publiek verkoopen: VERPACHTEN 25 heet. NAGRAS V ertegenwoordiger, VERKOOPEN: De APPELEN, PEEPEN en andere vruchten uit do boomgaarden te Andel, uit den Boomgaard te Veen, Het FRUITGEWAS van eenige boomgaarden onder Dussen. G heet. NAGRAS, 5 heet. HATER en eenig BIET GEWAS, op den Hol- landselien waard onder Poederoijen. de scheepvaart zeker niet overdreven is, maar zelfs strikt noodzakelijk voor de sche pen en groote stoombooten, die thans de Dieze bevaren. Zullen na de schepen ten allen tijde, dus ook bij laag witer, de schutsluis kunnen binnen varen, zoo als thans het geval is, dan moet de hoogte van den waterstand boven den drempel van de buitensluis minstens 1.50 M. bedragen en zouden derhalve na de verlegging geen lagere standen dan 1.50 0.75 0.75 M. -f- A.P. mogen voorkomen. Maar uit de Memorie van toelichting van het wets ontwerp tot verlegging van den Maasmond blijkt, dat de waterstanden te Crevecoeur bij laag water en bij een' gemiddelden zomerafvoer van 150 M3, de aanzienlijke verlaging van 1.34 M. zullen ondergaan, zoodat derhalve, om steeds een' stand van minstens 1.50 M. boven den drempel van de sluis te Crevecoeur te hebben, thans geene standen lager dan 0.75 pl. 1.34 2.09 M. pl. A.P. zouden moeten voor komen. Eene vergelijking en veronderstelling van de rivier in de laatste dagen, zal het antwoord ge makkelijk maken. Volgens Staatscourant no. 171, teekende: Andries, Waalzijde 3.68 M. -f- A.P. id. Maaszijde 1.81 -[- Gorincliem, hoog water 1.33 id. laag water 0.59 -j- Dordrecht, hoog water 1.52 -j- id. laag water 0.54 minus A.P. Moerdijk, hoog water 1.23 -f- id. laag water 0.98 minus Het verhang tusschen Andries Waalzijde en Gorinchem was bij hoog water 2.35 M. en bij laag water 3.09 M. Dat was een vrij en onge dwongen verhang, omdat de rivier de Waal hooger was dan de rivier de Maas. Het verhang tusschen Andries Maaszijde en Gorinchem was bij hoog water 0.48 M. en bij laag water 1.22 M. Dit was een niet vrij en gedwongen verhang, omdat de rivier de Maas lager was dan de rivier de Waal. Nu is met reden te verwachtendat zoodra de rivier de Maas haar' eigen en vrijen uitloop zal hebben naar den Amer, haar verhang meer zal gelijken op het verhang van de rivier de Waal, waardoor het peil te Hedikhuizen lager zal worden bij laag ivaterdan het peil te Gorinchem. Het verhang van Gorinchem tot Moerdijk bij laag was 1.57 M., omdat het peil van 0,59 M. pl. A.P. te Gorinchem rekening moet houden met het peil van 0.54 M. mines A.P. te Dor drecht; doch het verhang van Andries langs Hedikhuizen naar Moerdijk, dat 2,79 M. was, zal zeer waarschijnlijk zich te Hedikhuizen bij helften verdeelen, en een peil bezorgen van circa 0.42 M. pl. A.P. In die toestanden verminderde het natuurlijk verhang van 0.30 M. tusschen Hedel en Hedik huizen aanmerkelijk, omdat het geheele verhang tusschen Andries 1.81 M. pl. A.P. en Gorin chem 0.59 M. pl. A.P. over dien geheelen wa terweg, slechts 1.22 M. was. Bij het peil van 0.42 M. pl. A.P. te Hedik huizen, en, in 't allergunstigste geval genomen, met eenc verhooging van peil tot 0,50 M. pl. A.P. te Crevecoeur voor de sluis, moet, om een vaar water van 1.50 M. te behouden, de drempel der buitensluis minstens op 1.00 M. minus A.P. gelegd worden. Daargelaten nog de kans, of liever gezegd de zekere verwachting dat het peil te Andries van 1.81 M. pl. A.P. zich ook nog zal verla gen, omdat de Maas geen' zijde- of uit-weg naar Dordrecht heeft, waarmede ook moet reke ning worden gehouden. Bjj vloed zal dit eene andere uitwerking heb ben. Tiet verhang tusschen Gorinchem 1.33 M. pl. A.P. bij hoog water en Moerdijk 1.23 M. pl. A.P. bij vloed, is slechts 0.10 M.; omdat door den meerderen aanvoer van de Waal en te gelijkertijd de opstuwing door den vloed te Dordrecht, de vloed van de Nieuwe Merwede niet bij machte was, de rivier verder opwaarts te komen. De vloed op den Nieuwen Maasmond zal des te gemakkelijker zijn kracht op de Maas uit werken, omdat die rivier veel zwakker is clan de Waal en minder tegenstand biedt, en zich meer opwaarts op de rivier zal teekenenwaar door veroorzaakt wordt, dat de schuring over het zand des te krachtiger zal zijn en men voorzeker nog meer opeenhooping van zand zal verkrijgen dan op de Nieuwe Merwede. Aangenomen voor een oogenblik, dat in deze omstandigheid Andries zoude blijven teekenen 1.81 M. -f- A.P. en niet lager, en Moerdijk 1.23 M. -j- A.P., zoo zal de Maas te Crevecoeur zeer zeker niet meer teekenen dan 1.23 M. -j- A.P., het peil van Moerdijkdoch door de sterke kracht van opstuwing, zelfs bij noord- en noord oosten wind, zal belet worden, dat de minste hoeveelheid zand zich naar beneden verzet. Op de rivier de Maas beneden Andries en ook op den Nieuwen Maasmond zal men een toe stand verkrijgen, die beletten zal dat die rivier en ook den Nieuwen Maasmond zich door uit schuring zal verdiepeD, waardoor, zoowel bij vloed als bij eb, er te weinig en te ondiep water voor de scheepvaart zal wezen; zoodat de uit drukking gebezigd in deze courant no. 596 en 597, dat men gerust de scheepvaart tot nihil kan reduceeren thans gerechtvaardigd is. »De schepen die van de Maas komen, zullen dus na de verlegging van den Maasmond des zomers meestal op den vloed moeten wuchten om de schutsluis te kunnen bin nenvaren. Eveneens zal dit om dezelfde reden het geval zijn met de schepen die van de Dieze komen en naar de Maas willen. Dit is eene belemmering die zooveel moge lijk in het belang der scheepvaart moet worden voorkomenhetgeen alleen te be reiken is door eene verlaging van den drempel der buitensluis. Bij het wetsontwerp tnt wlwfn'nn, tto» ,h.n .1 Het laatste bewijst dat de lUgeering dit over het hoofd heeft gezien, of wel beschouwd heeft als eene quaestie, die voor haar ie duister was; doch de schrijver bewijst dat hij geen helder door zicht heeft in de toekomst, en dat hij alleen die kwaal zoekt te genezen door het verlagen van den drempel der sluis, zonder op te merken dat de eb te Crevecoeur bijzonder luag zal wezen, en dat bij vloed de opstuwende kruclit in die mate zal werken dat geene uitbaggering eene behoor lijke vaargeul zal kunnen doen bestaanwaarom de geheele scheepvaart der Zuid-Willemsvaart zal ophouden en onmogeljjk worden. Gemengd Nieuws en Allerlei. In het dorpje Nabin bij Schlau heeft een vrouwen-opstand plaats gehad. Alle vrouwen kwamen te zamen en bestormden het huis van een koopman en grondeigenaar aldaar, die, als weduwuaar, een jong en schoon meisje uit Schlau ten zijnent had ontboden, met hetwelk hij wilde trouwen. De woedende vrouwen sleep ten de jeugdige schoone naar buiten, zetten haar een strookrans op het hoofd, en sloegen baar zoolang tot zij plechtig bezwoer, dat zij dadelijk zou vertrekken en haar leven lang niet weer te Nabin zou terngkeeren. Alle vrou wen stelden zich toen voor het boerenhuis op en wachtten tot de wagen met het meisje on der het gejubel der nu bevredigde vrouwen schaar vertrok. Bij een militaire inspektie hield een generaal eensklaps zijn paard stil voor een soldaat en vroeg hem »Uit welke provincie zijt gij?» De soldaat werd geweldig verbouwereerd en stamelde met hol gesmoorde stem Generaal, ik ben onschuldig Prins Albert van Pruisen, heeft, als aanden ken aan zijn bezoek aan Marken op 12 Juli jl. aan het hoofd der school aldaar, den heer C. de Groot Cz., een prachtige gouden doekspeld met borstbeeld en het randschrift »Albrecht Prinz Von Preussen« geschonken, voor de welwillend heid tijdens dat bezoek hem betoond. De wed. Maritje Tijssen, bezitster van het rijkst van meu belen en antiquiteiten voorzien Markerhuis, ont ving zijn portret in cabinet-formaat. Beide ge schenken waren van een vereerend schrijven vergezeld. Uit Kaboel wordt bericht, dat de Emir onlangs een gezwel aan den hals had en van zijn lijfarts, een Afghaansch kwakzalver, daarvoor een zalf had gekregen, die hem veel pijn veroorzaakte; Abdul Rahman liet den man daarop het hoofd afhouwen. Om op Maandag van de kermisweek in dienst te treden, werd door een winkelier te Leiden een dienstbode gehuurd, die dan ook den gods penning ontving. Op den dag van indiensttre ding wenschte zij »een plezierige kermisen ontving toen de kermisfooi. Reeds dienzelfden avond werd haar vergund kermis te gaan houden, doch zij kwam eerst den volgenden morgen om zeven uren boven water. In den namiddag van dien dag vroeg zij ver gunning om even een boodschap te doen, het geen haar werd toegestaan. Zij keerde echter niet meer terug. Enkele dagen na haar vertrek nu bemerkte de vrouw des huizes dat haar schoenen en een zilveren knip met geld verdwenen waren, waar van onmiddellijk de dienstbode verdacht werd. Vandaar aangifte bij de politie, die, bedoelde meid aanhoudende, haar in het bezit vond van de gestolen schoenen. Omtrent de ontvreemding van een knip wist zij niets af; daarop durfde zij wel te zweren, zeide zij; doch toen zij een wijl in politiebewa- ring had doorgebracht, bekende zij ook de knip te hebben ontvreemd en deze voor schuld in een slaapstede te hebben achtergelaten, alwaar het bewuste voorwerp dan ook door de politie ge vonden werd. Te Parijs zal van 17 Aug. tot 28 Sept. in de oranjerie van de Tuillerieën een tentoonstelling van insecten worden gehouden, o. a. van 300.000 schadelijke soorten. Een Perzisch edelman heeft dezer dagen den geheelen weg van Teheran naar Warschau te voet afgelegd. Het was om eene groote wedden schap te doen. De jonge Pers Hassan Dshenedei had gezegd, in acht maanden Parijs te voet te kunnen bereiken. Tot Warschau is hij in zes en een halve maand gekomen, en wel over Moskou. Van Moskou naar Warschau volgde hij den spoorweg. Hij ging alleen op wegals waarborg voor stipte uitvoering van zijne on- dernemeng zwoer Hassan te Teheran een plech- tigen eed, dat hij nergens paarden of spoortrein of andere verkeersmiddelen zou gebruiken. De reiziger spreekt slechts zijne moedertaal; van Rus sisch of Fransch kent hij geen woord. Te War schau vertoefde Hassan Dshenedei een dag en ging toen weer welgemoed op weg naar het westen. Te Llauerchywedd, een stadje in Wales, is eene poging gedaan om het politiebureau in de lucht te laten springen door middel van dyna miet. Al de ruiten werden verbrijzeld en het gebouw bleek nogal beschadigd. De politie ambtenaar had het met zijne vrouw en kind een oogenblik te voren verlaten. Men ver moedt, dat het eene poging was om aan een gevangene, die in een der aangrenzende cellen in hechtenis zat, de gelegenheid te geven om te ontsnappen. Om mieren, die zich gaarne bij jonge perzi ken, abrikozen enz. ophouden, te verdrijven, wordt aanbevolen in den tuin op verschillende plaatsen lavendel te planten. De mieren schijnen De tijger, door Sarah Bernhardt uit Amerika naar Londen meegebracht, heeft van zijne meesteres den naam Tigrette gekregen. Hij ligt in de slaapkamer van »Dona Sol,c zon Ier muil band, ketting of nest. II ij wordt met ossen- vleesch gevoed. Als hij gegeten heeft, doet Tigrette e<n middagdutje, terwijl Mme. Beril- hardt de diepste stilte beveelt. Somtijds laat Tigrette zijne tandjes zien en begint te brullen, zoo dat al de bedienden er kippenvel van krijgen. Sarah Bernhardt zei lachend »Nu kan ik ge rust al mijne kostbaarheden laten slingeren. Tigrette is er bijc Een graaf, die het badseizoen te Spa door brengt, deed met zijne vrienden een uitstapje in de omstreken. Zij waren met hun zessen en de graaf, de vrienden willende onthalen, zond naar Aywaille, waar zij heengingen, een telegram van den volgenden inhoud (Komen aan te elf uren dertig. Zes diners.) De telegrafist plaatste het puntje vóór trente in plaats van er achter en (1e hotelhouder las Arrivons u onze heures. Trente six diners. Toen de graaf met zijn vijf vrienden aan kwam, vond hij een waar banket gereed voor zes-en-dertig personen. Wat het verplaatsen van een punt doen kan Robert Neuenhaus, een jong Duitscher, die dezer dagen te Spa een Russisch meisje schaakte, is te Mainz in hechtenis genomen. Hij had zich als huisvriend op (1e villa van de ouders zijner schoone toegang weten te verschaffen onder den naam van Neuenhagen en maakte de oude lui wijs, dat hij een vrouw had te Brussel, die zich slecht gedroeg, en twee kinderenzelfs wist hij 1000 frs. te leenen om een proces tot echt scheiding te beginnen. Het meisje nam op haar vlucht vier Russische obligatiën van haar vader mee. Neuenhaus blijkt een oude bekende der Duitsche justitie en te Kassei reeds vroeger tot 4 maanden gevangenisstraf veroordeeld te zijn te Wiesbaden was hij hospitaalbediende, t Dusseldorp tramweg-koetsier; te Spa gaf hij zie uit voor een Duitsch officier, door zijn regeering met een bijzondere zending belast. Een Fransch ingenieur heeft het volgend middel bedacht, om tusschen Frankrijk en En geland een snel brievenvervoer te hebben. Hij wil daartoe onder het Kanaal een buis leggen die door lichte, hooge pijlers gedragen wordt Hij ontkent de moeielijkheden niet, die er ver bonden zijn aan het bouwen van pijlers i zulk diep vaarwater, maar hij wijst met recli op het voorbeeld van de onlangs gebouwd Taybrug, waar dergelijke moeielijkheden ge lukkig werden overwonnen. Hij meent ove rigens, dat de zee gedurende het leggen der grondvesten door middel van olie spiegelgla kan worden gemaakt. Yier groote buizen, elk met een middellij van een meter, zijn door hem ontworpen. Ee klein buisje op den bodem van deze grootte: wordt met aangeperste lucht gevuld. Door; deze lucht wordt een zuiger voortbewogen,1 die door een stang verbonden is met de wa gentjes, die over ijzeren sporen loopen. D groote buizen zullen verder dienen, om er te legraaf- en telephoonleidingen in aan te bren gen. Hij zou wagentjes elk van 500 kilogr. zwaarte, willen laten rijden, die de geheel Engelsch-Fransclie post, kleine pakjes en zelfs! reizigers moeten dan evenwel de reis i liggende houding meemaken. De snelhei waarmede deze v\ agentjes zouden loopen, scha de ingenieur op 120 a 130 kilometers in he uur zoodat de reis slechts 15 minuten dure zou. De kosten van dit werk worden op 21 millioen franks geschat. Burgerlijke Stand. Hedikhuizen, van 131 Juli. Geboren: Petronella Catharina, d. v. L. varff de Wiel en J. van Falier. Antonius Norbertus, z.| v. A. van Halder en J. M. Obbens. Johanna Ca tharina, (1. v. J. van de Griend en A. M. van Bom mel. Johanna, d. v. J. Siegers en C. Ivivits. Overleden: E. van de Avoort, 23 j., ongeh.j M. van Gelkom, wed. van P. van Haren, 78 j.j A. M. van Outheusden, echtg. van A. de Kort,? 31 j. J. van Opzeeland, 11 m. WATERHOOGTE K E CJ L E N. 5 Aug. 2.13 M. boven 0. 6 Aug. 2.14 M. 7 Aug. 2.20 M. 8 Aug. 2.23 M. 325e STAATSLOTERIJ. Prijzen van f 100 en daarboven. Trekking van 8 Aug. Prijs f 1500: nos. 9388 en 17300. f 1000: no. 19959. f400: 867, 10356, 18164 en 20056. f200: no. 10075. f 100: 2962, 3190, 5653, 7453 en 16659. ve ie ett graskalveren, 12 nuchterekalveren, 1775 schapen of lammeren, 689 varkens, 00 biggen, 0 bokken, 0 paarden, 0 ezels. De prijzen waren als volgt: runderen le kw. 66 ct., 2e kw. 62 cf., 3e kw. 58 a 00 ct., kalve ren le kw. 80 cf., 2e kw. 70 a 00 ct3e kw. 00 ct., schapen le kw. 56 ct., 2e kw. 50 ct., alles per kilo; varkens le kw. 21 a ct., 2e kw. 20 a ct., 3e kw. 19 ct., licht soort 18 a 19 ct. per 5 ons. Zeeuwsche eieren f 3.10 a 3.30. Overm. dito 3.50 a 3.70 de 100 stuks. Schepkaas per 50 kilo 7.50 a 11.00. Aange voerd 9 partijtjes. Zoetemelksche kaas 20 a 26.00 per 50 kilo. Aanvoer 40 partijtjes. HARDINGSVELD. Van 1—7 Aug. zijn aan de vischmarkt alhier verkocht137 zalmen, 61 St. Jacobzalmen, benevens 5 steuren, waar- vau de prijzen waren als volgt: Groote zalm f 0.74 a 0.85, kleine f 0.68 a 0.75, St. Jacobzalm f 0.60 a 0.67 en Steur f 0.17 a 0.19 per half K.G. Advertentiën. Ondertrouwd AHASUÊROS VOORHOEVE, Weduwnaar van M. Pijnacker-Hordijk, EN MARIA WEIJNA VAN DER LITH. Heden overleed zacht en kalm onze geliefde Echtgenoot, Vader en Behuwd- vader, de heer WILLEM JONG, in den ouderdom van ruim 60 jaar. E. R. JONGVan Leeuwen, W. F. JONG. C. M. JONG—Van Drooge. G. A. JONG. A. P. JONGVan Waardhuizen. M. A. VAN DER MOOREN. II. A. M. VAN DER MOOREN—Jong. Marktberichten. HEUSDEN, 6 Aug. Boter 8081 cent per stuk van 6 ons. Eieren 3£ en 4 cent. 's-HERTOGENBOSCH, 8 Aug. Op de heden alhier gehouden kalveren- en varkensmarkt waren aangevoerd 193 vette kalveren en vette varkens. Men besteedde voor vette kal veren le kw. 40 ®a 44 ct., 2e kw. 36 a 40 ct., 3e kw. 32 a 36 ct. per kilo. De vette var kens golden a ct. per kilo. Den 8 Aug. was de prijs der boter 130 tot 170 cent. DORDRECHT, 5 Aug. De prijzen van Boter zijn: Gras, stukken 80 a 70 ct.tonnen f 12.75 ii 11.50. Hooi, stukken a ct., tonnen f Wei, stukken 55 a 45 ct. Kunstboter 33 a 28 ct. Eieren f 3.75 a 3.25 per 100 stuks. Men vraagt terstond voor iedere plaats een 250 gulden per maand, zonder zijne gewone bezigheid of woonplaats te verlaten. A. R, Bureau No. 8, Parijs. Notaris VAN MEERTEN te And el, zal in het rechthuis aldaar op Donderdag 18 Augustus 1887, 's avonds 6 ure in het openbaar van de Heeren C. J. van Andel, C. du Boeutf, D. den Dekker, M. deFijter, A. van Her wijnen, A. Straver, Mejuffrouw A. den Dekker en Me juffrouw de Weduwe A. van der Blom van Herwijnen.en van H. N. Zonneveld. Betaaldag 1 December 1887. Nadere inlichting geeft genoemde Notaris. nam. 4 uur, te Dussenter herberge van C. J. van Dijk, De Notaris VERBERNE te Dussenzal DINGSDAG 16 AUGUSTUS 1887, voorm. 10 uur, te Andelin »de Zwaan,publiek op den »Koornwaard« onder Poederoijen, en Inlichtingen te bekomen bij Notaris Mutsakrs, De Schrijver der Brochures. Arinvons a onze heures trente. Six diners. Katu,jjk aan Zee, j.5 A tus 1887. Utrecht Volstrekt eenige kennisgeving. Ileusden7 Augustus 1887. Volstrekt eenige kennisgeving. j 1 Friiikrkooping. De Notaris VERBERNE te Dus sen, zal DONDERDAG 11 AUGUSTUS 1887,

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 3