\>eteekenis en werd er niemand gewond; wel hadden er verscheidene arrestaties plaats. De oude Schinnick, die bp de wanordelijk heden te Mitchelstown doodelijk was gewond, is gestorven. ENGELAND. Men is te Exeter genoodzaakt de puinhoopen van den verbranden schouwburg naauwlettend te bewaken. Er zijn er, die daar beenderen gingen zoeken, om ze in de stad te verkoopen. Voor een been werd f 1.20 betaald; voor een schedel met eenige haren f 6. Eenige personen, die dezen afschuwelpken han del dreven, zijn in hechtenis genomen. O Te Edinburgh brandde Zondag-avond tusschen 11 en 12 uren, even na afloop van de voorstel ling, Newsome's circus tot den grond toe af. Ware de brand tijdens de voorstelling, die door 1000 personen werd bezocht, uitgebroken, dan zou de ramp van Exeter zich ongetwijfeld in nog vreeselijker mate herhaald hebben. Volgens »the Manchester Guardianheeft Koningin Victoria op eene eigenaardige wijze uiting gegeven aan hare belangstelling voor Hr. Ms. Indische onderdanen. Zp neemt, op haren hoogen leeftpd, dagelijks les in de Hindostansche taal. o De echte sir Henry Douglas Tichborne is met zpn nicht Lina Gwendoline getrouwd. Tichborne was een half jaar geleden meerderjarig gewor den; men schat zpn vermogen op 20 millioen gulden. FRANKRIJK. In de officiëele kringen te Parijs is sprake van het bijeenroepen van eene conferentie, waar op de Bulgaarsche quaestie opgelost zal wor den. Eene karavaan van 20 Asbantijnen, 12 man nen, 8 vrouwen en jonge meisjes, zijn in den acclimatatietuin te Paiijs aangekomen. Dat is de elfde maal dat het bestuur van gezegden tuin uit verschillende oorden der wereld inboor lingen heeft laten komen, die tot dusverre slechts bekend waren door het verhaal van reizigers. DUITSCHLAND. Generaal graaf Werder, een der voornaam ste aanvoerders in den oorlog van 1870, is op zpn landgoed in Pommeren gestorven. Het belicht, volgens hetwelk de Regeerin'g spoedig bij den Rijksdag zou komen met een voorstel tot verhooging der graanrechten, wordt tegengesproken. Aan den Prins-regent van Beieren zal een civiele lijst van slechts f 60,000 worden toege kend. BULGARIJE. De correspondent van de »Agence Havas te Sofia, heeft een langduiig onderhoud met prins Ferdinand gehad. De prins wees met warmte het verwijt af, dat hij slechts door eerzuchtige gevoelens geleid werd. Eerder heb ik« zeide hij, »een offer gebracht in het belang van den Europeesehen vrede. Ik loop niet aan den lei band van Oostenrijk, maar volg alleen de stem van mijn geweten. Rusland kan van Bulgarije niet eene Russische provincie willen maken, want er is geen enkele Bulgaar, die van de onafhankelijkheid des lauds weder afstand zou willen doen.« De prins maakt Rusland zijne tegenwoordige houding tot verwijt, daar het met eenigen goeden wil thans alle irriteerende kwes ties had kunnen ter zijde stellen. Mijne taak,« zeide de prins, »is aangewezen en ik wacht ge duldig de gebeurtenissen af.« Vervolgens heeft de prins breed uitgeweid over de binnenlandsche staatkunde van Bulgarije. o Het Journal des Débats* verzekert, op ge zag van berichten uit Weenen, dat de Bulgaarsche minister van oorlog in Hongarije 1000 paarden voor de kavallerie en den trein heeft doen koopen. o Het gerucht betreffende den moord op Stam- bouloff blijft, ondanks de tegenspraak, stand houden. RUSLAND. Katkof's nalatenschap bedraagt volgens de »Minoeta< meer dan drie millioen roebel. Het landgoed Snamenskoje alleen wordt op eene waarde van een half millioen geschat. ZWITSERLAND. De kiezers van Bazel hebben met 2210 tegen 1346 stemmen het ontwerp verworpen, waarbij de verzekering der werklieden tegen ziekten ver plichtend werd gesteld. BELGIE. Er worden proeven genomen om een sneltrein tusschen Antwerpen en Brussel te laten loopen, welke den afstand in 43 minuten zou afleggen. AMERIKA. Het tusschen Guatemala en Mexico sedert eenigen tijd bestaande conflict schijnt weder van ernstigen aard te worden. De Mexicaansche Regeering heeft aan de Republiek van Guate mala te kennen gegeven, dat zij de proclamatie van Generaal Barrillas als President niet erkend. Zij heeft die verklaring gesteund door 3000 man naar de grens te zenden. Guatemala heeft de goede diensten der Vereenigde Staten ingeroe pen. Het voorwendsel is de klacht over de slechte bejegening van de Mexicaansche secreta rissen in Guatemala. o In de vorige maand is te New-Orleans op 81-jarigen leeftpd gestorven zekere Joseph Klar, een der laatsten van de Europeesche landver huizers, die in 1818 aldaar aankwamen en, buiten staat hunne passage te betalen, aan de meest biedenden als slaven werden verkocht. Sommi gen van deze slaven hebben het tot hoog aanzien gebracht, o. a. Christiaan Roselius, die voor 50 dollars verkocht werd aan den uitgever van een dagblad, en die later een van de beroemdste en meest gefortuneerde advocaten in New-Orleans In de Vereenigde Staten is weder eene nieuwe werkstaking uitgebroken. In de anthracite-ko- leDstreek namelijk, hebben twintigduizend man het werk gestaakt, daar eene loonsverhooging van 15 pCt. werd geweigerd. Plaatselijk Nieuws. OSSENDRECHT, 12 Sept. De Algemeene Vergadering van de Noordbrabantsche Maat schappij van Lanbouw belegde heden alhier hare jaarlijksche vergadering; waartoe waren opge komen 18 afdeelingen, vertegenwoordigende 304 stemmen. Na goedkeuring der notulen, der rekening 1886 en vastelling der begrooting voor 1888, had de benoeming plaats van eenen voorzitter, waartoe de heer Van Rijckevorsel, burgemeester van Vught, werd verkozen met 189 stemmen. De heer 11. A. Boll, burgemeester van Eethen, verkreeg 1 9 stemmen. Als onder-voorzitter werd herkozen de heer Scholten van Asschat. Tot leden van het dagelijksch bestuur wer den herkozen de heeren Boll, van Seters en Coolen en gekozen de heer Moll, te Gil ze. Als plaats voor de volgende algemeene jaar lijksche vergadering werd aangenomen Boxtel. Aan de dtie heeren, die te Breda een acte hebben verkregen voor het hoefbeslag, werd een diploma als zoodanig uitgereikt. De beer Boll, te Eethen, leidt :u een adres van adhaesie aan de voorstellen, door de van Staatswege ingestelde landbouw-commissie aan de Regeering gericht, i i zake den verkoop van kunstboter. Uit de toelichting bleek o. m., dat in 1885 48 millioen kilogram vet (meestal margarine) is ingevoerd, terwijl de uitvoer 57 mi'lioen kilo gram bedroeg, hetgeen in Engeland het crediet van onze Nederlandsche boter zeer benadeelt. Het genoemd adres wordt bij acclamatie goed gekeurd. Nadat nog de oprichting van afdeelingen van het Nederlandsche Rundvee- en Paardenstam boek is besproken en daaraan ene toelage is toegekend en eindelijk de aftredende voorzitter tot eerelid van verdienste is benoemd, wordt de vergadering gesloten. HEUSDEN. Het bericht, op den dag der algemeene vergader:ng uit Ossendrecht verzon den, kon, door de nrnder vlugge postgemeenschap aldaar, de drukkerij n:et tijdig bereiken, waarom dit nu wordt opgenomen. Onze verslaggever deelt ons dienaangaande nog mede Werd des Maandags den grootsten tijd in beslag genomen ter bijwoning der algemeene vergadering en met 's avonds te Antwerpen ge zellig uit te gaan, Dinsdag restte ons tijd in over vloed om Ossendrecht met zijne tentoonstelling zeer van nabij op te nemen. Het was of de hemel treurde over deze expositie, want het regeude dat het goot, he!- geen het bezoek niet weinig tegenwerkte. Be halve de exposanten en de leden der keurings commissie, was er dan ook 's morgens weinig publiek. De tentoonstell'ug was vrij goed inge richt maar het tentoongestelde was zeer spoedig gezien. Trouwens, wie zal zich zooveel kosten getroosten om daar te gaan exposeeren. Ossen drecht is ten zuiden circa een half uur van de Belgische grenzen en ten oosten circa twee uur van Zeeland verwijderdmaar noch Belgen noch Zeeuwen mogen hunne producten laten bewon deren. Alles moet uit Noordbrabant komen en het meerendeel acht daar de kosten van vervoer te hoog. Wanneer ze uit onze streek waren op gekomen, ze zouden voorzeker een goed figuur hebben gemaakt. De weinigen die er waren met hunne paarden, hadden dan ook een welverdiend succès. De heer Aile Straver uit Babyioniënbroek behaalde met zijn donkerbruinen hengst »Nelson« den eersten prijs, voor de commissie van remonte- paarden, waaraan f 500 verbonden was, en ver kreeg verder den eersten prijs met zijn vierjarige bruine merrie. De heer Boll te Eethen behaalde den tweeden prijs met zijn 2^-jaiige men'e. De heeren Gebr. Hagoirt te Dussen verkregen den eersten prijs met hunnen landbouwhengst. We namen de gelegenheid te baat om het dorp eens te doorwandelen. Alles was daar in feestelijke stemming. Alle huizen waren met vlaggen getooid. Menigeen had eene Belgische vlag, anderen de Belgische naast de nationale vlag uitgestoken, en weêr anderen hadden de vlag ten onderste boven, n.l. het rood onder. Het nationaliteitsbegrip scheen daar niet sterk vertegenwoordigd. Bijna huis aan huis stond aangegeven, dat er dit of dat te veror beren was. Enkelen hadden een volledig menu op eeu publicatie afgedrukt, anderen vergenoegden zich met de woorden: »restauratie voor vier da- gen«, terwijl de woorden »oesters« en voor een ander publiek »mosselen« de aandacht der honge rige bezoekers tot zich trachtten te trekken. Yoor zoover wij er kennis mede maakten, was het con sumable goed en billijk in prijs. 's Middags ten twee ure klaarde het weder op en kwam een tram uit Bergen op Zoom en later weder een uit Antwerpen met honderden bezoe kers en kreeg dorp en terrein meer levendigheid. Alles woelde dooreen. Zeeuwsche boeren en boe rinnetjes, in hun eigenaardig costuum, met lieve gezichtjes onder de laatsten, en Belgische schoo- nen met hoeden getooid, waarvan de afhangende linten eene breedte van een decimeter hadden. Door een vreemde smaak gedreven, had de re- geliugscommissie ook eene plaats ingeruimd op het terrein voor de tent van »Prinses Pauline*. Pauline is een meisje van 10 jaar, dat 45 centim. groot is en 10 kilo weegt. Het kiud vertelt in 4 talen dat het te Ossendrecht geboren en 10 jaar oud is, met opgaaf van lengte en zwaarte, doet een paar buite'ingen en afgeloopen is de voor stelling, die den bezoeker 30 cent armer maakt. Die vele 30 centen hebben sints de laatste jaren een aardig kapitaal gevormd. Een paar huizen van het terrein verwijderd, zien we een sierlijk heerenhuis, gelegen in een bloementuin. Op den gevel staat met groote gouden letteren, gehouwen nif, Vtjirilsippn l^cinlïiia* vxrrkrmf rln De tram maakte de laatste dagen bizonder goede zaken, 't Is 5 uur geworden en we moeten huis waarts, met nog een 1000-tal personen, hoewel er slechts voor 200 plaats is. Het was daarom eene goede gedachte van een onzer medebezoekers, om 10 minuten terug te wandelen tot aan het Belgi sche douanen-kantoor en daar plaats te nemen. We zagen nu wel den tram bekampen en hadden spijt voor de velen die teleurgesteld werden, maar kwamen toch nog tijdig te Bergen op Zoom voor den trein, om denzelfden avond Den Bosch te be reiken en van daar tot onze bestemming te komen, vervuld van allerlei gewaarwordingen over de beide laatste dagen. Z. M. heeft pensioen verleend aan den heer J. A. Eschauzier, laatstelijk ontv. der dir. bel. en acc. alhier, ad f1667. BOMMELERWAARD. Op de voordracht ter benoeming van eenen poldermeester voor den polder Munnikenland, in plaats van den heer C. de Jongh, zijn gesteld: de heeren J. de Jongh te Brakel, J. M. Bok te Poederoijen en M. van den Bogerd te Brakel. DUSSEN, 15 Sept. Herbenoemd tot wet houder dezer gemeente, de heer J. H. Stael. Met ingang van 20 Sept. a. s. wordt alhier een rijkstelegraafkantoor, ingericht met telefoon dienst, voor het verkeer geopend. Het kantoor zal open zijn op werkdagen van 9 tot 11 uur vm., van 2 tot 3 en van 6 tot 7 uur nm., op Zon- en feestdagen van 8 tot 9 uur vm. Op het verkeer van dit kantoor met alle overige telegraafkantoren in Nederland is het uniform binnenlandsch tarief van toepassing. WELL, 13 Sept. Heden omstreeks 2 uren is door een onbekende oorzaak brand ontstaan in de landbouwerswoning van A. Vesters alhier, welke, met hooi en stroo gevuld, geheel is af gebrand. De bewoners hebben zich met moeite en slechts gedeeltelijk gekleed gered. Van den inboedel is niets gered. Een kalf, 2 varkens, 2 geiten, een partij kippen, de hopoogst van 1886, 30 hectoliter aardappelen enz., zijn in de vlammen omgekomen. De schade voor de bewoners is aanzienlijk, aangezien het huis slechts voor f 1800 en den inboedel voor f 800 was verzekerd. BAARDWIJK, 13 Sept. In den doelen Sora- nus, bij den heer Mulders, had Zondagmiddag het jaarlijksche koning-schieten plaatsmet ge middeld 3 punten per schot behaalde de heer B. Schrijner de overwinning. Het feest werd opgeluisterd door de muziek der Harmonie »L'Espérance« van Waalwijk. 14 Sept. Maandag 1.1. gaf de nieuwe lieder tafel »Tot bloei der toonkuust« hare eeiste uitvoe ring. Het programma werd zeer goed afgewerkt; de moeielijkheden van sommige stukken, zooals die van »Omhoog« van Heinze, waren de zan gers meesterlijk te boven gekomen. Er is geen nummer, waarop aanmerking gemaakt kon wor den, als alleen op het begin der »Avondbede« van Kreutzerdaar was de aanslag niet fijn. De scènes comiques waren kostelijk; vooral het »Semmelquartet« met opzettelijk daarvoor ge maakte costumes en het Juden Quartette wekten een storm van toejuichingen. Door den heer burgemeester werd een woord van lof gesproken tot de liedertafel, terwijl hij ze in de belangstelling der gemeentenaren aan beval in 't bijzonder dankte hij bij een tweede toespraak den presidentden directeur, den pianist en de komiekenten slotte sprak ZEd. tot al de leden der liedertafel en spoorde hen aan ijverig op den ingeslagen weg voort te gaan. De toespraken van den burgemeester wer den beantwoord door den president, die ZEd. dankte voor zijne belangstelling en de lieder tafel verzocht ter zijner eere het »Hij leve lang!« van Yan Paschen te zingen. Onder het zingen van een opgewekt »Lang zullen zij levenvan het publiek der liedertafel toegezongen, eindigde deze prettige morgen. WOUDRIOHEM. Donderdag 22 Sept. a.s. zullen alhier bij den heer Baks gehouden worden de vergadering der Gew. Vereeniging »Noord- Brabant* van het N. O. G. en die van de onderw. in het arr. Heusden. Op het programma komen, behalve de huishoudelijke zaken, de volgende vraagpunten ter bespreking voor, in te leiden dooi de heeren a. Raams. Het onderwijs in de Ned. taal op de lagere school. b. De Boer v. d. Leij. Een blik in de natuur als 's menschen opvoedster. c. Festen. De plantengroei op het eiland Java. Binnenland. Bij de herstemming voor leden der Tweede Kamer was de uitslag als volgt Te Winschoten gekozen Mr. H. L. Diucker, met 606 van de 1110 stemmen. A. Winkler Prins had er 504. Te Leiden zijn gekozen O. Baron van Was- senaer van Catwijck, met 1415 en J. H. Donner met 1393 van de 2442 stemmen. Mr. J. P. Smeele bekwam er 1042 en J. P. H. van Nunen 1029. De uitslag dezer herstemming maakt de partij verhouding in de Kamer aldus47 liberalen, 20 anti-revolutionairen, 19 katholieken. Het laat zich voorzien, dat de heeren Van Wassenaer en De Bruijn Kops heden (Zaterdag) niet beëedigd kunnen worden. Ook laatstge noemde is ernstig ongesteld. o Naar het Haagsche Dagblad verneemt, zou mr. A. J. Roest, officier van justitie te Rotter dam, door het Kabinet zijn voorgedragen voor het ambt van burgemeester der Residentie. o Van wege den Waterstaat wordt de Nieuwe Maas geheel opgemeten en gepeild, ten einde overal de juiste diepte te weten en of er ook stroomverandering heeft plaats gehad, en zulks in verband met den Waterweg van Rotter Jam naar Zee. v candid aten geëxamineerd. Van deze slaagden er respectievelijk 278 en 50, d. i. te zamen bijna 26£ pet. o Ds. F. C. A. Hoogvliet, laatstelijk predikant te Paramaribo, met zijne familie op de terug reis naar Nederland, is den 27n Aug. aan boord van het stoomschip »Oranje-Xas3au« overleden. o In den loop dezer maand nog zal in de zaal »Irene« te Rotterdam een electrisch orgel gereed komen, het eerste instrument van dien aard in Nederland. o Bij de firma Bruning Mühren op den Xieuwendijk te Amsterdam is in werking te zien de Lamson-Kas-spoorweg, zooals reeds vroeger in winkels in Engeland is toegepast. Bij het ontvangen van geld sluit nl. de winkelbediende -i dit m een door een bepaald cgfer gemerkten houten bal, welke hij werpt in een voor hem geplaatst »station,« vanwaar de bal op rails komt en naar het centraalstation rolt: het kan toortje van den kassier. Deze opent den bal, neemt het geld er uit en zendt hem, hetzij met hetgeen moet worden teruggeven, hetzij ledig naar de plaats der afzending terug. En of nu al door verschillende bedienden meer dan een bal wordt afgezonden, verwarring kan er niet komen, omdat de ballen van verschillende grootte zijn en daardoor, onder het voor elk bestemde poortje, langs hun eigen rails loopen. Op deze wijze is een vrij ingewikkeld »spoorwegnet« tot stand gekomen, waarop botsing nog ontsporing kan plaats vinden, want alles gaat met de regel maat van eene machine. De nieuwe cursus aan de rijks-landbouw school te Wageniugen is aangevangen met 113 leerlingen e:i 3 toehoorders. O De uitslag der onderzoekingen, dezer dagen aan den oever van den Nieuw-Neuzenpolder ondernomen, tengevolge der jongste oeveraf- schuiving aldaar, is vooralsnog van bevredi genden aard. Hoewel geenszins vrees voor be langrijk grondverlies bestaat, zullen toch de noodige werkzaamheden binnen kort plaats heb ben, om verderen voortgang te voorkomen. Op het Internationaal congres tegen misbruik van sterken drank, dat te Zurich wordt gehouden, heeft mr. Snijder van Wissenkerlce, die Nederland vertegenwoordigt, mededeeling gedaan van de maatregelen ter bestrijding van drankmisbruik bij ons te lande. Op dit Congres is ook een permanent internationaal bureel samengesteld, dat zal bestaan uit drie leden van het vorige hoofdcomité en vijf van de regelings commissie, terwijl aan het bureel zal worden toegevoegd een vertegenwoordiger uit elk der volgendelanden: Duitschland, Frankrijk, Oosten rijk, Engeland, Nederland, Italië, Amerika, Zweden, Noorwegen, Denemarken, Finland en Canada. Deze vertegenwoordigers zijn nu tevens benoemd. Voor Nederland is daartoe gekozen baron K. T. van Lynden. o De centrale anti-revolutionaire kiesvereeniging O O in het district Winschoten heeft zich verklaard voor de candidatuur van den heer Winkler Prins voor het lidmaatschap der Tweede Kamer. Genoemde heer verzekerde dat hij, Avare hij lid der Kamer geweest, zich geschaard zou heb ben aan de zijde der zeven liberalen, die voor het voorstelSchaepman in zake art. 194 der grond wet stemden. i o Den 5 October a.s. zal de heer R. Koop- mans van Boekeren, de bij vele Nederlanders welbekende schrijver en spreker, zijne 25-jarige werkzaamheid als predikant te Leiden herden ken. o Bij de verloting der landbouwtentoonstelling te Hoorn zijn de volgende hooge prijzen geval len: op 693, jachtwagen met paard; op 1084, zaai werktuigop 1440, veebascule; op 934, grasmaaiwerktuigop 49, hooischudderop 2933, paardenhooihaak; op 2868, Averktuigen voor kaasbereiding; op 799 een paard. o De pas voltooide schouwburg te Rotterdam, ontworpen door den jeugdigen architect J. Ver heul Dz., is Donderdagavond ingewijd. Vrijdagavond wordt de eerste publieke too- neelvoorstelling gegeven en zal er Avorden op gevoerd»De Kiesvereeniging van Stellendijk.* Zaterdagavond zullen de opera-voorstellingen in het nieuwe gebouAV geopend worden met Lohengrin o Als een bijzonderheid meldt men uit Ede, dat G. v. V. aldaar een aardappelstruik te zien is, die eene lengte heeft van 2 M. 3 dM. 9 cM. en eene breedte van 2,25 Meter. De struik is als een wijnstok tegen den muur geleid en bestaat uit niet minder dan 33 stengels. o Uit Amsterdam schrijft men Naar wij vernemen wordt door den officier van justitie alhier wederom een socialisten-pro ces aanhangig gemaakt, en wel te .jen den dich ter van »het Welkomstlied ter eere van onzen voorganger F. Domela Nieuwenhuis na zijne onverwachte invrijheidsstelling 31 Aug. 1887c wijze: »voor koning en voor vaderland, Avaakt ieder jongen meê«, bekend als de kinder-aubade in de Apiil-feesten. De dichter, P. C. de R. volgens onderschrift, volgens Recht voor allenDe Ruyter, zal zich n.l. voor den rechter moeten verantwoorden voor de regels van het couplet, waarin den minister van justitie beleedigende woorden wor den toegevoegd. Het lied werd gedurende de feestelijke ontvangst van D. N. aldaar op Zon dag 4 Sept. in en om het Volkspark* ver kocht en verspreid. o— Men schrijft uit Dordrecht: d. Mooij. Schoolverzuim. e. Van der Sluis. Vergelijkende examens.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2