PL de JOlTOrH, Amerikaansche ORGELS. J. A. BUSÉ Jr., 44 ROOMKWEEKER, Aanleier van Tuinen en Booiaarflen. publiek verkoopen: 25 heet. NAGRAS Bereide Verwen! A. M. JURRIAANS. enz n 4e Harmonie „DE EENDRACHT" HooptezeiiMe 32, Botterdam. H. W. KRUIJS ZOON, VEILEN en VERK00PEN: Herpt en Bern, Amcrikaansclie BOENWAS, J. van der Tak Co., Hardingsveld. Aardbeziënplanten Het FRUITGEWAS van eenige boomgaarden onder Dussen. VERPACHTEN: 6 liect. NAGRAS, 5 heet. HAVER en eenig RIET GEWAS, op den Hol- landschen waard onder Poederoijen. 4.83.TO hectaren Bouw- en Weiland, li firma Wed. L. KOOPMAN, koog a|d zaan. Th. J. Jansen te 's Bosch, 3 glas-assurantie. 3 1/ 1/ De grootte dier gaten moeten afhankelijk wor den gesteld van den omvang der wortels en den aard van den grond. Als algemeene regel geldt dat de gaten minstens tweemaal zoo groot en diep gemaakt worden als de ruimte, die de wor tels noodig hebben. Is de grond los en de onder grond doorlatend, dan maakt men die gaten gewoonlijk 1 M. in het vierkant en 1 M. diep. Voor kleiachtige of grindige gronden met een onvruchtbaren ondergrond worden de gaten wel tot 2 Meters in het vierkant en 2 Meters diep gegraven. Dat graven zelf moet ook maar niet zoo willekeurig plaats hebben, neen, de gewoon lijk vruchtbare bovengrond moet afzonderlijk gehouden worden, evenzoo de ondergrond. Bij het planten wordt de vruchtbare grond om de wortels gelegd en de ondergrond gedeeltelijk onder in, gedeeltelijk boven op gebracht. Heeft men goeden grond te zijner beschikking, dan is het beter de gaten geheel met vruchtbaren grond te vullen. Het plaatsen van den boom in den grond eischt ook groote oplettendheid. Men moet namelijk den boom niet dieper in den grond zetten, dan hij in de kweekerij gestaan heeft. Velen hebben de gewoonte de geplante jonge boomen dadelijk sterk te mestendit is minder goed, maar beter is het de gaten met vruchtbaren grond aan te vullen. Ook op den tijd van planten moet gelet worden. De geschiktste tijd is van af het vallen der bladeren tot de maand April. Is de grond in het najaar te nat, zooals dit bij een regenachtigen herfst wel gebeuren kan, dan is het beter het verplaatsen uit te stellen tot het voorjaar en de boomen, die reeds uit den grond zijn, zorgvuldig in te kuilen. Neemt men de boomen uit den grond, dan moet men trachten de wortels zoo min mogelijk te beschadigen en mochten er beschadigd worden, dan moeten de beschadigde worteleinden glad afgesneden en de grootere wonden met was bestreken worden. Bij het planten spreide men de wortels zorg vuldig uit en vuile de gaten van de kanten af zóó, dat er eene kleine verdieping boven de wortels blijft, die slechts met ongeveer 1 deci meter dikte gronds bedekt zijn; na het vullen giete men een paar emmers water er bij, waar door de grond om de wortels beter sluit. Bij den aanleg van een boomgaard of het plan ten van afzonderlijke boomen, lette men op den aard van den grond, waarin de bizondere soorten het best tieren. Het spreekt van zelf dat de jonge boomen goed verzorgd moeten worden. Over de verzorging der boomen spreken wij later wel eenswij willen ons nu alleen met het planten bezig houden. Een der eerste voorwaar den, waaraan men bij het planten van boomen moet trachten te voldoen is, dat men boomen tracht te krijgen in gelijksoortige» grond geteeld, als waarin ze voortaan staan zullen. De ondervin ding toch heeft geleerd dat boomen in een grond overgebracht aanmerkelijk verschillende van dien, waaruit hij genomen is, langen tijd staan te kwijnen en op den duur slecht groeien. Het is bekend dat vele onzer grootste en beroemdste kweekerijen bestaan op veenachtige gronden. Brengt men nu die boomen naar onze streken over, dan komen zij in de meeste gevallen in een grond, die zeer verschilt van dien van die kwee kerijen en het gevolg is dan ook dat men in den groei teleur gesteld Avordt. Er is wel een middel om hieraan tegemoet te komen, maar niet ieder kan dat middel toepassen. Men bereidt namelijk een kunstgrond, die zooveel mogelijk met den grond overeenkomt, waaruit de boomen genomen zijn. Dit doet men door een of twee jaren vóór het planten een mengsel te bereiden van slootaarde, turfmot en verschen stalmestdit mengsel wordt aan groote hoopen gezet, bij herhaling omgezet en zoo innig mogelijk vermengd. Deze kunstgrond wordt nu gebruikt om er de gaten mee te vullen en gewoonlijk groeien de boomen aanvankelijk goed en krachtig en later, wanneer zij met hunne wortels in den ondergrond dringen, zal dit hun minder hinderen, mits die ondergrond behoorlijk losgemaakt is. De op deze wijze klaar gemaakte gronden komen in den regel nog al op kosten en moeite te staan, en daarom zou het mijns inziens beter zijn, boomen te koopen bij kweekers, wier gronden met dien van onze streek overeenkomen. Het is voor iedere streek dus een voorrecht een boomkweekerij in haar midden te hebben. Wij zouden nog op veel kunnen wijzen, wat in betrekking staat tot het aanplanten van boom gaarden, maar eindigen voor ditmaal met den wensch, dat velen gedrongen mogen worden om eens te beproeven boomen of een boom te planten op de wijze, zooals wij hebben aangegeven. GoudriaanAugustus '87. A. KALIS. Gedachten aan verschillende schrijvers ontleend. Het verlangen naar liefde is het beste deel van de liefde. Liefde gaat meest gepaard met medelijden, maar ze is het schoonst als ze samen gaat met medevreugde. Opgeruimdheid is de moeder aller deugden. De menschen verliezen hunne vooroordeelen slechts met hun leven. Geen waarheid is zoo oud of ze heeft nieuwe getuigen noodig. In het leven heeft slechts datgene recht van bestaan, wat uit het innigste wezen der han delende personen noodzakelijk voortvloeit. Waar een wil is, daar is een weg. Men komt niet schielijk vooruit, als men met lamme paarden gelijken tred moet houden. Men kan niet altijd zaken van personen onderscheiden. De vernuftigste, verstandigste zaak wordt dwaasheid onder de behandeling van gekken en domkoppen, en de slechtste zaak kan gedijen als een degelijk man haar ter hand neemt. Om recht te doen behoeft men niet veel van Om vroolijk te kunnen lachen moet men met zich zelf op goeden voet staan. De poësie is dichtelijker dan het leven. Veel kinderen hebben meer moeite met de vervoeging van hebben dan met die van zijn zou 't daardoor komen dat zooveel gr-> te kin deren meer waarde hechten aan 'tgeen ze hebben dan aan 't geen ze zijnen moest 't niet andersom wezen? Gemengd Nieuws en Allerlei. Een Amerikaansche dame, mrs. Slade, heeft een proces tot echtscheiding aanhangig gemaakt, en wel op de volgende gronden lo. omdat zij, die bijziende is, niet goed heeft kunnen zien wat soort van man de heer Slade was en zij eerst na het sluiten van het huwelijk gemerkt had dat hij een wrat op zijn neus had 2o. omdat hij 's nachts snorkt3o. omdat de heer Slade zijn vrouw staande het huwelijk nog nooit een ku-je, hoe klein ook, gegeven heeft en 4o. omdat zij hertrouwen wil. De procureur der eischeres verzekert dat zijn cliënte al haar beweringen kan bewijzen, behalve het negatieve feit, met name dat haar ongevoelige echtgenoot haar nooit gekust heeft. Op de lijst der badgasten van het Fransche badplaatsje Treport komen ook voor »Kil!a en Bianca, honden van den hertog van Sutherland, met gevolg en bedienden.Het gevolg bestaat uit 0 andere honden, die evenals Killa en Bianca aan rhumatisme lijden en die men door de zeebaden aldaar hoopt te genezen. Een afzonderlijke zwem plaats met een houten omheining is voor hun bij zonder gebruik aangewezen en de administratie laat hun even goed als de gewone gasten de daar voor verschuldigde belasting betalen. Een Iersche jonge dame, Florence Macnaghton, is dezer dagen de baai tusschen Blackrock en_Port Ballantrue overgezwommen, een afstand van een mijl. Zij volbracht dat kloeke zwemstuk om een aan den drank verslaafden visscher te be- keeren, die verklaard had onder die voorwaarde zich bij de afschaffersvereeniging van het blauwe lint« te zullen aansluiten. Eene soort van »ver- lossings«-zweinster dus. In vredestijd zijn in Europa thans 4 millioen soldaten in dienst, die bij het uitbreken van oorlog tot 12£ millioen kunnen worden ver meerderd. Alleen het onderhoud van de vredes macht kost elk jaar, nog gezwegen van hetgeen voor de doode strijdkrachten (forten, kanonnen enz.) wordt besteed, niet minder dan 2i miliard guldens 'sjaars, of ruim 9 millioen eiken dag. Sedert 1870 zijn de schulden der Europeesche Staten, veelal voor militaire uitgaven, van 37 tot 57 milliard gestegen. Een politieagent te Kigstown zag onlangs een man van het zeehoofd in zee springen. Onmidelijk ontdeed bij zich van zijn bovenklee- deren, maakte een touw om zijn middel vast, en sprong hem na. De zelfmoordenaar wilde echter niet gered worden, en worstelde met zijn redder, dien hij mee wilde trekken onder water. De beide mannen zonkenmen waande hen reeds verlorenmaar na een poos kwamen zij weer boven. De politie-agent was zijn touw kwijt, maar had den drenkeling bij de kleereu. Hij zag zijn touw drijven greep het met de eene hand, en hield met de andere den nog steeds worstelenden man zoo stevig vast dat men beiden aan wal kon trekken. Op klaarlichten dag is een zeer brutale dief stal in de Lombardische Bank te Milaan ge pleegd. Terwijl een heer aan een der kassen 3000 lire in bankbiljetten van 1000 in ont vangst nam, rukte een beursensnijder met een greep hetn de biljetten uit de hand en ver dween. Door een botsing van 2 treinen in Illinois zijn 22 werklieden omgekomen en verscheidene gewond. Yan 1809 tot 1886 klom het aantal land verhuizers uit Italië van 120,000 tot 168,000 jaarlijksde meesten kwamen uit de landbouw- provincies. Het aantal slaven in Brazilië, in 1882 ruim een millioen, is thans bijna de helft minder. Er zijn thans in Europa 108 Prinsen en 66 Prinsessen van huwbaren leeftijd; van dezen zijn 3 Prinsen en 3 Prinsessen reeds verloofd. De bekende Pope Hennessy, gouverneur van Mauritius, eischt 20.000 pd. st. van de »Times» als schadevergoeding wegens laster. Te Panama zal een gedenkteeken voor Bolivar worden opgericht door de Zuid-Amerikaansche Republieken. Hoe lang zijt ge reeds getrouwd? vroeg iemand aan een in 't huwelijk niet zeer gelukkig man. Reeds twintig jaar, antwoordde deze. Dit is onmogelijk, hernam de ander. Ja maar, je weet wel, jaren in den oorlog doorgebracht tellen dubbel, luidde de verklaring. Iemand, die niet erg dapper uitgevallen was, werd eens van alles wat hij bij zich had be roofd. Een zyner kennissen raadde hem aan, op een andere keer een paar pistolen bij zich te steken, maar onze held toonde hier weinig zin in te hebben en zeide: ik bedank je wel, dan zouden ze me die ook nog af kunnen nemen. Een gehuwd paar verlustigt zich in den aan- Hij. »Hè, vrouw, ik wilde dat ik ook nog met je geëngageerd was.* Zij. (Met een verliefd lachje): Waarom lieve?* Hij. »Wel, dan schreef ik je morgen nf!« Verklaard. President. Kerel, hoe kom je er toe om valsch grid te maken? Beklaagde. Omdat er niet genoeg van het echte is, mijnheer de president. Een grappige jury! Ouder het rechterlijk nieuws, voorkomende in een Amerikaanscli blad, lezen we het volgende John B. Peak stond gisteren terecht voor den jury van Corn wallis, wegens gewelddadigen roof van een boerinnetje te Benton, waarmee hij se dert getrouwd is. De ouders van het meisje eisch- ten niettemin zijn veroordeeling, doch nauwelijks hadden de gezworenen de schoone jonge vrouw, de geschaakte, gezien, of zij stonden als één man op en verklaarden eenstemmig, dat zij in de plaats van Peak hetzelfde zouden hebben gedaan. Eude zij spraken hem vrij. WATERHOOGTE KEULEN. 2 Aug. 2.27 M. 3 Aug. 2.21 M. 4 Aug. 2.16 M. Marktberichten DUSSEN, 4 Aug. Aangevoerd 80 kilo boter. Prijs f 1.34f 1.44. VIANEN, 3 Aug. Weiboter f 0.40 a f 0.48. Kaas f0.17 a 0.00. Goeboter f 0.50 a f 0.60. Eieren f 0.04 a 0.04L Biggen f 6.00 a f 8.00. Lammeren f af.. ROTTERDAM, 2 Aug. Op de veemarkt waren heden aangevoerd: 1685 runderen, 143 vette en graskalveren, 29 nuchtere kalveren, 13 schapen of lammeren, 000 varkens, 90 biggen, 0 bokken, 0 paarden, 0 ezels. De prijzen waren als volgt: runderen le kw. 66 ct., 2e kw. 62 ct., 3e kw. 58 ii 00 ct., kalve ren le kw. 82 ct., 2e kw. 70 a 00 ct3e kw. 00 ct., schapen le kw. 55 ct., 2e kw. 50 ct., alles per kilo; varkens le kw. 19 a ct., 2e kw. 18 a ct., 3e kw. 17 ct., licht soort 18 a 19 ct. per 5 ons. Op de botermarkt werden aangevoerd 112/8 en 76/16 ton en 1208 stukken van een half kilo prijs le kw. f 52, 2e kw. f 48, 3e kw. f 44, per half kilo 50 a 75 ct. Advertentiën. van de beste getuigen voorzien, P. G., 25 jaar oud, biedt zich aan tegen October of Novem ber a.s. Fr. brieven letter A, aan den boekhandelaar L. Veerman, te Heusden. SIGARENFABRIKANT, HEUSDEN. 50^- Bekroond op de AMSTERDAMSCHE WE RELDTENTOONSTELLING. van van voor HH. Honoraire Leden met hunne Dames, op ZONDAG aanstaande, aanvang des avonds ten HALF ZES URE, in de Muziekzaal van J. Buus, te Herpt. De zoo zeer gerenommeerde voor Meubels, Marmer en gevernisd Houtwerk, van Handelaren in Verfwaren en Vensterglas te 's-HERTOGENBOSCH, is steeds verkrijgbaar in fleschjes a 17£ Cent en bij de Heeren: J. BOEREN te HeusdenA. JANSEN te Vlijmen, G. G. VAN HULTEN te Waalwijk H. CASTELUNS te BaardwijkA. VAN DEN OORD te NieuwkuikJ. DE GOUW te Deunen Mej. D. VÜGTS te HaarsteegH. MOLEN SCHOT te Kaatsheuvel. Plaatsen waar nog geen dépots gevestigd zijn worden gevraagd. Stoomfabriek van Amerikaansche Or gels, waarvan toon en constructie is als van de beste eenvoudigste Am. Orgels, maar in moderne gepolitoerde kasten in zwart-, noten- of palissander hout met lustres en handvatten. Prijs van f 65.en 10 j*:ar garantie. Geïllustreerde prijscouranten gratis ver krijgbaar. Beveelt zich aan tot het leveren van alle soorten van Vrucht-, Woud- en SierboomenHeesters ConiferenBozen enz., tot lage prijzen. le qualiteit, reeds meermalen verplante voorhanden, te leveren in volgende soorten May Queen (bijzonder vroeg) ƒ3.00 per 100. Princesse Royal (vroeg) - 2.75 Jecunda (zeer milddragend) - 2.75 Souvenir de Kief (zeer geurig) - 3.50 Marguerite (laat) - 3.50 enz. enz. De Notaris VERBERNE te Dus sen, zal DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1887, nam. 4 uur, te Dussenter herberge van C. J. van Dijk, De Notaris VEBBEBNE te Dussen, zal D1NGSDAG 16 AUGUSTUS 1887, voorm. 10 uur, te Andelin »de Zwaan,* publiek op den »Koornwaard« onder Poederoijen, en Inlichtingen te bekomen bij Notaris Mutsakrs, te Oosterhout, den Heer Arik Straver Wz., te Andel en Notaris Verberne voornoemd. De Notaris VERBERNE te Dussen, zal te Heusden, in de Korenbeurs, op Zaturdagen 20 Augustus en 3 September 4887, telken dage voorm. 11 ure, krachtens regterlijke magtiging, in het openbaar te Aalburgin het Buitenblok, in 2 perceelen en in Massa. Vraagt! voor gij schildert onze Gratis monsters der 32 kleuren Grond- en Glans verwen prima kwaliteit, ongekend lage prijzen. Franco levering op keur. Vraagt bij uwen winkelier de van zijnde dit de beste die bestaat. lp* VOORHEEN *W£ MAGAZIJN VAN Leven! kort woord van 5 'etters met veel be teekenistoch is vier vijfden er van nog maar even al is er ook veel invan achteren gezien is 't ongelukkig slechts nevel. Monsterkistjes worden bij verrekenpakket toege zonden. Fabrieksmerk gedeponeerd. Cocosnoot-Zee»

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 3