fernement eenvoudig verboden zal worden. AI3 de noodzakelijkheid zich voordoet, zal de regee ring van haar recht gebruik maken, zonder zwakheid of overdrijving, maar aan de Liga zelf is het om te toonen door haar daden, of die noodzakelijkheid bestaat. Men mag hieruit afleiden, dat zij nog niet spoedig tot den maatregel zal overgaan, welke natuurlijk slechts den toestand kan verergeren. Wij moeten nog aanstippen, dat het debat in het Lagerhuis over de proclamatie heftig doch soms ook vermakelijk was. Wij hebben thans over eene andere voorge nomen Liga te spreken, eene beslist onwettige, welke in Frankrijk wordt voorbereid. Op 27 Juli 1.1. heeft de Parijsche gemeenteraad een besluit genomen, waarbij het dagelijksch bestuur wordt gemachtigd »de noodige maatregelen te nemen voor het, zoo spoedig mogelijk, bijeen roepen van een congres van vertegenwoordigers van gemeenteraden in Frankrijk.De prefect van de Seine herinnerde aan de wet van 1884, waarbij aan gemeenteraden, behalve in de voorge schreven gevallen, geboden werd zich n:et met elkander in betrekking te stellen. De leden van den Parijschen Raad antwoordden den prefect: al is ons besluit honderdmaal on wettig, wij handhaven het toch. Het Ministerie, dat zeer goed begrijpt, dat het te doen is om een »echt republikeinsch« maar onwettig parlement te Parijs bijeen te doen komen, vernietigde bij besluit van 17 Aug. het besluit van den Parijschen Raad. Op dit minis- teriëele besluit, genomen krachtens de wet, heeft nu de Parijsche gemeenteraad geantwoord door eene circulaire aan de 36000 gemeenteraden van Frankrijk, waarbij zij worden uitgenoodigd hunne afgevaardigden te benoemen, terwijl de datum van dit onwettige congres wordt bepaald op 22 September a.s. Het zal voor de Fransche regeering plicht zijn tegen dit officiëele oproer vastberaden op te treden. Er is over het geheel iets in Frankrijk dat tot ongerustheid stemt. Aan den eenen kant de communistische neigingen, zooals nu weder uit de handelingen van den Parijschen Raad blijkt, aan den anderen kant eene herleving van de propaganda voor het keizerlijk of althans één hoofdig bewind. Elke ochtend is Parijs overstroomd met bro chures, prenten, muziekstukken, die in envelop met behoorlijk adres gratis worden bezorgd, ook verspreid in kazernes, scholen en fabrieken. Daarin worden de minister van oorlog, de pre sident der republiek en Ferry op de schandelijkste manier door de modder gesleept. Wij zouden niet graag alles vertalen wat in die persvoort brengselen alzoo te lezen staat. Maar een enkel deelen we hier mede. Het heet »Lu Ronde de l'Ourang-Outang. Op den omslag van dit liedje is een groote aap met het hoofd van Jules Ferry te zien, die, ge kleed in reiskostuum aan een loketje een vrij- biljet krijgt naar Mont-sous-Vaudrey, (de ver- blijfplaais des zomers van den president der republiek). Eene schrikkelijk leelijke oude dame (mevrouw Grévy) vergezelt den aap, terwijl het volk hen uitjouwt. Het liedje wordt gezongen op de wijs van het air uit de 3e akte van de Mascotte en gewaagde van apen en van s>Jul's« (Grévy) en Coralie maar evenals in al die pamfletten verschijnt Boulanger als de dondergod, die alle monsters verschrikt. Men vraagt natuurlijk: wie betaalt dat alles? Boulanger is geen man van fortuin, en best mogelijk geschied alles buiten hem 0111. Maar het komt ons voor, dat de Bonapartisten aan dit bedrijf niet onschuldig zijn. Er is een week blaadje te Parijs, geheeten Petit Pioupiou«, dat eveneens niet anders doet dan Grévy bespotten. Dit zijn teekenen des tij ds. De zaken in Bulgarije beginnen er niet beter bij te staan. Wij willen niet zeggen dat eene militaire bezetting door Russische of Turks Jie troepen zoo gauw te wachten is, maar de partij schappen zijn blijkbaar zóó heftig, dat vorst Ferdinand feitelijk geen ministerie kan gevormd krijgen. Door binnenlandsche verdeeldheid zou de jeug dige vorst misschien nog eer vallen dan door buitenlandsch geweld, want dit zou alle Bulgaren eendrachtig samenbinden. Nu, er kan gevaar ontstaan en men wil weten dat de Bulgaarsche grenzen daarom reeds in geduchten staat van tegenweer zijn gesteld. Rusland heeft namelijk thans aan Turkije den bepaalden eisch gesteld, dat het een legerkorps naar Bulgarije zeilde 0111 den Russischen gene raal Ehrenroth als tijdelijk dicteur aan te stellen. Hoewel de Duitsche en de Frausche gezant met nadruk Ruslands eisch steunen, (men weet dat Frankrijk en Duitschland om de gunst van den Czar dingen!) weigert Turkije zeer beleefd. Het stuurt eiken dag nieuwe nota's aan die mogend heden maar soldaten stuurt het niet. Iets dat werkelijk goed gezien is. Nu beweert men wel dat als Turkije weigert, Rusland zelf een leger naar Bulgarije zal zenden, maar dit gelooven wij niet, omdat het eene hoogst gewaagde onderneming voor Rus land zou zijn, om de Bulgaren aan te vallen. De »Opionione« te Rome beweert daarom, dat men zich kan voorbereiden op eene verzoening tusschen Oostenrijk en Rusland, door tusschen- komst van Duitschland. Oostenrijk zou dan defi nitief Rome en Herzogowina mogen inlijven, Rusland zou Bulgarije tot eene Russische pro vincie maken en Italië zou schadeloos worden gesteld. Wij denken dat dit laatste de »Opionione« heeft verleid door het uitspreken van deze verwach ting. Wij gelooven dat zij geen recht van be staan lieefr. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 29 Aug. Zaterdagavond ontlastte zich boven de stad een on weder, gepaard met slagregen. Nadat de bui ■\vas afgetrokken, zooals men meende, begon het schen klonk een angstig gillen op de Botermarkt en ieder liep uit, meenende dat het hier of daar was ingeslagen. Men zag ook vuur; echter niet in een huis, maar midden op de straat. Het bleek nu dat bij H. V. van een brandende petro leumlamp de vlam naar binnen was geslagen, waarop hij het geheel had opgenomen en op straat geworpen; daarbij zijn hand gevoelig brandende. Zijne huisgenooten de vlam ziende, meenden dat het onweder was ingeslagen; van daar dat gillen, dat een ieder in beweging bracht. Niettemin komt H. "V. allen lof toe voor zijn direct handelen, waardoor verdere ongelukken voorkomen werden. Bij kon. besluit is aan mr. A. M. Sassen, met ingang van 10 Sept., op verzoek eervol ontslag verleend als schoolopziener in het dis trict Tilburgwaaronder ook deze gemeente ressorteert. WAALWIJK. Bij de herstemming voor een lid van den gemeenteraad, verleden Woensdag gehouden, is het er heet toegegaan. Slechts twee kiezers, die konden gaan stemmen, zijn achter gebleven. In 't geheel waren uitgebracht 273 stemmen. Blanco en van onwaarde 3. De heer C. G. van der Heijden werd gekozen met 141 stemmen; zijn tegencandidaat, de heer C. R. M. Ficq kreeg er 129. Bij de vorige ver kiezing waren 252 briefjes ingeleverd. Verheugden wij ons eenigen tijd geleden in het vooruitzicht hier nabij de spoorlijn een nieuwe schoenfabriek te zien verrijzen, die hoop zal niet vervuld worden. Deze week is de bouw plotseling gestaakt. Naar wij vernemen wordt de fabriek, die zich thans te Bezooien bevindt, met 1 Oct. overgebracht naar 's Bosch. De gebouwen te Bezooien, het terrein en de bouwmaterialen te Waalwijk, zouden dan ver kocht worden. DEWERKEN en SLEEUWIJK, 29 Aug. J.l. Zaterdag was het voor de leerlingen der hoogste klas van de openbare school te Dewer- ken, alsmede van die der openbare school te Sleeuwijk, een recht prettige dag. Door de welwillendheid van slechts één in gezetene, waren de heeren Ridderhof en v. d. Sluijs, hoofden der school, in de gelegenheid gesteld dit reisje te doen. In den vroegen morgen met de salonboot van O O Werkendam vertrokken, arriveerden zij kwart over negenen te Rotterdam. Jammer dat eene hevige regenbui het aan wal gaan vooreerst belette. Na eenigen tijd gewacht te hebben, klaarde de lucht op en ging men van boord, om regelrecht naar Feijenoord te wandelen, ten einde de Maasbruggen enz. enz. aldaar te be zichtigen, waarna men zich naar de Fransche bazar begaf. Elk kind, er waren er tachtig, mocht uit de verzameling van 5 of 3 ets. voor werpen iets als herinnering aan dit bezoek van Rotterdam uitzoeken. De weg leidde verder over de Markt, langs de Blaak, door de Visch- markt en daarna door de Passage langs Cool- singel en Diergaardelaan, naar de Diergaarde. Tijdens het verblijf op de boot, waren de kinderen ruimschoots onthaald op krentenbol len en melk. In de diergaarde werd hen weder een flinke disch bereid, zoodat het den kinde ren aan niets ontbrak. Te 3 uren vertrok men per tram naar het Park. Drie tramwagens brachten de kinderen daar heen, om te half vijf per pennyboot »Slie- drecht« naar de aanlegplaats der stoombooten Fop Smit en Co. vervoerd te worden. Langs den geheelen weg, in de Diergaarde, in het Park, op de booten, overal genoot de jeugd in volle mate, zoodat deze dag lang bij hen in dankbare herinnering zal blijven. Een woord van dank komt aan de directie der firma Fop Smit en Co., aan de directie van den dierentuin, alsmede aan de heeren en da mes die den kinderhoop begeleidden, toe. DEWERKEN, 29 Aug. Gisteren, Zondag avond, omstreeks 7£ ure, heeft zich alhier, terwijl zij alleen thuis was, door ophangen van het leven beroofd A. V., oud ruim 30 jaren, echtgenoote van D. v. D., nalatende 2 kinderen. Daar in dit huisgezin steeds de volmaaktste vrede, orde en netheid heerschte, zoo ligt de oor zaak van deze daad geheel in het duister. BABYLONIENBROEK, 29 Aug. De luchtrei ziger l'Hoste, die gisteren namiddag ten 4i uur te Breda opsteeg, werd ten circa 5 ure alhier ter hoogte van den Biesheuvel waargenomen eu bleef geruimen tijd in het gezicht. Hij zette zijn koers in noordelijke richting voort en is, naar wij ver nemen, ten 6^ ure te Zeist neergedaald. ZALTCOMMEL. De Prinsessendag op 31 Augustus zal hier luisterrijk gevierd worden. De daarvoor vervaardigde feestgids, die 32 pagi na's druks telt en de uitgevers II. J. van der Garde Co., wat keurige uitvoering betreft, alle eer aaudoet, geef'D van het geheel eene nauwkeurige beschrijving, waarvan wij terloops het een en ander zullen aanstippen. Voormiddag 8 uur: Bespeling carillon, uit reiking levensmiddelen aan behoeftigen en vlieger wedstrijd. Vm. 10 uur: Onthaal der kinderen van openbare en bijzondere scholen. Nam. 1.15 eer e wacht, feestcommissie, meisjes-eerewacht cricket-club, groep meisjes met vlaggen, wagen waarop Flora, herders en herderinnen, muziek corps, groep kindereu met oranje, wapen-, kroon- en schilddragers, landbouw, veldarbeiders, kin deren, kleppercorps, jaargetijden, winterverma ken, wagen met winter-tafereelen, kinderen, mercurius, kinderen, ledeD feestcommissie. Nam. 3 uur: Mastklimmen, wedloopen met hinder nissen, tobrijden, tours de force, turfrapen, lucht ballen. Nam. 5 uur: Muziekuitvoering. Nam. 0 uur: Concert. Nam. 8 uur: Muziekuitvoering, 's Avonds 9.30 uur: Vuurwerk. Wij twijfelen niet of het grootste gedeelte van de inwoners der Bominderwaard zal dit feest met hunne tegenwoordigheid opluisteren. Wanneer het weder slechts gunstig is, belooft het een aller aangenaamste dag te zijn. DORDRECHT, 30 Aug. Ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. Prinses Wilhelmina zal op Donderdag 1 September in het lokaal Kunstmin,door den heer Carel Bouman, een feestconcert aangeboden worden. 7 O Entrée voor vreemdelingen 99 ct. Binnenland- De Nederlandsche Regeering heeft de uitnoo- diging tot het houden van eene internationale conferentie over de suikerpremiën onvoorwaar delijk aangenomen. o Door het Departement van Oorlog is bepaald dat de miliciens van het blijvend gedeelte dei- lichting 1886 van het 8e regiment iufanteiie, in stede van op 12, eerst op 13 September i i het genot van onbepaald verlof zullen worden gesteld. o Bij het op 27 en 28 Aug. te 'sHage gehouden examen lager onderwijs, slaagde 0. a. de heer J. F. A. Van de Wull, van Geertruidenberg. 0 De totaal-uitslag der examens hoofdacte L. O., te Amsterdam gehouden, isvronwel. cand. opgeroepen 43, opgekomen 38, geslaagd 17 mannen!, cand. opgeroepen 227, opgekomen 215, geslaagd 45. 0 Den 3en Sept. wordt in de Doelen te Rot terdam de Tentoonstelling van meubelen, uit geschreven door het kon. Ned. Handels-museum, geopend. 0 In den loop van September zal op het Markt plein der Voedingstentoonstelling te Amsterdam een groot Schuttersfeest worden gegeven, waarbij alle deelnemers in 17-eeuwsche kleederdracht zullen verschijnen. Alle kansen zijn er voor, dat de zes handboogschutterijen te Amsterdam aan het feest zullen deelnemen. 0 Op 1 October begint de Mnnt te Utrecht weer te werken, na langen tijd van stilstand. Er zul len kwartjes, dubbeltjes en stuivertjes geslagen worden. 0- - Duitschers koopen in de omstreken van Deventer tegen zeer hooge prijzen de beste stieren op, om den veestapel in hun vaderland te veredelen. 0 Uit Barneveld meldt men dat het vooruitzicht voor de jagers gunstig is, het jachtveld is ruim voorzienvooral hazen ziet men buiten gewoon veel en ook patrijzen en faizanten zijn er aanmerkelijk meer dan vorige jarenkor hoenders zijn op de Veluwe zeldzaam geworden. De prijzen van wilde eenden in Friesland zijn van 20 tot 30 ets. per stuk, hetgeen buitengewoon laag kan heeten. De broodjagers kunnen dan ook met de jacht geen goede dagloonen maken, te minder daar dit wild zeer schuw is. 0 Na zestien nachten er op uit te zijn geweest, gelukte het den jager Rademaker van Konings- bosch, voor 14 dagen Donderdagnacht, in de nabijheid van het zoogenaamd Esbroek onder Eehterbosch, (Drenthe) door twee kogelschoten, een wild zwijn van 80 kilo neer te vellen. In die nachten waren meermalen troepen van 8 a 10 stuks dezer boschbewoners door hem opge merkt. Ook is er j.l. Zaterdag te Peize een geschoten dat van kop tot staart gemeten 11 M. lang was en 78^ kilo woog. 0 Onder de voorstelling in het théatre-Van Lier in de Amstelstraat te Amsterdam, had in de vorige week achter op het tooneel, bij de kleedkamers, eene gasontploffing plaats. Een der beambten voorkwam, door onmiddellijk de gaskraan op het tooneel af te sluiten, alle ongelukken. De paniek zou zeer gering geweest zijn, als de muzikanten zich khlmer hadden gedragen. Doch deze namen, terstond na het hooren van den knal, met hunne instrumenten met veel beweging de wijk. Hierdoor verlieten bijna allen de zaal, en was het den in specteur van politie die tot kalmte maande en tot blijven zitten aanried, daar er geen gevaar was, onmogelijk stand te houden; hij werd wegge drongen. genoemd theatre aanwezig), kon het publiek hei gebouw verlaten. Alleen de ladders, van het bal kon tot de straat, ontbraken in het angstig oogenblik. Het geval heeft geen enkel ongeluk veroor zaakt, het gaf slechts aanleiding tot enkele grappige voorvallen; artisten werden van hunne stoelen gedrongen, eene kleedster in een koshium- kist geworpen enz. Na eene korte pooze was de schouwburg we der gevuld, en werd de voorstelling ten einde gebracht. o Te Oosterbeek is Zaterdag een huis, bewoond door twee gezinnen, door den bliksem getroffen en tot den grond afgebrand. o o 0 Op 27 dezer, omstreeks 3 ure, woedde boven Randwijk een zwaar onweder, gepaard met zwaren hagelslag, die groote schade aan de tabak heeft toegebracht en veel fruit heeft af geslagen. Er vielen bagelsteenen zoo groot als duiveneieren. Te Renkum ontlastte zich Zaterdagmiddag een hevig onweder. De bliksem sloeg in de land- bouwerswoning van den heer J. van Mannen, en verbrijzelde behalve eenen schoorsteen een groot gedeelte van het dak. Overigens veroorzaakte hij gelukkig geen brand of andere onheilen. De bui O O O ging vergezeld van hagelslag. 0 Te Krommenie zijn een pakhuis en een daar naast staand woonhuis afgebrand. In de fabriek der heeren Penn Bauduin aan de Mijl, nabij Dordrecht, werd een der werklieden zekere A. M., die bezig was met het smeren der machine, door de machine aangegrepen en eenige malen rondgeslingerd, totdat de kleeren hem totaal van het lichaam waren gereten, en hij werd neder- geworpen. Ofschoon M. op verschillende plaat sen gewond werd, schijnt zijn toestand geen zorg te baren. Op de Heerengracht te Amsterdam is een man, bezig met glazenwasschen, uit het ven ster eener vierde verdieping gevallen. Hij bleef op de plaats dood. Een 2-jarig kindje is te Rotterdam in de Mosterdsteeg uit het raam eener tweede verdie ping gevallen. Het bekwam geen letsel. Het jongentje van den wachtmeester-trompetter B., te Deventer, dat in de vorige week door het vallen in een pot met kokend water zich ge vaarlijk brandde, is onder hevige pijnen Zater dagnacht aan de gevolgen overleden. Te Rotterdam is op het Yan Ilogendorpsplein een jongen van 5 jaar door een handwagen aan gereden en gevaarlijk gekwetst. Burgerlijke Stand. Dusscn. Gehuwd: J. M. Verlinden met G. van Dijk. Geboren: Franciscus Hendrikus, z. v. F. v. d. Steen en P. Bruisters. Jacoba, d. v. C. Bouman en H. Bouman. Johanna Maria, d. v. Arns. v. d. Plu ij m en F. Lensvelt. Antonia, d. v. F. v. Dort- mont en A. v. Til borg. Overleden: Barend Willem Colijn, jm. 10 j. Uit Almkerk alhier begraven: Pieter van Alphen, echtgenoot van Anna van Daal 74 j. Landbouw. WERKENDAM. De handel in hooi begint hier levendiger te worden, naardien ook het buitenland aanvraag doet. De kwantiteit eerste snede is min der dan ten vorigen jare, doch de kwaliteit laat niets te wenschen over. Het beste uiterwaards hooi geldt thans f 15 per 500 kilo. o- - Hoewel het zich in het algemeen aanvanke- liet aanzien dat, ten gevolge van de koude in Mei mi in het begin van Juni, vele gewassen aanmerkelijk zouden lijden, wordt van sommigen toch nog een goeden oogst tegemoet gezien, zegt het officiëeel oogstbericht voor N.-Holland. Vooral haver, tarwe en gerst staan goed en hier en daar zelfs zeer gunslig. Karwijzaad, mos terdzaad, peulvruchten, vlas behooren onder de gewassen die gunstig staan. Van rogge, boek weit aardappelen, vruchtboomen, gras en hooi is de uitkomst minder gunstig of ongunstig. 0 Op verzoek nemen wy onderstaand over In de 1.1. Wijdag gehouden Vergadering te Goidschalkoord van de Afdeeling »de Hoek- sche Waard« van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, werd door het lid van het Bestuur, de Heer P. Breesnee van Oud-Beier land, in overweging gegeven, om op de Al- gemeene Vergadering der Hollandsche Maat schappij van Landbouw, te houden te Hoorn op 8 September a.s., aldaar door den Af gevaardigde de wenschelijkheid te doen uiten, dat door het Hoofdbestuur met kracht bij de Regeering worde aangedrongen, om den uitvoer van aardappelen uit Duitschland naar Nederland te verbieden, ten einde te voorkomen dat de zeer gevreesde Kolorado-Kever, welke in Duitschland zoovele aardappelvelden verwoest, naar ons land worde overgebracht, wat voor Nederland eene on berekenbare schade zou kunnen veroorzaken, daar het duidelijk blijkt, dit insect eenmaal aanwezig, zich niet gemakkelijk laat uitroeienimmers, de Duitsche Regeering heeft reeds eenige jaren vruch teloos hieraan duizenden guldens besteed, niette genstaande breidt zich de kever van jaar tot jaar meer uit; onze Regeering zou dus, niet alleen den landbouwer, maar geheel de Nederlandsche natie voor een groote ramp kunnen behoeden, door met spoed en doortastend te handelen. De vergadering betuigde volkomen adhuesie 000 aan het gesprokene van den heer Breesnee. Afloop van Aanbestedingen.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2