van Orleans, wendt intussclien alle pogingen aan om het hart van den Czar te vermurwen. Niet alleen door op hare talrijke vorstelijke familie betrekkingen te werken. Zij is in het raste ge loof te zullen slagen, daar zij eene bedevaart naar de Heilige Maagd van Lourdes van plan is te ondernemen. Niets zou zeker meer gewenscht zijn om den roem van de H. Maagd van Lourdes te verhoogen dan wanneer zij, na zoo vele kreu pelen en lammen te hebben genezen, thans hare wonderdadige macht aan het oplossen van in gewikkelde politieke quaesties beproefde. Het internationale scheidsgericht, waarnaar alle vrien den des vredes zoo lang hebben uitgezien, vin den we dan ten slotte nog in de grot van Lourdes. De vuurproef van den jongen vorst moet in Bulgarije evenwel, altijd in diplomatieken zin, nog deze week gegeven worden. De Turksche Regeering erkent nog altijd niet de omwente ling welke haren gouverneur uit Oost-Rumelië joeg, en volgens het tractaat van Berlijn, be schouwt zij dit land nog altijd als Turks ch ge bied. Zoodra dus vorst Ferdinand zich daar als zoodanig laat huldigen, loopt hij gevaar om Turkije tot vijand te maken. Volgens de tele grammen zal hij echter niettemin heden (Vrijdag) zijnen intocht in de Oost-Rumeliscbe hoofdstad Sofia doen. Eene samenwerking van Rusland en Turkije tegen den vorst zal dus tot de mo gelijkheden behooren. Hoe boos de Russen zijn, moge uit dit staaltje blijken, dat we ten slotte nog meedeelen: Toen de vorst te Sistowa aan kwam, waren ook de officieren van het Russiseh oorlogschip »l'Oriënt« bij de landing. Hoewel de vorst hen rakelings voorbijging, bleven zij zitten alsof zij hem niet zagen. Dat de Franschen en Duitschers vreeselijk na ijverig zijn op elkaar, is bekend, maar het loopt soms in het belachlijke. De Duitschers pralen altijd met hun 90-jarigen keizer, die nog zoo kras is wacht even hebben de Franschen gezegd, wij hebben onzen president van de republiek, die is ook niet van gisteren, die is reeds 80. L.l. Zondag heeft president Grévy dien hoogen leeftijd bereikt. Bij die gelegenheid zijn hem op zijn buitengoed te Mont-sous-Vaudrey allerlei ovaties gebracht. Zeker is het wel eigenaardig dat zoovele der leidende staatslieden oude man nen zijn, maar als zij niet in staat blijken de hangende netelige quaesties vreedzaam te ont wikkelen en Europa ten eeuwigen dage in eene spanning moet blijven, erger dan een uitbarsting, dan helpt ons de schat van ervaring van deze oude heeren ook al niet veel. Nog een oud man, d« heer Gladstone. Het schijnt dat zijne stem in Engeland weer opgaat, of liever, dat zijne denkbeelden veld winnen. Gladstone is althans zoo wijs geweest, aan de jeugdige talenten van den bekwamen Morley de leiding der partij toe te vertrouwen. Scheen het alsof de liberale partij zich met Gladstone's denkbeelden omtrent Ierland niet kon vereenigen, deze week heeft, nu al voor de vierde maal aan de stembus in enkele weken, de Gladstoniaan- sche partij zulk eene overwinning behaald, dat men in Engeland begint te begrijpen, dat de afvallige liberalen onder Hartington zullen moeten kiezen of deelenvoor goed overgaan bij de conservatieven of terugkeeren ouder Gladstones leiding. Yoor de meesten zal de keuze niet twijfel achtig zijn, en voor het ministerie-Salisbury is de toekomst dus niet fraai. De Fransche (ook sommige Duitsche) bladen houden zich tegenwoordig druk bezig met dikwijls dwaze beschouwingen over hetgeen er gebeuren zal met Luxemburg, als de koning van Holland* O komt te sterven. Men heeft uit dat geschrijf al gedistilleerd, dat Duitschland een aanval op Bel gië in den zin had, omdat de koning van België Luxemburg begeert aan te hechten. Nu heeft de koning van België dezer dagen te Brugge opnieuw eene rede gehouden, waarin hij den persoonlijken dienstplicht aanbeval. En uit dit zeer verklaarbare feit zijn ook al oorlogzuchtige gevolgtrekkingen gemaakt. Dit mag gelden als een staaltje van de overdrijving, waartoe de gespannen toestand van Europa van zelf voert. Bekendmaking. Inrichtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders der gemeente Heusden, gelet op art. der wet van den 2en Juni 1875 (Staatsbl. no. 95), tot regeling van het toezicht bij het oprichten van inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroor zaken Doen te weten dat aan Pieter de Hart en zijne rechtverkrij genden, vergunning is verleend tot het oprich ten van eene koffiebranderij in het pand wijk Z, no. 124, kadaster sectie A, no. 940, gelegen in de Kerkstraat. Heusden, den 17 Aug. 1887. De Secretaris, De Burgemeester, H. J. van Eggelen. Honcoop. Burgemeester en Wethouders van Heusden brengen ter openbare kennis, dat de aan den Gemeenteraad aangeboden rekening der gemeente over 1886 van af heden, gedurende 14 dagen ter Secretarie voor een ieder ter lezing is neder- gelegd en tegen betaling der kosten in afschrift verkrijgbaar is. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Honcoop. De Secretaris II. J. van Eggelen. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 19 Aug. Zondag trad voor een volle gemeente alhier op de Eerw. heer K. Jens, zendeling der Utrecht- sche zendingsvereeniging, op het eiland Java (Ned. O.-Indië). Nadat Z.Eerw. in een boeiende derheden ten baste gegeven, waardoor spr. de gemeente tot medewerking opwekte. HEDIKHUIZEX, 17 Aug. Het is juist vijf tien maanden geleden, dat alhier de laatste huwelijksvoltrekking plaats vond. Ook had hier gedurende het jaar 1887 nog geen enkele hu welijksafkondiging plaats. DRUNEN. Maandagavond 11. werd P. v. d. H. alhier door twee maréchaussees, bijgestaan door drie rijksveldwachters, aangehouden om eene ge vangenisstraf van 4 dagen te ondergaan, waartoe O O O i hij veroordeeld en niet was verschenen. Hieruit ontstond eene botsing geleid door A. v. d. H., broeder van den aangehoudenen en gevolgd door 6 a 700 opdringende en opruiende personen. De maréchaussées waren genoodzaakt met de kolf van de karabijn er op te slaan, welke worsteling met de woedende menigte circa f uur aanhield, tot het den burgemeester gelukte de menigte tot bedaren te brengen en de gevangene tijdelijk in het gemeentehuis te doen bewaren. Bij het verder transport kwam de politie in den Overlaat, tusschen Drunen en Baardwijk, weder in botsing met A. v. d. H. en zijne moeder, die zich weder op broeder en zoon wierpen, om dien te bevrijdenhetgeen met de noodige scheld woorden gepaard ging. Een oploop van uit Drunen en Baardwijk volgden, zoodat verster king moest worden gevraagd, die weldra aan rukte, n.l. 2 maréchaussées (waaronder de moedige brigadier Dankers) en 2 gemeente veldwachters van Baardwijk. Alsnu werd de tocht voortgezet, hoewel die aanvankelijk nog met verzet gepaard ging. Tegen A. v. d. H., alsmede tegen eene menigte opruiende en op dringende personen is proces-verbaal opgemaakt. Omtrent het oploopje op Maandag 1.1. deelt do »Echo van het Zuidennog mede: Iemand, die nog een boete schuldig was als veroordeeld wegens jacht-delict, betaalde deze niet op tijd, zoodat zij vervangen werd door subsidiaire hechtenis. Hij beweerde dat men f 12 van hem eischte, terwijl er op de hem gezon den kennisgeving maar sprake was van f 2, welke hij had aangeboden te voldoen. Hoe dit zij, daar hij zich niet in arrest be gaf, kwam de politie hem oppakken. Zij koos daartoe het oogenblik, dat hij zich Maandag ochtend bij gelegenheid van den feestdag in de kerk bevond. Toen hij dit bemerkte, begaf hij zich op de sacristie, waar hij door den veld wachter werd gevolgd, op wiens aanmaning hij weder in de kerk kwam. Nu wist natuurlijk de heele gemeente wat er gaande Avas. Bij het uit gaan der kerk Averd hij aangehouden, maar er kwam verzet (zie verder bovenstaand schrijven). WOUDRICHEM. Van 7 tot 13 Aug. wer den er aan den afslag aangevoerd 37 zalmen. De prijs was voor de groote zalm f 0.90 a f 1.05, de kleine f 0.50 a 0.80 en de St. Jacobszalm f 0.50 a f 0.70 per half KG. DALEM, 17 Aug. De door den Raad der gemeente Vuren vastgestelde ïekening over 1886, sluit met een batig saldo van f 1335.72. De inkomsten hebben n.l. bedragen f 13196.87 en de uitgaven f 11861,15?. In 1886 bedroeg in Gelderland het aan tal verleende vergunningen 3064, terwijl voor vergunningsrecht werd betaald f 101881.77. Voorts werden opgezonden 5599 processen-ver baal wegens het zich in kennelijken staat van dronkenschap op den openbaren Aveg bevinden. wuumw nigral in im—«mur jrwwimnMMBPMHiiiii i n i iii«b— Binnenland. De ontbinding der beide Kamers van de Staten- Generaal heeft plaats gehad op 17 Augustus. De algemeene verkiezingen voor de Tweede Kamer zullen, op Donderdag 1 September, die voor de Eerste Kamer op 8 September plaats hebben, terwijl de opening der nieuwe zitting zou zijn bepaald op Maandag 19 September. o Ter eere van zijne weigering om naar Wies- baden te gaan, Averd aan dr. Mezger Zondag avond te Domburg eene ovatie gebracht. Het oud-Kamerlid jhr. mr. Pompe van Meerdervoort vertolkte de gevoelens van liet Nederlandsche volk bij het vernemen van de tijding, dat het een beroemd man in zijn midden zou behouden. De geneesheer antwoordde dat hij een zwa- ren si rijd had gestreden, maar vaderlandsliefde de overwinning behaald had. Volgens het »Rott. Nbl.« was aan dr. Mez ger te Wiesbaden eene jaarwedde van f 90,000 aangeboden, met eene prachtige villa er bij. o Het in 1S89 te houden XXXIIIe groot nati onaal Zangersfeest, zal plaats hebben te Arn hem zoo mogelijk zal de regeling aan de lie dertafels »Euterpe« en »Aurora« gezamenljjk toevertrouwd worden. Van 1316 Sept. is eene tentoonstelling van boter en kaas aan de Voedingstentoonstelling te Amsterdam verbonden. o Uit Parijs is een bod gedaan voor het oud- Hollandsche marktplein der A msterdamsche Voe dingstentoonstelling. o om uit de rente daarvan hunne werklieden te kunnen ondersteunen. o Door de Leidsche machinefabriek, firma Bakker en V. de Valk, is eene nieuAve toepassing gevon den van het bekende stelsel van zelfwerkende voorwerpen. Het is een deurslot, dat alleen ge opend kan worden door inwerping van twee halve- stuiverstukken. De eerste drie sloten van dezen aard werden aangebracht in de badinrichting aan de De Ruyterkade, te Amsterdam, namelijk op twee privaten en eene toiletkamer. De vinding is des te belangrijker, omdat zij geen spelletje, geen aardigheid, maar inderdaad nuttig is in de praktijk. Zij levert goedkoop en onberispelijk toezicht voor een aantal in richtingen. o Wie in het bezit is van Loten Paleis voor Volksvlijt zal goed doen, eens nauwkeurig na te gaan of er niet reeds prijzen op gevallen zij n. Naar wij vernemen zijn honderden prijzen nog niet afgehaald, en daaronder is ook een prijs van f 50,000, Avaarlijk geen te versmaden sommetje o De »Société anonyme anversoise des Moulins a Merxem« heeft bij het gerecht eene klacht ingediend tegen het bestuur der Nederlandsche Vereeniging van Meelfabrikanten, wegens de volgens haar »beleedigende en lasterlijke aan tijging dat het meel der »Société« aluin zou bevatten in zóó groote hoeveelheid dat het der openbare gezondheid nadeelig zou zijn. o In de herv. kerk te Opheusden hoopt men binnen kort een nieuw orgel te krijgen. In een tijd van scheuring op kerkelijk gebied, welke ook hier valt op te merken, verdient het ver melding dat de gelden zullen worden bijeenge bracht door Avarme voorstanders van de herv. kerk. Te Zalt-Bommel is in een paar dagen voor ongeveer f 600 ingeschreven tot dekking dei- kosten van een feest op den Prinsessedag. o Men heeft een Multatuli-sigaar in den han del gebracht. o Een Westergoosche boer meent ontdekt te hebben, dat hij zijne zwijnen voor de varkens ziekte kan behoeden, door hun 3 malen 's Aveeks één lood salpeter in het voedsel te geven. o Door de Holl. spoor zijn de luatste Kermis- Zondag ruim 10.000 personen uit Amsterdam naar Haarlem vervoerd. o Bij een executoriale verkoop te Wolvega bracht een egge de kapitale som van f 428.76 op. o De volgende kennisgeving ontvingen Avij uit Amsterdam Wert bekent gemaeckt, dat tot Amsteldam op het Mercktpleyn by Gebroeders Cibils, daer de Bison uythangt ende Cibils boven de deur geschreefven staet, daegelycx uytgeseyt des Son- daghs, van tyen uur tot tAvee uur nae noen, het kostelycke door haerluyden geïnventeerde ende tot vastigheyt gebraghte vleysnat door mans, vrouAvsparsonen en kynderen can Averden geproeff't sonder betulinge. Eilieve compt in, ende Segt het voirt. o Te Katwijk werden in noord-Avestelijke rich ting drie hoozen in zee gezien, eene groote en twee kleine, dicht bij elkaar. Zij bleven gerui- men tijd zichtbaar en hadden eene aanzienlijke lengte. Te Scheveningen werden dien ochtend van half zes tot half acht, met kleine tusschenpoozen tien Avindhoozen Avaargenomen, die den een na den ander het zeewater tot hoog in de lucht deden opstuiven; een van die hoozen ging langs het Kurhaus en deed met eene ontzettende kracht het mulle zand als rook tot ver boven de kap uitwaaien. Eene badkoets voor de gemengde baden werd 7 a 8 meter achterwaarts gedreven. Verscheidene zeelieden, Avaaronder oud-varens gezellen van ruim zeventig jaren, bevonden zich aan het strand en beweerden zoo'n verschijnsel nooit te hebben gezien. Men zegt dat voorbij het Oranje-hotel door den Avaterschok een stuk van het duin is weggeslagen. Juist vertrokken er drie bommen, die echter gelukkig zonder schade in zee zijn gekomen. o De heer D., kapitein der artillerie uit Utrecht, die met zijn echtgenoote in het Kurhaus te Scheveningen logeert, heeft aangifte gedaan dat aan deze dame, tijdens haar afwezigheid, een belangrijke hoeveelheid kostbaarheden, een lange gouden ketting met medailjon, een gouden bra celet en een paar juweelen oorknoppen, zijn ontvreemd. De politie heeft in het hotel een huiszoeking gedaan en zet haar onderzoek voort. De dader is echter nog niet ontdekt. o Nabij Sloten is een 9-jarige knaap overreden en zwaar verwond. Tegen den bestuurder van het rijtuig, die te Avoest reed, is proces-verbaal opgemaakt. Een man geraakte te Amsterdam die op een plat beng was een kleedje uit te kloppen, naar hemden. Zij bleef op de plaats dood. Een Leksche baker, die uit bakeren zou gaan, Avas daarbij te haastig, viel van de trappen en brak een arm. Zekere juffrouw J. B., logementhoudster te LondeD, tijdelijk te Beekbergen vertoevend, is gearresteerd, als verdacht van een luiuderjarig meisje aan het ouderlijk gezag te hebben ont trokken en naar Engeland te hebben doen ver voeren. Twee Engelsche heeren brachten haar Zaterdag daarheen. In de Blankenstraat te Amsterdam kreeg een juffrouw een huissleutel, die men uit een tweede verdieping liet valhn, op het hoofd, zoodat zij eene gevaarlijke Avond beltAvam. Twee zakkenrollers zijn te Nijmegen gevangen genomen en naar Arnhem vervoerd. Te Kallenkote, gem. Steenwijkerwold, heeft een hevige brand gewoed. De boerderij, bewoond door J. Schoemaker, is binnen Aveinige uren met al het daarin aamvezige vee (een twintigtal koeien en een paar paarden) tot den grond toe afge brand. De bewoners konden ter nauwernood hun leven redden. De brand uioet door hooi- broeiing ontstaan zijn. Alles Avas verzekerd. Te Haaften hebben tegelijkertijd twee branden gewoed. Zekere v. W. is als verdacht van die branden aangestoken te hebben, gevangen ge nomen. Uit een der grachten nabij den Huis- duiner weg bij den Helder is opgehaald het lijk van een daar wonende reeds bejaarden man, zekeren K., die waarschijnlijk door een onge lukkig toeval te water is geraakt en verdron ken. De conducteur der posterijen op de Dedemsvaartsche stoomtram is bij het landgoed »De Rollecatc« van den waggon gevallen en onder de locomotief, welke den waggon voort duwde, geraakt. De afsluitketting, Avaartegen hij leunde, was namelijk losgeraakt. Met ge broken sleutelbeenderen en ernstige kwetsuren aan hoofd en beenen Averd hij naar het hotel Steenbergen vervoerd. De wonden zijn gelukkig niet ongeneeslijk bevonden. Het zomerhuis van den watermolenaar G. Schipper, te Berg- schenhoek, is verbrand. Een varken, meube len enz., alles ging verloren. De bewoners lieb- zich door een raam moeten redden. Niets was verzekerd. Bij Lckkerlcerk is drijvende gevonden het lijk van een goedgekleed man, naar gissing onge veer 26 jaar oud. Het werd naar de algemeene begraafplaats overgebracht. Het koffiehuis van den heer Arts aan de Lage Markt te Nij megen is uitgebrand; aan bankpapier ging f170 verloren. Met moeite Averden de kinderen, in wier slaapvertrek de brand ontstond, gered. De bakker V. te Hillegotn bemerkte dat hem meel ontvreemd Averd. In den nacht van 16 op 17 dezer hield hij zich schuil en betrapte den dader op lieeterdaad. De zaak is in handen van de justitie. Te Maasbree Avordt sedert den 12n dezer vermist de persoon van VV. L., oud 31 jaren, groot en zwaar van postuur, gekleed met pet, jas, broek en klompen. Men vreest dat hem een ongeluk is overkomen. Namens de ou ders wordt zijne opsporing en bericht verzocht. - In liet Voornsche kanaal, onder de gemeente Nieuwenlioorn, is Dinsdagavond verdronken het zoontje van den werkman v. d. IJ., aldaar woon achtig. Te Terneuzen is een tjalk door een Engelsche stoomboot aangevaren. De tjalk is in zinkenden toestand op de slikken gezet. In de Rotterdamsche suikerraffinaderij had een Averlcman het ongeluk, met de machine in aan raking te komen, waardoor de man zoodanig gekwetst werd, dat hij spoedig daarna overleed. IHHBBnSMKBHBHBDBBBBBHBHBBKBDBBBHBBKHBDBIHHHiHBBBBIBtBBHHBBHBSB Heden morgen vroeg had men bij helder Aveder het altijd merkwaardige schouwspel eener vrij aanzienlijke zonsverduistering kunnen waarnemen. Hoewel zij tot de zoogenaamde totale behoort, Avaszij echter voor de Nederlanden niet totaal zichtbaar. In de eerste plaats was voor ons bij zons opgang de totale fase reeds voorbijen ten tweede ligt Nederland bijna geheel met uitzondering van het zuidelijkste gedeelte van Limburg benoorden de grens der totaliteit. Zooals men Aveet, heeft eeue zon-eklips alleen dan plaats, als de maan, Avanneer zij tusschen de zon en de aarde doorgaat, d. i. bij Nieuwe Maan, in of vrij nabij ééne der knopen harer loopbaan, d. z. de snijpunten dezer loopbaan met de ekliptika is. De maan Averpt achter zich twee scliaduwkegeL: 1. den totalen of kern- schaduwkegel, die de zon en uiaan omgeeft en zijn top aan gene zijde der maan heeft. Bevindt men zich in dien schaduwkegel, dan wordt de zon door het lichaam der maan voor het oog geheel bedekt. En 2. den kegel der halfschaduw, die de zon en de maan wel beide aanraakt, maar Aviens top tusschen de zon en de maan ligt. Bevindt men zich tusschen den vorigen en dezen kegel, dan ziet men de zon gedeeltelijk door de maan bedekt. Het kan gebeuren, dat bij eene Nieuwe Maan, de binnenste of kern-schaduw boven of beneden de aarde voorbijgaat, maar dat de buitenste of halfschaduw de aarde nog treft, dan ziet men nergens op de aarde de zoneklips totaal. Treft de as van den binnensten kegel de aarde, dan is het nog de vraag of de spits van dien kegel tot de aarde reikt. Is dit het geval, zoo als bij deze eklips, dan heeft de strook op de oppervlakte der aarde, ivaar die schaduAvkegel overheenloopt, eene toiale eklips. Bereikt die spits de aarde niet, dan is de eklips, voor eene smalle strook op de aarde, ringvormig. Het spreekt van zelf, dat bij het voorbijtrek ken der maan, één oegenblik is, dat de kern- schaduw de aarde het eerst aanraakt. Daar Avaar die aanraking plaats heeft, heeft men natuurlijk beide lichamen in den horizon. Dit nu heeft heden (Vrijdag) plaats gehad des morgens 4 u. 30 m. M. (tijd te Utrecht), op 11 °25' oost van Greenwich en 51°6' N. breedte, d. i. even be noorden Weimar. Daar Avordt dan de totale eklips het eerst gezien en Avel bij zonsopgang. De schaduw bedekt dan verder eene strook, die aan vankelijk 180 kilometer breed is en zich in eeue noord-oostelijke richting over de aarde uitstrekt. De heoren Rloemei3-cla«l^&^ IO sua WnvjwAv

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2