greep Daar op eens su «Ach God,« r;;.-p «nu i:t act Ik bid u, moeder, wees niet boos, ik zal 't eerlijk zeggen. «Hoe zou ik boos kunnen zijn, kindlief,* juichte deze, «nu ik zoo blij ben dat we u nog hebben?* Waarom zou u me niet meer hebben,zei Marie, shad ik nu ook maar mijn «Uw Kareis?* viel moeder in, «wees gerust, mjjn schat, je zult hem hebben, ik zweer het je Welken Kareis? Ik meen mijn zijden japon »Uw japon «Ja, dien ik Zondag voor 't eerst aan had. Tk durfde het u niet zeggen, maar nu moet het; ziet u, Zondag, toen die onuitstaanbare pennelikker in de voorkamer zat >0, zoo,* riepen vader en moeder, buiten zich zelvon yan verbazing, «mijnheer Kareis «Dezelfde. Nu, toen wilde ik de voorkamer mij den en ging door de keuken, waar Suze aan 't braden was, en op eens, daar loopt ze, met een schaal in de hand, tegen me op en giet me een heele straal boter over mijn rok en toen «En toen?* «Toen heb ik me suf gepeinsd hoe die er uit te krijgen. Ik ben de heele week er stil van geweest en heb gisteren nacht tien jaargangen van den Eazardoorgezocht, om een middel te zoeken tot verdrjjving van vetvlekken «Dus dat papiergeruisch kwam daarvan? Je hebt geen afscheidsbrieven geschreven toch «Afscheidsbrieven, waartoe?... Ten slotte vond ik als het beste benzine genoemd en daarop ging ik «Naar den drogist, dat weet ik.« «En kocht daar benzine en nu wilde ik voor ik slapen ging aan 't werk trekken en had mijn rok over de tafel uitgespreid «Dat was dus het doodskleed!* «Eu ik zou er juist aan beginnen, toen u bei den zoo'n spectakel kwaamt maken, ik weet nog niet waarom!* Tuinman en zijn vrouw zwegen en zagen elkaar veelbeteekenend aan. Daarop zeide hij, terwijl hij den neus spottend optrokDus, moeder, morgen in de vroegte een boodschap naar den overkant «Geen letter, Antoon!« riep ze, «die pennelik ker is van alles de schuld. Laat die weer hier ko men, als hij 't hart heeft «Mijnheer Kareis?* vroeg Marie eenigszins aarzelend, «eigenlijk moe, rechtvaardig gesproken, heeft hij geen schuld aan 't ongeluk.* «Niet?* «Ik had even goed door de voorkamer kunnen gaan, maaren hier bloosde ze. «Spreek, kind, maar «Ik wou hem maar wat plagen,* vervolgde ze, «hij is zoo zoo «Onuitstaanbaar, zeide je daar straks.* «Nu, onuitstaanbaar is 't rechte woord niet!* «Laten we dan zeggen: afschuwelijk!* viel va der in. «Foei, pa! integendeel!* «Ha. zoo!« riep de heer Tuinman, nu geheel op de hoogte, «moeder! ik vrees, dat ge hem toch Zondag ten eten zult moeten vragenEn nu wensch ik u goeden nacht! Buitenland. BELGIE. Het «Handelblad van Antw.« meldt, dat van het besluit der Regeering om een wetsontwerp in te dienen tot invoering van den persoon lijken dienstplicht, geen half woord waar is. FRANKRIJK. Er is sprake van te Parijs alle vuil en afval uit de huizen door verbranding te vernietigen. Dit zo» geschieden met toestellen, die geen stank veroorzaken. Van gemeentewege zij a de onderzoekingen begonnen. ENGELAND. De Engelsche Regeering heeft 500 pd. st. toegestaan voor een gedeokteeken op het nieuwe kerkhof te Brussel voor de Engelschen, die sneu velden bp Waterloo. o De zoon van Dickens gaat in Amerika een »reading-tour« maken: hij zal stukken uit de werken van zijn vader voordragen. o Te Brixham, in Devonshire, worden nu reeds «Ze verlicht mijn graf!« glimlachte ze; «geef me uw hand; het wordt zoo donker. «Dokter!* riep de graaf angstig. De geroepene kwam binnen, voelde haar pols en zag bezorgd in haar gelaat. Hij schudde bedroefd het hoofd, de druk van haar hand werd zachter en zwak ker, een vriendelijk lachje speelde om haar bleeke lippen; maar haar oogen openden zich niet meer. «Ze heeft opgehouden te leven,* zei de dokter na eenige oogenblikken op zachten, diepen toon. «God schenke u troost en kracht, mijnheer de graaf De ongelukkige man sprak geen woord; maar hp staarde die bleeke trekken aan, als moest die mond zich openen als vroeger en hem roepen met den ouden, lieflijken klank. Wagner had Paula en Alexander stil geroepen, opdat het hart van den graaf troost mocht vinden in den aan blik zijner kinderenen toen ze kwamen vond werkelijk de stomme smart ook bij den anders zoo sterken man tranen. Hij omhelsde hen spra keloos en liet zich door hen wegleiden. Toen werd het geheel stilmaar veel harten treurden, veel wangen werden nat om haar, die hen allen had lief gehad. Niemand mocht bij haar de wacht houden, zoo had zij 't bepaald, en Kirn en Wagner moesten haar op haar laatste leger leggen. Maar bloemen brachten allen, en tranen vielen als dauw op de bloeiende kransen. De graaf was geheel teruggetrokken en voor niemand, ter nauwernood voor zijne kinderen, te zien. Weinige dagen van smart hadden op den anders zoo krachtigen, levenslievenden man den stempel des ouderdoms gedrukt en zijn hart moê en stomp gemaakt, 1 ;>i* (en ifeii om S8 t..;H go-io-.uciiag te V l; fig ait.'.V tii.ii- i houder Willem lil, Tvonum; van Cmrelaiid. D1 ITS'P i V N D In sommige treken vin Westphalon heersoht tegenwoordig in zeer bedenkelijke mate longziekte onder het rundvee. Zoo meldt de «Köln. Ztg.«dat een boer te Lappenberg, bij Liinen, van zijn stal van (30 runderen er reeds 30 aan deze ziekte verloren heeft. OOSTENRIJK. Aan de Weener munt zijn in de laatste da gen tal van werklieden gevangen genomen we gens diefstal, men zegt van 100,000 gulden. BULGARIJE. Men zegt dat het plan der zending van Bill roth is opgegeven cn dat Rusland en Turkije blijven onderhandelen over een combinatie om een internationale commissie te vormen. ITALIË. Zelfmoord in den schouwburg. Uit Rome wordt het volgende gemeld, dat aldaar zeer veel opzien heeft gewekt. Luitenant Acton, zoon van den ad areaal van dien naam, heeft zich een kogel door het hoofd gejaagd en wel onder de volgende omstandig heden De luitenant was met een danseuse in den schouwburg en zijn vader maakte hem dien tengevolge opmerkingen, waarop de jonkman enkele oogenblikken later zich een kogel door het hoofd joeg. o Volgens eene offleiëele opgave zijn te Messina in het geheel 1500 personen aan de cholera gestorven. ZWEDEN. Engelsche bladen bevutten de onverwachte mededeeling, dat de Koningin van Zweden in een schrijven aan Koningin Victoria melding heeft gemaakt van haar plan om zich in een klooster te begeven. Zij zou geschreven heb ben «Aan u, lieve Victoria, vraag ik raad; gij kunt mij wellicht de plaats aanwijzen, waar ik de twee eenige zaken vinden kan, welke mij nog begeerlijk toeschijnen: eenzaamheid en ver getelheid. Mijn verlangen naar beide is zóó groot, dat ik, om die te bekomen, zelfs mijn geloof (zij is Protestant), wel zou willen af zweren.* AMERIKA. Uit Philadelphia wordt bericht, dat een cycloon Brownsville in Texas heeft geteisterd. Drie honderd huizen in Brownsville en vijf honderd in Matamora werden beschadigd of verwoest, terwijl ook de oogst als verloren is te beschouwen. De schade wordt nu reeds geschat op één millioen dollars. o- De proeven, die te New-York zijn genomen met het nieuwe verniel1 ngswerktu;g, het zooge naamde dynamietkanon, dat met saamgeperste lucht werkt, beantwoorden volkomen aan de verwachting. Een vaartuig, dat op een mijl afstands van de kust was geankerd, werd geheel vernield. De militaire autoriteiten, die de proefneming bijwoonden, waren van oordeel, dat voor de kustverdediging geen beter wapen denkbaar was, dan dit nieuwe kanon. EGYPTE. Volgens berichten uit Cairo, dreigt de jaar- lijkscbe overstrooming van den Nijl deze maal een buitengewoou grooten omvang te krijgen. Vooral in midden- en boven-Egypte zijn tal van dorpen verwoest en verkeert de bevolking, die naar de hooger gelegen woestijn is moeten vluchten, in de grootste ellende, daar er ge brek aan levensmiddelen is. Volgens een be velschrift van den Khedive moet ieder burger van Egypte deelnemen aan de werken tot we ring van het gevaar voor overstrooming, daar hij anders wordt gestraft met 20 pd. ge'dboete en drie maanden hechtenis. ZUID-AFRIKA. Een karavaan, die naar het binnenland van Afrika op reis gaat, heeft aangeboden den Ita- liaanschen reiziger Valpredo voor een te Tripoli te betalen som terug te voereu. De Regeering heeft terstond den consul te Tripoli gemach tigd, het gevraagde geld beschikbaar te stellen. CHINA. De Keizerin-weduwe van China heeft een bruid gekozen voor haar 17-jargen zoon; het is de dochter van den Mantchu-edelman Chao. De jonge Keizer krijgt bovendien vier bijwijven, gekozen uit de dochters van de eerste edellie den van het Rijk. De «Standard* verneemt uit Shanghaï, dat er een Chineesoh transportschip gestrand is op een der Pescadores-eiluuden. De officieren, een Engelsch kapitein en ruim 300 soldaten, zijn daarbij omgekomen. Op .T, GCZ'. A O -O Bekendmaking. Burgemeester en Wethouders van Heasden brengen ter kennis van ingezetenen, dat op Za terdag den 8 October a.s., des namiddags, schouw zal worden gevoerd over straten, goten en rio len binnen deze gemeente. Een ieder wordt herinnerd aan de op dit stuk bestaande voorschriften der algemeene po- litie-verordeniug, volgens welke straten, goten en riolen alsdan behoorlijk moeten zijn gerei nigd, zooals gebruikelijk is, op stralï'e bij ge melde verordening bepaald. Heusden, den 28 September 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, Honcoop. De Secretaris, H. J. van Eggelkn. Plaatselijk Nieuws. HERPT, 29 Sept. De Handboogschutterij «Ons Genoegen« alhier, behaalde Zondag 1.1. te Vlijmen, bij het aldaar gehouden concours, den eersten prijs. De heer Jac. Kuypers, schutter bij hetzelfde gezelschap verwierf het personeele eere- kruis met 43 punten in 10 schoten. Li hot janv i879 boogschutterij al spoedig blijken van leven, zoc dat zij hetzelfde jaar, oij .en feilen strijd, reeds mot een lauwer uit het strijdperk trad. Deze eerste overwinning .-ehonk tar moed voor Ie toekomst, zoodat zij aan. geen enkel concours deelnam of zij keerde als overwinnaar terug en bezit nu. reeds 49 medailles en kruizen, als zoo vele bewijzen van hetgeen een geoefend oog en gespierden arm vermogen. Alleen in het jaar 1887 verwieif zij te Tilburg 14 September 1.1. een keurig gouden medaille en op verschillende andore plaatsen 3 zilveren vergulden en 2 zilveren eereiuetalcn, benevens 2 zilveren eerekruizen. Dat deze vereenigiug steeds denzelfden lust moge blijven bezielen, om zich in dit edel be drijf te blijven oefenen, isniet alleen onze wensch, maar wij vertrouwen, dat alleu hiermede zullen instemmen die in het nageslacht waardeeren de oefening van het middel van verdediging onzer voorvaderen. BRAKEL, 2(3 Sopt. Dc gewone jaarlijksche paardenmarkt is hier heden wederom gehouden. Er waren vele, ook vreemde kooplieden aanwezig. Er werden goede prijzen besteedvan f (30 tot f (350, al naar gelang van soort, ouderdom en kwaliteit. Ongeveer 500 paarden en veulens waren er aangevoerd. De handel was slap. ELSHOUT, 29 Sept. Onze algemeen be minde pastoor, de eerwaarde heer Q. van den Bogaert, herdacht heden den dag waarop hij vóór 50 jaren het gewichtig ambt van pastoor binnen deze gemeente aanvaardde. De geheele gemeente, waaronder Oudheusden en Ilulten, had een feestelijk aanzien, door de vlaggen die van alle huizen wapperden. De plechtigheid van dezen dag werd geopend door een IJ. Mis, welke door drie priosters werd opgedragen. Bizondere feestelijkheden bleven, op verzoek van den jubelaris, met het oog op zijne liooge jaren, achterwege. Moge het den bejaarden zielenherder, die tijdens deze verloojien halve eeuw zooveel in het belang dezer gemeente tot stand bracht, ge gund zijn nog eenige jaren hier werkzaam te zijn; dit is voorzeker den wensch van allen, die aan het eenvoudig doch diep gevoelde feest deel namen. SPRANG, 20 Sept. Gisterennamiddag nam onze veel geliefde herder en leeraar, de heer ds. Bouthoorn, afscheid van onze gemeente met eene bezielde toespraak, naar aanleiding van Hand. XX vs. 31 en 32. Meer dan 1000 hoor ders, uit deze en de aangrenzende gemeente samengestroomd, vulde ons eeuwenoud kerkge bouw, dat wellicht nooit zulk eene talrijke schare binnen zijne grijze muren bevatte. Vele predi kanten uit dezen ring en uit dien van Heasden vereerden de plechtigheid door hun bijzijn. Bij het einde van den dienst werd den scheidenden leeraar als hulde door de gemeente staande toe gezongen: Ps. 121 vs. 4, en door de zaugver- eeniging «de Broederschapwaarvan de heer Bouthoorn president was, een vierstemmig ge voelvol afscheidslied van Haydn. Het atscheid viel zoowel leeraar als gemeente zwaar. Hij deed als prediker en vrieud in zijn bijna 3-jarig ver blijf in ons midden veel, zoowel op stoffelijk als geestelijk gebied. Zijn persoon en werk, door ons zoo hoog gewaardeerd, zullen hier steeds iu dankbare herinnering blijven. Moge het hem en de zijnen ook in Oud-Beierland wel gaan en moge hij daar zoo vele warme vriendenharten terug vinden, als hier voor hem blijven kloppen. RAAMSDONK. Dezer dagen zijn onder de gemeenten Raamsdonk en Waspik zoodanige kwetsuren toegebiacht aan in de weide looperule paarden, dat één daarvan aan de gevolgen is bezweken. 's G RAVEMOER. Ook deze gemeente zal weldra door een telefoon aan het telegraafnet worden verbonden. 's GREVELDUIJN-CAPELLE. De avond- sneltrein van Waalwijk naar Lage Zwaluwe zal, met den aanvang van den winterdienst, ook in deze gemeente stoppen voor het opnemen en uit laten van reiz'gers. De stations-halt wordt ge- heeten «CapelleNieuwevaait.« De naam van het dorp is Capelle, ook geschreven Capelle (N.-Brab.) en Capelle-Langstraatterwijl het telegramadres tot nog toe is Vrijhoeven Kapel! Binnenland. De Minister van Marine acht ter versterking van onze marine noodig 4 groote schepen, van f10,400,000 samen en 1 (3 torpedobooteii, waar van de kosten f2,400,000 zullen bedragen. Hij wenscht den aanbouw over 8 jaar te verdeelen. o De gunstige toestand van den veestapel ver oorlooft voor het volgend jaar den post vuil uitgaven tot bestrijding van veeziekten met f30,000 te verminderen. o Eerlang zal het vroeger aangekondigde nieuwe werk van «Hildebrand* verschijnen bij de erven F. Bohn te Haarlem. Het voert tot titel: »Na vijftig jaar. Noodige en overbodige ophelderin gen van de «Camera Obscura.* Er ware voor het rijk to winnen, zoo het den 'V n"a.agei; last van i;< zen.-, opp'akken voor de dagoladpevs afschafte. Uet is zoo dwaas om de adiuistratie van een veol ge dagblad dagelijks te dwingen dui zenden postzegels op ie plakken. Wat doodende arbeid! Wat gevaar zelfs voor de gezondheid! En dat, terwijl het iu andere hinden, door voorafgaande zegel'ug van de bandjes alleen, even goed gaat. Neem nu aan, zegt de «Standaard* dat onze Pijkspost per dag gemiddeld 100,000 couranten verzendt, dan zou afschaffing van dezen doel- loozen en vexatoiren maatregel voor het Rijk de kosten uithalen van de leverantie van 30 millioen postzegels. Voor een zuinig Ministerie een niet onaardig buitenkansje o De aanvoer van slachtvee naar Engeland is den laatsten lijd te Harlingen belangrijk. Maan dag werden ongeveer 400 stuks hoornvee uit gevoerd, benevens een paar duizend schapen. Van deze laatste bleven er nog (300 stuks ach ter. De Londensche boot bleef, wegens te zware lading aan den grond zitten, doch vervolgde eergisteren-morgen ongeveer zeven uur de reis. o De Rotterdammers zjjn toch geluksvogels. Ver leden week werd een igezetene verrast met de 100.000 fl. der Theissioten en werd ten kantore van Boonenkamp Liebeit een gedeelte getrok ken van de halve ton der Ned. Staatsloterij. o In de vorige week overleed te Rotterdam een 84-jarige vrouw, die aan het eiude der Hoog straat alleen woonde. Zij werd bedeeld door de Prot. Diaconie en traehte in haar onder houd te voorzien door bedelen. Van buurvrouw kreeg zij steeds een warm middagmaal. Meer malen had zij deze beloofd, dat zij voor de zen vriendschapdienst in haar testament zou komen. Zij heeft haar belofte gehouden. Des Zondags tijdens de Godsdienstoefening ongesteld geworden zijnde, werd zij thuis gebracht. Zij wilde evenwel niemand in haar woning laten en overleed op het portaal voor de door haar bewoonde kamer. De buur vrouw-erfgenaam vond iu haar kleederen f 28 contanten en op haar kamer f 2000, benevens 20 nieuwe mutsen, 3 paar nieuwe schoenen, 2 bedden en nog eenig hirsraad. Als eene curiositeit dient te worden vernield, dat kortelings in eeue Noordbrabantsche ge meente de dochter van een gegoed grondeige naar en landbouwer, tevens wethouder te dier plaatse, in het krankzinnigengesticht «Voorburg* onder Vucht is geplaatst op kosten der gemeente, terwijl rijk en prov' icie subsidie bijdragen. o In het Mastbosch bij Breda is een verwoed gevecht geleverd door jongens van 17 ii 18 jaren uit Breda en de voorstad Ginneken. Eerst was er twist ontstaan tusschen eenige jongeb'e- den, waarbij men handgemeen werd en deBreda- naars het onderspit moesten'delven; doch thans door vriendeti en kameraden geholpen, nainon zij 1.1. Zondag revanche in het Mastbosch, waar tusschen beide partijen een ernstige strijd ge voerd werd, waarbij een van de Ginnekenschen een hersenschudding bekwam, zoodat hij in le vensgevaar verkeert. Tevens werd een sclieeps- jotigeu, met verlof, vrij ernstig aan het hoofd gewond. De partijen stonden met p. m. een honderdtal tegenover elkander. De zaak is bij de justit'e in onderzoek. o Het lijk van de sedert het begin der vorige week te Leiden verniste juffrouw, is uit het Utrechtsche Veer aldaar opgehaald. - Te Gro ningen is uit het Verb 'd' igskanaal bet lijk van zekere vrouw M. opgehaald, die door een on- bekeude oorzaak het water moet zijn geraakt. De ongelukkige laat een man en 7 nog jonge kinderen achter: - Een 2-jarig kind is te 's Bosch door een handwagen overreden en op de plaats dood gebleven. - Door den rijksveldwachter De Jonge te Giffpen werd proces-verbaal opge maakt tegen II. Broers, oud-burgemeester en raadslid van Slenakeu, die bez:g was met het zetten van wiklstrikkea. - Zakkenrollers hebben op de Markt te Arnhem van twee dames de man telzakken gelicht. Een poi teinonne'e met f 9 en een met f 3 verdwenen spoorloos. - Te Elburg k-eeg een 10-jai'ge knaap een slag van een wiek van een korenmolen tegen het hoofd. Weinige oogenblikken daarna bezweek hij. - Zekere II. brak nabij de V'nk te Leiden een been, door te vallen toen de stoomtram, waarop hij stond, in beweging werd gezet. Een andere Leidenaar overkwam hetzelfde ongeluk door over een bos stroo te struikelen, terwijl een derde die iu een herberg aan het worstelen was ge weest, viel en ook een been brak. - Te Sidde- buren heeft een oude vrouw van 70 jaren door ophanging een einde aan haar leven gemaakt. De reden, d:e haar tot deze wanhopige daad heeft gebracht is onbekend. Een 2-jnvige jongen is te Renkum achterover in een tobbe met kokend water gevallen. Een uur daarna overleed hij onder de hevigste pijnen. - Onder Bellingwolde is een groote boerderij af gebrand. - Te Breda hebben in de beruchte huuii aldaar weder hevige vechtpartijen plaats gehad, waarbij zekere C. een ernstige wond aan het hoofd heeft bekomen. Dientengevolge zijn 19 veld-ai tilleristen in arrest genomen. Zr O,'. I r it I Wordt vervohjd.

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2