mmn Van rftod graniet van Aberdeen, gelijk aan die, welke Koningin A ietoria aan Keizerin Eugenie aanbood voor bet graf van baar gemaal. o Het doodvonnis aan Pranzini is AVoensdng voltrokken. o Er zijn dit jaar voor 12 millioen francs aan jacbtacten in Frankrijk uitgegeven, aan 428.569 jagers. Als men aanneemt, dat ieder jager ge durende bet seizoen 300 scboten lost, dan zou dit in een geregeld opvolgende fusillade 64.299.875 uren, dat is ruim 7200 jaren duren. Men bere kent dat de gezamenlijke jageis circa 21.500.000 stuks wild, met een gewicbt van bijna 43 mil lioen kilo zullen schietendaarbij is gerekend op 141.856 jasers, die met ledige tasscben thuis komen. Verder berekent men, dat er 852.138 bonden in Frankrijk aan de jacht deelnemen. Dit stukje statistiekis aan de Figaro ontleend. o Een vreeseljjke brand heeft te Bordeaux ge woed. De zagerij van den heer Paris en een 9-tal aangrenzende huizen werden aangetast en grootendeels vernield. De schade bedraagt min stens 500,000 frs. DUITSCHLAND. In de Berlijnsche Itegeeringskringen is volgens de daar verschijnende »Post« sprake van een wetsontwerp, waarbij de buitenlandsche fondsen aan eene belasting worden onderworpen. o— - De trichinen-ziekte is vrij hevig te Hamburg uitgebroken. In één gezin zijn alleen 9 perso nen er door aangetast en zijn 77 manschappen van 't 6e Posener regiment infanterie met de ziekte in het hospitaal gebracht. Men schrijft de ziekte aan 't gebruik van ongekookte ham en spek toe. RUSLAND. Ter erkenning van zijn moed, om bij de zonsverduistering van 19 Aug. met een lucht ballon op te stijgen, heeft de Académie d'aérosta- tion météorologique de Franceaan den Rus- sischen geleerde Mendelieff een vergulde medalje aangeboden. o Een telegram aan »le Figarouit Warschau meldt, dat men in de nabijheid van Nowazki en Moktow (gouvernement Warschau) bezig is barakken voor 150.000 man op te slaan. o In een voorstad van Warschau, Wolska, heeft eergisteren een brand gewoed, waarbjj geheele straten in de asch zijn gelegd. BULGARIJE. Het nieuw Bulgaarsch Kabinet is definitief aldus samengesteldBinnenlandsche Zaken, de heer Stambouloff; Buitenlandsche Zaken, de heer NatchevitchJustitie, de heer Stoïloff; Oorlog, kolonel MountkouroffOnderwijs, de heer Zikoff; Financiën, de heer Nikiforoff. Men verzekert in de diplomatieke kringen te Weenen, dat de Porte van de Riza-bey bericht heeft ontvangen, dat, voor 't geval zij tot dwang maatregelen tegen Bulgarije mocht overgaan, eene revolutie in Rumenië zou uitbreken. ENGELAND. Te Denby-Dale, bij Barnsley, heeft men het jubileum der Koningin op hoogst eigenaardige wijze gevierd. Er was een reuzenpastei, 45 cente naren wegende, gebakken. De oven, die men voor die gelegenheid gebouwd had, bevatte 230 pond boter en vet, 225 kippen, duiven, ganzen enz., 67 konijnen en hazen. De rijstebrij-bergwerd naar een veld gebracht en daar onder de bevol king verdeeld. o Het jubileum der Koningin heeft aan Londen ongeveer 11.000 p. st. gekost. De bijdrage der City voor het Rijksinstituut beliep 5000 p. st. en 6000 p. st. werd besteed voor het feestmaal in Guildhall, waar alle vorstelijke personen, die toen in Engeland vertoefden, genoodigd waren. De versiering kostte 1743, het diner 2779 en de muziek enz. 187 pond sterling. o Aan een Engelschman in het Hotel National, te Genève, is 100.000 gd. ontstolen. o Een 50-jarig oud-soldaat te Newcastle, werd Zaterdagmorgen onthalsd in zijn kamer gevon den bij 't lijk lag een scheermes. Bij verder onderzoek bevond men dat zijn hospita op haal bed zieltogend lag, gevolg van vergif dat zij zich zelf, of wat men haar had toegediend. Zij stierf alvorens eenige opheldering omtrent beide moorden te kunnen geven. dende en helpende engel geweest was, en haar terugkeer naar Schlettendorf was een vreugdefeest niet alleen voor de bewoners van het slot, maar ook voor die der armste hutten beneden in 'tdal. Paula was met haar man na een korten maar zaligen ver lovingstijd naar Parijs gegaan. De jonge vrouw zou aan de zijde en onder bescherming van haar gemaal den glans van het Parijsehe leven, het middelpunt van mode en weelde en der verfijnde genoegens van het geestelijk leven, leeren kennen. En Paula's jonge, frissche geest nam snel en gaarne de nieuwe indrukken in zich op, die haar zin voor kunst en wetenschap verfijnden en haar geestesoog scherpten voor het goede en ware. Zy bleef ongerept door de lichtzinnigheid en ijdelheid, die in de bonte, glanzende wereld met aanlokkende lachjes haar voorbij zweefdende diepe, reine liefde voor haar gemaal beschermde haar. O, zulk een groot, heilig gevoel is een machtige steun; het draagt zijn goddelijken oor sprong in zichhet heft den geest omhoog, over de kleine en kleingeestige levensbeschouwingen en laat de verzoeking in haar verlokkend kleed diep onder zich. Nadat Paula drie jaar lang het schitterend leven aan de zijde van haar gemaal genoten had en nadat haar geluk volkomen was gemaakt door de geboorte van een schoonen, krachtigen jongen, die het verjongde evenbeeld van zijn vader was, ontwaakte het verlangen in haar hart naar het ouderlijk huis. /TAT~~Ai- TTAvrrrNl ^'1 A ITALIË. Volgens den correspondent van >The Daily News« te Oonstantinopel zal Italië, hoewel van gevoelen blijvende dat de aanwezigheid van Prins Ferdinand in Bulgarije onwettig is, voorstellen dat de keuze door de Porte zal worden erkend, om de crisis tot een goed einde te brengen. Y er volgens zouden de verschillende Mogendhe- O O den trachten tot overeenstemming te komen omtrent de maatregelen tot eerbiediging van het O O o verdrag. Dit voorstel is door Engeland en Oos tenrijk ondersteund. o Men berekent dat de geschenken, welke den Paus ter gelegenheid van zijn priester-jubileum aangeboden zullen worden, een waarde van één millioen zullen vertegenwoordigen. AMERIKA. Antonio Carra, die op 26 Maart 1854 op de openbare straat Charles III van Bourbon, Her tog van Parma, met een dolk doorboorde, is in het ziekenhuis te Philadelphia overleden. o Bij Detroit is een fabriek afgebrand, die aan 400 mannen werk verschafte. De schade wordt op 250.000 dollars geschat. o Een man, in de nabijheid van de Niagara wonende, heeft met een schuitje in vijf minuten den waterval van de Niagara overgestoken. Hij had 't bootje zelf vervaardigd. o De vrouw van een professor te Weenen heeft onlangs zes uren achtex-een gezwommen in de Traun-See. De volks-schouwburg te Stockport is geheel afgebrand. Er kwamen geen persoonlijke onge lukken bij voor. De sprinkhanen zijn in dichte drommen in de omstreken van La Calle, Algerië, neergestreken en hebben de moestuinen en vruchtboomen ver nield. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 1 Sept. De vroegere dienstregeling op de Rijks-Tele graafkantoren te Heusden, Wijk, Drunen en Haai-steeg, is weder hervat, als: Werkdagen. Zon- en Feestdagen. Te Heusden: 9—12. 27\. 8—9 en 3—5. Telephoonkantoor te Wijk: 9—12. 2—5 en 6*-7*. 8—9 en 3—5. Idem te Drunen 9—12. 2—4 en 6*—17*. 8—9 en 3—4. Idem te Haarsteeg: 9—12. 2—4 en 5- -6. 8—9 .en 3—4. Rij gelegenheid van den verjaardag van Prinses Wilhelmina, wapperde de nationale., driekleur van het Gemeentehuis, de Kerk en vele particuliere woningen. Bij beschikking van den Minister van binnenlandsche zaken van 29 Ang. zijn benoemd; in de commissie voor Noord-Brabant, bel- ~t met het afnemen der in dit najaar to houden exa mens ter verkrijging van de akte, bedoeld in art. 56 onder a van de wet van 17 Aug. 1878, tot lid en voorzitter de schoolopzieners in het district Eindhovexx, tot leden: de schoolopzie ners in de arr. Boksmeer, Heusden, Oorschot en Vegheï. WAALWIJK, 31 Aug. Bij koninklijk besluit zijn benoemd tot ontvanger der directe belas tingen en accijnsen te Wormerveer c. a. J. M. Burgerhoudt, ontvanger derzelfde middelen te Naaldwijk c. a.; tot ontvanger der dir. belast, en accijnsen te Rozendaal c. a. E. C. F. E. Van Krippendorf, thans te Sloten. De heer Ingen-Housz, in de laatste verga dering benoemd tot wethouder, heeft de betrek king niet aangenomen. GENDEREN, 1 Sept. Gisteren werd hier in de Christ. Ger. Kerk een zendingsfeest ge houden. Door verschillende sprekei-s werd hier aan deel genomen, die zich over het geheel goed van hunne taak wisten te kwijten, zoodat zij de algemeene goedkeuring wegdroeg. Een groote menigte volks, zoowel van hier als van vele omliggende plaatsen, was aanwezig. WASPIK, 1 Sept. Gisteren avond keerde het muziekgezelschap van Dongen terug van eene uitvoering, welke zij te Geertruidenberg tot op luistering van het Prinsesjesfeest daar ter plaatse had gegeven. Een lid van dit gezelschap de heer H. D.(oomen), vader van 10 kinderen, raakte door een noodlottig toeval onder de stoomtram, zoodat hij overreden werd en onmiddelijk dood bleef. De ontsteltenis is zeer groot, te meer, wijl men weet dat D. een oppassend huisvader is. ALMKERK, 27 Aug. Heden had alhier een treurig ongeval plaats. Zekere A. K., zou met zijn zoon een eindtje mederijden; toen de wagen in beweging was viel de man er af en was ter stond een lijk, eene beroerte heeft waarschijn lijk een einde aan zijn leven gemaakt. AVOUDRICHEM. Van 21 tot en met 27 Aug. zijn, wegens den verboden tijd uitsluitend met drijfwant, gevangen en aan den afslag verkocht 21 zalmen. De groote zalm gold f 0.85 a f 1.01, de St. Jacobszalm f0.90 a f 0.00 per h. K.G. 1 Steur a f 0.23£ per K.G. GORINCHEM, 29 Aug. Heden geraakte het 4-jarig kind van den schipper van het schip »de Onrust«, liggende aan de Kriekenmarkt, door een noodlottig toeval te water en zoude zeer zeker zijn verdronken, was het ongeval nog niet bijtijds door den schipper zelf op gemerkt, die na veel moeite het geluk mocht smaken, zijn kind te redden. 31 Aug. AVie op heden onze straten door wandelde heeft met verwondering voorzeker be merkt het contrast, dat onze plaats met zoovele andex-e opleverde. Waar elders zooveel geestdrift heerscht op een Oranjedag als heden, waar zelfs T ij 1 zich uit in woorden AArilhelmine De ongeziene. rr.TT daar was 't minstens genomen toch nog gepast geweest van zijne ingenomenheid te doen blij ken door het doen wapperen der driekleur. Maar neenZelfs de Merwedestad, die met metalen letteren op de marktplaats Oranje's daden cn bezoek vermeldt, die Hunne bustes voor vreem deling en inwoner daarbij plaatste op de pyra- midale pomp, zij vertoonde slechts enkele blijken in den vorm van een tiental vlaggen door de O O inwoners ontplooid en deed overigens niets Met genoegen en bij uitzondering maken wij dus melding van de prachtige uitstalling bij den H. F. G. Milort, confiseur, Langendijk alhier, die voor deze gelegenheid Prinses Wilhelmina-ban- ket« en »Priuses AArilhelmina-flikjes« had ver krijgbaar gesteld en zijne étalage versierd met de bustes van het Koninklijk Huis tusschen groen en bloemen. Onze aanstaande Koningin, onze tegenwoordige Kroonprinses was heden jarig! Dat gold niet alleen voor genoemden hofleverancier, ook voor ons, voor allen, en daarom: Oranje bovenzij de leus De Oranje-telg zij 's volks keus Met Hun geslacht werd Neerland groot 't AVas schoon, zoo elk Haar hulde bood! 'De stand der gemeentebegrooting over 1886 is definitief vastgesteld als volgt: Ont vangsten f304.718.30; uitgaven f 273.982.OH. Batig slot f 20.735.68i. In de laatstgehouden raadsvergadering zijn benoemd tot oxiderwijzers te dezer stede, de hh. J. M. Lavecour en K. Boon, beiden élèves der Rijksnormaalschool alhier, op een traktement van f 500 's jaars. Binnenland. De verjaardag van II. K. H. Prinses AVilhel- mina is alom in den lande feestelijk gevierd. Het ongunstige weer heeft echter het welslagen van vele plannen bemoeielijkt. o Z. M. heeft, ter gelegenheid der verjaring van H. K. II. Prinses Wilhelmina, gratie verleend aan den heer Domela Nieuwenhuis. o Z. M. heeft benoemd tot heemraad van het waterschap van de Linge Uitwutei-ing, prov. Zuid-Holland en Gelderland, de heer G. G. G. Canter Cremers. o De Minister van Waterstaat enz. heeft benoemd tot buitengewoon opzichter bij het bouwen van eene scheepvaartsluis aan het Oude Maasje, nabij Keizersveer, de lieeren I). J. de Jongh en L. M. J. Kooremans, te 's-Hertogenbosch en bij het boxxwen van eene dubbele uitwaterings- en inlaat- sluis aan het Oude Maasje nabij Keizersveer de heeren J. J. Fourdraine, te Lage Zwaluwe en 7 O J. A. van Dalsen, te 's-Hertogenbosch. o- v Naar men wil, zouden bij de Regeering ernstige plannen bestaan om het aantal Hoven, in 1875 op vijf teruggebracht, op nieuw te verminderen. Twee plannen zouden in overweging zijn ge nomen volgens het eerste zouden drie Hoven overblijven en deze te !s-Hertogenbosch, 's-Gra- venhage en Zwolle gevestigd zijnvolgens het andere zouden slechts de Hoven van 's-Herto genbosch en 's-Gravenhage blijven bestaan. o Naar het heet, zijn er nieuwe onderhandelingen ophanden over het vervoer van de geheele EngelschDuitsche post via Ylissingen, wegens de aanhoudende onregelmatigheden in de ver zending naar en van Westelijk en Zuid-Westelijk Duitschland over Ostende. De heer Hoedenxaker heeft zijn ontslag ge nomen als hoogleeraar aan de Vrije Universi teit te Amsterdam. o De najaars-wielerwedstrijden te Amsterdam zullen op 10 September achter het Rijksmuseum plaats hebben. In een wielerwedstrijd, op 28 Aug. te Huy (België) gehouden, behaalden de hh. M. Dumoulin, van Maastricht, den In en P. Dumoulin, mede van Maastricht, den 3n prijs op 1000 M. De heer AV. Bloemen, van Amsterdam, won in de Course de record(10.000 nieter) den In en de heer P. Dumoulin den 2n prijs. o Te Crefeld werd den 28n Aug. een wieler wedstrijd gehouden, waarin verscheidene Neder- landsche rijders prijzen behaaldede heeren Huyser (Maastricht), Couvée en Kerkhoven (Delft), Faber (Haarlem), Boer ('s Gravenhage). Eerstge noemde behaalde den hoofdprijs bij den voor- naamsten wedstrijd over 5000 meter in 9 min. 14 een vijfde sec. o Alen meldt uit BarendrechtDe overbrugging der Oude Maas onder deze gemeente gaat steeds goed vooruit. Een spanning is geheel voltooid, zoodat de palen reeds verwijderd worden. Met de tweede spanning is men reeds zeer ver ge vorderd, terwijl men met den aanleg der toe gangswegen druk bezig is. o Men heeft een middel bedacht om het verbod van visschen met zalmzegens, bedoeld in art. 4 der wet van 21 Juli 1886, te ontduiken; in de Lek bij Lexniond bv. wordt voortdurend gevischt met twee zegens van mindere lengte dan 100 AL, die telkens een paar meter hooger of lager wor den uitgeworpen, in de rivier elkander berei ken en waarvan de een aan den rechter- en de ander aan den linkeroever wordt opgehaald; zoo ten er voor de drijfnet- of flouwvïsscliers weinig over; daar dit straffeloos schijnt te kunnen ge schieden, worden ook op andere zalmvisscherijen aanstalten gemaakt om op die wijze weder aan 't visschen te gaan. o Naar men mededeelt moet een Engelschman het voornemen hebben tot het stichten van een tweede badhotel op Schiermonnikoog. o— De heer Van Aken, oud-kantonrechter te Maastricht, heeft dit jaar voor de 72e maal eene jachtakte aangevraagd. Deze kloeke jager telt thans 88 jaren. o Wederom is to Leiden een geval van honds dolheid voorgekomen. De dolle hond, welke is gedood, heeft twee kinderen gebeten. Deze zullen zich naar Parijs begeven, om zich aan de behandeling van Pasteur te onderwerpen. o Uit een kleine schets in de »AIidd. Ct.« van den onlangs door een toeval omgekomen heer Alachet, te Hoofdplaat, blykt, dat hij daar de grootste handelaar in suikerbieten was, dat dui- zende en tienduizende guldens door zijne han den gingen en dat liij geen letter lezen of schrijven kon. Hij had zich van gewoon arbei der tot die hoogte opgewerkt; zijn dood wordt oprechtelijk betreurd. o Uit Aliddelburg wordt gemeld: Onder het garnizoen alhier heeft zich een zeer zonderling verschijnsel voorgedaan. Een aantal militairen men spreekt i*eeds van meer dan honderd zijn plotseling ongesteld geworden. De eerste zieken zijn naar het hospi taal vervoerd, maar toen dit geheel gevuld was, moesten de overigen in hulplazerettcn een onder komen krijgen. Het gerucht dat het drinkwater aanleiding is geweest, is van allen groud ontblootmeer ge loof schijnt het te verdienen dat in het voor de soep gebruikte vleesch de oorzaak schuilt. Een streng onderzoek wordt ingesteld. Een later bericht meldtHet aantal ziekte gevallen neemt nog steeds toe. Zekerheid heeft men niet, maar toch schijnt het vleesch do oorzaak te wezen. Er wordt gezegd dat de ziekte geen onrust baart, maar toch lijden de patiënten aan vrij hevige koortsen38 graden en ook hoogere cijfers komen voor. Het onder zoek duurt voort. De inspecteur is weder ver trokken. o Alaandag vluchtte te Deventer een met een karabijn gewapende huzaar uit de kazerne. Op straat dreigde hij eenige personen en gaf eindelijk een persoon een slag. Hij werd daarop door eenige burgers aangegrepen, op een wagen ge plaatst en naar de kazerne gebracht. Onderweg werd hij door een patrouille overgenomen. Door een van Zutfen komenden trein is bij den overweg bij Utrecht een man, die daar tijdelijk als seinwachter geplaatst was, overreden en ge dood. De vorige week verliet een jongmensch, aan het Achterklooster te Rotterdam wonende, zijne woning en keerde daarin niet terug. Men vermoedde dadelijk dat hij verdronken was. Zijn lijk is later in den Crooswijkschen Singel gevonden. Hij was geruimen tijd lijdende aan eene ongeneeslijke kwaal. Zondag is op den Rijksstraatweg van Groede naar Schoondijke een paard voor een tilbury, toen het de stoomtram tegenkwam, schichtig geworden. Het dier wierp de tilbury om met het gevolg, dat de heer AI. die er inzat, op de plaats dood bleef. Een gepasporteerd matroos der Mai'ine viel te Hellevoetsluis in een onaanzienlijk kroegje van een steile trap. Hij bekwam een gevaarlijke ver wonding aan het hoofd. Eenige uren na den val overleed de uian, die juist den Alarinedienst ver laten had. Aan het Slagveld te Rotterdam ge raakte een 12-jarige jongen onder het paard van een bierwagen. Hij werd ernstig verwond. Aan de Handelskade te Amsterdam is een kin derlijkje drijvende gevonden. Te Rotterdam is een schipper van een in de Leuvenhaven lig gende aak in het ruim gevallen. Hij bekwam ernstige kneuzingen. Een 2-jarig kindje, dat met lucifers speelde, geraakte te Kralingen in brand. Het bekwam ernstige brandwonden. Te Heer-Hugo waard heeft een gehuwde vrouw zich door ophanging van het leven beroofd. Uit de Goudsche A7est te Rotterdam is op- gevischt het lijk van een couranten-ombrenger, die daar Zaterdag werd vermist. In de Raarn- steeg te Leiden is een kat, verdacht van dol heid, door eenige personen afgemaakt. Te Diever is een man in een put, dien hij wilde schoon maken, gestikt. Pogingen om hem van den dood te redden, zijn vruchteloos gebleven. Te Alenaldum waren een leidekker en een tim mermansknecht met een herstelling bezig aan het kerkgebouw. De ladder, waarop de knecht stond, kantelde, en door den schrik viel ook de leidekker naar beneden. Deze was onmid dellijk dood. De ander was geheel bewusteloos, doch is tot nog toe niet bezweken. De overle dene was vader van 4 kinderen. Alen maakt zich te Katwijk zeer ongerust omtrent de bomschuit »Donker Curtius«, reeder de heer Aleerburg, die reeds 12 weken geleden ter haringvisscherij afvoer en van wier beman ning in de laatste weken niets werd vernomen. Nabij Haren is een man door de post-omnibus overreden. Eenige oogenblikken daarna bezweek hij. Te Dubbeldam viel een 3-jarig meisje in het water. De modder sprong haar na. Beiden werden met moeite gei*ed. Nabij de Donger- brug te Oosterhout is zekere D., die de onvoor zichtigheid had om van den in gang zijnden stoomtram te stappen, om zijn afgewaaiden hoed

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2