BULGARIJE. Vorst Ferdinand is Dinsdag j.l. te Sofia aan gekomen. By zijn intocht werd hij door den maire verwelkomd, wien hij antwoordde: »Ik heb mij gehouden aan mijne beloften van toe wijding aan Bulgarije, welke ik te Ebenthnl aflegde. Hier ben ik. Ik zal van Bulgarije een modelstaat maken, zeer sterk wat betreft zijne internationale betrekkingen. Het is een hoofd- vereischte goede betrekkingen met de Por te te onderhouden, en ik hoop aan Bulgarije de goede gezindheid van Turkije te kunnen verzekeren. o Het blad »le Matin« behelst eene dépêche uit Konstantinopel, volgens welke het zich bevestigt, dat de Russische regeering aan den Sultan heeft voorgesteld de bezetting van Bulgarije door Russische troepen en die van Oost-Rumelië door Turksche troepen. o Uit Konstantinopel wordt van den 23n bericht, dat de Porte van alle mogendheden antwoord heeft ontvangen op hare circulaire. De mogend heden zijn verdeeld. Aan de eene zijde vindt men Oostenrijk, Italië en Engeland, aan den anderen kant Frankrijk, Rusland en Duitschland. Oostenrijk heeft geantwoord, dat de handelwijze van Prins Ferdinand van Coburg onwettig is O en het erkent den Prins niet; maar het geeft geen enkel middel aan de hand om aan de ver warring een einde te malcen. Het verlangt de meening der andere mogend heden te kennen. Italië heeft in denzelfden zin geantwoord, maar het verklaart dat het eene vreedzame schikking wenscht, die voldoening geeft aan de Bulgaren. Engeland acht eene militaire tusschenkomst niet mogelijk. Zulk eene tusschenkomst dunkt het zoo gevaarlijk, dat het zich haast de Porte daarvan terug te houden en haar den raad geeft geduldig af te wachten wat er gebeurt. Frankrijk geeft aan de Porte den raad Prins Ferdinand te verwijderen en in overeenstemming met Rusland te handelen. De antwoorden van Rusland en Duitschland zijn reeds bekend. RUSLAND. lil het zuiden van Rusland is de veeziekte uitgebroken; alle nieuwe middelen* om de ziekte te stuiten blijken vruchteloos. Men is dus nu weer tot afzondering en afmaking overgegaan. BELGIE. Te Ostende hebben Dinsdag j.l. vrij ernstige wanordelijkheden plaats gehad. De visschers van Ostende wilden het lossen van visch uit eene En- gelsclie pink beletten en vernielden een deel der lading. De politie en de gendarmerie waren ge noodzaakt eene charche met de bajonet te maken en vele visschers werden daarbij ernstig gekwetst. De rust is thans hersteld. De gendarmes bescher men het lossen uit de Engelsche pink. De reden der opgewondenheid van de Belgische visschers is hierin gelegen, dat zij hooge rechten in Frankrijk en Engeland moeten betalen, terwijl de vreemde visch geheel vrij in België wordt in gevoerd. De onlusten onder de visschers hebben Woens dag een ernstiger karakter aangenomen. De artil lerie der burgerwacht moest vnur geven. Twee visschers werden gedood en vier ernstig gewond, eene menigte dreigende visschers werpen de visch- dragers met allerlei voorwerpen. ZWITSERLAND. De Gazette de Lausannebericht, dat eene commissie, belast met het ontwerpen van eene herziening van het Strafwetboek, met bijna algemeene stemmen heeft besloten de weder invoering van de doodstraf niet voor te stellen. o Op al de Zwitsersehe bergen is, naar uit Geneve van 23 dezer wordt gemeld, over vloedig sneeuw gevallen. IERLAND. Uit kracht der nieuwe wet heefc de rege- ring besloten eene vervolging in te stellen tegen den Ierschen afgevaardigden OBrien, daar hij in eene op 9 dezer gehoudene ver gadering de pachters der hoeven van de gra vin Kingston aangezet heeft tot ongehoor- O O O zaamheid aan de wet. O'Brien is gedagvaard om den 9 September voor de magistratuur te Mitchelstown te verschijnen. o In tegenstelling op de vele berichten van Stanley's dood lezen wij De heer W. Parke te Drumsna (Ierland) heeft een brief van zijn zoon ontvangen, die genees heer bij de expeditie van Stanley is. Deze brief is uit Aruwimi den 20n Juni 1887 verzonden en bericht dat Stanley en allo Europeanen, die bij hem zijn, zich wel bevinden. Stanley richtte toen een verschanst leger in op eene dagreis van de mondingen der rivier en 400 mijlen van Wadelai. ITALIË. Er is tegen den 20sten September eene groote manifestatie te Rome aangekondigd om verzet O O aan te teekenen tegen elk denkbeeld van ver zoening met den Heiligen Stoel. Er is met dat doel een democratisch comité gevormd, dat reeds uit alle oorden des lands betuigingen van in stemming heeft ontvangen. o Een apotheker te Palermo, die zich zoodra de cholera verscheen, uit de voeten had ge maakt, is tot 100 lire boete veroordeeld en drie maanden van zijn bedrijf ontzet. o De architecten van alle landen zijn uitgenoo- digd, mede te dingen naar den bouw van een parlementshuis in Buenos-Ayres. Daarvoor is uit getrokken 8 mill, piasters (omtrent 20 mill, gld.) Voor de twee beste plannen zijn preuiiën uit geloofd ten bedrage van 90,000 en 24,000 gul den. De plannen enz. moeten voor 1 April 1888 bij het Argentijnsche gezantschap van den be trokken staat ingeleverd worden. o Als een voorbeeld waartoe werkstakingen brengen kan - mwurv'w - een jougen en twee meisjes, in het kanaal ver dronken en daarna zich zelf gedood. Hij was de leider van de jongste werkstaking op den spoorweg. Nadat alles weer geschikt was, kon hij nergens terechtkomen en verkeerde hij in zoodanige armoede, dat hij tot deze vreeselijko wanhoopsdaad verviel. o Door eenige kinderen te Pesth, die beultje speelden, werd een hunner makkertjes zóó ste vig opgehangen, dat 't kind was overleden toen men den strop losmaakte. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 22 Aug. Gisteren had het aangekondigde concours van de Handboogschuttersvereeniging »Pax Intran- tibus« plaats, waaraan een twintigtal schutte rijen deel namen. Hoewel voor de eerste maal alhier een der gelijk concours gegeven werd, bewees toch het Café Casino, dat het voor de taak ten volle berekend was. Zoowel in de binuenlokalen als op het terrein werd de feestelijke stemming der bezoekers door het vroolijk aanzien van het ge heel niet weinig opgewekt. De Harmonie »de Eendracht,in een smaak volle tent opgesteld, bracht ook het hare bij om den luister te verhoogen. De prettige verhouding tusschen de verschil lende zusterverenigingen kon niet beter ge- wenscht worden. 's Avonds schonk het ruime terrein, a la gi- orno verlicht, een keurig effect, nu en dan door Bengaalsch vuur afgewisseld, dat het omrin gende groen in allerlei kleuren hulde. Inmiddels gingen de concurrenten nog steeds onvermoeid door en het was reeds laat op den avond geworden toen de uitslag bekend werd, als: le prijs: »Ons Genoegen« te Herpt, met 183 punten. 2e prijs: »Constantia« te Baard wijk, met 149 p. Rozenprijs»Soranus« te Drunen, met 6 rozen, le eerekruis: J. Kuppers te Herpt, met 35 p. 2e id.van der Wiel te Drunen, met 34 p. Bovengenoemde prijzen, in smaakvol bewerkte medailles vervat, die den leverancier, de heer C. de Jongh, alle eer aandoen, werden onder gepaste en goed gekozen bewoordingen aan de overwinnaars uitgereikt. Nog een kleinen tijd bleef men bijeen, waarop een ieder de reis naar zijne gemeente onder nam, met de aangenaamste herinneringen ver vuld van dit zoo goed geslaagde feest. DUSSEN, 24 Aug. Beden is door den heer inspecteur van den telephoondienst de voltooide lijn tusschen deze gemeente en Almkerk opge nomen en hebben de genomen proeven goed voldaan. Door de landlieden wordt van het uit muntende weder druk gebruik gemaakt om hun graan thuis te halen. De opbrengst overtreft de verwachting. Het beschot van 't koolzaad was alsmede voldoende. De aardappelen staan goed en vertoonen geen bederf. Door de laatste regens hebben de weilanden een heel ander aanzien gekregen en heeft dus het vee weer genoeg zaam voedsel, 't Is echter te vreezen, dat de tweede snede van 't hooiland niet veel zal op leveren. LOONOPZAND, 23 Aug. Heden middag ge raakte een kind van 10 jaar onder een ledigen goederenwagen. Met een gebroken been werd het huiswaaris gedragen. Dit is nu reeds de tweede keer, dat op dezelfde wijze een kind een ongeluk overkomt. WAALWIJK. Naar wij vernemen is de be trekking van directeur van het 's rijks post- en telegraafkantoor alhier vacant verklaard. WADENOOIJEN, 20 Aug. Bij de verkoo- pingen van appelen en peren, dezer dagen al hier gehouden, zijn hooge prijzen besteed. En kele partijen gingen vau de hand tegen f3i a f 4 per hectoliter op het hout. TIELERWAARD, 20 Aug. De hooiprijzen rijzen voortdurend. Werd vóór 14 dagen f 13 per 500 kG. besteed, thans geeft men voor die hoeveelheid f 14.50 a f 15. DRONGELEN. Door den Minister van W., H. en N. is, na den eerstaanwezend ingenieur gehoord te hebben, afwijzend beschikt op het verzoek van P. N., koopman alhier, die scha devergoeding had verzocht wegens de verplaat sing van de los- en ladingsplaats aan de nieuwe rivier bij de verlegging van den Maasmond, waardoor zijn pakhuis op veel grooteten afstand komt te leggen dan tegenwoordig, en hij alzoo in het vervoer zijner goederen schade onder vindt. WOUDRICHEM. Van 15 tot en met 20 dezer zijn, wegens den verboden tijd uitsluitend met drijfwant, gevangen en aan den afslag verkocht 10 zalmen. De groote zalm gold f 0.80 a f 1.05, de St. Jacobszalui f 0.00 a f 0.94 per h. K.G» *GORlNCHEM, 25 Aug. Begunstigd door schoon zacht weder en door een aantal belang stellenden bezocht, had gisterenavond in den tuin >de Doelen* alhier, het aangekondigde concert plaats door het staf muziekkorps van het 3e reg. Op het programma, bestaande uit 5 nummers, kwam o. a. voor onder no. 4, afgespeeld vóór de de pauze: Fantaisie sur Les Dragons de Villars* Opéra de Maillavt, van den heer directeur zelve; terwijl in het 2e deel, tevens eiudnummer: la Grande Fantaisie sur Hamlet* opéra de Thomas, van den gevierden Utrechtschen com ponist Joh. M. Coenen, werd afgespeeld. Een 5tal andere nos. waren geïnstrumenteerd door den directeur. Terwijl de entreé bij inteekening f 1, buiten inteekening f 1,25 nogal hoog was, moet betuigd worden dat flink gespeeld werd, zoodat waarlijk kunstgenot werd gesmaakt, waarom wij den direc teur een hartelijk »dank« het muziekkorps een hartelijk »tot weerziens« mogen toeroepen. Met toestemming van den heer korps- kommandant was den militairen alhier in gar nizoen, aan den avond van Dinsdag eene ware verrassing bereid. Dien dag nl. werd onze plaats bezocht door een gezelschap muziekanten, die na 's daags met muziek en zang de stad te hebben rondgetrokken, 'savonds in den tuin en koepel, tegenover de kantine der Willemskazerne, hunne talenten ten beste gaven voor het gar nizoen. Voor de bereidwillige medewerking: daar- O o toe komt zeker den kommandant dank toe, daar hij het gemis van eene stafkapel, waardoor het garnizoen steeds van muzikaal genot is versto ken, zulks zeker kan medewerken tot opwekking van den geest en verlevendiging van goeden zin. Binnenland- Ook te 's-Gravenhage zal van gemeentewege, en wel voor de le maal, de verjaardag van Prinses Wilhelmina openbaar met muziek en vuurwerk gevierd worden. o— De Sociaal-Democratische afdeeling »Gorre- dijk« heeft de heeren Domela Nieuwenhuis, Croll en Fortuijn candidaat gesteld voor leden der Tweede Kamer. o Naar men van goederhand verneemt, heeft de Minister van Oorlog in verband met de om standigheid dat op 1 September a.s., zijnde de dag van de verkiezingen voor leden van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, vele officie ren, ter wille van manoeuvres en oefeningen, hunne gewone standplaats hebben of zullen ver laten bevolen, dat de officieren die kiezers voor ovengenoemde Kamer zijn, zooveel doenlijk in de gelegenheid moeten worden gesteld om van hun kiesrecht gebruik te maken. De betrok ken militare autoriteiten en korpschefs worden gemachtigd om, voor zooveel de belangen van den dienst slechts eenigsints toelaten, de officie ren, die van hun kiesrecht gebruik wensclien te maken, vergunning te geven zich van treinen te bedienen, welke later vertrekken dan die, waar mede het onderdeel waartoe zjj behooren, ver voerd wordt, of zich, voor den tot uitoefening van hun kiesrecht strikt noodigen tijd, naar hunne gewone standplaats terug te begeven. o De Minister van Financiën, in ervaring ge komen zijnde dat sedert eenigen tijd, vooral in de provincie Noord-Holland en voornamelijk te Amsterdam, vele valsche geldstukken worden aangetroffen, waarschuwt een ieder met ver wijzing naar art. 21 dor wet van 20 November 1847 zich niet door aanneming van derge lijke stukken schade te berokkenen. De voornaamste uiterlijke kenmerken, waar- door die valsche meest uit tin en lood samen gestelde stukken zich van echte onderscheiden, zijn: meer grauwe (minder zilverwitte) kleur; eenige vettigheid der oppervlakteminder heldere klank; minder scherpte der omtrekken van den beeldenaar en minder gewicht, terwijl het rand schrift zeer onduidelijk is, of bij sommige geheel ontbreekt. o Een verklaring van dr. Mezgcr. Het »Hbl.« O O heeft inzage gehad van de volgende verklaring, door dr. Mezger afgelegd naar aanleiding der be kende gebeurtenissen »Na alles nog eens goed overdacht en over wogen te hebben, kom ik nu tot de volgende conclusie in tegenspraak met mijn vroeger besluit en daarom goed overwogen en goed overdacht. »Daar ik van Wiesbaden niets heb aangeno men, meende ik zulks van Amsterdam evenmin te doen, want ik wil niet dat het den schijn zoude hebben alsof ik ooit mijn voordeel zoude beoogd hebben. »Zoo wil ik positief niet hebben, noch van re- geeringswege, noch van het stadsbestuur, noch van particuliere personen, een titel, eene waar digheid, eerbetoon, geschenken of ovatiën van welken aard of onder welke benaming ook. Zon der dit alles ben ik geworden wat ik ben. Dezelfde redenenen om geen professoraat aan te nemen bestaan nog en nu nog klemmender dan vroeger. »Aan de commissie mijn hartelijken dank voor de genomen moeite; zij gebruike haar veelvermo- genden invloed om te verkrijgen, dat de stede maagd beter toilet make en dat zij, die in Am sterdam vertoeven, zich niet hebben te beklagen over de baldadigheid der straatjeugd. Het »Hbl. c teekent o. a. hierbij aan Van de wenscheu, die door dr. M. aan het slol zijuer verklaring geuit, zal de vervulling zeker aan Amsterdam zelf in de eerste plaats ten goede komen. Die vervulling ontmoet eigenaardige be zwaren, welke evenwel niet mogen terughouden, er naar te streven. De stedemaagd vertoont zich reeds in beter toilet dan voorheen, maar de laatste hand is er nog niet aangelegd en hare reukwer ken zijn niet van Rimmel afkomstig. Die volma king grootendeels een geldkwestie is minder bezwaarlijk dan de »herziening« der straatjeugd, voor welke nog geen afdoend sanatorium is gevon den. Laat ons echter aan den invloed der bescha ving ook in dat opzicht niet wanhopen o De volledige uitslag van de gehouden exa mens voor de hoofdakte te Leeuwarden, is als volgt: Er hadden zich aangegeven: 195 mann. en 9 vrouw. canJ. Opgekomen zijn 192 m. en 7 v., mondeling geëx. 183 m. en 7 v., volle dig examen deden 91 m. en 0 v.; geslaagd zijn 50 m. en 5 v., of 30.5 pCt. van hen, die tot het examen waren opgekomen. Men schrijft uit De Bcemster van 24 Aug. Het paradijs van Noord-Holland, de schoone Beemster met hare prachtige landdouwen, \iert heden en morgen haar 275-jarig bestaan. De driekleur wappert van openbare en particuliere gebouwen, terwijl groen en bloemen overal kwistig ziju aangebracht. Nauwelijks waren de nevelen van den morgen opgetrokken, of hiel en daar kwam een kinderkopje buiten de deur zich overtuigen dat het werkelijk mooi weer zou zijn, want men zou beginnen met een kinderfeest. Spoedig ivaren duizenden saamge- strooind. De kinderen der openbare scholen, ten getale van ruim 800, verzamelden zich op het ruimo marktplein, om eenige oogenblikken daarna het Kerkgebouw der Hervormden binnen te gaan, ten einde daar een achttal liedjes uit te voeren. Natuurlijk werden de noodige versnaperingen niet vergeten, die in ruime mate werden uitge reikt. Toen de pret te 2 uren was afgeloopen, nam het feest voor de ouderen te 3 uur een aanvang met eene gymnastiekuitvoering door do vereenigingen uit de Beemster, de Rijp en Pur- merend. Na een rustpoos van een uur begon te 7 uren het bal, afgewisseld door tableaux-vivants van de Rijper gymnastiekvereeniging, waarmede men zich hiermede tot laat in den nacht verlustigde. Morgen zal een luisterrijke optocht gehouden worden, gevolgd door eene harddraverij en ver schillende volksspelen. o Vrij wat opzien wekte dedoordeOostenrijksche marine-autoriteiten gedane waarschuwing, om in de wateren van het noordelijk deel van oost- Sumatra niet te gaan varen, zonder geleide van een oorlogschip en om daar niet te landen zon der militaire escorte, omdat de N.-I. Regeering 1 O O zich zonder het in achtnemen van die voorzors- uiaatregelen niet aansprakelijk acht. Waarschijn lijk is die kennisgeving in de wereld gekomen door het geval van een Oostenrijker, baron Von Brenner, die in den Archipel reist en zich tegen den raad van het bestuur in de onafhanke lijke Battaklanden heeft gewaagd, waar hij volgens zijne mededeeling alleen daarom niet is opgegeten, omdat hij geen Hollander was. Het feit, dat de Coloradokever in Dniischland ontdekt is en in de provincie Saksen groote verwoestingen in de aardappelvelden heeft aan gericht, heeft de Nederlandsche regeering, hoe wel zij vooralsnog geene termen vindt om tot ingrijpend preventieve maatregelen over te gaan, aanleiding gegeven er op te wijzen, dat, zoowel van regeer!ugswege als door belanghebbenden, de meest mogelijke waakzaamheid worde in acht genomen, ten einde te voorkomen dat het insect naar Nederland worde overgebracht. Den Com missarissen des Kouings is mitsdien verzocht, de aandacht van de burgemeesters in hun gewest op het bovenstaande vestigen en hen uit te noodigen 1 de ingezetenen van hunne gemeenten tot de grootst mogelijke waakzaamheid aan te sporen 2. bij eventuê'ele ontdekking van insecten, overeenstemmende met de in 1877 op groote schaal verspreide beschrijving en teekening van den Coloradokever, daarvan onverwijld een be richt aan het departement van Waterstaat, Handel en Nijverheid te zenden met het ge vonden insect. De »Landbouw-Courant« echter waarschuwt tegen de berichten der buitenlandsche bladen over den Coloradokever, die in Pruisen gevonden zou zijn. Die berichten worden vrij onvoorzich tig verspreid en moeten later weer tegengesproken worden. Zoo is de tijding dat dit dier te lioes- dorf gevonden zou zijn reeds onjuist gebleken. Uit Hauover, waar onder Meppen deze kever zou aangetroffen zijn, vernam men tot lieden niets naders. Evenmin uit Saksen. o- - Bij den op 24 dezer te Kralingen gehouden cj o (Te laat ingekomen voor het vorig nummer).

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2