Suitenlandsch Overzicht. De dood van twee mannen, welke op hun nen tijd een grooten invloed hebben gehad, Katkow te Moscou, Depretis te Home, stelt op nieuw in het licht, hoe uiterst teeder de toe standen in Europa zijn. Katkow was de man die als onafhankelijk journalist in het absolute Rusland zelfs den Keizer voor zijne inzichten wist te winnen. Aan hem is het te danken dat de traditioneele vriendschap tusschen Duitsch- land en Rusland is verdwenen, om wellicht nooit terug te komen. Het einddoel van Kat- kows streven was, de verplettering van het Duitsche rijk door samenwerking van Rusland, Frankrijk en wellicht eenige kleine staten. Dit denkbeeld nu leeft thans in aller harten in Rus land, en men mag gelooven dat de Keizer het zelfde gevoelen is toegedaan. Het verwondert ons dan ook niet dat de opgewonden Fransche patriot Délourède in persoon naar Moscou is getrokken, om eenen krans op het graf van den geweldigen journalist te leggen. In de licht- geloovige Russische ëh Fransche wereld ging het praatje, dat Katkow vergiftigd was. De lijk opening heeft bewezen, dat de dood van Kat kow hoofdzakelijk aan maagkanker is toe te schrijven. Als men zich herinnert hoe voor een twintig jaren de vriendschap tusschen Rusland en Duitsch- land nog eeuwen scheen te kunnen tarten, is het niet te verwonderen dat de Duitsche bla den bij den dood van Katkow zich herinneren, welk een ingekankerden haat hij al wat Duitsch was toedroeg. Men is zich in Duitschland zeer goed bewust, dat Katkow lang genoeg heeft geleefd om dien haat in alle Russische harten over te brengen. De dood van den Italiaanschen minister-pre sident is een nieuwe slag voor de Duitsche po litiek. Depretis was, evenals zijn voorgangers, een warm voorstander van het verbond van Italië met Oostenrijk en Duitschland. Dit ver bond strookt echter volstrekt niet met de ge voelens van het Italiaansche volk, dat zeer ge hecht is aan Frankrijk. De verschillende Itali aansche kabinetten hebben zich evenwel om die volksmeening bitter weinig bekommerd. De za- O o ken veranderen echter nu het den schijn heeft alsof Duitschland eene herstelling van de we reldlijke macht van den Paus zou willen bevor deren. Nu zijn de gemoederen in Italië zóó van Duitschland afgewend, dat de opvolger van De pretis zich wel eens bedenken zal, eer hij het drievoudig verbond handhaaft. Als die opvolger wordt genoemd Crispi, die wel niet bijster Franschgezind is, maar veel te radicaal is om door de kerkelijke politiek niet evenzeer van Duitschland vervreemd te zijn als de groote meerderheid van het Italiaansche volk. Het be richt dat Bismarck graaf Robiliant, den vroe- geren minister van buitenlandsche zaken te Ro me, bij zich te Berlijn heeft ontvangen, is dan ook wel een bewijs dat Bismarlc niet gerust is. De prins van Saksen-Coburg is nog altijd te Weenen. Zal hij de kroon van Bulgarije aan nemen Geen sterveling weet het, en zelfs de Bulgaarsche minister van buitenlandsche zaken, die met de proclamatie der troonsbestijging kant en klaar naar Weenen was gekomen, verklaart nu dat er nog geen tijdstip voor eene beslissing vast te stellen is. De prins van Saksen-Coburg krijgt zoo doende wel iets van Fabius Cuncta- tor, die Hannibal tot wanhoop bracht door zijn onophoudelijk uitstel en ontwijken. De Bulgaarsche minister van buitenlandsche zaken heeft gezegd: »Er wordt schromelijk over dreven, maar men kent in Europa den geest van het Bulgaarsche volk niet. Wij zullen met verstand besturen, wat er ook gebeure, en ons niet in avonturen storten. Het leger zal strikt gehoorzaam blijven aan het regentschap, en zelfs als de prins niet kwam, zou Bulgarije blijven wat het is.« Dit is voor den prins zeker heel geruststel lend, maar het is toch duidelijk dat dit niet is wat de prins behoeft. Hij is bang voor Rus land, dat vast besloten schijnt hem niet te er kennen. Als de prins, zooals zijn plan eerst was, eene reis in Bulgarije als vorst gaat doen, is eene bezetting door Russische troepen zeer zeker. Tot groote ontsteltenis van Oostenrijk heeft het te Presburg vernomen, dat de Russi sche Czaar in dit geval op de medewerking van Duitschland kon rekenen. De Turksche gezant bij het Oostenrijksche hof begaf zich hals over kop van zijn buitenplaats naar den prins van Coburg, om hem bij alle goden te bezweren, toch geen voet in Bulgarije te zetten, voor dat alle mogendheden dit hebben goedgekeurd. Na al het rumoer in Frankrijk, gemaakt over de ontdekking van het plan van eenen staats greep, aan het licht gebracht door den afge vaardigde Laur, is dit weer plotseling vergeten door het voorgenomen tweegevecht tusschen Boulanger en Ferry. Boulanger, de beleedigde, heeft het recht de voorwaarden voor het duel te stellen, maar hij heelt ze zoo kras gesteld, dat het wel schijnt of men met alle geweld dooden of althans één doode wil doen vallen. Volgens den eisch van Boulanger zou tot op 15 pas een pistoolschot mogen gedaan worden. Met de tegenwoordige uitstekende schietwapenen is op zulk een kleinen afstand de dood van een der pai tijen haast zeker. De getuigen van Ferry hebben deze voorwaarde dan ook niet willen aannemen, zoodat voorloopig het geheele duel in duigen ligt. Deze twee bekwame oud-minis ters konden thans een goed voorbeeld geven door niet door een dom schot hunne zienswijze uit te maken. Maar het staat te vreezen dat de Franschen er niet zoo over denken. Een nieuwe overwinning van de Gladstoni- aansche partij in Engeland. In Glasgow werd de heer Trevelyan gekozen met 4654 stemmen, terwijl de ministeriëele candidaat er slechts 3253 bekwam. Nog enkele slagen als deze en het geheele coalitie-ministerie van Salisbury ligt in duigen. Er moet weldra te Cheshir eene verkiezing plaats hebben, en de conservatieven vragen reeds met uitspraken der stembus zeer gevoelig is, het 1 kabinet verloren geacht. Buitenland. FRANKRIJK. Tusschen Frankrijk en Engeland zal weldra een postpakketdienst worden ingevoerd. o Voor de mobilisatie-proefneming in Frankrijk is gekozen het 10e legerkorps, waarvan het hoofdkwartier te Rennes is; 8 Sept. zal de mobilisatie beginnen, De Italiaansche Stoom vaartmaatschappij heeft last gekregen 15 a 20 stoomschepen gereed te houden om een korps van 6000 man naar Massowah over te brengen, onder escorte van eenige oorlogschepen. ITALIË. Omtrent het afsterven van den Minister Depretis lezen wij in de Italiaansche bladen, dat hij tot het laatste oogenblik helder van geest gebleven is. De doodstrijd duurde slechts enkele minuten. Een uur van te voren, nadat de dokter hem verlaten had, zeide hij tot iemand die de kamer binnenkwam: »Laat mij met rust!* Kort daarna liep hij: ik sterf! ik sterf Eindelijk mompelde hij de woorden Koning en Italië*, waarna hij niet meer sprak. ENGELAND. Het Lagerhuis verwierp met 153 tegen 197 stemmen het door de regeering bestreden voor stel ten gunste van verdere proefnemingen voor den bouw van een tunnel onder het Engelsche kanaal. RUSLAND. Twee als Russische spionnen beschouwde per sonen, een Franschman, Adolf Carabet, en een Rus, Jozef Salowiet, zijn in een voorstad van Lemberg, Hokosko, gevangen genomen. Voor 3 maanden kwamen zij daar, pachtten een mo len en een stuk land en maakten sedert dien allerlei tochtjes in den omtrek. Twee weken lang had de politie hen overal achtervolgd. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 4 Aug. Eene compagnie pontonniers is te Ammer- zoden aan de Maas gelegerd en oefent zich met het slaan van bruggen over de rivier. Wij ver nemen, dat zij benedenwaarts de Maas aftrek ken en reeds te Nederhemert verlof is gevraagd en verleend om ook aldaar door middel van pontons bruggen te leggen. NEDERHEMERT, 4 Aug. Van de 22 sol- o licitanten voor de betrekking van onderwijzer aan de openbare school (Noordzijde) alhier zijn een vijftal onderwijzers opgeroepen om heden bewijzen van praktische bekwaamheid af te leg gen waarna eene voordracht ter keuze zal wor den opgemaakt, die wij in een volgend nummer zullen mededeelen. HEDIKHUIZEN. De gemeenteraad alhier besloot in zijne jongste vergadering om goed te keuren de verhooging der jaarwedde van den burgemeester en gem.-secretaris, zooals die door HH. Gedep. Staten zijn vastgesteld; waardoor elk der tractementen met f 25 is verhoogd. ALMKERK, 3 Aug. Bij de herstemming voor den gemeenteraad zijn uitgebracht 154 stemmen. De heer C. de Jong Az. is gekozen met 85 stemmen. De heer P. van Dusseldorp, (aftredend lid) verkreeg 68 stemmen. WOUDRICHEM. Tot garnizoens comman dant voor Woudrichem en Loevestein is benoemd de 2e luit. jhr. Ram. Van 24 tot 30 Juli werden aan den afslag verkocht 32 groote zalmen, voor f 0.60 a fl.10 en 4 St. Jacobszalmen, f0.50 a f0.70 per h. KG. De weilanden laten zich hier niet voor- deelig aanzien; de meeste beesten moeten op verdroogde, kale gronden grazen; verlangend wordt uitgezien naar verandering van 't weêr. Ook van hooilanden kan men de 2de snede als verloren achten; geen wonder dat in deze om trek voor 't nieuwe hooi reeds f 16 tot f 19 de 500 kilo's besteed wordt. Binnenland. Naar wij vernemen heeft de Nederlandsche Regeering besloten, deel te nemen aan de op het initiatief van het Britsche Gouvernement te Londen te houden conferentie over de regeling van suiker-premiën. Waarschijnlijk zullen dezelf de heeren, die bij vorige internationale suiker- conferenties Nederland hebben vertegenwoordigd, ook nu als gedelegeerden van onze Regeering optreden. o De jacht op hazen enz. wordt in deze provincie geopend op Zaterdag 3 September e.k. en ge sloten op 31 December d. a. v., behalve de patrijzenjacht, welke reeds eindigt op 15 Decem ber dezes jaars. o De heer Sweerts de Landas, burgemeester van Haaften, vóór enkele weken benoemd tot lid van den Raad dier gemeente, heeft thans zijn ontslag als raadslid genomen. Geschillen met den gemeenteraad moeten daartoe aanleiding hebben gegeven. o Te Rotterdam verblijven een viertal officieren van het Leger des Ileils, met het doel om een geschikt lokaal te zoeken, ten einde ook daar nf.lnM.'na-gqjjkaL- T n ri - H it n 'WHn i j Zekere R. D. te Kampen had zich in het voorjaar verbonden om als plaatsvervanger in dienst te treden. Nadat hij door ten militieraad als zoodanig was goedgekeurd, gaf hij den ambtenaar van den burgerlijken stand zijn voor nemen te kennen om een huwelijk aan te gaan, hetwelk nog voor zijne indiensttreding werd voltrokken. Nadat D. in dienst was getreden, vroeg zijne vrouw aan den Minister van Oorlog hem te ontslaan, uithoofde volgens de militie- wet geen gehuwd plaatsvervanger in dienst mocht treden. Genoemde persoon is thans wer kelijk op grond van art. 68 der militiewet uit de dienst ontslagen. o Uit Oosterwijk wordt van 2 Augustus gemeld Heden had alhier de vijfde vergadering plaats der leden van het Bond van het Militaire Kruis in Noord-Brabant. Het feest werd door prachtig weêr begunstigd. Te 10 uren kwamen de ridders met hunne banieren aan. Daarbij was eene marketenster van de tiende afdeeling. De ontvangst door de feestcommissie had plaats aan het station en van daar werd opge marcheerd naar het lokaal Borghaerts, vooraf gegaan door de muziekkorpsen Apollo* en »Asturiusc. Van alle huizen wapperden vlaggen. Bij de ontvangst door het gemeentebestuur en de aan bied :ng van den eerewijn werden toespraken gehouden door den burgemeester, den heer Beekhoven, den ontvanger, den heer Rypperda, en den president der feestcommissie, den heer Winter, waarbij het aan toespelingen op de dagen van 1830 en op de goede verstandhou ding tusschen inwoners en militairen niet ontbrak. Luide toejuichingen begroetten deze toespraken, die afgewisseld werden door muziek en het zingen van nationale liederen door de zangver- eenigiug »Ons Genoegen*. Daarop werd een optocht gehouden door het dorp. o Op sommige plaatsen te Amsterdam zijn zingende troepen door de politie uiteengedreven, o. a. op het Beursplein, waar een hoop volk de steenen wilde opbreken. o— Dat het grondwerk in Friesland zeer schraal is en de arbeiders alles doen om maar werk te krijgen, is weer duidelijk te Tjerkgaast ge bleken. Bij eene aanbesteding van graafwerk, waarvan de begrooting f 700 bedroeg, schreef een arbeider in voor f234. o Een knaap van 12 jaren uit Kleef heeft zijn ouderlijk huis verlaten en vertoeft waarschijn lijk in Nederland. Men vond op zijne school reisnoteeriugen op een Hollandsche landkaaii en een brief aan een kameraad waaruit het is op te maken, dat hij Nederland is ingewandeld, waarschijnlijk naar eene zeehaven, want het zeeleven scheen, volgens gemelden brief, zijn wensch te zijn. Doch het is niet uitgesloten, dat hem, door gebrek en kommer, een ongeluk kan overkomen zijn, want hij had geen geld medegenomen. De politie doet alle mogelijke op zoekingen naar Amsterdam en Rotterdam, doch tot nog toe gaf dit geen resultaat. De wegge - loopene is voor zijn leeftijd tamelijk groot, spreek zuiver Duitsch, is gekleed in grijs jasje met broek, schoenen met gespen van wit metaal, en draagt een lichtkleurigen strooien hoed. o- - Volgens een bericht uit Passage, (Spanje) is op Vrijdag 22 Juli 1.1. het baggervaartuig ^Maasmond no. 7« in de haven aldaar aange varen door een Spaansch schip en onmiddellijk daarna gezonken. De zes daarop aanwezige personen, waaronder Adriaan van Berchem en Leendert Rijkers van Werkendam, konden zich slechts met moeite redden, zoodat al hunne goederen mede in de diepte verdwenen later zijn die echter door een duiker uit het vaartuig opgehaald. In den nacht van Maandag op Dinsdag sloegen eensklaps de vlammen uit het rieten dak eener woning, gelegen in het le straatje te Kaats heuvel en bewoond door L. V. D. De brand was zoo fel, dat het geheele gebouw in de asch lag, alvorens men ter hulp kon schieten. Ter nauwernood hadden de opgeschrikte bewoners den tijd het brandende huis te ont vluchten de geheele iuboedel werd een prooi der vlammen. De eigenaar, tevens bewoner van het afgebrande huis, was in den laatsten tijd het mikpunt van allerlei verregaande baldadig heden: de ruiten zijner woniug werden bij her haling verbrijzeld; de waterput werd tot drie maal toe met petroleum verontreinigd, enz. In verband met deze en nog veel meer schandelijke plagerijen, waaraan de man eenigen tijd blootstond, verdiept men zich aangaande de oorzaak van den brand in allerlei gissingen. De politie doet een gestreng onderzoek. In den nacht tusschen Woensdag op Don derdag ontstond er weder brand in het huis van H. d. K. aldaar, eveneens met gevolg dat het huis met den geheelen inboedel afbrandde. Ook in dit geval is de oorzaak onbekend. Bij Woudrichem is aangespoeld het hoofd j van een man. Het verl eerde in vergevorderden j staat van ontbinding c-i werd onmiddellijk be- i graven. Een der turfloodsen van de steen- fabriek van den heer M. te Barwoutswaarden is uitgebrand4000 ton turf ging daardoor verloren. Te Didain sloeg de bliksem in het huis van P. Boersma. De bewoners konden zich slechts met moeite redden. Alles werd een prooi der vlammen. In een herberg te Herten (Limburg) is den zoon van den burgemeester aldaar een messteek toegebracht. De gekwetste verkeert in levensgevaar. De pikeur der rijschool te Dordrecht is door het breken van een boom uit een door hem bereden dogcar gevallen. Hij brak daarbij een been op twee plaatsen. De sigarenfabriek van den heer Van Hulst te Kampen is uitgebrand. Te Tilburg hebben weder samenscholingen plaats gehad. Toen de politie er een einde aan wilde maken, wierp men met steenen, waarbij een der agenten vrij erg aan het hoofd werd verwond. In den St. Jauspolder, onder Charlois, is het lijk van een zeeman gevonden. Te Maastricht heeft zekere Wijckmans, pakjesdrager, bij een woordenwisseling, den werkman Dirix met een mes een diepe snede door den rug tot in de longen toegebracht, waardoor diens leven in gevaar verkeert. De dader, die aanvankelijk was gevlucht, heeft zich later vrijwillig bij de justitie aangemeld. Te Kralingen klauterden eenige jongens aan den Lagen Zeedijk op een sleepers wagen. Aan de Dijkstraat sprong een jongen er af en viel tnschen de wielen, met het gevolg dat het achterwiel over zijn hoofd ging. Deerlijk verwond werd hij bewusteloos opgeno men en naar het bureau van politie gebracht, waar hem onmiddelijk geneeskundige hulp werd verstrekt. Nabij Feijenoord heeft een aanva ring plaats gehad tuscben een stoomboot en een aakschip, dat groote schade bekwam en de reis niet kon voortzetten. Aan de opvarenden werd de noodigehulp verleend. Te Borne is de oude spinnerij van de firma Spanjaard door brand vernield. De overige gebouwen der fabriek wer den behouden. Een vrouw werd te Leiden op de aardappelmarkt in een schuit gedrongen, waar bij zij een been brak. In de Elandstraat te Amsterdam is een vrouw uit een tweede ver dieping op straat gevallen en zwaar verwond naar het gasthuis gebracht. Een man, die aldaar op het laatste oogenblik van den steiger der Purmerender boot aan boord van het ver trekkend vaartuig wilde springen is te water gevallen en verdronken. Ook in den Amstel over de Joden-Heerengracht te Amsterdam is een schuitenvoerdersknecht te water gevallen en dood opgehaald. Zekere J. uit Oerle, die een kalf naar de weide bracht, kreeg van het dier zulk een he- vigen slag tegen de borst, dat hij eenige uren daarna overleed. Hij laat een weduwe en zes kinderen na. De stoomtram die des nachts uit Zeist te Oosterbeek moet aankomen, vond daar den tolboom gesloten. Voor stoppen was geen tijd meer. De boom werd tot splinters ge slagen en gelukkig ontspoorde de trein niet. Te Amiuerveenschekanaal (Dr) is hij het baden het zoontje van den heer G. verdronken. Door het kantongerecht te Nijmegen is weder om een vrouw, herkomstig uit Hatert tot f 10 boete of 3 dagen celstraf veroordeeld, omdat zij op de botermarkt te Nijmegen kunstboter voor zuivere room- of natuurboter had trachten te verkoopen. De woning van den heer W. Veenstra te Terwispel is een prooi der vlammen geworden. Alleen een varken en het oorijzer der vrouw wist men te redden. Burgerlijke Stand. Heusden, van 28 Juli4 Aug. Overleden: Adriana Lucia de Vries, echt- genoot van Frederik Burghouts, 78 jaren. Nederhemert, van 1 Juli1 Aug. Gehuwd: Peter van den Oever, jtu., 28 j. met Adriana Jonkers, jd. 18 j. Geboren: Cornelia Adriana d. v. Johannes Adrianus Vos en Gerritje Oomen. Overleden: Hendrina Peterke van den Oever, 11 m. Louise Spitzers, 4 w. Aartje Schil ders, 3 w. Alida Schalk, 20 m. Kerknieuws. Ned. Hkiiv. Reuk. Beroepen: Ds. J. A. van Tuinen, predikant te Borselen, classis Goes, naar Uitwijk. Landbouw. IETS IN BETREKKING TOT HET PLAN TEN VAN BOOMEN. Zoo lang het landbouwonderwijs in de land bouwstreken van ons vaderland nog niet tot zijn rechtkomt, zoo lang zullen de meesten onzer land bouwers voor een groot deel vreemdelingen blij ven op het gebied der natuurwetenschap en wel op dat gedeelte er van, hetwelk regelrecht in be trekking tot den landbouw staat. De ondervinding is voor vele de leermeesteres, maar niemand zal ontkennen, dat hij dikwijls verschijnselen waar neemt, wier oorzaken hij niet kan opsporen, om dat ze buiten het bereik zijner kennis liggen. De plant is voor den landman de ziel van zijn bedrijf. Die planten te leeren kennen, wat voeding en groei, vorm en maaksel betreft, moet het doel van eiken landbouwer zijn. Wij willen het onze er toe bijdragen om de kennis der planten en van alles, wat in betrekking tot den landbouw staat, te ver spreiden door van tijd tot tijd eenige zaken op landbouwkundig gebied te bespreken in deze cou rant. Onder meer verdient het planten van hoo rnen door ons eens besproken te worden. Wat er zoo al bij het planten van hoornen in acht genomen dient te worden, is voor een deel van algemeene bekendheid, voor een ander deel minder bekend. Wil men in het voorjaar boomen verplanten, dan moet men in den herfst reeds de

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2