T V v olgeuö etm oeii^jiu cwos 1. rocureur- gencraal van Nancy is aan de grens bij Yézin- court een Fransch burger gedood, een ander gewond. Van Duitsche zijde is een nauwkeuiig onderzoek gelast. Men zegt, dat een Franschman, die op de jacht was, bij de grens door de bosch wachters was aangeroepen en daarop Diet had geantwoord. De boschwachters hadden hem voor een wilddief gehouden en hun wapens gebruikt, waarbij de jager aan het been gewond en een pikeur gedood werd. Een later bericht meldtDe Duitsche soldaat, die op de Fransche jagers schoot, was aan de boschwachters toegevoegd, om het stroopen tegen te gaan. Hij beweert driemaal te hebben ge roepen aan de jagers om te blijven staan en eerst geschoten te hebben, toen de sommaties vruchteloos bleken. De jagers verklaren, dat zij geen sommatie gehoord hebben en dat de sol daat schoot achter een boom staande. De Minister van Buitenlandsche Zaken ont ving den Duitschen gezant graaf Munster en deelde hem het resultaat der 'enquête mede, dooi de Fransche Regeering ingesteld, ter zake het incident, dat op de grenzen plaats had. »Le Ganloisc deelde, onder alle voorbehoud trouwens, mede, dat de asch van Napoleon I door heiligschennende handen uit den grafkelder van het Hotel des Invalides weggeroofd zou zijn en in den wind gestrooid. Terecht wordt aan gemerkt dat het enorme blok porphyr, dat het graf dekt om het te verplaatsen, werktuigen noodig gemaakt had, die de aandacht der oude soldaten wel gaande gemaakt zouden hebben. DUITSCHLAND. Prins Von Bismarck heeft zijn 25-jarig jubilé als Minister-President in Pruisen gevierd. Van vele zjjde werd hem hulde gebracht. Niemand zal hem de lauweren kunnen betwis ten, waarmede zijn hoofd op nieuw werd om wonden. De Pruisische Premier en de DuHsche Rijks kanselier heeft veel grootsch tot stand gebracht. Het is hem gelukt aan Pruisen dat overv. 'cht in Duitschland te verzekeren, waarnaar het reeds eeuwen streelde. Dat Pruisen de hegemon:e in Duitschland zou verwerven, dat lag, naar onze overtuiging, op den weg der histoi'e. Zoowel de oorlog in 1866 als die van 1870 waren geschiedkundige noodzakelijkheden; prins Von Bismarck was in beide gevallen nog meer werktuig dan werkmeester. BELGIE. Uit eene doorgaans uitmuntend ingelichte bron worden de volgende belangrijke tijdingen mede gedeeld. Het Ministerie-Beernaert is vastbesloten, kort na de opening der Kamer een wetsontwerp in te dienen betreffende de invoering van den persoonlijken en verplichten militairen dienst. Dit ontwerp, eene omwerking van dat van graaf d'Oultremont, zou van de eenparige aanneming der rechterzijde verzekerd kunnen zijn. En wat de linkerzijde betreft, zij zal nu ook moeielijk tegen kunnen stemmen, daar zij der Regeering altijd verweten heeft, dat zij zich in dit vraag stuk geen beslist paitij wilde stellen. Nu de Regeering het wel doet, en nog al in den geest der linkerzijde, kan zij moeie^k anders dan met de rechterzijde meegaan. HONGARIJE. Het Parlementshd Barthodeisk' heeft zich doodgeschoten. Men vond een briefje bij hem met de woorden: »De dood is 't eenige ant woord dat ik geven kan op de beschuldigingen, waarvan ik het voorwerp ben.« Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 26 Sept. Z. M. heeft aan J. A. Van der Kallen, eer vol ontslagen opzichter van den waterstaat 2e kl. te Rozenburg, een pensioen verleend van f 582 's jaars. WIJK. De gemeente-rekening alhier, dienst 1886, bedraagt in uitgaaf, hoofdstuk I: f 1714,18; H: f418,98*; III: f 1645,76*; IV: f545,29*; V: f 1453,66; VI: f 5325,03*; VII: f237,63; VIII: f97,49*; totaal f 11438,04*. In onA vangst, hoofdstuk I: f 1315,09; II: f8332,85; III: f 1566,66; IV: f 1296,56; totaal f 12511,16. Sluit aldus met een batig slot van: f 1073,11*. AALST, 26 Sept. De aanbouw van de kerk der doleerende gemeente alh'er vordert goed. Waarschijnlijk komt zij nog deze maand onder de kap en zal de godsdienstoefening aldaar ge durende dezen winter kunnen aanvangen. WAALWIJK, 26 Sept. In de afgeloopen week werd alhier tweemaal raadsvergadering be legd, die telkens niet kon doorgaan wegens onvoldoend aantal aanwezige leden. OCHTEN, 22 Sept. In den nacht van Woens dag op Donderdag had alhier een brutale dief stal plaats bij onzen predikant, ds. Niemeijer, (eertijds predikant te Nederhemert). Na op een paar plaatsen vruchtelooze pogingen te hebben aangewend, het huis binnen te drmgen, wisten de inbrekers zich door middel van het verbrij zelen eener glasruit toegang te verschaffen tot de beneden voorkamer. Dat zij zich bij deze poging verwond hebben, bewijzen de bloeddrup pels hier en daar gevonden. Na binnen geko men te zijn, hebben de dieven bij het licht eener kaars het vertrek doorzocht, eene kast met ge weld opengebroken, en zich van eenig zilver werk en linnengoed meester gemaakt. De politie is ijverig in de weer de daders van dezen vermetelen diefstal op te sporen. HEDEL. In den uaclit tusschen 19 2' Sept. jl., is inbraak gepleegd in de Pa ic: an van de R. Cath. gemeente alhier. Do£ ving van een raam aan de woonkum ceering van de binnenluiken -guktoihmén. Op verschillende plaatsen in de woonkamer heeft men afgetrokken lucifers ge vonden. Door geluid in eene aangrenzende slaap kamer zijn de inbrekers kennelijk verschrikt en op de vlucht geslagen. Er is in de Pastorij niets vermist dan een knipmes, dat van den schoor steenmantel is medegenomen. HER WIJNEN, 26 Sept. In den tuin van mr. G. J. Kolff, alhier, werden in het voorjaar op vier vierkante meters vier aardappelen, zoogenaamde landbouwers of magnum bonum gelegd, op een onderlingen afstand van 12 decimeters. Volgens het stelsel Gülick werden ze meer malen aangeaard en ingelegd, en brachten 3/8 H.L. op. Men herinnerde zich niet, ooit aard appels van die grootte gezien te hebben. Indien men nu een hectare aardappelen op die wijze behandelde, zou dan volgens bovengemel- den maatstaf 937.5 H.L. of per hont bijna 134 H.L. geven. Men behoeft dus niet ongeloovig te zijn, als men hoort beweren, dat een II.A. 800 H.L. aardappelen geven kan. ZALT-BOMMEL. Op de Donderdag gehou den paardenmarkt, waren 780 paarden aange voerd. Ofschoon er vele kooplieden aanwezig waren, ging er weinig om. De meeste der ver kochte waren vijfjarige, deze gingen over 't al gemeen vlug van de hand. GORINCHEM, 24 Sept. Op de heden alhier gehouden paardenmarkt waren aangevoerd circa 1200 jraarden, tegen 1000 in het vorig jaar. De prijzen waren als volgt: Luxe-paarden f 500 a 700. Werkpaarden f150 a 300. 3-jaiige paarden f 200 a 300. l*-jailge paarden f 120 a 200. Veulens f 60 a 120. Vele vreemde koop!'eden, hoofdzakelijk Fran- schen, waren ter markt aanwezig. Ook kooplieden uit ItaTë, Spanje en Zwitser land waren tegenwoordig. De handel was zeer vlug, zoodat slechts zeer we' ïige verkoopers met de door hen ter markt aangebrachte paarden, huiswaarts behoef den te keeren. WOUDRICHEM, 22 Sept. Onder het voor zitterschap van den heer A. Blok, arr.-school- opziener, werden heden de vergadering der ge westelijke vereeniging van het N. O. G. en die van de onderwijzers in het arrondissement Heus- den gehouden. Zij werden bijgewoond door 32 onderwijzers, benevens den heer Kingmans, burgemeester van Woudrichem en den heer J. Blok, wethouder van Werkendam. De punten ter inleiding, op het programma gesteld, werden geregeld afgehandeld en gaven aanleiding tot veel gedachtenwisseling. De eerstvolgende voorjaarsvergadering zal te Werkendam worden gehouden. TIEL. Op de Vrijdag 1.1. gehouden paarden markt waren aangevoerd 858 stuks. De prijzen waren: luxe-paarden van f600 tot f800, fok- paarden van f290 tot f450, l*-jarige paarden van f200 tot f300, veulens van f 80 tot f 120. Er was een vlugge handel in het beste soort. Binnenland- Naar het »Vad.« verneemt, zijn tegen de begrooting van Marine, gelijk die voor den dienst 1888 bij den Raad van State is inge diend, in dat college ernstige bezwaren gere zen, wegens de vermeerdering van het eind cijfer. o Bij Koninklijk besluit van 24 dezer is Zr. Ms. adjudant in buitengewone dienst, de gepensio neerde luitenant-generaal van het leger in Ne- derlandsch-Indië, K. van der Heyden, met in gang van 19 Februari 1888, benoemd tot kom- mandant van het Koloniaal Militair Invaliden huis op Bronbeek. o Met de spoorbooten Hollanden Friesland, varende tusschen Enkhuizen en Stavoren werden in Augustus 10,000 passagiers vervoerd. Te Rotterdam had eene verkooping bij executie plaats, welke de enorme som van ruim vijf gulden opbracht. o Te Bunschoten hebben bij gelegenheid van het 40-jarig feest van den burgemeester ernstige ongeregeldheden plaats gehad. Bij verscheidene ingezetenen werden de glazen ingeworpen. De oorzaak van deze baldadigheid wordt niet met zekerheid vermeld. o Men meldt aan de »Zw. Crt.« uit Arnhem: Geruchten willen dat een notaris in de Tieler- waard zich heeft verwijderd zonder orde op zijn zaken te hebben gesteld. Die zaken schijnen geducht in de war te zijn. Men spreekt al thans van een tekort van f 400.000. Een hardlooper, Lichthart van Sybrandeburen, 1 Ui H;nm - eenen prijs gewonnen door lan van neter in ruim 1 4 seconden af te meter in de seconde. o In laats van den timmerman Van c r I j Cc1 if'sdijk is een hevige brand van de trap zijner woning. Hij kwam met zijn kin op een gootsteen terecht en kwetste zich zoo ernstig, dat hij spoedig daarna stierf. - Een kind, woonachtig Vinkenstraat aldaar, viel uit de 2e verdieping. Voor dood werd het opgenomen en naar het gasthuis gebracht. - Uit een sloot te Feijenoord is het lijk van een 70-jarigen man, B. de L., uit Charlois, opgehaald. De ongelukkige schijnt op weg naar het land om de koeien te melken, te water te zijn geraakt. Ook de melk emmers en het juk lagen in de sloot. - Een Leidsche peurder werd door den veldwachter te Leiderdorp op heeterdaad betrapt wegens diefstal van peren. Tijdens het voorloopig onderzoek der politie, had de man, gelijk bleek toen men hem kwam ontslaan, door ophanging een einde aan zijn leven gemaakt. - De landbouwer Hulkes te Vaassen slachtte deze week een ziek varken en nuttigde met zijn huisgezin dit vleesch. Het ge- heele gezin werd daarop hevig ongesteld. Een der dienstboden is overleden, terwijl de andere niet buiten gevaar verkeert. - Te Vlieland is aan het Noorderstrand aangedreven een in vergevor derden staat van ontbinding verkeerend mannelijk lijk, waaraan echter de armen en beenen ont braken. - Te Nieuw-Aiusterdam i3 de woning van Kuikstra afgebrand. Huis en inboedel waren verzekerd. - Ook de bouwhoeve »de Kleine Mar- kerink«, gelegen bij de Nieuwe Sluis onder Neede, is tot den grond afgebrand. De kinderen waren alleen te huis toen de brand uitbrak. Met moeite werden zij en drie stuks vee gered. Niets was verzekerd. - Een door armoede tot zwaarmoedig heid vervallen vrouw te Groningen, moeder van 7 kinderen, heeft zich verdronken. - De bakkerij van den heer Hoogenkamp te Kampen is uit gebrand. - Op het IJ voor Amsterdam is een vlet omgeslagen waarin zich twee Noorsche matrozen bevonden. Een hunner werd geredde ander verdronk. - Onder Enschedé is een stapel hout, bestaande uit ruim 2300 bossen, verbrand. Men vermoedt dat er kwaadwilligheid in't spel is. - Het lijkje van een kind, dat onlangs te Lage- Zwaluwe is verdronken, is thans nabij het dorp aangespoeld. - Te Sneelc heeft een jongen, die de slechte gewoonte had om, als de tram door de stad reed, daarop te springen en een eind mee te rijden, het ongeluk gehad mis te stappen, met het gevolg, dat hij onder de tram geraakte en op de plaats dood bleef. - De arbeider bij de Staats spoorwegen II. Kloek, bezig met het aankoppelen van wagens van een goederentrein te Nieuwe- schans, geraakte tusschen de buffers, waardoor hij inwendig zwaar gekneusd werd. In het IJ bij Amsterdam verdronken door het omslaan van een bootje 3 knapen. - Een ma troos van een te Dordrecht liggend Noorsch barkschip, die zonder verlof van boord was ge gaan, is in het water geraakt en verdronken.- Een Amsterdamsche huisvrouw, die sedert een paar maanden vermist werd, haar man in de Czaar-Peterstraat met 6 hulpbehoevende kinde ren achterlatende, en van wie men dacht dat haar een of ander onheil zou overkomen zijn, is thans ontdekt te zijn bij een harer familie leden. Landbouw. De aardappeloogst is dit jaar in de provincie Groningen overal overvloedig. Sommige land bouwers rooien 550 a 600 H.L. van den bunder. Men geeft uit Rheenen het volgende overzicht van de schade, die de hagel op de tabaksperken in Utrecht en Gelderland heeft aangericht. De grootste verwoestingen zijn aangericht te Ame- rongen en Elten; ook te Eist (Utrecht), Zeve naar, Middachten, Steeg en Rede is alles sterk verhageld. Op Remmerstein en den Dikkenberg onder Rheenen is de schade niet gering; daar entegen op de tabaksplantage Willem III van weinig beteekenis. Overigens bleef alles vrij. Hier en daar in genoemde provinciën had het bestgoed ook nog al van den sterken wind te lijden. De handel m appelen is in de Tielerwaard buitengewoon levendig. Vooral voor Duitsch land worden er groote hoeveelheden opgekocht te Geldermalsen en omstreken duizenden mud den voor een Duitsche fabriek. Kerknieuws. Toezegging naar Poederoijen, ds. L. Kan de Beer te Hei- en Boeikop. 325e STAATSLOTERIJ. Prijzen van f 100 en daarboven. 5e Klasse. Trekking van 26 Sept. Prijs van f 50.000: no. 6723; f 10.000: no. 1402; f 1500: no. 9253; f 1000: nos. 4485, 5964, 6688, 12073 en 15824f 400nos. 3097, 4323, 12446, 13156 en 18877; f200: no. 15499; f 100nos. 2240, 7715, 8537, 11276,17985, 18966, 19536 en 19747. Gedachten aan verschillende schrijvers ontleend- Het einddoel van God, als Hij ons in de diepte brengt, is niets anders danons naar de hoogte brengen. Ons leven zou er onder lijden, als 't leven zonder lijden was. Onze blijdste dagen zijn niet dikwijls onze beste dagen. Het doornige pad is niet zelden de naaste weg naar den hemel. Door 't lachen zijn weinig of geene, dc weenen vele menschen geadeld. Een mensch ziet eer omhoog al gaat onder den last van een kr1 3 neer hij bukt naar de aarde oi1 ölo» Wèl hem. die zich nog niet ongelukkig ge voelt, al is hij rampspoedig. 't Geloof aan Gods wijsheid en liefde brengt den regenboog op onze donkere luchten. 't Is beter voor ons dat God zijn zin heeft, dan dat wij onzen zin krijgen. Gelijk de magneet, als hij geruimen tijd niet met ijzer in aaaraking kwain, steeds zwakker wordt, evenzoo moet ook de mensch, die zich uit de samenleving terugtrekt, langzamerhand zijn aantrekkingskracht verliezen. In de kunst der conversatie is de vrouw, zoo niet de koningin, dau toch de wetgeefster. Het gesprek eener ontwikkelde vrouw is heerlijker dan een lied en draagt den stempel van geest, karakter en liefde. Elke vriendschap, die niet in het streven naar hetzelfde ideaal gegrond is, heeft geen waarde. Zonder een hooger levensdoel wordt het leven onvermijdelijk laf, tot walgens toe. Welnu, hoe- velen telt gij er onder uw bekenden, die een verheven doel najagen? Velen leven zonder te weten waarom; ik geloof wezenlijk alleen, om dat de zon iederen morgen opgaat. Wilt ge door de natuur worden opgewekt en gesticht, nader dan tot haar met diepen eer bied, stille aandacht, vrome zin. Laat de beschaving een zedelijke zijneen macht, die in huis en school allen in haar krach tige omarming kan omvatten, goedschiks of an ders kwaadschiks, zoodat niemand haar zegen ontkomen kan, of onwetend blijven; wij zullen eene schrede verder zijn. Niet de uitbarstingen van hartstocht, niet de toomlooze begeerten, niet het kwaad, dat haas tig zijn slag slaat, maken den kanker uit der hedendaagsche maatschappij, maar de langzaam werkende sluipkoorts, de verterende krankte van gemis aan beginselen, onwaarachtigheid, harte loosheid, verslapping des geestes Allen houden wij er van, de zonden en>ge- breken des naasten na te pluizen, en allen ve\ liezen wij daarbij die natuurlijke zuiverheid vat ziel, die onze beste schutsvrouw is. Geene overtreding zoo gering, of zij komt om haar loon. Daar is iets vernederends, maar daar is tege lijkertijd iets stillends en sterkends in het be lijden, dat wij verkeerd hebben gedaan. Gemengd Nieuws en Allerlei. In October wordt de nieuwe en prachtige schouwburg te Odessa geopendhij koste 12.000.000 roebels en bevat 2000 zitplaatsen. De schade, veroorzaakt door de ontploffing van naphta aan boord van de »War Eagle* te Boston, bedroeg 100.000 pd. st. Te Juran5on, bij Pau, is den commandant Gustave Bernadotte in den ouderdom van 87 jaar overleden. De commandant was een achterneef van den Koning van Zweden. De Engelsche stoomboot Romeo uit Liverpool met een bading mais naar llouaan onderweg, strandde 11. Donderdag niet ver van Lavaduerie, waarbij zeven passagiers en zes Scandinavische matrozen verdronken. De 269e acteroïde is ondekt, door Paliza. De dü-ecteur van een der voornaamste fabrie ken in den Elzas is uit Elzas-Lotharingen verbannen. Iemand te Asnières had zich voor 400.000 frs. verzekerd ten voordeele van zijn maitres. Hij ging van Asnières naar Sèvres en liet daar een teringlijder in zijn woning brengen, en toen die man stierf, dezen voor hemzelf doorgaan, waarop de dame haar 400.000 frs. opstak. Dit geschiedde met behulp van valscbe getuigen en een daarvan was dr. Casteluau, medewerker van de »Intransigeant«. De zaak is thans uitgekomen en dr. Castelnau is gearresteerd. Onlangs deserteerde te Augsburg een tamboer van een infanterie-regiment. Lenigen tijd daarna kwam op een landbouwfeest te Friedberg een koorddansertroep, waarbij zich eene knappe deern als trommelslager bevond, die in haar tricot-pakje en korte rokjes niet weinig de bewondering der boerenjongens opwekte. Een sergeant van het Augsburgsehe regiment, die te Friedberg met verlof was, meende echter in de betooverende »tamboerse« den voortvluchtigen tamboer zijner compagnie te herkennen en waarschuwde de politie. Na veel blozen en stotteren kwam de trommelaarster er voor uit dat zij tot liet sterkere geslacht behoorde en werd zij, tot groote verontwaardiging harer aanbidders, altijd in tricot en neteldoek, te Augsburg in de provoost gestopt. Jenny Lind heeft een beroerte gehad en men zegt, dat haar toestand hopeloos is. Te Queenstown is door de van New-York aangekomen stoomboot City of Rome de tijding aangebracht van het vergaan aan de kust van v- vVi tl van don Britschen visschers- M at tijdens de orkanen pt. 16 visschj^booten rgaan. >-•- bakker een restant honig uit -de is «v Ned. Hkrv. Kerk. Beroepen: *T* v

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2