Zal onder voorzitterschap van Stambonleff worden gevormd. Een telegram van den Prins aan den Sultan is te Konstantinopel overhandigd; daarin wordt de hoop uitgedrukt dat de Porte het nieuwe régime zal steunen en een einde maken aan de onzeker heid in Bulgarije. De Consuls waren bij de komst van den Prins tegenwoordig. o— Aan het Journal des Débats* wordt uit Weenen gemeld, dat aldaar een verandering wordt opgemerkt in de houding der Oostenrijk- sche bladen ten opzichte van prins Ferdinand van Saksen-Coburg. Zijn dépêche aan den Sul tan wordt beschouwd als een handige zet. o In diplomatieke kringen wordt verhaald, dat de Bulgaarsche politie sporen heeft ontdekt van een samenzwering te Rustschuk. Verschillende ontplofbare toestellen zouden aldaar ontdekt zijn. Ook moeten vele personen in hechtenis zjjn geno men. o Te Sistova was de ontvangst van den Prins schitterend. De iuwoners hadden hu 1 best ge daan om hunne vreugde te betuigen. Overal zag men lampions, lichten en versieringen. Offic'eren, ambtenaren en een talrijke menigte in feestge waad juichten den Pr*us toe. De Piins was in uniform. Stambouleff stelde hem de officieren en autoriteiten voor. De toejuichingen beletten den Vorst te spreken. Op verschillende punten der stad hielden redenaars toespraken tot het volk, ten gunste van den nieuwen Vorst. FRANKRIJK. Op bevel van den Minister van Marine en van Koloniën zullen aan boord van eenige sche pen proeven genomen worden met olie om de de zee ot bedaren te brengen. De Maatsehappij tot het redden van schip breukelingen neemt ook proeven en daarvan zj 1 afhangen, of het gebruik van olie in al te kus stations algemeen al worden ingevoerd. o Voor het Hof van Ass'oen der Bouches du Rhone heeft, terwijl een berde boosdoeners te recht stond, het volgende plaats gehad. Een der gevaarijjkste medeplichtigen, Boceoni ge naamd, verwoed over de onthull'ngen, welke een gewezen medegevaagenen over hem deed, trok een zijner schoenen uit n w'e.p dezen naar den getuige, die i i den hals geraakt werd. Daar de gendarmerie moe'te had om hem bedwin gen, ontbood de president soldaten en beval den beschuldigde n- ;r te sabelenals hij etu poging van geweld zou doen. Bocconi riep toen den president toe dat het hem weinig kon scl elen of b;j stierf. Zie maar eens, sprak hij, in de gevaugems heb ik mijn haar laten groeien opdat de berd beter mijn hoofd kan be (pakken. De voorzien'ng m cassatie van Pranrini is verworpen. o Le Moniteur Universele deelt een schandaal mede c d in het ti del ijk ziekenhuis der pooi van Aubervilliers heefl plaais gehad. Door eene der zi kenoppasseressen is namelijk een ziek kind voor een ander bij vergissing verruild, zoo dat de moeder van het -ne bericht ont\ 'ng dat het volkomen hersteld, maar dat integendeel overleden was. De vader van het hers 1de k'nd volgde den lijkwagen van den overleden knaap. Het blad zegt, dat zulk een schandelijke ver gissing nooit plaats gehad beeft, toen de zusters van liefdadigheid nog met de bewaking der zie ken in de hospitalen belast waren. DUITSCHLAND. Uit Hannover wordt gemeld dat een-en-tw intig Nederlandsche dames aanzoek hebben gedar ~i om op de Kookschool aldavr te worden geplaatst, met de bedoek' ig om z;ch het diploma te ver werven. Een zoo groot aantal buitenlandsche leerlingen kanvolgens de regelen der school niet te gelijk worden opgenomen. Er zijn op dit oogenbh'k twee lee»-l:ngen uit Nederland. In Sep ember zullen er vijf zijn. ENGELAND. De FrpT^che vrouw, die voorgeeft een Parijsche modiste te zijn en Dupont te hee o, te te Cowes (eiland Wight) i hechtenis genomen. Zij werd in het bezit bevouden van onlplofbare stoffen, vermoedelijk dynau 'et. Uit bet ingesteld onder zoek bleek, dat zij het laatst van Havre kwam. Men schrijft haar het voornemen toe van en aanslag op Osborne, de verblijfplaats der Koningin, bjj Coves. DENEMARKEN. Het blad »Berrogske Tidende« bespreekt de artikelen, door sommi je Du.ilsche couranten aai het plan tot vers' rk'ng van Kopenhagen ge wijd. De onrustbarende gei achten door de Berlijnsche journal's' 'ek n omloop gebracht, bewijzen alleen dat de scb: jvers toteal onbe kend zijn met de Deensche zaken. De versterking der boofdsta 1 ;s eenvoudig het re Is sinds vljft'en jaren bij alle Mogendfcedeu bekend plan. De redevoering, door den M'm'ster van Oorlog in eene openbare meet ng gehouden, komt vol komen overeen met de verklaring van het Gouver- nement aan de Kanets *i Maait gr aau»In geval van confltetea zal Denemarken een vriend schappelijke en stipt neutraliteit t genover a'te Mogendhrden handhaven. SPANJE. Volgens »E1 R?sumeu« kan men het ge schil, o lts taan door bet afkeurend oordeel dat generaal Sitemanca ten opzichte van het beleid van den M' '"ster vau Kolomen zou hebben r'tjesproken, ate geregekl be chouweu. staat,zeide zij, weer in den schertsenden toon terugvallend, toen zij bemerkte dat de Pool haar doordringend aanzag. ^Alexander kan helaas r'et lang blijven, zoo als b'j schrijft,zei de gravin, haar man aan ziende, >en komt uw raad en goedkeuring in eene gewichtige aangelegenheid ragen. Berichten uit Tanger melden, dat de Spaansche ambassade in plechtig gehoor is ontvangen door den Sultan van Marokko. Deze was haar te paard te gemoet gegaan, gevolgd door een talrijk geleide. Een tolk las in het Arabisch de toespraak van de ambassadeurs voor. De Sultan antwoordde in voor Spanje zeer wel willende termen. Hij heeft gelast, dat de leden van het gezantschap met de meeste onder scheiding moeten ontvangen worden. Een officieel banket werd den heeren aangeboden, waarop de Sultan zich heeft doen vertegenwoor digen door een zijner Ministers. De Spaansche ambassadeur heeft met de Ministers een lang durig onderhoud gehad. NEW-YORK. Een der vreeselijkste ongelukken in de ge schiedenis der Vereenigde Staten had 1.1. Don derdag plaats op den Toledo-Peoria-Western- spoorweg. Een pleiziertrein met 960 reizigers naar de Niagara gaande, door twee locomotieven voortgetrokken, moest een kleine houten brug overgaan; deze was, door de vonken, die van een vorigen trein waren gesprongen, in brand geraakt. De stoker bemerkte dit wel, maar hij kon den trein niet stoppen. De brug zakte in en de trein stoitte in een breede vaart daaronder. De meeste waggons werden geheel verbrijzeld. Meer dan 100 passagiers kwamen om en men zegt dat ongeveer 400 zijn gewond. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 16 Aug. In de laatst gehouden zitting van bet kantongerecht werd de nieuw benoemde kan tonrechter, Mr. D. Wesseling, als zoodanig geïnstalleerd door den heer Kruiswijk, pl. kan tonrechter, waarna Mr. Wesseling de leiding van de verdere zitting overnam. WAALWIJK, 12 Aug. De omstandigheid dat bij de verkiezing op 12 Juli jl. gestemd is door een persoon die niet stemgerechtigd is, en juist deze stem vau invloed bleek te zijn geweest op de herkiezing van het aftredend lid C. G. van der Ileyden, had dezen doen hesluiten van het al of niet aannemen zijner benoeming geen keunis te geven. Dientengevolge werd eene nieuwe verkiezing op gisteren uitgeschreven, en bij de opening der stembriefjes op heden is het gebleken dat van de 251 uitgebrachte stemmen zijn verkregen door C. G. van der Heyden 122 en door C. M. Ficq 124, terwijl 4 stembiljetten van onwaarde waren, en de twee overige op andere personen werden uitgebracht. Het bleek nu dat zich ook thans weder een briefje te veel in de bus bevond, dat invloed op de stemming uitoefent, zoodat eene nieuwe stemming bad belmoren te zijn uitge schreven, doch het stembureau heeft besloten dat er eene herhaalde herstemming zal plaats hebben. »N. B. C. BRAKEL, 15 Aug. Met de zegenvisscherij op het vlot zijn te de afgeloopen week hier in de Waal gevangeu 49 zalmen en 1 steur. Thans moet echter, na heden, volgens de be staande wettelijke bepal'ngen, de zalmzegenvis- sclierij gedurende 2 maanden worden gestaakt. Het door den kerkeraad der Ned. Herv. gemeente (doleerende) te Aalst a/d Maas, in voldoenteg aan art. 7 der wet op de kerkge nootschappen aangevraagde verlof, om op het aan haar afgestane terrein eene kerk te bou wen, is door het gemeentebestuur van Poede rooien (waartoe het bovengenoemde dorp bur gerlijk behoort) bereidvaardig verleend. BAARDWIJK. De Raad dezer gemeente heeft de ingekomen geloofsbrieven van 3 herkozen leden onderzocht eu tot hunne toelating besloten. De rekening der gemeente over 1886 vast gesteld: In ontvangst op f 6959.571, in uitgaaf op 6193 06|batig slot f 766.51. Door den gemeenteraad van Bezooien is benoemd tot onderwijzer aan de openbare school aldaar, de heer Briels, thans te Nieuwkuik. ZALTBOMMEL. Voor de feestviering op 31 Augustus a.s., veijaardag van Prinses Wil- helnr'na, is reeds tot een bedrag van f 540 in- geteekend. In de loop dezer week zijn aan de aard- appelbeurs alhier verhandeld, ruim 2000 H.L. aardappelen, tegen den gemiddelden prijs van f 3 per H.L. WOUDRICHEM, 13 Aug. Gisteren namid dag, omstreeks 4 uur, ontstond brand in de wo- n teg van A.v. d. S., aan den Oudendijk, en brandde deze geheel af, een varken, twee geiten en eenig ander kleiu gedierte kwamen hierbij om. Een drie tal kinderen, alleen tbuis zijnde, bemerkten nog in tijds het gevaar. De geuieentebrandspu't was spoedig in werking en het mocht den braudweer gelukken de twee belendende gebouwen te vrijwa ren. Naar men zegt was het gebouwtje tegen brandschade verzekerd en de oorzaak met bekend. GORINCHEM. Bij bet te Utrecht gehouden examen Fransch (1. o.) is o. a. geslaagd mej. C. de Beer alhier. Binnenland. De minister van oorlog beeft bepaald, dat na ultimo Apiil 1888 bij bet regiment grena diers en jagers niet meer dau 450 miliciens der lichting 1887 onder de wapenen zullen worden gehouden; het militiekader en de plaatsvervan gers zijn hieronder begrepen. hoofdingenieur en ingenieur der Zuiderzcc-ver- eenigiug, deden uezer dagen eenen verkennings tocht, in verbaud met het onderzoek betrekkelijk de afsluiting eu bet droogleggen der Zuiderzee. Van wege net dep. van marine was daarvoor een rijksvaartuig beschikbaar gesteld. o Naar men verneemt moet de burgemeester van 's-Gravenhage, de heer mr. J. G. Pat ij n, in het verzoek door den gemeenteraad tot hem gericht geen aanleiding hebben gevonden om op zijne aanvrage om ontslag als burgemeester terug te komen. o Op bijna 80-jarigen leeftijd is te Gorinchem overleden de beer D. van 't Sant, vroeger aan het hoofd van een bloeiend instituut aldaar, laatst secretaris van de plaatselijke commissie van toe zicht op het lager onderwijs en bestuurslid der afdeeling Gorkum vau Volksonderwijs.* Algemeen wordt het verscheiden betreurd van den verdienstelijken oud-onderwijzer. o De heer W. Blom, laatst werkzaam aan het bureau van politie te Dordrecht, is, met ingang van heden, benoemd tot onder-inspecteur van politie te Rotterdam. Als eene herinnering aan het Koningsfeest van 19 Februari 1887, zal de eerste omloop van den toren te Schoonhoven van eene balus trade worden voorzien, opdat men van daar liet prachtige panorama van den omtrek zal kunnen genieten. Mr. D. van Oosten Slingeland, op wiens voorstel dit besluit door den Raad werd genomen, heeft f 100 geschonken als bijdrage in de kosten. Zaterdagochtend is de laatste paal der proef- beheiïng van een der steunpenanten der over kapping van het Centraalstation te Amsterdam in den bodem geslagen. Thans staan daarin 28 palen, op vier rijen van zeven palen, die ieder 25 a 26 meter lang zijn. Zij zijn, volgens de grondboringen, geslagen op het allerslechtsche punt, op de plek waar in vroegere eeuwen de Amstel in het IJ stroomde. Dit nieuwe systeem van beheiïng heeft tot nu toe de meest mogelijke voldoening opgeleverd; de wederstand van den grond, op dit zeer slappe punt, was nog zoo groot, dat er bij de deskun digen die dezen arbeid besturen, geen twijfel bestaat of de bouw v.an de overkapping zal op deze wijze tot stand kunnen komen. Nadat de belasting van het penant, volgens de plannen der ingenieurs, zal zijn geschied, zal de beheiïog van de geheele overkapping volgens betzelfde systeem worden voortgezet, en bestaat, volgens de ons verstrekte mededeel in gen, nagenoeg de zekerheid dat bet nieuwe station binnen vrij korten tijd in gebruik zal kunnen worden gesteld. o— In 't laatst der vorige weck had de rivier de Maas te Grave den nog ongekend lagen stand bereikt van 4.79 M. -f- A.P., tengevolge waarvan de scheepvaart bijna geheel gestremd is. De veer pont gaat slechts met moeite over en de stoom- booten zijn verplicht lichters mede te nemen. Op verschalende plaatsen kan men de rivier geheel doorwaden, en zijn de weidepachters langs den Maaskant genoodzaakt hun af heiningen een eind- weegs in het water te plaatsen, ten einde het vee te beletten van de eene in de andere weide over te loopen. o Het bestuur der Nederlaudsclie Vereeniging vau Meelfabr:kantcn« heeft eene baal meel, af komstig van en geplombeerd met liet merk der »Société Anonyme Anversoise des Moulins a Merxem* ter ontleding gezonden aan de heeren Schalkwijk Pennink, Technisch-Chemisch Laboratorium« Wijnstraat no. 17, Rotterdam. Het rnppoit dier deskundigen luidt: »Op grond vau ons scheikundig onderzoek verklaren wij, dat dit meel aanzienlijk met aluin ver mengd is.« Aluin dient om slecht meel bruikbaar te ma ken. Aluin is schadelijk voor de gezondheid. Yan het bier bedoelde Belgische meel zijn reeds duizende balen iu ons land ingevoerd en nog groote hoeveelheden moeten daarvan nog aan de bakkers worden geleverd. Het publiek zij gewaarschuwd door den uit slag van het medegedeelde onderzoek. o Dezer dagen vertoefden in het zuidwesten van Drenthe veehandelaren m't Pruisen, die de boeren afliepen om stieren op te koopen, die dienen moeten tot veredeling van den veestapel daar te lande. o Aan de maréebaussée te Geertruidenberg is het gelukt de daders op te sporen van het ophoopen van keisteeuen op de rails van den locaalspoorweg onder Hooge-Zwaluwe. Ilefc zijn vier jongens van 9 tot 11 jaar, uit Made. o Aan de beetwortel-suikeiffibriek, te Dordrecht, heeft een ernstig ongeluk plaats gehad. Een werkman die daar op een trijstoestel werkzaam was, wi'de zich nauiel-jk op het schaftuur laten zakken, doch doordien hij het touw te snel zóó hevig, dat hij het touw moest laten glippen en van een aanzi mlijke hoogte omlaag stortte. Door den val we d de ongelukkige iu endig ernstig gekueusd en moest hij naar zijn woning worden gedragen. o In het IJ bij de Handelskade te Amsterdam zijn twee jonge lieden bij bet zwemmen ver dronken. Met dreggen werd een der lijken opgehaald. Op de Merwedc bij de spoorbrug te Baanlioek beeft een ernstig ongeluk plaats gehad. De boegspriet van het tjalkschip »De Jonge Mathilda*, schipper Bal, dat zeilende was, schoot los, met het noodlottig gevolg, dat hij terecht kwam op den 21-jarigen zoon van den schipper, die voorop stond. Ook de mast stortte daardoor op het schip neer, gelukkig echter zonder persoonlijke ongevallen te veroorzaken. De toestand van den jeugdigen schipper, die zware kneuzingen bekwam, is hopeloos. Op den O.-Z. Voorburgwal te Amsterdam heeft weder een volksoploop plaats gehad, doordien door onbekend gebleven personen drie pistool schoten waren gelost. Bij een kuiselijken twist tusschen een gehuwd paar te Amsterdam, bracht de vrouw haar man een messteek in den rug toe, zoodat hij naar het gasthuis moest gebracht worden. Een ongehuwde vrouw te Goor, die veel misbruik vau sterken drank maakte, werd daar dood in haar bed gevon den. Terwijl de ouders afwezig waren, is te Raalte het driejarig kind van den arbeider J. Nijenhuis iu de overblijfselen eener verbrande hoop doornen gevallen. Het kind heeft ver schrikkelijke brandwonden bekomen en is kort daarop overleden. De oudere broer en zustor waren thuis en hadden de kleine achtergelaten bij de hoop asch, die geheel uitgedoofd scheen. In de 2e Goudsbloemdwarsstraat te Amsterdam viel een 4-jarig kind uit de derde verdieping van een huis en was onmiddellijk dood. Te Zoetermeer heelt een man getracht zicli op te hangen. Hij werd bijtijds afgesneden. Een behangersknecht te Nijmegen, die bij eene familie aldaar aan liet werk was, nam de ge legenheid waar, om ten nadeele dier familie eene groote rol linnen, ter waarde van onge- - veer f 70, uit eeu der kamers weg te nemen en ten huize van een vriend te bergen. Zoowel de dief als het gestolen linnen waren spoedig in handen der justitie. Te Soeterwoude is een huis afgebrand. Oorzaak onbekend. Aau de Suez-stoigers te Amsterdam is opgehaald het lijk van een jonge vrouw. Bij een opstootje iu de Zandstraat te Rotterdam is een politieagent op erbarmelijke wijze mishandeld, zoodat hij buiten dienst is gesteld. Alhoewel zijn gelaat erg toegetakeld is, hebben de geneesbeereu hoop, dat hij het oog zal behoudenwaarvoor in den beginne vrees bestond. De dader is onbekend. De politie is ijverig in de weer om hem op te sporen. In den Nieuwen Rijn te Leiden is een 8-jarige jougen van een schuit gevallen en verdronken. Te Voorschoten is een gedeelte van een huis afgebrand. Een massa daarin geborgen bloembollen ging daarbij ver loren. Te Bergen-op-Zoom is een knaapje van 9 jaar door een vrachtwagen overreden. Het kind bleef op de plaats dood. De voerman van den wa gen was de vader van het knaapje. Te Til burg is de fabriek van wollen goederen van de gebr. Sala door brand vernield. Ook een ge deelte der wol- en goederenloodsen ging verlo ren. Niets is gered geworden. Te Hilversum was Zaterdag zekere K. v. d. M. wegens dron kenschap in verzekerde bewaring genomen. In de cel heeft hij zich, door middel van zijn aan reepen gescheurd hemd, door ophanging van het leven beroofd. Een 10-jarig meisje te Nieu- werkerk aan den IJsel wilde, daar de ouders aan bet werk waren, bet vuur met petroleum aanmaken. Zij geraakte daarbij in brand eu is aan de gevolgen overleden. Te 's Graven land vermaakten zich eenige jongens met het .s jagen van een paard, dat in een weide liep. Het dier sloeg achteruit en raakte daarbij een jongen zoo hevig aan het hoofd, dat men voor zijn behoud vreest. Tusschen Horst en He- lenaveen is een werkman onder een beladen lorrie geraakt, waardoor ee^, zijner beenen on der de knie werd verpletterd. Het 7-jailg meisje, dat Woensdag in de Kruisstraat te Rot terdam door een tramwagen over het linkerbeen is gereden, is in bet Ziekenhuis aldaar overle den. Zaterdagmiddag is liet 7-jaiig zoontje van den spoorbeambte F. Spanheim, te Hille- gom, in het water geraakt en verdronken. Zijn broertje zag hem drijven en ging zijne moeder, die ziekelijk is, dat mcdedeelen. Dc vrouw sprong in het water en werd daaruit met levensgevaar gered. Een geneislieer wendde nog wel pogin gen aan om liet leven van den drenkeling op te wekken, doch te vergeefs. INI I'Mfill III II lllll llli 11 11 I llll i j 1 II 1111 II Hill mill II llim IIBICIIII IIIM lllBjl_IB DÉ TENTOONSTELLING YAN VOEDJNGS- MIDDELEN. De voiigo maal heb ik gepoogd een vooroor deel op te heffen dat algemeen is, n.l. dat tegen 't vleesch van paarden. Ik weet niet of dit vooroordeel ook in uwe streken bestaat, doch vermoed van wel, daar 't nationaal schijnt te zijn. In steden als Rotterdam, Den Haag en hier wijkt het echter langzamerhand. Het is niet bestand tegen de werkelijkheid en daarom zal het verdwijnen. Paarden vleesch bevat alle voe dende eigeuschappeu vau 't rund vleesch eu is, als het niet van een broodmager, afgewerkt dier afkomstig is, even smakelijk als dit. Boven dien is de prijs veel lager. Biefstuk b.v. kost 35 ct., rollade 20 ct., gehakt 15 ct., lappen 15 ct., stukken 20 ct., rookvleesch 50 ct, enz., alles de 5 ons, de prijzen zijn van Sinck eu Co., bij anderen zijn ze lager, doch laat de kwaliteit dikwijls te weuschen over. In den catalogus wordt zeer zwakjes een lans gebroken voor eenige voedingsmiddelen, dte bij ons volk niet in trek zijn, o. a. voor paardenvleesch. De schrijver schijnt bet echter zelf nooit gegeten te hebben bij zijn weten en

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2