eu Alteiia, on de imelerwaard. Zonderlinge Advertentiën. FEUILLETON. Geen Vertrouwen. M 613. ZATERDAG 17 SEPTEMBER. Uitgever: L. J. YEERMAN, Heusden. VOOR Dit blad verschijnt WOENSDAG en ZATERDAG. Abonnementsprijs: per 3 maanden f 1.00. verhooging. tot Advertentiën 16 regels 60 ct. Elke regel meer 10 ct. Groote letters naar plaatsruimte. Advertentiën worden tot Dinsdag- en Vrijdagmorgen ingewacht. Ingezonden stukken Maandag- en Donderdagavond 8 uur. Den vorigen keer hadden de uitweidingen zóó veel plaats ingenomen, dat er ruimte was voor slechts één zonderlinge advertentie. Om mijne be lofte gestand te doen, zal ik de verzameling van mijn vriend nog eens doorsnuffelen en eene enkele advertentie als curiositeit mededeelen. In het Handelsbladvan 24 Jan. 1873 vin den wij de volgende aankondiging »M. L., kapper alhier, heeft eene schoone collectie onzichtbare pruiken en toupets ontvangen. Het publiek wordt uitgenoo- digd ze te komen zien.« Deze advertentie doet denken aan den schilder, wien door zijn vorst eene schilderij besteld was. Hij, de schilder namelijk, was wat lui uitgevallen en had na verloop van eenige dagen nog niets gedaan dan het doek gespannen. De vorst met zijn gevolg kwam kijken en de verraste schilder, die niet verlegen uitgevallen was, legde zijn kunst werk aan de bezoekers uit, er bij voegende, dat de schoonheden van zijn werk alleen te zien wa ren door hen, die van onverdachten adel waren. Allen vonden het dus mooi, want niemand zou willen bekennen dat hij niets zag, daar hij dan den schijn op zich zou laden, dat zijn adel van verdacht allooi was. Een ongelukkige vader, die gaarne mooie uit drukkingen gebruikte, adverteerde: »Mijn zoon Ferdinand heeft het leven verlo ren, tengevolge van een val uit den toren. Allen, die de hoogte van den toren ken nen, zullen beseffen, hoe diep mijne smart is.« Een ander maakte bekend »Het behaagde den Heer, op eene reis naar P., het jongste onzer kinderen aan de tan den tot zich te nemen. Een derde deelde mede, het was in een Duitsch blad Heden morgen overleed mevrouw Hoffinger, kamervrouw van Hare Majesteit, geboren Broes. De eigenaar van een kleêrenmagazijn te Wee- nen annonceerde zijn nieuw model overjassen als volgt »Ter eere van de samenkomst der drie Kei zers te Berlijn, heb ik naar een nieuw mo del vele honderden overjussen laten ma ken, genaamd alliantiejassen. Zij zijn so- liede als de Oostenrijker, weerstand bie dende als de Pruis en duurzaam als de Rus. In het Nieuws van den Dag« van 23 April 1874 lezen wij »Met franco toezending van eenige uitge knipte en uitgekamde haren, kan iedereen van mij inlichtingen verkrijgen a 75 cent het fleschje.« In de »Times« stond eene advertentie in Juni 1862: »Aan menschenvriendenDoor een heer wordt terstond ter leen gevraagd eene som van 150 pond sterling voor onbepaalden tijd. Hij kan geen waarborg geven voor de terugbetaling, en het is wel mogelijk, dat de intrest niet nauwgezet zal worden betaaldmaar door het voorschot zal hij gered worden. Als een inensch en vriend onder deze voorwaarden het geld wil voor schieten, zal dit den steller zeer verwonde ren en verplichten. Punch haalt de volgende advertentie aan, on der het motto »Een man te koop« »Let wel: wanneer de heer T., die kamers heeft gehad in de C.-straat no. 77, niet binnen drie dagen den hond komt halen, dien hij daar heeft achtergelaten, dan zal hij verkocht worden om de kosten te dekken. »Aan den grooten weg is een luchtige kamer te huur, voor een heer van achttien vcet lang en dertien voet breed. Gisteren is in het Casinoeen parapluie in gedachten blijven staan. Wegens gebrek aan ruimte i3 een prachtige doekspeld te koop.« »Een groote, sterke vleugelpiano, octaaf, bijna nieuw, is voor een billijken prijs te koop. Te spreken van 13 uur in de Houtstraat no. 4.« »In de Bokstraat no. 37 zijn op de eerste verdieping nog niet uitgevonden parapluies te koop, ten gebruike bij goed en slecht weer. »Te beginnen met den 15n dezer, zal er ie dere week eene verkooping plaats hebben in rniju huis van boter« Ten laatste nog de onvertaalbare advertentie: »A louer. Deux chambres sur le derrière d'un boulanger, qu'on peut couper en deux. De zonderlingste onder de zonderlinge adver tentiën vindt men natuurlijk in Amerikaansche bladen, waar couranten als paddestoelen verrijzen en weer vergaan, en waar de uitgevers tot de vreemdste middelen hun toevlucht moeten nemen om aan de abonnementsgelden te komen. Wij herinneren ons nog, hoe eenige weken geleden een uitgever berichtte, dat zijne abonnés hem konden betalen met een mooien jongen hond. In 24 uur was zijn geheele bureau vol jonge honden en hij kon maar zorgen, hoe hij ze weer kwijt werd. Een ander, die over slechte betalers had te kla gen, maakte bij advertentie aan zijne lezers be kend »Wij beijveren ons een christelijk leven te lei den en hopen in den hemel te komen. Hoogst aangenaam zal het ons zijn, u ook daar te ont moeten, dat echter niet het geval zal zijn, wan neer gij ons niet betaalt, wat gij ons schuldig zijt.« Deze was beleefd, evenals de volgende: »Het is zeer opmerkelijk, dat nog nooit iemand die geregeld de abonnementsgelden voor zijne courant betaalde, een zelfmoord heeft begaan. Op zeer weinig uitzonderingen na, is een lang leven steeds het loon geweest van eene geregelde vol doening. Het is dus in uw eigen belang, ons da delijk te betalen. »Wij hebben opgemerktzoo adverteert een derde, »dat het niet betalen van den abonnements prijs een er courant in den regel de eerste schrede was tot het bedrijven van misdaden. Mogen onze lezers zich deze waarschuwing ten nutte maken. Anderen zijn niet zoo beleefd. »Hijzoo maakt een redacteur bekend, »hij die den abonnements prijs van zijne courant niet betaalt, moge in een woestijn vol buskruit door den bliksem worden getroffen. Moge hij, wanneer hij een nauwe laars aantrekt, daarin eene zwerm wespen vinden. Moge hij gedoemd zijn een blad uit te geven, welker abonné's allen even gemeen zijn als hij zelf. Moge hij met sterkwater worden ingezeept en met een handzaag door een dronken barbier geschoren worden. De uitgever van een weekblad in Kentucky had zeer slechte zaken gemaakt en moest de uitgave van zijne courant staken. Hij kondigde die sta king op de volgende wijze aan zijne geabonneer- den aan »Wij zijn op de fleschDe haan van Job in diens treurigste dagen was een rnillionnair in ver gelijking met ons. Wanneer op dit oogenblik de maat zout twee centen (bij ons vijf) kostte, zou den wij toch nog niet zooveel zout kunnen koo- pen, als noodig zou zijn om één aardappel te ko ken. Wij leggen dus onze taak neer.« De huwelijks-advertenties zal ik maar laten rusten, hoewel daar ook zeer curieuse onder ge vonden worden. Buitenland. IERLAND. O'Brien werd, toen hij van Dublin naar Cork werd overgebracht, aan de verschillende stations door een talrijke menigte met geestdrift begroet. Te Cork kwamen de burgemeester en een groot aantal inwoners hem tegemoet en zij escorteer den hem naar de rechtbank, van waar hij naar de gevangenis werd gebracht. In een vergadering van den gemeenteraad te Dublin gispte de Lord-Mayor in krachtige taal de houding der Regeering bij de jongste mee tings en noemde hij die een van »terrorisme« en »moorddadig geweld.Hij stelde voor de zaak te brengen »in committee« voor het ge heele Lagerhuis. Men keurde dit goed en nam verder moties aan ten gunste van O'Brien. Bij het stapdje tusschen politie en maanlich- ters te Lisdoonvarna is de hoofdkonstabel Whe- lehan gedood. De politie had vernomen, dat een aanval was beraamd op het huis van Thomas Sexton, die een geboycotte hoeve bewoonde. Whelelian trok er heen met eenige agenten; hij was in gewone kleeren en bleef buiten het huis; men vond hem dood liggen met bebloed hoofd en in het lijf een aantal lcogelwonden. De man was getrouwd en laat 5 kinderen achter; hij was 22 jaren in dienst geweest. Volgens de Central News« was het standje te Ballyporeen bij Mitchelstown van weinig G O L O RAIMUND. (12 Zij gingen naar de slaapkamer der gravin en vonden deze tot hun verbazing in een licht mor gengewaad gekleed voor 't open venster zitten. »Dat is nu eens een blijde verrassing,riep de graaf, haar omarmend, »mijn lieve, goede vrouwben je dan werkelijk beter en zonder pijn Sluit het venster, Paula, het is niet goed v. H zoo in eens aan de frissche lucht bloot te .eilen, en hier« zei hij en nam dienstvaardig t zacht kussen van den kleinen divan, die tegen- haar bed stond, »gij zijt nog zwak, ik zal 't u '■-makkelijk maken. O, Paula, mama heeft geen -etbankje, kind, waar denk je toch aan?« »Dat u mama zelfs niet de minste rust en mij geen oogenblik aan 't woord laat komen, zeide ze lachend. »De grootste weldaad voor haar is, dat we zoo weinig mogelijk spreken en ons niet te veel met haar bemoeien; ik ken, wat dit betreft, mama's aard. Heb ik geen ge- lijk vroeg ze vol liefde en zette zich naast haar op een laag stoeltje. De gravin knikte vriendelijk en streek haar liefkozend over het zwarte haar, maar hare vochtige oogen hingen onafgewend aan de trek ken van haar gade^ alsof ze hem danken wilde voor de liefde, die haar gelukkig maakte en die zij voelde niet te verdienen. »Ik ben heel wel,« zeide ze, »maar Paula heeft gelijk, rust alleen heb ik noodig; en opdat ik die zooveel moge lijk hebben zal, moest ge zoo goed zijn en de partij bij den opperhoutvester von Haldern niet en« zij lachte zonderling, »dan zal ik me wel en licht gevoelen. Welke tegenwerpingen de graaf ook maakte, Paula viel de gravin bij en verzekerde dat kaar tegenwoordigheid want zij bleef in elk ge val thuis voldoende was om den graaf alle zorg te ontnemen. Marie verzette zich daar wel tegen, maar Paula hield vol. »lk bid u, neem het aan,« zeide ze, »want anders zal niemand gaan, daar papa u niet alleen zal laten. Wilt ge uw wil hebben, dan ontneemt ge den opperhoutvester zijn mooie partij, u zelve de verlangde rust en mij den vrijen tijd, dien ik noodig heb om eenige toerustingen te maken voor overmorgen, wanneer mijn man jarig isik moet ook nog een goede plaats zoeken voor mijn portret, dat heden aangeko men is. Ik zal u niet storen; ik blijf in den tuin of op mijn kamer en zal alleen komen, als u me laat roepen. De gravin was overwonnen, en ze was ook tevreden, als ze maar den vorschenden en be zorgden blik van haar gade kon ontwijken. De middagdisch liep stil af. Marie was bleek en sprak weinig; maar men vond dat natuur lijk, ja, Paula gelastte dat zelfs. Toen de koffie gebruikt was, braken de mannen op, de graaf niet zonder teeder afscheid genomen en harte lijke vermaningen gegeven te hebben. Paula begaf zich naar haar kind en wandelde met hem in 't park, en Marie was nu alleen. Maai de diepe stilte, die haar omgaf, bracht den storm, die in haar schuldgevoelend harte woedde, niet tot rust. De eenzaamheid versterkt elk mach tig gevoel, berouw vooral. En toch moest Marie haar alleenzijn nog gebruiken om een nauwkeu rig plan te beramen, hoe ze dat werk zou vol voeren. Vreeselijke bezigheidZij vatte het eene denkbeeld na het andere op, om ze weer te verwerpen, en de voorstelling alleen verstijfde haarr "Nd. Eens dacht ze er ook aan, alles aan lmn^^ggje bekennen; Kielsky kende hem wel graven En zou Schlettendorf vergeven Wel den misstap van haar jeugd, maar nooit het bedrog dat ze jaren lang aan hem gepleegd had. Zijn trots, dat wist ze wel, zou breken voor haar zelfbeschuldiging, maar de huichel achtige leugen kon zijn edel, waarheidlievend hart nooit bevredigen voor de toekomst, en de verlichting van haar hart zou hem den vrede en het zoete geloof van het zijne kosten. Neen, dat mocht niet gebeuren; het bracht geen red ding aan haar, en ze wierp zich in een warm gebed op de knieën, opdat God helpen en ver geven mocht in dezen grooten nood. Marie stond weder op en trad aan 't venster; de rust van den avond lag met gloeiend rood op de toppen der boomen en in den slottuin was alles stil. Zij wilde de daad volbrengen, eer haar man thuis kwam, en ze ging zacht naar zijn kamer om den sleutel weg te nemen, waarmee de deur van het archief geopend werd. Zij vond hem op de gewone haar bekende plaats. Voorzichtig om zich ziend, of geen verspieder haar bemerkte, ging ze met haastige schreden over de galerijdie om het oude, eenvoudige gebouw liep en opende met sidderende hand de zware, eiken deur. Ademloos bleef ze staan in het hooge vertrek waarvan de vensters op één na, dat op den slottuin uitzag, alle met luiken gesloten waren, zoodat de kamers in diepe duis ternis gehuld waren. Marie was honderdmaal met haar man dit vertrek binnengegaan\n nooit had zij daarbij iets pijnlijks gevoeld; maar he den staarden haar die hooge kasten en boeke- plankeu, die met papieren en acten bedekte tafels spookachtig dreigend aan, spotachtige ge zichten schenen haar uit eiken hoek tegen te grijnzen en dreigende stemmen riepen: terug! Marie sloot bevreesd en ontzet de oogen en drukte beide handen tegen haar*- wild kloppend hart. Eindelijk vermande ze zich en liep naar een der tafels. Daar lagen oorkonden, familie- regLters. pro^s-actcn, koop- en verkooppapie- welke kast of kist, de graaf het bewaarde; ze wist niet eens, of hij wel groote sommen in het archief had neergelegd. Ze draalde; daar viel haar blik op een kleine, vuurvrije, ijzeren geld kist, die in den hoek van het vertrek stond. Het was het kerkfonds van het dorp Schletten dorf, welks beschermheer de graaf was. Marie had nog pas geleden gehoord, hoe haar gemaal met Kirn er over gesproken had, dat hij alleen goede obligaties op zicht had aangeschaft, en ze wist ook dat het fonds grooter was dan de som, die ze behoefde. Maarzij draalde; dat zou een drievoudige misdaad zijn, het was de be zitting van een kleine, arme gemeente, heilig goed, want het was aanvertrouwd. Maar toch, wat moest ze doenDe graaf moest het ver goeden, en dan was toch hij alleen de bestolene. Marie legde zachtkens voelend de hand op het slot; ze had den sleutel niet, de graaf droeg hem altijd bij zich aan een sleutelring. Ze moest dus wachten en van zijn slaap, van den rusti- gen, zorgeloozen slaap van een goed geweten, gebruik maken, om hem te onteeren. Ze wan kelde; koortskou schudde hare leden en hare knieën trildenmaar zij vermande zich met kracht en sloop naar hare kamer terug, om het schrik kelijke uur af te wachten. Beneden in het park bij Paula en den jongen woonde in tegenstelling met Marie's vertwijfe lende stemming de rust van het geluk. Lezen, werken en de zoete bemoeiingen van haar kind hadden Paula's tijd tot den avond zeer aange naam gevuld. Ze had met den tuinman over legd, hoe men in den avond van Alexanders geboortedag het park en de terrassen feestelijk en vol smaak met gekleurde lampen verlichten zouwitte rozen zou het in overvloed bezorgen Alexander hield zooveel van haar kuische srnet- looze schoonheidhaar beeld zou er hem uit toelachen. Zij ging ook naar de deur der gravin om te luisteren of alles rustig was; daar binnen echter heerschte diepe stilte eu—p 1 -de Franco per post zonder prijs- OP NIEUW UIT HET DUITSCH VAN

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 1