spoorbrug nog een draaiburg gemaakt, waarvan de pijlers zullen worden beschermd door ijs- brekers. De doorgaande treinen van Berlijn naar Kopenhagen winnen door deze brug een half uur. De geheele bouw zal 7.000.000 kronen kosten. FRANKRIJK. In de porseleinfabriek van Sèvres zullen proeven genomen worden met sommige Chi- neesche middelen om versieringen aan te bren gen. Een sedert overleden Fransche consul in China had de geheimen der Chineesche decoratie kunst weten machtig te worden en ze aan het Ministerie van openbaar onderwijs gezonden. o Het panorama in den acclimatatietuin te Parijs, dat, gelegen tusschen de melkei-ij en de hokken der giraffen, voor omstreeks 2 jaren geopend werd en eene voorstelling gat van de antediluviaansche wereld, is 's avonds in brand geraakt en geheel en al vernield. Men vermoedt dat iemand, in het gebouw komende met eene brandende sigaar, deze weggeworpen heeftdat de sigaar terecht gekomen is op een hoop spaanders, en dat alzoo de brand is ontstaan. Het doek was geschilderd door Castellani. De in den tuin aanwezige beesten, die dicht bij het panorama geplaatst waren, hieven een ver vaarlijk gebrul of andere geluiden aan, maar verdere ongelukken hadden niet plaats. De on langs in den tuiu aangekomen troep Ashantijnen wisten zich niet te bergen van schrik. Zij grepen naar hunne wapens en de meest barbaarsche ge luiden kwamen uit hunne keel. DUITSCHLAND. Naar men te Berlijn gelooft, zou het inci dent tusschen Duitschland en Bulgarije geheel zijn bijgelegd. RUSLAND. Volgens »the ïimes« zal nog in dit jaar een nieuw groot nihilistisch proces te St. Petersburg gevoerd worden. Onder de aangeklaagden zijn 15 officieren van alle rangen. o De Russische regeering is voornemens in de nabijheid van Tiflis groote aanplantingen van kinaboomen te laten maken. De vroeger aldaar geplante boomen hebben zich voortreffelijk ont wikkeld en de bast, welke daarvan reeds werd verkregen, zou zeer geschikt zijn voor de berei ding van chinine. ENGELAND. De »Pester Lloyd« komt met de schijnbaar officieuse mededeeling, dat tusschen Oostenrijk, Italië* en Engeland een verbond is gesloten, tot verzekering van het evenwicht in de Middel- landsche Zee. SPANJE. De kathedraal van Leon, de eerste van Spanje om hare artistieke schoonheid, dreigt in te storten, daar de pilaren, welke het kruis steunen, te zwak blijken. ZWEDEN. Van overheidswege wordt verzekerd, dat het gerucht in buitenlandsche bladen verspreid, dat de Koningin zich in een klooster zou willen terugtrekken, geheel en al uit de lucht gegre pen is. ITALIË. De jaardag van de inneming der stad Rome door de Italiaansche troepen, is den 2On Sep tember in Italië's hoofdstad op de gebruikelijke wijze herdacht. Onbekend gebleven boosdoeners hebben 3 groote springbussen tegen de bronzen poort van het Vaticaan geworpen, die met ge weldigen knal ontploften, zonder echter groote schade te veroorzaken. o De prefect van Messina is aan de cholera gestorven. Maandag 383 gevallen, 117 met doodelijken afloop. Van de 80,000 inwoners hebben 30.000 de vlucht genomen. AMERIKA. Algemeen wordt Cleveland's toespraak bij de feesten te Philadelphia geroemd; de president sprak in de open lucht met eene heldere stem en zonder tot een papier zijn toevlucht te nemen. Tot het laatst bleef het weder gunstig. EGYPTE. De Nijl wast weder en de rivier is bij Damiate buiten haar oevers getreden. Te Mansourrah is men zeer bezorgd en te Kaïro wordt druk aan de dijken gewerkt. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 23 Sept. Bij de op 20 dezer alhier gehouden jaarmarkt, was de aanvoer van paarden en vee nog al be langrijk. Ook linnen en andere artikelen was in groote verscheidenheid voorhanden. Het aantal paardenkoopers was zeer groot; jammer dat niet het gewenschte soort, sierlijke paarden, meer was aangevoerd, zeker ware dan de handel levendiger geweest. Een paard zagen wij voor f 750 verhandelen en hoorden ook te vergeefsch f 875 voor een ander bieden. Op de beestenmarkt was het vee het meest gewild; maar ook de kwaliteit was spaarzaam vertegenwoordigd. Die er waren gingen spoedig in andere handen over. De keuring van zoogen. hengstveulens en springstieren, die daarna volgde, beantwoordde niet aan de verwachting. Geen der aangevoerde dieren kwam voor bekrooning in aanmerking, waarom ook geen enkele prijs is toegekend. Het bestuur der Afd. Heusden van de N.-Br. Maatseh. van Landbouw heeft daarom, in over leg met keurings-commissie, besloten, gelijk met de eerstvolgende jaarmarkt in November a. s., een' nieuwen wedstrijd uit te schrijven en de prijzen eenigszins te verhoogen, in de hoop dat betere dieren zullen worden aangeschaft, die als dan met recht eene bekrooning kunnen worden toegeWl. AALST, 19 Sept. Gisteren deelde onze ge achte predikant, ds. G. W. Locher, der gemeente mede, dat hij een beroep had ontvangen naar Baardwijk en dat hij, zoowel voor dit beroep als voor het beroep naar Arnemuiden, bedankt had. WOUDRICHEM. Yan 10 tot 17 September werden er aan den afslag aangevoerd 17 zalmen. De prijs was voor de groote zalm f 1.00 a f 1.15, de kleine f 0.90 h 0.00 en de St. Jacobszalm f 0.00 a f 0.00 per half KG. ZEVENHUIZEN. Ook deze gemeente zal door middel van een telefoon aan het telegraaf- net verbonden worden. 'De hoop van den landman op een rui men korenoogst is niet bevredigd geworden. Aanhoudende wind heeft veel koren uit de aren doen springen, zoodat er veel verloren is ge gaan. De z.g. Duitsche tarwe is in de aren ge schoten, waardoor ze veel van hare waarde ver loren heeft. De voortdurende regenbuien hebben den landman belet, het koren op tijd binnen te halen. DUSSEN, 20 Sept. Het ligt ons nog versch in het geheugen, dat in deze gemeente, behalve een deeltje van Keizersweg, geen enkele kunst weg aanwezig was en men in natte jaargetijden tot de enkels in de klei zakte, de gemeente door geen rijtuig was te naderen en het scheen, zoo men wel eens pleegt te zeggen, dat achter dit land geen land meer was.« Destijds had men hier door een voetbode of bodin 2 maal per week gelegenheid zijne postcorrespondentie te ontvangen van Heusden. Een enkele binuen- landsche brief kostte toen soms 35 a 40 cents. De eerste kunstweg, aangelegd in 1845, was de Provinciale grintweg van Heusden, via Dussen naar Werkendam, die de landen van Heusden en Altena doorsnijdt. Wat later ging de voet bode 3 maal per week, tot dat (1 Maart 1851) een dagelijksche Rijks-voetbodedienst werd in gericht. Een twintigtal jaren geleden, werd de hoofd- correspondie op Gorinchem gebracht, waardoor de massa der correspondentie drie uren vroeger werd ontvangen en waarbij de route op Heus den bleef bestaan. Intusschen waren door de zorgen van ge meente- en waterschapsbesturen alle klei- in kunstwegen herschapen, waarna de correspon dentie werd geopend per postkar van Gorinchem, via Dussen, naar Raamsdonk v. v., terwijl de bodeloop op Heusden in werking bleef. Werd hierdoor reeds veel gewonnen, men bleef toch trachten naar verbetering en thans weder wappert op het Raadhuis de Nederlandsche drie kleur, om aan te toonen dat de dienst is ge opend, waardoor de gemeente telephonisch met 's werelds telegraafnet is verbonden, en, niet tegenstaande al dien vooruitgang zucht men nog dagelijks: Wanneer toch zullen wij eens door spoor of tram aan 's werelds spoorwegnet ver bonden worden? Binnenland. Door Z. M. is tot Voorzitter van de Tweede Kamer der Staten-Generaal, voor het tijdperk der tegenwoordige zitting, benoemd de heer mr. E. J. J. B. Cremers. o- - De meeste bladen vinden de Troonrede een zeer onbeduidend staatsstuk. Het krachtigst van alle drukt zich de Standaarduit. Hij schrijft: Om wat in de Troonrede stond, gaf ditmaal niemand iets. Wat de heeren Ministers voor den Koning hebben opgeschreven, wat op dat stuk papier staat en wat hij voorleest, doet er niet toe. De kostelijke gebeurtenis is, dat hij nog sprak en dat de nationale bezorgdheid weer is gerust gesteld. Uitnemend kiesch heeft de Minister-opsteller dit bij het ten papiere brengen van deze Troon rede dan ook gevoeld. De aandacht mocht ditmaal niet door den inhoud van den Koning worden afgetrokken. En daarom maakte hij, denkelijk met opzet, dien inhoud onbeduidend genoeg, om zelfs de pers van de moeite der bespreking te ontslaan. o In de »St.-Ct.« van 21 Sept. is opgenomen een vertaling van de voorwaarden voor de aan besteding van werken ter verbetering van de scheepvaart op den Rio de la Plata en den Rio Uruguay (Argentijnsche Republiek). o De Nederlandsch-Vaticaansche Tentoonstel ling te Amsterdam is in ruim 3 weken, dat zij geopend is, door ruim 15.000 personen bezocht. o Aan den Gemeenteraad van Rotterdam zullen, naar aanleiding van het rapport van B. en W. over de laatste ongeregeldheden, adressen wor den aangeboden van hen, die bij deze gelegen heid schade leden, alsmede van belangstellenden in een tijdige handhaving der orde door politie en overheid, waarin zij protesteeren tegen de bewering dat de politie niet in verzuim is ge bleven preventieve maatregelen te nemen. Staatsspoorwegen zoogoed als geen verandering breng m wat de hoofdlijn Groningen en Leeuwar den— Tilburg v. v. betreft. Op de lijn Zwolle AlmeloGronau wordt de loop van enkele trei nen iets gewijzigd. De laatste trein van Zwolle tot Enschedé wordt versneld, terwijl die van Enschedé naar Zwolle iets later wordt gesteld. Desneltreindienst tusschen het noorden en Utrecht via Zwolle blijft onveranderd bestaan. o De ambtenaren van den Waterstaat hebben de/.er dagen op last van hoogerhand nauw keurig moeten letten op den toestand van het water, weder en wind, en daarvan op 21 dezer bericht moeten opmaken; een en ander om na te gaan, wat er waar of niet waar zou kun nen zijn van den voorspelden Sarabijstorm op 1720 September. o Op eene tentoonstelling te Havre is de Neder landsche Stoombootmaatschappij te Fijenoord (directeur W. M. Visser) met de gouden medaille bekroond, voor hare scheepsmodellen, en de maat schappij »De Maas« te Schoonderloo (directeuren Lucardie en Kroll) met de zilveren medaille. o Het bekende Broekerhuis, achter 't Vondels park te Amsterdam, is in publieke veiling voor de som van f 38,000 opgehouden. Wegens het voorkomen van gevallen van hondsdolheid te Breda en Zundert is in tal van gemeenten in Noord-Brabant het muilkorven- gebod afgekondigd. o Aan het Middelhoofd der buitenhaven van Ilarlingen is een belangrijke verzakking, die zoo erg is, dat de burgemeester den toegang tot het hoofd heeft doen afsluiten. De geheele zuidkant met beschoeiing en al is uitgeschoten, en de verzakking strekt zich uit over de halve breedte der Willemshaven of het zoogenaamde Dok. De directeur van het Fraterhuis tc Tilburg, de eerw. Frater Maria Gregorius (Godefridus Hubertus Anteni), is overleden. Hij was 67 jaar en langen tijd in zijne betrekking werk zaam. Vroeger had hij als zanger der 's Bos sche Liedertafel een bekenden naam. o Twee reizigers (een echtpaar), die reeds van 28 Mei jl. samen op reis zijn en het grootste gedeelte van de reis op een rijwiel afgelegd hebben, bezochten voor eenige dagen ons land. Op genoemden dag dan vertrokken de heer en mevrouw Harold R. Lewis, leden van de Philadelphia Bicycle club«, te Philadelphia, met het stoomschip »Etruria«, over New-York naar Liverpool, en verder van Liverpool naar Coventry, waar zij een rijwiel kochten. Met dit middel van vervoer ging het van Coventry naar Londen, Salisbury en New-Haven. De boot bracht hen van daar naar Dieppe over. Doch verder ging het, zonder dat van iets anders dan van den wieier gebruik gemaakt werd, over Rouaan, Parijs, Genève, Aigle, Thun, Interlaken, Briinig, Lucern, over den Sint-Gothard naar Milaan, over den Splügen-Pass naar Constanz, Schaffhausen, den Rijn langs naar Keulen, Arn hem, Zutfen, Deventer, Zwolle, Leeuwarden, Stavoren, Enkhuizen (per boot), en Hoorn naar Amsterdam. Te Hoorn hadden zij, naar hun berekening, 3416 kilometer, of 2135 Engelsche mijlen af gelegd, en wel in 64 dagen. Zondag jl. verlie ten zij Amsterdam na een verblijf van twee dagen, en waren toen voornemens de volgende route te nemen: Rotterdam, Antwerpen, Brussel, en Calais, om van daar naar Dover over te steken en vervolgens Liverpool te bereiken. Hier dachten zij het stoomschip »Etruria« weder te vinden, om op 1 October a. s. de terugreis naar Philadelphia te aanvaarden. o Yan Terschelling meldt men ons: In de laatste vier weken heeft men niet op de »Lutine« kunnen werken. Men vreest dat de gezogen kuil door het stormweder weer vol zand is geslagen. o De beide kindereu, die onlangs te Leiden door een dollen hond werden gebeten en dientenge volge op 's Rijks kosten naar Parijs werden ge zonden, zijn, na behandeling door prof. Pasteur, teruggekeerd. Ze hebben 22 dagen in de Fran sche hoofdstad doorgebracht, waarheen hun vader hen had vergezeld. Ze zijn geheel hersteld. o Een brutale diefstal had Maandagavond onder Voorburg plaats. Een boer reed met zijn vrouw in een tilbury te ongeveer half elf op een der buitenwegen; hij bemerkte dat iemand zich aan de tilbury vasthield, maar liet hem ongehinderd meeloopen. Eensklaps uit het licht eener straat lantaarn in 't duister gekomen, bemerkte hij dat zijn licht uit was. Hij doet zijn paard stil houden, kijkt naar zijn lantarens en deze zijn met de meeloopers verdwenen. o Uit Charlois wordt gemeld Een jongeling, in dienst en in huis bij eenen inwoner dezer gemeente, bleef zóó laat buiten, van eenen tuin in de nabijheid, waar de jon gens in den laatsten tijd dikwi Is gingen »i.ppe' stroopens. o Te Dordrecht viel een 17-jarige scheepsjongen van het in de Buiten-Ivalkhaven liggende Engel sche schoonerschip >Enteprisc« over boord en verdronk. - Te Hilversum is een huis aan den Hoogen Naarderweg, bewoond door den bloemist Heemskerk, geheel afgebrand. - Het lijk van den zeeloods S. Steehouwer, die in December j.l. zich als loods bevond op de Engelsche stoomboot »Egret« en nabij den Hoek van Holland ver dronk, is thans te Rozenburg aangespoeld. - Een landbouwer L. S., te Doodstil (Groningen), is waarschijnlijk door de duisternis misleid, in het kanaal verdronken. - De bouwhoeve van den landbouwer B. te Tegelen is met inboedel en in- geschuurden oogst een prooi der vlammen gewor den. Het vee werd gered. Vooral de Capucijner monnikken hielpen dapper mee bij 't blusschen. - Te Eindhoven is het lijk van den hotelhouder P. van der Ven, een algemeen geacht ingezetene, uit de rivier de Dommel opgehaald. Waarschijnlijk is hij, door een toeval getroffen, te water geraakt. Te Uslcwerd (Groningen) is op de bouwhoeve Grootboschde arbeider G. Voogte boven uit de schuur van een ladder gevallen op een ledige wagen, en op de plaats dood gebleven. Te Dordrecht had een treurig ongeval plaats. Eenige kindoren waren op de Kuipershaven aan het spelen in de nabijheid van een stapel kis ten waarschijnlijk door den hevigen wind viel een der grootste kisten om, met het ongeluk kig gevolg dat 2 jongens er onder geraakten, waardoor de één, een jongetje van 10 jaren, letterlijk verpletterd werd. - Even voorbij Voor schoten, nabij het koffiehuis »de Zwaan«, is zekere Willem Zoetemelk door den stoomtram overreden. De ongelukkige was onmiddellijk dood. - Van de stoomboot van Amsterdam naar de Lemmer is op de Zuiderzee een passagier over boord gevallen. Dadelijk gered, overleed de ongelukkige na enkele oogenblikken. - Een loods met turf, ongeveer 60,000 stuks, staande aan den IJsel bij Kampen en toebehoorende aan mevr. de wed. H. C. van Heukelom, is bijna geheel afgebrand. - Uit het Meppelerdiep te Zwartsluis is het lijk opgehaald van den ver misten schipper L. uit Avenhorn. Het lijk, dat op de baan van het Ned. Rliijnspoorte Kralingen 11. Zaterdag is gevonden, is herkend te zijn dat van A. D., oud 68 jaren, laatst gewoond hebbende te Amsterdam, waar hij reeds sedert eenige weken werd vermist. - Dinsdagmiddag is bij Laren (Gooiland) G. J. B., lid van den Gemeenteraad te Huizen, die een der nog in beweging zijnde wagens van den Gooischen stoomtram wilde verlaten, tegen een der langs den weg staande boomen gesprongen, waardoor hij achterover sloeg en overreden werd. Zwaar gekwetst is hij na weinige minuten overleden. - Te Epen is de woning van den herbergier J. L. door brand vernield. Alles was verzekerd. - Maandagmorgen viel een 12-jarige jongen onder Aalsmeer in de Ringvaart van den Haarlemmermeerpolder. Drie uren later vischte men zijn lijk op. - Te Huizen is Maan dagmiddag aan den kop van den IJsel een knaapje, E. Sehellaars, van het schip »De Onderneming« van Dordt, overboord geslagen en verdronken. Aanbestedingen. Den 28 September zal aan het Depart, van Waterstaat worden aanbesteed: Het maken van eene krib en een daaraan aansluitenden stroomleidenden dam aan het be nedeneinde der Vischplaat, alsmede het doen van opruimingen in het bed der rivier de Amer, onder de gemeenten Made en Drimmelen, Noord- Brabant, tusschen de kilometerraaien 6 1 en 63, behoorende tot de werken voor het verleggen van de uitmonding der rivier de Maas. De raming is f98,000. Oplevering 210 dagen na den dag van aanvang van het werk. Afloop van Aanbestedingen. Woensdag werd aan het Depart, van Water staat, Handel en Nijverheid aanbesteed 1. Het wegbaggeren van de onderduikende O Oü Zennewijnsche krib van den rechter Waaloevcr onder de gemeente Ophemert, tusschen de kilo meterraaien 62 en 64. Minste inschrijver de heer T. Volker, te Dordrecht, voor f 7000. 2. De voortzetting der normaliseexing van den benedenmond der Nieuwe Merwede, met de uitvoering van eenig baggerwerk aldaar. Minste inschrijver de heer A. G. Huijskes, te Hedel, voor f 49,800. 325e STAATSLOTERIJ. 5e Klasse. Trekking van 20 Sept. Prijzen van f 100 en daarboven. Prijs van f200: nos. 5147, 11002, 12791, 15524 en 18910; f 100: nos. 5131, 7981, 10215, 11366, 12488, 14379, 14383, 17307 en 19448. 5e Klasse. Trekking van 21 Sept. Prijs van f 15,000: no. 6218f 1000nos. 3674," 15711, 16518 en 18168f200 nos. 9745, 13074, 16936, 20164 en 20744; f 100: nos. 3319, 4350, 5153, 5250, 7930, 8870, 9300, 11557, 16699, 19295 en 20281. 5de Klasse. Trekking van 22 Sept. Prijs van f 1000: nos. 10501, 11799 en 19007; f400: nos. 669, 4620, 9565 en 17840; f200: nos. 4094, 6991, 11855 en 17631; f 100nos. 1419, 6482, 9721, 13419, 16203, 17532, 18292, 18702 en 20679. Gemengd Nieuws en Allerlei. Te Cardiff is, op aanwijzing van den Engel- schen consul, een matroos gevat, die verdacht wordt, vóór acht jaar in Zuid-Duitschland twee vrouwen te hebben vermoord. Hij noemt zich Quiran, maar zijn ware naam is August Nagel. \o.. T-n "EVrTolgpIj dn.t yii.jp mnpoter onyprnsf wprfl Mpn nrirt<r

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2