De kampeerende Pontonniers. Buitenlandsch Overzicht. De wonderlijke rol welke de prins van Saksen- Coburg speelt in de lijdensgeschiedenis van Bulgarije is nog lang niet uit. Na allerlei tegen strijdige besluiten genomen te hebben heeft eindelijk een schrijven van prins Alexander van Bulgarije hem tot eene daad doen besluiten. De ex-vorst ried hem in dat schrijven sterk aan om nu niet langer te dralen, maar de wenschen der Bulgaren in te willigen. En zoo zal dan heden, Woensdag, de prins van Saksen-Coburg naar Bulgarije vertrekken doch incognito, dus niet als gekozen vorst maar als ieder ander reiziger. De »Kölnische Zeitung* weet zelfs te vertellen dat de prins alleen naar de Bulgaarsche hoofdstad vertrekt om daar voor de vergade ring der Sobranje plechtig de kroon te aanvaar den, abuis! neer te leggen. De Bulgaren staan bekend als goedmoedige, naïeve menschen, maar als dit werkelijk gebeurd, zullen zij toch wel begrijpen dat dit prinselijk persoontje juist de man is dien zij niet moeten hebben. En als het Keulsche blad het mis heeft, wat doet deze prins dan incognito in Bulgarije? Tot nog toe is die geheele geschiedenis uitgezochte stof voor een blijspel. Als de prins evenwel voor goed in Bulgarije denkt te blijven, zou het wel eens spoedig in een treurspel kunnen veranderen. Duidelijk genoeg hebben de gezaghebbende Russische organen het gezegd: de prins zonder de toestemming van alle mogendheden in Bul garije, geeft ons het recht in dat land des noods gewapend op te treden. Hoe netelig de zaak is, blijkt het best hier uit, dat men te Weenen uiterst verlegen is. Het schijnt dat de Oostenrijksche regeering aan het onderhandelen is geweest met Turkije. Nu Rusland daarvan de lucht heeft gekre gen, wordt te Weenen bij hoog en laag ont kend, dat men zich ooit met Bulgaarsche zaken heeft ingelaten. De Trees voor Rusland komt altijd in Oos tenrijks handelingen boven. Van daar dat de Oostenrijksche bladen zulk een gejuich aanhef fen, nu Zaterdag 1.1. weder de ontmoeting tus- schen de Keizers van Oostenrijk en Duitsch- land te Gastein heeft plaats gehad. Alle bladen spreken de meening uit, dat deze bijeenkomst nooit zoo gewichtig was als thans, en dat de vrede van Europa alleen door het Oostenrijksch- Duitsch verbond wordt in sland gehouden. Men hoore het >Tageblatt« van Weenen: >De Duitsch-Oostenrijksche alliantie vormt een sterk en reusachtig bolwerk van de Baltische tot de Adriatische zee, dat niet zal instorten op de oorlogskreten van Frauschen en Russen. Die oorlogskreten bestaan louter in de ver beelding, maar het heeft werkelijk den schijn of men te Berlijn en te Weenen de Franschen wel eens tot oorlogskreten zou willen uitlokken. Dag aan dag wordt in de Russische bladen Frankrijk gehoond en bespot. Vooral de proef met de mobilisatie van een Fransch legerkorps is zoo dol belachelijk, dat men de pret niet op kan. Op nog andere wijze evenwel toont men te Berlijn zijn humeur. Niet alleen worden alle beambten, die niet van zuiveren Duitschen bloede zijn, verzocht binnen enkele dagen de grenzen over te trekken, maar men heeft zelfs geëischt dat een besluit van een Fransch prefect zou worden vernietigd. Deze prefect had volkomen in zijn recht bevolen, dat een Duitsch fabri kant, die tegen de wet in, zonder vergunning, zich op onviij' gebied (vrij van rechten) had gevestigd, zijne fabriek zou sluiten. Om des vredes wil heeft de Fransche regee ring haren ambtenaar verloochend, maar men behoeft niet te vragen of zulke zaken de span ning tusschen de twee volken niet doen toe nemen. (Slot in 't volgend no.) Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 8 Aug. Bij kon. besluit van 2 Aug. zijn benoemd: in het bestuur van het waterschap de Hoogo Maasdijk van Stad en Lande van Heusden, ver- eenigd met Oud-Heusdenschen, Doeverschen en Drongelschen zeedjjk, prov. Noord-Brabant, tot heemraden A. Straver Johzn., F. van Wagen berg en W. Uithoven, en tot secretaris-penning meester D. Duyser. WIJK, 4 Aug. Bij de herstemming voor den gemeenteraad tusschen den heer Bergejjk en Abram van der Beek, zijn uitgebracht 103 stem men, waarvan 6 onwaarde. 60 op Jan Bergeijk en 37 op Abram van der Beek, alzoo gekozen den heer Jan van Bergeijk. ANDEL. Tot raadslid is alhier gekozen de heer A. Smits met 23 van de 41 uitge brachte stemmen. DRUNEN, 5 Aug. Heden avond passeerde ds. E. uit Heusden, met zijn familie in een rjjtuig gezeten, den straatweg alhier nabij het station. Ter plaatse alwaar de rails den weg snjjden staat de afsluitboom open, ten bewijze dat geen naderende zandwagens in het verschiet zijn. Zonder zorg wordt daarom voortgereden tot even voor genoemde plaats, toen op het on verwachts een locomotief komt voorbij snorren. Er schoot slechts even den tjjd over om het paard in te houden. Ware het donkerder ge weest en het rijtuig iets verder gereden, dan zouden de gevolgen verschrikkelijk zijn geweest. WAALWIJK. De heeren Louis Bolk en Jonh Lagerwoij, beiden werkzaam ten kantore van notaris Rant alhier, hebben heden met gun stig gevolg het tweede gedeelte afgelegd van het notarieel staatsexamen. Als een staaltje van verregaande brutaliteit moge het volgende dienen: In den., nacht van Zondag on Maan «Ir or J] ter het raadhuis te Capelle, kippen ontvreemd, welke toebehooren aan den concierge, die tevens is aangesteld als nachtwacht en met den gemeen te- en onbezoldigd rijksveldwachter het raadhuis bewoont en bewaakt. ZEVENHUIZEN) 4 Aug. Onze dorpsge noot, de heer M. P. Endenburg, behaalde bij de jongste examens de acte voor gymnastiek. Deze week deden zich op één dag in deze gemeente wel 40 gevallen voor van dezelfde ziekteverschijnselen, braken, pijn in 't lijf, buikloop. Sommigen schrijven dit toe aan het gebruik van IJselwater. De karwei is binnen. Dank zij het drooge weder is ze goed gewonnen. De qua- liteit is uitstekend. De prijs is 14.50 de 50 KG., tegen 13.50 in het vorige jaar. Toch verschilt de prijs nog bijna /II met de hoog ste markt in den duursten tijd. NEDERHEMERT. De Raad dezer gemeente heeft benoemd tot onderwijzer aan de openb. school noordzijde alhier, de heer G. Booden te Naarden. ALMKERK, 7 Aug. Bij de Chr. Ger. gem. ta St. Anna parochie is beroepen ds. A. Brink, te Almkerk. GORINCHEM. 6 Aug. Aan den heer P. de Jong alhier is op een lot, by gelegen heid der Tielsche Tentoonstelling van Land bouw door hem genomen, een paard en tilbury ten deel gevallen. Binnenland. Het verzoek om gratie voor den heer Domela Nieuwenhuis is door Z. M. wederom afgewezen. Inmiddels is thans door het Bestuur der »Unie« te Amsterdam aan den Minister Heems kerk het adres toegezonden, dat een uitvloeisel is van de Amsterdamsche Pierson-meeting. o De heer Burgemeester van 's-Gravenhage heeft in den gemeenteraad officieel bevestigd, dat hij in de vorige week zijn eervol ontslag aan den Koning heeft gevraagd. o In de afgeloopen week slaagden bij hetNotarieele Staatsexamen, voor het tweede gedeelte o. a. de heeren: J. E. G. Lagerweij te Sprang en L. Bolk te Waalwijk. o Het pleit is beslecht. Met eene meerderheid van 27 tegen 11 stemmen heeft de Eerste Kamer het wetsvoorstel tot wijziging van art. 194 verworpen. o— Door Gedep. Staten van Zuidholland is be paald, dat de opening der jacht op klein wild voo# dit jaar in deze provincie is vastgesteld op Zater dag 3 Sept. a. s., met zonsopgang, met uitzon dering van de jacht op faisanten, waarvan de opening is vastgesteld op Zaterdag 1 Oct. a. s. Van de opening is uitgezonderd de uitoefe ning van het jachtbedrijf, vermeld in art. 15, litt. c der wet van 13 Juni 1857. De korte jacht mag dagelijks en de lange jacht slechts driemaals 's weeks (Woensdags, Vrijdags en Zaterdags) worden uitgeoefend. Men verzoekt ons het volgende op te nemen Al de prijzen in de verloting van kunstwer ken, aangekocht op de Tentoonstelling van Schil derijen, zijn afgehaald, behalve no. 315, »Bij de Klaverkarc door W. Nakken, getrokken door het loterij-nummer 1899. De bezitter van dit nummer wordt uitgenoo- digd, zijn prijs, tegen vertoon van benoemd lot, zoo spoedig mogelijk aan het Academiege bouw, Boschkant, te doen afhalen. o De rederijkerskamer »Ontwikkeling« te Win schoten noodigd alle kamers in den lande uit tot een wedstrijd, ter herdenking van haar derde lustrum. De volgende prijzen zijn uitgeloofd le prijs voor het opvoeren van een drama f250 met een gouden medaille, 2e prijs f 100 met ver guld zilveren medaille; le prijs voor het opvoe ren van een blijspel f 100 met een gouden medaille, 2e prjjs een verguld zilveren medaille. Bovendien stelde de feestvierende Kamer vier personeele prijzen beschikbaar. Tijd van aan gifte tot 20 Aug. Reeds hebben zich Aurora van Zwolle en »Hofdijk« van Hoorn aangemeld. o- - Te Almkerk had dezer dagen de feestelijke inwijding plaats van het nieuwe schoolgebouw met onderwijzerswoning, een geschenk van den heer A. Den Dekker ten behoeve van de reeds 36 jaar bestaan hebbende Chr. school. De verpachting van de tienden onder Rijswijk heeft f 1011 opgebracht of f 164 meer dan in 1886. o Zekere M. te Tilburg is uit een boom geval len en op de plaats dood gebleven. Te Noor deloos is een 2jarig knaapje te water geraakt en verdronken. De moeder vond het kind drij ven. Het in het Zuider Buitenspaarne bij Haarlem gevonden lijk is door de familiebetrek kingen herkend. De man woonde te Amster dam. Aan den Overtoom te Amsterdam is een jongen van een schuit gevallen en verdron ken. Te Papendrecht viel, nabij de werf van den heer v. Duijvendijk, een vierjarig knaapje i lil half uur later levenloos opgehaald. Op het Oetgenspad moest bij de begrafenis van een 19jarige jongen de politie een aantal nieuws gierigen verwijderen, die den vader van den overledene verweten den dood zijns zoons ver oorzaakt te hebben, door hem eenige dagen te voren bij een buiselijken twist met een laars op het hoofd te hebben geslagen. Te Bolsward is door een tram een kindje een arm afgere den. Uit het verlaat te Boeimeer, nabij Breda, werd het lijk opgehaald van den gep. serg. H. J. K die aldaar vermoedelijk bij het zwemmen is verdronken. Tusschen Eindhoven en Best is een wegwerker van een in gang zijnde lorrie gesprongen, met het gevolg dat hij werd overreden. Hij had drie ribben gebroken. Onder Weststellingwerf is een woning door den bliksem getroffen en afgebrand. Op een blee- kerij te Beek bad een meisje de onvoorzichtig heid al spelende een 5-jarig kind op den rand van een fornuis met kokend water te zetten, met het noodlottig gevolg, dat de kleine er in viel, en, ofschoon spoedig er uitgehaald, den vol genden dag aan de gevolgen overleed. Aan de Westerbaven te Rotterdam is een stukadoor uit het raam eener tweede verdieping gevallen en zwaar gekwetst naar het ziekenhuis gebracht. Te Prinsenhage heeft men in de woning van de O *5 wed. De K. ingebroken en een vrij belangrijke som ontvreemd. Een 6-jarig meisje werd gis teren te Rotterdam door een tramwagen aange reden. Zij bezeerde het linkerbeen ernstig. Uit het N.-Hollandsche kanaal is opgehaald het lijk van zekeren d. B. uit Alkmaar. In den Buitensingel bij het Kwakerspad te Amsterdam is het lijk opgevischt van de vrouw die een paar dagen geleden haar man en twee kinderen in de Nieuwe Leliestraat aldaar verliet. Gisteren is uit het water aan de Stadhouderskade te Am sterdam achter de voormalige gasfabriek, het lijk opgehaald van een 60 jarig werkman, die reeds een paar dagen vermist werd. Men schrijft ons uit Nederhemert Eene ongekende bedrijvigheid heerscht sints enkele dagen in deze gemeente. Vrijdagmorgen kwam de kompagnie der varende trein pontonniers de Maas afzakken om halt te maken ter hoogte van het veer. Terstond werden de verschillende pontons aangesloten en na een groot half uur te zijn werkzaam geweest, was het Noordelijk en Zuidelijk gedeelte onzer gemeente, anders door de Maas gescheiden, thans door een brug verbonden, waarover zoowel personen als rijtuigen passeerdenWe waren nu in de gelegenheid alles van nabij te bezichtigen en vernamen dat deze kompagnie bestaat uit 138 onderofficieren en manschappen, onder com mando van de officierenkapitein de Bruijn, de luitenants Kannemans, Hector, Van Gruting en doctor Schepers. Het materieel bevat* 48 pontons, met 13 pontons ingericht voor nacht- logies en een schroefstoomboot. We hebben later van de welwillende uitnoodiging gaarne gebruik gemaakt om alles van nabij op te nemen, en zagen o. a. het nachtleger, dat wel niet zeer ruim ingericht, maar toch 138 geschikte slaap plaatsen aanbiedt. Ook de officieren logeeren op dezelfde wijze in een afzonderlijke boot, waarin we als eenig weeldeartikel een staande spiegel opmerken. Van het nachtleger komen we van zelf in de cantine. Hier heeft de sergeant-majoor de Jongh het opper kommando en worden zoo wel de hongerigen als dorstigen gespijzigd, 't Was avond, toen we in de aangrenzende keuken 2 kolossale ketels bespeurden, waarin bij wijze van variatie, voor de manschappen karnemelk gekookt werd. In de cantine zelf ging het vroolijk toe. Alles wat getapt wordt is van puike kwaliteit en daarbij uiterst billijk. Ook verschillende personen uit het dorp wagen het met hunne dametjes hier een kijkje te komen nemen en weldra is de cantine een vereenigings- O o punt geworden van personen uit allerlei rangen en standen, alwaar vroolijke scherts de boven toon voert. Wij nemen nota van de feestelijkheden, die tegen Zondag op touw gezet worden en vinden dan ook op 7 Augustus alles in een veranderde toestand terug. De brug, bij wijze van oefening enkele malen afgebroken, ligt op een ander punt. De cantine en het nachtleger zijn van elkander gescheiden en de eerste ligt naast de brug als een drijvende sociëteit. Groot is echter de verandering in het aan grenzende kamp. Aldaar verdrongen zich 2 a 3 duizend personen om getuigen te zijn van het geen de pontonniertjes ten beste zullen geven. Het eerst valt ons het terrein in het oog, alwaar straks een bal-champêtre zal gegeven worden en waarbij de noodige vlaggen tot ver siering zijn aangebracht. Iets verder komen ons de vroolijke toonen te gemoet van de Harmonie de Eendracht, die in eene tent is opgesteld. Volgen we echter de massa die van koers ver andert en we zijn voor een mast geplaatst, met verschillende prijzen in den top, waarbij de man schappenhunne vaardigheid in het klimmen vertoonen. Iets verder worden zeer verdienste lijk gymnastische toeren verricht, om straks de vliegende man te aanschouwen, die zich over gespannen koorden en door zwevende tonnen beweegt. Weêr verandert de zwarte menschen- massa van koers en we volgen al weder gelei delijk om nu met honderden personen op de brug te zijn geplaatst, waar men getuige kan zijn van den roeiwedstrijd, steeds gelijktijdig door 3 booten uitgevoerd elk bemand met 4 roeiers en een stuurman. Aan de zuidzijde der Muas opgesteld is de overwinnaar hij, die met zijn boot het eerst een genommerd plankje van den dijk der noordzijde medebrengt en inlevert. Met on gelooflijke snelheid vliegen de booten over het water, telkens gevolgd door een gejuich voor de overwinnende boot. We wandelen nu maar door naar de overzijde, alwaar we den veerman zien, die van de passagiers een luttel veergeld heft, maar daarbij toch uitmuntende zaken doet. I ritoer.c Van den dijk gezien maakt die brug een aardig effect. Wat een bonte mengeling van heeren en dames, boeren en boerinnetjes, waartusschcn weder een groote wagen met twee vurige paardenwaarin eene familie die uit spelevaren is. Een vreemd gevaarte beweegt zich tusschen die menschendrom, door een jubelende menigte gevolgd, 't Lijkt wel een bewor.er uit Tunis, (zooals we destijds op de Amsterdamsche Ten toonstelling zagen), gehuld in een ruimen witten mantel. Het komt naderbij en nu zien we en vernemen we dat het de pontonnier Wynand is, de onvermoeide held van het feest, aldaar meer be kend als de professor, die na eerst prijzen bij roeien en mastklimmen te hebben gewonnen, zich nu in dekens gewikkeld heeft, met een geïmpro viseerde Turksche muts gedekt en op de schou ders door zijne makkers gedragen, thans eene revue over het geheel houdt. Hij is gevolgd door zijn slaaf, die het, in zijn wollen deken gehuld, niet minder warm zal hebben. liet publiek begint al opgewekter te worden. Zingende troepjes geven aan dat het tijd wordt dat het publiek zich gaat verspreiden, waarom de kapitein wijselijk de cantinen laat sluiten en nu het woeligst gedeelte van zelf wegtrekt. Inmiddels is de muziektent door aangebrachte kleeden van vorm veranderd en uit een ge heimzinnig appartement, verlicht met 2 kaarsen, treedt een prestidigitnteur naar voren, die aan de aanwezige dames en heeren zijne verschil lende toeren in de edele goochelkunst ten beste geeft. We herkennen weder in hem den bo- vengencemden onvermoeiden professor, die wer kelijk zeer aardige en verschillende nieuwe kun sten vertoont. Een zijner toeren wekte vooral de lachlust op. Hij nam een gulden, legde die op tafel en liet hem verdwijnen. Waar is hij nu? Mogelijk weet de kapitein het wel en hij treedt op den kommandant toe, die uit zijn porte- rnênnai een gulden neemt, die aan Wynand geeft en zegt, die toevallig daar te vinden. W. beziet hem, zegt met olijk gezicht, dat het wapen nummer (alias jaartal) veranderd is, laat den an deren gulden uit de kaars komen en zegt, met een buiging voor den kapitein, dat dit het nieuwe middel is om geld te verdubbelen. Als slot der voorstelling speelde W. nog een Wilhelmuslied op zijn harmonica, dirigeert en accompagneert nog even het bal-champêtre tot een militaire stem Wynand toeroept dat het tien uur is en hij de wacht moet betrekken waarop de held, onder een welverdiend applaus, nu zelf verdwijnt. Ook wij verlaten dit feestterrein. Morgen reeds vroegtijdig moet hier alles in de weer zijn, want in de voormiddag zal een brug gelegen worden van Rietschoof naar Wijk en aldus Gel derland met Noordbrabant worden verbonden. Het kampeeren duurt nog tot het einde dei- week om dan weder de garnizoensdienst te be ginnen hoewel blijkbaar officieren en minderen het kampementsleven zullen préfereeren. Wij en honderden met ons maakten met ge noegen kennis met het korps pontonniers en zagen van nabij, dat het leven van den soldaat in menig opzicht zijne aangename zijde heeft; vooral wanneer de leiding, zooals hier, aan be zadigde personen is opgedragen, die tucht weten uit te oefenen zonder dat de toepassing daarvan door den mitulere wordt gevoeld. De brug passeerende zien we een pontonnier op schildwacht staan en herkennen daarin onzen Wijnand, die nu weder loopt te schilderen, alsof er geen feest was voorafgegaan. Ingezonden. DE SCHEEPVAART OP DE DIEZE. In het tijdschrift »de Ingenieur«, No. 30 van dit jaar, leest men een ingezonden stuk, dra gende bovenstaanden titel, welk stuk in den aanhef meldt »Nu de ondervinding met de spoorwegbrug over de Dieze op nieuw leert, hoe moeie- lijk het is van de Tweede Kamer gedaan te krijgen bestaande bezwaren op te heffen, zoodra daarmede eenigszins aanzienlijke uitgaven gepaard gaan, kan het wellicht zijn nut hebben, thans reeds de aandacht van belanghebbenden te vestigen op eene nieuwe belemmering, waarmede de scheep vaart oii de Dieze in de naaste toekomst wordt bedreigd. Dit is geheel onwaar: de Tweede Kamer is niet moeilijk over te halen, bestaande bezwaren op te heffen, zoodra men slechts met aanneem bare voorstellen komt, en geene voorstellen doet die millioenen moeten kosten, wanneer met ton nen een beter werk kan gemaakt worden, dat, in de belemmering der scheepvaart, de aanslui ting van een' spoorweg, den overweg naar Vlij men en een rangeer-terrein, geheel voorziet. De scheepvaart op de Dieze is toch van een te groot belang, om niet al het mogelijke in het werk te stellen, elke belemmering in hare ontwikkeling te voorkomen. Dit zal ook geschieden en hieraan twijfelt niemanddoch door de aansluiting van den spoorweg als eerste werk, zal meD des te spoe diger tot de andere werken kunnen overgaan, zoo als in vorige stukken wijdloopig is om schreven. »Wij weten echter, dat bij kanaliseering van deze rivier gerekend is op eene vaardiepte van ongeveer 2 M. In verband hiermede werd de bodem gebracht op 0.10 M. mi nus A.P., een kauaalpeil aangenomen van 2 M. A.P., de drempel van de binnen sluisdeuren gelegd op 0.25 M. minus A.P. en die van de buitendeuren op 0.75 M. minus A.P., d. i. ongeveer 2 M. onder den gemiddelden der laagste waterstanden op de Maas aldaar. >De werken tot verlegging van den Maas mond zullen nu zoodanig worden uitge voerd, dat op het gedeelte van de Maas tusschen Hedikhuizen en Crevecoeur eene vaardiepte zal worden verkregen van 1.50

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2