Buitenlandseh Overzicht. De zaken in het Oosten blijven met eenen sluier bedekt voor het groote publiek. Het is mogelijk, dat er diplomaten zijn die volkomen juist meenen ingelicht te wezen, maar het zou ons toch niet verwonderen als zelfs deze zich vergisten. De stemming van leger en volk in Bulgarije schijnt niet alleen verdeeld, maar ook zeer ongestadig te zijn, en vandaar dat er zoo moeilijk iets met zekerheid omtrent het lot van den jeugdigen vorst van Bulgarije te zeggen valt. Een der meest gelezen Fransche bladen ontving b.v. het volgende bericht, dd. 10 Sep tember, uit Weenen: »De Bulgaarsche minister Stranskj is hier dezen ochtend aangekomen. Officieel wordt als aanleiding tot deze reis genoemd de noodzakelijk heid waarin het Bulgaarsche bewind zich bevindt om eene leening te sluiten. Ik kan u evenwel uit zeer goede bron mededeelen, dat de heer Stransky te Weenen is gekomen om eene laatste poging aan te wenden bij de Oostenrijksche regeering. Wat de officieuse telegrammen uit Sofia ook mogen vertellen, de toestand van vorst Ferdinand, verlaten door alle partpen, is hoogst critiek. Als de heer Stransky niet slaagt, zal de vorst de kroon nederleggen. Men zegt hier zelfs, dat Stransky de akte van troonsafstand reeds bij zich heeft. Eene bijzonderheid, welke ik dezen ochtend vernam, bewijst dat de vorst zijne be slissing reeds heeft genomen. De dokter Neuffer, die naar Bulgarije is gegaan als lijfarts van den vorst, schreef aan dokter Bamberger, dat hij binnen eenige dagen te Weenen zal terugge keerd zijn.« Aan den anderen kant wordt weer verzekerd, dat de vorst zeer goed weet dat niemand den vrede van Europa om Bulgarije op het spel wil zetten, en dat hij er niet aan denkt het land te verlaten, maar integendeel eerstdaags eene reis door Bulgarije gaat maken. Wanneer men bedenkt dat verleden week door geheel Europa telegrammen werden ver spreid, dat de Bulgaai-sche vorst naar zijn land goed in Hongarije zou vertrekken en dat dit het voorspel was van zijne aftreding, terwijl de oorsprong van dit telegram belachelijk was, dan begrijpt men hoe voorzichtig men zulke beweringen moet opvatten. Omdat voor reke ning van den vorst in Oostenrijk een salonwagen op den spoorweg was aangevraagd, werd Europa overstroomd met telegrammen omtrent de aan staande aftreding van vorst Ferdinand! Het is evenwel zeker, dat de vorst eene groote mate van energie zal moeten ontwikkelen, zal hij zich staande kunnen houden, omdat de keizer van Rusland vast besloten schijnt zijnen val te be werken. Merkwaardig is het, dat er eene samenkomst tusschen de keizers van Rusland en Duitschland zou plaats hebben en dat deze bijeenkomst niet is doorgegaan. Maar een feit is het, dat onderhan deld wordt. De oude keizer Wilhelm wil met alle kracht en geweld Rusland tot vriend houden. Nu op het verzet van Bismarck die bijeenkomst niet is gehouden, zal Bismarck weldra een onder houd hebben met Kalnoky, den Oostenrijksche minister van buitenlandsche zaken. Tegelijkertijd zou de Pruisische vorst van Hohenlohe zich naai den Russischen keizer begeven met een volledig uitgewerkt plan tot algeheele regeling van den toestand der Balkanlanden. Dit kan men uit hetgeen geschiedt wel opma ken, dat er van een drie-keizersverbond geen sprake meer is. De »Norddeutsche Allgemeine Zeitung», het welbekende orgaan van Bismarck, dat 10 jaren lang op allerlei manieren aan de wereld heeft verkondigd, dat het drie-keizers ver bond noodig en onvex-mijdelijk is, heeft verleden week openhartig erkend, dat er van een verbond tusschen Duitschland en Rusland volstrekt geen sprake is Het meest opvallend in Bismarcks politiek is wel de vrees voor Frankrijk. Dit is de zwarte nachtmerrie van Duitschland en, al beginnen de Franschen nooit meer den oorlog, dit is toch zeker reeds eene soort van wraak. Maar zullen de Franschen niet eenmaal be ginnen? Deze vraag wordt te meer klemmend nu, wat aan de Fransche natie sinds 1871 ont brak, zelfvertrouwen, thans in verhoogde mate is teruggekeerd. De proef, de vorige week met de mobilisatie van het 17e legerkorps genomen, is, het moet erkend worden, zeer gunstig uit gevallen. De reservisten zyn spoedig opgekomen en bleken even goede soldaten als de reeds onder de wapens staande. Wil men hoox-en tot welke conclusie een Fransch officier kwam, die deze mobilisatie van begin tot eind heeft bijge woond? Ziehier wat hij zegt: »Ik heb dikwijls de jaarlijksche manoeuvres in het kamp van Chalons onder het keizerrijk bijgewoond. Zij waren over het geheel niet beter, in onderdeelen misschien meer volmaakt, maar in aantal oneindig minder. Welnu, wij vergeten het nooit, het is het aantal dat ons in Augustus 1870 ontbrak. De Fransche natie kan nu allicht gaan meenen, dat zij weer onoverwinnelijk is. Gelukkig kost zelfs een roemrijke oorlog zooveel menschenlevens en geld, dat zelfs de Franschen niet zoo gemak kelijk zich weer in den krijg zullen storten, te meer daar men thans wel als zeker kan aan nemen, dat van een verbond met Rusland wel niets zal komen. De berichten uit Ierland wox-den ex-nstig. Te Mitchelstown heeft feitelijk het volk aan de politie eene nederlaag toegebracht, zoodat in het Parlement het lersche lid O'Connor verklaarde, dat hij trotsch was op het lersche volk. De aanleiding tot dat gevecht was eene meeting om de verontwaardiging des volks uit te druk ken over een bevel tot arrestatie van den af gevaardigde O'Brien. De politie heeft de wijk moeten nemen in de kazerne en werd daar belegerd. Toen hebben eenige agenten uit de ramen geschoten en daardoor wei-den twee men schen gedood en velen gewond. De afgevaardig den Dillon en Labouchere zyn toen persoonlijk de politie tusschen beiden getreden, terwijl toliilrhpid het vnlk tot bedaren brachten. schrikkelijkste strijd ware ontstaan. Deze ge volgen van de houding van het Engelsch Kabi net waren te voorzien. Buitenland. ENGELAND. Bij den brand te Exeter kwamen twee machi nisten van den schouwburg om60 lijken zijn reeds herkend. De Gemeenteraad heeft een in- schx-ijving geopendreeds is ruim 25000 gld. bijeen. Een man, die met zijn vrouw omkwam, een verwer, laat 11 kinderen achtereen vrouw, die haar man bij den brand verloor, blijft met 7 kinderen zitten en is krankzinnig geworden. Men schat het aantal hulpbehoevenden op 1000; 50 a 60 menschen zijn voor het leven verminkt. o Ilet ^Trades' Union"-congres te Swansea heeft besloten een beweging op touw te zetten, om den werkdag op 8 ui-en te bepalen en Zaterdag evenals Zondag tot vrijen dag te verklaren. Zoodoende zouden in de fabrieken 700.000 werk lieden meer kunnen worden gebruikt. Het Con gres besloot in 1888 te Londen een internatio naal werklieden-congres te doen houden en een bond te vormen, ten einde bij verkiezingen de wex-klieden-candidaten te steunen. SPANJE. Hevige stormvlagen hebben den omtrek van Toledo verwoest. BULGARIJE. Op last van den Bulgaarschen Minister-presi dent, is Radoslavoff gevangen genomen, beschul digd van hoogverraad. ZWITSERLAND. In het kanton Bern wonen 300 aanhangers van de Mormonenzij hebben hun hoofdkwar tier te Bern en hun hoofd is een Duitscher, Schoenfeld, die daar sedert 1884 woont, in Utah een aantal vrouwen en kinderen heeft en den titel van bisschop voert. AMERIKA. De inwoners van Philadelphia maken zich gereed het 100-jarig jubilé van het aannemen der constitutie van de Vereenigde Staten op 17 September 1787 op grootsche wijze te vieren. Het feest zal 3 dagen duren en den 15n be ginnen met een optocht, waarin de werkzaam heden der verschillende industriën op groote wagens aanschouwelijk zullen worden voorge steld. Vrijdag zal president Cleveland een revue houden over 30.000 man. EGYPTE. De bezorgdheid over het stijgen van den Nijl neemt toe. Vele landerijen aan den rechteroever van de rivier tusschen Assuan, Girget tot voorbij Luxor zijn vex-nield. Te Luxor zijn de inboor lingen in den grooten tempel gevlucht. De oogst, die bijna rijp was, is op vele plaatsen reddeloos verloren. Caïro is, dank de voortref felijke voox-zorgsmaatregelen, veilig. Te Boulac is een 3 voet dikke muur, die tusschen den spoorweg en de rivier was gebouwd, ingestort. Plaatselijk Nieuws. HEUS DEN, 13 Sept. Na de opening der jacht op 3 September j.l. is gebleken, dat de wildbaan goed voorzien is, daar al menig stuk »wol« door 't moordend lood van de zonen Nimrod's is geveld. Water wild wordt zeer weinig aangetroffen, vermoe delijk een gevolg der langdurige en strenge vooi-jaarskoude, waardoor vele jonge eenden zijn gestorven. WAALWIJK. Ook Dr. van Heijst heeft ge volg gegeven aan zijn voornemen om ontslag te nemen als lid van den gemeenteraad. Thans zijn er vier vacaturen door het bedanken van de heeren Dr. van Heijst, Timmermans Wz., Ingen-Housz en Timmermans van Tux-enhout. Verleden Donderdag had de oud-burge meester, de heer F. A. D. van der Klokken, het voorrecht zijn tachtigsten verjaardag te vieren. Groot was de belangstelling, die de in alle op zichten nog zeer krasse oude heer van vele zijden mocht ondervinden. Ouder gewoonte brachten de beide harmonieën hem ovaties, die bij het prachtige weder door een talrijk publiek werden bijgewoond. Te Tilburg zijn tot wethouders herbenoemd de heeren J. A. H. Diepen en J. A. A. Kersten. Te Baardwijk (tevens tot ambtenaar van den Burgerlijken Stand) de heer J. van Helvoirt Lz.; te Vrijhoeve Kapelle de heeren W. Heijmans en P. van Dommelen, te 'sGrevelduin Kapelle de heer W. Hagoort; te Loonopzand de heer M. Ver meulen; te Sprang de heer Dk. Soeters. WIJK. Tot wethouder dezer gemeente is herkozen de heer A. van Wijk en gekozen de heer R. Putten, en gekozen tot ambtenaar van den burgerl. stand, de lieer J. Bouman. BABILONIENBROEK. De Duitsche hengst »Nelson« alhier bij de Gebr. de Bruijn gesta tioneerd, is op de tentoonstelling te Hoorn met den eersten prijs bekroond. AALST. Op de landbouw-tentoonstelling, van wege de Hollandsche Maatschappij te Hoorn gehouden, is de heer A. Maas alhier, met zijn donkerbruine hengst, met den eerste en eerepiijs bekx*oond. Verleden jaar verwierf hij met den zelfden hengst te Gorcum ook den eersten prijs, doch te Tiel, waar hij in Juli j.l. mede had gedongen, werd hem geen prijs toegekend. WOUDRICHEM. Bij de aanbesteding door burgemeester en wethouders gehouden voor ver bouwing der onderwijzerswoning, waren vijf in schrijvers: M. van Gooi voor f 1220; C. Verzijl f1185; G. Struik f1183; II. Tankens f1319 en P. M. Bron voor. JU43& Binnenland. Mr. M. J. Pijnappel heeft zijn herbenoeming tot lid der Eerste Kamer niet aanvaard. Naar hij aan het »Hbl.« mededeelde, heeft hij bedankt, omdat hij bij de tweede lezing noch vóór de additioneele artikelen zou kunnen stem men, zonder zijn eigen overtuiging geweld aan te doen, noch daar tegen, zonder in strijd te handelen met de gebleken zienswijze van de meer derheid der Provinciale Staten. o Naar uit goede bron vernomen wordt, is tot burgemeester van Den Haag aan den Koning voorgedragen Mr. W. K. baron Van Dedem, afgevaardigde ter Tweede Kamer voor Hoorn. o Benoemd tot secretaris der Maatschappij tot Nut van 't Algemeen, de heer dr. Kruseman, di recteur der Hoogere Burgerschool te Gorinchem. o De betrekking van architect en opzichter van publieke werken in de Transvaal is, naar »De Volksstem« van Pretoria vernam, aangeboden aan den heer Wierda, een gunstig in Nederland bekend ingenieur, die het aanbod aangenomen heeft en over eenige maanden verwacht kan worden. v.°— Bij de wielerwedstrijden, die Zaterdag van wege de Amsterdamsche Wielerwedstrijdvereeni- ging te Amsterdam gegeven werden, is de heer Kiderlen in de eerste race gevallen. Zijn wie- Ier was gebroken en daarbij had hij zich aan den voet bezeerd, zoodat hij verder niet kon mederijden. Aan de slotrace, wedstrijd op één persoons driewieler, om het meesterschap van Nederland, nam de heer Kiderlen weder deel. Nauwelijks verscheen hij op de baan, of hij werd luide door het talrijk pubfiek toegejuicht, terwijl de muziek te zijner eere eene fanfare ten beste gaf. Hij behaalde bij deze wedstiijd den len pi'ijs, de groote gouden kampioenspenning met getuig schrift. o Tengevolge van gedurig voorkomende schouw burgbranden, welke in den laatsten tijd steeds aan de orde van den dag zijn, hebben B. en W. van Amsterdam gemeend, aan de vele voorzorgs maatregelen die tot heden toe reeds waren voor geschreven, nog een aanmerkelijk aantal te moeten toevoegen. Ook is men met verschillende directiën van schouwburgen aldaar in overleg getreden, om hun personeel, door tusschenkomst van den commandant der brandweer, te onderrichten, om bij eenen eventuëelen bi-and met kalmte en beleid op te treden. o In den laatsten tijd werden er te Amsterdam vele valsche guldens in omloop gebracht. Door de nasporingen der politie is het gelukt den dader, zekere R., op heeterdaad te betrappen, toen hij met het maken van valsche munt bezig was. o Uit Amsterdam wordt bericht, dat in de|vorige week weder eene belangrijke hoeveelheid goud van daar vex-zonden is, naar schatting voor onge veer 3! millioen gulden. o De lust tot landverhuizing blijft op het eiland Flakkee nog steeds groot. Alleen uit de ge meente Ouddorp vertrokken in den loop van dit jaar reeds 213 personen naar Amerika, en weder maken zich anderen gereed om de reis daarheen te maken. o Naar men verneemt, is het verder bouwen van den toren der R. K. kerk buiten de voorm. Oosterpoort te Groningen verboden en reeds gestaakt. De hoogte moet naar de afmetingen van den voet te groot worden. Slechts voor de helft voltooid, helt hij nu reeds naar de kerk- zijde over. o- - Twee maanden is het geleden, dat te Dordrecht de eerste spade in den grond werd gezet voor den aanleg van den Kinderspeeltuin. Thans is het zoover met de werkzaamheden, dat het allernoodigste gereed is en een voorloopig gebruik van den speeltuin gemaakt kan worden. Van den Spuiweg geeft eene solide brug met eenvoudig hekwerk toegang tot het pl. m. 2900 vierkante Meter groot terrein. Eene veranda van 40 M. lengte geeft schaduw, of bij regenbuien eene schuilplaats voor de jeugd, terwijl dicht bij den ingang een portiershu;sje met appendix (dubbel privaat) geplaatst is. De inwijding van den Speeltum zal eerst het volgend voorjaar geschieden; dan zal alles in orde zijn. Bij wijze van proef zouden nu Maandag en volgende dagen in den tuin worden uitge- noodigd, door tusschenkomst der hoofden van de gemeentelijke-, christe^ke- en roomsch-katho- b'eke scholen, de leerlingen der hoogste klassen, tot een beperkt getal. (N. R. Ct.) o Naar de »M. C.« verneemt, is door den minister van oorlog, tengevolge van de bekende zaak, het contract voor de levering van vleesch aan het garnizoen te Middelburg met den slager Bij gelegenheid van een huishoudelijken wed strijd bij het korps pontonniers te Dordrecht, werd door den commandant aan den sergeant Leu een zilveren remontoir overhandigd, als blijk van waardeering voor diens flink gedrag en tegenwoordigheid van geest, betoond bij het red den van een der manschappen bij het korps. Bij het slaan toch van eene brug bij Krimpen a.'d Lek, raakte de milicien B., bij het werpen van een anker, over boord, doordat de knop van den ankerstok in den broek van B. bleef haken. Toen de milicien B. niet spoedig boven water kwam, vermoedde de sergeant Leu, dat hij nog wel aan het anker vast kon zitten, haalde on middellijk het anker op en zag zijn vermoeden bewaarheid, daar hij, met het anker, den mili cien B. ophaalde. Eenige oogenblikken dralens en de milicien B. zou zeker verdronken zyn. Men schrijft uit Rotterdam Vrijdag bood de stad een tragisch-comischen aanblik. Bij menig feest werd niet zoo druk gevlagd als thans het geval wasal wat her berg of winkel heeft, had uit voorzorg om zijn eigendom te beschermen de vlag uitgestoken. De gemoederen waren vrij opgewonden en hier en daar kreeg het zelfs over dag den een of anderen socialist, die zich op straat vertoonde, met troepen tegenstanders te kwaad. Tegen den avond vertoonden zich weder zin gende troepen, uit kinderen bestaande, doch waarbij zich later grooteren aansloten. Algemeen liep het gerucht dat men Vrijdag avond in 't bijzonder een bezoek zou brengen aan het oostelijk deel der stad en het aangren zende Kralingen, waar ook nog socialisten woonden. De politie liet echter al zeer vroeg in den avond patrouilleeren en de zingende troepen uiteen drijven. Dat belette evenwel niet, dat nog hier en daar ruiten werden ingeworpen, zooals in de Tuindersstraat, Aert van Nesstraat, Jacobusstraat, Gouvernestraat, enz. Wat het oostelijk deel der stad betreft, moes ten vooral de Slakade, Vlietkade en Catharina- straat het ontgelden. Vooral op een hofje aan de Slakade, waar een socialist woonde, werd gruwelijk huis gehouden. De man vluchtte op het dak en durft zich niet vertoonen, daar ook de buren, welke te zijnen pleiziere schade leden, hem evenzeer bedreigen. Een paar bekende be stuurders van de vereeniging Algemeen Stem recht», welke naar sommigen beweerden ook met de socialisten in verband stonden, werden ook opgezocht en was het 't volk niet genoeg dat zij de vlag vertoonden, maar zij moesten deze ook kussen. Enkele groote winkeliers hadden hun win kelruiten met planken dichtgespijkerd, doch in de stad zelf bleef het over het geheel rustig, ten minste veel rustiger dan vorige avonden. o De Zaterdag-avond brengt te Rotterdam re gelmatig eene buitengewone drukte. Ook j.l. was dit het geval, doch eer in verminderde dan in verhoogde mate. De politie zond aanhoudend, tot in den vroeg-nacht, sterke patrouilles in alle richtingen uit, doch de rust werd nergens gestoord. De verwachting, die men Viijdag uitsprak dat de wanordelijkheden een einde had den genomen, werd derhalve niet beschaamd. De stad heeft in alle opzichten haar gewoon aanzien hei-nomen. Te 10| uur is op de Kruiskade een man op aanwijzing van eenen burger gearresteerd, die in de Batavierstraat bij eenen barbier eene ruit had ingeslagen. o Uit Rotterdam wordt aan het »Utr. Db.« het volgende gemeld: Men kan zich buitenaf onmogelijk een denk beeld maken van de in onze stad aangerichte verwoestingen. Niet alleen zijn van honderden huizen in verschillende buurten de vensterruiten verbrijzeld, maar in de woningen, winkeltjes en hei-bergen van sommige socialisten is ook van binnen alles kort en klein geslagen, en velen hunner hebben ook lichamelijke mishande lingen ondergaan. o Aan het »Hbld.« wordt bericht, dat het zingen van smaadliederen op prinses Wilhelmina, naar men beweert, dereden zou zijn van de verbittering der Rotterdammers op de sociaal-democx-aten. o Domela Nieuwenhuis vertrekt naar het bui tenland, »tot herstel van gezondheid.» o De zucht om zonderling te zijn, heeft zich van een kip te Oploo meester gemaakt. Na eenigen tijd afwezig geweest te zijn, werd zij op een goeden morgen in den kop van een knotwilg opgemerkt, omringd van 12 kuikens, die zij en passant had uitgebroed. Vermakelijker deed zij het twee jaren geleden. Toen bouwde zij een nest boven in een niet gebruikte schoorsteen en op een gegeven oogen- blik zag men haar met haar jeugdig kroost over het dak trippelen. o Uit den trein met paarden en troepen is nabij

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2