Bericht wm Inzet JOH. HOPE'S Gencraal-DépOt KMEPELl k HOLM'S WIJN-A GENTUUR. Bekendmaking. De Notaris VERBERNE te Dussen, DINSDAG den 20 SEPTEMBER e,k„ ^a, in hêt openbaar herbesteed de levering van 300 hectoliter jarige roode tarwe. Hiervoor waren ingekomen 4 monsters. Van de goedgekeurde monsters was dat van den O C3 heer J. Hoogwinkel, te Gorincliem, het minste in prijs, namelijk f7.10 per hectoliter van 78 kilo gram. Kerknieuws. Ned. IIkuy. Ket:k. Bedankt: voor Uitwijk en Waardhuizen, door J. A. van Tuinen, predikant te Borsele (classis Goes). Boekaankondiging. DE KATHOLIEKE ILLUSTRATIE geeft in No 1 van den 21en jaargang een geestig getee- kenden Rebus, die zeker al haren inteekenaren zullen trachten op te losien. De prijs die er aan verbonden is, bestaat toch uit niets minder dan een compleet ameublement voor een slaap kamer in notenhout; voorzeker een cadeautje dat uitlokt om een abonnement te nemen op dit ove rigens toch zoo verdienstelijk tijdschrift. Gedachten aan verschillende schrijvers ontleend. De grootste kracht in den mensch is de kracht om zich zei ven te beheersehen. :>ie Het gaat in de wereld evenals op het ijs wanneer men er geen vasten voet op weet te zetten of er met lichten zwier over heen glijdt, is vallen onvermijdelijk. Als de menschen inschikkelijk zijn, wordt er doorgaans al te zeer gerekend op hunne toe geeflijkheid. Het is beter de verzoeking te verachten dan voor haar te beven. Dit laatste maakt ons moe deloos en beneemt ons de kracht om er ons tegen te verzettenhet eerste doet ons kloek moedig haar ontgaan. Men ontwijkt wat men veracht. Wie met zijn geweten in onmin geraakt, loopt gevaar nog een vergrijp bij een reeds begaan te voegenhij wil zijn onrecht tot recht verheffen. Het lijden is voor het leven, wat de regen is voor de aarde. Deze brengt wel geen graan in den akker, maar doet er uit ontkiemen wat er in is, hier onkruid, daar tarwe. Waar eigen willekeur heerscht, daar is bot sing onvermijdelijk. Het storten van zout op de tafel is een on gelukkig voorteeken. Dit oude volksbijgeloof heeft zijn oorsprong te danken aan de schilderij van Leonard da Vinei, voorstellende het laat ste Avondmaal. Op die schilderij is Judas (Is- cariot) afgebeeld op het oogenblik dat hij het zoutvat omstoot. Waarom zegt men: »God zegene u!« als iemand niest? Volgens de kronieken is die be spottelijke gewoonte, die in bijna alle Christe lijke landen heerscht, ontstaan in 1595. In dat jaar verscheen er eene komeet, en komeeten waren echte jobsboden, roeden in de hand eener vertoornde en straffende godheid. Pest, oorlog, misgewas, hongersnood, enz. werden door hare verschijning aangekondigd. In 1595 brak er eene vreeselijke pest uit en die ziekte werd na tuurlijk aan den invloed van de komeet toege schreven. Toen die ziekte op het hevigst woedde was het niezen dikwijls een voorbode van den dood, van daar de wensch»God zegene u!« waarmede sedert veelal de niezenden begroet worden. Naar eene andere lezing dagteekent het gebruik al van de komeet van 590. Gemengd Nieuws en Allerlei. Men schrijft aan de »Ld. Ct.« A's eene bijzonderheid kan gemeld worden dat te Katwijk aan den Rijn door den zandhaas v. L. eenigen tijd geleden de eieren uit een nest van tusschen de dakpannen zijner woning zijn wegge nomen geworden en dat hij daarvoor in de plaats had gelegd een ei van een kip, om te zien of de vogel dit zou uitbroeden. Ofschoon v. L. den vogel nu en dan zich in de lucht zag bewegen, bemerkte hij bij onderzoek dat het ei toch warm was. Op een zekeren dag (de datum van het neder- leggen is hem ontgaan), zag v. L. de spreeuw wild en schreeuwende in het vrije zwerk zich bewegen; tegelijkertijd hoorde hij een gepiep als van een kuiken. Toen v. L. ging kijken, bevond hij dat de spreeuw het ei had uitgebroed. Van de millioenen kleine vischjes, meestal jonge haringen, die thans de haven van het Nieuwediep bevolken, worden dagelijks duizen den met netten gevangen, alleen om den visschers bij het hengelen naar pietermannen als aas te dienen. Het heldere water maakt, dat de jeugdige waterbewoners reeds op groote diepte kunnen worden waargenomen. o Ostende is rustig gebleven. De slachtoffers van het geweervuur op Woensdag 1.1. zijn onder eenen ontzachlijken toeloop van belangstellenden begra ven, zonder dat een oogenblik de orde is gestoord, niettegenstaande aan het uitdrukkelijk verlangen der visschers voldaan was, dat geen mihtair es corte den begrafenisstoet vergezellen zou. De kis ten werden op lijkbaren gedragen en te voet naar de begraafplaats gebracht, omgeven en gevolgd door eene ontelbare menigte, die zwijgend en kalm en blijkbaar in hoogst ernstige stemming o vischsloepen met stoomvermogen weder ter viscli- vangst naar zee vertrekken. Omtrent de kleinere vischschuiten was gisteren nog geen besluit ge nomen; naar het heette, mankte de bemanning daarvan hare toestemming om weder zee te kie zen van de voorwaarde afhankelijk, dat de bij de ongeregeld lieden in hechtenis genomen vis schers op vrije voeten gesteld zouden wor den. Volgens anderen echter zoud« n zij als voor waarde eisihtn, dat de aanvoer van vreemde visch verboden zou worden. Volgens een nader bericht uit Ostende, zou de Association com- mercinle« aldaar werkelijk dit denkbeeld in over- wegiug willen nemen en daarop bij de regeering willen aandringen. Een brouwer in Westfalen liet nog laat in het najaar met het maken van een kelder be ginnen; maar, hoewel hij eeu groot aantal ar beiders gebruikte, het uitgraven van den grond vorderde bijna niet. Op eens echter werden de werklieden met een wonderbaren ijver bezield. Zij werkten van den ochtend tot den avond met voorbeeldige vlijt. Door storm noch regenvla gen lieten ze zich w eerhouden en hunne etens uren bekortten zij zooveel mogelijk. Toen de grond diep genoeg was uitgegraven, kon men hen slechts met moeite weerhouden van nog dieper door te dringen en slechts met weerzin scheiden zij van het tooneel hunner werkzaamheid. De brouwer wreef intusschen vergenoegd de handenhij wist de reden van hun bijzonderen ijver. Hij had nl. een ouden aarden pot genomen en daarin een stukje perkament gelegd met de woorden »Hierunter legt vill geld begrave,* Und wer er fint, der sol et hawe, en die aanwijzing zoo onder den grond gestopt, dat de werklieden haar den volgenden dag moes ten vinden. Om wormen uit bloempotten te verdrijven, moet men een appel, die begint te rotten, op de aarde van den pot, dicht bij de plant leggen. Na korten tijd ziet men reeds wormen aan den appelmen verwijdert ze en legt den appel weer op dezelfde plaats neer. Alle wormen welke zich in den pot bevinden laten zich op die wijze gemakkelijk vangen, want zij begeven zich alle, de een vroeger de andere later, naar den appel. Hondsdagen. Geen ster straalt zoo helder aan den nachtelijken hemel als de Sirius in het sterrebeeld den grooten Hond. Vandaar dat ze sedert overoude tijden de opmerkzaamheid der menschen getrokken heeft. Naar de jongste be rekeningen is zij 1.009.000 zonneafstanden van ons verwijderd. De oude Egyptenaren wachtten ongeduldig op haar verschijnen, daar op den tijd, waarop zij in de morgenschemering zichtbaar werd, de stijging van den Nijl werd tegemoet gezien. Bij de Grieken brak, wanneer de Sirius aan den hemel verscheen, het heetste jaargetijde aan, de Opora. De maand nu tusschen 23 Juli tot 23 Augustus werd de tijd der hondsdagen genoemd en heet nog aldus. De Polka. Deze geliefde dans is omstreeks 1830 uitgevonden door een boerenmeisje in Bo- hemen, met een melodie er bij, die later door In een muziekleeraar Neruda geschreven werd. 1K werd ze voor 't eerst gedanst te Praag 1835 en naar de halve passen, waaruit ze bestaat, pulka d. i. helft, genoemd. Vijfjaren later werd ze door een Boheemsch dansmeester te Parijs gedanst in 't Odeontheatre en daarna was haar zege volkomen. Logica. »Niet waar mama, sedert ik school ga, pas ik veel beter op?< »Ja Frits, ie bent veel aardiger dan vroeger. »Ja, maar waarom zet u dan nog altijd den suikerpot in de kast?* Marktberichten. HEUSDEN, 27 Aug. Boter 75—77 cent per stuk van G ons. Eieren 1 en 4£ cent. 's-H ELiTOGEN BOSCH, 29 Aug. Op de heden alhier gehouden kalveren- en varkensmarkt waren aangevoerd 112 vette kalveren en 5 vette varkens. Men besteedde voor vette kal veren le kw. 40 a 41 ct., 2e kw. 3G a 40 ct., 3e kw. 82 a 3G ct. per kilo. De vette var kens golden 48 a 52 ct. per kilo. Den 29 Aim. was de prijs der boter 110 tot 150 cent. GORINCHEM, 29 Aug. Aangevoerd 343 runderen. Zware Kalf koeien f 160 a f 230. Kalfkoeien f 000 a f 000. Kalf vaarzen f100 a 1G0. Melkkoeien f 120 a 160. Vaarkoeien f 100 a f 130. Anderhalf-jarige Ossen f GO a 100. Guiste Vaarzen f 90 a f 120. Pinken f 40 a f 80. Graskalveren f 20 af 40. Nuchteren kalveren f5 a f 10. Aangevoerd 10 vette varkens, van 17 ii 20 c. per half kilo. 00 schapen, f 00 ii f 00. 112 biggen, f5 a f 10 per stuk. Boter 70 a 80 c. per half kilo. Eieren f 70 :i f 80 per 26 stuks. Kippen f 50 a f 70 per stuk. HARDINGSVELD. Van 22—28 Aug. zijn aan de vischmarkt alhier verkocht: 180 zalmen en 9 St. Jacobzalmen, waarvau de prijzen wa ren als volgt: Groote zalm f 1.04 a 1.07, kleine 0.G4 a 1.04, St. Jacobzalm f 0.G5 ii 1.05 per half K.G. Correspondentie. Een paar abonnés maakten ons de opmerking, dat ze de gedachte, beginnende met »de mensch is slechts een riet« niet begrepenéén vraagt zelfs: hoe komt ge toch aan deze gedachte? hij meende dat ze vertaald en dan denkelijk slecht vertaald was. Daarom vermelden we hier dat be doelde gedachte is van Blaise Pascal en zoo we meenen vertaald door P. II. Ilugenholtz Jr. Zou iemand een dezer mannen wraken? Al noemen we de herkomst er niet bij, toch geven we de ver zekering, dat ze meestal van de grootste denkers en schrijvers zijn en zeker wel onze overdenking waard. De Rkdactie. Advertentiën. Een goed Huis in Bordeaux zoekt in alle plaatsen waar hetzelve nog niet vertegenwoordigd is, ge schikte PERSONEN voor denverkoop van Wijn en Gedistilleerd; de verkoopen moeten door den Agent gegarandeerd wordenzeer unstige voorwaarden. Het Huis garandeert de kwaliteit van zijn Wijn en Gedistilleerd. Fr. br. aan den Chef van bet Huis, die zich in Holland bevindt, adres NIJGH VAN DITMAR, Rotter damLetters H H. Blijven zitten. Gouvernante op jaren »de 7 gewoonte gebiedt, dat men, wanneer een heer in de kamer komt, zich van zijn zitplaats verheft. »En wanneer geen heer komt, blijft men dan zittenvraagt de kleine Louize, met het een voudigste gezichtje van de wereld. Papa's voet slaapt. »Pa,« zegt de kleine Karei, »als uw voet slaapt, gaat dan ook uw eksteroog toe?« Een klassieke tante. Onthoud het Frans, de rechte neuzen zijn Grieksche, de gebogen Romeinsche. »0, dan heeft tante Bertha een Griekschen neus en een Bomeinschen rug.« ïjC 5}C »Zeg eens Willem, vecht jullie haan dikwijls met de kippen »Neen nooit »He, dat is vreemd, ze zijn toch getrouwd De vijfjarige Herman tot zijn zieke moeder:- »Moe, als ik groot ben, wil ik docter worden, dan maak ik u dadelijk gezond. »Dus je wilt in de medicijnen studeeren, mijn jongen Ja maar alleen in de zoete medicijnen, hoorj mama Een leelijke drukfout. In een advertentie moest staan Verloofd: Anton Muller en Mina Laan. Er stond echter: Arerliefd: Anton Muller en Mina Laan. In het volgend nummer der courant leest men de volgende »verbetering«Verloofd (niet verliefd): Anton Muller en Mina Laan. In een Kruidenierszaak wordt ten spoedigste gevraagd, uit Heusden of uit de Omstre ken, een WINKELKNECHT, die goed kan ;lezen en schrijven en goede getuigenissen kan overleggen. Brieven aan den Uitgever dezer Courant onder de letters A.B. r zal te Heusden in de Korenbeursop Zater dag 3 September 1887, voorin. 11 uur, in het openbaar FINAAL VERKOOPEN gem. Wijle, in het Buitenblok, sectie C no. 34, ingezet en verhoogd tot f 5300. den vorigen Koop, sectie C nos. 33 en 35, ingezet op f 6300. De beide koopen worden ook in massa afgeslagen. WATERHOOGTE KEULE N. 26 Aug. 2.41 M. boven 0. 27 Aug. 2.43 M. De ONROERENDE GOEDEREN van Hendrik van Wijk, te Wijk, zijn ingezet en verhoogd als volgt: le Koopf 2800. 2e Koop- 3300. 3e Koop- 2000. 4e Koop- 3550. 5e Koop- 1000. 6e Koop- 300. 7e Koop- 2500. Massa van de 5e, 6e en 7e Koop - 4500. 8e Koop- 500. TOEWIJZING, 6 SEPTEMBER; voormid dag 10 ure, hii Van der Ma aden te Wiik. De Xoordbrabantsche Maatschappij van Land bouw. afdeeling Heusden, zal op gelijk met de Heusdensche Jaarmarkt, eene IV doen houden van Zoog-Hengstvculens^ waarvoor wordt uitgeloofd een Diploma en f 15. De prijs voor het bekroonde Zoog-IIengst- veulon wordt alleen uitbetaald wanneer het op de Heusdensche September-Jaarmarkt van 1888 als Hengst kan worden getoond EN VAN waarvoor als le prijs wordt uitgeloofd een Diploma en 20.en als 2e prijs een Diploma en 10. Oin de toegekende prijzen te kunnen genieten zullen de bekroonde Stieren gedurende een zoogenaamde dektijd, dat is van den dag dat de Wedstrijd plaats had tot den ln Juli daaraanvolgende, in een der gemeen ten tot de afdeeling behoorende, tot dokking beschikbaar moeten zijn. Ook zal niet meer dan 1.voor dekloon mogen gevor derd worden. De Wedstrijd zal plaats hebben op het BURCHTPLEIN, des voormiddags ten elf ure. Het Bestuur der afdeeling voornoemd; L. J. VEERMAN, Secretaris. M. A. BOLL, Voorzitter. Den Heere J. J. THUNNISSEN, N. Z. Voorburgwal 250, Amsterdam. Toen U mij in MEI 1.1. hebt aangeraden de MALZKRUIDEN-TOITETZEEP te ge bruiken, als een middel tegen Zomersproeten, heb ik dit meer beschouwd als een fabeltje. Ik heb, zooals U weet, toen echter de proef ge nomen, denkende: »Baat 't niet, schaadt 'tniet.« Ik kan U thans echter tot mijn genoegen verzekeren, dat ik op het oogenblik geen enkele vlek meer in het aangezicht heb en dat mijn huid zacht en blank is als nooit te voren. UEd. volmacht gevende met dit schrijven naar eigen goeddunken te handelen, heb ik de eer met alle achting te zijn Uw dw. Dr. F. ODEMOALD. Prijs perstnkje f0.20 f 0.35 f0.50 en f0.70. WEDERVERKOOPERS 30 KORTING. G ouden Medaille Gouden Medaille Amsterdam 1883. Amsterdam 1883. IIOOFD-DEPOT voor s-Bosch en Omstreken der Beierschbierbrouwerij »de Amstel.« Bierliandel Bottelarij Tan P. VAN DOORNIK 's-Boscli. Bass Cie Pale Ale en Extra Stout a 15 ct. p. £fl. Vollenhoven Cie Extra Stout a 12? Dortmunder en Münche- nerbieren 19ct.p. 1/110 ct.p.£fl. Beiersch en Pilsenerbieren 17»» 9 Prima Lagerbier licht of donker11 6 Dubbel gerstebier 10 5| Holl. gerstebier 8 5 Bossche bieren etc. Alle deze bieren zijn mousseerend en steeds kristalhelder, alleen fabrikaat van de eerste Brouwerijen. Naar buiten in kisten van 50 stuks. De prijs per fust is overeenkomstig de afname des verbruikers. Voor Bestellingen adresseere men zich aan de Kelders o/d Boterhal geopend van 's morgens 8 tot 's avonds 7 uur. Aangename, Gezonde, Versterkende, Voedende en Licht Verteerbare Drank, voor jong en oud. In bussen van Kilo a f 1.70Kilo a f 0.90 en Kilo f0.50. Alleen verkrijgbaar voor HEUSDEN en OMSTREKEN bij J. PL do J01TGH, SIGARENFABRIKANT, HEUSDEN. 3^- Bekroond op de AMSTERDAMSCHE WERELDTENTOONSTELLING. Zijdia zich met '1 October op dit Blad ivenschen te abonneerenontvangen het van af nu tot 1 October gratis. Winkelknecht. A. 2.03.30 Heet. BOUWLAND, te Aalburg B. 2.80.40 Ilect. WEILAND aldaar, achter mÜLA AT 'KJ S MJ.(J Amsterdam6 Augustus 1887. M! ijsy Bij hoeveelheden mindere prijzen. "W3 Eikel-Cacao.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 3