letteren 11 tot een kleine vingerwijzing strekken kunnen. Groet vrouw en kinderen van me en ontvang ook onze groeten. Uw neef Kees. Hoogdorp 15 Augustus 1887. P.S. Daarzoo ontvang ik mijn sigaren. Daar heeft die slimme vent me leelijk mee beet. Ik had bedoeld een dingetje van 100, maar op het briefje staat f 16, dus er schijnen er 1000 iu te zitten. De meester, die juist bij me kwam, legde me het verschil tusschen een kist en een kisje uit, en meent dat er niets aan te doen is, als ik een kist besteld heb, hetgeen ik wezenlijk in mijn onwetend heid gedaan heb. Hij heeft ze ook gekeurd en zegt dat ze heel goed zijn om achter den ploeg op te rooken of op tarel te leggen, wanneer er lui komen, die ik liever niet in huis zie Buitenlandsch Overzicht. Nooit is sterker dan op dit oogenblik geble ken hoe ver wij verwijderd zijn van waarheid in de politiek. Volgens de telegrammen uit Bulgarije wordt de nieuwe vorst alom door zijn dierbaar volk* met geestdrift ontvangen, Vol gens particuliere berichten uit Bucharest, welke wij in het «Journal des Dèbats« vinden, ziet het er evenwel heel anders uit in de werkelijkheid dan wij zouden denken. Ziehier wat, saamgevat, in die berichten staat te lezenDe toestand van vorst Ferdinand is uiterst hachelijk. Eiken dag ontvangt hij van alle kanten brieven, waarin wordt geëischt, dat hq de kroon nederlegge en waarin hij met den dood wordt bedreigd zoo hij dien eisch niet in willigt. De vorst verkeert dan ook in aanhou denden angst voor zijn leven en heelt zjjne officieren door geld moeten bewegen hem te beschermen. Het leger is zeer slecht gestemd en eene openlijke uitbarsting kan niet lang meer uitblijven. Zij die uit Bulgarije komen en de toestanden kennen, zeggen dat noch Busland noch Turkije de moeite behoeft te nemen om tusschcnbeide te komen, daar de Bulgaren zelf den vorst wel weer zullen wegjagen. Zaterdag werden dan ook te Tirnova tien afgevaardigden der oppositie gevan gen genomen, de geestelijkheid weigert in hare gebeden den naam van den vorst te noemen, vele winkeliers sluiten hunne zaken en verlaten hun land. Aan de telegrammen uit Sofia kan men niet de minste waarde hechten, want de Bul- gaarsche ambtenaren hebben de strengste bevelen geen telegrammen door te laten welke het gou vernement onaangenaam zijn. Is nu deze voorstelling juist De Bulgaren kunnen liegen, maar te Bucharest is men daarin ook nogal bedrevenHet eenigo dat aan de waarheid zou doen gelooveu, is dat een zoo ach tenswaardig en degelijk blad als het «Journal des Débats« er plaats voor verleent. Volgens de dépêches uit Sofia is vorst Fer dinand te Sofia zoowel als te Philippopoli schit terend ontvangen, hetgeen van belang is, om dat juist zijne komst in Oost-Rumelië het meest Turkije moet prikkelen. Wij weten intusschen nu met eenige zeker heid welke houding de groote bazen zullen aan nemen. Wat niemand had verwacht, is een feit: ltusland is ten opzichte van de Bnlgaarsche quaestie volkomen eenstemmig met Duitschland. Bismarck schijnt thans zeer beslist partij geko zen te hebben tegen den nieuwen vorst. Verle den week had de Russische gezant te Peters- burg, graaf Scliuwaloff, een uiterst druk tele- graphisch onderhoud met den minister van bui- tenlandsche zaken te Petersburg. De gezant zou toen gezegd hebben«Ik ga niet op reis voor de Bulgaarsche quaestie geregeld is« zeker is het, dat hij een onderhoud met Bismarck over Bulgaiye heeft gehad. Even zeker, dat zoowel Duitschland als Rusland beslist weigeren, den jongen vorst van Bulgarije te erkennen. Zjj zullen Turkije opdragen vorst Alexander te verzoeken weer heen te gaan en, voldoet hij hieraan niet, Bulgarije door een legerkorps te bezetten. De Turksche regeering is evenwel vol strekt niet geneigd, deze opdracht te aanvaar den, omdat zij volkomen ongezind is de kosten van eene bezetting te dragen. De Turksche di plomaten, die voor alles raad weten, antwoor den wij zijn geneigd Bulgarije te bezetten, maar op voorwaarde dat ctlle groote mogendheden ons het mandaat daartoe opdragen, want anders komen wij later in moeiten met de mogendhe den, welke ons de opdracht niet hebben ver leend. Daar de Turken zeer goed weten, dat Engeland en Oostenrijk vlak tegenover Rus land en Duitschland staan, kan Turkije het op deze manier lang volhouden. Bismarck zou zich uitgelaten hebben dat hij zelfs tegen eene Russische bezetting van Bulga- O O O rye geen bezwaar heefr, mits vooraf de duur der bezetting benevens hare sterkte vooraf door de mogendheden werden goedgekeurd. Een Italiaansch blad, de «Fruncassa,« beweert, dat Bismarck ook in deze zaak weder comedie speelt. Zjjn medegaan met Rusland zou alleen dienen om de wereld te doen gelooven dat Rus land en Duitschland de beste vrienden zijn. Overigens zou de Duitsche rijkskanselier zeer goed weten dat van eene bezetting van Bulgarije toch niets komt. Als dus de Bulgaren niet door eigen verdeeldheid den vorst het leven onmo gelijk maken, zou hij, ondanks alle protesten, zich zeer goed kunnen staande houden. In Frankrijk heeft natuurlijk de voorgewende overeenstemming tusschen Rusland en Duitsch land veel indruk gemaakt, vooral nu het blad van wijlen Katkofi' heeft betoogd, dat de over leden dagbladschrijver volstrekt niet zulk een Duitscher-huter was als de Franschen zich wel verbeelden. Een correspondent van de Parijsche »Gaulois« heeft naar aanleiding van dit artikel een onderhoud gehad met een hoog geplaatst Russisch staatsman. Deze heeft het volgende gezegd «Zonder twijfel bestaan er goede betrekkingen tusschen Rusland en Frankrijk, maar er is geen sprake van een verbond. Vele belangen niet vergeten, dat Rusland aristocratisch wordt bestuurd. De wil van den Czar heerscht. Een verbond hangt af van hein, louter van hem. Welnu, toen de Czar het verbond met Duitsch- laud en Oostenrijk weigerde te vernieuwen, deed liij dit niet om een verbond met Frankrijk te sluiten, maar louter om de handen vrij te hebben.c Wij kunnen uit dit alles de gevolgtrekking maken, dat vooreerst de vrede van ons wereld deel niet ernstig bedreigd wordt, en dat de Franschen maar liever rustig hunne wereldten toonstelling van 1889 moeten voorbereiden, dan aan oorlog te denken. De Engelsche regeering is blijkbaar van plan den Rubicon over te trekken. Zij heeft name lijk eene proclamatie uitgevaardigd, welke de Iersche Landliga staatsgevaarlijk noemt. Het logisch gevolg van deze proclamatie moet zijn, zooals «Freeman's Journal* opmerkt, dat de afdeelingen der Liga door de politie worden uiteen gejaagd en hare aanvoerders in de ge vangenis geworpen. Reeds worden in Ierland overal protestmeetings gehouden, terwijl Glad stone daar meer populair is dan ooit. Volgens de Engelsche wet moet zulk eene proclamatie door beide Huizen worden bekrachtigd. Men kan dus een zeer gewichtig debat verwachten, waar van het lot van het ministerie zou kunnen af hangen. Plaatselijk Nieuws. OIJDllEUSDEN. Als een zeldzaam voor spoedig geval in de konijnen wereld, kunnen wij mededeelen, dat een konijn alhier, toebehoorende aan Adam Nieukoop, in één maand tijds twee maal jongen heeft geworpen, te zamen 19 stuks, die allen in leven zijn. DRUNEN. Donderdag 1.1. sloeg de bliksem alhier in een wachterswoning, van de aan te leggen spoorlijn. Een veertiental personen, die zich daar tijdelijk bevonden, werden door den slag bedwelmd en het duurde een half uur, een uur en in een enkel geval twee uur, tot de personen weder bijkwamen. Een werkman werd daarbij zoodanig aan zijn armen verlamd, dat hij onbekwaam was te werken. DEWERKEN en SLEEUWIJK, 20 Aug. De hoofden uer openbare scholen alhier zijn door een mild ingezetene in staat gestell met hunne hoogste klassen een reisje naar de diergaarde te Rotterdam te doen. Bij gunstig weder zal dit plaats hebben Zaterdag 27 Augustus a.s. IIAAFTEN. Voor eenigen tijd besloot de Raad f 50 uit te reiken aan dengene, die eene aanwijzing deed omtrent eene brandstichting, zoodat de dader gevonnisd werd. Verleden Dins dag besloot de Raad f 50 uit te reiken aan G. van Weelden, die aangifte deed van de brand stichting van het huisje van Dirk Ursinus. door zekeren v. O., die daarna door de rechtbank te Tiel en, na hooger beroep, door het hof te Arnhem, veroordeeld werd tot vijfjaren gevan genisstraf. ALMKERK, 21 Aug. Ten behoeve van den door de afdueling Almkerk der Noord-Babantsche maatschappij van landbouw te houden wedstrijd van paarden en stieren, heeft de heer A. Ver schoor, burgemeester van de Werken en Sleeuwijk, eene zilveren medaille of f 5, ter keuze van het bestuur der afd., beschikbaar gesteld. Met liet oog op het aan mej. M. Ver hagen, op haar daartoe gedaan verzoek, eervol verleend ontslag als onderwijzeres aan de open bare school aan de Voorsteeg, heeft de Raad besloten de jaarwedden der onderwijzers voortaan te depalen op f 500. DALEM, 21 Aug. In het begin der vorige week heeft het hier zoodanig gevroren, dat 's mor gens ijs op het gras gevonden werd, voorzeker een ongewoon natuurverschijnsel in de honds dagen. Met het oog op weder verschijnen van pokken in Noord-Brabant, Gelderland, Noord- Holland en Drenthe, is van wege de vereeniging v/.n inrichting tot bevordering der koepok-in enting in Nederland, een biljet aan heeren bur gemeesters iu Zuid-Holland gezonden om dit te doen aanplakken. Dit biljet is door 16 voor name doctoren onderteekend en bevat een zeven tal heilzame wenken en raadgevingen betrekkelijk de koepok-inënting. WERKENDAM, 22 Aug. Naar vernomen wordt zullen de werkzaamheden aan de beet wortel-suikerfabriek alhier tot 1 Februari a. s. voortduren; gaarne spreken wij den wensch uit, dat velen hierdoor een goeden winter tegemoet gaan. WAALWIJK. Onder presidium van den arrend.-schoolopziener jlir. mr. E. Verheijen, van Loon-op-Zand. zal alhier in »Musis Sacrum, op Dinsdag 6 Sept. a. s., de laatste onderwijzers vergadering in dit jaar gehouden worden. Op de agenda komen o. a. tie volgende te behan delen onderwerpen voor: «Het onderwijs in ons vaderland vóór 1806;* eene studie van de wer ken van Frans Netscher, nuttig voor den onder wijzer en de voor- en nadeelen der transpositie- leer voor den aankomenden onderwijzer. Als inleiders dier onderwerpen zullen achtereenvol gens oplreden de hh Moll, van Sprang; Geene, vau Nieuwkuik, en Van der Heyden, van Waalwijk. CAPELLE. In den veehandel ziet het er tegenwoordig treurig uit. Het te verkoopen vee, dut in gewone tijden voor den handel met België bekwaam wordt geacht, blijft iu de meeste ge- vullen ongevraagd en wat nog verkocht wordt geeft verkeerde rekening. Koeien, die in het najaar voor de winterstalling worden gekocht, kunnen thans nauwelijks den inkoopsprijs afdoen en het zijn geen zeldzame gevallen, wanneer er van f 30 tot f 40 per stuk schade wordt gele den. Toch moeten ze in den tegenwoordigen tijd van de hand gedaan worden, want door gebrek aan voeder worden velen daartoe ge noodzaakt. Het slachtvee, dat in gewone jaren nagenoeg vet was, komt mede weinig vooruit Binnenland- Bij Zr. Ms. besluit van 18 dezer is, met in gang van 8 September aanstaande, aan mr. J. G. Patiju, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als burgemeester der gemeente 's-Gravenhnge. o De 's-Graven'naagsche melkiurichting hoopt op den rerjaardag van Prinses Wilhelmina, den 30n Augustus, de jeugdige habitué's en verdere kleine bezoekers van den speeltuin aan de Saksen-Wei- marlaau, even als ten Yorigen jare, wederom eenen prettigen dag te bezorgen. Er zal voor deze gele genheid in de speelplaats eene poppenkastvertoo- ning. opgeluisterd door muziek, plaats hebben. Een aantal kinderen der scholen van verschil lende gezindheden zullen tot dit feestje uitgenoo- digd worden. De tuin zal versierd en met vlaggen getooid worden. —o De proef, op de tentoonstelling genomen, zal, volgens de «Amst. Ct.«, vermoedelijk aanleiding zijn, dat bij het leger de cacao als ochtenddrank de koffie zal vervangen. Het blad berekent dat, daargelaten andere voor leelen, eene gewone kop chocolade, van cacao bereid, op nog niet 2i cent komt te staan. Vooral voor het Indische leger hoopt de «Anist. Ct.c, dat men tot dien maatre gel overgaat. o De le luit.-magazijnmeester der artillerie J. H. van Aanholt wordt verplaatst van Utrecht naar Geertruidenberg. Een even oude als merkwaardige en vrij geheimzinnige instelling te Arnhem viert eerst daags haar 500-jarig bestaan. De St. Nikolaas- Broederschap dag tee kent van 7 September 1387. Van ouds schijnt zij eene instelling van liefda digheid te zijn geweest, daar het doel der stich ting wordt omschreven als »de eer Gods en des bisschops St. Nikolaas en het heil der armen te bevorderen. Onder de bepalingen komt ook deze voor: de broeders mogen de statuten of gewoonten, zoo geheime als openbare, nooit ver raden; zij zullen elkaar altijd houw en trouw zijn en hun twisten onderling beslissen, uitge zonderd over zaken van erfenis. Over welke fondsen de broederschap te be schikken heeft, is onbekend; wel weet men, dat zij belangrijke ondersteuningen uitreikt aan be- hoeftigen en giften ter gelegenheid van den St. Nicolaasdag. Mr. Staats Evers noemde voor 1866 de som van f 12199,32. Volgens de «Kölniselie Zeituug« zal het sana- toriuui te Wiesbaden toch tot stand komen en zal dr. Mezger van Amsterdam uit, zich met de leiding belasten en dikwijls naar Wiesbaden over komen. Volgens andere bladen echter moet dit bericht geheel onwaar zijn. Een ongemeene drukte heerscht te Willem stad. Den geheelen dag ziet men zee- en land- macht fourageeren. De infanterie evenals artil lerie slepen nog het laatste stuk tegen de wal len op. Alles is in beweging. Magazijnmeesters, genie-mannen, intendance, alles loopt door el kaar. 's Avonds zijn de zeeschepen bezig hun electrisch licht te beproeven, om daarmede de forten te bespieden. Eveneens is op het fort de Ruyter ook een dusdanig toestel aanwezig, om de beweging der schepen des nachts na te gaan. Aan de kade zijn seintoestellen opgericht. De forten zijn telefonisch met het hoofdkwartier verbonden. Nog geene zieken zijn in het hos pitaal te Willemstad opgenomen. Heden heeft liet gebulder der vuurmonden eene aanvang ge nomen. De beroemde Rotterdamsche kermis-Zaterdag is weder naar aller wensch geslaagd. Van heinde O en verre werden tal van vreemdelingen aange- voerd. Niettegenstaande duizenden en duizenden aan de beruchte hospartijen deelnamen, was er van onaangenaamheden of vechtpartijen geen sprake. Vooral ook de bedaarde houding der politie verdient allen lof. o Een kommies der belastingen te Zevenaar moest voor zaken naar Arnhem. In eene coupé 3e klasse reisden met hem twee Duitschers, die, naar hun gesprek en houding te oordeelen, iets hadden dat niet richtig was. Te Arnhem gekomen, noodzaakte hij hen uit te stappen, en kwam men aldaar tot de ontdekking, dat zij in een valies eene aanzienlijke hoeveelheid goud en zilver over de grenzen hadden weten te smok kelen. o Ten huize van den heer Meerburg, behanger te Leiden, miste men sedert korten tijd eenige deklakens. De knechts van den heer M. werden over deze verdwijning ondervraagd, maar gaven allen een ontkennend antwoord ook eene werk vrouw werd over de zaak onderhouden, maar ook zij wist nergens van. Een rechercheur der politie, die bij genoemden heer verscheen, onder hield ook eerst de knechts en later de werkster, die toen echter niet al te vast in hare schoenen bleek te staanze viel weldra door de mand en bekende schuld. Eén laken en enkele andere goederen had zij reeds medegenomen. De vrouw werd daarom, instede van naar hare woniug te kunnen gaan, naar het commissariaat gebracht. o Door den blazerschipper N. Hoedemaker werd in de Noordzee eene buitengewoon vreemdsoor tige krab gevangen. Er waren n.l. op den rug van dit dier zeven oesters vastgegroeid, van welke sommige stellig 5 cM. middellijn hadden. De krab is opgezonden naar het aquarium van «Natura Artis Magistra« te Amsterdam. o Te Kiewerd is een bok het slachtoffer gewor den van eenen verwoeden aanval van wespen, die het arme beest zoovele steken toebrachten, dat het aan de gevolgen stierf. o Te Leur bij Breda heeft zich een landbouwer door ophanging van het leven beroofd. Hij leed (Limb.) had een zekere S. in de papierfabriek het ongeluk tusschen e« ne machine te geraken, waarbij hij zoodanig a:.n een been gewond werd, dat het geamputeerd ïuo *st worden. Eeu arbeider te Zuiderhorn dronk bij het dorschen zooveel jenever, dat hij kort daarop overleed. Te Zevenhuizen (Gr.) viel een 60 jarige vrouw door een zolderluik en bleef op de plaats dood. Een zoon, die bij haar inwoonde vond het lijk met het hoofd gekneld tusschen twee kruiwa gens. De aangevaren tjalk is in de haven van Ter-Nenzen binnengebracht. Het vermiste geldbedrag, f 2300, geborgen in een kistje is terug gevonden, aangedreven op eeu plaat op verren afstand van de plaats der aanvaring. In de Prinsengracht te Amsterdam werd een lijk drijvende gevonden en naar het gasthuis overgebracht. In het post- en telegraafkantoor te Workum heeft een gasontploffing plaats ge had. Er werd veel schade aangericht. In de VVester-suikerraffinadery te Amsterdam is een man in een pan met kokend suikernat gevallen. De ongelukkige werd tr dood uitgehaald. Te Meers-Elsloo (Limb.) is eca driejarig zoontje van den landbouwer J. C. door een slag van een paard op de plaats gedood. Door den trein van Berlijn naar Vlissingen is tusschen Tilburg en Oosterwijk de vrouw van een weg werker overreden en terstond gedood. Zij ging na het voorbijrijden van een goederentrein over de rails, om waschgocd van de weide te halen en zag den sneltrein van de andere richting niet aankomen. Zij werd een eindweegs mede- gesleurd, terwijl een urm van het lichaam werd gesneden. Te Bierum sloeg de bliksem in den schoorsteen van eeu buis, wierp alles van den schoorsteenmantel en ging door een raam in de achterkamer naar buiten, zonder brand veroor zaakt te hebben. Tusschen Doorn en Drieber gen is de Oosterstoomtram ontspoord. De locomo tief is omgeslagen en de stoker nogal ernstig verwond. Geen der passagiers bekwam letsel. De schade is belangrijk. Van de stoomboot «Ma- thilda« den 12n dezer te Rotterdam aangekomen, is vermist een passagier, Duitscher, die zich door het raampje van het privaat in het water moet geworpen hebben. Een jas en hoed werden op het privaat gevonden. Uit het water bij den Over toom te Amsterdam is het lijk van een jeugdige vrouw opgehaald. In de stallen der Omnibus- maatschappij aldaar kreeg een conducteur een baal turfstrooisel, die bij het ophijschen los schoot, op het lichaam. De man werd ernstig gekneusd. Te Rotterdam ontstond tusschen lcellners uit de Doele, aan het Haagschevcer, een verwoed ge vecht, doordat de een meer had verdiend dan de ander. Bij den herbergier P. aan het Voornsche ka naal te Ilellevoetsluis heeft men ingebroken en f700 gestolen. Te Naaldwijk is een 15-jarige jongen van een schuit in het water gevallen en verdronken. Aan de De Ru ij terkade te Amsterdam zijn 2 jongens uit eeu schuitje ge vallen. Een werd met voel moeite gered. De ander verdronk. Een paar personen, die zich te Assen bij hot N.-W. kanaal bevonden, be merkten dat er iemand in het water lag. Spoe dig ontdeed zich de een van zijn jas en sprong in het water. Het mocht lieiu zwemmende ge lukken de drenkeling te redden en bleek het te zijn een 10- a 12-jarig meisje. Zij gaf op be vreesd te zijn geweest, dat haar moeder haar een pak slaag zoude geven en om dat te ont- loopen, in liet kanaal te zijn gesprongen. In de Kattenburgerstraat te Amsterdam is een ver ver van een steiger gevallen en op de plaats dood gebleven. DE TENTOONSTELLING VAN VOEDINGS MIDDELEN. Ik weet niet in hoever ik met dezen brief een overtolligheid bega, doch ik waag liet tot uwe le zers eenige woorden te richten over filters en drink water. Met bijzondere belangstelling ben ik op de T. vele malen blijven stilstaan bij de middelen tot zuivering van het water, omdat ik die van groot gewicht acht voor de voeding. Wij kunnen er on mogelijk tegen waken dat geslepen leveranciers ons aluin en gips voor meel, meel voor kan iel, water voor wijn of melk, dit voor dat verkoopen, maar wel kunnen we zorgen dat ons geen water over de lippen komt, waarvan we de zuiverheid in twijfel moeten trekken, 't Zou me genoegen doen indien al uwe h zers hieromtrent volkomen gerust waren, doch ik betwijfel dit. Er zijn betrek kelijk nog zeer weinig gemeenten, die in 't genot eener waterleiding zich mogen verheugen en in de gemeenten waar deze niet gevonden wordt, zijn betrekkelijk zeer weinig meuschen die de waarde van eeo goeden filter op prijs stellen. Hoe dat komt? Och eenvoudig, omdat men in een glas water, ook al is het niet helder, geen ge vaar ziet. Men laat het een oogenblik staan tot het bezonken is of giet het door eeu neteldoeksch lapje en drinkt het daarna met volkomen gerust heid uit. Tegen een gevaar nu, dat onzichtbaar is en waarvan men het bestaan nauwelijks vermoedt, gaat men geen geld uitgeven en een filter aan schaffen. Toch is het in de laatste tientallen jaren her haaldelijk op deugdelijke gronden gezegd, dat het water, gelijk dit door de natuur ons geleverd wordt, niet zelden hoogst schadelijke stolfeii bevat, die bij gebruik de gezondheid en het leven in gevaar brengen. Dat doet niet alleen rivier- maar ook regenwater. Het laatste echter door onze schuld, daar 't verontreinigd wordt door vuile daken en goten, ongeschikte afvoerbuizen en verontreinigde vergaarbakken. Indien we voor dit alles zorgen is regenwater de beste drank, dien de natuur ons schenkt. Het water uit rivieren, kanalen en sloten is vol strekt onbetrouwbaar. Die het drinkt of drinken moet,kan er wellicht jaren lang gezond bij blijven, er zelfs oud mee worden, men zjj echter zoorzich- tig, daaruit het besluit te trekken, dat de zuive ring van dit water niet noodzakelijk is. Wanneer iemand, die zijn leven lang regenwa ter gedronken heeft, plotseling dit met ongezuiverd Maaswater verwisselt, zal hem dit slecht bekomen. Ik heb er gekend, die er zwaar ziek door werden O O O O

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2