NA WEIDE IIOOITOEMAAT. Naweide KRAEPELIEN k HOLM'S Openbare Verhuring onder BERN. Uw Daniël Julian Wilhelm Giieo, VERKOOP IN G- Do Naweido en de Hooi- toemaat op verschillende per ceel en. O p e ii b a r e Ver h n r i 11 g ingewanden o!s vergif -werken en nn een poos zal de schadelijke invloed van 't water niet meer merkbaar zijn. iïivloi <1 dan wezenlijk is? Men moet »il zeer om de/.,. raag toestennne onschadelijk ondoordacht il te beaiit- Of die geworden oordeelen woorden. Het drinkwater bevat niet zelden sloffen, die de onmiddelijke oorzaak zijn van cholera, typhus en andere ziekten. Dat de provincie Zeeland in de jaren van cholera-epideuiiëo, gelijk b. v. in 1 SGü geheel verschoond bleef, men weet er g'*eti andere oorzaak voor dan dat de inwoners betrekkelijk zuiver, n. 1. regenwater dronken. Deze stoffen zweven in 't water en zijn aldus zichtbaar, althans door vergrootglazen of ze zijn cr in opgelost. De laatste zijn de meest gevaar lijke, daar ze kunnen voorkomen in volkomen hel der water, zondereenigen geur of vreemden smaak. Dit zijn o. a. rottende deden van planten on die ren, waarin de zoovele malen genoemde bacteriën ontwikkelen. Genoeg, het water is een gevaarlijk vriend, lingen deze is weinig bekend hior te lande vele opzichten de voorkeur boven waartegenover men best doet zich steeds op voet van gewapenden vrede te plaatsen, daar niemand zeggen kan, wanrleer hij den aanval op onze ge zondheid wagen zal. Die dit met me eens is, zal gaarne een paar adressen van me ontvangen, waar hij een uit muntende filter verkrijgen kan. Men kan toch nooit op enkele namen afgaan. Dat heb ik zelf een tiental jaren geleden onder vonden. Ik hib toen eenigen tijd gewoond in een Zuidhollandsche plaats aan do Maas en daar ik van Maaswater, gelijk het uit de rivier geschept wordt, een afkeer had let wel, 't was nog be neden Rotterdam zocht ik een filter en bestelde er een bij een vertegenwoordiger van een groote buitenlandsche, goed bekende firma. Het ding gaf helder water, doch toen ik het een poos gebruikt had en liet schoonmaken, bleek het dat de zuive ring uitsluitend door biggels en grof zand ge schiedde en dus totaal ontoereikend was. Op de T. staan bij elkaar twee groote uitstal- van zeer fraaie en doelmatige water zuiveraars. Een van en verdient in alle andere. Deze bestaat uit een onverglaasde porceleinen buis die het best met een ka.vrs te vergelijken is, ter lengte van circa 2 dM. Het eene eind eindigt O in een geëmailleerden knop, waarover een gutia- percha buisje kan geschoven worden. Alleen in dien knop heeft de bougie een opening. De werking van dezen filter berust hierop, dat men door verdunning der lucht t water dwingt o door de wanden van de holle bougie heen te drin gen, waardoor alle onopgeloste bestanddeelen zich aan den buitenkant afzetten. Indien men alleen water te zuiveren heeft uit een waterleiding of een regenbak, zal deze wijze voldoende zijn bestaat er vrees dat het water op geloste bestanddeelen bevat, dan kan men de bou gie vullen niet beenzwart en is dan zeker dat de zuivering niet alleen mechanisch, maar chemisch zuiver geschiedt. In gewone fi'ters komt het water direct in aan raking met de kool, waardoor deze spoedig ver vuilt. Dit is bij deze niet mogelijk, daar de wan den der bougie alle onopgelost vuil, hoe klein ook, verhinderen door te dringen. Eén dezer bougies met guttaperchabuis en zuig- flesch lean in 24 uren 10 liter water leveren. Met 3 bougies is men dus voor 't huishouden geholpen. De prijs van zulk een toestel, geheel compleet, is f 20. Depothouder dezer door den bekenden docter Pasteur aanbevolen filters is Crans en Co., Ge dempte Burgwal, den Haag. In de buurt van deze uitstalling hoeft de heer Wolterbeek (Reguliersdwarsstraat 73 alhier), ten toongesteld verschillende soorten filters van het systeem Maignet. Deze filters werken op de oude wijze, doch zui veren niet door gewone kool, maar door carbo- calcis, een stof, die ik niet nader omschrijven kan, daar ze het geheim van den uitvinder is. Naar luid van vele tot oordeelen bevoegde mannen, ook van 't geen over dezen filter in »de Natuur« van 1880, afl. 3, voorkomt, moet hij bijzonder goed aan zijne bestemming voldoen. De prijzen varieeren naar de grootte. Voor huis houdelijk gebruik zal men volstaan kannen met een vun f 17,25, waarbij echter 3maal per jaar nog telkens ongeveer f 1,50 komt om de vulling te vernieuwen. De etalage is versierd met een telegram van het Loo verzonden, waarbij Z. M. de Koning twee dezer filters verzoekt te zenden. Beide firma's zullen op aanvrage gaarne alle gewenschte inlichtingen geven. »Te dr.ur« zullen welleeht vele lezers zeggen en ik zeg het hun na. Ze zijn te duur voor 't alge- meeu en dat is een leelijk gebrek. De mindere man en de kleine burgerij zou er ook niet slecht bij varen indien ze zich uitsluitend van gezuiverd wa'er bedienden. Tot nu toe is dit iu plaatsen waar geen waterleiding bestaat, een genot alleen voor de bezittende klasse weg gelegd. Ik wil daarom hopen dat de Wetenschap spoedig een mid del moge aan de hand doen om op een goedkoope manier aan een filter te komen. Van de voedings- tentoonstelliug kan men in deze niets verwachten, wat jam uier is, daar 't water niet alleen op zich zelf een voedingsmiddel is, maar ook een groote rol speelt bij de bereiding van alle andere. 20 Aug. 87. Evah. Landbouw. IIEUSDEN, 22 Aug. Deed de vorige week een bericht uit liet Land van lleusden iu ver schillende bladen de ronde en steldt dat de toe stand van den landbouwer als hoogst treurig voor, het was ons des te aangenamer heden uit den mond van een praktischen boer te Oudheus- deii een geheel andere lezing te vernemen. Erkende hij ook, dat de aardappeloogst ver moedelijk niet zou medovalleii en ook de vruch tenteelt green trunst 4r.iünid. lni.1 te nemen. Door den gevallen regen zal weldra het wei land een vroolijk aanzien krijgen en zal het voedereu van het vee met hooi en brood binnen enkelen dagen tot de geschiedenis beboeren. Het koren schonk een ongewoon gelukkige schoof. Op twee houd laud (7 hou 1 gaan in één bunder) werd in Oudheusden 1 3 mud tarwe gewonnen, welke tarwe voor f 8 per mud werd verhandeld. Bij een ander werd v,»n 1 hond land 5j mud tarwe getrokken; daarbij was het stroo lang en stevig. Nu zijn bei le genoemde gevallen van een land, dat niet onder de eerste kwaliteit kan gerekend worden; hoeveel meer succes zal men dan hebben, dacht hij, daar, waar men op beste kleigrond geteeld he<*ft; ter wijl bovendien van bedoeld land nog tienden geheven wordenzoodat anders de opbrengst 10 pet. meer zon geweest zijn. WERKENDAM, 18 Aug." De handel in hooi begint hier levendiger te worden, naardien ook het buitenland aanvraag doet. Do qnauti'eit eerste snode is minder dan ten vorigen jare, doch de kwaliteit laat niets te wenschen over. Het beste uiterwaards hooi geldt thans f 15 per 500 kilo. o- - Eene merkwaardige proef is op de onlangs te Stokholm plaats gehad hebbende Zwt edsche land bouwtentoonstelling genomen met de opbrengst van melk van Oldenburger, Hollandsche en an dere koeien. De proef werd genomen met de melk van niet minder dan 2191 koeien, 8 dagen lang en dagelijks 2 maal, door middel van den lakto- kriet. Het hoogste vetgehalte werd gevonden in de melk van eene Oost-Friesche koe; gedurende 6 dagen bedroeg dat 5 pCt. Het dier was 8 jaar en 125 dagen oud. Hetzelfde gehalte aan vet be zat ook de melk van 2 Hollandsche koeien, maar slechts gedurende een paar dagen. Dan volgde o. a. eene Oldenburgsche koe met 3.9 pCt. Ge middeld bedroeg het vetgehalte in de melk van 18 Hollandsche koeien 4.023 pCt. Slechts 3 koeien van het Noorweegsche bergras uit Tilemarken hadden gemiddeld een hooger gehalte, n.l. 4.503 percent. JU IHIBMhIBll I milllliB HMIIIII II—I II III I 11 llll 11 II —I III Gemengd Nieuws en Allerlei. Ongeveer dertig jaar geleden werd in een kleine stad in de nabjjheid van Bordeaux, dooreen rond reizend gezelschap het stuk »Tour de Nesle« op gevoerd. De ontvangst overtrof de stoutste ver wachtingen van den directeur. De acteurs waren overgelukkig en in hun vreugde begingen zij dwaasheden, waarvan het publiek het slachtoffer werd. De actrice, die eens de rol van Gérolstein in »la Grande-Dnchesse speelde Hortcsse Schneider, en die de hoofdpersoon van het zwervende gezel schap was, speelde in dit stuk voor page. In een hoek van een aangrenzend vertrek vond ze een paar lompe boerenlaarzenToen zij op het tooneel moest komen, bracht zij de laarzen mede en gaf ze aan Buridan, die ze op tafel zette. Daarna nam Philippe d'Aulnay, na het eindo dei- eerste scène, ze mee en verliet het tooneel terwjjl hij onder iederen arm een laars hield. In de volgende acte trad Margaretha van Bour- gondië op; de laarzen waren niet vergeten, zij overhandigde ze aan Gaultier d'Aulnay. Om beur ten brachten alle personen de laarzen oji het tooneel. Orsini, Landry, ja zelfs de Koning van Frank rijk, die te paard binnenkwam, hield ze in de hand. Het publiek juichte oorverdoovend toe en riep herhaaldelijk de acteurs terug. En de page, die de aanleiding tot het vermaak had gegeven, verscheen en maakte eene buiging evenals de andere acteurs. Het volgende jaar speelde eene andere troep in hetzelfde stadje hetzelfde stuk »la Tour de Nesle.« De zaal was stampvol eu de acteurs zetten hun beste beentje voor. Maar zij vermoeiden zich te vergeefs. Vóór het einde vun de eerste acte be gon het publiek reeds te mompelen, daarna te fluiten en eindelijk moest de souffleur een teeken geven om het scherm te laten vullen, voordat de helft van het stuk afgespeeld was. Men brak de stoelen, men draaide de lichten uit, en de burgemeester was genoodzaakt de hulp der politie in te roepen om de orde te handhaven. De wanhopige directeur was troosteloos, want de burgemeester had hem verweten, dat hij, de directeur, de schuld was der ontevredenheid van het publiek. De verbaasde impressario autwoordde, dat bij in de verste verte niet raden kon, in welk opzicht hij iets jegens het publiek misdaan had. »'t Is onnoodig uitvluchtjes te zoeken,hernam de in woede ontstoken burgemeester; »uw gedrag is meer dan schaudelijk kleingeestig geweest, gij hebt het publiek bedrogen, dat zijne plaatsen be taald had en bovendien hebt ge een meesterstuk der Fransche dramatische literatuur verknoeid »Hoe zoo?« Gij hebt de laarzen niet op het tooneel ge bracht »The Thimes« durft het volgende beweren: Het Kabinet van St.-Petersburg heeft 1.800.000 roebels beschikbaar gesteld voor die dagbladen, welke de Oostersche politiek van Rusland en voor namelijk alles wat tot de troonsbeklimming in Bulgarije betreft willen steunen. De bewuste dagbladen zijn in drie catechoriën verdeeld: lo. die, welke onvoorwaardelijk al les opuemeu wat aan de Redactie bevolen wordt; 2o. die, op wier politieke kleur men slechts in zoo verre eenige invloed uitoefent dat zij in vriendschappelijke bewoordingen over Rusland spreken; 3o. die, waarin van tijd tot tijd inge zonden stukken worden opgenomen. Natuurlijk wordt de eerste categorie het best betaald. De dagbladen van deze categorie ont- vangen elk naarmate van haar minderen of meer deren invloed, ongeveer 5000 roebels 's jaars. Voor de tweede is een som van 2 tot 300.000 roebels jaarlijks vastgesteld. Een artikel ge schreven volgens de aanwijzingen der Russische 'vigf'T'gi ineen.pnsumi ,dc>- rW.l(ï Het aantal der aldus omgekochte bladen be draagt: in Frankrijk 10, in Engeland 4, in Duitsehland 28, in Oostenrijk 20 (waarvan in Bohemen alleen 9), in Italië, Hongarije, Servië, Roeiüelië enz. 18 en in Polen 3. In het gebeel worden 89 couranten door Rusland betaald, en buitendien zijn nog 900,000 roebels voor verdere aankoopen beschikbaar gesteld. Wij la'en deze mededeeling natuurlijk geheel voor rekening van liet Loiulensche blad. Twee boeren komen bij een zaakwaarnemer, die een stuk voor hen moet opstellen. »Uw naa:n?« vroeg de zaakwaarnemer den eenen boer. »Piet, Karei, Herman, Anton, Jakob, Simon Kamp,« was het antwoord. »Die naam kost u zeven stuivers.« »Hoe zoo, zeven stuivers »Een stuiver per woord. Eu zich daarop tot den anderen boer wendend, vroeg hij »Eu gij? Hoe heet gij?« »lk? Jan alleen. Toen Ismaël P«icha als onderkoning van Egypte was afgezet, na zijn land in een schuldenpak te hebben gestoken, waarvan het zich in eeuwen niet kan ontdoen, verscheen in het geïllustreerd humoristische blad »Pasquino« van Turijn een plaatje, waarop Ismaël Paeha wordt voorgesteld, zittende op een ruis-paard. Zijn vroegere onder danen omringen hem, om zijn afscheidswoord uit zijn mond op te vangen. Op den achtergrond verrijst een indrukwek kende massa van pyraiuiden, die de hoopen goud moeten voorstellen, welke Egypte heeft ingeslikt. »Geloovigenzegt de onderkoning, »ik ga u verlaten, 't Is mij hier te warm. Bedenkt echter, dat van den top dier pyramiden veertig millioen schuldeischers op u neerzien Vele werklieden te Parijs zijn buiten siaat om gedurende de vacantie voor hunne kinderen te zorgen, omdat vader en moeder van den morgen tot den avond aan het werk zijn. De kinderen loopen dientengevolge zonder toezicht op straat. Om in dit euvel te voorzien heeft de gemeente Parijs, met hulp der school-autoriteiten, in verschillende wijken vacantie-klassen in 't leven geroepen, die geregeld en goed werken. Met veel moeite is eindelijk een einde gemaakt aan den grooten brand in de pijnbosschen ten zuiden rail Arcachon. Ongeveer 12,000 acres zijn door de vlammen vernield. Vele grond eigenaars zijn volkomen geruïneerd en de hars- inzamelaars zijn zonder werk. In een uit Amsterdam vertrekkende trein nam een boertje plaats met zijn 17-jarige dochter. Hij plaatste haar op zijn schoot, en gaf don conducteur, die van haar een kaartje verlangde, ten antwoord: »0, ik dog dat kienders vrij van betaolen waoren f Door de Parijsche politie is een man gearresteerd die op de volgende manier zijn kost ophaalde: hjj vroeg aan ieder net gekleed voorbijganger met een ongefrankeerden, geadresseerden brief in de hand hem aan een postzegel te helpen; 't was een brief aan zijn vrouw en hij had geen geld. Bijna zonder uitzondering gaf ieder een hem of een postzegel of geld om er een te koopen. Rij zijn arestatie had hij de zakken vol postzegels.! Kerknieuws. B e d a likt: voor l et beroep naar St.. Annaparochie, de heer A. Brink, pred. bij de Chr. Ger. gemeente te Almkerk. 325e STAATSLOTERIJ. Prijzen van f 100 en daarboven. 3e Klasse. Trekking van 22 Aug. Priis van f 1000: nos. 6500, 8-173 en 18578. f400": no. 18909. flOO: nos. 6971, 8125, 16025, 16120 en 19186. W A T E R II O O G '1' E K E IJ L E N. 19 Aug. 1.87 M. boven 0. 20 Aug. 1.88 M. 21 Aug. 1.96 M. 22 Aug. 2.07 M. Marktberichten. IIEUSDEN, 20 Aug. Boter 7880 cent per stuk van 6 ons. Eieren 4 en 4£ cent. 's-HERTOGENBOSCH, 22 Aug. Op de heden alhier gehouden kalveren- en varkensniarkt waren aangevoerd 185 vette kalveren en 19 vette varkens. Men besteedde voor vette kal veren le kw. 44 a 48 ct., 2e kw. 40 a 44 ct., 3e kw. 36 a 40 ct. per kilo. De vette var kens golden 38 ii 42 ct. per kilo. Den 22 Aug. was de prijs der boter 110 tot 148 cent. ZALTBOMMEL. Aan de aarchtppelbeurs alhier werden in don loop der vorige week 2790 H.L. aardappelen verkocht, tegen den gemiddelde prijs van f 3.25 tot f 3.35, waarvan Zaterdag 550, Maandag 300, Dinsdag 260, Woensdag 500, Don derdag 680 en Vrijdag 500 mud. GORINCHEM, 20 Aug. Op de heden alhier gehouden paardenmarkt waren aangevoerd ruim 100 paarden. De prijzen daarvoor besteed vari eerden als volgt: Luxe paarden f 400 tot f 800; tweede soort f200 tot f400; werkpaarden f 100 tot f250; jonge paarden f 100 tot f 230veulens f 60 tot f 100; hitten f 60 tot f 120. Vele kooplieden, waaronder Franschen waren ter markt aanwezig; de handel evenwel was niet druk; men vermoedt dat dit komt omdat aan deze markt te \winig publiciteit is ge geven. Zware Kalfkoeien f 140 a f230. Kalfkoeien f 000 a f 000. Kalfvaarzen flOO a 150. Melkkoeien f 120 a 160. Vuarkoeien f I 00 a f 130. Anderhalf-jarige Oss-n ('80 a 100. Guiste Vaarzen f 90 a f 130. Pinken f 40 a f 80. Graskalveren f20 a f40. Nuchteren kalveren f 4 a f 8. Aangevoerd 4 velte varkens, vnn 18 a 20 c. per half kilo. 00 schapen, f 0 a 1' 00. 295 biggen, f5 a f 10 per stok. Boter 70 a 75 c. per half kilo. Eieren f 0.75 a f 1.00 per 26 stuks. Kippen f 0.60 a f 0.S0 per stuk. ROTTERDAM, 22 Aug. Op de veemarkt waren heden aangevoerd; 135 runderen, 96 vetteen graskalveren, 4 nuchtere kalveren. 1448 schapen of lammeren, 577 varkens, 00 biggen, 1 bokken, 0 paarden, 0 ezels. De prijzen waren als volgt: runderen le kw. 66 ct., 2e kw. 60 ct., 3e kw. 55 a 00 ct., kalve ren le kw. S2i ct., 2e kw. 75 a 00 ct3e kw. 70 ct., schapen le kw. 55 ct., 2e kw. 50 ct., alles per kilo; varkens le kw. 22 a ct., 2e kw. 21 a ct., 3e kw. 20 ct., licht soort 19 a 00 ct. per 5 ons. Zeeuwsche eieren f 3.20 a 3.30. Overni. dito f 3.50 a 3.70 de 100 stuks. Sehepkaas per 50 kilo 9.00 a 14.00. Aange voerd 9 partijtjes. Zoetemelksche kaas 21 a 26.00 per 50 kilo. Aanvoer 34 partijtjes. HARDINGSVELD. Van 15—21 Aug. zjjn aan de vischmarkt alhier verkocht: 123 zalmen en 12 St. Jacobzalmen, waarvau de prijzen wa ren als volgt: Groote zalm 0.96 a 1.08, kleine 0.81 a 1.07, St. Jacobzalm 0.72 a 1.10 per half K.G. •■anaBMBMBPmEinBMBaMaMBPBMPaBBgPBMgWfTWiVriiTIMgWMOaMa—B—1 Advertentiën. ——W Heden overleed, zacht eu kalm, na een smartvol lijden, tot onze diepe droefheid, onze geliefde Echtgenoot, Vader, Stief vader en Behuwd vader, de Lieer in den ouderdom van ruim 50 jaren. Uit aller naam, Wed. Z. D. J. W. GULDEN— UlJTHOYEN. KN VAN liet College van Regenten over de Gods huizen te lleusden, zal op DONDERDAG 35 AUGUSTUS 1887, 's voormiddags 11 ure, in de Koornbeurs verhuren en ver koopen: Rij biljetten breeder omschreven. VAN De Notaris DE GIER te He us den, zal op Zaterdag 27 Augustus 1887, om 11 ure des voormiddags, ten huize van den Heer H. Mourik te lleusden PUBLIER VERHUREN: Voor den Heer SEGER VERHAGEN teHeusden. Het NAGRAS op de navolgende Uiterwaarden onder Bern als De Acht morgen, de Zes morgen, de Roode waard, de Hooge Varkens waard, het Lage Varkenszand, het Middelzand en de Staart van den Ossendijk. Om te hooien in perceelen, zooals zijn afgebakend of om te weiden, elke waard afzonderlijk. Die van ouds schuldig zijn, worden niet aan genomen als pachters of horgen. Pachters moeten stellen bekende en gegoede borgen. Aangename, Gezonde, Versterkende, Voedende en Licht Verteerbare Drank, voor jong en oud. Iu bussen van 4 Kilo a f 1.70J Kilo a f 0.90 en 4 Kilo f 0.50. Alleen verkrijgbaar voor HEUSDEN en OMSTREKEN bji r - mm Wondvichem21 Aug. 18S7. Eikel-Cacao.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 3