ï)uitschen ambassadeur in bet gesprek over de zaak opmerkzaam gemaakt, dat op Duitsch ge bied geen sporen van bloed gevonden zijn en hoe onwaarschijnlijk, ja onmogelijk het is, dat iemand die een kogel door zijn ingewanden krijgt, nog vluchten kan, of dat iemand die een kogel in zijn knie krijgt, die een wond maakt van eenige lengte, nog eenige meters voortloopt, waaruit voortvloeit dat de wonden op Fransch grondgebied zijn ontvangen. Ook werd door den Minister gewezen op het zon derlinge gedrag van Kaufmann, die, zoodra de schoten gelost waren, op den loop ging, waar uit men moeilijk anders kan opmaken dan dat hij zijn ongelijk erkende. Men ziet, de gevolg trekkingen zijn nog al oppervlakkig gemaakt. Dit .neemt echter niet weg, dat zij volgens de Franschen beantwoorden aan de zuiverste logica. v o— De jeugdige Schnaebele heeft gratie gekre gen. o— De »Schlesische Zeitung« geeft omtrent de sociaal-democratie in Duitschland de volgende berekening: Tien jaren geleden waren de sociaal-demo craten in geen der landdagen van het Duitsche rjjk vertegenwoordigd. Nu echter hebben zjj zitting in 6 parlementen van de verschillende Duitsche staten. De 2e Kamer van het konink rijk Saksen telt 5 sociaal-democratenhet Groot hertogdom Hessen heeft 2 sociaal-democraten in den landdag, benoemd door de oude aartsbis schoppelijke stad Mainz. Voor den landdag van het Groothertogdom van Saksen Weimar is een sociaal-democraat verkozen en het hertogdom Saksen Altenburg bezit eveneens een socialistisch afgevaardigde. Te Berlijn bestaat het plan om de allee »Un- ter den Lindenelectrisch te verlichten. De Keizer moet zich krachtig voor dit plan hebben verklaard» Volgens een later bericht heeft de Gemeen te- raad.,,van Berlijn het voorstel tot aanleg van electrische verlichting van de [Inter den Lin den*en de -»Kaiser Wilhelmstrasse« aangeno men. o Bljjkens nadere bekendmaking van het dep. van politie te Basel van 15 Sept. 1.1. wordt bericht, dat eene belooning van 1000 franken is uitgeloofd voor de ontdekking en terugbe zorging van de 5-jarige Bertha Brunner, die op 6 Augustus 1.1. door een onbekend persoon werd geroofd en thans vermeld wordt zich te bevinden onder, een troep Zigeuners of kermis reizigers. In geval van opsporing wordt onmiddellijk daarvan bericht ingewacht aan het departement van justitie. FRANKRIJK. De uitslag der zijdeteelt is in dit jaar in Frankrjjk zeer bevredigend. De opbrengst be draagt 8.575.673 K.G. poppen tegen 8.259.582 in 1886. De gemiddelde prijs is 3 fr. 71 cent. per kilo, zoodat het geheel eene waarde van 32.000.00.0 Francs vertegenwoordigt. In 1885 bedroeg de geheele opbrengst 5.948.514 en in 1884 5.753.535 kilo. Er is dus in dit opzicht aanmerkelijke ver andering te bespeuren, en dit voldoet des te meer, daar van de 8.575.673 kilo poppen, slechts 730.480 van vreemden oorsprong zijn. De overige 7.845.193 kilo zijn alle van Franschen oorsprong. Een luitenant der Fransche gendarmerie heeft de plaat gepoetst met eene soiu van 10,000 fr. uit do kas der gendarmerie. Men zegt dat verscheidene der Fransche Prinsen grond in Rusland hebben gekocht en in Russischen dienst zullen treden. OOSTENRIJK. Op het hygiënisch congres te Weenen werd een electrische mikroskoop door d". Strieker vertoond, waarmede een vergrooting van 4000 wordt verkregen. De bouw der bloedlichaampjes kon daarmede duidelijk worden gezien op een afstand van 12 meter. o Een kruitmagazijn te Felixdorf bij Weenen is in de lucht gevlogen; 12 artilleristen wer den daarbij gedood en vele gewond. o Baron Hirsch van Weenen schonk 1 milHoen gulden voor de stichting van een Joodsch wees huis te Krakau. o De aartshertog Jean Salvator, kleinzoon van den hertog van Toskane, is uit den Oostenrijk- schen dienst ontslagen. Hij had een repetitiege weer uitgevonden, dat, hoewel het algemeen zeer geroemd werd, echter niet werd gekozen voor het leger. Hij schreef daarop een zeer oneerbie- digen brief aan den Keizer. Deze, die reeds lang met den aartshertog op een gespannen voet was, gaf te kennen dat de aartshertog zijn ontslag moest nemen. Jean Salvator heeft zijn goede ren in Oostenrijk verkocht en zal zich in En geland vestigen. BELGIE. Polydore de Keyser, geboren te Termonde in België, is tot Lord-Mayor van Londen gekozen. De Keyser was reeds lang genaturaliseerd als Engelschman; hij is de eerste Katholieke bur gemeester van Londen sedert de hervorming. ITALIË. Op een meeting van meer dan 2000 Katho lieken te Linz werd een motie ten gunste van het wereldlijk gezag van den Paus met alge- meene stemmen aangenomen. o Het groote feit van den dag is de reis van den Italiaanschen Minister Crispi naar Fried- richsruh, nadat deze eerst een onderhoud had met Koning Umberto op Monza. Men kan aan nemen, dat deze reis minstens acht dagen in de couranten zal worden besproken. De beteekenis van de reis ligt voor de hand, zij wijst op een nauwer aansluiting van Italië aan het Duitsch-Oostenrijksch verbondmen ver zekert te Berlijn, dat de reis het zegel is op de vijfjarige verlenging van het verbond. De Duitsche bladen en ook andere doen uit komen, hoe heugelijk deze zaak is voor het be houd van den Europeeschen vrede. Immers, Duitschland, Oostenrijk en Italië vormen een macht zoo groot, dat Rusland en Frankrijk te zarnen daar niet tegen op kunnen eu wel ge dwongen zijn het zwaard in de schede te houden. De »Uniberto«, een der fraaiste stoomsche pen van de Italiaansche stoomvaartmaatschap pij, is verongelukt bij het eiland Yentotene. Al le passagiers werden gered, maar men vreest dat lading en schip niet zullen kunnen worden behouden. ENGELAND. Het Eng. stoomschip Matthew Glay* is op de klippen te Carrara, bij Kaap Finisterre verongelukt. Het zonk binnen een paar minu ten nadat het gestooten had; 10 man der equi page zijn verdronken en de overige, ten ge tale van 9, hebben zich met de grootste moei te kunnen redden. SPANJE. De »Epoca« gelooft niet aan den terugkeer van Zorilla naar Spanje, maar meent, dat hij zich aan het openbaar leven zal onttrekken. o RUSLAND. De stad Kherson in Zuid-Rusland is gedeel telijk afgebrand. 200 gezinnen zijn van alles beroofd. Men schrijft den brand toe aan boos opzet; de waterleiding was vernield en de gou verneur van de stad had van werklieden dreig brieven ontvangen. o Men spreekt van een huwelijk van den 27- jarigen Grootvorst Paul, broeder van den Czaar, met de 17-jarige dochter van den Koning van Griekenland, Alexandra. Uit St. Petersburg meldt men over de veel besproken leening, dat de minister van oorlog in staat zal zijn het deficit op het budget te dekken met de jongste 4 pet, binnenlandsche leening en er geen buitenlandse he noodig is. AMERIKA. Een Amerikaansch ingenieur heeft besloten per ballon naar den Noordpool te gaan! Hij zal 10 reizigers meenemen, elk voor 1000 dol lars. o Yoor het monument van Lafayette te Was hington is door het Congres 45,000 dollars toegestaan. Te San Francisco is een speculant in gra nen, Dresbach, failliet verklaardhet passief bedraagt 30 millioen gulden. o In Canada woedden vreeselijke boschbranden, die reeds eenige dagen hebben geduurd. Yan alleen staande hoeven zijn er reeds verscheidene vernield, maar het vuur dreigt verschillende dorpen te verslinden, niettegenstaande de krach tige pogingen die door de bewoners in het werk, worden gesteld om den brand tot de bosschen te beperken. Yeel hout is reeds verloren gegaan. De straten in de steden Ottawa, Montreal en andere zijn verduisterd door den dikken rook en het verkeer op St. Lawrence-rivier tusschen Montreal en Quebec is geheel gestaakt. Plaatselijk Nieuws. BEZOOIEN, 3 Oct. Ruim 30 huisgezinnen zijn in het laa'^t der voi'ge week van hier en omstreken naar 's-Bosch getrokken, wegens de verplaats'ug der schoen fabriek van den heer Van den Berg. BAARDWIJK, 3 Oct. Gisteren morgen brandden bier dv'e woningen, eigendom van den heer Donker: en bewoond door J. Sustronck en C. Maas, af. Door de goede werking der brand spuit, werden de naastgelegen w omogen be houden. De schade wordt begroot op f 1500. Alles was tegen brandschade verzekerd, terwijl de oorzaak, als gewoonlijk, onbekend is. WOUDRICHEM. De Raad dezer gemeente heeft met 5 tegen 2 stemmen besloten, dat de kinderen van den Oudendijk, wegens het gemis eener bewaarschool, op vjjfja: 'gen leeftijd, de openbare school alhier kunnen bezoekentot heden mocht dit eerst op 6-jarigen lee.'tijd ge schieden. LEERDAM, 3 Oct. Op de gewone jaarlyksche paardenmarkt alhier waren pl. m. 600 paarden aan de lijn gebracht. De handel was tamelijk leven dig. De prijzen die besteed werden, liepen van f 60 tot f 700, al naar gelang van soort, ouder dom en kwaliteit. Tengevolge van den Israëlieti- schen feestdag, waren er niet zooveel kooplieden als er anders geweest zouden zijn. Mej. Reilingh, assistente aan het post kantoor alhier, is verplaatst naar IJmuiden, en de heer van llattem, van IJmuiden verplaatst naar hier. De aardappelenoogst in deze streek valt zeer mede; zoowel quantiteit als qualiteit. Men is alhier, te Asperen en Akkooi druk bezig met inschepen tegen f 1,50 a f 1,60 het mud. Heden ochtend had alhier een treurig geval plaats. Het 13-jarig meisje Dirkje van Lopik, viel met het scheppen van een emmer met water in de diepe Schaiksche Yliet, waaruit ze eenigen tijd daarna levenloos werd opgehaald. Binnenland. De Minister van Oorlog is voornemens een permanent technisch comité voor artillerie en ge- niezuken op te richten. Yan anti-revolutionaire zijde is in het dis trict Winschoten voor de Tweede Kamer can- didaat gesteld jhr. O. Q. van Swinderen, te Groningen. o Het lid der Tweede Kamer, Mr. J. L. de Brujjn Kops, die sedert geruimen tijd lijdende was, is Zaterdag kort vóór middernacht te 's-Gravenhage overleden. o Naar aan de »N. R. Ct.« wordt medegedeeld, zjjn de resultaten van het sectie-onderzoek van de wetsontwerpen tot verandering der grond wet van zoodanigen aard, dat één algemeen eindverslag mag worden tegemoet gezien. De zaak zou alzoo spoedig in staat van wijzen worden gebracht, zonder dat op een antwoord van de regeering ware te wachten. Onwaar- o o scbijnlyk-is het niet, dat de openbare behande ling nog in de eerste helft van October zal plaats hebben. o Er wordt f 560.000 aangevraagd voor ves- tingsgeschut ter verdediging van de landzijde der Amsterdamsche stelling. o— Op de begrooting van Waterstaat is f 26,000 uitgetrokken voor onderstanden aan ambtenaren bij den aanleg der Staatsspoorwegen, die met 1888 zullen worden ontslagen. Zij zullen wor den toegekend volgens Kon. besluit aan hen, die er aanvraag om doen. Zij die minder dan 10 jaren dienst hebben, blijven buiten aanmer king. Door de overigen wordt onderstand ge noten, gedurende hoogstens 2/5 van den tijd, dien zij in dienst zijn geweest. Het bedrag zal bepaald worden op niet meer dan de helft dei- laatst genoten bezoldiging tot een maximum van f 1500. o Een stoommisthoorn met gebouw zal aan den Hoek van Holland worden geplaatst. o Voor 1888 wordt aangevraagd f25,000 voor kosten van aanschaffing van de in te voeren gezegelde briefformulieren, en f 15,000 voor ver voer van brieven naar Indië met de stoomsche pen der Rotterdamsche Lloyd. Laatstgenoemd bedrag wordt thans ten laste van de begrooting gebracht, doch is niet als een nieuwe uitgaaf te beschouwen. Hetgeen nu aan de Llyod zal betaald worden, zou anders, buiten de begrootiug om, aan de Fransche of Britsche postadministratiën wegens het vervoer met Fran sche of Britsche paketbooten gekweten en ver rekend moeten worden door afschrijving op de ontvangsten. Tegenover de betaling aan de Lloyd staat dus verminderde afschrijving, m. a. w. meerdere opbrengst. o— Dr. Hoedemaker heeft zijn aanvraag om ontslag als hoogleeraar aan de Vrije Universi teit herhaald, met verzoek, dat dit hem, met het oog op zijn gezondheid, reeds den In Jan. e. k. zal worden verstrekt. o Men verwacht dat iu 1888 de herziening in 25 schattingsdistiicten voor de taxatie der be lastbare opbrengst van de ongebouwde eigen dommen zal worden voltooid. o De firma B; cker Son's te Rotterdam is op de tentoonstelling in het Paleis voor handel en nijverheid te Antwerpen bekroond met de gouden medaille voor fijne balansen. o Men meldt uit Puttershoek Er is sprake dat het gedeelte van de rivier de oude Maas, gelegen tusschen deze gemeente en Dordrecht, genormaliseerd zal worden. Spoe dig kan men verwachten dat de noodige opne mingen zullen worden verricht. o De Nederlandsche vereeniging Avicultura«, opgericht in Febr. 1886 te Utrecht, hield Za terdag en Zondag te Rotterdam 'n »den Doe len* haar vierde tentoonstelling. Ingeschreven zijn 100 nummers hoenders, 75 paar duiven, 40 paar watervogels en verscheidene collectiën büitenlandsche zang- en kamervogels, benevens papegaaien. De jury bestond uit de heeren: Eug. J. W. Geelen, van RotterdamH. Coert, van MolenaarsgraafII. C. A. De Braconier van Nes, van ZutfenJ. N. Blaauw, van Rijs wijkJ. J. Duyvene de Wit, van Velp. o In het »Vad.« komt een uitvoerig schrijven voor van den heer W. E. Willink Ketjen, 't welk tot opschrift draagt: »Open brief aan het Neder landsche volk.« De schrijver brengt de ongun stige beschikking in herinnering die door de Regeering en later door de Tweede Kamer is genomen op zijn verzoek om recht en voegt er uitvoerig bij op welke wijze verschillende Minis ters hebben beloofd hem voort te helpen. Tot een vervulling van de belofte is het echter niet gekomen. Van de scène op 't Binnenhof en de bedreiging door den heer W. K. tot den Mi- O O nister van Koloniën gericht, om hem met een hondenzweep af te ranselen als er geen recht geschiedde, wordt meer uitvoerig gewag gemaakt. o Men heeft bij de waterleiding te Dordrecht een Revolving Water-Purifier (wentelende water zuiveraar) gekocht voor circa f 17,000 en is daardoor in staat de voorgenomen uitbreiding der bestaande bezinkvijvers en filters aan den watertoren achterwege te laten. Aan de ge meente is dientengevolge de uitgave van f150,000 bespaard. o Bij de drie- en tweewielers zal men waar schijnlijk nu ook éénwielers meer algemeen over wegen en straten zien vliegen. Tot dusver was het rijden op een éénwieler wel niet onmoge lijk, dat heeft te Amsterdam de heer Loman Jr. getoond maar toch een moeilijk kunststuk, waaraan men zich even noode waagde als aan het koorddansen. Thans heeft echter de heer Lawson, uitvinder van de »veiligheids-tweewielers«, eene soort van éénwieler laten maken, waarop ieder met eenige oefening gemakkelijk zal kunnen rijden. Die éénwielers zijn slechts 12 pond zwaar. Men heeftin de werkplaats der »New Rudge-Company« te Coventry, zeer welgeslaagde proeven er mee genomen. o De herinnering aan het ontzet van Leiden werd heden (Maandag), aldaar zeer feestelijk gevierd. Onder meer werd er een optocht te water gehouden, voorstellende den intocht der watergeuzen in de uitgehongerde veste. Tal van beroemde en bekende mannen uit dam tijd werden daarbij vertegenwoordigd. Yoorts werd aan een 1800-tal vrouwen brood en haring verstrekt, terwijl circa 1500 mannen bier en tabak bekwamen. o Ook in de Groninger veenkoloniën is de aard appeloogst zoo overvloedig als nog zelden beleefd werd. Sommige landbouwers hebben zulk een overmatig gewin, dat zij maar zachtjes de op brengst durven zeggen niet minder dan 600 hektol. per hektare. Buitengewoon groote aardappelen zjjn aan de orde van den dagaardappelen van 3 K.G. per stuk zijn geen zeldzaamheden. o Als een bijzonderheid deelt men mede, dat gedurende den afgeloopen Verzoendag (Woens dag) de heer Alex. Hiegentlich te Assen, oud 97 jaar, ter synagoge is geweest, van den eènen avond tot den anderen heeft gevast en zonder eenige stoornis die moeielijke taak heeft volbracht. o Thans wordt bevestigd dat notaris S. te Waar denburg zijn betalingen heeft gestaakt. Het pas sief moet ruim f 300,000 zijn. o In den nacht van Zondag op Maandag is een man van ongeveer 30-jarigen leeftijd, in de Loosduinsche Vaart geraakt. Hoewel, met behulp van eene dregge, de drenkeling spoedig werd opgehaald, was hij reeds overleden. Kort na het verdrinken van dezen persoon werd in beschonken toestand nabij de plaats aangetroffen en door rijks-veldwachters aange houden een jongen man, wiens gelaat en klee ding de sporen droegen eener worsteling, die kort te voren moet hebben plaats gehad. De verdachte omstandigheden en de inlich tingen van eenige lieden uit de buurt hebben de politie er toe geleid den aangehoudene voor- loopig in bewaring te stellen en de zaak te onderzoeken. o Tusschen Zuidbroek en Scheemda is door een sneltrein een baanwachter overreden en gedood. - Te Buurmalsen trof bij een jachtpartij een dei- jagers een medejager, den heer Van E. uit Deil met eenige hagelkorrels in het rechteroog. Den volgenden dag werd het gewonde oog door prof. Snellen te Utrecht verwijderd. - Een kindje van 3 jaren is te Üharlois overleden, tengevolge van brandwonden, door het vallen in een pot met kokend water bekomen. - In Delft is een bijna 80-jarig man, die bij een groentewinkel op het Oude Delft koolbladeren verzamelde, door den stoomtram aangereden en zwaar verwond. De ongelukkige is bezweken. - In een herberg aan de Nieuwstraat te Rotterdam had een twist tusschen eenige bezoekers en den herbergier plaats. Toen de eersten over twaalven de herberg verlieten, ging de herbergier hen tot in de deur na. Daar is een pistoolschot gelost. De kogel kwam terecht, zonder iemand te treffen, in de ruit van het raam der woonkamer van den heer De B., tegenover de herberg gelegen. Een der bezoekers wierp den herbergier op den grond en hield hem zoolaug vast, tot de politie ter plaatse verscheen, die hem in arrest nam. - In de Coehoornstraat te Arnhem is een boer, die hei naar de s'ad bracht op een met een os bespannen wagen, door het dier omver gestooten, onder den wagen geraakt en overreden. De man was bijna oogenblikkelijk dood. - Te Middelburg is een stoker van de loopplank van het stoomschip Duitschland* in het dok geval len en zwaar gekneusd naar het gasthuis gebracht. Een 19-jarige dienstmeid te Loppersum, die aan toevallen lijdt is in het vuur gevallen en bekwam daarbij zulke brandwonden, dat men voor haar leven vreest. Zij werd nt ar het zieken huis te Groningen overgebracht. - Te Breda viel een vrouw bij het waterscheppen te water. Een 12-jarige knaap zag het ongeval en hield haar zoolang bij het hoofd vast tot de noodige hulp kwam oui haar tegen den wal op te helpen. - Een rijtuigverhuurder te Helmond is onder zijn geladen vrachtkar geraakt, overreden en eenige uren daarna bezweken. - Bij het vertrek van den laatsten stoomtram van Am sterdam naar Sloterdijk is eergisteren een con-

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2