is, waren er tot dusver zeer tegenstrijdige ge ruchten 'in omloop omtrent het gemeenschappe lijk optreden ingeval van oorlog. o— Te Priedrichsruhe zou, volgens de Figaro het volgende zijn besloten: Ingeval van oorlog tusschen Frankrijk en Duitschland verbindt zich het Iialiaansch gouvernement, drie leger korpsen op de been te brengen en de Alpen te bezetten. Als Duitschland overwinnaar is, zal het Italiaansche leger n'et tusschen beiden komen. Als het Duitsche leger geslagen wordt, zal het Italiaansche leger de grenzen overtrek ken. Ingeval van oorlog tusschen Frankrijk en Italië zal Duitschland dezelfde gedragsljjn vol gen. De »Gaulois« beweert, dat men te Fried- richsruhe over een Oostenrijksch-Russisch-Fran- schen oorlog gesproken heeft. Ingeval van oor log van Frankrijk met Duitschland zou de rol van Italië hierin bestaan, dat het op de Fran- sche grenzen en in de forten een gedeelte van zijne legermacht zou leggen, die Frankrjjk te land en ter zee in bedwang zou houden. Inge val van overwinning krijgt Italië Nizza en Sa- voie. Het Italiaansche leger zou zijne medehulp verleenen aan het Oostenrijksch-Duitsche leger in een evenredigheid, die zou afhangen van de getalsterkte, welke dit laatste leger hebben zou. Als vergoeding zou Italië alsdan vergroot wor den met Zuid-Tirol. Duitschland heeft weder een zijner dapperste generaals, een der verdienstelijkste aanvoerders' in den oorlog van 187071, verloren in den op 78-jarigen leeftjjd gestorven generaal graaf Hugo Ewald von Kirchbach. In 1863 tot ge neraal benoemd, nam hij aan den Sleeswijk- Holsteinschen veldtocht deel als kommandant der 21e brigade infanterie. Zjjn aandeel in den oorlog van 1866 was echter van meer betee- kenis, daar hij met de 10e (Posener) divisie verschillende veldslagen geheel zelfstandig leverde en wono. a. die bij Schweinschadel (29 Juni) en bij Gradlitz (30 Juni). Als kommandant van het 5e armeekorps had bij geen minder beduidende rol in den Fransch-Duitschen oor log; vooral bij Weissenburg en Wöith weerde hij zich dapper; hij werd daarbij tweemalen verwond en bij Sédan nam hij, na de kwetsing van den kommandeerenden generaal, het bevel over 't 11e korps over. Vóór Parijs was hem de béscherming der hoofdkwartieren van den Ko ring en den Kroonprins opgedragen. Hij sloeg den grooten uitval bij den Mont Yalérien op 1-9 Jan. 1871 glansrijk terug. Na zijn uittreden uit de gelederen werd hij in den gravenstand vérheven. -Dv;- o De Duitsche gezant heeft aan 't departement vhii buitenlandsche zaken 50,000 mark schade vergoeding voor de weduwe van Brignon uit betaald. o Op 22 October, Liszt's sterfdag, zal te Bay- reuth het grafmonument van den beroemden pianist wórden onthuld. Volgens een bericht uit München aan de Temps* is de toestand van Koning Otto zeer verergerd en wordt het einde spoedig verwacht. BULGARIJE. Bp de Bulgaarsche verkiezingen kregen de regeerings-candidaten de meerderheid. StamboulofF bekwam 3000 stemmen. Op en kele plaatsen vielen onstuimige tooneelen bij de stembus voor. FRANKRIJK. Eene der grootste zuivelfabrieken in Frank rjjk is die te Rocquefort, welke de melk, niet van koeien, maar van 250,000 schapen ver werkt en in een jaar 3000 a 3500 ton ver vaardigt. RUSLAND. In Russisch Polen hebben weder 75 Duit sche familiën en een groot aantal jongelieden bevel ontvangen het land te verlaten. SPANJE. Tusschen Spanje en Italië wordt onderhan deld, om te verkrijgen dat beide Staten ge meenschappelijk kunnen optreden ingeval de gebeurtenissen in Marokko eene buitenlandsche interventie onvermijdelijk mochten doen worden. o In de provincie Catalonië zijn 20 fabrieken gesloten; 26,000 arbeiders zijn zonder werk. ITALIË. De Groothertog van Toskane werd op de jacht te Goedoeloe, in Hongarije, zwaar gewond. AMERIKA. De regeering der Vereenigde Staten heeft in eene circulaire bekend gemaakt, dat Nederland- sche schepen voortaan vrijgesteld zullen zijn van tonnegelden. AUSTRALIË. In Australië bestaat het plan eene nieuwe ex peditie uit te rusten, ten einde de Zuidelijke IJs zeeën te doorzoeken. Victoria gaf reeds 10,000 pond sterling en men verwacht van de andere staten gelijke bijdragen. Ook werd een beroep gedaan op de regeering van het moederland. De expeditie zal vermoedelijk 150,000 pond sterling kosten. o In de Midas-mijn, Sulky Gully, bij Ballerat, (Victoria, Australië), is een klomp zuiver goud van 51 pond opgegraven. Deze klomp, weUe eenigermate den vorm heef;, van eene groote vuist en welks waarde op ongeveer 2000 p. st. geraamd wordt, zal waarschijnlijk in Engeland worden tentoongesteld. ATJEH. Blijkens een aan het Departement van Kolo niën ontvangen telegram van den Gouverneur- Generaal van Nederlandsch-Indië van den 8sten October, is een vijandelijke bende, sterk 400 man, onder Tengkoe di Tirou, in den nacht van den lsten October binnen de postenlinie van Groot- Atjeh gekomen en wilde een even sterke bende in den nacht van den 2den October volgen, doch werd deze door een hinderlaag verdreven, terwijl de eerste bende, die genesteld was tusschen Moe- sapi en Kotta Radja Bedil, den 2n dezer werd aangetast en verjaagd, met achterlating van 41 doodenons verlies bedroeg 4 gesneuvelden en 17 gewonden. Dagelijks worden te Santiago de Cuba aard bevingen waargenomen. Er heerscht een paniek onder de bevolking en alle zaken staan stil. Op den grooten St. Bernhard, niet ver van het hospitium, is eene geschiedkundige, zeer merkwaardige vondst gedaan, die niet alleen bewijst dat in den heidenschen tijd zich op de spits van dien berg eene offerplaats bevond, maar ook dat het kanton Wallis reeds in de steenperiode door mensehen bewoond werd. Die vondst bestaat n.l. uit 5 groote altaren van graniet en stcenen offergereedschappen, messen en bjjlen voor het slachten van de offerdieren. Alles is in het museum van Wallis geplaatst en trekt de aandacht van alle oudheidkundigen in hooge mate. Het spoorwegstation van Perugia is door brand vernield. o Niet minder dan 50 visschers uit Bretagne zijn in de jongste stormen, welke op de kusten van New-Foundland gewoed hebben, omgeko men. In 14 dagen werden 132 pachthoeven, te zamen 20,000 acres, te koop geboden in Cum berland en Westmoreland, tegen de helft van den prijs van 10 jaren geleden. Bekendmaking. Inrichtingen, welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken. Burgemeester en Wethouders van Ileusden gezien de artt. 6 en 7 der wet van den 2en Junij 1875 (Stbld. no. 95), tot regeling van het toezigt bij het oprigten van inrigtingen welke gevaar, schade of hinder kunnen veroorzaken doen te weten dat op heden ter gemeente secretarie ter inzage zijn gelegd en aldaar kunnen worden ingezien, een verzoek met bijlagen van Daniël Duijser, alhier, om vergunning tot het oprigten van eene varkens-slachterij in het pand, gemerkt wijk W no. 122, kadastraal bekend sectie A no. 1081, staande in de Wijksche straat; dat op Zaterdag den 22 October 1887, des voormiddags ten 11 ure, in het raadhuis dezer gemeente ten overstaan van een lid van het dage lij ksch bestuur gelegenheid zal worden gegeven om tegen het oprigten dezer inrigting bezwaren in te brengen en deze mondeling en schriftelijk toe te lichten, en dat zoowel de verzoeker als zij die bezwaren hebben in te brengen, gedurende drie dagen vóór evengenoemd tijdstip, op de secretarie der ge meente van de ter zake ingekomen schrifturen kunnen kennis nemen. Heusden, 8 Oct. 1887. Burgemeester en Wethouders voornoemd, De SecretarisDe Burgemeester H. J. van Eggelkn. Honcoop. Plaatselijk Nieuws. HEUSDEN, 11 Oct. Tot ons genoegen vernemen wij, dat de brug over de Maas nabij Ileusden (behoorende tot de werken van den nieuwen Maasmond) door de regeering weder als memoriepost op de begroo ting 1888 is gesteld. Z. M. heeft benoemd tot ontvanger der directe belastingen en accijnsen te Heusden c. a., de heer E. L. A. H. Ariens, ontvanger derzelfde middelen te St. Oedenrode. Z. M. heeft benoemd tot schoolopziener in het district Tilburg, waaronder de arrondisse menten Tilburg, Heusden, Waalwijk en Oirscliot ressorteeren, de heer W. J. Ph. van Oppenraay, te 's Hertogenbosch, met ingang van 1 Nov. a. s.; met gelijke toekenning van eervol ontslag als leeraar aan de Rijks hoogere burgerschool te 's Hertogenbosch en als schoolopziener in het arrondissement Oss. Tot ons leedwezen vernemen wij, dat het Tijdschrift voor Noordbrabantsche Geschie denis, Taal- en Letterkunde, redacteur de heer Aug. Sassen te Helmond, dat meermalen in zijne kolommen ook het Land van Heusden, uit vorige eeuwen, besprak, wegens te geringe deelneming zal ophouden te bestaan. Het laatste nummer bevat o. m. een portret van wijlen mr. C. C. N. Krom, archivaris te 's Bosch, wiens laatste arbeid was het rangeeren van het archief van Heusden. De ondernemende en volijverige heer Sassen stelt zich voor zijn arbeid in een jaarschrift voort te zetten, waarvoor wij hem gaarne een grooteren. steun toewenschen. Bij de, door het collegie van hot Water schap »de Hooge Maasdijk van Stad en Lande van Heusden o. a.,« gehouden aanbesteding dd. 8 Oct. j.L, voor het maken van beslagwerken en voor het leveren van bladriet en noodrijs, waren de laagste inschrijvers als volgt: ie perceelS. van Rijswijk, te Aalburg, voor f319; 2e perc. Corst. Blankers, te Babeloniën- broek, voor f 5213e perc. dezelfde, te idem, voor f 446; 4e perc. dezelfde, te idem, voor f 168 5e perc. J. J. v. Grondelle, te Heusden, voor f 3096e perc. Corst. Blankers, te Babeloniën- broek, voor f 118. Alle gegund. Naar wij vernemen, is door Ged. Staten goedkeuring verleend aan de plannen voor den aanleg van kunstwegen in de gemeente Drunen, die eene verbinding zullen vormen met de Lang straat en het Land van Heusden en het spoor wegstation DrunenElshout. Tot de aanbeste ding zal alsnu weldra kunnen worden overgegaan. Een dezer wegen zal loopen door de Steeg langs de kerk te Drunen naar den klinkerweg te Elshout, een andere van den Wolfshoek naar den klinkerweg bij Frans de Wit. VLIJMEN. Van kwaad tot erger, zal de voerman der diligence van Heusden naar 's Bosch gezegd hebben. Eerst liep een rad van de diligence voor een paar dagen stuk en toen hij Zaterdag de passagiers, bij wijze van noodhulp, met een karretje vervoerde, kwam genoemd voertuig tus schen deze gemeente en Nieuwkuik met een wagen, beladen met aardappelen, in onzachte aanraking. Het karretje kreeg geducht averij en moest naar den werf bij den wagenmaker, waar door de reis vrij wel vertraagd werd. Een der passagiers werd daarbij aan den neus verwond voor het overige kwamen de reizigers met den schrik vrij. ALMKERK, 6 Oct. Benoemd tot onderwij zeres aan de openbare school a/d Voorsteeg, inej. J. C. Monjé, thans in diezelfde betrekking werk zaam te Callantsoog. Binnenland. Door Z. M. is benoemd tot notaris binnen het arrondissement Utrecht, ter standplaats de gemeente Wijk-bij-Duurstede, de heer A. J. G. A. Verhoeff, cand.-notaris te Gorinchem. o De Minister van Binnenlandsche Zaken heeft ten aanzien der toepassing van artikel 61 der militiewet uitgemaakt, dat gemeld artikel, bepalende dat de loteling gedurende een jaar voor zijn plaatsvervanger aansprakelijk is, te rekenen van den dag waarop deze is inge lijfd, geen onderscheid maakt of het een eersten, tweeden of volgenden plaatsvervanger geld, zoodat het jaar, in de eerste zinsnede van dat artikel bedoeld, een aanvang neemt met den dag, waarop de laatstgemelde plaatsvervan ger is ingelijfd, terwijl de aansprakelijkheid van den loteling niet wordt opgeheven, doordien de laatstgemelde plaatsvervanger komt te ontbreken op een tijdstip waarop deze en vroegere plaats vervangers te zamen een diensttijd ven langer dan een jaar voor den militieplichtige hebben volbracht. o De regeeiing heeft een tiental ontwerpen ingediend tot bekrachtiging van provinciale belastingen. Daaruit blijkt dat, worden de voor gestelde ontwerpen tot wet verheven, over 1888 in de provinciën een gelijk getal opcenten zal worden geheven als voor het loopende jaar is toegestaan. o Er hebben zich reeds vele officieren van de schutterij tot de regeering gewend, om hunne diensten voor 's lands verdediging aan te bie den, voor het geval dat na de aanneming der grondwetsherzier'ng de schutterijen mochten worden opgeheven. o Tot algemeen secretaris van de Maatschappij »tot Nut van 't Algem.« is gekozen de hr. Bruin- wold Riedel, predikant te Hoorn, met 524 stem men. Uitgebracht waren er 958. De heer Kruseman Nieuwenhuizen had er 297, de heer De Bussy 137. o Naar »de Hoop« verneemt, heeft de kerke- raad der doleerende kerk aan dien der Chr. Geref. gem. te Rotterdam een broederlijk schrijven gericht,volgens het bekende concept van dr. Kuy- per. Derhalve een eerste stap van toenadering. Naar wordt medegedeeld, strekken de advie zen van de voedingscommissiën in het algemeen, om voortaan geen capucijners meer aan de soldaten te verstrekken, zoodat het wel aan te nemen is, dat het wekelijks menu in dien geest gewijzigd zal worden. o Men meldt uit Utrecht aan de >Avondpost«: Op 27 Mei 1888 hoopt dr. F. C. Donders den 70-jarigen leeftijd te bereiken om, met het einde van dat studiejaar, volgens de bepahngen der wet, tot het rustend hoogleeraarschap over te gaan. Een meer dan veertigjarig tijdperk zal dan achter hem liggen, waarin hij aan de Utrechtsche universiteit is verbonden geweest: een tijdperk, waarop door hem met trots mag worden terug* gezien. Wij, zijne landgenooten, mogen er op roemen in hem een van die mannen te bezitten, wier beteekenis op wetenschappelijk gebied, het land van lluygens, Leeuwenhoek en Boerhave de hooge plaats doet behouden, die het, dank zij dezen grooten voorgangers, reeds voor eeuwen heeft, ingenomen. Zeldzame geestesgaven en onvermoei de werkzaamheid, zooals onze Donders ze ver- eenigt, dwingen eerbied af, overal waar de we tenschap beoefend wordt en de beschaving is doorgedrongen. Velerlei zijn de huldebewijzen door de wetenschappelijke wereld, ook ia het buitenland, hem gebracht; een deel van dien luis ter straalt op zijn geboortegrond terug. Het optreden van dezen genialen geleerde, die daarbij als mensch zoo beminnelijke eigenschappen bezit, is voor de lijdende mensckheid tot rijken zegen geweest. Het is toch niemand onbekend, wat de oogheelkunde in Nederland aan Donders te danken heeft. Belangrijke schreden voorwaarts heeft zij afgelegd aan zijne hand en diezelfde hand mocht, met vastheid en kunstvaardigheid, inenigen ooglijder het gebruik van dat edelste z'htuig teruggeven. Leeft alzoo Donders iu de herinnering van velen als de groote oogheelkundige van Neder land, door meerderen nog wordt hij als zelfstan dig voorganger en baanbreker op het zooveel uitgestrekter gebied der fysiologie en als ono vertroffen leermeester geëerd en bemind. Eene commissie heeft zich gevormd om eene stichting in het leven te roepen, waaraan de naam van Donders tot in de verre toekomst verbonden zal blijven, eene hulde, waaruit de dankbaarheid en de hoogschatting van land-en tijdgenooten ook tot de volgende eeuwen zullen blijven spreken. o In de »Amst.« wordt door den heer J. Bosch Bruist de wenschelijkheid betoogd, dat bjj de vernieuwing van het bankoctrooi de betrekking van arondissements betaalmeester worde opge heven en de functiën dier ambtenaren opge dragen worden aan de agenten der Nederla,n- sche Bank. Dezen toch zijn ook thans reeds agent van 's Rijks schatkist. De arrondissements betaalmeesters kosten aan salaris de ronde som van f 100,000; wordt nu hun werk op gedragen aan de agenten der Bank die deze meerdere werkzaamheden tegen een verhooging van hun bezoldig'ug met gemiddeld f 1000 gaarne zouden waarnemen - dan kon een som van f 75,000 bespaard worden, die wel óp al de Rjjksuitgaven niet zoo zwaar weegt, maar toch niet te versmaden is. —o Naar men verneemt, zullen de besturen der Spoorwegmaatschappijen hier te lande in over leg treden, teneinde het gebmk maken van de stoomfluit der locomotieven zooveel doenlijk te verminderen. Hoofdzakelijk zal dit plaats hebben op de groote stations bij vertrek der treinen, daar het gebru'k van de stoomfluit voor het publiek zeer hinderlijk ;s, terwijl het personeel door het bij uitzondering fluiten op merkzamer zal worden. o In de leermg van zes millioen der Neder- landsche Zuid-Afrikaausche Spoorwegmaat schappij is te Berlijn en Amsterdam voor circa zestig millioen ingeschreven. Ongeveer 10 pet. daarvan zal aan de Nederlandsche inschrijvers worden toegewezen. o Naar men verneemt zal op het thans nog onbebouwde terrein vóór Seinpost te Scheve- ningen, aan de landzijde, een groot hotel ver rijzen met 120 kamers, van wege eene Engel- sche maatschappij, reeds in het volgend bad seizoen te exploiteeren. Men verneemt dat het kapitaal gevonden is voor eene coöperatieve meubelfabriek, welke te Amsterdam zal worden opgericht naar de denk beelden en onder leiding van den heer B. II. fieldt. Het beginsel isverdeeling van de winst onder de arbeiders. 't Is voor hen te hopen, dat de fabriek geen geen slechte jaren zal hebben te doorworstelen. o Bij het Nederlandsche Zendebng-genootschap bedragen de behoeften voor het loopende jaar volgens raming 80,160, terwijl de ontvangsten tot ultimo Augustus zijn gestegen tot 37,494.98. Er blijft alzoo nog noodig eene som van 42,665.02. o Op 1 Oct. waren in de strafgevangenis te Leeuwarden aanwezig 260 gevangenen, zijnde ruim 100 minder dan driejaren geleden. Vooral sedert de invoeiing ven het nieuwe wetboek van strafrecht neemt het getal gevangenen voort durend af. o Het bestuur der Amsterdamsche afdeeling van de vereeniging Tesselscliade heeft dezer dagen aan eenen Amerikaanschen schilder eene groote bestelling afgeleverd, bestaande uit nationale costumes voor volwassen personen: Markers, Scheven ingers, Friezen en andere. -O 7 o

Nieuwsblad het land van Heusden en Altena de Langstraat en de Bommelerwaard | 1887 | | pagina 2