van ƒ5000: No. 6915. 1000: No. 19872. ƒ200: No. 17826. ƒ100: No. 10094. Trekking van 28 Juli. Prijs van 1500: No. 10556. 1000: No. 10287. 400No. 4657. ƒ200: No. 16607. ƒ100: Nos. 6618, 13415, 20668. Omtrent de inhechtenisneming der beide, uit Den Bosch ontvluchtte gevangenen, deelt men ons uit Grave nader mede: Nadat alhier per telegraph isch bericht Zater dagmorgen te 10 uren bekend was geworden, dat 2 beruchte sujetten in den nacht van 22 en 23 Juli uit de gevangenis te 's Bosch waren gebroken, wei-den door den kapitein-commandant der kon. maréchaussee alhier iu den kortst mo gelijken tijd alle posten uitgezet. Te ongeveer 7 uren des avonds mocht het den maréchaussees gelukken de twee vluchtelingen aan te houden onder de gemeente Gassel. De eerste, wegens diefstal gevangen, was Johannes Martinus Schilfers, van Amsterdam, de tweede, Marinus van der Linde, van Iteek, de ons wel kende en zoo beruchte »Mie Mik,die voor ongeveer tien jaren op zoo'n gruwelijke wijze twee kinderen te Reek vermoordde. Te Prinsenhage is inbraak gepleegd in het postkantoor. De daders zijn door een raam in de keuken van den directeur binnengekomen en hebben daarop licht ontstoken, waardoor de kanarie vogel van den heer Keg aan het zingen is ge gaan. Wel is waar werd dat zingen door den directeur gehoord, doch, niet het minste onheil vermoedende, sliep hij weldra in. Maar toen de heer Keg eenige oogenblikken daarna zijne kanarie wederom hoorde aanslaan en tegelijker tijd onraad hoorde, stond hij op om te zien wat er gaande was. De inbrekers zijn daarop onmiddellijk gevlucht, terwijl de directeur vervolgens ontdekte dat pogingen wai-en aangewend om met eenen valschen sleutel de kantoordeur te openen, waarvan het slot geheel was stukgewrongen met behulp eener kachelpook. Voor zoover bekend hebben de inbrekers niets ontvreemd. Hoezeer onmiddellijk de hulp der beide veldwachters werd ingeroepen, mochten deze er niet in slagen de daders op te sporen. Het Alcazar-theaterte Hurly, in Wisconsin, is 's avonds afgebrand11 personen kwamen in de vlammen om. Er waren gelukkig weinig menschen in de zaal. Eenige actrices, die naar de hoogste verdieping waren gevlogen om hare costumes te redden, wei-den het slachtoffer van hare onvoorzichtigheid. Een aantal woningen o iu den omtrek brandden eveneens af; de schade wordt op meer den een half mdlioen dollars geschat. jjc Deelden wij in ons vorig nommer mede, dat twee dames op heeterdaad betrapt werden, ter wijl zij bezig waren eenige niet gekochte zaken mede naar huis te nemen, thans vernemen wij het volgende: In een groot magazijn van Parijs werd de 30-jaiige graaf L. betrapt, terwijl hij verschil lende voorwerpen in zilver en brons, flacons, doekspelden, enz. in zijn zak wegmoffelde. In verhoor genomen, verklaarde bij, dat hij weldra in het huwelijk zou treden met een jong meisje, dat 4 millioen francs meebracht en dat hij haar toch eenige geschenken moest aanbiedenReeds verleden jaar was de graaf voor hei zelfde feit gearresteerd, maar bij genoegzaam gebrek aan bewijs niet vervolgd. Een wandelend recept. Justinus Kerner, de bekende dichter en in zijn beroep geneesheer niet minder bekend om zijne menschlievendheid, ontmoette eens op weg van zijne woonplaats Weinsbei-g naar Eberstadt eene ziekelijke boerin, die naar Weiusber<? wilde eraan om zijne ere- wachten als deze met haar kon teraggaan, om dat hij op weg naar een ernstige zieke in Eber stadt was en hij kon haar niet meenemen, om dat zij dan toch weder den weg naar de apotheek in Wt'insb- rg zou inoefen afleggen. Ker. er houdt een vom-Kigaager, een Weinsberger burger, dien lüj kende, staande en vraagt hem om een potlood en een blaadje papier. De man had echter niets anders dan een stukje krijt bij zich. Kerner weet zich te helpen. Hij verzocht den man hem zijn rug te loenen en schrijft er met krijt het benoodigdc recept op. Voor den naam van den dokter is alleen nog maar plaats op de broek en telkens bezorgd er naar ziende, gaat de vrouw met het wandelend recept mee tot iu de YVeins berger apotheek, waar de lachende provisor ver zekert dat de dokter nog nooit zoo duidelijk een recept heeft geschreven. Een veroudeide kwaal. Een dienstmeisje kwam met haar arm tegen een gloeiende ka chel, waarin het jaartal 1875 gegoten was. Zij brandde zich zoo hevig, dat de cijfei-s duidelijk op haar arm zichtbaar wareu. Men stuurde naar een apotheker in de buuit, die afwezig was. Zijn bediende kwam echter aanloopen om te zien, of hij raad kon schaffen. Toen hij het jaartal zag, zeide hij hoofd schuddend Hier zal wel niets aan te doen zijn, het is een verouderde kwaal. Een paardenmiddel. A. Ben je ziek, beste jongen; wat scheelt je? B. Ocb, ik gevoel overal pijn; ik geloof dat ik aan de zenuwen lijd. A. Daai-tegen weet ik een prachtig middel je moet iu twee dagen niet eten, en -n dien tijd een paar vaam brandhout zagen; je zult zien, dat je dan genezen bent. B. Dat is een paardenmiddel. A. 't Helpt echter, vriend, ik heb het ook gedaan. WATERHOOGTE KEÜLE N. 26 Juli. 2.37 M. boven 0. 27 Juli. 2.39 M. 28 Juli. 2.40 M. Marktberichten. ROTTERDAM, 26 Juli. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 1785 runderen, 343 vette en graskalveren, 33 nuchtere kalveren, 1696 schapen of lammeren, 655 varkens, 116 biggen, 1 bokken, 6 paarden, 0 ezels. De prijzen waren als volgt: runderen le kw. 66 ct., 2e kw. 60 et., 3e kw. 55 a 00 ct., kalve- ren le kw. 85 ct., 2e kw. 75 a 00 ct3e kw. 70 ct., schapen le kw. 56 ct., 2e kw. 50 ct.., alles per kilo; varkens le kw. 19 a ct., 2e kw. 18 a ct., 3e kw. 17 ct., licht soort 00 a 00 ct. per 5 ons. Advertentiën. De Heer en Mevi\ WIELANDTAbkndhoth, betuigen hun dank voor de vele bewijzen van deelneming, bij het overlijden van hun Vader ondervonden. D. WIELANDT. J. A. WIELANDT Abendroth. 99 BEURTMAN. De dienst wordt uitgeoefend met de Schroef stoomboot Beurtman,langs de Maas, de Merwede en de Noord. Aantal plaatsen beschikbaar voor reizigers 50, draagvermogen 60,000 KG. aanvangende zeven Augustus 1887, op alle Zondagen van YVIJK langs Rietschoof, Veen, Poederoijen, Andel, Woudrichem, Gorin- chem, DORDRECHT naar ROTTERDAM. (Deze dienst wordt alleen afvarend uitgeoefend.) Op de met hoofdletters gedi-ukte plaatsen (stations) wordt gei-egeld stilgehouden tot het opnemen en uitlaten van reizigersop de andere plaatsen (haltes) voor zoover daartoe aanleiding bestaat. Vei trek van Wijk 's morgens 8 uur. Aankomst te Dordrecht 10£ Vertrek van Dordrecht lOf Aankomst te Rotterdam 12 HALTEN als vroegere aankondiging. De uren van aankomst zijn slechts approximatief opgegeven. DE VRACHTPRIJZEN ZIJN: A^oor Passagiers. Van Wijk en tusschenliggende haltes naar Goiinchem 25 Ct. per persoon. Van Wijk enz. naar Dordrecht 40 VanDordrechtnaar Rotterdam 25 Voor Goederen. 20 Cent voor elk gewicht van 25 Kilo of daar beneden. De Notaris VÉRBERXE te Dassenzal DINSDAG 2 AUGUSTUS 4887, 'enamiddags 5 uur, in 't A'eerhuis te Drongelen, op de Elanden enz. onder Drongelen, AVaalwijk en Besoijen. VAX te HEUSDEN. De Notaris DE GIER te Heusden, is voor nemens voor zijn principalen, publiek te Provisioneel op Maandag 8 Augustus 4887 en finaal op Maandag 45 Augustus 4887beide dagen des avonds ten 6 ure, ter herberg van Mejuffrouw de Wed. Dekker le Ileusden aan de Haven, Lasten voor rekening der koopers van af 1 Juli 1887. Aanvaardiug bij de betaling der Kooppen ningen. Betaling der kooppenningen 12 September 1887. zal op WOENSDAG 3 AUGUSTUS 1887 bij inzet en op WOENS- DAG 17 AUGUSTUS 1887 bij toe slag, telkens des avonds ten 6 ure, in het Koffiehuis »de Koornbeurs« te Heusden, krach tens art. 1223 B. W. Vei trek van HEUSDEN 's Morgens 4.30 uur en 's namiddags 4 uur. Vertrek van 's-BOSCH: 's Namiddags 1.30 uur en 's avonds 6 uur. lederen Zaterdag-avond EXTRA-DIENST Van Heusden 8 uur en iederen Maandag morgen van 's-B o s c h 4 uur, zoodat alleen 's Maandags 's morgens de eerste dienst van Heusden in plaats van 4.30 uur om 6 uur gedaan wordt. DE DIRECTIE. OP UiVAH. .'mm 1 m Aankondiging ingevolge artt. 9, 3 en 4 Staatsblad No. 67, 1880.J De Ondernemer. Alle Werkdagen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 3