Buitenland. BELGIE. Door een lieer te Luik is tegen een geachte familie te Maastricht een eisch ingesteld tot ver goeding van 10,000 francs voor schade en on kosten veroorzaakt door het verbreken van huwelijksbeloften. De afgewezen minnaar brengt o. a. in rekening zijne reiskosten van Luik naar Maastricht, zoomede den verzuimden tijd, dien hem de bezoeken aan zijne verloofde gebracht, gekost hebben. o Onder de vele vermaarde baden in Europa zijn wellicht geen meer merkwaardige dan de turfbaden van Spa. Zij worden bereid van turf, die daar rijk is aan organische en niet-organische stoffen en beschouwd wordt als een uitmuntend geneesmiddel tegen rhumatisme en huidziekten. Het bad wordt dus door een dokter beschreven »Het gevoel, dat door het turf bad wordt op gewekt is, naar mijn meening, het aangenaamste dat maar met mogelijkheid door eenig bad kan worden geschonken. De warme, vettige, elastieke modder steund de bewegende ledematen en geeft tegelijk toe. In den beginne is het zwarte en vuile aanzien van het bad niet aangenaam, maar is men er eens in, dan voelt men zich zoo pret tig, dat men er niet dan met weerzin weer uitgaat. Ondanks dat verleidelijk tafereel zal menigeen toch een bad van helder water altijd beter be vallen. FRANKRIJK. »L'Intransigeant« en »LaLanterne« berichten, dat generaal Boulanger een tweegevecht zal houden met den heer Jules Ferry, den oud minister-president, wien hij zijn getuigen zou gezonden hebben. o 11 Aug. komt de zaak-Pranziri weer in behandeling. o De Amerikaansche kolonie te Parijs is voor nemens aan de stad Parijs een standbeeld van Washington of een symbolische groep, Washing- ten en Lafayette voorstellende, aan te bieden. Op 30 April 1889, den dag waarop Washington voor 100 jaren den eed als eerste President der Vereenigde Staten aflegde, zou dit geschenk aangeboden worden. DUITSCHLAND. Keizer Wilhelm heeft gelast dat een groot gedeelte van het zuidelijk front van den Dom te Keulen van de nevengebouwen zal worden gescheiden. o De Kroonprins is op Wight weer zwaar ver kouden geworden. Hij wilde naar zijn land terugkeeren, maar de doktoren raadden hem te blijven. RUSLAND Uit St. Petersburg wordt aan het Reuter- bureau bericht, dat de houding van Rusland tegenover de Bulgaren sedert het vertrek van generaal Kaulbars volstrek niet veranderd is. Rusland eischt stipte opvolging van het Ber- lijnsch Yerdrag. Het erkent geen der besluiten van de Sobranje, beschouwt deze als onwettig en verlangt in de eerste plaats de aftreding der regen ten en vervolgens nieuwe verkiezingen. Slechts noode zal Rusland er toe overgaan, om eene enkele schrede te wijken uit deze voor zijn prestige gun stige stelling, waardoor het Europa dwingt de bepalingen van een Yerdrag te eerbiedigen, dat oorspronkelijk niet in Ruslands voordeel was. Men zegt dat te Petersburg door de ortho doxen een aanslag is gepleegd op het leven van de Grootvorstin Constantijn, omdat deze, een geboren Prinses van Saksen-Altenburg, Luthersch is gebleven na haar huwelijk. Omtrent de verhouding tusschen Rusland en Duitschland zegt het dagblad van Genève, dat men in de Duitsche politieke kringen van de onvermijdelijkheid eener botsing met Duitschland overtuigd is. Zonder drukte of geestdrift be reid men zich daar voor. De strijd zal hevig zijn en men weet dat er door een ongelukki- gen uitslag veel verloren, door de overwinning weinig gewonnen zal worden. Voorts wordt uit Warschau hieromtrent be richt, dat men daar algemeen van een oorlog tusschen Rusland en Duitschland overtuigd is. Het is een zaak die binnen enkele maanden zou beslecht zijn. De regimenten artillerie zijn aan de oostelijke grenzen verdubbeld. Dat van Warschau is met 8000 man vermeerderd. Twaalf nieuwe regimenten cavalarie zijn in Polen aan gekomen en men kondigt de nadering van 18 regimenten Kozakken aan, die den Keizer 74,000 »Waar is hij »Hij is ziek, en blijft thuis. »Is hij reeds lang ziek?« »Sedert gisteren.* De houtkooper, die in den vroegen morgen, na kennis erlangd te hebben van de misdaad, naar de woning des opzichters zich begeven had, had door eigen waarneming van diens ziekte overtuigd en verklaarde bovendien dat deze een eerlijk vertrouwd persoon was. »Wij zullen hem toch later spreken moeten, geef ons das zijn adres op.« De koopman deed dit en de politie trok pf. man lichte ruiterij verschaffen. Twee generaals van den staf des Czaren zijn te Warschau aan gekomen, om met den staf van generaal Gourko over den oorlog te beraadslagen. Wij geven deze berichten zonder voor de vol komen juistheid in te staan. ENGELAND. Bij de beraadslaging in het Lagerhuis over art. 4 der Iersche 2>landbill« richtte de heer Healy een grof woord tot den heer Delisle, omdat deze hem telkens in de rede viel. Daar de heer Healy weigerde zijne uitdrukking in te trekken, werd hij zonder stemming als Par lementslid geschorst. Het Huis nam daarbij in overweging, dat Healy zelf zijnen aanhangers had uitgenoodigd, niet tegen het voorstel tot schorsing te stemmen. o Volgens berichten aan »The Times* zijn de moeielijkheden voor liet sluiten van een verdrag tusschen Engeland en Frankrijk tot het inrichten van een pakketpost tusschen beide landen uit den weg geruimd, en zal de ratificatie weldra volgen. SPANJE. De Minister van Buitenlandsche Zaken lieeft aan de Fransche Regeering eene nota gezonden, waarin op nakoming der bepalingen van het Fransch-Spaansche handelsverdrag wordt aan gedrongen. De Minister beschouwt de rechten op buitenlandsche alcohol en wijnen, door de Fransche Kamers aangenomen, als in strijd met die bepalingen. o Aan »The Morning News« wordt uit Madrid geschreven De Koning van Spanje is den 18n Juni zijn tweede jaar ingetreden. Bij die ge legenheid heeft het gilde der kleermakers van Madrid der Koningin-regentes vergunning ge vraagd om den Koning zijn eerste uniform aan te bieden. II. M. gaf toestemming en nu is men aan het kleinste uniform bezig, dat ooit een Vorst gedragen heeft. Een degentje met gouden gevest zal er bij gevoegd worden. Op de vraag welken rang den Koning bij het leger bekleedt, heeft de Koningin nog niet geantwoord. Sedert zijne geboorte was Alphonso XIII bij het leger ingelijfd en men geloofde algemeen dat hij op zijn eersten verjaardag tot officier zou benoemd worden. TURKIJE. Gewapende benden, welke door aanhangers van Nicolaiief worden aangevoerd, hebben de gemeenschap tusschen Sistovo, Sofia en Roest- schoek afgesneden. Het garnizoen van Sistovo heeft zich voor Nicolaiief verklaard. De brand in de naphtabronnen van Balachana (Rusland) is gebluscht. In een der reservoirs zijn 200.000 pud. naphta verbrand. Het verlies wordt op een millioen pud. in 't geheel ge schat. Hevige stormen hebben in de Staten New-York en Pennsylvania gewoed en den oogst zeer benadeeld. In Klein-A zie heerschen droogte en hongersnood. Volgens belichten uit Pretoria van 23 Juni, was het weer zeer guurin het begin van Juli viel er veel sneeuw in de Kaapkolonie. Te Yarmouth sloegen twee booten om, tengevolge waarvan 7 personen (3 vrouwen) verdronken. Te Breydon ver dronken 3 personen eveneens door het omslaan van een boot. Door een botsing van twee treinen in Illinois zijn 22 werklieden omgekomen en verscheidene gewond. Bij een tochtje op de Garonne sloeg een boot waarin 9 personen waren gezeten om 6 verdronken. Te Béziers is een meisje van 15 jaren, dat een paar maan den geleden door een dolle kat was gebeten, dol geworden en onder vreeselijk lijden gestorven. Door het springen van een kanon te Valades werden 2 personen gedood, G gewondeen kind van 14 jaren verloor een arm. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 1 Aug. Z. M. heeft op aanvrage op pensioen ge steld den heer C. de Kort, le luit.-magazyninees- ter der art. te Geertruidenberg, vroeger gerui- men tijd alhier in garnizoen. Het pensioen be draagt 1035 'sjaars. Tot ons genoegen vernemen wij dat de heer Hermans, onderwijzer alhier, zeer gun stig is geslaagd voor de acte als hoofdonder wijzer. Een der élèves van den heer Scholten alhier, jhr. van der Does de Bije, heeft met goed gevolg examen afgelegd als machinist-leer ling. Tot hoofd der R. K. Parochiale school te Schagen (Noord-Holland) is benoemd de lieer C. Veltman, onderwijzer aan de R. K. Par. jongensschool alhier. Het negenjarig zoontje van F. Vera speelde Zaterdag-namiddag op de Demerkade, nabij de brug, zijde Katholieke school, gleed uit, viel te water en was reeds in drijvende toestand onder de brug doorgetrokken, toen het door twee twaalfjarige meisjes, dochterijes van Dankerts en Maas werd opgemerkt, die direct hulp verleenden en het knaapje op het drooge brachten. BRAKEL, 31 Juli. Voor akte fransch 1. o. slaagde o. a. de heer D. A. Kuijntjes, van lo Mei 1884 tot uit. Sept. 1886 onderwijzer aan de openb. school alhier, thans te Rotterdam. ALMKERK, 28 Juli. Wegens het heer schen van roodvonk in deze gemeente, zijn de scholen gesloten. WOUDRICHEM. De heer J. L. Kingmans, burgemeester alhier, heeft zijne herbenoeming tot lid van den gemeenteraad niet aangenomen. De heer Kingmans had sinds 1874 als raads- digde wedstrijd van paarden en stieren alhier plaats hebben. DALEM, 31 Juli. Algemeen klaagt men hier dat het griendhout zeer te lijden heeft van een soort worm, die veel nadeel te weeg brengt. De Turken (blauwkes), worden thans aan den afslag te Vuren geleverd ad f 3.05 O O per H.L. GORINCHEM, 30 Juli. Heden werd hier de jaarlijksche vergadering gehouden van onderwij zers uit het arrondissement Gorinchem. De op komst was vrij goed; een kleine 50 onderwijzers, waaronder enkele uit Gelderland en uit het na burige arrond. Dordrecht woonden de vergadering bij. De districts-schoolopziener leidde op ver zoek van den arrond.-schoolopz. de vergadering. Hij opende die met eene keurige rede, waarin hij de onderwijzers wees op 't geen dit arrond. van den nieuwen schoolopz. te hopen had, en den heer Van Raalten op 't geen dit arrond. was; op 't geen dit arr. gunstig van andere onder scheidde en op 't geen er nog te doen viel. Met warmte en overtuiging werd daarna door O O ZEd. het belang van goed onderwijs uiteenge zet en den weg dien men daarin volgen moest aangewezen, omdat ons openbaar onderwijs 't zij dan met, 't zij zonder art. 194, aan zijn hooge roeping zou kunnen beantwoorden. De uitvoerige en nauwkeurige notulen der ver gadering in 188G gehouden, werden gelezen en onder dank gearresteerd. De rekening van den penningmeester welke sloot met een goed slot van 40 werd goedgekeurd. De aftredende leden van 't bestuur, de heeren J. M. Elshout, J. A. Busé, A. Mink en J. Steijnis, werden als zoo danig herkozen en als nieuw lid werd benoemd den heer J. A. van der Zanden te Ivedichem. In een goed doordacht en uitmuntend voor gedragen rede schetste nu den heer P. Boezaerdt, van Asperen, de verhouding van den onderwij zer tot zijne gemeente; uit gerijpte ondervinding werd menige nuttige wenk gegeven aan jongen en ouden, op dien gemoedelijk ernstigen, soms schertsenden toon, die uit zich zelf' ingang doet vinden. Zijne conclusie: »het hoofd eener school, vooral ten platten lande, schikke zich naar de in zijne standplaats heerschende begrippen, hij trachtte die te leiden, zoo mogelijk te verbete ren daarbij ga hij eerlijk en vooral in onzen tijd voorzichtig te werk,« vond dan ook alge- meene instemming. Met een terugslag op deze conclusie, ook met het oog op 't geen de heer Boezaerdt voor zijn gemeente is, bracht de voor zitter warmen dank aan den spreker. Na de pauze besprak de heer Berkhout van Gorinchem de zang-methode Galin-Paris-Chevé. Na eenige geschiedkundige opmerkingen over deze methode, toetste hij de oude »balkmethode« en ook deze nieuwe »cijfermetliode« aan de een voudige, algemeen als waar erkende beginselen der paedagogiek en stelde helder in 't licht hoe, niet met 't oog op voortgezet zang- of muziek onderwijs, maar vooral voor 't zangonderwijs op de lagere school, deze methode verre te ver kiezen is boven de meest gevolgde. Met een op wekking om ten minste een ernstige proef te nemen en flinke raadgevingen uit de ondervin- O ding geput, besloot de heer B. zijne van veel zaakkennis getuigende rede. Dat ook deze rede met veel belangstelling en waardeering was aangehoord, bewees het applaus dat volgde, toen de voorz. den heer B. den dank der vergade ring bracht. De heer Busé richtte nog tot de leden eene opwekking om niet alleen de vergadering, die zoo hoogst nuttig, maar ook om het dinée, dat zoo hoogst aangenaam kan zijn, in 't vervolg bij te wonen en stelde voor uit de kas der vcr- eeniging ƒ10 af te zonderen voor het onder steuningsfonds van 't Ned. Onderw. Genootschap, dat met algemeene stemmen werd aangenomen. O O Nu nam de heer H. van Raalten, arr.-school- opziener, het woord. In zijne rede, die van hooge ingenomenheid met het openb. onderwijs ge tuigde en een zeer aangenamen indruk maakte, verbond Z.Ed. zich om in 't vervolg de verga dering in 't arr. Gorinchem te leiden. Hierna sloot de heer Blokhuis de vergadering. Binnenland. Door Z. M. is benoemd tot rechter in de Ar- rond.-Rechtbank te Breda, mr. A. M. Sassen, vroeger rechter-plaatsverv. in dat college, thans kantonr.-plaatsverv., advocaat en districts-school opziener, Avonende te Oisterwijk. o Met goedkeuring van den Minister van Oorlog, zal aan 's Rijks geweerwinkel te Delft worden aangemaakt een geweer ingericht om snel te laden, volgens de denkbeelden van den ln luit. Lieber van het 8e reg. inf., thans gedetacheerd bij de militaire verkenningen. o Op de voordracht voor secretaris-penningmees ter van de Krimpenerwaard zijn geplaatst de hee ren J. van der Leeden A.Tz., te Bergambacht, en J. C. Beth Oz., te Schoonhoven. o Docter Mezger heeft, naar men ons uit Am sterdam meldt, de benoeming tot directeur van het Sanatorium te Wiesbaden aangenomen. o Naar aanleiding van het bericht dat een dei- eerste bestuursmaatregelen van den heer Bastert is geweest, om het personeel hij den aanleg van St.-Spoorwegen in te krimpen, schrijft »de In genieur*: »Het bericht is juist; 32 ambtenaren van verschillenden rang zullen ontslagen worden, het meerendeel met 1 Jan. 1888, enkelen met 1 Juli 1888, afhankelijk van het tijdstip, waarop zij gemist kunnen worden. Wordt de maatregel gerechtvaardigd door het feit, dat de werkzaam heden bij den aanleg van Staatsspoorwegen ten einde loopen, te hopen is het, dat de billijkheid niet uit het oog worde verloren, en dat alsnog 25 jaren het land trouw hebben gediend en die nu zonder eenig reel t op pensioen of wachtgeld worden ontslagen. I c itemmig is door alle groote bladen en ook door ce Ingenieur* gewezen op de moreele verplichtingdie ten deze op den Staat rust. De eer van 't land is gemoeid bij het vinden van een regeling, die elke on billijkheid of noodeiooze hardheid voorkomt, zonder de belangen der schatkist geheel uit 't oog te verliezen, en wij zijn er van overtuigd, dat hierbij de medewerking van de Staten- Generaal niet te vergeefs zal worden ingeroepen. o Het geweer klein kaliber, ingericht tot snel- lader volgens de denkwijze van den Nederland- schen kapitein Ilanckar, is dezer dagen op de vlakte van Waalsdorp beproefd. Naar men verneemt moet het vrij goed heb ben voldaan. o De 215e gedenkdag van Groningen's verlos sing in 1G72 zal dit jaar niet op 28, doch wegens het samenvallen met den Zondag op 29 Aug. gevierd worden. Van wege het gemeente bestuur zal eene harddraverij gehouden worden om prijzen van f 400 en f 200, waarbij de vereeniging voor volksvermaken eene premie van f 50 voegt. De scholen geven dien dag vacantie. o Naar men verneemt, is de Regeering voor nemens de algemeene verkiezingen eerst in September te doen plaats hebben en de opening van de vergadering der Staten-Generaal te ver schuiven tot 3 October. o- - Do hoogste prijzen in de Haarlemsche paar den verloting zijn gevallen op 22248, 1G215, 24954, 14149, 21677, 15119, 1327, 11GG1, 14314, 7G3, 24839, 94G1, 6311, 20491,23361, 4885, 15773, 7611, 1264, 1486, 9201, 22572, 17364, 12911 en 8845. De hoofdprijs, bestaande in een coupé landaulet, bespannen met twee zwarte ruins, viel op no. 22248. o Van de stoom tramlijn der Ned. Rijnspoorweg maatschappij Den HaagScheveningen, maakten in Juli 226.806 personen gebruik. o Woensdag-avond te 9 uur 8 min. zal er eene gedeeltelijke maansverduistering zichtbaar zijn deze verduistering begint te 7 uur 55 min. en ein- O digt te 10 uur 22 min. De grootte der verduiste ring bedraagt 0.4 deel van de maansmiddellijn. o Naar het »D. v. N.« verneemt is het niet juist dat door de firma G. A. Ileineken in de bekende vergunnings-quaestie een eisch tot schadevergoeding is ingesteld tegen het comité der voedingstentoonstelling te Amsterdam. De meeting van wege de »Unie« te Amster dam, ten gunste van gratie van den heer F. Domela Nieuwenliuis, heeft Maandagavond half negen plaats gehad. o In een vergadering van de afdeeling Breda van den »Bond voor algemeen kies- en stemrecht*, gehouden 28 Juli j.l., Averd met algemeene stem men besloten tot het indienen van een request aan de Eerste Kamer, houdende verzoek,het tiende hoofdstuk van het ontwerp-Grondwet (onderivijs) te willen aannemenen een request aan den Mi nister van justitie, houdende het verzoek, den heer F. Domela NieuAvenhuis aan den Koning te wil len voordragen tot kwijtschelding van den nog tt vervullen straftijd. o Door den heer E. Kiderlen Jr. is onlangs v gevonden een nieuw velocipède-kussenblok, dat daarin van alle andere verschilt, dat de as ge dragen wordt door 4 rijen kogels, die respec tievelijk twee aan twee te verstellen zijn. Deze kussenblokken zijn in Engeland gepatenteerd en het eerst toegepast, op het voorwiel van een tweewielige velocipede, op welke veloeipède in Engeland het 25 mile meesterschap der wereld gewonnen werd. De heer Kiderlen heeft thans zulk een veloeipède in bezit. o- De Holl. spoor maakt bekend, dat op 12 Aug. een plezierreis naar Lucern via Brussel plaats zal hebben. Gedurende de maanden Augustus en Septem ber zullen op de hierna te noemen stations en datums speciale retourkaarten voor de drie klasse van reizigers naar Amsterdam via Breukelen tegen enkele reisvracht verkrijgbaar zijn: c. te Beda, Tilburg, 's-Bosch, Bommel, Gel dermalsen en Kuilenburg op 10, 20, 31 Augustus en 10 September. Op de heenreis zijn deze retourkaarten geldig op de aangegeven dagen voor alle treinen, voor zooverre daarin de verschillende klassen vi.n 1.1 -.li...... O O O a. te Dordrecht, Sliedrecht, Hardingsveld, Giesendani, Gorinchem, Leerdam, Geldermalsen en Kuilenburg op 3, 13, 24 Augustus en 3 September. b. te Nijmegen, Tiel, Geldermalsen en Kuilen burg op 6, 1 7, 27 Augustus en 7 September.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2