org? verstopt mochten vinden, den directeur David van der Keiler en 't Rijk een dienst zullen bewij zen, met de opzending in bruikleen of ten ge schenke. Thans prijkt de kerk slechts met een bordje, waarop de psalmen worden afgekondigd en een offerbus. Men heeft getracht de naakt heid der wanden eenigszins te bedekken, door 't aanbrengen van een wapenbord en een model van Tromps grafmonument. En nu treden we van de eene Katholieke kerk in de andere. Allereerst in een uit de 13de eeuw, een getrouwe navolging van de Cistercienser abdij te Aduard, vervolgens in een uit de 15de eeuw, met motieven ontleend aan kerkgebouwen te Deventer, Ransdorp en Wouw; onder de ver sieringen merken we op een muurschildering, voorstellende Maria's kroning en de legende der tienduizend martelaren. De predikstoel, uit ge sneden hout, is afkomstig uit een nonnenklooster te Uden. Een der schoonste navolgingen is No. 172, 14de eeuw. Kampen leverde hier de gewelven en ramen, Den Bosch baldakijnen, waaronder twee beel den geplaatst zijn, Haarlem tapijten, Kiederich een altaarstuk met verscheidene heiligenbeelden, Edam banken uit de O. L. Vrouwe kerk, Gouda producten van houtsnijkunst, Naarden zijstuk ken van een kerkorgel, enz., alles tot een schoon geheel vereenigd. Eén ding is maar jammer bij deze Gothische gebouwen, dat de ontwerper, de heer Cuijpers, door de weinige ruimte te kort moest doen aan den eisch der Gothiek, d. i. de bizondere bouwkunst, bestaande in hooge ge welven, die door hun diepte een eigenaardigen indruk maken. Thans is van de bestaande kruisgewelven zooveel partjj getrokken als mo gelijk was, en in alle afdeelingen trekken deze om hare fraaie beschildering terstond de aan dacht. Een schoone voorstelling van Gothischen bouwtrant levert ons de nabootsing der 0. L. Vrouwe kerk te Roermond met beschilderd glas raam en graftombe van Gerard van Nassau en zjjne gemalin, uit den aanvang der 13de eeuw. Al voortgaande gaan we steeds in tijd terug en komen door het Romaansche tijdvak, 11de en 12de eeuw, dat zeer bezienswaardig is, in den tjjd van Karei den Grooten en wel in de door hem gestichte kapel der St. Servatiuskerk te Maastricht. Hier zijn enkele curiositeiten of af gietsels bjjeengebracht, doopvonten en grafzerken uit den grijzen tijd van 't Christendom. Zelfs een vluchtige wandeling als deze geeft den indruk dat in de benedenzalen van ons nati onaal Museum niet minder kunstgenot te smaken is dan op de bovenverdieping, en er is dan ook niemand, die hier een vluchtig bezoek brengt, of hij gaat heen met het vaste voornemen spoedig terug te komen, om al dit schoons meer nauw keurig in oogenschouw te nemen. o Entree wordt niet geheven; ieder fatsoenlijk persoon mag vrij binnengaan. Buitenland ENGELAND. Maandagavond ontstond in den schouwburg te Exeter gedurende de voorstelling een brand, waardoor het gebouw geheel is vernield. Uit nadere berichten blijkt, dat het verlies aan menscheulevens veel grooter is, dan eerst werd vermoed. Er zijn reeds 122 lijken gevon den, meest van het publiek op de galerijen, dat, daar er slechts één enkele uitgaug was, zich niet bij tijcis kon redden. Men vreest, dat van de 190 personen op de galerij 140 zijn omge komen. Zij, die in het parket, het parterre en op den eersten rang waren gezeten, ontkwamen voordat de vlammen zich verspreidden, doch in het vreeselijk gedrang werden velen gekwetst. Het schouwburgpersoneel is gered. De brand brak uit tegen het einde van het 3e bedrijf van Sims' drama Romany Rye;« het was half 10 en de schouwburg was goed bezet. Plotseling werd het gordijn neergelaten vlak voor den acteur die zich op het tooneel bevond. Onder het publiek ontstond eenig gelach over hetgeen men een vergissing achtte, doch ecnige oogen- blikken later barstten de vlammen door het mid den der gordijnen weldra bleek, dat het geheele tooneel in brand stond. De paniek, die hierop volgde, was onbeschrijfelijkde vlammen ver hieven zich in een oogwenk tot aan de galerijen, vanwaar het de toeschouwers onmogelijk was te vluchten; velen werden levend verbrand, ande ren stikten; de brandweermannen klommen met reddingladders naar de vensters, doch de meeste personen, die zich daar verdrongen hadden, wa ren om het leven gekomen. Volgens een der acteurs brak de brand uit onder het tooneel en niet in de friezen, zooals aanvankelijk werd ver zekerd een stuk doek zou vlam hebben gevat en de aanleiding zijn geweest tot den brand. Eenige personen die gevlucht waren op het jjzeren balkon boven de portiek, werden met levensgevaar gered. De menigte op straat juichte met geestdrift de redders toe, telkens wanneer zij een der toeschouwers uit den schouwburg redden, die zich te midden der vlammen bevond; twee der redders kwamen daarbij om. Het ge heele personeel van den schouwburg kon het schouwburglokaal verlaten door de hoofddeur, welke, van het tooneel toegang gaf tot de straat. De nasporingen werden 's nachts en den vol genden dag voortgezet. Hartverscheurende too- neelen kwamen voor op hét stadhuis, waar al de overlevenden waren bijeengeroepen, om het aantal der ontbrekenden te kunnen opmaken. De slachtoffers waren meerendeels lieden uit de volksklasse, die het volksdrama van Sims waren giian zien en hun kinderen thuis hadden gela ten. Het bleek dat de trappen van den schouw burg opgevuld waren met lijken, waarvan vele half waren verbrand; de vluchtenden waren zoo danig in de te nauwe gangen opeengehoopt, dat alle redding onmogelijk was. boek was al lang haar hand ontgleden en ze speelde met het kind en hield het omhoog, wijd van zich af, opdat het de donkere lokken, die de knaap van vreugde kraaiend trachtte te grijpen, Ti^t in wapnrde bracht i Word typ-vnlaJ-L De ochtendbladen geven als hun meening te kennen, dat de bij het bouwen van den schouw burg genomen voorzorgsmaatregelen niet vol doende waven, en zij vragen de onmiddellijke sluiting van al de schouwburgen, waar zich geen uitgangen bevinden, ruim en talrijk genoeg, om elke ramp van dezen aard onmogelijk te maken. Bij den brand was het aantal der mannen die omkwamen 3-maal grooter dan dat der vrou wen. De directeur van den schouwburg zegt dat, indien het publiek zich slechts een paar minuten kalm had gehouden, allen gered zou den zijn, want van de galerij kon men in het balkon springen en daar waren verschillende uitgangen. Men vond de dooden met de klee- O O ren van het lijf gescheurd. Er waren in het geheel 800 personen in de zaal. De oorzaak van den brand is nog niet met zekerheid bekend. Volgens de laatste opgave zouden bij den brand ongeveer 150 personen zijn omgekomen met in begrip van 6, die aan hun wonden in de hos pitalen stierven. Er zal een fonds worden ge vormd om de nagelaten betrekkingen te hulp te komen. De afgebrande schouwburg was 13 Oct. 188G geopend, nadat in het vorige jaar de vroegere schouwburg was afgebrand. De «Temps« zegt dat er eigenlijk in alle schouwburgen alleen »strapontins« moesten zijn, d. w. z. zetels, die, wanneer men ze verlaat, door een veer naar boven gaan. Koningin Victoria heeft 70.000 pd. st. van het «Women's Jubilee Fund« bestemd voor een fonds voor de ziekenoppasseressen in Engeland, wier aantal op 12000 wordt geschat. o Het Lagerhuis heeft met 117 tegen 42 stem men bij derde lezing aangenomen de bill over het verwerven van kleine stukken land door de boeren in Schotland en Ierland. DUITSCI1LAND. De »Norddeutsche,« sprekend van de belich ten iu de Engelsche bladen en inzonderheid van het bericht v«u den Weener correspondent van de «Daily Telegraphi over de samenkomst der Keizers te Stettin, zegt: «Zooals wij reeds schre ven is iu welonderrichte kringen van een derge lijke bijeenkomst niets bekend. BULGARIJE. Het »Neue Pesther Journal« meent te weten, dat Prins Ferdinand weldra naar Hongerije zal komen om daar gedurende verscheidene weken te vertoeven. De Prins zou voornemens wezen op zijn landgoed af te wachten hoe de toestand zich zal ontwikkelen. Een intiem vriend van den Pr'ns, hieromtrent ondervraagd, heeft het door bovengenoemd blad gegeven bericht niet tegengesproken. o- - Het gerucht heeft te Pesth geloopen, dat Prins Ferdinand Sofia zou verlaten. Dit gerucht is voorbarig. De Prins is slechts van plan naar zijn landgoed te vertrekken. Maar dit wordt toch als eene abdicatie beschouwd. ZWITSERLAND. Het juarljjkscli congres van den Vrede- en Vrijheidsbond is te Genève niet zeer vreedzaam begonnen. Na een heftige discussie, door den afgevaardigde van Vaucluse, Gaillard uitgelokt, werd de zitting opgeheven en Gaillard nam zijn ontslag als lid van het centraal-comilé. ZWEDEN. Men zegt, dat de Koningin van Zweden, die in het begin van den zomer eene operatie onder ging, zich in een zorgwekkenden toestand be vindt. Zij is thans aan het Malar-meer en ont vangt niemand. De Koningin is 51 jaar oud. SPANJE. Op het eiland Cuba lieersehen de pokken met groote hevigheid. Omstreeks de helft der ge vallen loopen doodelijk af. Te Santiago de Cuba komen dagelijks gere geld een tiental sterfgevallen aan pokken voor. ITALIË. De Paus zal zijn geboortestadje Carpiento, dat op eene hooge rots ligt en dikwijls gebrek aan water heeft, met een waterleiding begifti gen. IIIBPB—C—BMMM—I Illi IMIMHIMBBCaHM—II Bekendmaking. De Burgemeester van Heusden Gelet op de circulaire van den heer Commissa ris des Konings in deze provincie van den 19 Au gustus j.l. (Prov. Bijblad no. G8), houdende mede- deeling tan het ontdekken van den Coloradoke ver in Duitschland Noodigt de ingezetenen uit, de grootst moge lijke waakzaamheid in acht te nemen en bij even- tuëele ontdekking van insecten, overeenstemmende met de in 1877 op groote schaal verspreide, en ter gemeente-secretarie voorhanden zijnde, be schrijving en teekening van den Coloradokever, daarvan onverwijld bericht te zenden aan het De partement van Waterstaat, Handel en Nijverheid, met bijvoeg'ng van het gevonden insect. Heusden, den 5 Sept. 1887. De Burgemeester, IIoncoop. O ieder ter lezing is nedergele-nl en tegen betaling O O O van 50 cents in afschrift verkrijgbaar is. Burgemeester en Wethouders voornoemd, IIoncoop. De Secretaris, II. J. van Eggklkn. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 9 Sept. Tot onderwijzer aan de R. lv. Parochiale jongensschool alhier is benoemd de heer G. J. Franken, te Olst bij Deventer. In de op Dinsdag j.l. gehouden Raads vergadering hebben de onlangs herkozen raadsle den de heeren S. van Beest en G. van Everdingen, na beëedigiug op nieuw zitting genomen. Daarna werden tot wethouders herbenoemd de heeren vor» A. TT T TT 1..... noemde werd tevens herbenoemd tot ambtenaar van den burgelijken stand. Wij waren iu de gelegenlr-id om in den tuin van den heer A. Verhoeven, voorheen van de familie Bax, een bloeiende Joeka te zien. De sfam dezer plant, die van een eerbied waar- digen leeftijd getuigt, heeft een lengte van 3.S0 meter, waaruit zich op het onverwachtst een stengel heeft ontwikkeld, ter hoogte van 1 meter, die honderden knoppen vertoont, waaruit weldra een blauwe bloem moet te voorschijn treden. Het bloeien dezer plant behoort tot de groote zeldzaamheden. De eigenaar herinnert zich, dat zij nog éénmaal met bloemen was versierd; ter wijl het groot aantal Joeka's iu denzelfden tuin, geen van allen ooit bloeiden. Om de bloem van nabij te zien, moest een stellage worden aangebracht, dat den bezoeker O o direct bij d) bloem brengt. Liefhebbers van bloemen, maken wij op dit zeldzaam feit op merkzaam. Een os, die het leven boven een ge- welddadigen dood verkoos, werd Woensdag niet temin naar de slachtbank geleid. Aangekomen in de slachtplaats van II. Wolf, gaf hij eerst bewijzen zijner ontevredenheid door de ruiten aan de straatzijde te breken, hetgeen een ge weldig oploopje van groot en klein veroorzaakte. Toch waren hem weldra de boeien aangelegd, die hjj nog eenmaal van zich afwierp. Met zorg en eenigzins angstvallig werd dit ten tweeden male beproefd en nauwelijks was men gereed, of weder verheft hij zich en valt door de gla zen binnenpui, waarop het gerinkel der glazen de grootste beteekenis kreeg. Weder, wist men hem tegen den grond te krijgen, maar nu ook voor het laatst en het leven, zoo dapper door hem verdedigd, werd hem ras ontnomen. Ge lukkig werden hierbij ongelukken voorkomen, dat, in die betrekkelijk beperkte ruimte, niet had durven verwacht worden. De gemeente-rekening over het dienst jaar 188G, zooals die door den gemeenteraad voorloop:g is vastgesteld, bedraagt in ontvangst f 18,873.65$, in uitgaaf f 17,359.04$, sluitende alzoo met een batig saldo van f 1514.61. De aan den gemeenteraad aangeboden begrooting voor 1888 bedraagt in ontvangst en uitgaaf f 25,890.80$. Yoor de kosten van het nieuwe carillon, dat in 1888 moet geleverd worden, is uitgetrokken f 5800. Yoor de ver nieuwing der Ilerptsche poort f 500. HERPT. De handboogschutterij «Ons Ge noegen, die kort geleden te Heusden de eerste prijs behaald had, was weer zoo gelukkig, te Tilburg bij het concours de eerste prijs, bestaande in een gouden medaille, te bekomen. NEDERHEMERT, 7 Sept. Gisterenmorgen had op de Maas, tusschen de Noord- en Zuid zijde dezer gemeente, een ijzingwekkend tooneel plaats. Een passagier werd met een roeibootje van de Bossche stoomboot afgehaald. Nauwe- lijks gezeten, stoomt de schroefboot Amsterdam- Maastricht in dezelfde richting. Er is geen tijd meer om te wenden, en het roeibootje wordt verbrijzeld. Men ziet den veerman zich tijdig aan de stoomboot vastklampen, alwaar hij ter stond wordt opgenomende passagier echter verdwijnt in de diepte. Enkele minuten lat »r komt hij weêr boven; wordt direct gegrepen door inmiddels toegesnelde hulp, en aan land gebracht. Op het kasteel van de baronesse Yau Nagell van Nederhemert gebracht, wordt hij liefderijk verpleegd, tot hij weldra vrij wel van den schrik bekomen, zijn reis kan voortzetten. De raad dezer gemeente heeft tot wet houder en ambtenaar van den burgerl. stand herbenoemd de heer Otto Yos. POUDEROIJEN. Alhier is tot wethouder herkozen de heer G. Haasakker te Aalst. WAALWIJK, 7 Sept. In de onderwijzers vergadering gister middag op Musis S^lcrum« gehouden, is de heer Driesen herkozen tot pen ningmeester. Door den heer Moll werd ingeleid: Het onderwijs in ons vaderland vóór 1806, en door den heer Yan der Heijden: De voor- en nadeelen der transpositieleer. BAARDWIJK, 7 Sept. De heer Johs. van Helvoirt is herkozen tot le wethouder. 's GREVELDUIN-CAPELLE. Alhier zal eene telephouische verbinding met liet telegraaf kantoor van Waspik tot stand komen. EETHEN. Van goeder hand vernamen we, dat waarschijnlijk in deze maand eene commissie uit Italië deze provincie zal bezoeken, om heng sten aan te koopen voor eene stoeterij. Denke lijk zul zij ook de provinciale landbouwtentoon stelling te Ossendrecht bezoeken. HEDIKHUIZEN, 7 Sept. In de Raadsver gadering van gisteren zijn met algemeene stem men tot wethouders herbenoemd de heeren Jan van der Aa en A. van der Geld. WOUD RICH EM, 7 Sept. Tot wethouder dezer gemeente is herbenoemd de heer A. Struick, en tot ambtenaar van den burgerlijken stand is herbenoemd de heer J. L. Kingmans en benoemd de heer A. J. de Jong de Bosson. Door den visscher O. Metz alhier is deze week een otter gevangen, welke hij verkocht voor f 2.75. Op de heden alhier gehouden tentoon stelling van vee, uitgeschreven door de Noord- Brabantsche Maatschappij van Landbouw, afd. Almkerk, zijn de volgende bekroningen toe gekend 1 $-jarige hengsten: le prijs niet toegekend, 2e pr. Casper van Helden te Werkendam, 3e pr. H. Donker te Almkerk. l$-jarige merriën: le prijs Govert de Rooi te Dusscn. 2Ujarige merriën: le pr. L. A. Donker te Almkerk, 2e pr. A. Staal te Dussen. 3$-jarige merriën: le pr. F. M. Kooijmau te Sleeuwijk, 2e pr. B. Snoek te Almkerk. Handelspaarden: Zwarte merrie, le prijs en donkerbruine merrie, 2e pr., B. Snoek te Alm kerk. Bruin merrie-veulen le pr. M. Baks te Wou- drichem, 2e pr. VV. Schoenmakers te Almkerk. 1$-jarige stieren: le pr. H. van Huaften te Almkerk, 2e pr. F. Rijken te Dussen, 3e pr. Ter opluistering ingezonden 2^-jarige hengst, eervolle vermelding, Gcbr. IJagooit te Dussen. ALMKERK. Iu de raadsvergadering van 6 Sept. zijn herkozentot wethouder de heer W. van Eeten en tot ambtenaar van den bur gerlijken stand de heer Z. Middelkoop. Ook de heer P. Koekkoek is gekozen tot ambtenaar van den burgerlijken stand. VUREN. Tot wethouder alhier is herko zen de heer A. v. d. Giessen Pz. Binnenland. De verkiezingen voor de Eerste Kamer hebben één verandering teweeg gebracht, die verwacht werd. Utrecht is »oui« en koos dus naast den anti-revolutionairen Elout, den katholieken Van Nispen, in plaats van den heer Iluydeeoper, den beproefden liberaal, die reeds sinds 1858 lid der Eerste Kamer was. Overigens blijft het bij het oude. In Noord- Holland heeft men wel in plaats van den heer Pijnappel den heer Rutgers gekozen, maar toen deze bedankte, den heer Pijnappel met kleine meerderheid herbenoemd. Zoo de heer Pijnappel te conservatief werd geacht, dan is het toch vreemd, dat men in zijn plaats koos den heer Rutgers, die juist de Tweede Kamer verliet, om dat hij met het meer vooruitstrevende liberalisme niet mee wil gaan. In Gelderland was de strijd fel en is het alleen aan de trouwe opkomst der liberalen te danken, dat de anti-revolutionairen niet hebben gezegepraald. o De «Arnh. Ct.« maakte dezer dagen melding van plannen, die ten aanzien eener vermin dering van de gerechtshoven in overweging waren. Van andere zijde deelt men haar nu mede dat nog geen keus is gedaan. o Het gedenkteeken op het graf van wijlen den heer A. Van Lier, is op Muiderberg onthuld en aan de familie overgedragen. o- - Professor Pekelharing is per «Prinses Amalia« naar Europa teruggekeerd, na voor zijn weten schappelijk onderzoek omtrent de berri-berri een tiental maanden in Indië te hebben vertoefd. Tal van personen deden den professor uit geleide. o Het bestuur van het genootschap voor kun sten en wetenschappen ;,i Noord-Brabant heeft zich tot Gedep. Staten gewend tot ondersteu ning der bezwaren, door mr. F. Van Lanschot ingebracht tegen het besluit tot slooping der St. Anthonius-kapel te 's Bosch. Het bestuur wijst in het adres op de kunstwaarde van den gevel der kapel en toont tevens aan, dat voor een restauratie een uitgaaf van slechts f 2500 a f 3000 wordt gevorderd. Een teekening van de kapel, zooals zij na de restauratie zijn zou, is bij de stukken gevoegd. De Rotterdamsche Diergaarde, welke tijdens de kermis ook voor stadgenooten is opengesteld, werd gedurende dien tijd bezocht door 2813 stadgenooten met 382 kolderen en 11.184 hand werkslieden a 25 ets. entrée. Alsnog zal de Diergaarde deze en de volgende weik gratis bezocht worden door 15.016 kinde ren uit de volksscholen en verpleegden in de wees- en godshuizen, welke alsdan tevens uit bijdragen der leden op eenige versnaperingen zullen worden onthaald. o Bij het internationaal zangconcours, te Luik gehouden, werden door de volgende Nederland- sche zang vereen igingen prijzen behaald: «Man- nenzangvereeniging »Cec;lia« te Vaals, 1ste prijs; «Mannenkoor »Cecilia« te Amsterdam en «Roermonds Manneukoor«, ieder de 2e prijs; «de Vereenigde Zangers« te Amsterdam en «Eindhovens Mannenkoor*, ieder de 3e prijs; «Haarlems Zanggenotde 4e prijs en «Kunst na Arbeidte Amsterdam de 5e prijs. De lie dertafel «Onderlinge Oefening« te Amsterdam venwerf eene eervolle vermelding. o Bij den wegwedstrijd, door de Haarlenische vélocipède-Club, van Velsen naar Alkmaar en terug gehouden, is de le prijs behaald door J. Faber van Haarlem, de 2e door A. C. van den Biesen van Amsterdum, de 3e door Tjeenk Willink van Haarlem er waren 5 mededingers. Nog had een wegwedstrijd van den Culein- borgschen Wielrijderskring plaats van de over zijde der rivier de Lek te Culemborg over Schalk wijk tot Wijk bij Duurstede en terug. Van de buitenleden werd de le prijs, een verguld zil veren medaille, behaald door den heer M. W. A. J. Aertnijs uit Eindhoven; de 2e prijs, een zilveren medaille, door den heer Thijsscn uit Nijmegen. Van de leden van den Culeinborg- scLen kring viel de le prijs ten deel aan den heer R. L. Otten, de 2e aan den heer II. C. Dresselhuys. Bij het langzaam rijden behaalde de heer Frijlink uit Lith den prijs. o De komst van Doniela Nieuwenhuis te Rot terdam, heeft aanleiding gegeven tot ernstige wanordelijkheden. Het Volkskoffiehuis, waarin de socialisten vergaderden, werd door de anti-socialisten aan- o o o Büugkmkkster en Wethouders van Heusden brengen ter openbare kennis, dat de Gemeente- Begrooting voor het dienstjaar 1888, zooaL die aan den Raad is aangeboden, van af heden gedurende 14 dagen ter Secretarie voor een Heusden7 September 1887.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2