van Lata voor de Kamer. Uitslag der verkiezing Tweede ger«, en hij zon zijn vaste voornemen hebben uit gesproken, hem op de smadelijkste wijze uit Bul garije te verjagen. Rusland is daartoe begonnen verleden week met Turkije te verzoeken als suzereine macht den Russischen generaal Ehrenroth als dictator naar Bulgarije te zenden. Deze dictator zou een nieuw ministerie benoemen, eene nieuwe Sobranje doen verkiezen, en daarna zou de wettige, dat wil zeggen, de Russisch gezinden vorst worden gekozen. Het valt te begrijpen dat, toen te Sofia be kend werd dat Duitschland dit zonderlinge plan goed keurde, en de Porte het had aangenomen, aldaar eene groote opgewondenheid heerschte. De vorst heeft onder den indruk van het oogen- blik als ministers om zich vereenigd, hen, die hebben medegewerkt aan zijne verkiezing en alzoo bestaat thans het Bulgaarsche ministerie Stambouloff. Een ministerraad is terstond ge houden en algemeen was het gevoelen dat men zich tegen de zending van den generaal Ehren roth moest verzetten, al zouden alle mogend heden van Europa haar ook hebben goedgekeurd. De heer Stambouloff heeft aan onderscheidene politieke vertegenwoordigers medegedeeld, dat Bulgarije zich tot het uiterste verzetten zal, des noods zelfs met de wapenen. Het zou dus al zeer gelukkig moeten loopen als de Bulgaarsche quaestie thans zonder bloedvergieten werd op gelost. De correspondent van de Standardte St. Petersburg geeft het volgende verslag van den toestand, en wij gelooven dat dit zeer juist dezen kenschetst: >Ik heb gelegenheid gehad kennis te nemen van de meening van Russische staatslieden, die bekend staan om hunne gematigdheid en om hun ernstig verlangen den Europeesche vrede ongeschonden te houden. »Zij achten de tegenwoordigheid van vorst Ferdinand te Sofia een gevaar van Rusland, dat steeds toenam naar hij er langer blijft. Het is voor hen een niet te weerspreken feit, dat Rus land op den Bulgaarschen troon een man als vorst Ferdinand niet kan dulden de beheerschen- de stelling van Rusland in de Slavische wereld laat dat niet toe. Hoe langer deze vorst in Bul garije blijft, hoe grooter het gevaar voor den vrede wordt. Zoo de vorst er in slaagt zijne positie onder de Bulgai*en te versterken en hun sympathie verovert, wat thans nog lang niet het geval is, wordt het voor Rusland moeielijker heni te verdrijven. Maar dit staat vast, op welke wijze dan ook, heengaan moet hij. In dit opzicht zal Rusland niet van gevoelen veranderen. »Qf de vorst zal door zijne eigen onderdanen worden weggejaagd öf wel Rusland zal beslis sende stappen doen.« Daar ondanks alle beweringen van het tegen deel de vorst zeker niet door de Bulgaren zal worden verjaagd, kan men zich op ernstige ge beurtenissen voorbereiden. De Franschen, die zoo langen tijd met Duitsch land hebben gewedijverd om Rusland naar de oogen te zien, zijn uit hunne koets gevallen. Men begint te begrijpen, dat mannen als Grévy en Rouvier, die niet gelooven aan een verbond met Rusland, toch eigenlijk de helderst ziende staatslieden zijn. De oogen van geheel Frankrijk zijn voor het overige thans gericht op de proefneming van de mobilisatie van het 19e legerkorps te Toulouse. Het blijkt uit alles, dat het Fransche leger thans een oneindig beter oorlogswerktuig is dan in 1870 en dat in 5 dagen tijds een millioen Fran schen onder de wapens kan zijn. Alles werkt met wiskundige nauwgezetheid. Dit is zeker zeer Fransch, maar als men weet dat deze mobilisatie van één leger per dag reeds een millioen francs kost, dan vraagt men zich af of de duurte der oorlogsmachine haar ten slotte niet zal doen stilstaan. De dwangwet in Engeland tegen de Iersche Landliga uitgevaardigd, begint vruchten te dra gen. Eene groote meeting zou 1.1. Zondag plaats hebben te Ennes in Ierland. De heeren Diilon, Stanhope, O'Brien, Con en andere parlements leden, zouden er het woord voeren over beslui ten ten gunste van de Iersche zaak en van Gladstone. Het Iersche gouvernement verbood deze bijeenkomst per proclamatie, waardoor een heftig debat in het Parlement voorviel, terwijl de Liga eene tegenproclamatie uitvaardigde. Men duchtte een bloedig tooneel, doch ge lukkig is door den invloed van geestelijken en parlementsleden der bevolking telkens weer terug geweken, al is feitelijk de verboden meeting gehouden. Maar het ligt in den aard der zaak dat zulke toestanden zeer gemakkelijk tot bur geroorlog leiden. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 3 Sept. Heden middag zou een jeugdigen hengelaar, de jongeheer d. G. alhier, zich in den Demer gaan oefenen met de zich daarin bevindende visschen te gaan verschalken. Nauwelijks aan den gang stortte hij voorover en ging z.g. kopje-onder. Gelukkig was de kindermeid er bij, die den zesjarigen liefhebber tijdig bij een zulk een kostbaren halsketting verkoopen ging. Je bedenkt niet, dat je, wanneer men mij pakte en van schuld overtuigde, daardoor niet weinig gecompromitteerd zoudt worden en er een on- uitwischbare vlek op den naam, dien je thans draagt, zou komen. Want je kan toch niet willen en gelooven, dat ik een diefstal voor mijn rekening zou nemen, dien ik niet beging. »En wat,« zei Marie bevend, »wat kan men u ten laste leggen, waardoor uw vlucht en zulk een som noodig is?« Kielsky zweeg een oogenblik; dan zei hij som ber: »de nood heeft me gedwongen valsche wis sels te maken en men is me op 't spoor. Men legt me dit niet alleen ten laste, ik heb het,« zei hij met nadruk, werkelijk gedaan. been greep en daardoor enstige gevolgen voor kwam. BAARDWIJK, 5 Sept. In deze gemeente is eene liedertafel opgericht, die, onder directie van den heer L. van Cromvoirt, a.s. Maandag een matinée zal geven bij den heer W. Pullens. LEERDAM, 5 Sept. De doleerenden alhier hebben zich tot eene gemeente gevormd, die hare wekelijksche godsdienstoefeningen houdt in de zaal »Kunstmin,« welke zij tot dat doel van de gemeente gehuurd heeft. Voor de verkiezing van twee leden der Tweede Kamer der Staten-Generaal, werden in geleverd 51 stembiljetten van de 118 kiesgerech tigden alhier. In de zitting van den gemeenteraad werd de rekening der gemeente dienst 1886, voor- loopig vastgesteld in ontvangst ter somma van f30119.84, in uitgaaf f 25262.82£, met een batig saldo van f 8<157.01|. De begrooting der inkomsten en uitgaven der gemeente voor den dienst van 1888 werd aangeboden. Voor de betrekking van onderwijzeres aan de openbare lagere school alhier, hebben zich 16 sollicitanten aangemeld, waaruit een zes tal zal genomen worden om proeven af te leggen van practische bekwaamheden. De heer Temminck alhier, had 1.1. Vrijdag het ongeluk tengevolge het struikelen van het paard uit de tilbury te vallen, waarbij hij ern stige in- en uitwendige kneuzingen bekwam. Binnenland. Er bestaat plan om een Nederl. zwemmersbond op te richten. o De voordracht van het hoofdbestuur van het »Nut« voor de betrekking van secretaris, be staat uit de heeren: dr. J. Nieuwenhuijzen Kru- seman te Gorcum, J. Bruinwold Riedel te Loon en J. J. De Bussy te Bloemendaal. o Men schrijft uit Leiden aan »De Werkmans bode Eenigen tijd geleden werd den gehuwden knechts van de fabriek der heeren Krantz ge vraagd wat zij, als zij eens in de loterij speelden, het liefst zouden trekkeneen mooie winterjas of een gekleed pak. De een zei een winterjas. Wie deze had ver koos natuurlijk een nieuw pak Een coupeur uit een der voornaamste winkels kwam en nam elk naar wensch de maat. Nu voor een paar weken werden 's Zaterdags al 10 pakken uitgereikt. Mijn zegsman, een van de gelukkigen, prees stoffage en model zeer. Hoeveel gehuwde mannen daar nu zijn, weet ik niet; maar als ik zeg 60 a 70, dan schat ik, geloof ik, niet te hoog. Dit behoort zeker dus wel onder de mooie daden. Maar nog meer Ook de zieken worden door de patroons ge steund en onderhouden, terwijl de werklui daar voor niet storten. Niet slechts geldelijk worden zij gesteund, maar ook met versterkende mid delen. Vaak gebeurt het ook, zoo aan een der lieden een vermeerdering van gezin is te beurt gevallen en de heeren hooren het, dat aan moeder-de-vrouw versterkende middelen worden gestuurd. »Sintev-Klaas« krijgt elk voor zijn kinderen, die onder de 12 jaar zijn, een geschenk mede naar huis. o Men schrijft aan het »D. v. N.«: De heer Nieuwenhuis, dien ik een bezoek bracht, is bijna onherkenbaar geworden; de baard is geschoren, het hoofdhaar kort afge knipt en hij ziet er zwak, mager en zenuw achtig uit. Hij is het toonbeeld van iemand, die vervallen is door geesteskrankheid en zelfs zijn stem klinkt abnormaal, dof en hol. Hij verklaarde zich niet te beklagen te heb ben over zijne behandeling in de gevangenis, en vertelde dat men hem de vrijheden had toe gestaan, die met de bepalingen van de wet overeen te brengen waren. Toch had het op hem den indruk gemaakt dat brieven, die van personen van naam en invloed (als professo ren enz.), afkomstig waren, hem bereidwilliger waren verstrekt dan die, wier afzenders den naam van partijgenooten of minder bekende personen droegen. De eerste drie weken van zijn verblijf in de cel was hij verplicht zich bezig te houden met het plakken van doosjes; daarna werd hem be ter werk gegeven, n.l. het kopiëeren van dic taten, en den laatsten tijd van zijn verblijf hield hij zich onledig met het vertalen uit het Fransch; ook deze bezigheid werd hem van buiten de gevangenis verstrekt. In het geheel had de heer Nieuwenhuis ze ven en een halve maand in de cel doorge bracht. o Dezer dagen heeft eene 53-jarige vrouw, ruim 28 jaren gehuwd, in' stilte de echtelijke woning te Haarlem verlaten, met ongeveer f 4000 aan bankpapier enz. Men vermoedt dat zij naar Ame rika is vertrokken. Voor iemand, die "Woensdag bij den betaal meester in Den Haag geld kwam ontvangen, be gon de Prinsesjesdag goed. Hem werd namelijk f 500 te veel betaald. Wanneer nu de betaalmees ter weigert het geld terug te nemen, hetgeen op sommige groote kantoren gewoonte moet zijn, heeft de man een buitenkansje. o Naar aanleiding der in de laatste dagen te Breda en te Zevenbergen voorgekomen gevallen van hondsdolheid bij honden, heeft de Commis saris des Konings in Noord-Brabant het gewone bevel tot het doen dragen van den muilkorf door honden uitgevaardigd voor de gemeenten Ginneken, Etten, Hoeven, Oudgastel, Oudenbosch, Standdaarbuiten, Fijnaart, Klundert, Zwaluwe, Made, Terheijden, Oosterhout, Geertruidenberg, Raamsdonk, Waspik, 's Gravemoer, Dongen en Gilze. Gelijke maatregelen waren voor de ge meenten Zevenbergen, Breda 's Prinsenhage en Teteringen reeds verordend door de betrokken burgemeesters. Bij de wed. Suijker te Vlaardingen is een schoon en mak paard, waaraan de eigenares zeer gehecht was, door een stier die van de ketting was losgebroken, zoodanig met horens in den buik gestoken, dat het paard een oogenblik later dood neerviel. o Van twee knapen, Christiaan Scheffers, oud 11, en Hubert Everaards, oud 6 jaar, die 20 dagen geleden de ouderlijke woning te Weert verlieten en sedert rondzwierven, is Donderdag de oudste te Sittard gezien. Door de maréchaussées onder vraagd, waar zijn kameraadje was, zeide liij dien heb ik in eenen grooten poel nabij de stad ver dronken, omdat hij te vermoeid was langer met mij te gaan.« Terstond werd de aangeduide poel in het bijzijn van den knaap doorzocht, doch vruchteloos. Intusschen houdt de jongen pertinent staande, zijn makker er in geworpen te hebben. Heel onwaarschijnlijk is het niet, -- wellicht heeft de kleine zich echter later uit den niet diepen poel weten te redden. Naar alle kanten zijn maréchaussées uitgezonden, of ergens een spoor van het kind te ontdekken is. Later meldt men dat ook het jongste knaapje terug gevonden is. Zonder de tijdige hulp, door eenige kloeke visschers van Stavoren aangebracht, zouden een schipper met vrouw en knecht van een op het Vrouwenzand gestrande tjalk het leven verloren hebben. Zonder aarzelen hebben deze moedige mannen met hunne jollen de holle zee getrot seerd, en het is hun mogen gelukken de schip breukelingen behouden aan wal te brengen. Een visscherspink, bemand met 5 visschers, kwam Vrijdagmiddag achter een stoombootje de Waal afslepen. Nabij Loevestein viel de p>ink, door het loslaten van den kabel, dwars in de gol ven, waarbij de ranke boot spoedig door de on stuimige baren bedolven werd en daarna zonk. Drie visschers werden spoedig gered door andere visschers, die met hun boot in de nabijheid wa ren de andere twee dreven op een zwaard en de zegen. Uit dezen benarden toestand werden deze ook nog gered door de bemanning der sleepboot. o Twee mannen kwamen met een tilbury dr. Arentz van Amstelveen halen voor een bevalling. Eenige stappen op weg werd hij aangegrepen en in een sloot gesmeten. De aanranders zijn on bekend. Dr. A. kwam met den schrik vrij. - Te Eindhoven is in de stroohulzenfabriek van den heer Van Berckel brand ontstaan, die door den hevigen wind oversloeg op de sigarenfabriek en het woonhuis van den C. aan de overzijde van den weg gelegen. Het woon huis bleef echter behouden. De sigarenfabriek en het magazijn van stroo der hulzenfabriek gingen verloren. - Op het Vrouwenzand bij Stavoren is een tjalk gestrand. De schipper, vrouw en knecht werden met moeite gered. - Aan een bezoeker eener tapperij op den O. Z. Voorburgwal te Amsterdam is door een onbekende een bankbiljet van f 300 en twee bankjes van f 25 ontvreemd. Een matroos van het te Zaandam liggende Engelsche vaar tuig Ren jen'' geraakte in de Spooksteeg te Amsterdam in twist met een straatventer en bracht dezen met een mes een ernstige ver wonding toede dader .is gearresteerd. De gekwetste is naar het Binnengasthuis gebracht, een kameraad van den matroos werd door het publiek daarop zoodanig mishandeld, dat hij eveneens naar het Binnengasthuis moest ver voerd worden. - Door een onbekende oor zaak onstond brand in de boerenbehuizing van den heer F. A. Zijlker te Nieuw Beerta. De schuur, tot den nok gevuld met graan brandde geheel af. Het woonhuis bleef behouden. - Uit de Prinsengracht bij de Brouwersgracht te Amsterdam is het lijk opgehaald van een jeug dig vrouwspersoon, in verregaande staat van ontbinding. Het werd naar het gasthuis ge bracht. - Donderdagnacht is er een kleine brand geweest in het kolenhuis der kruitfa briek bij Muiden. Men was het vuur, ont staan door broeiing der houtskolen, spoedig meester en kwam dus met de schrik vrij. - Uit de derde verdieping van een huis op de Heerengracht bij de Hartenstraat te Am sterdam is omstreeks twaalf ure een dienstbode, bezig met glazenlappen, op straat gevallen. Voor dat de brancard, waarmede zij naar het gasthuis zon worden vervoerd, aanwezig was, gebracht. Een 7-jarig meisje uit Hees dat op weg was naar Nijmegen, is al spelende onder een kar gekomen. Een wiel ging haar over de borst en hoofd. Het kind was onmiddellijk een lijk. - Aan den stoomhoutzaagmolen van den heer R. W. Roggenkamp te Delfzijl had een onge luk plaats. Terwijl de machinist Schut zich in de machinekamer bevond, sprong de ketel der machine; dientengevolge kreeg de man zware brandwonden. Zijn toestand schijnt evenwel niet gevaarlijk. Een zoontje van 4 jaar dat juist bij zijn vader in de machinekamer was, werd even eens getroffen en gaf weinig teekenen van le ven. - Een pakhuis te Tiel, waarin chemicaliën bewaard werden en een behangerswerkplaats ge houden werd, is uitgebrand. De belendende per- ceelen leden veel schade. - Te Amsterdam is Zaterdagavond een kind in een regenput geval len en daarin verdronken. De ouders waren even uitgegaan om wat speelgoed voor den kleine te koopen, die den volgenden dag vijf jaar wor den zou. In de districten Dokkum, Alkmaar, Zierikzee, Goes en Middelburg zijn de vorige leden her kozen. Gelijk wel te verwachten was, hebben ook deze districten geen verandering gebracht in de samenstelling der Kamer. De liberale meerderheid zal dus blijven bestaan uit 47de herstemming te AVinschoten brengt in elk geval één liberaal in de Kamer. De rechterzijde die samengesteld was uit 19 anti revolutionairen, 19 Katholieken en 1 conserva tief, verliest den eenen consei vatief, wiens zetel door een Katholiek is ingenomen, doch het zal van de herstemming te Leiden afhangen, waar twee Katholieken tegenover twee anti-revolutio nairen staan, of de verhouding zal zijn 21 Katholieken tegen 18 anti-revolutionairen, of 19 Katholieken tegen 20 anti-revolutionairen, misschien ook 20 Katholieken tegen 19 anti- revolutionairen. Een opmerkelijk verschijnsel is, dat de anti revolutionaire candidaten bijna overal in stern- mental sterk zijn achteruitgegaan, niet alleen in districten waar hun kiezers maar komen ge tuigen, maar ook waar zij de liberalen na op de hielen zaten. Alleen in Tiel hebben zij het stemmenaantal van 1886 bijeengebracht, bevreesd voor eene liberale overrompeling. De liberalen hebben zich daar echter slecht gehouden, in tegenstelling met Middelburg, waar zij wakker gestemd hebben, bevreesd denkelijk voor over rompeling door de tegenpartij. Aan liberale lauwheid echter is het te wijten, dat Utrecht niet herwonnen is en zij in Leiden niet in her stemming zijn. 325e STAATSLOTERIJ. Prijzen van f 100 en daarboven. 4e Klasse. Trekking van 5 Sept. Prijs van f 25,000: No. 10978; f2000: No. 20030f 400 Nos. 6175 en 14195 f 200 No. 11359; f 100Nos. 14127, 15480, 19280 en 19703. Gemengd Nieuws en Allerlei. Een jong mensch liep in het begin van het badseizoen te Scheveningen langs het strand en bleef met den knoop van zijn demi-saison, dien hij over den arm hield, vastzitten in de kant van de mantille eener zeer gedistingeerde jonge dame. Hij bleef terstond staan, maakte duizend exuses en zeide lachend, terwijl hij zijn best deed om zich los te maken »Ik ben zeer aan u gehecht, juffrouw. »De gehechtheid is wederzijdsch, mijnheer,* was het antwoord der volstrekt niet preutsche schoone. »En dan zegt men nog, dat onbekend onbe mind maakt,hernam het jonge mensch, dat zich nog altijd te vergeefs trachtte los te maken, daar hij vreesde de kant te scheuren. Mijnheer,répliceerde de dame, »u schijnt den band van gehechtheid niet met geweld te willen verbreken. Mag ik u eens helpen Volstrekt niet, juffrouw. Om u de waarheid te zeggen, wenschte ik wel, dat hij niet ver broken kon worden.* »In dat geval zou ik u voor den rechter moe ten brengen. »Heb ik dan zóó zwaar misdaan *Dat zou hij, mijn vader, dienen uit te maken. Op dat moment der vluchtige conversatie wik kelde de knoop zich los uit de kanthet jonge mensch groette zeer beleefd en..., is kort daarop met de dochter van den rechter in 't huwelijk getreden. Voor 50 a 60 mille moest de haven van Wageningen hooger opgedanid, uitgediept, wat verbreed, ommuurd en meer toegankelijk gemaalit worden. Begunstigd door laag water en goed weder, was er in den afgeloopen herfst en gedu rende den winter reeds heel wat verricht, zoodat het werk weldra zou kunnen opgeleverd worden, toen plotseling de pas opgetrokken muur, nadat er eene massa natte modder achter was gestort, omsloeg, en de zware ijzeren verbindingen, daarop bevestigd, als glas brakenook naar men zegt wijl het z.g. ankerwerk voor den druk te fijn genomen was. Daar nu wordt beweerd dat de aannemer volgens bestek, met goedge keurde materialen en onder dagelijksch toezicht heeft gewerkt en gehandeld, en de doodonschul- digen ingezetenen toch niet wel de schade kunnen lijden, vermoedt men dat naar oud recht de mannen van studie, kunst en gezag de te maken kosten wel op zich zullen nemen. Het volgende komt er van voor in de Wagen. Courant« Wel arme Wageningsche haven, Hoe treurig is 't met u gesteld! AVat al, in spe, geroemde gaven fWT-li i i i T T. m 1

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2